Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) ollie válasza Depression (#41) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Vajon nem csinálták volna meg ezt rengetegen, ha használható eredményt adna? ;)
Valójában kapnál egy hőmérsékleti értéket, melyből ugyanúgy nem tudnád megmondani, hogy mennyi a Tjmax. Ugyanis akkor kapcsol be a hővédelem, ha a közölt érték 0 (mert ugye a Tjmaxhoz képesti eltérést közli valójában a szenzor. De a nullából senki nem képes következtetni a valós hőmérsékletre. :)

imisz: "Nem tudom mi értelme van mindig újabb és újabb procikat venni"
Szerintem ezt elég világosan megindokoltam a cikkben. Sőt, ha olvasod a hozzászolásokat, ugyancsak megtalálod a választ.

[ Szerkesztve ]

***

(#52) ollie válasza old gray (#49) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nekem erre volt lehetőségem. Mellesleg nem hiszem, hogy - a csíkszélességtől eltekintve - lényeges különbség lenne az architektúrában. De a tesztjeidre kiváncsi vagyok. A memóriák egyébként a tesztekben mindig 800MHz-n (pontosabban 400-on) ketyegtek.

***

(#53) KMT válasza ollie (#38) üzenetére


KMT
addikt

Nem is kellett volna tovább húzni. Az E8400 órajelét kellett volna lejjebb vinni. És ezzel két legyet ütöttél volna egy csapásra; nem lett volna vga-limit... :)

"Miért?"
Nem fogyaszthat majdnem kétszer annyit, csak azért mert 0,2 V-tal (most csak mondtam egy számot, de kb ennyi lehett) többet kap. Rendes fogyasztásmérővel kellene kimérni.

(#54) lajafix


lajafix
addikt

nagy munka volt, gratulálok.

a végkövetkeztetésben nem értek egyet, akarom mondani annyira vga limitesek a ma használt magasabb felbontásoknál a játékok, hogy még egy tunningolt e1200as 512 kbyte gyorsítótárral is kihajtaná ezt a vgat magas felbontásnál.

Milyen VGA tudná kiszolgálni magasabb felbontásban ezt a processzort? Gondolom valami legújabb kártya dual kiépítésben. Annak a fogyasztása bőven felülmúlná a jelenlegi kártyáét.

Szóval érdemesebb a szegényeknek adni ezt a pénzt...

Rock'n Roll

(#55) katt777 válasza ollie (#52) üzenetére


katt777
félisten

Neked, és más hsz-okra is:

Nálam nincs kép a 3DMark teszteknél, illetve rohadt zavaróak a minibetűs szakaszok nagy felbontású monitoron. De jó, hogy végül megcsináltad a tesztet.

E8400 tjmax=95°C

A tjmax értékeket RealTemp program megmondja.

Akinek jó a tuningolt, E2xxx vagy E4xxx, nyilván apuci és anyuci fizeti a dupla villanyszámlát. Én inkább egyszer egy magasabb összeget kifizetve takarékoskodom (mint a fűtés-korszerűsítés).

E 6xxx procik is elmaradnak tesztekben az E8xxx szériától (és szintén többet fogyasztanak), amelynek tagjai alacsonyabb órajeleken is kihajtják a VGA-kat, ergo még sokáig jók lesznek, ami ált. olcsóbb, mint gyakran cserélgetni az olcsó procikat.

Amíg a legtöbben 1280-as felbontást használnak, az új generációs VGA-k alá nagyon is jó az E8xxx sorozat, mert a legalacsonyabb fogyasztással ez szolgálja ki őket (de még a kifutóakat is). Persze aki nem lát tovább az orránál, hogy hosszabb távon mennyit takarít meg, az vegyen olcsó processzort, és tuningolja (bár mondjuk 30k egy E8400-ért...).

E8400 energiagazdálkodással 15W-ot fogyaszt munka közben (Ollie: megnéztük P5Q topicban: az EPU 1/3 fogyasztást mér minden Intel procinál), játék alatt, mert elég az alap órajel is, max 65W-ot, de inkább kevesebbet, mert a legtöbb játék csak 60% körül használja a magokat. Ergo az E8400 magasabb ára egy túlhajtott E4xxx vagy E2xxx procival szemben pár hónap alatt megtérül. Tehát a komolyabb proci használata nem a péniszmérettől függ, hanem az agykapacitástól. :P ;]

