Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) llax válasza dabadab (#100) üzenetére


llax
senior tag

Azért az is egy másik véglet, hogy beleőrülne... Ha beleőrül, ott már valami gond van. Persze nem is tesz jót senkinek, már 3 év kihagyás után is nehéz lehet visszaállni a munkába, illetve a gyerek is sokkal kevésbé felkészülten (főleg közösség, időbeosztás megszokása) érkezik az iskolába...

Az ember az egy közösségi lény, ezért valahol jó is az, hogy kicsi korától közösségben van. Mondjuk a bölcsődét (már ahol van - már aki befér) azt amolyan "szükséges rossznak" tartom. Az óvoda más téma, de ott jobbnak tartanám, ha lenne 2-3 hónapos megszokási, "átvezetési" időszak, amikor még nem mindennap - nem teljes nap megy a gyerek (idővel egyre gyakrabban - egyre több időre). Van aki meg tudja oldani így, de nem ez a jellemző. Szerintem mindenképp jobb lenne mint az, hogy az első napopkban benn van vele fél napokat a szülő (már ahol engedik), utána viszik "erőszakkal".

(#102) dabadab válasza llax (#101) üzenetére


dabadab
titán

"Azért az is egy másik véglet, hogy beleőrülne..."

Azert majd egyszer nezd meg, hogy hogyan neznek ki a kismamak harom otthon toltott ev utan. Baromira megviseli am az embert, hogy egesz nap ossze van zarva egy gyerekkel, megterhelo melo az es nem lehet nyolc ora utan felallni es hazamenni.

DRM is theft

(#103) llax válasza dabadab (#102) üzenetére


llax
senior tag

Amiről írsz, az nagyon erősen körülmény- és családfüggő.

Ebből a szempontnól (is) óriási a különbség egy panellakás és kertes ház között, de különbség van egy városi és egy falusi kertes között is (elfoglaltságok, mennyire könnyű kimozdulni - nem ugyanolyan felkészülést igényel egy séta, stb...). Nem mindegy, hogy mennyire elérhetők a nyagyszülők (távolság? dolgozik, vagy már nyugdíjas/munkanélküli?), mennyire hajlandóak segíteni. Nem mindegy mennyit dolgozik, meddig van távol a családtól az apa. Sőt, még a szomszédok is számítanak (van-e kihez szólni napközben)...

Az eredeti témától már fényévekre vagyunk :) Illetve min. 3-6 évvel előtte. Mindenesetre maga a témaindító írás is off-topic írás :)

(#104) Pikkolo^^


Pikkolo^^
addikt

Az a baj, hogy ehhez a cikkhez nem lehet faji ill. politikai alap nélkül hozzászólni, csak az esetleges emlékeket elmondani. Nálunk külön csoport volt matekból, magyarból és angolból is 92 körénykén.

(#105) Pikkolo^^ válasza tildy (#89) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Még szerencse, hogy tudod mi a helyzet az otthonmaradás körül.
1. Nincsen bölcsödei hely - 1 éves várólista - , emiatt az anyuka kénytelen otthonmaradni a gyerkőccel amig ovis nem lesz. Igen, ez a bölcsödebezárások áldásos hatása.
2. Megszűnt a munkahelye, nincsen hová visszamenni. Keres állást de nem talált.
3. Akinek van munkahelye az nem várja ki a 3 évet, mert a gyes az kevesebb, mint a minimálbér.

Lehet a nyugattal példálódzni, de nincsen értelme. Ott odaadják az első bébisintérnek a gyereket, hogy vigyázzon rá. A szülők nem vesznek részt a nevelésben, pl. nem látják az első lépéseit.. stb..

(#106) JuliusCaesar válasza Pikkolo^^ (#105) üzenetére


JuliusCaesar
tag

"...ott odaadják az első bébisintérnek a gyereket, hogy vigyázzon rá. A szülők nem vesznek részt a nevelésben, pl. nem látják az első lépéseit.. stb.." Nem gondolod hopgy ez egy csöppet általánosítás. Nekünk van amerikai ismerősünk, és ott van gyerek. Anyuka pl nem dolgozik. Első 3-4 évet otthon tölti. Miért is? Ja igen, mert az apuka egyedüli fizetése eltart egy családot.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#107) dabadab válasza Pikkolo^^ (#105) üzenetére


dabadab
titán

"Ott odaadják az első bébisintérnek a gyereket, hogy vigyázzon rá. A szülők nem vesznek részt a nevelésben"

Ezt a hulyeseget honnan szedted, ha szabad megkerdeznem?

DRM is theft

(#108) llax válasza Pikkolo^^ (#105) üzenetére


llax
senior tag

"Ott odaadják az első bébisintérnek a gyereket"

Azért a "normális" családoknál nem így történik. Az viszont tény, hogy sokkal többeknek megvan a(z anyagi) lehetőségük arra, hogy kisebb-nagyobb mértékben igénybe vegyék a segítségüket és ezzel sokan élnek is.

Tőlünk "nyugatra" rugalmasabban működnek ezek a dolgok az otthon(nem)maradás körül, de nem elsősorban a törvényi szabályozás, hanem az anyagi lehetőségeik miatt. Persze arrafelé is vannak átlag alatti, szegény családok, kb. nekik olyan problémás a dolog, mint a magyar átlagnak.

