Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tutu7030


Tutu7030
veterán

Hűha, meg minden, de a frász jön rám ettől a túlzott automatizálástól. :)
Talán a fürdőszoba világítás kapcsolgatása lenne nálunk aktuális, mert évente 1-2 alkalommal felkapcsolva marad, ha elmegyünk itthonról. :D
Olyankor mobilon ránéznék, hogy a πcsbe, már megint égve maradt, és akkor lelőném a messzi távolból. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#2) toth_janika


toth_janika
őstag

Igaz, hogy elég felületesen olvastam át, de nem látom, hogy mennyibe kerülnek ezek a cuccok?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#3) hajbel válasza toth_janika (#2) üzenetére


hajbel
addikt

Az elején megemlíti a spónzorokat :D Nem túl olcsó a kínai variánsokhoz képest. Kíváncsi vagyok, hogy egyik-másik hasonló kínai eszközt felismeri-e a hub, vagy egy kínai rendszer mitől rosszabb. Mindenesetre érdekes cikk. Gratula a szerzőnek!

[ Szerkesztve ]

"I did a strict diet. I cut alcohol, fats and sugar. In two weeks I lost 14 days." Tim Maia

(#4) tomazin válasza toth_janika (#2) üzenetére


tomazin
veterán

rövid guglizás
lent ott vannak a különböző kitek.
szóval az indulási cucc nem olyan vészes, de ha akarsz még pluszban bármit akkor 50$/db, ami viszont retek drága. egy nyitásérzékelő 35$. szóval eléggé meg kell fizetni a mögötte lévő szoftvert.

(#5) Infomaker


Infomaker
tag

Mondhatom nyugodtan hogy technikab.zi vagyok de egyszeruen nem tudom mire lennenek jok nekem ezek.

Az allandoan sulykolt "benyomom a futest hazafele" hulyeseg, mert folyamatosan tartom a hofokot a lakasban, amugy is fix a rutinom tehat egy programozhato termosztat megoldja.
A vilagitasvezerlesnek sem latom ertelmet, felkelek, felkapcsolom a lampat. Nem akarom hogy automata legyen mert ha 5perccel kesobb kelek akkor zavar ha eg, vagy ha elobb akkor meg sotet es sz.rakodhatok a felkapcsolassal.

Egy esetben lenne ertelme az egesznek szerintem: ha mindegy egyes konnektor, kapcsolo, vizcsap, radiator, minden be lenne kotve, marha olcson, es akkor is csak neha raneznek hogy minden ok-e otthon.

(#6) toth_janika válasza tomazin (#4) üzenetére


toth_janika
őstag

és @hajbel:
:R (Lusta voltam guglizni:DDD)

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#7) daninet


daninet
veterán

Ez wlan vagy az elektromos halozatot hasznalja adatkommunikaciora?

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#8) petipetya


petipetya
nagyúr

Tetszik a cucc. :C Kár, hogy a panelban csak az izzónak lenne haszna, ám az állólámpa kapcsolóját az ágyban fekve is elérem. Ebből kifolyólag maximum a fényerő szabályozás lenne hasznos az esti filmnézések alkalmával.

Persze ha lenne egy skandináv stílusú high tech házam Izlandon, akkor egy ilyen rendszerrel minden automatizálva lenne benne.

Köszi a részletes tesztet. :R

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#9) Stanley-B.


Stanley-B.
őstag

szerintem okosabb döntés egy platformra alapozni, mint egyetlen gyártó megoldására.
Gondolok itt elsősorban a HomeKitre.
Persze azóta jött ki HomeKites Insteon Hub is, azzal már szuper lett az Insteon is.

Nekem ilyen az otthoni rendszerem egy részlete:

[ Szerkesztve ]

(#10) petipetya válasza Stanley-B. (#9) üzenetére


petipetya
nagyúr

Ha jól értelmezem, akkor lényegében mindenhol van egy külön izzó (vagy led lámpa), például a szekrényben is, amit simán fel tudsz kapcsolni a telóról? A hőmérséklet szabályozás alap, így azt most nem emelném ki. A világítás része fogott meg a dolognak.