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#56) lajafix válasza katt777 (#55) üzenetére


lajafix
addikt

"Persze aki nem lát tovább az orránál, hogy hosszabb távon mennyit takarít meg, az vegyen olcsó processzort, és tuningolja (bár mondjuk 30k egy E8400-ért...)."

akkor jöjjön a matek!
A 2180 és a 8400 közötti árkülönbség most gianninál 20000 forint
1 kwh áram ára 40 forint körül van.
ez úgy 500 kilówattóra villanyos energia ára.
fogyasszon többet 60 Wattal a régebbi proc az újnál (jól felélőttem szvsz, érdemes lenne pontosan kimérni)
ez 8400 h alatt fogy el
játssz napi 4 órát
az 2100 nap
ez 5 évnél több, de ha 20% hibát vittem a számításba, akkor 4...

ugyanez 40 W fogyasztáskülönbségnél már majdnem 9 év. Tehát ezek a processzorok a bennük rejlő kapacitást nem a játékok alatt tudják bemutatni.

"Tehát a komolyabb proci használata nem a péniszmérettől függ, hanem az agykapacitástól"
jaj... :U

kmt: hiába no a matek az matek! :D

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#57) KMT válasza katt777 (#55) üzenetére


KMT
addikt

"az E8400 magasabb ára egy túlhajtott E4xxx vagy E2xxx procival szemben pár hónap alatt megtérül."

Max pár év alatt...

Tegyük fel elhiszem, hogy 65 W-ot fogyaszt max trehelésen az E8000. Legyünk bátrak, az E2000 fogyasszon kétszer ennyit (ami ugye biztos esélyes ugyanakkora TDP-vel...)
Játszunk minden nap napi 5 órát.
65*5*30*43/1000=420 ft különbség havonta.
Iponos árak alapján, legolcsóbb E2000 13k, E8000 31k. (nem E8400!)
18000/420=43 hó.
Vajon ennyi ideig fogod használni az E8000-et? :U ;)

mod: Nocsak, de egyre jár az agyunk lajafix-szel. :]

[ Szerkesztve ]

(#58) ollie válasza KMT (#53) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nem csak a feszültség emelés miatt fogyaszt többet a proci. Elég hozzá az FSB emelés, a 66%-os pedig már eléggé jelentős. Különben miért melegedne jobban a proci, még alapfeszes tuningnál is? Mivel jobban melegszik, többet is fogyaszt. És ha a feszt meg az FSB-t is emeljük, a fogyasztás már jelentősen nő.

***

(#59) ollie válasza katt777 (#55) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Az E8000-es (és az E7000-esnél is) sorozatnál a Tjmax éppen 100°C, melyet az Intel augusztus végén közölt az egyik IDF-en (sajnos a szóban forgó dokumentum már nem letölthető az eredti helyéről, de még meg lehet találni máshol, ha rákeresel).

***

(#60) katt777 válasza lajafix (#56) üzenetére


katt777
félisten

1.: Mint Ollie is írta, nem csak a processzor fogyasztása számít, mert a tuninggal az egész rendszer sokkal többet fog fogyasztani, ergo ostobaság pusztán a CPU fogyasztásával számolni. És ott van még az újabbak energiagazdálkodása. Tehát ne jajgass, hanem nézd meg, mennyire nem valós körülményekkel számoltál.
2.: Nem csak a játékok terhelik maximumra a procit, hanem számos alkalmazás is (nem egy esetben jobban), ha az ember olyannal dolgozik.
3.: Természetesen egyéntől függő, hogy ki milyen alkalmazást használ, ill. mennyit játszik, de sokan áttolnak játékokkal (főleg online) akár egész hétvégéket is, a délután-estékről nem is beszélve, mások töltögetnek, vagy videót kódolnak, amikor nincsenek is a gép mellett.
4.: Pentiumos konfigjaimat átlag 3 évente kellett cserélnem, ezen sem kívánok változtatni 2010-ig. Sajna hosszú távra kell kalkulálnom, mert nem féltétlenül jut fejlesztésre, amikor csak akarom, viszont ha igen, akkor tartós értéket veszek. Az AMD-s "olcsó" konfig éppen elég ráfizetés volt nekem.

Mert a matek az matek, ráadásul az egyenletnek nem csak egy változója van.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#61) katt777 válasza ollie (#59) üzenetére


katt777
félisten

Mi meg rákerestünk, és 95°C volt. Én inkább ennek hiszek, mivel tök hideg a CPU-borda még legalul is, és csak stress-teszt alatt melegszik fel. Mellesleg az az ASUS saját programja (PCProbe) is ezt jelezte (ill. a RealTemp-pel mért értéket), és Everest is akkor lett jó, amikor a 95°C-ot beállítottuk tjmax-nek. Persze lehet, hogy az Intel marketingelt valamit közben. :DDD Amíg tuninggal, terhelten is 50°C körül van a procim, lényegében engem nem igazán érdekel. (OK, 4GHz-en felment 80°C fölé, amikor túl sok feszt adtam neki, de messze fölösleges tuningolva használni.)