(#109) TheVeryGuest


TheVeryGuest
senior tag

Meg lehet ezt oldani, eddig is volt ilyesmi. Az utolsó pár pad lesz az állatkert, ide kell ültetni a reményteleneket. Itt már azért is kettes jár, ha nem tesznek kárt egymásban. Ha kussban is vannak az minimum hármas. Elöl meg ülnek, akik tanulnának és mindenki boldog.
Meg lehet szervezni szakköröket délutánra, Esetleg felárasat, szintén azoknak, akiket érdekel a tanulás. A szabályokat meg lehet változtatni, de végső soron úgyis a tanáron múlik mindenki.

Szegregáció meg mindig volt és mindig lesz. Majd adnak neki valami nevet: ének tagozat, matek tagozat, kéttannyelvű. Én ének tagozatos voltam anno. Felvételikor az énektanárnő minden gyereket egyenként meghallgatott pl zongorán eljátszott egy sornyi dallamot és azt kellett visszadúdolni, vagy valami ritmust kellett eldobolni, vagy kopogni. Ez alapján döntötték el ki hová kerül. Aki olyan síkhülye volt, hogy ennyit sem tudott megcsinálni, az ment a normál osztályba.

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

(#110) madarasz92


madarasz92
őstag

Érdekes egy irás az biztos! :)

(#111) buherton


buherton
őstag

Hááát azért egy alacsony IQ-jú gyerek nem olyan annyira húzza le az osztályt, hogy azt ne lehessen elvégezni. Általános iskolában szerzett tudást soha nem hasznosítottam. Aztán tovább mentem tanulni a trefortba (a megye "hulladék" diákjait veszik ide fel, persze tisztelet a kivételnek :DDD ). Lényeg a lényeg, hogy matek az úgy volt hogy jó barátom 5-ös és én is 5-ös majd a következő legjobb jegy a 2-es. Engem soha nem zavart hogy"debilek" (lusta disznók voltak tanulni) vettek körül. Haladtunk ahogy kell. Jó persze nem egyszerűen, de pl. az osztályom miatt egy tanár végleg feladta a tanári pályáját :D . Le is érettségiztem kettő 4-es lett, a többi 5-ös, és emelt fizikáztam. Most már másod éves hallgató vagyok a BMF-KVK karán, mint villamosmérnök jelölt. Eddigi féléveimben 3-as fölé sikeredettek az átlagok. Mindent lehet, ha ott van az ember mögött a szülő, és a diákban van akarás. Nem mellékesen 31 főből 4 mentünk tovább tanulni, de már egy srác kihullott. Ja és amúgy nem mellesleg ált. 8.-ba majdnem meghúztak. Irtó rossz tanuló voltam általánosban. Amúgy meg tudjátok mit? Mindenki hibás. Rendszer, hogy nem ad elég lóvét (nekünk heti két órában kellett volna emelt fizika órának lenni, 60 diákból 3-an jártunk :DDD ), egyes tanárok felkészültségi szintje, és osztály irányítási problémák, szülők akik nem foglalkoznak a gyerekkel (vagy 12 órás műszakok miatt, vagy mert lesz.rják). És maga gyerek, ha általános iskolás, akkor nem, de ha már középiskolás, akkor már igen. Én voltam diszgráfiás, meg diszlexiás. Kérlek szépen vicc. Diszgráfiások több mint fele lusta disznó tanulni (pl. én). Diszlexia kicsit más tészta, de az is vicc. Tanulni kell, igen emberek nem lenne diszesek ha tanulnának becsülettel.

És mielőtt elkezdenétek bombázni, hogy ők nem "debilek" csak lusta disznók, meg miegymás, akkor felhívom a figyelmet arra, hogy érettségi előtt az osztályból jó pár illető nem tudta mennyi -2-2=?.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#112) hejesírásó válasza dabadab (#102) üzenetére


hejesírásó
senior tag

megterhelő, nem lehet 8 óra után kiszállni->ez igaz.
de hogy a 4 fal közé be lenne zárva anya és gyereke az butaság, járnak társaságba max annyi, hogy most a játszótérre jár beszélgetni korábban meg biliárdoni járt pl.

nyilván az éjszaka, és a nyüzsgés hiányzik neki, de azt se felejtsük el, hogy ebből a viszonyból (anya-gyerek) kap is, nem csak ad.

[ Szerkesztve ]

(#113) hejesírásó válasza llax (#108) üzenetére


hejesírásó
senior tag

problémásabb: mert az állami óvodák (ha vannak) gyengék. ha nincs pénzed a sitterre nagyon megszívtad!

[ Szerkesztve ]

(#114) Unique girl


Unique girl
csendes tag

Igen, és ezért van az, hogy az a szülő, amelyik megengedheti magának (mind pénzügyileg, mind egyéb módon), inkább járatja a gyerekét magániskolába vagy külföldre, mint egy magyar állami intézménybe.

Nem tartom magam sem kiemelkedően jó képességűnek, sem pedig hihetetlenül okosnak, de én is mindig ezzek küzdöttem az iskolában: a többiek butaságával. Persze a tanulók egy idő után ki is közösítettek, merthogy én különc vagyok (na igen, nem tartom bűnnek a tanulást); a segítségem viszont dolgozatok, tesztek előtt (de főleg közben) igen jól jött... A legnagyobb bajnak mégis azt tartom, hogy a gyerekeket nem nevelik logikus gondolkodásra: a differenciált sem bemagolni kellene, hanem megérteni, de ugyanez igaz a történelembeli ok-okozat összefüggésekre és a művészettörténet korszakainak elkülönítésére is. Na meg a tananyag eloszlatása máshogy is megoldható lenne, de ez már egy másik topic...