"nincs rá lezsóidő"

(#11) Tutu7030 válasza petipetya (#10) üzenetére


Tutu7030
veterán

Tudom, bennem a hiba, de nekem még mindig életszerűtlen, hogy egy lámpa felkapcsolásához a telefont vegyem kézbe. ;] :O

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#12) petipetya válasza Tutu7030 (#11) üzenetére


petipetya
nagyúr

Éjjel felébredek pisilni, és a telóval felkapcsolom a lámpát, ráadásul mindezt minimális fényerőn, hogy ne vakuljak meg.

Hazaérek, és a folyosón felkapcsolom az előszobai lámpát a telón, hogy a lakásba lépve lássak is valamit. Ugyanez fordítva, ha megyek el.

Este a filmnézés közben a telóval állítom be a lámpában található izzó fényerejét. Persze vannak ilyen kapcsolóval ellátott lámpák is ám az enyém nem ilyen. És akkor már inkább a wifis izzóra költenék.

A teljesség igénye nélkül ezek a példák jutottak az eszembe nagy hirtelen. Mindenkinek más az életstílusa, így lehet számodra ezek nem életszerű példák.

"nincs rá lezsóidő"

(#13) Stanley-B. válasza petipetya (#10) üzenetére


Stanley-B.
őstag

igen Hue izzók vannak mindenhol (van ami színszabályzós, van ami csak fehér), de a kanapén például 2 méteres Hue LED csík van (illetve azóta még pár helyen ami nincs rajta a képen).

A szekrények világítása Power Switch-csel van megoldva. Tehát a szekrény saját beépített világítását irányítom.
Igen, mindent lehet kapcsolni telefonról.

De ennél összetettebb a dolog. Például ha elmegyek otthonról, akkor a telefon GPS pozíció alapján lekapcsolja az összes világítást a házban, plusz leveszi a fűtést 15 fokra.
Ugyanígy ha hazaérek, felkapcsolja az előszoba lámpát de csak akkor, ha már naplemente van, illetve felveszi a fűtést is 21 fokra
Másik példa ha projektoron nézek vmi filmet, akkor egy érintés a "Mozi Scene" ami azt takarja, hogy lekapcsolja az összes világítást, és a LEDcsíkokat leveszi 30%-ra hangulatvilágításnak a film közben.

szerk: látom (#12)-ben hasonlóan gondolkodtál (hazaérkezés, filmnézés), de még ennél is tovább lehet menni azzal amit írtam például, hogy mondjuk kapcsolja fel az előszoba világítást mikor hazaérsz. Be lehet állítani hogy mennyire kelljen megközelíteni az otthont, hogy felkapcsoljon. Nekem például akkor kapcsol ha kb 50 méterre vagyok otthontól.

[ Szerkesztve ]

(#14) petipetya válasza Stanley-B. (#13) üzenetére


petipetya
nagyúr

Köszi az infót, abszolút szimpatikus a rendszer.

"nincs rá lezsóidő"

(#15) onionHU válasza Stanley-B. (#9) üzenetére


onionHU
újonc

Valóban jobb egy szabványra alapozni mint egy gyártóra, és biztos, hogy ez lesz a jövő. Az Insteon viszont valamiért egyelőre nem adja a Homekites Hub-ot Európába, hiába kérjük. Azt gondolom, hogy valamilyen minősítésre vagy tanúsítványra várnak.

(#16) mackiller válasza daninet (#7) üzenetére


mackiller
csendes tag

Rádiófrekvencán kommunikálnak az egyes egységek :) Csak a HUB csatlakozik a routerhez, hogy kívülről, mobilhálózatról is elérhető legyen a rendszer.