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#62) ollie válasza katt777 (#61) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nyílván nem számat sokat az az 5 fok, de azért csak nem mond hülyeséget az intel.
Itt keress rá a temperature szóra, és ki fogja dobni a doksit (amúgy a 13. oldalon van az infó, ha jól emléxem): https://intel.wingateweb.com/US08/scheduler/controller/catalog

Ja, meg azt olvastam, hogy a szenzor csak magas hőmérséklet esetén pontos (minél közelebb van a Tjmaxhoz, annál pontosabb). Persze lehet, hogy ez hülyeség, bár az intel is hadovált valamit erről az említett doksiban.

[ Szerkesztve ]

***

(#63) katt777 válasza KMT (#57) üzenetére


katt777
félisten

Számold csak ki CPU-Calc-cal. egy kb. 50% tuninggal már kb. a TDP dupláját fogyasztja egy proci (nem egyenes arányban nő a fogyasztás az órajel- ÉS feszültség-emeléssel). És természetesen az egész rendszer jóval többet fogyaszt (lásd előbb).
Amit szintén kihagytok a számításból, az az áram árának folyamatos emelkedése.
E8400-at 1 hónapja is láttam 31k-ért (nekem 40k volt tavasszal), most vagy drágult azóta, vagy rossz helyen nézted. Árgép most is hoz ennyiért.

Ja, jár az agyatok, csak nem eléggé. ;] :R

mod: Nem, magasabb FSB-vel többet fogyaszt a proci. Méri nekem az EPU. A szorzó kevésbé számít.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#64) KMT válasza ollie (#58) üzenetére


KMT
addikt

Hát, szerintem nem közvetlenül az fsb emelés miatt fogyaszt többet a proci, hanem a saját órajel növekedése miatt. Azaz nagyobb fsb - alacsonyabb szorzóval ugyannyit fogyaszt, ha azonos marad az órajel.
Viszont az alaplap tényleg többet eszik a magasabb fsb miatt. Azt, hogy pontosan mennyivel, ki kellene mérni. Na majd egyszer megnézem.

(#65) KMT válasza katt777 (#63) üzenetére


KMT
addikt

Órajellel egyenesen, fesszel négyzetesen, én így tudom. De mivel azonos órajelen járt a két proci, ezért csak az számít, hogy mennyi fesz kell ehhez neki.

"És természetesen az egész rendszer jóval többet fogyaszt (lásd előbb)."
Azonos szorzóról (9) van szó, így adott rendszerben az fsb is ugyanaz lesz, tehát a rendszer többi része sem fogyaszt többet.

(#66) ollie válasza KMT (#64) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ha szorzó számítana, akkor egy családon belül, különböző TDP-ket adna meg az intel (pl: ugyanannyi a TDP-je az E4300-nak meg az E4600-nak).

***

(#67) katt777 válasza ollie (#62) üzenetére


katt777
félisten

OK, de a 95°C ugyanígy Intel infó volt. :DDD
Az viszont igaz, hogy kevesebbet téved a tjmax-hoz közelebb (ahogy én tapasztaltam, lejjebb inkább többet mutat).
Viszont az ujjad nem téved, ha odateszed a hűtőborda aljára. És nálam akkor sem volt érinthetetlenül forró, amikor 80°C-ot jelzett, pedig akkor még 100°C-ra volt állítva az Everest. De egy procira illesztett hőmérő nélkül úgysem tudom meg pontosan. ;) :R

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#68) Champipi


Champipi
senior tag

Hát az hétszentség, hogy ezen tesz alapján nem veszek mást csak E5200-at! Én azt olvasom innét ki, hogy felesleges az E8400... :(((

(#69) ollie válasza KMT (#65) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Na, ez az, most cáfoltad meg magad. Ugyanis az E4300 ugyananyit fogyaszt alapórajelen, mint az E8400. Azért, mert gyárilag kisebb a szorzója, még nem fog kevesebbet fogyasztani. És mivel az E4300-t 66%-ban húztam, az már eleve 66%-os fogyasztás emelkedés, és ehhez még jön némi feszemelés is. A 80% pluszfogyasztást teljesen reálisnak látom.

