Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vamp


Vamp
senior tag

Mit "keresnének" az erőművek az interneten? Mi köze lenne az irányítórendszernek a világhálóhoz? Miért lenne összekötve a kettő? Hogy lövöd le a netről az erőművet (mit kapcsolsz le/zavarsz meg?) Stb stb... Ilyen kérdések jutottak kapásból eszembe. :(

(#2) csabika25 válasza Vamp (#1) üzenetére


csabika25
aktív tag

Nekem is. De mivel egy megbízható, túlzásokba nem eső szakmai hírlevél (SANS Newsbites) hozta le kiemelt hírként, gondolom, hogy van mögötte valami. Meglátjuk... A szöveg pontosan ez:

SANS FLASH
CIA Confirms Cyber Attack Caused Multi-City Power Outage
On Wednesday, in New Orleans, US Central Intelligence Agency senior
analyst Tom Donohue told a gathering of 300 US, UK, Swedish, and Dutch
government officials and engineers and security managers from electric,
water, oil & gas and other critical industry asset owners from all
across North America, that "We have information, from multiple regions
outside the United States, of cyber intrusions into utilities, followed
by extortion demands. We suspect, but cannot confirm, that some of
these attackers had the benefit of inside knowledge. We have
information that cyber attacks have been used to disrupt power equipment
in several regions outside the United States. In at least one case, the
disruption caused a power outage affecting multiple cities. We do not
know who executed these attacks or why, but all involved intrusions
through the Internet."

According to Mr. Donohue, the CIA actively and thoroughly considered the
benefits and risks of making this information public, and came down on
the side of disclosure.

''Isten fut Windows alatt''

(#3) Tomics válasza Vamp (#1) üzenetére


Tomics
addikt

pl. ha egy olyan számítógépen keresztül, amivel tudsz vezérelni fontos dolgokat, hálózatba van kötve. mátrai erőműnl pl. a vízellátási osztályon van 1 gép, amin a szivattyúkat tudod vezérelni. bár az asszem nincs hálózatba közve, de lehet.

PH! addikt since 2004

(#4) Vamp válasza csabika25 (#2) üzenetére


Vamp
senior tag

Ez inkább ilyen nesze semmi, fogd meg jól....

Továbbra is kétlem a sztori igazságtartalmát. Amennyire tudom, stratégiai erőforrások köré többszintű biztonsági rendszert építenek. Még véletlen sem tételezném fel róluk, hogy az internetről bármiéle vezérlés lehetséges...

(#5) tkazmer


tkazmer
addikt

vajon most milyen törvény elfogadását készítik elő ezzel az usaban?...

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#6) bbazsy válasza Vamp (#4) üzenetére


bbazsy
őstag

én is kétlem, de ez lehet a kulcsmondat:
"in several regions outside the United States".
nincs mindenhol olyan védelem, amilyen kéne szvsz..

[ Szerkesztve ]

..

(#7) JoeYi


JoeYi
őstag

azért érdekes, mert az egy dolog, hogy mondjuk az erőmű gépeit a netre is felengedik, és arra valaki bejut, az viszont elég nehéznek tűnik, hogy a vezérlésért felelős célszoftver fölött átvegyék az irányítást.

Mindenesetre én nem tartom lehetetlennek, hogy valakinek sikerült. Gondolom egy áram kimaradáshoz elég csak lefagyasztani a gépeket. Mindenestre csak remélni tudom, hogy a reaktor vezérléshez nem lehet így hozzáférni, mert akkor nagyobb gond jelentkezne, mint a stratégiai áramkimaradás...

(#8) csabika25


csabika25
aktív tag

Állítólag van Magyarországnak is egy kritikus információs infrastruktúrákat felmérő zöld könyve, amit állítólag a GKM csinált. Próbáltam megkeresni, de nem találtam.:( Kíváncsi lennék, hogy vajon abban a tanulmányban foglalkoztak-e ilyen jellegű támadásokkal.

