Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dokanin


dokanin
aktív tag

Akkor most létezik kvantum számítógép vagy nem létezik?

[ Szerkesztve ]

(#2) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Arrol volt szo, ha lesz mukodokepes kvantum szamitogep, akkor a mostani teljes IT rendszerre epulo vilag mehet a kukaba, mert a titkositasokat torni fogja. (bankok, tozsde, adminisztracio, ssl, stb)
Akkor most? :F

[ Szerkesztve ]

OK

(#3) siposz válasza Z_A_P (#2) üzenetére


siposz
aktív tag

Akkor most kézen fogjuk egymást, és megyünk a kukába.

(#4) Abu85 válasza dokanin (#1) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Amíg be nem lépünk oda, ahol tárolják, addig létezhet is, meg nem is. :))

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#5) tegbashar válasza Z_A_P (#2) üzenetére


tegbashar
tag

Azt gondolom, hogy ilyen szempontból még nincs veszély.
Lehet bárkinek akár 10^16 qubites gépe, de én még nem hallottam olyan hálózatról, ami ezt ki is tudja használni. Azaz a brute force meglehet, de nincs közvetítő közeg.

Persze jöhet egy "dr Genya", aki kvantumbit-párokat csempészik be a banki rendszerekbe, hogy a támadásba fektetett tőkéjének kicsiny részét el tudja orozni.

Amikorra meglesz a hálózat is, valószínű, hogy a védelmet igénylő rendszerek is megfelelő gépekkel lesznek ellátva. Mert nem hinném, hogy a Google vagy az IBM olyan eszközt akarna közzé tenni, ami másodpercek alatt kisemmizi őket...is. :F

Viszont lehetne ebből valami komédia sorozatot csinálni, mert arra vevő lennék. Mert biza én még a Devset is letoltam, majdnem tetszett is.

szerk: bakker Abu, látom megy ez egy mondatban is. Nem vagyok egy Kurt Vonnegut :D

[ Szerkesztve ]

(#6) dokanin válasza tegbashar (#5) üzenetére


dokanin
aktív tag

Gondolom a titkosítások feltörése inkább azt jelenti, hogy egy adott nyilvános kulcshoz amin a titkosítás alapul, egy kvantum számítógép simán megtalálja a privát kulcsot véges időn belül és akkor tényleg lőttek a titkosításnak.

(#7) Komplikato


Komplikato
veterán

Pár hónapja volt egy pár soros hír, miszerint a kínaiaknak sikerűlt egy dimenzió helyett kettőben használni quiet és előkészítés alatt van három dimenziós variáns is. Na most ha jól értettem a cikkből az így kapott egységet már nem is hívnák qbitnek, mert minden extra dimenzió nagyságrendileg több információt, kapacitást vagy számítási teljesítményt jelent. Ettől még várom az áttörést, hogy mikor lesz ezres vagy milliós qbittel kvantum számítógép, de ad egy csavart a versenyhez, kinek lesz még a quantum supramacy elöszőr. ;]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#8) Dare2Live válasza Abu85 (#4) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

és ha beléptünk oda és látjuk, hogy működik de utána a fejünkre esik egy tégla és elhalálozunk akkor utána megint lehet van és lehet nincs. :))

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#9) Tian66 válasza dokanin (#6) üzenetére


Tian66
senior tag

Csak a mai RSA alapú titkosításnak lesz annyi.
Elméletben már megvan a quantum alapú helyettesítő algoritmus.

(#10) makkmarce válasza Tian66 (#9) üzenetére


makkmarce
őstag

igen, hát lehet quantumpárokkal kódolni, de azért az itthon a szobában elég macerás lesz.
:DDD

okoskodom, tehát vagyok

(#11) Tian66 válasza makkmarce (#10) üzenetére


Tian66
senior tag

Nem kicsit az biztos! :DD

(#12) tegbashar válasza Komplikato (#7) üzenetére


tegbashar
tag

Teljesen összezavartál, átdobnád azt a cikket? Lehet valamit nagyon félreértettem, nem pont ez az egész lényege, hogy nem egy dimenziós a mai rendszerekhez képest? :Y

(#13) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Ezt a cikket nem egy kvantumszámítógép írta meg? :DDD

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#14) bacsis válasza Abu85 (#4) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

És most esett le, hogy Szalacsi Sanyi bácsi már kvantum számítógép nyelven beszélt!!!
Hiszen míg a mostani számítógépeknek van 2 állapotuk, azaz ahogy te is mondod, igen, vagy nem... addig ő rá kínált erre (igen, nem, az ellen nem véd) :))

(#16) #90088192 válasza Abu85 (#4) üzenetére


#90088192
törölt tag

Vidámságom, nem mérhető qbit segítségével :DDD

(#17) Malák válasza Abu85 (#4) üzenetére


Malák
aktív tag

:D :D :D

(#18) genlog válasza Abu85 (#4) üzenetére


genlog
junior tag

Dehát az egész világ ilyen. :)
Amíg el nem olvastam ezt a cikket, addig Abu meg is írta, meg nem is.