(#17) mackiller válasza petipetya (#10) üzenetére


mackiller
csendes tag

@petipetya: Bárhol elhelyezhetsz LED izzód, csupán egy standard foglalat kell hozzá. Ha egyedi lámpát szeretnél akkor pedig elég a végére egy Be/Ki dugaljzatot tenni és bármilyet tudsz kapcsolni (akár dimmelhetőt is) :)

(#18) onionHU válasza Stanley-B. (#13) üzenetére


onionHU
újonc

Megkérdezhetem milyen rendszerű fűtést vezérel a Netatmo Thermostat? Köszi!

(#19) Gh0sT válasza Stanley-B. (#13) üzenetére


Gh0sT
addikt

Mint tudatlan kérdem:
- milyen rendszereket lehet így automatizálni?
- világítás - ezt látom, ok
- fűtés - gondolom ez is ok
- redőnyök, klima?

Mennyire szabadon programozható a rendszer? Pl. napfelkeltekor automatikus redőny felhúzás, este leeresztés, fűtés állítása időszaknak megfelelően? Létezik olyan, hogy bár nem vagyok otthon, de a rendszer imitálja az otthonlétet (kifejezetten betörés ellen pl. villany kapcsolgatás stb).

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#20) Hieronymus válasza Tutu7030 (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A fürdőszoba probléma megoldására nem kell okos eszköz.
A legegyszerűbb mozgásérzékelő is vezérelni a tudja a világítást.Ráadásuk kényelmes is, mert soha sem kell kézzel kapcsolni a világítást.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#21) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

A tudásához képest túl drága...persze nem csak ez, hanem a teljes "smart home" vonal. Arról nem beszélve hogy a legtöbb funkció csak a lusta embereken segít.

Ami hasznos lenne az számomra, hogy a mozgásérzékelő fel-le kapcsolják a lámpákat..kombinálva az éjjel-nappali fényerőszabályzással. De ez sem éri meg hogy az így is méregdrága 1-2 ezer forintba kerülő LED-es ízzók helyett 11-12 ezerért vegyek vezérelhető verziót. Ez csak gazdag geekek lehúzására jó, semmi másra.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#22) Stanley-B. válasza onionHU (#18) üzenetére


Stanley-B.
őstag

persze.
Nálam cirkót, de ezeket mind tudja, kivéve a solar hybrid-et:

(#23) Stanley-B. válasza Gh0sT (#19) üzenetére


Stanley-B.
őstag

igen, világítás, fűtés, klíma, redőny, mennyezeti ventillátor, konnektor, fali kapcsoló, ajtózár.
Amiket felsoroltál azokat mind be lehet állítani.
A Philips Hue-nál például külön hangsúlyozzák ezt a funkciót amit mondasz. Be lehet állítani, hogy minden nap X órakor fel és X órakor lekapcsoljanak az izzók, vagy ugye napfelkelte, napnyugta szerint.
A Philips Hue Bridge közvetlenül a routerhez van csatlakoztatva, ezért ahhoz semmilyen más külön eszköz nem kell, hogy távolról, házon kívülről is vezérelni tudja az ember mobilalkalmazással, vagy webes felületről is akár.

[ Szerkesztve ]

(#24) #79335424


#79335424
törölt tag

Én szívesen olvasnék egy tesztet az Insteon és a Tasker kapcsolatáról. Őszintén szólva nem értem, hogy minek kell leprogramozni külön alkalmazásban az automatizálást. Erre jobbak az Androidos automatizálók (én E-Robotot használok). Sztem az lenne a jó, ha az Instead alkalmazás Tasker beépülő lenne.
A másik dolog, amit nem értek, az a fiók létrehozásának szükségszerűsége. OK, a frissítésekhez kell. De, ez lehetne opcionális. A napi használathoz miért kell külső szerverrel kommunikáljon?

