Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) psyho85


psyho85
aktív tag

Veszélyes vizek... nagy tesztje ez a PH-s arcoknak, mennyire marad kulturált a cikk fóruma. Egyébként egyetértek vele.

Az a kettősség, hogy a "sunyiban", igen rövid idő alatt atomfegyverre szert tett államok közül leginkább Iránt éri támadás, elég arcátlan. Pedig meg lehet nézni, hogy a közelben lévő államok közül kit ítélt el különböző cselekedetei miatt a legtöbbször az ENSZ mindenféle nemzetközi egyezmények megsértése miatt... (aminek persze semmi foganatja nem volt).

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#2) ibazsb


ibazsb
tag

A konklúzióval egyetértek, csak azt nem tudom eldönteni hogy jobb-e a békés rendezés és egy újabb atomhatalom születése mint a elrettentő katonai csapás.

Ezek szerint aki atomot akar annak előbb-utóbb lesz! :(

A megkérdezettek közel egyharmada egyetért, viszont a többit nem érti. Az egyharmad azt az egyet se érti.

(#3) Rive


Rive
veterán

Környezetében azonban gyakoriak a katonai konfliktusok...
...amikben sokszor bizony tevékeny részt vállal, hol rejtve, hol nyiltan, szóval
ha a térség stabilitását szavatoló ország szerepében kívánna tetszelegni...
... akkor körberöhögik. Irán és Sziria vetélkedése lassan mindenkinek az agyára megy a térségben.

A történet békésen, de egy potenciális atomhatalom létrejöttével fog zárulni.
Szerintem jelen helyzetben a legvalószinűbb végkifejlet egy véres vallási diktatúrát lezáró még véresebb forradalom.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4) frescho válasza psyho85 (#1) üzenetére


frescho
addikt

A sunyiban rovid ido alattal vitaba szallnek. A harom nagyjabol tersegbeli allamnak hosszu evekig, evtizedekig tartott a fejlesztes.

https://frescho.hu

(#5) psyho85 válasza frescho (#4) üzenetére


psyho85
aktív tag

@frescho: Bocsánat, egy idézőjel kimaradt, jogos.

@ibazsb: háborúval a békéért, a szabadság nevében? Eddig is bejött...

@Rive: Remélem, nem. Van elég véres "forradalom" mostanság, sajnos. Azért még tudnék mondani egy államot, ami születése óta "agyára megy" mindenkinek a térségben.

Tévedés ne essék, nem védem Iránt, nincs szüksége rá. De most ha lesz atomfegyvere, akkor mi van? Így is van boldog-boldogtalannak. Észak-Korea is egy békés állam pl., akárcsak Pakisztán, aki jóba is van Indiával.

[ Szerkesztve ]

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#6) DeltaPower


DeltaPower
őstag

Az USA előszeretettel rohanja le az arab térségben levő államokat békefenntartás címén, továbbá Nagy-Britanniával és Franciaországgal együtt Izrael fő támogatója a megalakulása óta, amely állam folyamatosan háborúzik a környező országokkal, vagy éppen "terroristák elleni megelőző csapásokkal biztosítja a saját biztonságát". Ha Irán atomfegyverhez jut, az megszünteti a fent említettek térségbeli dominanciáját.
De az sem elképzelhetetlen, hogy Iránnak is annyi atomfegyvere van, mint Szaddamnak biológiai (azaz kb. semennyi).

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#7) ]Phobos[


]Phobos[
senior tag

Ez mindig arról szólt, hogy van néhány kapzsi és gátlástalan ember/ kör, akinek megéri a háború, akár milliók életének árán, hogy több erőforráshoz/ befolyáshoz jussanak.
Irán eddig is potenciális célpont volt, most legalább igazolódik a démonizálásuk. A gond csak az, hogy bár nyers katonai erővel Iránt is megszállhatnák, ha rendelkezni fog a végső válaszcsapáshoz rendelkező eszközökkel, a körmükre éghet a dolog, szó szerint.

Ha lenne egy kis szigetem saját zászlóval és olajt termelő fákkal, lehetőségek híján én is atommal védeném meg a függetlenségem :DDD - amúgy ezt annyira nem viccnek szántam.

Ja igen és a lényeg, ha nekik van bevethető tömegpusztító fegyverük, akkor innentől kezdve nem érdekel, ki szerez még atom fegyvert. Amúgy is tökmindegy, hogy 1 helyett hányszor képesek kipusztítani minden magasabb szintű biológiai életet a megelőző csapások/ csapások/ válasz csapásokkal ezen a planétán, nem? :U

[ Szerkesztve ]

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#8) Bada Bing válasza psyho85 (#5) üzenetére


Bada Bing
tag

Az, hogy Irán is atomhatalommá váljon, nem egy kecsegtető jövőkép. Minél nagyobbá válik a klub, annál nagyobb lesz az esélye, hogy valaki bakot lő. Ugyanakkor éppen azért hasonlítottam Pakisztánhoz, mert szerintem jelenleg ez az ország jelenti a legnagyobb fenyegetést a nukleáris biztonság terén. Pakisztán a mai napig vitában áll Indiával és Kínával Kasmír hovatartozása miatt, mely területért időről időre háborút folytatnak, utoljára 1999-ben. Emellett rendszeresek a kisebb fegyveres összetűzések a tartományban.

