Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben találtam még pár kifutott s1151 uATX lapot, amin van 2x8.
- ASUS ROG STRIX Z370-G GAMING [link] [link]
- MSI Z370M GAMING PRO AC [link] [link]
- GIGABYTE C246M-WU4 (ez ATX lap, csak érdekesség, hogy a C246 chipset is támogatja) [link]

Buliban hasznos! =]

(#2) #25954560 válasza inf3rno (#1) üzenetére


#25954560
törölt tag

nem irtad le, hogy 3 kartya mellett miert ragaszkodnal megis a mITX merethez :)

egyebkent a bios modositasa nem annyira ordongos dolog pl intel eseten. mivel nem igazabol bios-ban implementalt ficsorrol van szo, hanem arrol h a proci felkonfigolasanal beallitasz-e valamit vagy sem, ezert az altalam eddig latott esetekben csupan allitgatni kellett a bifurkacios opciot, ha a kezelofeluleten nem is jelent meg. igaz nem mindenki boldog egy hex editortol.
MasterDeeJay szokott kinai x99-es lapokkal foglalkozni, tipikusan ES/QS procikkal. az is egy opcio platform szempontjabol, mert lehet akar 40 PCIe savod is egesz elerheto aron.
ami kicsi nehezites, hogy nehany bios (pl asusnal) ellenorzo koddal vedett, szoval ha modositod, akkor sem biztos h vissza tudod irni permanensen, de legalabb amig fut, addig megmarad a beallitas. mondjuk nalam az asus x99ws tetejen ottvan a pendrive a megfelelo eszkozokkel :)

ugy gondolom h a lian li fuggoleges-kartyas bracket-be be lehet tenni a 3 kartyat, ha pl egy NYAK-alapu elosztod van es odaig egy flexibilis toldoval viszed el a pcie-t. de az sem tul olcso.

szoval vegso soron 3 kartyahoz mar sokkal kezenfekvobb es olcsobb egy full atx platform. de persze kit erdekelnek a kezenfekvo megoldasok ;]

[ Szerkesztve ]

(#3) inf3rno válasza #25954560 (#2) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja hát a célról nem volt szó. Kevés a hely és úgy terveztem eredetileg, hogy beszórok egy Mikrotik routert a szobába, de aztán közbejött, hogy szeretnék egy kicsit hálózattal és hálózatbiztonsággal foglalkozni legalább hobbi szinten, hogy ne legyek sík hülye hozzá. Szóval kell valami kompakt, ami nem zajos, nem fogyaszt sokat, nem embedded, és fel tudok tenni rá egy unix oprendszert és egy tűzfalat. A dolog másik része abból jött, hogy szeretnék legalább 10 Gbps-t a szerver és a PC között, de aztán kiderült, hogy némi mókolással az 56 is talán elérhető hasonló áron. Úgyhogy most azzal próbálkozom, hátha összejön. Ezt a gépet meg betenném a kettő közé, aztán figyelném vele a hálózatot, tűzfalaznék, routolnék, stb. Itthonra ezzel el lehet szórakozni, ha kitapasztalom, akkor meg talán lesz legalább egy olyan skillsetem, hogy családi házak hálózatát fel tudom építeni, esetleg kisebb cégekét. A tűzfalas része, csomagok figyelése, stb. jó kiegészítés a securitys képzéshez is, amit most csinálok. Szóval nagyjából ennyi a cél, hogy legyen egy ilyen kütyüm, és eljátszadozzak vele. Gondoltam egyébként rá, hogy virtuális gépen csinálom meg mindezt a szerveren, de nem akarok szálakat elvenni, azt a gépet másik projektre tartom fenn.

Egyelőre nem igazán tudom felfogni, hogy miért nem megoldható ez a 2x8, vagy mitől lett ez szerver feature. Sem a mini-ITX-nél nem lehet kínlódás nélkül megoldani, sem a mikro-ATX-nél, annyira nincs hozzájuk hardver elérhető áron. A vége lehet, hogy az lesz, hogy feladom a 4 portot QSFP+-nál, és elteszem az egyik kártyát tartalékba. Akkor elég az 1x8 is és egy tök olcsó lappal is meg tudom csinálni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#4) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

én mostanában kerestem matx házakat, siralmas a felhozatal. az matx az a méretkategória, amit tipikusan mindenki hanyagol.

két alaplapot láttam, ami tud 2x-at, mindkettő x570-es chipsettel van. az egyik matx és drágább kicsivel, mint az arany, a másik egy gigabyte x570 aorus ultra, de az atx alaplap.

nekem vannak kétségeim afelől, hogy családi házakban gyakran fogsz dupla qsfp-s hálózatot építeni, de sose add fel :)

a magam részéről azt gondolom, hogy sokkal olcsóbban kijössz, ha feladod a méretmániát és atx vagy eatx alaplapot szerzel be. akár használtan, threadripperrel. azt is gondolom, hogy ne add pci-e 4.0 alá. akár lesz hozzá kártya, akár nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5) inf3rno válasza bambano (#4) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát abban én is kételkedem, hogy látok ezen kívül valaha QSFP-t, de nem is ezért csinálom, hanem mert szórakoztató és kihívás.

Igen, ATX-el egy pillanat alatt össze lehetne hozni, sok lap van, ami tud 2x8+4-et három sloton, dehát mi abban a móka? :D

Vannak PCIE 4-hez kártyák, de egyelőre túl drágák. A Mellanoxnál a ConnectX-5 azt hiszem ami már olyan. A ConnectX-4 még úgy rémlik, hogy PCIE 3.0 x16-al operál maximum. Ez meg ConnectX-3, mert megfizethető, vagy mert sokan hamisítják. Még nem derült ki... Egyelőre még egy jó darabig úgyis a kártyákkal leszek elfoglalva, a router csak utána jön. Időm se lesz most rá, április, május nagyon sűrű lesz, azért akartam ezt most így nagyjából letudni, hogy legalább egy terv legyen.