[ Szerkesztve ]

(#25) tzl válasza Stanley-B. (#23) üzenetére


tzl
senior tag

Plusz bármilyen eszköz vezérelhető, aminek infravörös távirányítója van, csak egy IR blastert kell bekötni a rendszerbe. Létezik ilyen minden szabványhoz, z-wave, zigbee, dect stb-stb
Egyébként van itthon is megvehető okosotthon rendszer, ami ezeket tudja és még ki is néz, pl a fibaro. Mozgásérzékelő(fényerő és hőmérséklet is), füstérzékelő (optikai), áradás szenzor, dugalj, redőnyshutter, lámpákhoz switch, plusz univerzális szenzor, ami bármilyen digitális jelet fogad. Szabvány z-wave, úgyhogy bármilyen más eszköz is csatlakoztatható hozzá, pl termosztatfej radiatorra, okoszár ajtóra stb-stb
És jönnek az egyre jobb új cuccok a világban, pl b1hub vagy a nero
Ez itt egy insteon pr cikk, mert az nem igaz, hogy a többi gyártó nem ennyire széleskörű

(#26) #79335424 válasza tzl (#25) üzenetére


#79335424
törölt tag

Akkor még nem is említetted az alternatív megoldásokat. Raspberry PI, Arduino, Odroid, stb.

(#27) letepem


letepem
aktív tag

Egy izzó itthoni formagmazói webshopból 21 ezer magyar birodalmi valuta :Y nincs több kérdésem:)

Vagy kapcsolgatok inkább vagy kifundálok valami mást :D

[ Szerkesztve ]

látok, hallok, érzek és gondolkodom.

(#28) hati válasza #79335424 (#24) üzenetére


hati
addikt

Ezt a miért kell leprogramozni az automatizálást nem értem. Ha nincs egy központi elem, akkor hogy lesz automata a rendszer?

(#29) alfiboy


alfiboy
aktív tag

Ha már iOS kompatibilis, VO-al is akadálymentesen kezelhető az alkalmazás minden pontja?

...

(#30) MongolZ válasza Stanley-B. (#22) üzenetére


MongolZ
addikt

A Wood mit csinál???

Egyébként engem, mint villanykütyüb*zi energetikust sem hoz lázba ez az egész, egyszerűen (számomra) nem éri meg a kiadást. Én törekszem az egyszerűségre, a kertben van egy programozható C-sínes kapcsoló, ami éjszaka többször felkapcsol néhány lámpát, kb. a felsorolt előnyök meg egyszerűen számomra nem azok.

A helyiségenkénti hőmérsékletmérés abszolút hasznos, legalább be lehet állítani hozzá a fűtésrendszert, illetve kiderülhet néhány turpisság energetikai szempontból.

Azért az, hogy amikor elmész, leveszed 15 fokra a belső fűtést, kicsit erős, 21-ről 15 fokra még 3 nap alatt sem kellene lehűlnie a háznak.

(#31) #79335424 válasza hati (#28) üzenetére


#79335424
törölt tag

Nézd meg pl. EZT! A kliensalkalmazása Tasker beépülő. Így már érted? Keress rá a Playen a "Tasker plugin" kifejezésre!

(#32) hati válasza #79335424 (#31) üzenetére


hati
addikt

És kinek a telefonja fogja a lakást irányítani? A tied, a feleséged, vagy a gyerekeké?

(#33) Stanley-B. válasza tzl (#25) üzenetére


Stanley-B.
őstag

Persze, nagyon sok egyéb jó cucc van, a fenti felsorolàsnál csak a homekites eszközökre tértem ki.

(#34) Stanley-B. válasza MongolZ (#30) üzenetére


Stanley-B.
őstag

Igy van, nem is hűl le :) 15 fok helyett lehetne az is akár hogy kikapcsol addig, vagy 19,5 fok, hiszen másfél fokot sem hűl le amíg nem vagyok otthon.
Azért van pont 15-ön, mert ez volt a gyarilag beallitott ertek tavollet eseten, en meg hagytam ezen.