''Isten fut Windows alatt''

(#9) tomcs


tomcs
őstag

kicsit szamomra is hihetetlennek tunik, kritikus cuccokat vezerlo rendszer minden reszet teljesen el kell kuloniteni a kulvilagtol. nem feltetlen kell pl direkt netkapcsolat se, egy default-kozeli allapotban hagyott win meg egy "talalt" pendrive taccsra vaghatja az egeszet. mondjuk ez tervezett tamadasnak nem eleg, elegge esetleges, az kell hogy ne legyen meg se a biztonsagi hazirend, se az alkalmazott keveske jozan esze, meg egy rakat szerencse is.

sokszor olcsobb inkabb 1 teljes masodik halozatot fenntartani kommunikacio celjara, mint ami kart az eles rendszerben okozhat egy sikeres tamadas. persze, amig a post-it cetlik nagy reszet monitoron jelszavak tarolasara hasznaljak es egy pizzasdobozzal barhova be lehet jutni..

(#10) sksporky


sksporky
tag

Hát azt nehéz lenne elhinni hogy egy erőműnél nincs internet,ha az van akkor az rácsatlakozik a belső hálóra,és ha a vezérlő is rajta van ezen a hálón,bár kétlem hogy ennyi biztonsági "frontvonalat" hekkelni lehetne 1xre...Sztem kamu,hacsak nem belső munka volt...

(#11) Lars


Lars
őstag

Én nem csak hiszem, hanem tudom, hogy a folyamat irányító számítógépek ( ha már olyan erőmű, hogy számítógéppel van a folyamatirányítás megoldva ) a közelében sincsenek fizikailag az internetes hálózatnak. Szóval nyugalom, nem lesz egyszercsak sötét a képernyő :)

(#12) kovasz válasza Lars (#11) üzenetére


kovasz
senior tag

anno az otp belso redszere es az inet kozott egy organikus tuzfal volt. gyakket pc kozte egy adminisztrator picsa aki at potyogte az adatokat egyikrol a masikra :DDD

(#13) zfox


zfox
csendes tag

Szerintem lehetséges:
Éppen mostanában láttam egy PLC programozás folytán hogy a vezérelt xxx megawattos gázkazán vezérlését mobil telefonról is meg kellett oldani (telefonkártya bele egy plc modulba), nos akkor elég egy freetel és a világ bármely részéről lehet vezérelni névtelenül is akár (most a jelszó feltörésbe ne menjünk bele mert ha jelszó van akkor fel is lehet törni előbb-utóbb). Persze én jeleztem ezzel kapcsolatban az aggályaimat, de válaszban a gyors irányítás életfontosságú is lehet című örökzöld volt a felelet, igazából olcsóbb bérköltségek volt az indok nem kell 3 műszakban élő munkaerővel üzemeltetni (mérnöki fizetéssel) csak távügyelet van.

(az xxx a qrva nagyot jelenti :) )

[ Szerkesztve ]

(#14) Vamp


Vamp
senior tag

Nem hiszem hogy Win futna egy hasonló gépen. Inkább OS/2, mint egyes bankautomatákon...

(#15) katt777


katt777
félisten

Nagy kamu. Nincs az a balfék kormány, amelyik ezt hagyná, vagy az a szolgáltató cég, főleg, hogy tudni lehet, csak az a rendszer van viszonylagos biztonságban, amelyik nincs a netre kötve. Ez az egész ugyanúgy része a hisztériakeltésnek, mint minden a republikánusok kormányra kerülése, és az energetikai cégek milliárdos adócsalásainak kiderülése óta. Csak át kell látni a folyamatokat, nem a napi hírekből kiindulni, mint az ostobák tömegei teszik, aztán csak bámulnak értetlenül a világba. Így tudják a cégek feltölteni a kasszát (lásd még: iraki háború), mert különben ki támogatná továbbra is a kormánypártot, így lehet az adófizetők elől dollárok milliárdjait, különféle védelmek kiépítésének ürügyén (lásd még: rakétapajzs) elsíbolni. A hülye nép meg beveszi, mint azt is, hogy miközben az USA légiereje, és a CIA milliméterre pontosan látja, mi történik a világ bármely pontján, néhány repülőgép mégis letérhet az útvonaláról, és gond nélkül belerepülhet a világ legfejlettebb államának központjába.
A lényeg: generálni, és fenntartani a fenyegetést, mert ha az nincs, a nép még elgondolkodna, hogy egyes kormányok mivégre szívják a vérét. Mindeközben pedig gondoskodni arról, nehogy független, más forrásból származó hírek eljussanak az emberekhez. Valahogy minden "fenyegetési információ" angolszász, vagy csatlós forrásokból származik (és a számtalan bebizonyított hazugság után a sok agymosott rabszolga még mindig beveszi), a nyilvánvaló baromságokra pedig valahogy egyetlen riporter sem kérdez rá, csak leközlik a legnagyobb hülyeségeket is. Ami ma van, amellett labdába sem rúghat az átkos propagandája és cenzúrája (el is bukott). ;]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#16) katt777


