Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) eziskamu


eziskamu
addikt

Az ott élő emberek hogy bírják ezt a fajta ''létbizonytalanságot'' ? Valamint, a gyakran érintett területeken mindenhol vannak óvóhelyek, vagy még van idejük menekülni, mert annyira azért nem kiszámíthatatlan az útvonala a hurrikánoknak?

(#2) talmida válasza eziskamu (#1) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Ha megnézed a következő kimutatáson pl a ''Top 10 Most Intense Hurricanes At Landfall'' [link], akkor láthatod, hogy egy-egy telepólést viszonylag ritkán ér erős hurrikán.

Itt a ''kisebb erősségű'' (1-es, 2-es kategóriájú) viharokat is hurrikánoknak nevezik. Ilyen záporok-zivatarok Magyarországon minden évben előfordulnak. Gyerekkoromból emlékszem, hogy amikor a diófánkba belecsapott a villám és az majdnem a teraszunkra dőlt, az akkori viharnak legalább olyan erősségű széllökései voltak, mint mondjuk itt a kettes-hármas kategóriájú hurrikánnak, ami már itt is gyakoribb, de az sincs minden évben. (Én most 1 településre lebontva vizsgálom)

Amikor azt írtam, hogy átlagosan évente 9 intenzívebb trópusi vihar képződik évente és ebből kettő szokott jelentősebb kárt okozni, akkor azt az egyész USA partvidékére értettem. (.. és az tudvalevőleg nem kicsi.)

Ettől függetlenül a hurrikán-szezonban ''illik'' készenlétben lenni, ami annyit jelent, hogy figyelni az időjárást ésa háztulajdonosoknak pedig gondoskodniuk kell az ablakok védelméről (saját érdekükben), mindenkinek pedig az alap készenléti felszereléséről (készpénz, tartalék benzin, zseblámpák, a család létszámának megfelelő mennyiségű 3 napig elegendő folyadék, 3 napi hideg élelem, elemes rádió, stb apróságok )

Az erősebb ( 4-estől fölfelé) hurrikánok idején tényleg jobb elhagyni a terepet, ami meg is szokott történni. Az előrejelzés ellenére halálozások mégis amiatt fordulnak elő, mert az emberek egy része nem akar elmenni (nem fogad szót a parancsnak) még akkor sem, amikor az kötelező. Ez történt a Katrina idején is New Orleansban.

Képek az erősebb hurrikánok pusztításairól (most csak 3 példát említek):
(Most Expensive Hurricanes (Atlantic):
Katrina:
[link]
Iván:
[link]
Andrew:
[link]

Az ott élő emberek hogy bírják ezt a fajta ''létbizonytalanságot'' ?
Nem túlzottan izgulnak.

A harmadik ''létbizonytalansági faktor'' (az első kettő volt a hurrikánok gyakorisága ill. ritkasága és az emberk fegyelmezetlensége (engedetlensége) veszély idején) a házak erőssége ill. gyengesége. Tudvalevőleg itt tradicionálisan fából építkeznek, mert a tél enyhe, ami az itteni körülményeknek meg is fele(ne)... leszámítva a halálos hurrikánokat, amik ugyan viszonylag ritkán fordulnak elő.


Ha láttad az elmúlt napokban a katasztrófális (8-as erősségű) perui földrengés okozta károkat és az emberek reakcióitt, akkor láthattad-hallhattad, hogy korábban ott sem izgultak nagyon az emberek, mert a gyengébb földrengések mindennaposak arrafelé, --akárcsak Kaliforniában. Megjegyzem, ha a kettő közül ( földrengés vagy hurrikán) választani kéne, akkor én inkább az utóbbit választanám. A tornádó az egy teljesen más dolog. Majd esetleg arról is ejthetünk pár szót.

[Szerkesztve]

IN GOD WE TRUST!