(#35) Stanley-B. válasza MongolZ (#30) üzenetére


Stanley-B.
őstag

ja, a wood azért van ott, mert egyes fatüzelésű kályhákat is képes vezérelni, pl. [link]

(#36) #79335424 válasza hati (#32) üzenetére


#79335424
törölt tag

Amelyikkel szeretnéd és amilyen prioritással szeretnéd. De, lehet a lakásnak egy saját vezérlő telója, vmi "levetett" droidból. Sztem olcsóbb és egységesebb megoldás, mint egy ilyen központi egység. De, mint írtam, ott a málna is, amihez tengernyi kiegészítő kapható olcsón, kész dokumentációkkal. Ugyanez van Arduinohoz, közvetlen XBEE, vagy más rendszer kompatibilitással és Tasker support kliensekkel. Egy Odroidon pedig közvetlenül futtatható Android is és van a GPIO -ja, ami, tudomásom szerint, Málna -kompatibilis.

[ Szerkesztve ]

(#37) tzl válasza Stanley-B. (#33) üzenetére


tzl
senior tag

A hsz-emnek csak az IR-re vonatkozó része volt valójában válasz, a többi már általános megjegyzés volt a cikkhez :)

(#38) #33253120


#33253120
törölt tag

Ezeknek az eszközöknek mennyi a standby fogyasztása? Azaz forintálisan mennyivel dobja meg egy soha fel nem kapcsolt izzó, vagy dugalj a havi villanyszámlát?

(#39) Stanley-B. válasza #33253120 (#38) üzenetére


Stanley-B.
őstag

a Hue izzót tudom, 0.4 Watt

[ Szerkesztve ]

(#40) Segal


Segal
veterán

Én is kütyübuzinak tartom magam érdekelnek az újdonságok de ezt komolyan maximum haverok előtt való menőzésnek tartom...
Figyelj itt ülök és kapcsolgatom a ruhásszekrénybe a lámpát... Na neee
Akkor már inkább minden helységbe mozgásérzékelőt kötök és még csak a telefont sem kell kézbe venni ahoz hogy mindenfelé fel is meg le is kapcsoljon a lámpa ha arra járok meg eljöttem.
Persze ezzel nem fogom tudni felkapcsolni a szekrénybe a világítást a Blaha Lujza térről de hát minek tenném??

[ Szerkesztve ]

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#41) azreon


azreon
tag

Már egy ideje én is nézegetem ezeket a rendszereket, de a dedikált vezérlőket hiányolom. Pl ennél az insteonnál is van fali kapcsoló, de kinek van ilyen foglalata a falon, amibe ez jó? Nekem amerikai szabványnak tűnik. Olyan négyzet alakú, ami itthon is van, olyat nem sokat találtam.

Nekem a problémám a következő. Belépek a szobába és szeretnék hangulatfényt csinálni 2-3 állólámpával és olvasólámpával. Ehhez vagy újrakábelezem a helységet, hogy minden konnektort a bejárat mellől kapcsolhassak a falról vagy valami rádiós cucc jöhet szóba. Viszont azok meg nem kompatiblisek a villanykapcsoló gyártók foglalataival. A Conradnak vannak jó, olcsó cuccai ilyen célra, de nem tudom őket a Legrand foglalatba belerakni. Illetve saját távirányítójuk van, amit meg pakolgathatok össze-vissza a szobában és mindig rossz helyen lesz.

Valaki tud esetleg erre megoldást? És nem mennék tovább feltétlenül a lakás teljes vezérlésének irányába, hubokkal meg mindennel.

"The best way to predict the future is to invent it." - Alan Key

(#42) Stanley-B. válasza azreon (#41) üzenetére


Stanley-B.
őstag

vegyél egy ilyet: [link]
további fehér izzókat vehetsz 6500/db-ért.