Buliban hasznos! =]

(#6) inf3rno válasza #25954560 (#2) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Lehet majd nekiállok BIOS-al mókolni nyáron, mert úgysem hagy majd ez nyugodni. Elvileg a Ryzen tudja ezt a 2x8-at. A riser kártyánál is csak annyit csinálnak, hogy rátesznek valami "clock buffert", és kb. annyi hiányzik, de mivel az x16+x4 működik, ezért úgy sejtem az már benne van a lapban. Ami azt jelenti, hogy elvileg a BIOS módosításával megoldható a 2x8 és talán tényleg csak annyi, hogy átírok egy változót egy másik értékre. Van olyan program, amivel meg lehet nézni egy BIOSt, hogy mi van benne, elég csak letölteni hozzá a gyártó oldaláról, úgyhogy majd belenézek néhány lapnál, ami tetszik, hátha találok valami érdekeset. Szerinted az alaplap mennyire tudja befolyásolni az átviteli sebességet? Ha mondjuk egy olcsó alaplap van egy drága helyett, de ugyanúgy van 2x8, akkor az le tudja húzni?

Buliban hasznos! =]

(#7) #25954560 válasza inf3rno (#6) üzenetére


#25954560
törölt tag

irtad az amd-s b450-es lapokat, az asrock ab350itx is tudja bios opciokent, nekem abban megy a ryzen 3950x mellett.
rew@orange:~$ lspci | egrep -e 'VGA|Ether'
08:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation I211 Gigabit Network Connection (rev 03)
09:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
0a:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Controller XL710 for 40GbE QSFP+ (rev 02)
0a:00.1 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Controller XL710 for 40GbE QSFP+ (rev 02)
0a:00.2 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Controller XL710 for 40GbE QSFP+ (rev 02)
0a:00.3 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Controller XL710 for 40GbE QSFP+ (rev 02)
a 08-as az alaplapi ethernet, a 09 a vga kartya es a 0a egy xl710, most epp 4x10re konfigolva. a 09 es 0a osztozkodnak a splitteren.

ugy erted leeshet-e a pcie sebessege? ugy gondolom, hogy ha a proci birja, akkor a pcie is birja. nem hallottam meg olyan hibarol h nem fert volna at olcsobb alaplapban pl ~60Gbps a gen3 x8-on. olyannal mar talalkoztam h nem tudtak megdumalni x8-ra csak x4-re v gen2-re, de az is inkabb csak a kulonbozo kartyak es/vagy a riser minosege miatt.

[ Szerkesztve ]

(#8) inf3rno válasza #25954560 (#7) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi! Csak azért kérdem, hogy emiatt van e értelme drágább lapot venni, de akkor nincs és akár egy olcsó is jó lehet. ITX-ben nem nagyon nézegettem eddig lapokat a B450-es volt a legolcsóbb kapható, amiben van 2x8 támogatás a manual szerint. Az AB350-et már nem kapni, valszeg azért nem találtam meg. [link] Milyen riser kártyát tettél bele?

Buliban hasznos! =]

(#9) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben még s1151-re találtam egy Supermicro lapot is, ami hasonló áron tud dual x8-at, mint a két gamer Asus lap. [link] Az én esetemben ez kimondottan előny lenne, hogy szerver lap, és nem kéne pl a videokártyával, headless mode-al szórakozni, tartósságban biztosan jobb, fogyasztásban franc tudja.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#10) #25954560 válasza inf3rno (#8) üzenetére


#25954560
törölt tag

en flexibilis ameri-racket hasznalok mindket gepben, de mar nem emlexem h a jobbos v a balos a jobb (PERY/PELY) elhelyezes szempontjabol. tokeletesen mukodott mindketto.

(#11) inf3rno válasza #25954560 (#10) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Tőlük rendelted közvetlenül?

Buliban hasznos! =]

(#12) #25954560 válasza inf3rno (#11) üzenetére


#25954560
törölt tag

igen, tobb darabot, cegen keresztul.
itt vannak kozel ;]

(#13) inf3rno válasza #25954560 (#12) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Mennyibe került?

Közben a BIOS-os mókolásra is kaptam választ. Úgy néz ki, hogy nem megoldható, mert az olcsóbb két slotos uATX lapokon, amik x16+x4-et tudnak, nincs rendesen bekötve a második slot a CPU-hoz, illetve még írtak olyat is, hogy multiplexer is kéne neki, ami nincs a lapban. Szóval ez a BIOS moddolós dolog ez bukó. A riser kártya supportot az egy slotosaknál viszont elvileg bele lehet tenni a létező mITX kártyák BIOS-ába, ha nem támogatják és megvan ténylegesen az x16 mode. Erre láttam is példát egyébként egy MSI lapnál, illetve azt mondják, hogyha valaki szépen megkéri az ASRock-ot vagy talán más gyártókat is az Asus kivételével, akkor megcsinálják neki.