(#3) Bash válasza talmida (#2) üzenetére


Bash
őstag

''Itt a ''kisebb erősségű'' (1-es, 2-es kategóriájú) viharokat is hurrikánoknak nevezik. Ilyen záporok-zivatarok Magyarországon minden évben előfordulnak. Gyerekkoromból emlékszem, hogy amikor a diófánkba belecsapott a villám és az majdnem a teraszunkra dőlt, az akkori viharnak legalább olyan erősségű széllökései voltak, mint mondjuk itt a kettes-hármas kategóriájú hurrikánnak, ami már itt is gyakoribb, de az sincs minden évben. (Én most 1 településre lebontva vizsgálom)''

Ezzel azért erősen vitatkoznék. A híradások szerint a tavaly augusztus 20-i vihar 120 km/h-s széllökésekkel támadott. Ez 74 mph-nak felel meg, ami épphogy az 1-es kategóriájú hurrikánnak az alsó határa lenne, de nem szabad elfelejteni a széllökések és az állandó erősségű szél különbségéről, a trópusi viharok és hurrikánok esetében ugyanis a sebességhatárok az állandó erősségű szélre vonatkoznak. A széllökések az állandó erősségű szelet akár 40-50 mph-val is meghaladhatják.
Kétlem, hogy Magyarországon ''ilyen záporok-zivatarok'' minden évben előfordulnának. A tavaly augusztus 20-i vihar is maximum egy erős trópusi vihar kategóriának megfelelő vihar volt, az is csak egy nagyon kis területen. Az itteni viharok általában több magyarországnyi területeket érintenek.

http://bashtravel.com/

(#4) talmida válasza Bash (#3) üzenetére


talmida
Közösségépítő

A tavaly augusztus 20-ai vihar szerintem valami más lehetett ( tornádó-féleség) ..és a balesetek oka is máshol keresendő...SZVSZ
Tapasztalatból mondtam, hogy a kb kettes erősségű hurrikán ''semmiség'' , ui mi rendesen kerékpározgattunk egyszer egy ilyenben . Kis tulzással ''permetező esőcske'' volt egy kis szelecskével :DDD . A Dennis hurrican viszont már azt hiszem 3-as erősségű volt. Azt már rendes viharnak nevezem. ( Az ablakunkból néztem) Olyasmit nem láttam még Magyarországon. De a korábbi állításomat azért továbbra is fönntartanám, mert mindkét helyen elég sok időt tartózkodtam, és szemtanúként mondom ezeket.

Azt, hogy egy hurrikán szélsebessége pl 120 km/h, nem úgy kell elképzelni, hogy órákon át 120 km/h-van ver a vihar, hanem vannak benne olyan széllökések, amiknek ilyen az erőssége.


[Szerkesztve]

IN GOD WE TRUST!

(#5) Bash válasza talmida (#4) üzenetére


Bash
őstag

Valószínűleg többszáz mérföldre voltál azoktól a partot éréskor hurrikánoktól, amik a szárazföld belseje felé haladva már csak gyenge trópusi viharok voltak.

Alapvető fogalmi zavaraid vannak a szélerősséget illetően.
A hurrikánokat a ''maximum sustained wind'', azaz a maximális állandó szélsebességük alapján rangsorolják. Ezt két szervezet mérőrendszere (OAR és ASOS) is folyamatosan vizsgálja, az egyik 1 perces, a másik 2 perces átlagértéket határoz meg, gyakorlatilag megegyeznek.
A ''wind gust'', azaz a széllökés egy 3-5 másodpercig tartó csúcsérték, ami általában 1,3-szorosa az állandó szélsebességnek, tehát 30%-al erősebb.
Gondolom érzékeled a különbséget, nem mindegy, hogy folyamatosan el akar vinni a szél, vagy éppen arrébbtol valamit pár méterre néhány másodperc alatt.

http://bashtravel.com/

(#6) talmida válasza Bash (#5) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Nem vitatkozom az ''íróasztal-tudománnyal'' :D Amit kiegészítésül írtam, hogy ''nem úgy kell elképzelni'' , az színtiszta tapasztalat volt. Akár hiszed, akár nem. 2000 óta tengerpart menti városban lakunk, ha úgy tetszik ''hurrikán-övezetben'', azelőtt meg ''tornádó -övezetben'', bár ezt nem így hívják szakszerűen. ( A lényege ugyanaz, vagyis ott a tornádók gyakorisága messze meghaladta az átlagost) Tehát tapasztalatból mondtam , amit mondtam a hsz-aimban, amit meg az írásomban adtam közre, az sem mond ellent annak, amit te írtál, legfeljebb nem részleteztem ennyire. ( Hidd el, soxor hallottam szakszöveget is, de talán le szabad írni az átélt tapasztalatot is.)

IN GOD WE TRUST!