Champipi: ha főleg játékra kell, és hajlandó vagy egy kis tuningra is, akkor elég óaz E5200 is.

[ Szerkesztve ]

***

(#70) katt777 válasza KMT (#65) üzenetére


katt777
félisten

Hát éppen ez az! A régi procinak magasabb fesz kellett ugyanahhoz a teljesítményhez, mint Ollie írta. És a tuning miatt a rendszernek is, tehát az egész rendszer többet fog fogyasztani, viszont az E8400-nak ugyanehhez semmiféle extra nem kell, hozzáteszem: még negatív vmod-dal is tudja az alap órajelet.

Ollie: Van az több is 80%-nál, de légy jóindulatú. E8400-nak pl. 4GHz vs. 3Ghz 1.275V vs. 1.1V 95%-os TDP növekedést jelent. CPU-Calc szerint ezzel a beállítással 125W a fogyasztás (csak a procié), ami legföljebb annak fényében lenne elfogadható, hogy az AMD X2 6000+ is ennyit eszik, nem kicsit kevesebb teljesítménnyel. :DDD

Champipi: Az elég jó kompromisszum, én is azt szoktam ajánlani olcsó, de hatékony gépekhez.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#71) lajafix válasza katt777 (#60) üzenetére


lajafix
addikt

1. A 60 Watt bőven fedezi az egész rendszer többletfogyasztását 100% kihajtás mellett, elhiheted. De könnyű kimérni, kell hozzá egy fogyasztásmérő és gyerünk.(a ph-s tesztek között is van fogyasztásmérés üresen / terheléssel, ki lehet keresni , meglepődnék ha 40 W különbséget lehetne találni terhelésen)
2. Ez a teszt a játékokról szólt. A munka teljesen más jellegű felhasználás (pl pénzt kereshetsz vele).
3. a napi 4 óra átlagot ez az extrém felhasználás sem haladja meg lényegében.
4. A tartós érték és a PC nem összeillő fogalom. :)

"Mert a matek az matek, ráadásul az egyenletnek nem csak egy változója van."
szép mondatok írása helyett tessék bizonyítani! Én megteszem te meg jössz a lírával. :U

Rock'n Roll

(#72) ollie válasza lajafix (#71) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

+60W?

"4. A tartós érték és a PC nem összeillő fogalom"

Na ez nagy igazság. :)

***

(#73) KMT válasza katt777 (#70) üzenetére


KMT
addikt

Én arról beszélek, hogy azonos órajel esetén mi van. A rendszer ez esetben nem fogyaszt többet, csak a procik fesz igénye miatti különbség számít.

"E8400-nak ugyanehhez semmiféle extra nem kell"
Persze, hogy nem, mivel eleve magasabb fsb-ről van szó, amit E4000-el "tuninggal érsz" el, de a végeredmény ugyanaz.

(#69) ollie:
Max a tdp-jük ugyanaz. De ez nem jelenti azt, hogy alapórajelen ugyannyit esznek. Pl, eleve nem biztos, hogy ugyannyi feszt kap két azonos proci, az eltérő vid miatt...
A nagyobb órajel és kisebb fesz miatt lehet ugyanakkora tdp-je az E8000-nek, mint a másiknak.
De ez a tdp egy átlag, nem érdemes túllihegni szerintem.

Szóval a lényeg az, hogy azonos órajel esetén csak a két proci fogyaszt máshogy, nem a rendszer. Nyílván kevesebbet eszik egy E8000, és a nagyobb cache miatt jobban teljesít (bár emiatt [cache] többet is kellene fogyasztania), de nem hozza be az árát pár hónap alatt.

Én sem azt mondom, hogy mindenki vegyen E2000 / E4000-et, nem. Vegyenek legalább E5000-et, és ha van rá pénz, akkor jöhet jobb proci is. Mondjuk ugyanezt eljátszva E5000 vs E8000 szerint, már sokkal kevésbé érné meg az E8000, hiszen mindkettő 45nm-es, kb azonos feszen viszik ugyazt az órajelet...
Viszont aki most E2000/4000-et használ, annak még kevésbé éri meg E8000-re váltania, hiszen ha eladja a régit, akkor is kb 25 ezer ft-jába kerül a csere, ez még lassabban térül meg.