Buliban hasznos! =]

(#14) #25954560 válasza inf3rno (#13) üzenetére


#25954560
törölt tag

$35 volt darabja anno.

ha mar egyetlen x16 be van kotve, akkor elmeletileg azt lehetne bifurkalni. Intelnel legalabbis, hiszen jo esellyel egyetlen IOU szolgalja ki, szoval programozhato.

egy ezereves leirasban pl igy van:
IOU0 Bifurcation Control:
111 Reserved
110 Reserved
101 Reserved
100 x16
011 x8x8 (15:8 operate as x8, 7:0 operate as x8)
010 x8x4x4 (15:8 operate as x8, 7:4 operate as x4 and 3:0 operate as x4)
001 x4x4x8 (15:12 operate as x4, 11:8 operate as x4 and 7:0 operate as x8)
000 x4x4x4x4 (15:12 operate as x4, 11:8 operate as x4, 7:4 operate as x4 and3:0 operate as x4)

szoval a BIOS-ban az adott PCIe csatiba bekotott IOU az erdekes (IOU0/IOU1/IOU2) es annak kell allitani a bifurcation control-jat.
AMD-nel es az ujabb Intel prociknal persze maskepp van, de a lenyeg ez.
supermicro szerver lapok dokumentaciojaban benne van sokszor a harom UIO es fel van tuntetve a kiosztasuk (az SNB CORE feliratu dobozt nezd):

pl a #1A es a #1C tartoznak az UIO-hoz, #2 az UIO1 es a #3A, #3B es #3C az UIO2 tipikusan. latod is a tobbfele szetosztast: a #2 nincs szetosztva, #1 x8x8-ra van es a #3 x4x4x8-ra.

ennyi :D

[ Szerkesztve ]

(#15) angyalpc2 válasza bambano (#4) üzenetére


angyalpc2
aktív tag

Akár hiszed akár nem

a legolcsóbb a best AIO Orbic Titanium

Tény vékony, de ha össze van szerelve nem mozgatod állandóan, nincs gond vele, ha átlag gép, hűvös gép, közepes kártya
nem kell több, ha egyébként jók a hűtők, jó a proci VGA fogyasztása
(nem azt mondom, hogy mindenkinek ez kellhet)

[link]

[link]

Ugyan erre a vázra tucatnyi gyártó van különböző előlapokkal.

[ Szerkesztve ]

(#16) inf3rno válasza #25954560 (#14) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja tudom már olvastam erről, itt leírják részletesen hogyan kell: [link] Elvileg a memóriában (vagy miben fut a BIOS) is át lehet írni a változókat anélkül, hogy felülírnánk a firmware-t, úgyhogy egy CMOS reset visszaállítja, ha esetleg félresikerülne, és nem kell két firmware-es drágább lap ahhoz, hogy ne brickeljük.

Hát ha igazán olcsósítani akarok, akkor így is megoldható a dolog. Igazán nagy különbség nincsen árban a mini-ITX-nél: 32k [link] a legolcsóbb vs 37k [link], aminél már írják a riser supportot. A mikro-ATX-nél viszont már lenne értelme, ha a dual x8-asakat nézzük, pl olyan egyáltalán nincs is AM4-es, az Inteleknél meg 60k környékén kezdődnek. A B450-es AM4-es lapoknál rendesen megrogyna tőle az ár. Ez pl csak 16k [link] És talán még egy A320-asba is bele lehet mókolni, ez pl 15k [link]. Ami ennek külön érdekessége, hogy a fenti módszert esetleg lehet előzetesen is ellenőrizni, ha letöltjük a firmwaret a gyártó oldaláról, és ha úgy találjuk, hogy sikerülne beállítani rá a másik értéket, akkor meg lehet venni az alaplapot szinte minimális kockázattal. Hát ha már alapból az egész projekt mókolós eddig, akkor simán lehet, hogy egy olcsó lap lesz moddolt biossal és riser kártyával. Egyedül azért idegenkedek az olcsó lapoktól, mert kevésbé megbízhatóak, pláne az ASRock esetében, illetve jó lenne, ha tudna headless bootolni, hogy ne kelljen HDMI donglet használni és külön billentyűzetet rákötni, de ezt a részét már elengedtem a szerver gépnél.

Buliban hasznos! =]

(#17) inf3rno válasza angyalpc2 (#15) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ahogy nézem hátul van rajta egy szép szellőző, amire vertikálisan hozzá lehetne tákolni a kártyákat: [link] Azért ennél olcsmányabb megoldás kevés van, de egy ilyen értékű háznál nagyjából illene is hozzá. :DDD

Buliban hasznos! =]

(#18) inf3rno válasza #25954560 (#14) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A $35 nem vészes, az egyedi $70-nál kezdődik. Persze nekem nem is biztos, hogy eladják, vagy az is lehet, hogy csak drágábban. És persze még ott a szállítás és a vám, áfa, stb. is.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#19) #25954560


#25954560
törölt tag

egy NR200 pojjo lehetne, ha maradnal az itx vonalon, nyilvan nem gazdasagosan. a fuggoleges dupla kartyahelyre johetne a ket halokartya a pcie riser-splitterrel, mig a vizszintes tripla hely legalso slot-jaba az m.2-rol hosszabbitott x4-es, mert elferhetne az alaplap mellett.
csak akkor meg a cpu hutesed meretevel vagy limitalva, ha nem vizezel :)

(#20) inf3rno válasza #25954560 (#19) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem vizezek, túlzás lenne hozzá. Én is gondoltam erre, hogyha nem olyan nagy az alaplap, akkor valamelyik alsóba beférne az M2-esről jövő egy nagyobb házban, és akkor egy dupla vertikális is elég lenne. Ehhez viszont le kéne mérni, hogy tényleg van e hely az alaplap alatt. Jó ez a ház, pont ilyesmire gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#21) inf3rno válasza #25954560 (#19) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Mennyire melegednek ezek a QSFP+ kártyák az SFP+-hoz képest? Kell rájuk aktív hűtés vagy legalább egy ház ventilátor?