(#7) Bash válasza talmida (#6) üzenetére


Bash
őstag

Talán vehetnél egy pillantást az adatlapomra, nem ''íróasztal-tudomány''-ból beszélek.

http://bashtravel.com/

(#8) talmida válasza Bash (#7) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Bocsánat földi! :B Szóval neked más a tapasztalatod? És te még nem voltál kint kettes hurrikánban sétálni vagy kerékpározni? :Y Micsoda mulasztás! ( Lehet , hogy még pótolhatod) :D

[Szerkesztve]

IN GOD WE TRUST!

(#9) tildy válasza talmida (#6) üzenetére


tildy
nagyúr

Felesleges erőlködnöd.
Bash többször tudósított már bennünket hurrikán -időszakból, akkor is , mikor Tampa környékén volt ''pusztítás'', és mentés. Sokkal hihetőbb, amit ő mond, pont emiatt. Nem tudom te merre laksz(adatlapodon nincs infó róla), de ismereteim alapján is Florida az egyik legjobban hurrikánok által sújtott övezet az USÁ-ban.

Emlékeim szerint pl. a Charlie is aközött volt, az amiről ''tudósított'' . Ugye Bash?



[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#10) Bash válasza talmida (#8) üzenetére


Bash
őstag

Vezettem már erős trópusi viharban (~70 mph), és két kézzel megfeszült izmokkal bírkóztam a kormánnyal, hogy egyenesben bírjam tartani a gépsárkányt, miközben az ablaktörlő full sebességen járt és így sem láttam 50 ft-nél sokkal többet előre.
Illetve vezettem 1-es kategóriájú hurrikánban négyszemélyes golfkocsit 3 személlyel, és bizony időnként meg-megemelkedtek a kerekek alattunk.
Meg láttam kettészakadni és tőlem néhány méterre a medencébe csapódni pálmafát, pedig a pálmafáknak híresen borzasztó erős a törzsük...

http://bashtravel.com/

(#11) talmida válasza tildy (#9) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Erölködés? :Y Hmm. ..érdekes nyitottság... Én is FL-ban lakom.

IN GOD WE TRUST!

(#12) tildy válasza talmida (#11) üzenetére


tildy
nagyúr

Bocs csak teljesen azt látom, hogy aki tudományosan, másképp áll hozzá annak már nem is lehet igaza. Pedig talán pont olyannal állsz le vitázni, aki legalább annyira járatos hurrikán témában , ha nem jobban mint te.
Az érdekes nyitottságot nem igazán értem mire érted. És bár nem vagyok modi, azért megkérnélek, ne tájékoztasd félre az embereket a hurrikánok veszélyességével kapcsolatban. Nem hinném, hogy örülnél neki , a valaki amiatt halna meg, mert egy kettes hurrikánban kiment bicajozni, csak mert azt halotta, olvasta valakitől az interneten, hogy az nem veszélyes.

Igazándiból nem akartam beleszólni, nem éltem át hurrikánt sose, remélem nem is fogok, viszont Bashban ilyen értelemben ''végtelenségig'' megbízom, és hiszek neki.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#13) Vamp


Vamp
senior tag

Olyat nem láttatok, hogy elefántokat szaggat ketté a szél, majd kovácsoltvas kerítésnek csapja a cafatokat? Hát ilyet még én sem láttam, de komoly lehet:D

(#14) Bash válasza tildy (#9) üzenetére


Bash
őstag

Akkori képeim Hurricane Charley-ról: [link].
Mindenki döntse el magának, hogy mennyire veszélyes tud lenni egy hurrikán.

http://bashtravel.com/

(#15) talmida válasza tildy (#12) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Thx a ''kedves'' sorokat és a nagy bizalmat! (Nagyon ''jólesik''..olyan nyájas, otthonos)
A ''rendes''
újságjaitokban több félretájékoztatás van, mint az én írásomban, mert én most is bátran állítom, hogy a színtiszta igazat mondtam. ( Nézz utána mindennek mielőtt leugatsz vakit!) Segítek : mint ahogy a földrengések epicentrumától való távolság sem mindegy, ugyanúgy a hurrikánok szemétől való távolság sem... Pl egy 2-es kat. hurrikánnak akármilyen része ér is, az akkor is 2-es hurrikán ( TV szerint legalábbis).

Azt is biztosan tudod, hogy egy hurrikán kiterjedése óriási. Némelyik beteríti szinte az egész Gulf of Mexico-t. Aki pont a hurrikán szeme körül , a közepe táján helyezkedik el, az mást tapasztal, mint aki csak a széléből kap, ....ugyanakkor mindkettőjük állítása igaz.