(#43) #79335424 válasza Segal (#40) üzenetére


#79335424
törölt tag

Van ebben fantázia, csak egy kicsit tovább kell vinni a gondolatot.
Youtube link

(#44) letepem válasza Stanley-B. (#42) üzenetére


letepem
aktív tag

Akkor kérdem én megéri ez nekem ? Veszek egy ilyen starter kitet hub-bal és két grátisz izzóval 26 ezerért! Legyen a házban 20 körte -sohasem számoltam :) -, akkor a kezdő csomagon felül vennem kell még 18 darab izzót 6500 Ft/db áron!

Feltételezve, hogy annyira buta az otthonom, hogy hétköznapi wolfram szálas izző van itthon, de én mindenképp bővítenék és LED-ek irányába indulnék el.
-Nos, ha szuperhightech-okos-helyettem-felkapcsol-a-lámpa-mert-az-úgy-jó-nekem otthont szeretnék, akkor a kasszánál ki kell adnom 143 ( :Y :Y :Y :Y ) ezer forintot és boldog vagyok! Mert már olyan okos a házam/lakásom hogy ihaj!
-Második eset, hogy nem vagyok rest magam kapcsolgatni a fényforrásokat, de maradunk a LED-es megoldásnál és durván 1500 Ft/db áron kellemes minőségű darabokat kapok, akkor a korszerűsítésem okán 30 ezer birodalmi valutát kell kipréselnem a tárcámból.

Ezen különbség nem elhanyagolható és még többet is fogyaszt az okos rendszer!
Mindamellett:
-több hibaforrás
-nem biztos hogy a philips továbbra is támogatni fogja és a többi...

Lehet ez még csak egy drága hobbi... :U

látok, hallok, érzek és gondolkodom.

(#45) Stanley-B. válasza letepem (#44) üzenetére


Stanley-B.
őstag

senki sem állította, hogy az okosvilágítás pénzt spórol :)
Porsche helyett is lehet venni Skodat, mindkettővel el tudsz menni a boltba és "pénzt spórolsz" mert az utóbbinak olcsóbb a szervizelése, kevesebbet fogyaszt stb.... :)

(ha a Philips nem támogatja, akkor is ugyanúgy működni fog az új bridge, mert homekites)

[ Szerkesztve ]

(#46) #33253120 válasza azreon (#41) üzenetére


#33253120
törölt tag

Gira?

(#47) Tigerclaw válasza Stanley-B. (#45) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Jól írtad. A Porsche is abszolút luxus cikk meg ez is.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#48) hati


hati
addikt

Az okos otthonok általában kimerültnek a világítás, 1-2 eszköz ki be kapcsolásán, pedig lehetne olyat is, hogy ha egy helységben kinyitják az ablakot, akkor télen, kikapcsolja a fűtést abban helységben, nyáron meg a klímát kapcsolja le. Vagy az öntöző berendezés, felmegy az internetre és megnézi, hogy locsoljon-e vagy pár órán belül úgyis esni fog.

(#49) azreon válasza Stanley-B. (#42) üzenetére


azreon
tag

De ez az hogy ehhez megint új izzó kell :( Szerintem igazából a vezérlést kéne okosabban csinálni, hiszen sok eszköz már modern(LED izzók) és inkább a "hogyan használjuk"-on tudna az okosítás javítani. Mi van ha én olyan lámpa teste szeretnék, amibe ezek nem mennek be? Miért kéne emiatt lemondanom akkor az okosítás lehetősgéről? Tudom, jönnek többféle formában, kialakításban, de lassan... Pl nálunk a hagyományos E24 izzó nem fér be az álmennyezetbe.

"The best way to predict the future is to invent it." - Alan Key

(#50) Stanley-B. válasza hati (#48) üzenetére


Stanley-B.
őstag

a fűtés/klíma lekapcsolása ablaknyitásra most is megy.
Veszel egy elgato eve door/window sensort, rárakod az ablakra és beállítasz egy triggert homekitben, hogy vegye le a homekites termosztátodon a fűtést nyitott állapotnál, és vegye vissza csukott állapotban.
Ugyanez klímával, ezzel minden klíma homekiten keresztül vezérelhetővé válik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.