Buliban hasznos! =]

(#22) #25954560 válasza inf3rno (#21) üzenetére


#25954560
törölt tag

mindegyik ilyen kartya aktiv szellozesre van tervezve, forgalom alatt a chipek is melegszenek, de az sfp/qsfp modulok is. mindenkeppen kell nekik friss levego. en kozvetlenul hatulrol szoktam oket megfujni vagy rosszabb esetben felulrol.

(#23) inf3rno válasza #25954560 (#22) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Aha, de magára a kártyára akkor nem kell a ventilátor. Mert láttam, hogy rászerelik bizonyos kártyákra. Nyilván nem hagyom, hogy befülledjen a házba.

Buliban hasznos! =]

(#24) Tothg86


Tothg86
tag

Ződsárgát tegyél rá! :D

(#25) inf3rno válasza Tothg86 (#24) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Mindenképp. :D

Buliban hasznos! =]

(#26) djyuri


djyuri
őstag

Üdv :)
Látom itt sok keresgélés volt PCI-e foglalatos eszközökre :)
Létezik olyan X4 -szeres foglalatú bővítőkártya, ami nem 2, hanem 4 darab M.2 2280 SSD-t tud lekezelni? Nincs szabad X16-os foglalatom, csak a meglévő X4 helyére tehetném be.
Tudom akkor nem lesz 128Gbit-es átvitel,de nekem a 32 is megfelel, de nekem sokkal jobb áron jönne ki 4 darab 2280 SSD. :R :R

(#27) inf3rno válasza djyuri (#26) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Veszel x16-osat, és levágsz belőle 12-t. Ha szerencséd van, akkor úgy van megoldva, hogy működni fog. :D Videokártyáknál legalábbis csinálják, itt sokkal kétesebb a kimenetel.

Buliban hasznos! =]

(#28) Viktor77 válasza inf3rno (#27) üzenetére


Viktor77
titán

Nem lehet egyszerűbb kivágni a x4 foglalat végét?

Mint itt, csak ez gyárilag van kivágva.

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#29) fatpingvin válasza djyuri (#26) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem nagyon. a probléma itt az hogy ugye a bifurkáció jellemzően csak négyes csoportokra osztással működik.

a fenti két kommenthez moindenképpen hozzátenném hogy ez KIZÁRÓLAG olyan bővítőkártyával működHET, ami nem csak eegy sima bifurkációs riser hanem van rajta egy aktív PCIe switch, de ilyet nem fogsz olcsón találni.

hogy a kérdésedre kicsit szélesebb körű választ kapj, x4-es foglalatban 4 nvme SSD-t belepakolni koncepcionálisan sem feltétlenül a legokosabb ötlet. igazából ami ide kéne az egy olyan PCIe switch ami upstream 4 sávon működik és csinál belőle 4 végpontot. Egy darab ilyet találtam egy gyors keresés során: [link] és én is kicsit vérszemet kaptam tőle mert ez az ODD helyre passzoló megoldás nagyon jól jönne, viszont az árát illetve hogy ezt így közép-európa peremén hogy lehetne házhoz rendelni,m erről nincs infóm.

ha valaki kiderített ezen a fronton valamit kérem ossza meg a nagyérdeművel

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#30) inf3rno válasza fatpingvin (#29) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ilyen PLX-es chipes micsoda kell hozzá akkor. Hát ez már egy gép ára majdhogynem :D [link]

Buliban hasznos! =]

(#31) fatpingvin válasza inf3rno (#30) üzenetére


fatpingvin
őstag

például ez, amit linkeltem azt talán olcsóbb meg kicsit célirányosabb, de ugye arról meg infó nincs. erről a C-Payne féle kártyáról azt gondolom hogy brutál pazarlás erre a célra: mint upstream mind downstream irányban lenne egy csomó fel nem használt lane.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#32) inf3rno válasza fatpingvin (#29) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Passz. Én 1x16 -> 2x8-al kínlódok még mindig. Most bekérdeztem ASRock-ot, hogy küldenének e nekem ilyen kártyát és mennyiért, meg írtam, hogy talán lennénk többen is. Ha az nem megy, akkor elképzelhető, hogy egy taiwani céget kérdek meg, hogy mennyiért csinálnának valami hasonlót SAS kábelekkel, nem szalagkábelekkel. Az ő megoldásuk még úgy minőséginek tűnt, de gondolom drága is ennek megfelelően. Nagyjából ennyi ötletem van. Payne-től nem szívesen rendelek, bár állítólag jók a kártyái, de drágák és nincs mögött semmilyen cég, ami talán egy fokkal nagyobb komolyságot jelentene. Igazából ha ez az ASRock-os inquiry elhasal, akkor könnyen lehet, hogy én feladom ezt a riser kérdést, és inkább uATX lapot veszek a gépbe, ami tud 2x8-at. Az se gyakori, meg nem is olcsó de azért létezik. A pénz most úgy ahogy meg lenne a gépre, csak ez az akadály, meg a QSFP+ optikai transceivert, mert az ritka és drágább, mint maga a kártya. Chan valamiért nem hamisítja kellő lelkesedéssel.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#33) inf3rno válasza fatpingvin (#31) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Azt hiszem lehet kérni tőle egyedi tervezést, de az feláras. Aki tényleg szállít is, azt csak őt tudom most. Illetve még van egy srác, aki csinál ilyesmit, és komolyabbnak tűnik a portékája, mint CPayne-nek: [link], de nála nincs PLX-es.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#34) fatpingvin válasza inf3rno (#32) üzenetére


fatpingvin
őstag

jahogy ja... valahol megértem az ellenérzéseidet meg nem is.