Minket ( a városunkat) az Iván (5-ös) pontosan telibe talált 2004-ben..(van némi tapasztalatom azután is) és később a Dennis is, amiről már szintén szóltam korábban, és amit most pontosítanék is , ui a Dennis 4-es kat. volt, nem 3-as. '95 pedig Panama City-nél voltunk a sztrádán a hurrikán közvetlen közelében és láttuk a félbetört fenyőfákat, letarolt erdőket. Az egy nagyon erős h. volt. (Most nem jut eszembe annak a neve, de, ha érdekel vkit, utána lehet nézni)

Egyébként te se rombold légyszi az én hitelemet, mert nem szoktam hazudni. Igen, kint voltunk kerekezni, és a hídon ért minket az ''eső'', és csak otthon láttuk a helyi (!) TV-ből, a helyi időjárásjelentésből, hogy egy kettes erősségű hurrikánban voltunk kint. No, de mindegy, azt hiszel, amit akarsz. Nekem meg jogom van leírni azt, amit tapasztaltam.
Mindenki eldöntheti, hogy mi az igazság. ( Meg az is igaz, hogy több szem többet lát ;) )

IN GOD WE TRUST!

(#16) tildy válasza talmida (#15) üzenetére


tildy
nagyúr

Félreértesz. Ugyanis nem bántani akarlak/akartalak , meg nem mondtam azt sem, hogy nem hiszek a te tapasztalataidban , elhiszem, hogy kettes hurrikánban bicajoztál lazán odakinn . Csupán nem tartom helyesnek azt a mentalitást, amely egy ilyen témát viszonylag könnyelműen vesz. Azaz azt mondani, hogy kettes hurrikánban könnyedén lehet biciklizni, hááát .. Szerintem könnyelműség.

Ugatni meg a kutyák szoktak errefelé

És mint írtam, nem ''rendes újságjainkból'' informálódom hurrikánügyileg, hanem olyantól, aki ott él, és éli át az egészet.

Kicsit olyan az egész, mintha arról ''prédikálnék'', hogy óó álltam én már nagyviharban fa alatt, mégsem esett bajom, miközben azért jobban teszi az ember ilyenkor, ha visszahúzodik otthonába. Remélem érted mire gondolok.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#17) talmida válasza Bash (#14) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Na, azért remélem, hogy sem az írásomból , sem a hsz-aimból senki semmiféle olyasmire nem következtet , h a hurrikánok nem veszélyesek, mert ilyent nem mondtam! Ellenben egyesek ezt a látszatot igyekeznek kelteni.

A tapasztalat, az tapasztalat. Van ilyen is, olyan is. És lehet, hogy sokaknak meglepő, de igenis szükség van az összes tapasztalatra ahhoz, hogy az ember reális képet kapjon.

A helybéliek, akik itt születtek, szintén ''legyintenek'' a kettes hurrikánokra...csak érdekességképpen mondom. DE a város típusától is függ , hogy milyen károkat szenved az egyik, milyent a másik, mert vannak alacsonyabban fekvő városok, amelyeknek egy 1-gyes hurrikán is vagy akárcsak egy tropical storm is komoly veszteségeket okoz a flood miatt. Na, bocs a hunglishért, de most már télleg rohannom kell.

IN GOD WE TRUST!

(#18) tildy válasza talmida (#17) üzenetére


tildy
nagyúr

LEgalább ne mismásolj , meg ne kendd másra:
Tapasztalatból mondtam, hogy a kb kettes erősségű hurrikán ''semmiség'' ,

Ezt egyedül te írtad.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#19) bambano válasza talmida (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Akármennyire is erőlködsz, nekem pl. soha nem fogod bebizonyítnai, hogy 2-es erősségű hurrikánban te nyugodtan bicikliztél. Ennek megfelelő felfeléáramlásban simán repül az ember, mindenféle segédeszköz nélkül.

Persze ahogy E.T. hazabiciklizett, azt a verziót elhiszem.

Szerk: #17: szerintem a hsz-eidből mindenki a megfelelő dologra következtet...

[Szerkesztve]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#20) talmida válasza tildy (#18) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Az eredeti írás és egy egy hozzászólás között stílusban is óriási a különbség. Az általad idézett idézetem az egyik hsz-omból való, nem a fő írásból.
Másrészt idézőjelben volt a semmiség szó, ugye? Khm.