Ahhoz a bizonytalansághoz képest tehát, amit Pakisztán nukleáris fegyverei jelentenek a békére, Irán katonai lerohanása nem lenne arányos.

Nem beszélve Pakisztán ingadozó kapcsolatáról a Talibánnal és az afganisztáni konfliktusba való egyre mélyebb belebonyolódásáról.

[ Szerkesztve ]

(#9) #40731136 válasza DeltaPower (#6) üzenetére


#40731136
törölt tag

Abszolút egyetértek veled.

(#10) psyho85 válasza Bada Bing (#8) üzenetére


psyho85
aktív tag

"Ahhoz a bizonytalansághoz képest tehát, amit Pakisztán nukleáris fegyverei jelentenek a békére, Irán katonai lerohanása nem lenne arányos."

De Pakisztánt már nem rohanhatod le, mivel van nukleáris fegyvere. Akkor le kéne rohanni Irakot, mert neki meg lehet, hogy lesz? Szerintem a nukleáris fegyverarzenál szerepe a megfélemlítés, a fenyegetés maga. Ha valaki ellő egy töltetet, és az talál, válaszcsapás is érkezik esetleg, akkor a hatás globális és végleges. A jelenlegi atomhatalmak némelyikében is hatalomra kerülhet egy olyan diktátor, aki nekiáll lövöldözni. A nagy számok törvénye egy dolog, de a mai világpolitikában, ahol páran beleszólnak mindenki belügyeibe, ez egyre nehezebben lehetséges.

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#11) Bada Bing válasza DeltaPower (#6) üzenetére


Bada Bing
tag

A téma remek teret ad gondolatjátékoknak, vagyis mi lenne ha feltevések tömeges végiggondolásához. Szerintem az mindenkinek jó, ha sakkozik egy kicsit a fejében és az sem baj, ha időnként születik egy-két valóságtól elrugaszkodott jóslat.

Igyekszem majd ezekre az elképzelésekre reagálni és valamennyire a realitás talaján tartani őket, illetve kicsit lekerekíteni a túlzásokat.

Az USA szigorú értelemben egyszer, 2003-ban szállt meg arab államot, Irakot. Előtte 2002-ben megszállta Afganisztánt. 1991-ben, az öbölháborúban az ENSZ csapatok részeként visszaverte Irakot Kuvaitból, de az országot nem szállta meg, Szaddámot meghagyta hatalmában. Sokak véleménye szerint egyébként tisztább ügy lett volna akkor eltávolítania az iraki diktátort, mint 12 évvel később egy nemzetközi jogilag nehezebben tartható álláspontot képviselve egy új háborút indítania.

Amit egy demonstrált iráni atomfegyver garantálna, az a megszállás levétele a palettáról. A vele szemben álló hatalmak mozgásterét csökkentené. Emellett a nukleáris fegyver egyfajta jogosítvány arra, hogy az állam konvencionális háborút folytasson, hadakozó felek küzdelmébe anyagilag, katonailag beavatkozzon. Hatalompolitikailag mindenképpen védhetőbb helyzetbe kerülne, és jobban hallathatná hangját a politikai egyezkedések során.

Izraeli-palesztin békét azonban magától az atombombától nem remélhetünk. Erre az a megfontolt, kölcsönös bizalomra és egyezségre épülő, békés tárgyalásokra van szükség, amelyet Irán eddig is támogathatott volna.

(#12) Bada Bing válasza psyho85 (#10) üzenetére


Bada Bing
tag

Jól látod. Pakisztán helyzete egyébként annyiban más, hogy USA-barát politikát folytat és velük együttműködésben próbálja-ígéri rendezni az afganisztáni helyzetet is. Irán ezzel szemben egy ellenséges álláspontot képvisel és minden lehetséges alkalmat megragadva konfrontálódik az Egyesült Államokkal. Amerikai szempontból ezért nem kívánatos, hogy atombombához jussanak, a világ szempontjából ugyanakkor nem jelentenének komolyabb fenyegetést, de mindenképpen növelnék az összfenyegetettség szintjét.

(#13) Rive válasza Bada Bing (#11) üzenetére


Rive
veterán

Izraeli-palesztin békét azonban magától az atombombától nem remélhetünk. Erre az a megfontolt, kölcsönös bizalomra és egyezségre épülő, békés tárgyalásokra van szükség, amelyet Irán eddig is támogathatott volna.
Bocs, most egy kicsit félrevonulok röhögni :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#14) ]Phobos[ válasza Rive (#13) üzenetére


]Phobos[
senior tag

Igen, én is ezt akartam írni, csak főnök benyitott :DDD

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#15) Bada Bing válasza Rive (#13) üzenetére


Bada Bing
tag

Ez tényleg jó, úgyhogy nyugodtan :)

(#16) psyho85


psyho85
aktív tag

Bocsánat, Irakot írtam Irán helyett...