viszont abba is gondolj bele, ha mondjuk a tajvani cég kártyájával valami gáz van, hogyan fogod leporolni rajtuk? főleg egy egyszeri vevőként. bár ugyanez az asrockra is igaz lehet.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#35) fatpingvin válasza inf3rno (#33) üzenetére


fatpingvin
őstag

mondjuk értehtő mert a bifurkáció meg a PLX azért két elég erősen különböző dolog.

mindenesetre most megnéztem ezt a siteot, a 4x4-es megoldás igencsak szimpatikusnak tűnik, ugyanis ez nálam pont azt tudná hozni amire szükségem van, az új gépházat már amúgy se úsznám meg, cserébe ez alapból flexibilisen pakolászható.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#36) inf3rno válasza fatpingvin (#34) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Azért az ASRock supportot szoktam olvasgatni, nagyon jó fejek, szerintem simán cserélnék. A taiwani cég már érdekesebb kérdés, de ott talán kulturális különbség lehet, passz, de mondjuk alin általában cserélni szokták. Az ilyen 1 emberes történeteknél főleg úgy, hogy másik országban van én sokkal zűrösebbnek érzem. Nagyon random, hogy mennyi becsület van bennük, és ellenőrizni sem lehet, mint hardveraprón.

Nekem amúgy konkrétan ez kellene: [link] de sajnálok rá annyi pénzt, mint amibe az alaplap kerül. A taiwani cég is ilyesmit gyárt, gondolom hasonló áron.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#37) inf3rno válasza fatpingvin (#35) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Igen ez a SAS vagy milyen kábel sokkal jobb, mint a szalagkábel azt mondják. A taiwani cég ilyet csinál: [link] Ők sok céggel ellentétben válaszoltak is, hogy regisztráljak az oldalon és küldjek inquiry-t. Meg léteznek is, mert láttam a DeLock újracímkézte az egyik kártyájukat, azt hiszem az 1x16 -> 4x4 volt pont ilyen M2-eshez. Meg is van. [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#38) fatpingvin válasza inf3rno (#36) üzenetére


fatpingvin
őstag

figyelj a másik fele viszont a történetnek az (mondjuk ez az én esetem) hogy ha már egy ATX lapon fogysz ki a helyből, és a bővítőkártyáknak több kell mint x1 slot, viszont olyan kártyád nem nagyon van aminek 8-16 kéne, akkor költséghatékonyabb venni egy ilyen bifurkációs risert mint egy új alaplapot ami natívan tud mondjuk 6 x4-es slotot és mellé 3 x1-eset (nálam most nagyjából ez a felállás) hovatovább szerintem ilyen alaplap nem is nagyon van, még EATX méretben sem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#39) inf3rno válasza fatpingvin (#38) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerver lapok között lehet keresgélni ilyet, de többszázezres tétel. Annál valóban költséghatékonyabb.

Buliban hasznos! =]

(#40) fatpingvin válasza inf3rno (#39) üzenetére


fatpingvin
őstag

naugye :D

egyébként igen, a te esetedben értelmesebb lehet egy mATX deszka, a mITX egyetlen előnye hogy kicsi, viszont ezzel a mókolással pont azt veszíted el.

egyébként ilyen amit írtam szerver lapok között se nagyon van. egyszerűen az EATX méret is kicsi ahhoz hogy ennyi slot elférjen rajta. Epyc procis lapoknál láttam hogy van ilyen U.2 csatlakozóhoz hasonló high density connector rajta, ami 4 PCIe sávot ad, és hasonló riserekkel lehet kivezetni.. de ez már nem a többszázezres hanem a milliós tétel. maradok a kis 30k-s deszkámnál és egy ugyanennyibe kerülő risernél.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#41) djyuri


djyuri
őstag

Sziasztok :)
Köszönöm az infókat. Egy tanulságos, de nem olcsó próbával majd egy másik topikkal megtaláltam a megoldást. Full konfig csere kell, mert legalább 28,de inkább 40-44-48 pci-e sávos processzor kell. Úgyhogy vagy van eladó egy 4x4x4x4 kártyám 4db 500 gigás m.2 ssd-vel, vagy kivárok, amig nem fél millió lesz az upgrade a gagyi 6700k-ról.

(#42) fatpingvin válasza djyuri (#41) üzenetére


fatpingvin
őstag

hát... sok sikert ehhez, mást nem tudok mondani :D ilyen paraméterekkel nem lesz olcsó az upgrade.

mire kell neked ennyi PCIe sáv, ha nem vagyok indiszkrét?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#43) djyuri válasza fatpingvin (#42) üzenetére


djyuri
őstag

Arra, amire egy 10 évvel ezelőtti konfig csuklóból képes volt. Amd buldozer..... Fx9590
Pci-e hangkártya
Pci-e revodrive
Pci-e raid card
2db pci-e videokártya (ma már csak 1,de annak 16 sáv kell)

(#44) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Visszaírt az ASRock ezzel [link] kapcsolatban.

"Thank you for your notice and interest in IPC product. But sorry, I’m afraid we are not able to sell to individual users currently as IPC products are for project using. Thanks a lot."

Úgyhogy onnan tutira nem tudunk szerezni. Valószínűleg egyetemen vagy nagyobb cégeken keresztül lenne megoldható, ha meggyőzhetőek, hogy valami tudományos projekthez vagy ilyesmihez kell.

Vannak még SuperMicro kártyák, gondolom ugyanilyen feltételekkel.