Ja, a kérdés:
Hogy kell elképzelni egy ilyen kvantumszámítógépet, Milyen egységekből áll, és fizikailag azok hogy néznek ki, mekkorák, mennyit fogyaszt stb?

[ Szerkesztve ]

(#19) csakos1997 válasza dokanin (#1) üzenetére


csakos1997
tag

Mégis miért ne létezne vagy miértne lenne működőképes nem értem az első hozzászólásokat

(#20) dokanin válasza csakos1997 (#19) üzenetére


dokanin
aktív tag

Bárhol máshol olvasol a kvantum számítógépekről, azt írják, hogy még nem létezik, legalább 10 év még, stb. Amik vannak azok kísérleti példányok kérdéses használhatósággal.
Szóval nem egyértelmű, hogy létezik-e vagy sem. :)

(#21) Komplikato válasza dokanin (#20) üzenetére


Komplikato
veterán

Konkrétabban arról regéltek, hogy annyira nagy a "zaj" ezekben a rendszerekben, ami miatt a hatalmas sebességét elbukja a rendszer, mert lehet 10, 20 vagy 100 futtatás kell, mire 1x van értékelhető eredmény. A másik szívás, hogy az ilyen gépeknek van egy digi számítógép része ami feldolgozza a kinyert információt, ami szintén kinyírja a sebességét az egésznek.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#22) tegbashar


tegbashar
tag

Ha valakit érdekel a téma, itt egy régebbi atomcsilles előadás a témában.

(#23) Dare2Live válasza dokanin (#20) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

hol írják, hogy nem létezik?

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#24) dokanin válasza Dare2Live (#23) üzenetére


dokanin
aktív tag

Rákerestem és kb a kvantum számítógépekről szóló összes cikk feltételes módban van, illetve elméleti lehetőségekről beszél.

(#25) Dare2Live válasza dokanin (#24) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Hogy nem létezik? Hol? Linkeket.

A vietnami tea jut eszembe.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#26) dokanin válasza Dare2Live (#25) üzenetére


dokanin
aktív tag

Kb az első 10 találat a google-ben olyan cikkekre mutat, ami mint elméleti és kísérleti fázisban lévő dologról ír. Nyilván a legtöbb nem szakmai oldal.
A google tavalyi bejelentéséről a kvantumfölényről is azt írják mindenhol, hogy ez azért nagyon az eleje valaminek.
Pl.:
https://jelenbolajovobe.blog.hu/2019/01/11/az_ibm_bemutatta_az_elso_kereskedelmi_kvantumszamitogepet

Ebben a cikkben is ott van, hogy igen megvan, de....

[ Szerkesztve ]

(#27) Dare2Live válasza dokanin (#26) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"Ebben a cikkben is ott van, hogy igen megvan, de...."

Mi a de?

Ha működik akkor "megvan". Ami nincs meg nem működhet. Ha működik akkor nem elméleti gép. Még a kisérleti se igaz, hisz kisérleti gép az nem lehet "kereskedelmi".

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#28) dokanin válasza Dare2Live (#27) üzenetére


dokanin
aktív tag

Ott írják:
"Több és 100 mikroszekundumnál hosszabb ideig használható qubitekre lenne szükség, de az IBM hangsúlyozza is, hogy a céltól, hagyományos rendszerek számára túl komplex problémák kezelésétől még távol vannak, viszont a System One folyamatosan továbbfejleszthető, és a karbantartása is egyszerű.
Inkább a kereskedelmi kvantumszámítógépek felé tett jelképes és óriási első lépésként fogják fel."

(#29) Dare2Live válasza dokanin (#28) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ennek sok köze nincs ahoz, hogy létezik, meg működik. Ahoz igen, hogy mire/mennyire használható. De ahogy olvasom az IBM Q System One nál IBM a "könnyen" üzemeltethetőre koncentrált.

Amit bemásoltam nem pontosan értem ha a kvantumfölényről akkor mostanra már ha szűk esetekben is de az is megvalósult.

vmi analogiát kerestem: Amikor megjelentek az első autók a lovak még gyorsabbak voltak és megbízhatobbak és olcsobbak és tankolni se lehetett mindenhol autókat és.... de ettől még az autók léteztek. (És elég rég óta már nem közelekedünk lovakkal.)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.