katt777
félisten

Megjegyezném azt az apróságot, hogy számos kormány, és nemzetközi szervezet tiltakozása ellenére még mindig az USA kormánya ellenőrzi az Internetet. Persze az AlKaidát is a CIA építette és fegyverezte föl, de ezzel sem törődik senki. :P :DD

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#17) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Jézusom, el ne hidd már, hogy ez megtörtént. A legtöbb nagyobb cégnél is zárt belső hálózat van, pláne egy komolyabbnál (lsd: erőművek). Kizárt dolog, hogy a belső vezérlők bármilyen módon is kapcsolódnának az internetre. (Idehaza belső intranet van, illetve néhány usernek van rendes internet hozzáférése, de azok a munkaállomások nem tartoznak a vezérlő eszközök közé, csak user-gépek)

Lars: Igen, manapság a folyamatok számítógépvezéreltek túlnyomó többségben, azonban ellentétben a katasztórfa filmekkel, itt az embernek mindig elsőbbségi joga van, azaz bármikor felülbírhatja a számítógép döntését.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#18) katt777 válasza CactuS (#17) üzenetére


katt777
félisten

:K

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#19) katt777 válasza katt777 (#16) üzenetére


katt777
félisten

Ugye? Csak felírtam a gyanút, és máris szinte használhatatlanná lassult a netem. ;]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#20) csabika25


csabika25
aktív tag

Mondjuk azt valószínűsítem, hogy ha megtörtént, akkor nem alaperőművekkel történt meg a dolog. Lehet, hogy szélerőmű, vagy valami kisebb erőmű az áldozat, de az is lehet, hogy nem is erőműről van szó, hanem valamilyen irányító rendszerről, amilyen nálunk a MAVIR. Kár, hogy nem adtak több információt.:(

''Isten fut Windows alatt''

(#21) feka007


feka007
nagyúr

Az is lehet, hogy csak reklám a Die Hard-nak. :DD

(#22) katt777 válasza csabika25 (#20) üzenetére


katt777
félisten

Persze, hogy nem adnak. :D
Ami a legfontosabb: ha nem az erőmű felelős egy hibáért (mert persze megtámadták kívülről, haha), akkor a szolgáltatás hiányosságaiért, kimaradásaiért nem kérhet kártérítést a fogyasztó. Amilyen gyakoriak az áramszünetek az USA-ban, ez is nagy üzlet.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#23) I_Am válasza CactuS (#17) üzenetére


I_Am
veterán

Én csak onnan indulok ki, hogy a védelmi minisztériumoknak van közvetlen hozzáférésük az ilyen dolgokhoz. Na azok viszont kint vannak a neten is, lásd pentagon. Innetnől már elég egy gyenge láncszemet találni és bent vagy. Persze nem csak a gépek kellenek hozzá, de valaki, valahol mindig megvehető. Lásd ahogyan Mitnick is csinálta régen. Social Engineering.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#24) lúzer válasza katt777 (#19) üzenetére


lúzer
veterán

Kulcsszavak, mely után fésülik a netet:
allah "bin laden" alkaida
Úgyhogy most már ez a topik is megy a tikos földalatti bunkerek adattárolóiba ;]

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#25) lúzer válasza CactuS (#17) üzenetére


lúzer
veterán

Én se tudom elképzelni egyébként, hogy ne lenne egy teljesen szeparált hálózat.