Ez egy kicsit visszavezet ahhoz a kérdéshez, hogy ez az egész leszerelési mizéria mire is jó? Az a tétel, hogy nem lehet úgymond az atomenergiát háborús célra felhasználni, nukleáris fegyvereket készíteni, az egy logikus elv ami kell a teljes leszereléshez, ugyanakkor arra is kiválóan alkalmas, hogy a jelenlegi atomhatalmakat megtartsa biztos pozíciójukban, biztosítsa ezt az úgymond legmagasabb ütőkártya birtoklását a szűk klubbon belül. Hiszen minél szűkebb ez a klub, annál erősebb is az elrettentés. Másfelől hogy lehetne bárkit is arra kérni, hogy ugyan már, szerelje le a nukleáris fegyvereket? Ekkora potenciálról nem lehet lemondani, amit ez biztosít.

Az az egy dolog egészen biztos, hogy az emberiség alkalmatlan ekkora hatalom birtoklására.

"...kölcsönös bizalomra és egyezségre épülő, békés tárgyalásokra van szükség..." Ez eddig igaz, csak ez nem lesz meg. '49 óta nincs béke arrafelé és nem is lesz, amíg valamelyik fél ki nem pusztul. Én meg néha nem tudok nevetni a dolgon, mert a több mint 500 etnikailag megtisztított falu, a foszforos bombázás, a tömegbe lövögetés nem vicc. A piaci öngyilkos merénylő sem vicc.

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#17) cucka válasza psyho85 (#16) üzenetére


cucka
addikt

Az a tétel, hogy nem lehet úgymond az atomenergiát háborús célra felhasználni, nukleáris fegyvereket készíteni, az egy logikus elv ami kell a teljes leszereléshez, ugyanakkor arra is kiválóan alkalmas, hogy a jelenlegi atomhatalmakat megtartsa biztos pozíciójukban, biztosítsa ezt az úgymond legmagasabb ütőkártya birtoklását a szűk klubbon belül.
Igen, kb. erről van szó röviden. A világ nem működik igazságosan, a szabályokat a nagyhatalmak hozzák.

Másfelől hogy lehetne bárkit is arra kérni, hogy ugyan már, szerelje le a nukleáris fegyvereket?
Például gazdasági nyomásgyakorlással. Ez azért elég ütőképes kártya, nézd meg akár Kubát, akár Észak-Koreát.

(#18) Dare2Live válasza psyho85 (#5) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"de most ha lesz atomfegyvere, akkor mi van?"

a probléma a rezsim. Egyik oldalon egy "“a cionista rezsimet le kell törölni a történelem lapjairól." féle vezetés ilyen szövegek pedig még a hidegháborúban se leledztek és mindenkit megilyesztenek. Másrészt a jelenlegi helyzet nagyon képlékeny és egy őrült aki felrobbantja magát miközben isten hatalmasat ordibál a gombot is meg fogja nyomni. Hogy Izrael hárít e kérdéses. De, hogy vissza lő az tuti. És innentől nem mindegy a story már senki számára.

Erre még rájön a szuníta/síta állam(ok) hagyományosan gyönyörű kapcsolatai. Ha Iránnak lesz, SZA és ....nak is kell. Finoman szólva se szeretik egymást. Elindul egy atom fegvyerkezési spirál. A kontrolálhatóság óriásit csökken. És csak egy töltetet adjon el az egyik fővezír aki szimpatizál a pl csecsen üggyel és Moszkva helyén üres kráter tátong.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#19) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

"Amit egy demonstrált iráni atomfegyver garantálna, az a megszállás levétele a palettáról."

Egyelőre nem lőnek el USAig és az ABM is gyak elkészült.

Amúgy érdekesek ezek a "megszállás" szövegek. Mit ne adtunk volna azért, ha 1945ben a szovjetek felszabadítanak és utána demokráciát kapunk amikorra meg az állami szervek, katonaság, védelmi képességeink elérik a megfelelő szintit akkor hazamennek.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#20) kisssa21


kisssa21
csendes tag

Ha nem lennének egy kicsit kiszámíthatatlanok akkor nem sajnálnám tőlük az atomot de így elég kockázatos egy atomháború. Ami nem enne éppem megszívlelendő.

(#21) bandiras2


bandiras2
senior tag

Szerintem Irán atomot csak amerikai invázió esetén vetne be, és akkor is csak saját területén. És ha saját területén robbantgat, akkor igencsak nehéz helyzetben lesznek a yenkik hogy kimagyarázzák azt hogy ez miért is az emberiség ellen irányuló sátáni tett.