Az AmeriRack, ami esetleg hajlandó adni kártyát mezei felhasználóknak is, ha fogalmazunk egy szép levelet. Nagyjából ennyi a felhozatal a két egy személyes üzlet mellett.

Megpróbálom még a taiwani céget, hogy ők mennyiért csinálják, hátha.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#45) fatpingvin válasza djyuri (#43) üzenetére


fatpingvin
őstag

akárhogy számolom ez nem 40 sáv... 24-ből bőven megvagy, 28 ha a RAID kártya 8-at kér.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#46) fatpingvin válasza inf3rno (#44) üzenetére


fatpingvin
őstag

köszi az infót, kíváncsi vagyok a többi cég mit mond...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#47) djyuri válasza fatpingvin (#45) üzenetére


djyuri
őstag

Raid kártya 16-ot kér.

(#48) fatpingvin válasza djyuri (#47) üzenetére


fatpingvin
őstag

hű, elég komoly cuccod van akkor...
így is megáll 36 körül ha jól számolom.

mindenesetre ez szerintem nem mITX topik :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#49) inf3rno válasza fatpingvin (#48) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja a bifurkációnak nincs külön topikja, úgyhogy jobb ide gyűjteni. Már teleszemteltem vele az mITX-es, alaplapos és a hálózat 1Gbps felett topikokat is. ;]

Buliban hasznos! =]

(#50) fatpingvin válasza inf3rno (#49) üzenetére


fatpingvin
őstag

szerintem tök jó hogy csináltál neki topikot :D nem is erre írtam, hanem hogy ha ezt a topikot dedikáljuk a bifurkációs megoldásoknak, akkor lehet érdemes lenne az elejére kirakni hogy a "vegyél nagyobb deszkát" meg hasonló válaszok nem ide valók, továbbá az hogy azok a kérdések miszerint "melyik alaplapba tudok beletenni 2 x16-os kártyát" se feltétlenül ide illenek

itt az a téma hogy hogyan lehet egy darab PCIe slotba több eszközt beletenni :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#51) djyuri válasza fatpingvin (#48) üzenetére


djyuri
őstag

Sajnos nem eléggé. Csúnyán visszafejlődött a világ, mióta nincs elől az SLI és crossfire.
A buldozer lapomban a metro last light 4 vga-an futott.(két nvidia +2 ati orosz driverrel) Azóta se sikerült olyan élethű játékélményt visszaadni semmivel,ami nem másfél millió ft.

Most meg válthatok 2066 foglalatra 9x procival vagy amd threadripper-re.

Tálaltam egy dupla procis xeon konfig lehetőséget, de olyan kicsi az órajel és a gaming cpu teljesítmény, hogy minimum 5-10% visszaesés lenne a 6700k prociról.

De ezekre rájöttem régen már. Azért nem offoltam tovább a helyzetet. Csak meg lettem emleítve 6.-ikán,így reagáltam rá :)

Konfig csere lesz, kell a kraft. Csak majd ha jobban bedől a bitcoin.... Nem sürget az idő. Heti 90-100 órát dolgozok, így nem lenne időm játszani. És nekem a 6700k teljesítmény elég. Szóval ha 2 év múlva lesz vasam a raid+sli rendszer alá, akkor IJ :P

(#52) inf3rno válasza fatpingvin (#50) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Csináltam neki egy külön topikot, így már talán rendben lesz. [link]

Buliban hasznos! =]

(#53) fatpingvin válasza inf3rno (#52) üzenetére


fatpingvin
őstag

szupeer :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#54) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Rinyáltam egy sort az ASRock-nak miután elutasítottak, hogy hogy van ez, hogy customer grade lapokon van ilyen funkció, és mégsem adnak kártyát. Aztán úgy néz ki valahogy eszkalálták a dolgot, mert most küldtek levelet, hogy keressek másik részleget vele, hátha ott tudnak segíteni. Kíváncsi vagyok. A taiwani cég nem írt semmit, valószínűleg ők csak nagyban játszanak viszonteladókkal.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#55) inf3rno válasza inf3rno (#54) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja bocs, ezt nem ide akartam.

Buliban hasznos! =]

(#56) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Egy évig jegeltem ezt a projektet, főleg azért, mert mindig másra szórtam el a pénzt, és sokat nézegettem, hogy hogyan jöhetnék ki olcsón egy viszonylag combos géppel.

A fő gondom a kompromisszum kötéssel volt, mint mindig:
- legyen kicsi
- legyen erős
- legyen elég PCIE lane
- legyen olcsó

A végén az olcsóságot adtam fel, képtelen voltam kiegyezni még az uATX méreteivel is, illetve már beégett az agyamba, hogy Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/AC alapon csinálom meg. Úgy döntöttem előző hónapban, hogy akkor ideje folytatni ezt is. A lap közben kifutott, úgyhogy esélytelen volt újat venni belőle. Nézegettem az aprót, de 40-et nem voltam hajlandó használt lapért kiadni. Végül egy hónap után meglett az áttörés, mert találtam egy configot ezzel a lappal a szomszédban és sikerült megegyezni az eladóval is, hogy SSD és videokártya nem kell. [link]

Alaplap: Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/AC -1év gari
Proci: AMD Ryzen 5 2600 - 2év gari
Procihűtő: Noctua NH-L9x65 SE-AM4 - 4év gari
Ram: Corsair VENGEANCE LPX 8GB (2x4GB) DDR4 3000MHz (CMK8GX4M2C3000C15)
Ház: Silverstone Raven RVZ01-E (SST-RVZ01B-E) esztétikai hibás - 1év gari
Táp: CHIEFTEC Smart 700W (GPS-700A8)
Ventilátor: 2db Silverstone 12cm slim