Amikor én idézőjelbe teszek valamit, az azt jelenti, hogy nem szószerint értendő a dolog.
(meg kell ismernünk egymás stílusát és másrészt az olvasóknak is figyelni kell az írásjelekre is).

Harmadrészt minden relatív! Aki még nem volt 5-ös erősségűben, annak a 2-es is erősnek tűnhet, akit meg telibetalált a ''legerősebb'', annak azután lesz egy kis összehasonlítási alapja.

A semmiség szóra mégegyszer hadd térjek ki. A házak állóképességére gondoltam főleg, mert előtte a magyarországi augusztus 20-ai katasztrófális viharra emlékeztem, és a röpülő cserepek voltak a szemeim előtt (Vízuális típus vagyok. :D ) Azt nem javaslotam, hogy bárki akárcsak gyalog is kimenjen a hurrikán idején! De megjegyeztem, hogy az életünkben --bizony lehet csodálkozni-- előfordult olyan eset (amit említettem), hogy kint ért minket a hídon egy kisebb erősségű hurrikán és kibírtuk...viccesen mondtam rá, hogy ''szelecske''..Nem gondoltam, hogy még ezt '':DDD'' a jelet is külön meg kell magyarázzam! Az jól látszik, hogy a humorunk nagyon különböző.

Ha valaki nem rosszindulattal és nem előítélettel olvas, akkor lejön a lényeg.

IN GOD WE TRUST!

(#21) talmida válasza Bash (#10) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Bocsáss meg, hogy kénytelen vagyok ezt a példádat fölhozni mások miatt .....magyarázatul.

''Meg láttam kettészakadni és tőlem néhány méterre a medencébe csapódni pálmafát, pedig a pálmafáknak híresen borzasztó erős a törzsük...''


Hát ez épp olyan ritka, mint a mi bicajos esetünk! Ui a pálmafák általában még az 5-ös erősségű hurrikánt is kibírják. (Mifelénk egyet se döntött ki ai Iván.)

Megint nem azt mondom, hogy egyetlen egy sem dőlt ki sehol az Iván alatt, de nagyon nagy többségükben rendkívülien jól állták a sarat, míg a te mondatodból ''kicsit'' úgy tűnt, mintha már a kettes erősségű hurrikánoknál is kettészakadoznának, pedig jól írtad: ''a pálmafáknak híresen borzasztó erős a törzsük''

Mégegyszer, ne érts félre, egyáltalán nem kétlem azt, hogy láttad azt a kettészakadt pálmafátlát, de azért általában mégsem ez a jellemző. ;) Remélem ezek után tildy is +érti a példámat.

[Szerkesztve]

IN GOD WE TRUST!

(#22) evR válasza talmida (#20) üzenetére


evR
aktív tag

''Ha valaki nem rosszindulattal és nem előítélettel olvas, akkor lejön a lényeg.''

Ezt teljesen így gondolom én is..

''...trend a lelke mindennek...''

(#23) bambano válasza talmida (#20) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Ha idézőjelbe teszel valamit, az a magyar helyesírás szabályai szerint azt jelenti, hogy valakit szó szerint idézel. Tehát konkrétan az ellentétét annak, amit te eddig erről hittél.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#24) tildy válasza evR (#22) üzenetére


tildy
nagyúr

Jól van húzzátok csak rám, hogy rosszindulatú vagyok talmidával szemben. Azt már megkaptam, hogy ugatok.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#25) Vamp


Vamp
senior tag

Nem tudom mit veritek itt a palávert.

Született egy korrekt írás, ilyen téma még nem volt itt a Logouton, tetszett is.

Erre most egyesek a szerző vélt vagy valós tapasztalatait forgatják ki, meg magyaráznak. Nem hiszem hogy bárkinek is eszébe jutna kimenni olyan időben jópofizni a fellegekkel, ne verjük már a vészharangot, hogy felelőtlen meg nemtörődöm az írás...

Az adatokból számomra az derül ki, hogy egy 2-es erősségű hurrikán igenis semmiség egy 5-öshöz képest pl, természetesen a legkisebb hurrikán sem az egy nyamvad felhőszakadással összevetve. A felesleges hülyülést illene lassan befejezni, szvsz a szerző nem állított bődületes baromságokat a cikkében, maximum néhány szót túlzásnak vehettetek.