(#115) gyógypedagóg


gyógypedagóg
újonc

[B][/B]

Tisztelt Uram!

:(((

Örülök, hogy Önnek ilyen siker és élmény volt az iskola. Kivánom ezt a gyermekeinek.

Viszont az integrációra azért van szükség, hogy a társadalom megismerje azt hogy milyen problémák vannak körölüttünk. Ha a gyermek már óvodában lát sérült gyermeket, akkor nem lesz neki furcsa.

A kifejezéssekkel kapcsolatban: az Ön által használt kifejezések sértőek és diszkiminatívak. Kérem a jövőben ettől tartózkódjék! Ezeket ma már szerencsére sehol sem, mág a szakirodalomban és szakmai berkeken belül is tilos használni! Az ilyen tárgyból vizsgázót biztos, hogy elvágják a vizsgán.

Az alábbi kifejezések használatosak:
tanulásban akadályozott-enyhe értelmi sérült
hallássérült-nem süket
látássérült-nem vak
halmozottan fogyatékkal élők
beszédben akadályozott-nem beszédhiba

(#116) Dany007 válasza gyógypedagóg (#115) üzenetére


Dany007
veterán

Az első két bekezdéssel még csak egyetértek...
Az utolsó kettő már csak szőrszálhasogatás. A tényen illetve a lényegen nem változtat.

A kukásra se mondjuk, hogy hulladék elszállító logisztikai asszisztens, hanem, hogy kukás. De voltaképp tökmind1, mert az átlagember úgyis tudja mi mit is jelent valójában.

[ Szerkesztve ]

(#117) Crystalheart válasza dabadab (#100) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Apámat sok éve csak videón láttuk, élőben nem. Van egy kilencéves kishúgom és egy tizenkét éves kisöcsém (meg még két tesóm, de azok majdnem annyi idősek, mint én). Mindez megfejelve állandó létbizonytalansággal és az ebből következő depresszív légkörrel - tehát korántsem egy ideális alaphelyzet -, amit nem árt valamiképp ellensúlyozni is, mivel a nap nagyobb részét velem töltik. (Az eredmény: kisöcsémnek ugyan vannak tanulási nehézségei, de nem verekszik, és itthon segítőkész. Kishúgom pedig mintatanuló, kiegyensúlyozott, közvetlen, bár kissé akaratos, szó se róla. Mindketten teljesen környezettudatosak, imádják az állatokat és a természetet, jó humorúak és nagyon kreatívak.) Bár ne lenne szükség arra, hogy gyereket neveljek...

De már sok-sok éve teszem. Kishúgomnak halvány emlékei sincsenek apámról. Tény, itt van édesanyám, de sajnos ő igazán csak következetlenséget csinál, mert míg én esetleg rendre utasítom a kicsiket, addig ő engem utasít rendre éppen ezért, és hát ez elég hülyén veszi ki magát...

(Arról nem is beszélve, hogy hét kutyánk és négy macskánk is van ;] )

[ Szerkesztve ]

(#118) Crystalheart válasza gyógypedagóg (#115) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Jelen helyzetben az általános iskola 5-8 osztálya hanyatlóban van, mert aki teheti, az értelmesebb gyerekét beíratja hat vagy nyolcosztályos gimnáziumba, vagy legalábbis a jövőben ez a tendencia látszik kialakulni. Ennélfogva sokkal korábban kialakul egy igazi elkülönítés, ami pedig nem volna kívánatos. Ami viszont rosszabb, hogy mire hetedikbe érnek, addigra az általános iskolai osztály már nem rendes tanulóközösség többé, hanem bandák halmaza... Hiszen akik húzhatnák az osztályt, már rég elhagyták azt.

(#119) JuliusCaesar válasza gyógypedagóg (#115) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Igen, az ablak pucoló meg síküveg restaurátor, a takarítónő a környezett higiéniai szekreferens. A WC-s néni meg a humán anyagcsere menedzser na hagyjuk mááá...

Legyen integráció, kapjanak meg mindent amit mások, ne rekesszék ki őket, de azért ugyanolyan oktatást ne kapjanak (oviban még oké) de általánosban már NE. Nem tudnak beilleszkedni, nem tudják ugyanazt az anyagot tanulni, amit a többiek. Járjanak külön fejlesztőbe, vegyék őket körül kedves, vidám emberek, a képességeiknek megfelelő oktatást kapjanak. Ennyi. Talán spártai felfogás, de ez az igazság.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#120) diósdi rém válasza JuliusCaesar (#119) üzenetére


diósdi rém
csendes tag

Ezzel egyetértek.

Hülyék kíméljenek(tudom sokan vagytok és egyre többen lesztek de a remény hal meg utoljára)

(#121) Lalikiraly válasza Bocha (#2) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Pedig ezekről is szót kell ejteni sajnos.

Amúgy egy nagyon kedves ismerősöm a Fóti nagy új suliban tanit. És azt mondja hogy van hogy egy olyan gyerek van pl az osztályban aki mondjuk úgy hátrányos helyzetű és emiatt az lehúzza az egész osztályt. Egyébként több pedadógus szerint is akiket ismerek abszolút elkeserítő a helyzet. Már előre sajnálom a gyerekeket akik a jövőben fognak suliba járni. Egyre kegyetlenebb lesz a helyzet.