Összesen 110k eddig a költés erre a részére. Kipróbáltam közben, remekül bootol videokártya nélkül, lehet pingelni wifin keresztül, és megy az SSH szerver.
A bónusz, hogy ez a lap tud AC wifit is, úgyhogy még az is előfordulhat, hogy a mostani AP-t inkább máshol használom fel, és minden egyben gép lesz, mint a szolgáltatói eszközök. Attól is függ persze, hogy meddig visz el az antennája.
Az UEFI-ben meg is találtam az x8/x8 beállítást, úgyhogy egyelőre minden klappol.
A tápon agyalok, hogy teszek bele egy normálisat, ezt meg elrakom tartaléknak, hátha kell később valamikor. Az újan 25-35k kiadás lesz. Szerintem viszont hosszú távon megéri, mert mégis 24/7 menni fog.
Halknak is elég halk, mondjuk a Noctua hűtőtől nem vártam mást.
A házzal is meg vagyok elégedve, szerintem szép. Az egyik oldalát megfúrták valami falra szerelés miatt, de nem izgat, mert úgyis moddolni fogom, és gondolkodok rajta, hogy egy kicsit feldíszítem, újra festem, stb. ha odáig eljutok.

A terv most az, hogy 56Gbps gerincet csinálok az asztali gépem és a routerrel közös szobában lévő szerver közé, hogy NVMe sebességgel tudjak adatot továbbítani, de tulképp ha mindkét kártya belemegy a routerbe, akkor akár még két gépet is rá tudok majd tenni erre a gerincre. Gondolkodtam amúgy, hogy direktbe összekötöm az asztali gépet a szerverrel, aztán rövidre zárom a kérdést, de akkor hol maradna a csillagromboló építés élvezete?! ;) :)) Egy másik ötlet, ami megfogant, hogy esetleg lehetne még két ilyen kártyát venni, és akkor 2x56Gbps lenne az asztali gép és a szerver között, de ennyire talán már nem akarok elszállni, illetve nem tudom, hogy mit hoz a jövő. Könnyen lehet, hogy ráteszek még gépeket erre a gerincre. További okok még a szakmai ártalmak, hogy gyakorolni akarom az optikai kábel szerelést és a belső hálózat megfigyelését.

Vettem a projekthez még tavaly két dual portos QSFP+ kártyát. Nézegettem már egy ideje, hogy hogyan lehetne olcsósítani a témában, és azt találtam, hogy vannak kártyák, amik más gyártóknak készültek, hardverre azonosak a Mellanox kártyákkal, és csak a firmwaret kell cserélni rajtuk, hogy ténylegesen annak is lássa őket a gép. Az egyik ilyen a "HP 656089-001 661685-001 649281-B21 FDR/EN 10/40GB", ami a "Mellanox MCX354A-FCBT Dual FDR 56Gb/s or 40/56GbE"-nek felel meg. [link] Már nem emlékszem pontosan, hogy mennyiért, de azt hiszem 10k lehetett darabja bracket nélkül HP firmware-el Csehországból ebay-en. Az ebay-es szállítás is azt hiszem 10-15k volt, de még így is megérte, talán 15k-ra jött ki így darabja. Még nem foglalkoztam a firmware csere kérdésével, azt sem tudom működik e, de megbízható volt az eladó, úgyhogy valszeg jó üzletet csináltam. A kártya PCIE Gen3 x8-at támogat, 8x8Gbps = 64Gbps, ami megoszlik a 2x56Gbps port között. Szóval úgy sejtem, hogyha nincs párhuzamos forgalom egy irányba, akkor az 56Gbps meglesz vele mindkét porton.

Az 1 portos kártyák, amiket kinéztem szintén ilyen firmware cserések. Elvileg a "Fujitsu Ca05954-2101 A3C40136899" megy a Mellanox MCX353A-FCBT firmware-jével, és így szintén 10/40-ről fel lehet tuningolni ugyanúgy 40/56-ra. Szóval ha működnek a dual portos kártyáim, akkor ez lesz a következő kiadás. Valószínűleg ez már drágább lesz, mint a dual portos kártyák, azokat annyira jó áron sikerült megszerezni. Olyan 25k darabja ennek még így is. Majd nézelődök, hogy ilyet vegyek e, vagy inkább készüljek a jelen helyzetre a jövő helyett, és vegyek még két dual portos kártyát, és legyen inkább 2x56 a két gép között.

DAC kábelt lehet kapni Aliról "Mellanox MC2207130-001" néven fut, olyan 20-25k volt darabja, de minden drágul.

Amivel bajban vagyok, vagy inkább nem tetszik, az a transceiver. Nagyon ritka és nagyon drága. Elvileg csak a "Mellanox MC2207411-SR4L", ami nekem jó, és eddig csak EU-n kívül fordult elő irreális áron plusz irreális szállítási költséggel. Még nézegetem, hátha úgy járok vele, mint az alaplappal és a két dual portos kártyával, hogy szembe jön a tökéletes üzlet. Ugye ha 8 transceiver kell, és 50k darabja, akkor már 400k-nál tartunk, és nagyon elszállt a projekt költségvetése. Annyi biztosan nem szánok rá. Egyelőre 2 DAC kábel és 4 transceiver, amiben gondolkodom, de majd meglátom. A teszteléshez most csak egy DAC kábelt rendelek majd, hátha egyáltalán nem is mennek a kártyák, és újra kell terveznem az egészet.