Nem Tildy, nem kifejezetten Rád gondoltam mint főkolompos:D.

(#26) tkazmer


tkazmer
addikt

Azt meg tudnátok nekem mondani, hogy miért épít mindenki ott ilyen könnyűszerkezetes házat? Csak mert azt ugye láthatóan könnyen elviszi a hurrikán. Nem lehet, hogy egy itt megszokott, téglából, vasbetonból, stb épült ház ellenálna a hurrikánnak?

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#27) Crystalheart válasza bambano (#23) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És azt is jelentheti, hogy valamit képletesen értesz. :) Tehát az ellenkezőjét annak, ami a másik jelentése. :DDD De ez nagyon off, ne ilyenen vitázzatok már... Minden vita elveszik az apróságokban, így unalmas :D

(#28) Crystalheart válasza tkazmer (#26) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ráadásul az enyhe tél nem indok, egy téglaházban általában ideális bent a hőmérséklet. :)

Sokkal inkább a tradíció lehet a főkolompos, túl sok westernfilmet néztek az építészek :DDD

(#29) Bash válasza tkazmer (#26) üzenetére


Bash
őstag

Töltsd le a #14-ben linkelt csomagot, 30-34-es képeken saját szemeddel láthatod téglaépület és Hurricane Charley találkozásának eredményét.

MOD: Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy a U-Haul truck sem a bolt közepén parkolt eredetileg.

http://bashtravel.com/

(#30) tkazmer válasza Bash (#29) üzenetére


tkazmer
addikt

ameddig lejön...
és a beton? Vagy az 1m vastag, itthon 100 évvel ezelőtt használt falak?

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#31) Bash válasza tkazmer (#30) üzenetére


Bash
őstag

Azért azt józan ésszel nem nehéz belátni, hogy nem gazdaságos 1 m vastag betonfalakkal építeni semmit.
A fontosabb épületek (kórház, iskola, bank, nagy áruházak) itt is acélvázból és téglából épülnek. A családi házak alsó szintje is tégla szinte mindenhol, tetőszerkezet természetesen fa, ugyanúgy, ahogy Magyarországon. Ezek az épületek a legerősebb hurrikánok kivételével eléggé ellenállóak, a tetőszerkezet viszont csak ennyit bír. Meg lehet nézni a tavaly augusztus 20-i vihar után készült képeket, ott is a könnyű alumínium, illetve nagy felületű tetők, napellenzők sérültek legkönnyebben, komolyabb kár nem nagyon keletkezett. A tetőszerkezet az épületek leggyengébb pontja.
Vannak persze un. mobile home park-ok is, ahol könnyű fa- és alumíniumszerkezetes mobil házak biztosítanak lakhatást többmillió embernek. Költségük töredéke egy B&M házénak, és főleg idősek lakják, de még mindig jobbnak tartom az ilyen házakat, mintha ezek az emberek idős otthonban vagy az utcán élnének. Ezek egy 3-4-es kategóriájú hurrikánkor szinte a földig rombolódnak, de kb. egy családi ház új tetőjének az árából új mobil házat lehet venni.

http://bashtravel.com/

(#32) bambano válasza Vamp (#25) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Szükségesnek látom leszögezni, hogy az az állítás, hogy 155-170 km/h-s szélben valaki biciklizik, nem korrekt.
Idézet a #4-ből:
''Tapasztalatból mondtam, hogy a kb kettes erősségű hurrikán ''semmiség'' , ui mi rendesen kerékpározgattunk egyszer egy ilyenben''.
Tehát rendben van, hogy a te véleményed más, ettől még a szerző állításai (a fórumban) között van olyan, amelyik kimeríti az általad használt jelzőket, kategóriát: bődületes baromság.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33) bambano válasza tkazmer (#26) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Szerintem azért, mert nem mindegy, mi pereg a fejedre a hurrikánból. Ha van 0.1 atmoszféra különbség a házban levő levegő nyomása és a hurrikán környékén levő levegő nyomása között, akkor az négyzetdeciméterenként 1 newtonnak megfelelő erő (ha fizikai és matek ismereteim nem csalnak meg). Egy 10 méteres alappal rendelkező (szerintem kis ház), aminek az oldala minimum 2.5 méter, az kb. 2500 newtonnyi erőt kap oldalanként akkor, amikor átrepül körülötte a hurrikán. Ezt nagyjából semmi sem bírja ki szerintem. És ha itt alábecsültem az értékeket, akkor még nagyobb az erő, ami olyankor hat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#34) tkazmer válasza Bash (#31) üzenetére