Egy példa. aki éhezik és hétvégén nem eszik otthon hanem max a siliban egy nap egyszer. Annak hiába regélünk Petőfiről meg a többi pofázó ingyenélő íróról. A gyerek azt fogja mondani hogy pont leszarom amikor a napi betevőt sem kapom meg. És hát őszintén? Igazat kell adjak a gyereknek. És a tanárok is látják ezt. Szóval az oktatási minisztériumnak is kegyetlen össze kéne magát kapnia.

Arról nem is beszélve hogy ideje lenne nemcsak az iskolatej meg iskolaalma programnak hanem minimum szakközépig terjedően ingyen kaja a tanulóknak.

Nem Eleonórának kéne lopnia hanem a gyerekek szájába betevő kéne me a faszok nem fogják fel hogy ők fogják valahogy eltartani ezt az országot. Bár a mai tinikből bocsássák meg sokan de nem sok dolgozót látok :S

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#122) Lalikiraly válasza JuliusCaesar (#119) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Egyetértek. És ezzel legalább nyugodtabb lesz a "debilnek" és a "normális" gyereknek is az iskola.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#123) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Én most vagyok 14 éves, idén 8.-os. Alig várom már hogy elhagyjam az általánost.
Mint sokan leírták előttem, nincs külön válogatva a jókat összeteszik a gyengébb képességűekkel.
Nekem épp szerencsém van, nem piszkálnak ahol vagyok, meg van angol és matek tagozat is. Ezeknél -sztem nem jól van ez így- úgy csinálják, hogy heti 3 0. matek óra, vmint szerdán 6-7. óra és a gyerek jöjjön be. Csütörtökön 0. órán már szidok mindenkit de ez egy más téma...
Na, a tagozaton is vannak hülyegyerekek(akik viselkedésükkel próbálnak 'kitűnni') de sokkal kevesebb mint sima órákon.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#124) Unique girl válasza Cucuska2 (#123) üzenetére


Unique girl
csendes tag

Mikor én beiratkoztam a gimibe, "intenzív haladó angol" szakra mentem; emelt óraszámban tanultuk az informatikát és az angolt (heti 12 angol). Azt hittem, itt van esélyem arra, hogy nem nyomják le a szintet annak a bizonyos kétéltűnek egy bizonyos testrésze alá, de rosszul gondoltam. 5.0 volt az átlagom, mikor jelentkeztem, de nem tudtam felvételizni egyéb tanulmányaim miatt; nagyon izgultam, ennek ellenére felvesznek-e. Azon lepődtem meg, hogy a még jobbnak titulált és még válogatottabb osztályba, a két tanítási nyelvűbe 2.3 átlaggal bekerülgettek a diákok, és a mi osztályunk is gyenge közepesre sikeredett... Remélem, azért a te osztályod jobb összetételű. :)

(#125) Crystalheart válasza Unique girl (#124) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az én osztályom 4,5 fölöttiekből került ki nagyobbrészt - legalábbis erre következtetek abból, hogy én a színötös összátlagommal csak a 15. voltam a rangsorban -, mondhatom, nem biztosíték semmire. :DDD

(#126) JuliusCaesar válasza Lalikiraly (#121) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Nálunk is volt olyan gyerek, aki menzás volt (én csak 4ikig voltam menzás, illetve nyolcadikban szerdánként, mert akkor úgy jött ki a napom) és mindig kért repetát a másodikból. Pl volt krumplipüré fasírttal ment 3 x repetázni. Mondták húst nem tudnak adni, de köretet igen. Gyerek mondta hogy bármit, csak valamit.

De nem gond, a bkv-s köztisztviselők kapják csak a végkielégítést 6x...

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#127) Crystalheart válasza Lalikiraly (#121) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"Egy példa. aki éhezik és hétvégén nem eszik otthon hanem max a siliban egy nap egyszer. Annak hiába regélünk Petőfiről meg a többi pofázó ingyenélő íróról. A gyerek azt fogja mondani hogy pont leszarom amikor a napi betevőt sem kapom meg. És hát őszintén? Igazat kell adjak a gyereknek."

Ezt amúgy teljesen konkrétan mire írod példaként? :\

(#128) llax válasza Crystalheart (#127) üzenetére


llax
senior tag

Arra írja, hogy sok rászoruló gyereknek fontosabb az iskolai ingyenes ebéd, mint a tanulás... Egy mindennap éhező gyerek sem figyelni, sem normálisan viselkedni nem képes. Ha úgy indulhatna minden reggel suliba, mint egy normális család gyereke (reggelizve, tízórai a táskában), akkor lehet hogy nem az "integráltak" közé tartozna... Mert sok esetben nem is a valódi értelmi korlátozottság, hanem a kritikán aluli életkörülmények (és az otthoni rossz példák) teszik problémássá a gyereket.

(#129) Crystalheart válasza llax (#128) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A saját példámból tudom, hogy sokkal többet nyom a latba a rossz példa, mint az életkörülmény. De Móra Ferenc is éhezett, József Attila is, és sorolhatnám. És én is éheztem eleget, és néha manapság is megesik, hogy pár napig világháborús koszton tengődöm (pl. szárazkenyér), mégis író lettem/leszek. Ezért kérdeztem vissza... Semmi sem fekete-fehér, ez talán a legkevésbé.