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#26) CactuS válasza I_Am (#23) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Sajnos az amerikaiakéhoz nem tudok érdemben hozzászólni, elképzelhető, de eszméletlen nagy felelőtlenségnek tartom a dolgot. Még ha egy külön kiépített hálózaton lenne kapcsolatuk, akkor talán. Az ilyen dolgok nem valók az internetre, még amerikában sem - szerintem -. :B

Idehaza, nos itthon egyébként is harapnak az atomenergiára - mondjuk abba már nem gondolnak bele, hogy mi mással kéne a seggük alá energiát tenni, mivel szélerőmű kizárva (arról nem is beszélve, hogy a szélerőművek által keltett rezgések megzavarják az állatokat, tehát az is káros a természetre, vízerőmű: nincs megfelelő folyónk rá, szén és társai már manapság nem igazán megfelelőek, oh tudom mmár, vegyük 3x oylan drágán a szomszédoktól -).

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#27) katt777 válasza lúzer (#24) üzenetére


katt777
félisten

Ich bin laden. :DD :P
Lyukakat fúrtak a gomBOMBA! ;] :P
Azért jó pár más szó is van, amire "fésülnek", a legtöbbje sima ipari kémkedés. Nem véletlenül tart ott az amcsi technológia, ahol.
A cikk szövegéből tudható, hogy kamu.
Vagy, amikor az amcsik panaszkodnak, hogy a kínaiak megpróbálnak behatolni a rendszereikbe, az lefordítva annyit tesz, hogy "vazze, mi meg nem tudunk az övéikbe". :D

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#28) katt777 válasza CactuS (#26) üzenetére


katt777
félisten

Te látod helyesen. Ezek a rendszerek nincsenek neten, legföljebb kamu-szerverek, ahonnan visszakövethetik azokat, akik netán mégis megpróbálkoznának a behatolással.

Nem tudom, miért nem bio (trágya) erőműveket építünk, amikor a szarból nálunk úgyis kifogyhatatlan az utánpótlás. ;] :DD Napelemek az országos sötétség miatt nem jöhetnek szóba. ;] A szélerőmű azért nem jó üzlet Mo-on, mert azon nem tudnak nagy pénzt leakasztani azok, akik amúgy ezt gondtalanul megtehetik az energetikai iparban. Elég csak a szánalmas magyarázataikra gondolni.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#29) Frigo


Frigo
őstag

Vicces pont most fejeztem be a 24 4. évadját ,ott is egy börönd méretű "távírányító" segítségével olvasztották le a amcsi atomerőműveket az arab terrororok . :Y :DD

[ Szerkesztve ]

(#30) #96302336 válasza CactuS (#26) üzenetére


#96302336
törölt tag

arról nem is beszélve, hogy a szélerőművek által keltett rezgések megzavarják az állatokat :DDD :DDD

(#31) tupacamaru válasza bbazsy (#6) üzenetére


tupacamaru
veterán

Egyáltalán nem vagyok biztos abban hogy a kulcsmondat igaz. :B ;)

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#32) CactuS válasza #96302336 (#30) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Pontosan melyik része is olyan vicces? Olvass utánna esetleg... Lehet kicsit hülyén fogalmaztam, nem a szakterületem, de mivel édesapám ezekkel foglalkozik több évtizede, azért ragadt rám pár dolog. Anno volt egy terv, hogy a Balaton északi partján építenek egy rakattal, csak aztán meghiusult, mivel azok az alacsony frekveciás hangok amiket kiadnak (remélem így jobban megfelel) az ott élő állatokat arra késztette volna, hogy elhagyják azt a területet. Többek közt...

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#33) katt777 válasza Frigo (#29) üzenetére


katt777
félisten

Hát, van ilyen, amikor az agymosó propaganda-marketing 2 különböző terméke véletlenül egymásra csúszik... :DD
Azért az elgondolkodtató, hogy mégsem Afganisztán vagy Irak rohanta le az USA-t, nem? (Egyébiránt a náci Németország is így kezdte, kicsiben.)
Vagy egy másik: a siíta-szunnita polgárháború úgy kezdődött, hogy három alak felrobbantotta az egyik irányzat szent mecsetét, aztán szőrén-szálán eltűntek, mintha csak egy CIA kommandós-akció lett volna az egész. (Betojtak volna az öngyilkos merénylők? Nem jellemző!) :DD Persze, gondolták az amcsik, ha egymást irtják, rájuk nem marad idő. Hát ezt beszopták. ;]
Valahogy az előző (Clinton) kormányzatnak nem volt szüksége a "nagy gonosz"-ra. Ha gonosz lennék, én is minenki másra ujjal mutogatnék, hogy ő ám az, nehogy észrevegyenek.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#34) katt777 válasza CactuS (#32) üzenetére