Én inkább azt szorgalmazom, hogy végre megkapják az S300 légvédelmi rendszert Moszkvától, amit már jó régen kifizettek. Na az jelentősen csökkentené egy amerikai invázió lehetőségét. Kíváncsi vagyok, hogy mikor jut már végre eszébe egy fejlesztőnek, hogy bár a lopakodó nem veri vissza a radarhullámokat, de az infravörös lézert nagyon is. Iránban szinte mindig jó az idő, a lézer akármeddig ellátszik, és lecserélni a légvédelmi rakéta rávezetőelektronikáját Maverick lézerfejre nem túl bonyolult.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#22) Aylarth


Aylarth
tag

,,Irán nyilvánvalóan nukleáris fegyverek kifejlesztésében gondolkozik, de legalábbis megpróbál eljutni arra a pontra, ahol minden képesség és résztechnológia a rendelkezésére áll – vagyis ha nem is valós, de instant nukleáris fegyvert mindenképpen készít."

Bada Bing!

Ezt a fenti idézetet nem akarnád v.milyen logikai érvekkel esetleg tényekkel is alátámasztani?
Mert totál "logikus" szerintem, hogy egy állam aki elmegy egy atomfegyverek leszerélésről és terjedésének megakadályozásáról szóló konferenciára, és ott is, továbbá minden nyilvános forúmon azt hangoztatja, hogy ő csak a békés energiaellátást szeretné biztosítani.
Nem értem hogy kritizálhatják országok, és nyilváníthatják agresszornak Iránt, amikor
- egyszer sem jelentette ki, hogy atomfegyvert akar - ellenkezik a vallási elveikkel -
- mindíg azt hangoztatja, hogy hagyják békén, mert békés úton akarja biztosítani az országa energiaellátását
- az őt kritizáló államok talán többször voltak agresszorok az elmúlt időszakban, és nekik van atomfegyverük.
- az már csak apróság, h. egy atomfegyver szintjéhez nagyon magas tisztaságúra kell dúsítani az uránt, ammihez nem rendelkezik megfelelő technológiával, de nem is tett érte, az oroszok nem is adnak neki olyat.
De ezek csak úgy eszembe jutottak. :)
Mindenféle Iránpártolás mentesen, csak már unom, h. a csapból is az folyik, h. milyen rosszfiúk.

(#23) frescho válasza Aylarth (#22) üzenetére


frescho
addikt

Iran rendelkezik megfelelo technologiaval, hogy fegyver minosegu urant allitson elo, ha nem is holnapra, de zaros hataridon belul. Pu-239 eloallitasahoz is rendelkezik megfelelo kapacitassal.

https://frescho.hu

(#24) Rive válasza Aylarth (#22) üzenetére


Rive
veterán

- egyszer sem jelentette ki, hogy atomfegyvert akar - ellenkezik a vallási elveikkel -
- mindíg azt hangoztatja, hogy hagyják békén, mert békés úton akarja biztosítani az országa energiaellátását
- az őt kritizáló államok talán többször voltak agresszorok az elmúlt időszakban, és nekik van atomfegyverük.

Ha én akarok atomfegyvert, akkor én is ezeket fogom hajtogatni.

Viszont ha nem akarok atomfegyvert, akkor meg minden további nélkül be fogom engedni az ellenőröket - alapvetően ártalmatlan népség, ugyanis.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#25) Aylarth válasza frescho (#23) üzenetére


Aylarth
tag

Azt is elárulod, hogy honnan?
Lehet rosszul tudom, de hiába újjabb generációs centrifugáik vannak, de az is csak kb 25%-os szintű dúsításhoz elegendő, amivel vádolják, ahhoz pedig 96%-os közeli kell.
Persze, hogy én tudom rosszul. De szerintem először örülnének, hogyha lenne egy üzemük, nekük is, mint a térségben lévő több más államnak. A fegyver szintre történő fejlesztés szerintem igencsak egy komolyabb, hosszadalmasabb dolog. Főleg, hogyha a békés célra belefektett energiák mellett nem marad másra. Amit szintén nem sikerült még bizonyítani.

(#26) Dare2Live válasza Aylarth (#25) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

csak egy link, hogy kinek magyarázod mi, hogy megy. [link] ;)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#27) frescho válasza Aylarth (#25) üzenetére


frescho
addikt

Vannak centrifugaik. Gyakorlatilag az anyagot tobbszor atfuttatva a soron egyre finomabbat kapnak es ez nem fugg a tipustol.

Az eromuvi dusitott anyag nagyon veszelyes. A szukseges ido a szazalekos dusitas merteketol is fugg. Ez azert igaz, mert a kozepesen dusitott anyagbol menyisegre sokkal kevesebbet kell atfuttatni, tehat par honap alatt fegyver minoseget allithatnak elo.