A normális családok pedig igen ritkák. :)

(#130) llax válasza Crystalheart (#129) üzenetére


llax
senior tag

Az a ritkább, ha sikerül nagyon rossz körülmények ellenére is "normális" embernek maradni. Az még ritkább, ha sikerül "kiugrani".

(#131) Crystalheart válasza llax (#130) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Száz éve az emberek többsége csak nagyon rossz körülmények között élt, az éhezés és a nélkülözés általános jelenség volt. Valami "különös oknál" fogva azonban ha iskolába jutottak ezen családok gyermekei, nem volt törvényszerű, hogy rossz tanulókká váltak - és ha nem jutottak iskolába, akkor sem vált a fél ország munkakerülő haramiává. Éppen a rátartibb, pénzesebb családok kölykei jártak az élen a csínytevésekben és a nemtanulásban, míg a tisztes, de szegény családok gyermekei küzdöttek, vagy a tanulással, vagy az ekével. Persze nem általánosítok, de számtalan példa volt. Akkor ma miért volna másképp?

A megfelelő család nem feltétlenül jelent egyet a stabil egzisztenciával. A gazdag gyerekeket sokszor jobban elrontják, mint a nélkülözőket. Hogy a szegénység ma közvetetten mit eredményez, az annak köszönhető, hogy ma a szegények tömege már zömében értelmi képességeik miatt szegény - persze nem mindenki, csak egy teljesítmény alapú társadalomban a tendencia erre mutat -, nem pusztán származása miatt. Míg egy régi paraszti vagy munkás családban szigorú erkölcs és tisztelet volt jelen, addig egy mai szegény családban rosszabb esetben csak kulturálatlanság és tudatlanság.

Ez is egy olyan dolog, hogy reformálgattak mindent jobbra-balra, de a közvetett következményeket nem látták, vagy nem akarták látni. (És az integrált oktatást én ilyen formában nem megoldásnak látom, hanem csak a meglévő káosz egy újabb meggondolatlan elemének.)

[ Szerkesztve ]

(#132) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#131) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Teljesítmény alapú társadalom. Mutass egyet, ami nem az. Gyakorlatilag mindig az volt, és az lesz.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#133) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#132) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Feudalizmus (nálunk), kasztrendszer (pl. India). A teljesítmény alapú társadalom azt jelenti, hogy bizonyos keretek közt a gazdasági teljesítményed és lehetőségeid határozzák meg a társadalmi pozíciódat, és nem döntően a születésed. (A születésed közvetve határozhatja meg, pl. hogy nincs lehetőséged teljesíteni.) A buta ember nem gazdálkodik jól a vagyonával, ezért nagy eséllyel még jobban lecsúszik, és megindul az átrendeződés. (Társadalmi szimulációk órán volt is erről egy szimuláció.)

(#134) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#133) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Igen, mikor rákérdeztem le is esett.

Társadalmi szimuláció? Elég MO-ra nézni, ahol jószerivel eltűnt a középosztály...

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#135) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#134) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha ilyet mondasz, akkor még nem voltál az igazi szegény rétegben. :) Én ott vagyok, és csak lesek, az átlagember (vagy az átlagember gyereke) mit meg nem tehet, amire nekem esélyem sincs.

(#136) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#135) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Azért más a középosztály fogalma itt meg nyugat európában. Itt akinek van autója meg netje az középosztály. Náluk ez meg alap. Magyarországon nincs igazi középosztály, főleg azért, mert nagyon szembeötlő a hiánya. Márpedig egy polgári társadalomban a középréteg adnák az ország motorját kis és közép vállalkozásokkal. (Nem multik kellenek, mert azok csak leszívják az ország amúgy is pici tartalékait.) Olyan leszünk, mint oroszország. Lesz pár ezer, (pár tízezer) kőgazdag ember, pár százezer aki elfogadhatóan él a többi 70% meg nyomorog...

Nagyon ebbe az irányba tendálunk, ami szomorú. Persze, jobb a helyzet mint Szudánban meg Mandangában de könyörgöm, itt vagyunk az öreg kontinens szívében, amit a világ egyik tengelyének mondanak és legfejlettebb régiójának.... Ne Mandanga legyen az alap.

Nem értek hozzá, de szerintem úgy 2000 óta elég rossz irányban halad az ország.

ui: most vonatkoztassunk el a politikától, mert az egyik fél 19, a másik egy híján húsz.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#137) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#136) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nekünk is van autónk és internet is, ez ma szegényeknél is alap. :) (Bár a kocsit csak nagy ritkán használjuk.) Igaz, én személy szerint ellenzem az autót, és jobbnak tartanám a 2 db lovat, árban ugyanott volnánk még akkor is, ha bértartatjuk őket. Egyáltalán nem vagyok autópárti. De az internet más, annyira alap dolog, hogy a cél, hogy még a legszegényebbek számára is elérhető legyen, főleg mert az internetes ügyintézés, a papír alapú, bonyolult és időigényes bürokrácia alkonya már be is kopogtatott hozzánk. Ehhez azért már elég közel vagyunk, nagyon olcsó havi szélessávú csomagok is vannak, amivel már el lehet boldogulni. Ha valakinek nincs, az nem azért van, mert ne lenne rá pénze, hanem mert nem tartja fontosnak.