katt777
félisten

A macskámat semmi nem zavarja, ha tele a hasa. :D
Viszont konkrétan igazad van. Egy szántóföldre persze el lehetne helyezni párat. Nem macskát, szélerőművet. :D
Egyébként szívesen látnék olyan erőművet, amely a mindent elárasztó csupaszmajom-törzseket kényszeríteni legalább ennek a bolygónak az elhagyására. Persze nem feltétlenül Csernobil-design-ra gondolok, mert az megint kissé káros volt a természetre.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#35) #96302336 válasza CactuS (#32) üzenetére


#96302336
törölt tag

Inkább az alacsony haszon miatt hiúsult meg, illetve, hogy rontja a látképet. ennyi erővel bármi kiadhat a szél hatására infrahangokat. Gyenge indok volt.

(#36) CactuS válasza #96302336 (#35) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

"Ennyi erővel bármi kiadhat a szél hatására infrahangokat".

Nah, ez volt gyenge :) Azért, ez már ferdítés, nem kicsit, nagyon,de mindegy.
Én nem azt mondtam, hogy csak emiatt nem jött létre a dolog, de ez is a része volt. Arra próbáltam rávilágítani, - bár az off, meg ez is, szal inkább abbahagyom -, hogy a szélerőművek sem annyira környezetbarátok, mint sokan azt hiszik.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#37) #96302336 válasza CactuS (#36) üzenetére


#96302336
törölt tag

Egy szóval nem írtam, hogy környezetbarát, és az ellenkezőjét sem.

mivel azok az alacsony frekveciás hangok amiket kiadnak (remélem így jobban megfelel) az ott élő állatokat arra késztette volna, hogy elhagyják azt a területet. Többek közt...

Erre reagáltam. Ha ez így lenne, Hollandiában nem lennének állatok. Szerencsére az állatvilág jóval alkalmazkodóbb, és nem történt meg :)
Magyarázatot indokokat lehet gyártani, amire nincs magyarázat, az ugye pedig benne van a Bibliában ;] . Szálljunk már le egy kicsit a földre. A pénz határoz meg mindent sajnos. Ha érdeke lenne a nagyhatalmúaknak, hogy legyenek alternatív erőforrások, akkor lesznek is.

[ Szerkesztve ]

(#38) katt777 válasza #96302336 (#37) üzenetére


katt777
félisten

"Ha érdeke lenne a nagyhatalmúaknak, hogy legyenek alternatív erőforrások, akkor lesznek is." - Ezzel a mondattal kivágna bármelyik magyartanár, bár nem itt kezdődtek a hibák. ;]
Az a tény, hogy némelyik állat kevésbé érzékeny bizonyos hangtartományokra, nem jelenti azt, hogy más fajok nem tűnnnek el egy zajszennyezett területről. Az is igaz, hogy erőmű telepítésénél nem az első szempontok között van a környezetvédelem.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#39) CactuS válasza #96302336 (#37) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Ha más nem legalább guglizz... Segítek: madarak, denevérek, vonuló útvonal, stb. Egyébként nálad minden ilyen fekete- fehér? Hol írtam, hogy kipusztulnak az állatok teljesen tőle? Jah, alkalmazkodóbb, kérdés, hogy milyen áron... Lényegtelen, ha akarsz majd utánna olvasol, bár némi nyelvtudás kelleni fog.

"Szálljunk már le egy kicsit a földre. A pénz határoz meg mindent sajnos. Ha érdeke lenne a nagyhatalmúaknak, hogy legyenek alternatív erőforrások, akkor lesznek is."

Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy hiába lenne pénz a szélerőműveken, hiába lennének "nagyhatalmúak", akik akarnak, Mo.-on akkor se működhetne annyi, hogy az egész országot (Vagy az éves termelés jelentősebb részét kitegye).