(#74) katt777 válasza lajafix (#71) üzenetére


katt777
félisten

Ez a teszt a cache kihasználásáról és a procik teljesítményéről szólt, spec. játékokban megvilágítva, viszont mindenki általánosságban ír a procikról.
Részemről lepődhetsz. Miért méregessek, és számolgassak ennyire részletesen, amikor ehhez értők már megcsinálták az ehhez szükséges kalkulátorokat? És ha csak a CPU-ra a megadott adatok függvényében +60W-ot számol, akkor nyilvánvaló, hogy a teljes rendszer ennél jóval többet fog fogyasztani. Alacsonyabb fogyasztással ráadásul tartósabb is a hardver.
Tény, hogy amíg van használt-piacuk a széthajtott hardvereknek, addig lehet villogni az "olcsó a procim, de jól meg van hajtva" szlogennel. Vidéken a megkímélt hardvert is nehezen adod el.
A gépeden végzett munkával nem feltétlenül pénzt keresel, legföljebb nem játszol.
De bizony, meghaladja.
Ha nekem egy hardver 3 évet kihúz, akkor az tartós érték (megj.: a Leadtek Tunerem 2001 óta szolgál). Ha az E8400-am csak 2 évig lesz meg, a havi költsége 1667 Ft, és ha ebből leszámolsz akár csak (mai áron) havi kb. 600 Ft-ot villanyszámlából (de az EPU-val lényegesen többet takarítok meg), akkor max. kb. 1 ezresért 2 évig egy gyors, energiatakarékos, hatékony gépem volt.

Ami meg tény: Vannak olyan felhasználók, akiknek a PC-használati szokásai az egyik procit teszik kifizetődővé, másoké meg a másikat (nekem spec hosszú táv, sok igénybevétel: E8400). Ez az, amiért fölösleges abszolút kijelentéseket tenni, és azt hinni, hogy az maga a megvilágosulás. :R

KMT: Abban tökéletesen igazad van, hogy kisebb C2D-ről nem éri meg nagyobbra váltani. De ha kisebb AMD-ről, vagy régi konfigról váltasz, akkor az igénybevétel függvényében érdemes gondolkodni. És még egy apróság: a felhasználók túlnyomó többsége nem tuningol, a PH látogatói egyáltalán nem tekinthetők reprezentatív mintának.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#75) Chaser


Chaser
titán

Mit vitatkoztok azon hogy E2xxx/4xxx vagy 8xxx? :F Egy új 2180-as és 5200-es ára közt max 4k van, de jellemzően már kevesebb, az 5200-es és 8400-es közt 14-16k..az 5200-es alapból 2.5G, 2mb cache, 45 nm, 1280-tól nagyjából már ez is elég, ezt az én procim 1V alatt viszi, bár az első darabok nem remekeltek ezen a téren. Szóval a lényeg: E5200 :P

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#76) katt777 válasza Chaser (#75) üzenetére


katt777
félisten

Félreérted: arról volt szó, mi a különbség, akinek 2xxx/4xxx VAN, és akinek 8xxx VAN.

Mint én is említettem korábban: a legtökéletesebb kompromisszum az E5200. Viszont 2.5GHz-en még 1280-ban is kevés egy erős VGA alá.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#77) Chaser válasza katt777 (#76) üzenetére


Chaser
titán

Erős vga alatt mit értesz? ha vkinek olyan erős vga-ja van, nyilván nem 1280-ban játszik.
Akinek 2xxx/4xxx van sztem cserélje 5200-re, vagy lesse állandóan a ph-t, hátha kifog egy 8400-est 20-25k-ért :K

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#78) katt777 válasza Chaser (#77) üzenetére


katt777
félisten

Mondjuk egy 3870-et, 8800GT-t, illetve afölött. Játékoktól függően kevés, max határeset (de még az sem nagyon), ha minden feature-t tudsz használni (16xAF, 8xAA 24xEdgeDetect + temporal, adaptív AA, stb).
Tévedsz, sokan játszanak 1280-ban erős VGA-val, mert nem akarnak monitort cserélni. Nekem még mindig a 17" CRT-m lene, ha nem halálozik el, és azon csak 1024x768-ban lehetett játszani (100Hz-es frissítéssel, mert lejjebb már zavaró volt).

Szerintem senki nem fog 1 ezrest sem E2xxx/4xxx vs. E5xxx cserébe fektetni. Aki meg eladja a 8400-ast, az nem egészen 100-as, vagy rohadt sok pénze van, hogy Q9650-re tud cserélni. :DDD

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#79) ollie válasza katt777 (#78) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

HD3870 alá már szerintem is kevés az E5200, hacsak nem tuningol az ember. Ez a proci 266-os FSB-vel (gondolom megy ennyit feszemelés nélkül) máris 3 giga felett van (3325MHz), annak meg már elégnek kell lennie.