Az igazi szegénységet ma inkább abban mérik, kiknek milyenek a lehetőségei, mennyit éhezik, mennyit fagyoskodik télen, megteheti-e például, hogy egy-két napra elmegy kirándulni, van-e valaha szünnapja, ilyenek. Nyugaton a szegény réteg csökkent le igencsak, míg Magyarországon nem volt soha olyan idő, hogy ne nélkülöztek volna rengetegen. Még a csodaországhoz hasonlatos dualizmusban is hatalmas nyomortelepek voltak, ahhoz képest ma kánaán van.

Persze nem mondom, hogy olyan jó helyzetben volnánk. Mert lehetnénk jobban is, bár a helyzetünket behatárolja, hogy szinte semmi nagytőkénk sincs. Sokkal aggasztóbbnak tartom a kulturális hanyatlást - és itt lép be a képbe a magyar oktatás -, mint az életszínvonal-béli pangást.

(#138) Cucuska2 válasza Unique girl (#124) üzenetére


Cucuska2
őstag

valamennyivel jobb, de nem sokkal
a gimiről meg majd egy év múlva priviben írok ;]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#139) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#137) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Először a monarchiára reagálnék: a modern magyarország anyagilag akkor épült. Ami igényes volt (nemcsak beton lakótelepek), a mi házunk is századfordulós. Mondhatjuk, hogy akkor volt MO fénykora.

Nem tudom, nem akarok beléd kötni, de szerintem akinek nete van, az ritkán éhezik, ott valami nem okés. Főleg ha autója is van, de nem használja. Ott valami nem stimmel.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#140) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#139) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát figy, net havi 1K-ból is megoldható (512-es kábel), a modern világban alapszükséglet. Ha azon múlik, inkább nem eszek néha egy-egy napig, de net legyen - ez megoldható. :) Kocsit meg egyszer kell megvenni (akkor még volt miből), főleg bevásárlásra használjuk. Ez a legtöbb szegénynél hasonlóan van, bár szerintem az autó fölösleges, a jövő a vonaté. De nem én kezelem a családkasszát; mondom, én lovakat tartanék. Bevásárolni lehetne hagyományos kocsival is.

A dualizmus valóban az egyik fénykora az országnak, de most ezt nem értem, mire írod. Én csak azt írtam, hogy noha az ország nagy része fejlődött, de pl. Pest határában hatalmas nyomortelepek voltak (a vh. után a helyzet fokozódott), mindennemű komfort nélkül, és a vidék jó része is nagyon elmaradt a fővárostól. Az akkor élők ezeket a pontokat nagyon kritizálták, és emiatt úgy élték meg, mint egy merőben hibás rendszert. Ha tudták volna, mi jön még... (Remélem, az utódaink nem így beszélnek majd a mi korunkról. :DDD)

[ Szerkesztve ]

(#141) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#140) üzenetére


JuliusCaesar
tag

1k-ből kijön pár zsemle :U

Autó után meg adózni kell, nem is keveset.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#142) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#141) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Autóra a lehető legolcsóbb biztosítóra váltottunk. Úgysem történik vele semmi, ha alig használjuk. Amúgy igen, én is pont az adó miatt ellenzem. Adó+benzin árából simán tarthatnánk lovat helyette. Tény, hogy lassabb, de környezetbarát és hagyományőrző.

Amúgy haszongépjárműnek is elmegy, valami VW Golf. Pár éve öt kecskét szállítottunk benne, máskor néhány mázsa fát, vagy kétméteres karókat. :D

(#143) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#142) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Ja, de a lovat gondozni kell, büdös és elfárad. Én nem tartanék lovat. Jól is néznénk ki, 21. század és a teszkó parkolója tele van lovakkal. Meg az utak trágyával. Meg ha sok ló lenne, arra is raknának adót, ne aggódj :)

edit: ja és kutak helyett istállók lennének :DDD

[ Szerkesztve ]

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#144) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#143) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Régen sem maga tartotta mindenki a lovát - ez munkahelyeket teremthet; a trágyát föl lehet fogni zsákkal; akinek van lova, annak nem büdös és máson sem érzi a lószagot; vannak lófajták, melyek 120 km-t is futnak egy nap; a lónak van idegenforgalmi éretéke, míg a túl sok gépjármű csak idegesíti a turistákat; a magyar ember lóra termett; de amúgy én most magamról beszéltem, nem mindenkiről. :)

~10 hsz óta offolunk, pontot kéne rakni. :)

[ Szerkesztve ]

(#145) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#144) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Amíg offban van, sztem nem gond, nem zavarunk senkit.