Persze, nyilván vannak olyan alternatív erőforrások, amiknek a fejlesztését/publikálását/elterjedését a "nagyhatalmúak" hátráltatják, mert nem érdekük - jelenleg -, de ez általánosítás. Ez olyan, hogy én azt mondom, hogy Subaru, te azt mondod, hogy Autó. Persze, hogy az, és?

Viszont szerintem kezdünk nagyon letérni az eredeti nyomvonalról, vagy térjünk rá vissza, vagy hanyagoljuk a folytatást.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#40) #96302336 válasza CactuS (#39) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ok. Térjünk vissza.
Szerintem a hír kacsa. Tudod, amelyik nekirepül a szélerőműnek ;] :DDD

(#41) csabika25 válasza #96302336 (#40) üzenetére


csabika25
aktív tag

Hát igen, mindenképpen erős fenntartásokkal kell kezelni az esetet. Vagy megpróbálni behackelni egy villamosirányító rendszerbe, és bebizonyítani, hogy lehet.:))

''Isten fut Windows alatt''

(#42) CactuS válasza #96302336 (#40) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Azt hittem az az, amelyik nyomtalanul kipusztul :D Egyébként szerintem is az. Viszont remekül lehet vele riogatni a népet.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#43) #96302336 válasza CactuS (#42) üzenetére


#96302336
törölt tag

:DDD

Az Amcsiknál kell valami, amivel ilyesztgetni kell a népet, mert nincs többé gonosz orosz, csak néhány törülközős terrorista, akik nem riadnak vissza az internet használattól sem :Y
:DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

(#44) Archer


Archer
őstag

Ha jól tudom a mai modern reaktorokat úgy tervezték, hogy a reaktor fő védelmi automatikáit lehetetlen legyen kiiktatni, éppen a csernobilihoz hasonló balesetek elkerülése végett. Így ha még rajt is lennének a neten az erőművet vezérlő számítógépek egy kissebb áramkimaradáson kívül nagyobb gondot szerintem nem tudnának okozni.

Beszélni már gyerekkorában megtanul az ember. Hallgatni csak sokkal később.

(#45) zLL válasza #96302336 (#43) üzenetére


zLL
tag

ott a pont :D

Intel Core 2 Duo E6400 @ 3,2 Ghz + Scythe Ninja Rev B . Abit AB9-Pro . Galaxy 8800 GTS 640 MB + Thermalright HR-03 Plus . Corsair XMS2 2 Gb 800 Mhz . 3dmark05/06 17417/10272

(#46) katt777 válasza #96302336 (#43) üzenetére


katt777
félisten

Mit várunk egy olyan "nemzettől", amelynek intelligenciáját jól jellemzi, miszerint egy kipufogóra rá kell írni, hogy: "Vigyázat, forró!"? :DD

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#47) Lars válasza CactuS (#17) üzenetére


Lars
őstag

Azért is bátorkodtam kijelenteni hogy nem kell félni, mert egy erőműben dolgozom :)

(#48) bambano válasza Vamp (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Az irányítórendszernek nem feltétlenül van köze a világhálóhoz, lehet az elvben teljesen zárt hálózat, de mégis hozzáférhető. Például elég logikus lenne azt feltételezni, hogy mondjuk a villamosenergia-elosztó hálózat vezérlésére, mérésére szolgáló eszközök (amiknek muszáj kint lenni a terepen) kapcsolatára szolgáló hálózat ugyanott megy, ahol a távvezeték, mert minek építenének másik nyomvonalat. Ha rossz szándékú betörő bácsika fog egy terepjárót, meg ismer egy-két technológiát (pl. feszültség alatti munkavégzés), akkor én nem tudom kizárni azt, hogy hozzáférjen a vezérlő-mérő szenzorokhoz vezető hálózathoz. És azt sem lehet kizárni (különösen a régebbi szoftvereknél), hogy az nem jutott eszükbe, hogy a zárt, fizikailag elvileg elkülönülő mérőhálózat felől is védeni kell a rendszert.

Szóval elvileg nem tudom kizárni, hogy egy olyan erőművi vagy energiahordozó-szállító hálózat védtelen, amelynek az internetes kijárata rendesen védett, pusztán amiatt, hogy nagy földrajzi kiterjedése van.

