Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Off-topic LOGOUT  »  [Re:] Hálapénz

Hozzászólások

(#15) victoireB válasza Jetbrowse (#5) üzenetére


victoireB
csendes tag

A ''Hálapénz'' c. reakciódra válaszolva:

Ne haragudj, de undorító ez a gondolkodás. Máris megmagyaráztad, hogy te miért fogod elfogadni a hálapénzt, pedig hallgatóként még tapasztalatod sincs az egészségügyről! :((( Sajnos, nagyon sok kolléga ezt csinálja, sőt, felháborító a Magyar Orvosi Kamara állásfoglalása: idézet :
Orvosetikai statutum - Etikai kódex, eljárási szabály
Magyar Orvosi Kamara, 1998
Részlet: ''Az orvosi hálapénz etikai kérdései''
64. A beteg ember meggyógyítását, életének megmentését, új életek világra segítését kísérő hála kifejezése kényszer nélküli, és szabad elhatározáson alapul.
65. A hálapénz a beteg vagy hozzátartozója által a kezelést követően, utólag az orvosnak önként adott juttatás.
66. A hálapénz egyik oka az orvosok megalázóan alacsony fizetése. Mögötte az egészségügyi rendszer működésének zavara áll. Jelenleg a jogszabályok és a társadalmi felfogás bizonyos határok között a hálapénzt eltűri. Gyakran kötődik szakterülethez, pozícióhoz, eszközökhöz és számos szubjektív tényezőhöz. Ez feszültséget tart fenn az orvostársadalomban. A hálapénz megalázó, mert az orvos függetlenségét is veszélyezteti.
67. Az orvosnak olyan magatartást kell tanusítania, amely mind a beteget, mind a hozzátartozóját arról győzi meg, hogy az orvosilag szükséges ellátás minősége független egyéb juttatásoktól.
68. Az egészségügyi dolgozók egymás között ne fogadjanak el és ne is adjanak hálapénzt.
69. A hálapénztől élesen el kell különíteni az előre felajánlott, vagy ráutaló magatartással kikényszerített anyagi juttatást, amely már korrupciónak, zsarolásnak minősül.


Vagyis máris legalizáltunk mindent. A hálapénz szükséges rossz, mi orvosok is utáljuk, de sajnos el kell fogadnunk, mert.... és itt jönnek az álmagyarázatok, mert kevés a fizu, mert a kollégák kirekesztenek, mert ez jár, mert sokat dolgozunk, satöbbisatöbbi.

Az, hogy valaki elfogad- nem fogad el, magánügy - értem ez alatt azt, hogy senkinek semmi köze ahhoz, hogy te visszautasítod, senki nem fog kiközösíteni. Sajnos, még mindig több az, aki elfogad, mint aki nem... bár ez utóbbiak száma hátha nőni fog, én bízom benne.
Én 6 éve végzett orvos vagyok. Nem mondom, hogy sosem fogadtam el hálapénzt, de csak azért, mert ezt is meg kell tanulni, hogy hogyan utasítsd vissza. Néha a beteg/hozzátartozó olyan erőszakos, hogy szabályosan verekedésre kerül a sor, és az ember - fúleg ha kezdő - alig várja, hogy kikerüljön a rettenetesen megalázó szituációból. Egy jópár éve aztán rájöttem/megtanultam/ráéreztem (nem tudom, melyik a jó kifejezés rá) hogy hogyan utasítsam vissza. Azóta soha és senkitől nem fogadok el pénzt, nemre, fajra, vallásra, betegségre való tekintet nélkül. Lehet, hogy nem leszek így dúsgazdag, de nyugodt vagyok, nem érzem magam lefizetve, megalázva, megvásárolva.

Főleg medikusként, szerintem gondold át mégegyszer ezt a para-dolgot! :)


[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Off-topic LOGOUT  »  [Re:] Hálapénz
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.