A plutonium eloallitsahoz szukseges reaktort szo szerint hazi korulmenyek kozott elo lehet allitani, ha van megfelelo mennyisegu (par tonna) termeszetes uran es grafit keznel. A nagyobb problema a Plutonium kinyeresevel van, marmint hogy ne hulljanak az emberek a sugarzastol, de aki centrifugat tud epiteni, az erre is kepes.

A bomba egy jo kerdes. Ugye vagy tobbet epitenek, (implosion) amihez nem hinnem, hogy elegge felkeszultek, vagy keveset, de pofon egyszerut (gun type). Az utobbira megint azt mondhatjuk, hogy itthon egy auto araert le tudod gyartatni, barhol ahol van megfelelo forgacsolo uzem.

Tehat nem az a kerdes, hogy tudnak-e epiteni,hanem hogy akarnak-e es ha igen, akkor milyet. Hasonlo atomprogrammal az akarnak-e kerdesre hatarozott igen a valasz. A milyenre meg a politika adhat valaszt. Ha a Del Afrikai utat kovetik es csak politikai joker-aduasz kell nekik, akkor epitenek fel tucat gun tipusu cuccost es kesz. (Erdekes, hogy pont Del Afrika az egyetlen, aki leszerelte az atomot, ok a feketeket, szomszedokat es a kubai exportorok ellen tartogattak.) En abban hiszek, hogy elsore epitenek par aduaszt, majd kis koreai segitseggel osszehoznak valami ureges belsovel rendelkezo darabot ok is.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#28) Aylarth válasza frescho (#27) üzenetére


Aylarth
tag

Oks, köszönöm a linket, elolvasom!!
És csak bízom a békés megoldásban, és bízom benne, hogy nem az ásvánkincsei a cél az országnak és a többi a körítés.
Legyen béke:)

(#29) schwanz


schwanz
tag

Non-proliferációs szerződés = atomsorompó-egyezmény, mert hogy így hívják ;)

Szvázi tag

(#30) Bada Bing válasza schwanz (#29) üzenetére


Bada Bing
tag

Nagy piros pont jár neked! Ezt bizony elfelejtettem. Javítom a cikket.

(#31) Bada Bing válasza Aylarth (#22) üzenetére


Bada Bing
tag

Rive a kérdés nagyobb részét már tökéletesen megválaszolta. Ezen túl logikus is, hogy Irán atombombát fejlesszen, ha én egy iráni vezető lennék biztosan igyekeznék megszerezni a technológiát. Ami azt illeti a második Ahmadinedzsád-idézetben van igazság. Az atomhatalmak növekvő száma valóban nyomást gyakorol a nagyobb államokra, hogy ők is csatlakozzanak a klubhoz.

A hasadóanyag dúsítására Iránnak már nagyon komoly kapacitásai vannak. Ráadásul - bár ez a józan paraszti észnek ellentmondóan hangozhat -, a magasabb tisztaságú urán előállítása könnyebb, mint az alacsonyé, ugyanis egyre kevesebb szemetet kell eltávolítani. Könnyebb 20%-ról 95%-ra eljutni, mint 0,5%-ról 5%-ra.

(#32) frescho válasza Bada Bing (#31) üzenetére


frescho
addikt

Az a 0.5%-rol dusitas tenyleg eleg nehez, mert a termeszetes uranban is tobb U-235 talalhato. Amugy nem ertem miert nem tenyesztenek U-233-at thoriumbol.

https://frescho.hu

(#33) schwanz válasza Bada Bing (#31) üzenetére


schwanz
tag

Hja, ez az angol tükörfordítások :)

Abban viszont nem értünk egyet, hogy az iráni vezetők logikusan lépnek, amikor a nyugati országokat provokálják, ennyi erővel Hitler is bölcsen fegyverkezett, aztán 10 millióval kevesebb német maradt a világon, egy még kisebb Németországban.

Szvázi tag

(#34) ezanickem


ezanickem
tag

Nem vagyok ebben a témában valami jártas sem okos, de azért én is kifejtem véleményem. Nem látok reális esélyt fegyveres konfliktusra a közeljövőben. Amerikának, egy olyan területet kéne megszállnia, ami nagyobb minden tekintetben, mint Irak és Afganisztánt összesen. Ráadásul Afganisztánban még mindég elhúzódó harcok folynak a Tálibokkal. Másrészt akkora hiány van most pénzügyileg az USA háztartásában, hogy nehéz lenne a népnek beadni, hogy simán megéri. Harmadrészt Irán export állam és egyik nagy felvevő piaca Kína, ami szinte magába szippantja a sok olajt. Úgy érzem, hogy Kína ezért sokszor fog majd vétó gombot nyomni. Igaz, ha Izraelen múlna már rég földig bombázták volna Iránt. Bár nem vagyok jós lehet, hogy holnap gombafelhőre ébredünk. :)

(#35) Solten


Solten
addikt

"nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés (továbbiakban Atomsorompó egyezmény) kimondja, hogy az öt nagyhatalmon kívül (USA, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína) senki más nem rendelkezhet nukleáris fegyverekkel."