Ha nem fogalmaztam érthetően, akkor sorry.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#49) CactuS válasza Archer (#44) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Huh, pár apró pontosítás:

Ha jól tudom a mai modern reaktorokat úgy tervezték, hogy a reaktor fő védelmi automatikáit lehetetlen legyen kiiktatni, éppen a csernobilihoz hasonló balesetek elkerülése végett

Ha atomenergiáról beszélünk, akkor inkább fogalmazzunk úgy, hogy a mai modern reaktorok más módon működnek, mint a csernobili, lényeg a lényeg, hogy ezek már nem öngerjesztőek, mint a csernobili ( a nyomottvizes reaktorok nem "szaladhatnak" meg, azaz kizárt, hogy a reaktorban folyó láncreakciók kikerüljenek az irányítás alól).

Másrészt a gépeket bármilyen szinten/ körülmények között felülbírálhatja az ember! (annak ellenére, hogy normál esetben gép dolgozik - ember felügyel nagyon leegyszerűsítve) Éppen ezért irgalmatlan nagy baromság volt anno az a 2k katasztrófa-film, ahol megvadultak a gépek az erőműben, és nem bírták felülbírálni az emberek (még jó, hogy itthon 2000 után vetítették)

Így ha még rajt is lennének a neten az erőművet vezérlő számítógépek egy kissebb áramkimaradáson kívül nagyobb gondot szerintem nem tudnának okozni.

Sajnos a valóság ennél rosszabb, volt erre anno példa, a dominó elv itt is működik - no nem olyan értelemben, hogy az erőművek felrobbannak - hanem, hogy megeshet, hogy pl fél amerika sötétbe borul (volt is már rá példa pár éve), az ereő túlterhelések miatt.

Lars: Én - még - nem, csak a szüleim, de már elég sokszor hallottam eszméletlen nagy baromságokat ahhoz, - pl amikor volt az a kisebb malőr a kazettákkal - hogy beszélgessek ilyen dolgokról édesapámmal :)

Kis idézet egy hirtelen talált írásból:

"A reaktor konstrukciós hibáiból adódó kedvezőtlen fizikai tulajdonságok következményeként... a láncreakció szabályozhatatlanná vált, és ... a reaktorban megtermelt hőteljesítmény a névleges 7%-áról a névleges 10 000%-ára ugrott fel."


"A nagy teljesítmény-ugrás következtében létrejött gőzrobbanás felhasította a hűtőcsatornák csöveinek falát, és forró víz áramolhatott a grafit moderátorra. Ez robbanóképes gázok keletkezéséhez vezetett, ami két másodperccel a gőzrobbanás után egy újabb robbanást okozott. A két robbanás erejét jól jellemzi, hogy a reaktor hűtőcsatornái fölött elhelyezkedő hatalmas, 3000 tonna súlyú reaktorfedél kb. 50 méter magasra repült, a reaktorcsarnok tetejébe ütközött - kiszakítva a tetőszerkezetet - , majd oldalára fordulva visszazuhant a reaktorba"

"A nyomottvizes reaktorok nem rendelkeznek a fenti hátrányos tulajdonságokkal: a nyomottvizes reaktorokban nincs grafit, alapkövetelmény, hogy abban öngerjesztő folyamatok ne tudjanak kialakulni (az ún. negatív visszacsatolás alapvető tervezési követelmény, ami belső biztonságot ad a nyomottvizes reaktoroknak). Ha nincs grafit, nyilvánvalóan grafittűz sem tud kiütni."

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#50) FehérHolló


FehérHolló
veterán

Magyarországon - és gondolom, a többi fejlett(ebb) országban is - külön hálózat van a villamos energia termelés irányítására. Miért kapcsolnák fel az erőművek kritikus vezérlését a netre is?

Másrészt a cikkben szereplő "disrupt" szó nem feltétlenül azt jelenti, hogy lekapcsolták, hanem azt, hogy megzavarták a működést. Szép ki pánikkeltő cím...

Mobiltelefonnal főztek tojást 20 perc alatt? - legyen ez a következő cikk.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.