Ami a lényeg, hogy közben nyitottam egy topikot a PCIE bifurcation riser témának: [link]. Az eddigiek alapján ami szóba jöhet ilyen téren, hogy tárgyalok az AmeriRack-el, hátha küldenek egyet, vegyek CPayne félét amazonról vagy veszek valami bolgár vagy milyen kártyát, ami szintén egész jónak tűnik. Az Asrock, Supermicro és egyéb szerver gyártó cégek úgy tűnik, hogy csak üzleti partnereknek adnak el ilyet nagy tételben, és hiába végtelenül primitívek és olcsók ezek a kártyák tömeggyártásban, egyszerűen lakossági ügyfélként képtelenség beszerezni őket. Kérdeztem az ügyfélszolgálatot, hogy mi ennek az oka, de választ nem kaptam. Előfordulhat, hogy a kriptovaluta bányászat tett be ennek, vagy akár az is, hogy így több drágább alaplapot vesznek az emberek. A lényeg, hogy nincsen, és még örülhetek, hogy találtam olyan lapot, amivel esetleg meg tudom oldani, ha szerzek valahonnan kártyát. Maga a kártya egyébként nem egy őrületesen nagy összeg a fenti hálózatos dolgokhoz képest, szóval egyre kevésbé sajnálom rá a pénzt.

Ami még szóba került, és lesz jó eséllyel az egy M2 -> PCIE Gen3 x4 konverzió. Ha szerencsés vagyok, akkor találok erre is működőképes megoldást, és rá tudok még tenni a gépre egy több portos RJ45-ös kártyát. Olyan szempontból lenne ez jó, hogyha az 1Gbps feletti internet elkezd terjedni, akkor is van mihez nyúlni, illetve ha szükség van AP-kre, akkor azokat is rá lehet kötni. Elvileg az x4 bőven elég bármi ilyesmire, ugye 4x8Gbps = 32Gbps. Ennek komoly hátránya, hogy az alaplap hátoldalán van az M2 foglalat. Nem tudom, hogy odafér e bármi, vagy el tudom e vezetni, de majd megvizsgálom ezt a kérdést is. Jelenleg úgy tűnik, hogy ez jóval keményebb dió, mint 1x16->2x8 bifurcation riser kártyát találni, mert állítólag romolhat annyit a PCIE jelminőség, hogy nem ismeri fel a hálózati kártyát az alaplap vagy nem tud rendesen kommunikálni vele. Majd elválik.

Buliban hasznos! =]

(#57) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben sikerült Bulgáriából 2x8 bifurcation risert szereznem, 70k körül volt szállítással, nagyon nem olcsó ezért az elektronikailag egyszerű alkatrészért, ami talán 5k-t ér, de tényleg csak hobbi villamosmérnökök gyártják, nagy cégek meg nem adnak el lakossági ügyfeleknek valamiért, ami külön szívás miközben úgy hirdetik az alaplapokat, hogy bifurcation riser támogatással. Maga a riser működik. [link]

Megjöttek a QSFP+ DAC kábelek is. Az optikaival befürödtem régebben, Izraelből rendeltem, aztán át akartak verni vele, de szerencsém volt, és visszakaptam a pénzem. Ezek elvileg jók, amerikából jöttek olyan 40k volt a kettő szállítással.

Amivel megszívtam közben, hogy az egyik kártyával nem hajlandó bootolni az egyik gépem, szóval valószínűleg az kuka. Költöztettem a gépeket, csomagolva volt, talán valamit rá is tettem, valszeg aközben sérült meg. Még azért adok egy esélyt neki, és megnézem majd másik gépben is később, hátha az alaplap PCIE foglalata a hibás. Nem egy hatalmas probléma, mert legalább az egyik kártyát így is tudom tesztelni majd a DAC kábellel, hogy megvan e az 56Gbps sávszélesség, mert 2 portosak. Utána venni fogok majd 2 db 1 portos kártyát a két asztali gépnek, aztán ha minden megy, akkor inkább azok fejlesztésével foglalkozok majd, hogy meglegyen M2 szempontjából is a Gen4 x4 sebesség. A másik lehetőség, hogy veszek olcsóbban 40Gbps kártyákat, és megmaradok a Gen3 x4 sebességnél, ami 32Gbps nyersen. Felhasználói élmény szempontjából nincs akkora hatalmas különbség a kettő között, inkább csak olyan ez, mint a kocsiknál, hogy minél nagyobb a sávszélesség, annál menőbb. Viszonylag olcsón lehet Gen4 x4-es AM4-es lapokat kapni most B550-es chipsettel, azokra pályázok. Workstation-be teljesen jó, elvileg meg ezzel a Gen3 x8-as kártyával meg a mostani lapon is megvan a 64Gbps. Ami kérdéses, hogy vajon a két port együtt használja ezt a sávszélességet, vagy fel van osztva 2x4-re valahogyan a kártyán belül. Régebben még azt mondták, vagy az volt a benyomásom, hogy együtt van meg az x8 sávszélesség, tehát ha csak egy helyre megy nagy mennyiségű adat, akkor az tudni fogja Gen3-al is ezzel a kártyával az 56 Gbps-t. Meglátjuk. Később majd leszek a tesztek eredményeivel a működő kártyával egy Gen3 x4-es M2 SSD-vel, kíváncsi vagyok, hogy végre lesz e valami, ami már működőképes. A bifurcation risert egyelőre félreteszem, az most nem fog kelleni egy darabig. Azt már teszteltem működni működik, akkor még költözés előtt felismerte benne a két Mellanox kártyát. Valószínűleg később sem fog kelleni ehhez a projekthez, lehet, hogy eladom majd, aztán akkor kevesebbet bukok rajta, vagy felhasználom máshoz.

Buliban hasznos! =]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.