***

(#80) gbors válasza Chaser (#77) üzenetére


gbors
nagyúr

van olyan játék, amihez kell az erős CPU a 30 feletti minimum fps-hez, függetlenül attól, hogy milyen VGA-val használod...

Spoken like a true emperor / Spoken like a true conqueror / Spoken like a true... terrorist

(#81) Chaser válasza katt777 (#78) üzenetére


Chaser
titán

Monitort én se akartam cserélni, inkább vettem mellé egy tv-t :K Persze biztos van olyan game, ami megkívánja 1280-ban pl a 3870-est, csak én arra aszondom' ottrohaggyonmeg':) Veszek majd egy 4670-est, amire jó lesz, jó lesz, amire nem, nem, fogyasztás/ár/teljesítményben verhetetlen. Túl sokat zabálnak nekem a 3850-től kezdődő vga-k, a kis xaros 4670 2D-ben kb 10-15W-ot kajál, és nem kell hozzá BIOS-t moddolgatni, fullon is max 70W-ot. Az 5200-es meg a 4670 nagyon jó páros, ezt gondolom nem vitatod ;)

#80 gbors: Mint mondottam volt, azok rohaggyanak' meg:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#82) katt777 válasza Chaser (#81) üzenetére


katt777
félisten

Hát, a TV-vel aztán adtál a fogyasztásnak! :DDD Nálam inkább ott a tunerkártya. 4670 nem jobb, mint a 3870, de tényleg, a TV mellett spórolsz a VGA fogyasztásán? :F :C

ollie: Ha csak nem tuningol az ember, viszont ha csak de, akkor már tuningolja a VGA-t is, és mivel 10% tuning még a 3870-ekből is kijön (GPU + VRAM is), máris min. +10%-kal kell tuningolni a procit is, ha előtte éppen hogy kihajtotta a VGA-t.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#83) katt777 válasza gbors (#80) üzenetére


katt777
félisten

Főleg, ha PhysX-es játékot tolsz PhysX kártya nélkül. Na, egy Warmonger aztán szoftveresen szépen megfekteti a konfigomat. Még jó, hogy vacak, és ilyenekkel nem játszom.

[ Szerkesztve ]

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#84) dokar


dokar
addikt

nem ártott volna inkább E7000-ret hasonlítani E8000-hez

extra - SEXRay

(#85) ollie válasza dokar (#84) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Olyanom nekem nem volt. :)

***

(#86) dokar válasza ollie (#85) üzenetére


dokar
addikt

akkor meg hiába való az összehasonlítás mert teljesítmény szempontjából nem csak az L2 cache írható a wolfdale javára

extra - SEXRay

(#87) ollie válasza dokar (#86) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

E7300-al még kisebb lenne a különbség a játékokban, tehát nem változtatná érdemben a végkövetkeztetést.

***

(#88) Chaser válasza katt777 (#82) üzenetére


Chaser
titán

Használom mellette a monitort is majd, kb 90%-ban azt, de pl autós gamet majd inkább a tv-n:) Az a havi kb 20 óra csak nem vág földhöz majd...a tv-t nem pont erre vettem, de ilyen célra is jó, 1ébként nem olyan rengeteget zabál, 140W, egy 22-es monitor is megeszi a maga 50-60W-ját, csak a közelébe se ér méretben, és ott már illő 1680-ban játszani, mert alatta elég fos a látvány..sztem. A TFT-m 19"-os, 35W-os, ott natív 1280-ban jó a 4670, de még 1024-ben is kibírható, oda meg sokáig elég lesz a vga...remélem:) 1ébként közel 2 év alatt 3 játék van eddig, amit szándékomban áll végigtolni + a régi kedvencek, amik integrálton is mennek. Ha E5200-nél és 4670-nél erősebb cuccok kellenének majd 3 v 4 giga ram mellé, akkor konzol...de serencsére nem vagyok game függő, úh konzol se:D

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#89) lajafix válasza katt777 (#74) üzenetére


lajafix
addikt

no csak kerestem valami adatot. lepődj te:

8200as és 6750es rendszer fogyasztása üresen és terhelten

mind2 esetben olyan 20 W a fogyasztáskülönbség. 50 forintos árammal, napi 8 óra használattal 6,8 év alatt jön be. ez persze alapórajeleken. 127 W a 8200as rendszer fogyija.

egy tuningolt és nem tuningolt 6300as processzorú rendszer fogyasztása a tuningolt 6300 137 W fogyit ad. Kár hogy nem pont ua a tesztrendszer. Kb 20 Wattot tudsz megspórolni maximum egy 45 nanos processzorral és akkor arról még nem is volt szó, hogy egy 1 MB cache processzor is elég játék alá 3 GHZen .