tkazmer
addikt

Nem tudom, lehet, hogy csak nagyon az igazamat keresem, de az említett képeken nem nagyon találtam komolyabb téglaházat, vagy annak maradványát...komolyabb alatt azt értem, hogy mondjuk 30cm vastag tégla/ytong fal, kb szintén ugyanilyen vastag vasbeton födém(ami maradványokat láttam, ott pl nem vasbeton födém volt, hanem valami téglás-betonos valami). Nyilván a fa tetejét elviszi az itteni házaknak(bár a környékünkön mostanában gyakran előfordul, hogy nem fából, hanem vasbetonból készül a födém is) is, de még mindig nem gondolom, hogy egy komolyabb, jó állapotban lévő családi házban a tetőn kívül jelentősebb kárt tudna okozni egy hurrikán.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#35) TexT-BoY


TexT-BoY
addikt

:W Részemröl a multévi Aug 20 betette a kulcsot eléggé. ez elvileg PEsten 100-120km/h-s szeleket jelentett, engem egy kereszt uctában szószerint vitt a szél és az eső és a falon kötöttem ki, illetve egy nyitott ajton, eredmény törött kéz. (A lánchid környékén áltunk amikor jött a nagy szellő, és ahogy láttuk hogy ez nem piskota fui kezdtünk, az első kereszt utcáig elis jutottunk. de ez most nem die tartozik)De elhiszem hogy felétek a 2es hurikánba bicózni lehet, sőt, gyorsabban hazaérsz mert hátulrol ad egy kis alap lendületet.

Amugyis ahogy látom itt van Bash, én láttam az ő képeit, és olvastam is amikor irta hogy a vihar idejére a munkahelyén marad mert nem mer hazmenni.. Persze csak mert ő olyan beszari:)...

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#36) Crystalheart válasza Bash (#31) üzenetére


Crystalheart
senior tag

1 m tényleg kis túlzás, a régi épületek téglafala legtöbbször 60-80 centi a normál részeken, mert még nem ismerték a hőszigetelő anyagokat :) Viszont azt max földrengés viheti el, de jóformán semmilyen szél... :DDD

(#37) tkazmer válasza Crystalheart (#36) üzenetére


tkazmer
addikt

Nem tudom, mennyire vagy járatos pl az V.ker-i házakkal kapcs, de ott simán megvan az 1m vagy még több is...

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#38) tkazmer válasza bambano (#33) üzenetére


tkazmer
addikt

ez egy nagyon szép számítás, de ha megnézed Bash képeit láthatod, hogy mégis van, ami ellenáll, még ha nem is 100%-osan...

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#39) Crystalheart válasza tkazmer (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én csak olvastam róla, nem vok pesti, de ezek szerint kicsit hibás az infó :) Az igaz, h régen úgy működött, hogy minél vastagabb, annál jobb. :DDD

(#40) Crystalheart válasza tkazmer (#38) üzenetére


Crystalheart
senior tag

2500 N az 250 kiló. Szvsz még nem olyan sok :)

(#41) talmida válasza Crystalheart (#27) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Jó érzés, hogy legalább 1 valaki megpróbálta megérteni vagy legalább sejteni, hogy mit is akartam mondani. Különösen azt értékelem, hogy nem értettél félre, és nem feltételeztél rosszat rólam. (Az én fogalmaim szerint a jóindulat ''definíciója'' az, hogy amikor az ember nem is a legjobban fejezi ki magát, még akkor is jól értik a szavát. :DDD ) Köszönöm! :) ( ....a #25-öst is!)

* ....és természetesen a többieknek is köszönöm, --ha vannak még ilyenek :U --, akik jól értették az írásomat és akik a jószándékot látták annak közzétételéből.

[Szerkesztve]

IN GOD WE TRUST!

(#42) kugli81


kugli81
aktív tag

Hát nem tudom én is kint voltam a tüzijátékon és nem szeretnék még egy olyan vihart :) hozzátartozik nem szoktam hozzá az ilyen viharhoz és a tömeg miatt is félelmetes volt ....

Gigabyte p35ds3,6750@3,4ghz,inno8800gt,logitech z-5500,kingmax2x1gb 1066mhz....