A lónak azért sok hátránya van. Nagyon sok. Én maradok a kocsinál. Persze, az autókat is át kéne varázsolni (valami zöldebb energiára szoktatni), de önmagában jobb, mint egy ló.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#146) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#145) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A kényelmünknél sokkal fontosabb a természet tisztelete, én ezzel így vagyok. A lóval foglalkozni kell, a lovat szeretni kell, valaki ezt hátránynak nevezi. Egy autófanatikus többet bíbelődik a géppel, mint egy átlagos lótulajdonos az állattal. :D

(Ráadásul Bécsben egész jól működik a fiákeres belváros. :) )

Az iskolákban igen sok mindent kellene megváltoztatni, és nem jó tendencia, hogy a gyermekek ennyire eltávolodtak a természettől, egyáltalán az állatoktól. Az óvodának van sok árnyoldala, de mivel egy ilyen felgyorsult világban általában nehéz nélkülözni, már itt el kellene kezdeni a gyermekek természettudatosságra és hagyománytiszteletre nevelését. Ilyenkor és általános iskola alsó tagozatban a legfogékonyabbak ennek a befogadására, és így az óvoda negatív hatásait is ki lehetne küszöbölni. Arról beszélek, hogy ahol a lehetőségek engedik, a gyermekeknek állatok közelében kellene tölteniük a nap jó részét, játszva, mint egy állatkerti simogatóban. Az óvodákat eleve ilyen szellemben kellene megépíteni, és igazság szerint az alsó tagozatos iskolásoknál is fönn kéne tartani. Ha integráció kell, akkor ez volna az igazi társadalmi integráció - hiszen ezen elfoglaltságokban az egymás mellé "osztott" gyerekek mind egyenrangúak lehetnének, matektudástól és anyagi helyzettől függetlenül. Valamint felcseperedve nem idegenkednek majd az állatoktól, ami egy nagyon fontos szempont. A régi időkben természetes volt, hogy szinte minden csöppség állatseregben nőtt föl, és eredendően tisztelték az állatokat. Senki sem gondolt bele, mit tesz ezzel a szellemmel a sok gépjármű. A világ egyik leghíresebb lótenyésztő országából, ahol még a nagyvárosi bérházak földszintjén is istállók voltak és ménesek sokasága száguldott a mezőkön, a II. világháború után egy e téren (is) jelentéktelen államocska vált. Mondhatni, az egyik nemzeti örökségünk, unikumunk veszett oda, mert előnytelenül megváltozott a szemlélet. Ennyivel szegényebbek lettünk, mindannyian ebben az országban. Jó tendencia ez?

És most jött el az idő, amikor végre előtérbe kerülhet a környezettudatosság. Itt az idő, hogy újra fölvirágoztassák a magyar lótenyésztést és lótartást. A hobbi, a military és sport, de a munka és a közlekedés is előtérbe kerül majd.

Senki nem teszi kötelezővé a lóval való foglalatoskodást, ha elfogy az olaj, biztos lesznek pl. elektromos autók. De ha egyszer tényleg drasztikusan megdrágul az önálló utazás - mert a fosszilis energiahordozók megfogyatkozásával nem lesz még egy ilyen olcsó üzemanyag -, vagy ha csak egyszerűen fontosabbá válik a jó levegő, sokkal többen fognak elgondolkodni azon, hogy lovat tartsanak. (Vagy legalább bicajra pattanjanak. :) )

(#147) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#146) üzenetére


JuliusCaesar
tag

A bicajt támogatom, az atom és a fúziós energiát úgyszintén. A fosszilist ki kéne üti már, de úgyis elfogy. inkább az a gond, hogy egyelőre a zöld energia terén állóvíz van. Hála az olajlobbinak.

Te eltudnál képzelni annyi lovat az utcán? Szerinted az állatoknak jó lenne? Nem hiszem. Arról nem is beszélve, hogy a lovaknak is jócskán van környezetszennyező hatásuk (olyan mennyiségben biztos), gondolj bele mennyi eledel és víz kéne nekik. Sok. Nem is lenne higiénikus. Nem vagyok lópárti, mert nem tartom racionálisnak.

Hogyan mennénk nyaralni Olaszországba négyen lovakkal? Leginkább vagy sehogy, vagy nagyon körülményesen. Bár ez a kérdés megoldódik, mert lassan nem megyünk nyaralni.

Az óvodás, állatos ötleteddel nincs gondom, tényleg sokkal többet kéne szerepeltetni a kisgyerekek életében az állatokat, hogy megszeressék őket és nagy korukban védjék őket.
De engem az is elszomorít, hogy néhányan mennyire járatlanok a természettudományokban és a világ dolgaiban. Például fingja nincs arról, mi is az a NATO vagy a UNICEF.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#148) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#147) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerinted 1900-ban mi volt, ha nem ló? :) Bizony, nagyon sokaknak volt lova - az országban nagyjából 900 ezer darab -, a városban is azzal jártak sokan, pedig nem voltunk sokkal kevesebben. Igazából az autónak sokkal kevesebb racionalitása kellene, hogy legyen, hiszen csak hatalmas károk árán tudjuk fenntartani a gépjármű-közlekedést, míg a lovakat évezredeken át használták, és csak alig több, mint száz éve terjed az autó. Atomból sincs korlátlan mennyiség, ha mindenki elkezdene elektromos autóval járni, nem volna elég a termelés. Fúziós energiát emlegetni meg olyan, mint kozmikus energiát: egyelőre nincs is. :D

Ráadásul manapság nagy hiány mutatkozik szerves trágyából - bizony, a mezőgazdaságnak nagyon jót tenne, lévén a lótrágya a legjobb szerves trágya. Már az is nagy javulás volna, ha a korábbi állományt elérné, mert ma már bőven 100 ezer alatt van a számuk, ezek nagy része is csak vágóló.

Hogy jó lenne-e az állatoknak? Ne viccelj, ez olyan, mintha megkérdenéd, jó-e a tehénnek, hogy megfejik. A ló arra való, hogy közlekedjenek rajta/vele.