"Miért méregessek, és számolgassak ennyire részletesen, amikor ehhez értők már megcsinálták az ehhez szükséges kalkulátorokat? "
Saját szemünknek hiszünk, mindenki más hozzon mérési adatokat. Ezek a kalkulátorok elég érdekesen számolnak, lásd az adatok. :U

"Alacsonyabb fogyasztással ráadásul tartósabb is a hardver."
szerintem nem 20 évre tervezed a rendszeredet, nem számít.

abszolút kijelentések tétele távol áll tőlem. Mindössze a nagy cache hajszoláson csodálkozok, a nagy cache még mindig 1 helyre való: sok konkurens felhasználót kiszolgáló szerverekbe vagy spéci feladatokat ellátó munkaállomásokba. De ezekben már a háttértár, megjelenítő, memória sem hétköznapi. Olyan otthoni rendszert építeni, aminek nem optimális az összes eleme -merthogy nem tudod kihasználni - meg felesleges.

Rock'n Roll

(#90) lajafix válasza ollie (#79) üzenetére


lajafix
addikt

"HD3870 alá már szerintem is kevés az E5200, hacsak nem tuningol az ember."

Khmm nem neked volt az az aláírásod nemrég, hogy az intel core processzorokat húzásra teremtette az Isten? :) Szóval furdalta az oldalad a kíváncsiság, ezért vettél egy új processzort, nem szégyen az, tessen nyugodtan bévallani! :)

no ma hazamegyek és ha megtalálom a fogyimérőmet, akkor lemérem, hogy az e1200as PC mennyit fogyaszt alapon és húzva.

Rock'n Roll

(#91) guestavfl


guestavfl
csendes tag

Csak annyit szólnék hozzá, hogy a cache méretének szerepéről a játékokban volt régebben egy vita itt a fórumon a 2 magos conroe alapú celeron cikk kapcsán és egy régebbi Ph-s cikk

http://prohardver.hu/teszt/a_nagy_processzorhelyzet/a_cache_meretenek_hatasai.html

illetve más külföldi tesztoldalak alapján az jött ki, hogy igazán jelentős különbség az 1Mb/mag alatti tartományban van-processzor limites beállításokban az E6XXX sorozathoz képest (2x2Mb) a E4XXX (2x1Mb) csak 1-5% kevesebb FPS a E2XXX (2x512Kb)-hez már 10% al kevesebb a E1XXX (2x256) már 36%-al kevesebb FPS (ez másik cikkből), akkor még magonként 3 megás proci ugye nem volt, szóval szerintem csak az órajel (tuning) és a fogyasztás miatt éri meg E4XXX-ről másra váltani a 3x annyi cache itt önmagában nem igazán érdekes, nem éri meg.

(#92) katt777 válasza lajafix (#89) üzenetére


katt777
félisten

Kár, hogy a 6750-en nem kell annyit húzni, mint egy E4300-ason, igaz?
Mindegy, úgysem fogod megérteni, bizonygathatod.
Kalkulátorokat éppen a mérések alapján csinálják.
Nekem éppen optimális lesz a konfigom, mihelyst megjön a 4870. Nem kell húzni, csöndes, keveset fogyaszt, és így hűs. Még extra hűtőventilátorok sem kellenek, ami még + fogyasztás, csak tesztek alatt persze ilyenek nincsenek, mert asztalon mérnek, szóval kb. ennyit is érnek, nem kell bemutatnod az efféle teszteket, láttam nem keveset teljesen más mérési adatokkal (ennyiből igaz, hogy mérjünk saját magunk, de a kalkulátorok éppen a rendszer elemeiből számolnak, ahogy pl. te is kiszámolhatod, csak időigényesebb). Kerülhetek éppen olyan helyzetbe, hogy 5 évig nem tudok gépet fejleszteni, és akkor bizony az is számít, mennyire volt túlhajtva a rendszer (számíthat persze már 1 éven belül is).