(#43) Crystalheart válasza talmida (#41) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A #25-ös az Vamp volt, csak ua. az avatarunk :DDD Amúgy igazán nincs mit, én lehetőségeimhez képest mindig objektíven állok hoizzá a dolgokhoz, még ha sokszor bele is keverem a magánéletemet a mondandómba :)

(#44) bambano válasza tkazmer (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

De ha választani lehet, hogy mi essen a fejemre: fogpiszkálóvá tört deszka vagy olyan házfal törmeléke, amelyik majdnem kibírta, akkor tudnék választani :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#45) Crystalheart válasza bambano (#44) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Rám inkább egyik sem, maradok Magyarországon :D

(#46) Drótszamár válasza kugli81 (#42) üzenetére


Drótszamár
őstag

Én is kint voltam (csak a vihar miatt mentem). Sztem nem volt annyira félelmetes. Szél + eső minimális jéggel. Minden évben van ilyen több is. (bár én hozzá vagyok szokva, meg szeretem is őket)

---

Elég sokat szoktam bringázni, és ha csak nem hátszél van, akkor 50-60 km/h fölött inkább leszálsz róla, mert ha szemből jön, akkor kiköpöd a tüdődet, ha oldalról akkor meg borogat.

100 fölött már kezd gyalog is kellemetlen lenni, forgolódni kell hogy kapj levegőt rendesen.

Ezért most lehet hogy utálni fogtok, de én remélem hogy ma is lesz valami jó kis műsor a tüzijátékon kívül. Felőlem jöhet utána is, úgy dupla élvezet.( az omsz középmagyarországra a 24 órásban már narancsot ad :DD

Egyébként nekem tetszett a cikk.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#47) talmida válasza Vamp (#25) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Bocsáss meg a figyelmetlenségem miatt! A ''fórumos fizimiskátok'' tévesztett meg. :D

És, ha már bejelentkeztem, mondok még valamit: szégyellem, hogy ennyire nem tudom jól megértetni ( kifejezni) magam a ''magyarokkal'' (az itteni fózumozókra gondolok). Sajnos néha nagyon ügyetlenül fogalmazok. Nagyon szépen köszönöm, hogy te mégis megértéssel voltál az írásommal kapcsolatban. Köszönöm, hogy együttéreztél velem is!



#46 (Drótszamár):
Neked is köszi a hozzászólásodat!

IN GOD WE TRUST!

(#48) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Én tavaly augusztus 20. án kinn voltam, és idén is kimegyek.Az egészbe a vihar volt a legfilingesebb, nagyon komoly élmény volt.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#49) TexT-BoY válasza talmida (#47) üzenetére


TexT-BoY
addikt

Mi egy páran innen a fórumról rég nem a te kommunikációs készséged vontuk kétségbe sokkal inkább a mondandód valódi értelmét keressük, olykor pedig nagy logikai bukfencekbe botlunk. Lásd 150-170es szélben való biciklizés és hasonlók. Nem kell a magyar nyelvi hiányosságaidat firtatni (rengeteg magyar PH-s se tud rendesen fogalmazni és helyesen írni szóval részemről ezt sose nevezném hibának.). De az írásaid igazságtartalmát azt gondolom néhányan megkérdőjelezzük. :R

Én most indulok ki, már javába esik, de nem érdekes, nekünk nem jut minden nap nagyvihar, mindenklépp megnézem, a tüzijáték már rég nem foglalkoztat.

[Szerkesztve]

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#50) roonin


roonin
tag

Ezekrola hurrikanokrol mikor tudositanak pl. most ez a 4-es dennis olyan locsocsnek tunik a felveteleken. Persze lehet pont a szelet mutatjak mert hogy ekkora szelsebesseg mellett valahogy nem ezt kene latni szerintem. Egy ket szarul osszedrotozott hullampala repul egy ket jelzotabla hever foldon hat ezt nem tudom elhinni. Jo neha lattam mar durvabb videot meg kepet is hogy osszedolt par jol megtakolt amcsi konnyuszerkezetes haz. Najo az mar igen az mar valami de azert kozel sem az amit a tornado muvel na az azert nagyon durva. Egy baratom az key west-i az meselt hogy milyen meg hogy zajlik egy ilyen hurrikan de igazabol csak ez a tengerviz-ozonviz aradat miatt lehet szar azt vettem ki. Szerintem ha nalunk is ugy epitkeznenek mint ott akkor az iden nyaron tele lenne az ujsag szarra dolt es azott hazakrol.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.