Ha mar Irant ennyire csesztetik, mi a helyzet Pakisztannal es Indiaval? Kapnak egy ejnye-bejnyet?

Saor Alba

(#36) frescho válasza Solten (#35) üzenetére


frescho
addikt

Anno kaptak. Peldaul Indiatol megtagadott az USA katonai szallitasokat. Ennek es a 3. utas politikanak koszonhetoen van jelentos mennyisegu Orosz fegyverzetuk. Pakisztan helyzete 911 ota specialis es az amcsiknak, mint szovetsegeskent van szukseguk rajuk.

Miota egyertelmu atomhatalom mind a ketto nem volt komoly (hatarvillongasok igen) osszecsapas a ket orszag kozott. Egyik fel sem hagyja elfajulni a dolgokat, mert tart a masiktol.

Atomhatalomkent talan a kinai elrettentes talan a peldaerteku. Viszonylag keves robbanofejjel es hordozo eszkozzel rendelkeznek. Mindenesetre eleg van nekik ahhoz, hogy egy agresszort Dugovics Tituszkent magukkal rantsanak.

https://frescho.hu

(#37) Geller72


Geller72
veterán

A sorompóban nem szereplő országok közül, ha jól tudom, nem Irán az egyetlen olyan ország, aki nem engedte be a NAÜ embereit. Ez az ország Izrael. Úgy tudom, nekik jogukban (?) áll a rendelkezésre álló összes adat megtagadása. Tehát azon kívül, hogy senki nem cseszteti őket azért, amiért nem tagja az 5 hatalomnak és mégis van fegyvere, (és ezt nem is tagadja) azon kívül nem is teszik számára kötelezővé az ellenörzés lehetőségét. Ahogy az is titoknak minősül, hogy az USA mennyi fegyvert raktároz náluk. Ahogy az elmúlt időkben Obamának is beszóltak Izraeli állami vezetők, és ahogy az USA már a közelmúltban nem egyszer rossz lóra tett, (Husszein, Bin Laden) úgy nem tartom valószínütlennek, hogy most is valaki a fejükre fog szarni és mire észbekapnak, már kifolyt a kezükből az irányítás. A magánvéleményem az, hogy külpolitikaliag mindenképpen a térség instabilitásának egyik nagy gátlója maga Izrael. Ha ők nem ilyen agresszív politikát folytatnának, sokkal kevesebb konfliktus lenne a térségben. Sajnos, valószínűsíthetően egy kirobbanó háború esélye is meglehetősen nagy emiatt. Valóban nem értek egyet azzal, hogy ha tiltják a nagyhatalmakon kívüli országoknak a sorompó betartását, akkor tiltsák meg mindenkinek. Ennyi erővel még egy tucat országot lehetne lerohanni. De persze mindannyian tudjuk, hogy ez csak egy újabb ürügy. Az igazi ok más. Semmi bajom az izraeli származású, izraelita vallású emberekkel, még mielőtt valaki nekem esne, csupán a külpoitikájukkal nem értek egyet. És nem csak én. beszéltem más zsidókkal és ők sem lelkesednek ezért az agresszív viselkedésért, mert tudják, hogy akik nem az anyaországban laknak, azokon csattan az ostor. És ha belegondolunk, valóban így van. Mindenesetre szükség van a politikusok hideg vérmérsékletére a közeljövőben, ez biztos.

(#38) Bada Bing válasza Geller72 (#37) üzenetére


Bada Bing
tag

Irán tagja az Atomsorompó Egyezménynek. Izrael nem, ennek ellenére a NAÜ próbálkozna az ellenőrzéssel, de Izrael ettől mereven elzárkózik.

(#39) Geller72 válasza Bada Bing (#38) üzenetére


Geller72
veterán

lnézést, ha félreérthető voltam. Úgy értettem, hogy nem tagja annak az öt államnak, akik rendelkezhetnek atombombával. Azért nem kicsit furcsa, hogy egy olyan államnak kötelezővé teszik a betartását az egyezménynek, amelyik legalább hajlandóságot mutatott az egyezményre (benne van a csapatban) viszont egy kívülálló államra nézve ez nem kötelező érvényű? Ismét eljutunk a "Amit szabad Jupiternek.." hasonlatig.. De ettől még nonszensz a sorompóban szereplő 5 vezető hatalom hozzáállása is.

(#40) Bada Bing válasza Geller72 (#39) üzenetére


Bada Bing
tag

Szerintem teljesen természetes, hogy annak kell betartania egy szerződést, aki aláírja. Az aláírás nem kötelező. Képzeld csak el a belső jog működését a te logikád alapján! Azokat a szerződéseket kellene főleg betartanod, amelyeket alá sem írtál, éppen azért, mert alá sem írtad. Ez így nem kerek.