Messzire meg vonattal mentek a népek, modern technika esetén ez gyorsabb is, mint az autó. (Más kérdés, hogy a sínhálózatunk hetven éve alig változott - nyugaton már fölismerték, hogy a vasúté a jövő.) A vonatokhoz pedig régen többnyire csatoltak lószállító vagont is.

(#149) JuliusCaesar válasza Crystalheart (#148) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Kell trágya és a lovak biztosítanák. Igen ám, de esznek, és mikor esznek akkor energiáért teszik. Ami távozik belőlük az kevesebb, mert energiává alakult (hő energiává és persze kinetikus energiává). Tehát amit megesznek (amit trágyáztak) és amit kilöknek ott energia tűnik el. Ha így termelődne energia, az a világ csodája lenne. Szóval gondold át még egyszer. Minden amit a ló tesz, energiát emészt fel, amit megeszik, abból nem lesz több.

Mondom, ha így történne megoldódna az agrárproblémák nagyrésze.

Nem vagyok ló párti. És ha mennék le az alföldre (vazs megyei vagyok), (tegyük fel, jó lovam van, napi 120km-et megy, ahogy említetted) akkor amíg elérek Debredenbe (cirka 350km), akkor az 2,5-3 nap lenne. Arról nem is beszélve, hogy ha esik azért rossz, ha meleg van azért. EDIT: és még nem is tettem meg nagy távot, mondjuk Rómába vagy Párizsba kiruccanni havi meló lenne...

És lehet mondani, hogy elpuhultunk (ami igaz valamennyire) de én nem szeretnék fagyoskodni vagy éppen tűző napon vágtatni.

Fúziós energia: még nincs, de vannak olyan kísérletek, amik biztatóak. Csak drukkoljunk, hogy sikerüljön.

A lovaknak nem az utazás lenne rossz, de szerinted ha egy utcán állna a dugóban zsúfolva, hangzavarban... Hát nem tudom. Aztán lehet nem zavarnák.

Bocs, én nem barátkozok meg a gondolattal, sem érzelmileg nem győzött meg, és racionalitást se látok benne.

[ Szerkesztve ]

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#150) Crystalheart válasza JuliusCaesar (#149) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Jobb, ha hozzászoksz a gondolathoz, mert ha elérjük Bécs szintjét, a belvárosban nagy valószínűséggel fiákerek lesznek, magángépjárművek nélkül. :)

Az energiás gondolatmenetedet nem értem, pontosabban értem, csak nem osztom. Minden energiával megy, semmi sem perpetuum mobile. Bármi bármit "megeszik", abból nem lesz több. Történetesen a mai erőművek elég kis hatásfokkal működnek. A kevés szerves trágya pedig egy begyűrűző dolog: ha túl sokáig folytatódik a mai tendencia,a túlzott műtrágya-felhasználás következtében leromlik a jó minőségű magyar termőföld.

A lónak volna az energián kívül egy sokkal nagyobb előnye: vonzza a turistákat, a nyugat-európai emberek számára régen is csoda volt a rengeteg ló, amit itthon láttak. Az USA-ban Texas turisztikai rendezvényeinek nagy részét a cowboy-programok teszik ki, amiről mondanom sem kell, szinte mind lovas program. A "lovas nép" szókapcsolat még mindig él - annak ellenére, hogy a kommunisták leamortizálták a lótenyésztésünket, mert főként ők amortizálták le, pontosabban hagyták -, jó lenne nem veszni hagyni, mert idegenforgalmi értékkel bír. A Horthy-korszakban annak ellenére, hogy a hadászatban csökkent a jelentősége, és zömében gépjárművek is jártak, a lovak száma mégsem csökkent, állami ménesek voltak, és rendeletek ösztönözték az embereket a lótartásra. És nem szabad elfeledkezni arról, hogy csakis nagy létszámú, minőségi ménesekkel van esély állandó szereplésre a világversenyeken, ha a sportot vesszük. A loviban pedig még mindig rengeteg pénz van.

A mezőgazdaságilag hasznos földterület nagy része parlagon áll a TSZ-ek felszámolása óta. A széna betakarítása elavult technológiával történik, a tápérték-veszteség (napszívás, lemorzsolódás, rothadás stb.) átlag 60%-os is lehet, kedvezőtlen feltételek esetén még több is. A legelők és kaszálók növényállománya sok esetben elfajzott, alkalmatlan a takarmányozásra, mert mérgező növények telepedtek be. Bőven van mit javítani - Magyarország nagy része sík vidék, egyáltalán nem jelenthetne gondot eltartani néhány százezer, vagy akár millió lovat, ha a jelenlegi elavult technikákkal el tudjuk látni a teljes állatállományunkat.

A lovak városi közérzeténél gondolj bele abba, hogy ez esetben megszűnne a hangzavar nagy része; de vannak ma is rendőrlovak, akik még a dobálózó huligán tömegeket is tolerálják.

Hosszú távra, mint mondottam, vonat. Természettudatos ember ma sem autóval megy Debrecenbe, sőt sehova, ahol nem létszükséglet. Lehet, hogy egy-két órával tovább tart, de megéri. Az autóval nyert időnk összehasonlíthatatlan az autók által az emberiségtől elvett idővel. (És akkor még számba sem vettem az épületek szmog miatti amortizációját és esztétikai kárait és az irtózatos zajszennyezést, ami közvetetten hatással van szinte mindenki hangulatára, még ha hozzászokott és észre sem veszi.)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.