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#93) ollie válasza lajafix (#90) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Csak akkor tuningolok ha muszáj. Na meg most az E8400-t még mindig tudom tuningolni, ha úgy ítélem meg, hogy már kevés a kakaó. Az E4300 meg már nem igazán megy 3 giga felett. :)

guestavfl: az én cikkem pont hogy nem processzorlimites beállításokról szól, direkt. Na meg idővel egyre több cache-re lesz szükség.

[ Szerkesztve ]

***

(#94) katt777 válasza guestavfl (#91) üzenetére


katt777
félisten

Cache-hiány akkor is okozhat hibákat, újabb játékoknál főleg, pl. akadásokat itt-ott, ez nem jön ki tesztekben. És minél több játékot "felejtenek el" kisebb méretű cache-re optimalizálni, annál több lesz a hibalehetőség, ami, mint fent írtam, nem feltétlenül a sebességben fog megnyilvánulni, hanem pl. az adatáramlás elakadásában (ma még elvétve fordul persze elő, de egyre több lesz). Csak, gondoltam, szólok, hogy ilyen problémák fordultak már elő több VGA és játék topicjában is, ahol amúgy tényleg csak pár % volt a sebesség elmaradás hasonló sebességű, de kisebb cache-sel bíró prociknál.

Anno AMD-nél fordult elő, hogy az 1MB cache-es procik elfogytak némelyik játék alól, miközben a 2MB-osak vígan vittek mindent, pedig csak dupla a cache-méret (tehát itt már láthattuk a jövőt). AMD-vel az is előfordult, totál ugyanolyan konfigban, mint az enyém, csak kisebb procival, hogy a memóriák szépen belassultak egy lap-bios frissítés után, mert a gyártó (MSI) ezzel már nem foglalkozott.

Lényegében én továbbra is biztosabb alapnak tartok egy komolyabb procit.

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#95) katt777 válasza ollie (#93) üzenetére


katt777
félisten

Ja, és nekünk még 5870X2 alá is jó lesz. :D

Funkcionális analfabéták kíméljenek!

(#96) ollie válasza katt777 (#92) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

A HD4870 keveset fogyaszt?

Mondjuk én valszeg megvárom a HD5850-et, az jó lesz. :)

[ Szerkesztve ]

***

(#97) TomBoy1986 válasza katt777 (#94) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Ez komolyan hihetetlen... ha már a cache nem mutat előnyt, akkor jöttök a fogyasztással, ha meg az sem, akkor tuningolt fogyasztásról alkotott teóriákkal :F

Ketten levezették, hogy a rááldozott többlet ~20K megtérül... 4-5 év alatt.
És komolyan szánalmas, hogy egyszerűen nem bírod elviselni, hogy igazuk van.
Nagyon szépen leírta lajafix is, hogy mindössze azért lett véve, mert kb. ki akarta próbálni ollie, s megengedhette magának.

Az, hogy megy 4GHz-et, kb. az ember a hajára kenheti megintcsak ebből a szempontból. Egyrészt, mert vagy VGA limit van, vagy ha véletlen CPU, akkor 55 helyett megy 65FPS-sel a játék 4GHz-en...

"Anno AMD-nél fordult elő, hogy az 1MB cache-es procik elfogytak némelyik játék alól, miközben a 2MB-osak vígan vittek mindent, pedig csak dupla a cache-méret (tehát itt már láthattuk a jövőt)"

Na most nincs kedvem keresgélni, de az óriási különbség 2x512 és 2x1024 között, amit felvázolsz alulról közelítette legjobb esetben is a 10%-ot.

[ Szerkesztve ]

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#98) KMT válasza TomBoy1986 (#97) üzenetére


KMT
addikt

Szerintem nem érdemes folytatni a "vitát" vele. Anno ugyanez volt, nem bírta belátni, hogy egy 350PNF elég egy C2D + 3870 kombóhoz. Legyen ismét övé az utolsó szó. :)

[ Szerkesztve ]

(#99) pisti válasza TomBoy1986 (#97) üzenetére


pisti
őstag

Igaz, hogy az a 20k lassan "térül meg" a villanyszámlán.
Viszont E21xx-ről, vagy E4xxx-ről E5200-ra váltani már sokkal olcsóbb, és ugye nem csak a fogyasztásban van előnyben az elődeihez képest.
Szval lehet költséghatékonyan is cserélni kisebb csíkszélességű procira ezt sem kéne elfelejteni.

(#100) Bluegene válasza motorhead (#46) üzenetére


Bluegene
addikt

na se 1000 oldalas word dokumentet illetve 3DSMAX-ot se szokott tolni az átlagember éjjel nappal, lehet ott még lassabb de ugyanúgy működik

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.