(#41) Geller72 válasza Bada Bing (#40) üzenetére


Geller72
veterán

hmm..vagy megint véletlenül, vagy direkt értesz félre és/vagy forgatod ki a szavaim. Mindketten tudjuk, mi a hiba. És hogy ki a hibás. Gondolom, a nagyhatalmak lennének a legjobban felháborodva, ha Irán kilépne és xarna az egyezményre. Akkor őket (sem) cseszegetnék többet, mint a többi államot? Nem hinném. Ahogy írtam is az első hsz-emben, nem itt van a gond. Nem ez miatt szívóznak velük. Pakisztánt vehetjük alapul. Amíg nem volt az USA seggében, addig nem igazán volt pozitív megítélése, hogy van atomjuk. Érdekes, most már senki nem pattog emiatt. És ez csak azért változott meg, mert "közben szövetségesek haverok lettek"? Szintén nem gondolom. Elég csak az F16-os bizniszre visszanézni.

Vagy:

"Pakisztán múlt hónapban írt alá egy hét és fél milliárd dolláros gázvezeték építési szerződést Iránnal. Az USA többször próbált hatni a vezetésre, leginkább pénz ígérgetésével, de az ígéretek helyett Pakisztánnak energiahordozóra van szüksége. Így aztán megszületett a szerződés. Az USA küldöttsége most Indiában járt, mert legutóbb az ottani vezetés jelentette ki (félretéve a nagyon régen húzódó kasmíri vitát), hogy csatlakozna a szerződéshez, és Pakisztánon keresztül vásárolná a földgázt Iránból.
Az USA kormánya, aki egyre agresszívebben próbálja belecsalogatni a világ hatalmait egy Irán ellenes fellépésbe (a kisebb ellenszegülőket meg folyamatosan fenyegeti), aggódva szemléli a folyamatot. Ugyanis ezek az országok egy közeledési pontként tekintenek erre a tervezetre, mely talán valamivel közelebb hozza a térség országainak politikáját egymáshoz. Az USA vezetésének pedig a legkevésbé sem érdeke a béke ezen a vidéken. Az USA szóvivője kijelentette, ösztönözni fogják ezeket a kormányokat, hogy más megoldásokat keressenek.
"
Amiből látszik, hog ymivel a Pakisztáni vezetés nem hajlik a "jó szóra", egyből a régi ellenfélnek számít India felé húz, hogy ráijesszen Pakisztánra.
Szánalmas.

[ Szerkesztve ]

(#42) schwanz válasza Geller72 (#37) üzenetére


schwanz
tag

Már ne is haragudj, de éppen, hogy az anyaországban élő zsidókon csattan az ostor, nem a pesti zsidót lövi szájba katyusával a palesztin. Izrael vallásilag, etnikailag, kultúrálisan annyira sokszínű, hogy igen nehéz megérteni innen Európából.

Az izraeli külpolitika valóban aggresszív abból a szempontból, hogy nem enged a szemet szemért elvből, meg el lehet intézni ezt azzal, hogy úgy kezdődött, hogy a másik visszaütött, ami igaz is, de azért azt látni kell, hogy a klasszikus arab-izraeli háborúkat nem ők kezdték.

Próbáld elképzelni, milyen lehet egy olyan államban, amit a térség államainak nagyobb része el sem ismer, többen nyiltan a megsemmisítésük mellett agitálnak, és mellesleg az egyik atombombát fejleszt, és ez utóbbit ráadásul vallási fanatikusok irányítják. Csak gondolatkísérlet: milyen ország lenne ez, ha mondjuk szomszédaink közül csak egy-kettő ismerne el, a többivel 60 éve de facto hadiállapotban állnánk, és mondjuk a románok még uránt is dúsítanának (egyől visszasírnánk a kisantantot, a Fico meg ehhez képest irgalmas szamaritariánus).

Izrael katonailag meglepően erős, (pl. egymillió katona van az ötmilliós országban), és egyedül is támadni fog, ha nem lát más kiutat. Ugyanígy járt el Szaddám Husszein esetén is, amikor minden előzmény nélkül lebombázták az Osirak reaktort.

Igazából szerintem csak azon lehet töprengeni, hogy Izrael a Nyugat helyett végzi el ebben az esetben a piszkos munkát, vagy csak a saját létezése érdekében lép, mert az valahogy kimaradt eddig a képletből, hogy a palesztínok legnagyobb támogatója és pénzelője is Irán, és nem biztos, hogy örülnének Izraelben, ha nukleáris fegyverrel is támogatnák a Hamászt. Mi se örülnénk utána, ha déli szél fúj...

Szvázi tag

(#43) schwanz válasza Geller72 (#41) üzenetére


schwanz
tag

Az amerikaiak is megérik a pénzüket. Őket tényleg nagyhatalmi érdekeik vezérlik. Valószínűleg ha kevesebb olaj lenne a Közel-Keleten, másként állnának a kérdéshez.

Szvázi tag

(#44) cucka válasza Geller72 (#41) üzenetére


cucka
addikt

Gondolom, a nagyhatalmak lennének a legjobban felháborodva, ha Irán kilépne és xarna az egyezményre. Akkor őket (sem) cseszegetnék többet, mint a többi államot? Nem hinném.
De. Irán ellenséges az általad említett nagyhatalmakkal (és általában a nyugati világgal) szemben, Izrael pedig nem. Ennyire egyszerű.

Pakisztánt vehetjük alapul. Amíg nem volt az USA seggében, addig nem igazán volt pozitív megítélése, hogy van atomjuk. Érdekes, most már senki nem pattog emiatt.
A világ érdekek mentén működik, nem pedig a te általad felállított igazságossági vagy morális rendszer szerint. Ez mindig is így volt és mindig is így lesz. Ez nem szánalmas vagy felháborító, hanem tény, így működik a világ. Erre nem is gondoltál, ugye?
Irán is jó kapcsolatokat ápolt a nyugati világgal és Izraellel is egészen az iszlám forradalomig, ami 30 éve volt, tehát nem is olyan régen.

(#45) frescho válasza schwanz (#42) üzenetére


frescho
addikt

Nagyjabol igaz, amit leirtal. Zsidok agresszivek, de mas valasztasuk nincs. Legjobb vedekezes a tamadas, bar az is igaz, hogy az izraeli-arab haboruk tobbseget nem ok kezdemenyeztek. A kisantant tenyleg cserkesztabor volt a szomszedaikhoz kepest.

Iran nem csak Izrael ellen fejleszti az atomot, hanem a kornyezo arab orszagok ellen is. (ok nem arabok, siita-szunnita ellentet) Az egy jo kerdes, hogy az Irak elleni haboru ota valtozott-e a taktikajuk. Ha nem, akkor siman bevallalnak par millio halottat, csak azert, hogy Izrael helyen nuklearis sivatag legyen. Ebbol a szempontbol Jeruzsalem jo hely, mert a sajat szent helyeiket csak nem romboljak le.

cucka: Izraelt kicsit utkozozonakent is kezelik, mondvan addig is le vannak kotve a fiuk a helyi gondokkal. Real es erdek politika. Sajnos itthon nem jellemzo. Marmint a politikusaink csak a sajat es nem az orszag erdekeit nezik.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#46) potyautas válasza schwanz (#42) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Azt az egyet kifelejtetted Schwanz, hogy a palesztinok ( ha országuk nincs is) mindig ott éltek, Izraelt pedig oda csinálták. Csoda, hogy az arabok nem örülnek neki?

[ Szerkesztve ]

(#47) Ijk


Ijk
nagyúr

Azért kíváncsi vagyok, mit akarnak tenni ezek a porfészek államok, ha kifogy az olajuk? Talán azon kellene gondolkozni, hogy milyen módszerekkel tudnák terjeszteni a mezőgazdaságot, és hogy mire akarnak a jövőben építeni. Nem azzal, hogy ki tudná jobban megpörkölni a másik seggét egy kis atommal.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#48) cucka válasza potyautas (#46) üzenetére


cucka
addikt

Hallottál már a Bibliáról? A könyv a zsidókról szól, a sztori pár ezer évvel ezelőtt játszódik egészen véletlenül pont a mai Izrael területén.
Valójában mindkét nép ott él pár ezer éve, és igazából soha nem szívlelték egymást túlzottan.

(#49) Motion_Blur válasza DeltaPower (#6) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Ennyi. Nagyjából összefoglaltad a lényeget. Minden más kamu és butítás.

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#50) Dare2Live válasza Geller72 (#41) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Én úgy látom te nem bírsz alap dolgokat értelmezni. Irán aláírta az NPTt. Vállalta, hogy bármikor ellenőrizhetik...
A szerződésnek nem tesz eleget.
Izrael nem írta alá az NPTt. Így nem kérhető rajta számon, hogy nem engedi be a NAÜ ellenőröket.

"Gondolom, a nagyhatalmak lennének a legjobban felháborodva, ha Irán kilépne és xarna az egyezményre."
Irán szarik az egyezményre, az ENSZ egy ilyen egyszerű helyzetet nem tud kezelni, hát akkor azt, hogy ha vki nem írta alá azt hogyan?

Az idézeted amúgy annyira idiotaságokat írt, hogy rákerestem, melyik az a lap ami ennyire elfogult hülye.
No és honnan van? "Hungarista hírportál"
na de ez nem sima hungarista hírportál hanem egy "főzsidozós" pl ilyenek jöttek szembe: "
Jézus a zsidóknak
"A sátán az atyátok, és atyátok kedvére igyekeztek tenni, aki kezdettől fogva gyilkos, nem tartott ki az igazságban, mert nincs benne igazság. Amikor hazudik, magából meríti, mert hazug, és a hazugság atyja."
(János evangéliuma 8.44)

"

Hát ennyi vagy, minden tiszta.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.