Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Maxibuci

Hűha, nem lesz mostanában olcsó VGA! :U

"Ami el tud romlani, az el is fog."

(#2) beef


beef
őstag

Most azért drágul mert minden darabot eladnak vagy sok a hibás és azért, esetleg valami beszállító drágít?
Ha előbbi, akkor nem kényszeríti semmi őket csak plusz hasznot akarnak ők is.

(#3) NandoXXL válasza Maxibuci (#1) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Hűha, erre nem is gondoltam :B Mi lesz így a bányászokkal? :(

(#4) 0P1 válasza beef (#2) üzenetére


0P1
aktív tag

A cikket nem olvastad, csak a cimet?

(#5) bteebi


bteebi
veterán

"ami arra kényszeríti a SUMCO és a GlobalWafers néven ismert, a világ jelentős részét waferekkel ellátó cégeket, hogy 20%-kal emeljenek az áraikon."

Szegények... pedig ők nem akarnának emelni, de így kénytelenek... :( Feleslegesen ne nézzük már hülyének a másikat, kereslet-kínálat, ez van. Mondjuk szerintem legalább a kriptovaluta-láz csillapodni fog idén, mivel elég sok helyről kitiltották már (többek között) a bitcoint.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#6) poci76


poci76
aktív tag

Biztos elfogyott a homok a Földről, nem tudnak szilíciumot előállítani. :W

(#7) Tidus válasza NandoXXL (#3) üzenetére


Tidus
addikt

Ha nem bányászol, miért aggódsz értük, betérül az ára. Minnél drágább annál előbb.
Amúgy köszönik, jól vannak.

(#8) L3zl13


L3zl13
nagyúr

Gondolom drágább lett a homok. Szegények, nem csoda, hogy kénytelenek emelni. :U

Volt már hír arról, hogy bányász vett egy erőművet, volt arról, hogy bányászok megbíztak egy chipgyártót, hogy fejlesszen nekik ASIC-ot. -> Következő lépés, bányászoknak kell szilícium gyártó céget venni, alapítani...

[ Szerkesztve ]

Aki hülye, haljon meg!

(#9) Televan74


Televan74
nagyúr

Akkor idén nem veszünk semmit. Adják el másnak. Beindítjuk a nemzetközi shop stop mozgalmat! :P ;]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#10) DraXoN válasza poci76 (#6) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Tudod, bár sok a homok, de azoknak csak egy erős töredéke eléggé jó minőségű ahhoz, hogy szilícium alapanyag készülhessen belőle.. Utóbbiból meg tényleg hiány van. Mint ahogy egyre drágább az a homok amit építkezésekhez is lehet használni, mert még abból is nagy a hiány (a sivatagi homok kb semmire se jó, túl apró szemcséjű).

De ez a hír nem jó ... akkor most (már) a CPU árak is emelkedni fognak? :( .. meg minden más tovább. A memóriagyártók is emelnek még egy adagot mert "drága a wafer" ... egy biztos: páran már dörzsölik a tenyerüket ;]

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#11) Teebor9


Teebor9
tag

Drágul a homok, mert Dubaj felvásárolt egy marékkal a szigetei kiépítéséhez. A wafferezők meg nyalták. :D

(#12) h-yle


h-yle
addikt

VGA, RAM, chipek...

Veszek egy szorobánt. :O

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#13) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Hm, ha már teljesítményben nincs akkora előrelépés, akkor az árakat kell emelni? :F

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14) Bici


Bici
félisten

Miert van hiany a waferekbol? Errol van valami kozelebbi info?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#15) atus72


atus72
senior tag

Longolni kell a cpu-t is, tavaly a tojás 40%-ot emelkedett, ha tudtam volna... :)

(#16) turbokappa


turbokappa
senior tag

Szemétládák!

A semmiért vállalom a felelősséget!

(#17) Eugene Roe


Eugene Roe
őstag

Kezdett is már túl olcsó lenne minden.

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#18) Apollyon


Apollyon
Korrektor

A DDR4-ek most is ott rohadnak meg a polcon, mert annyiért kb. nem kell senkinek, legfeljebb most majd mellé kerülnek a CPU-k meg az alaplapok is. ;]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19) mpioca


mpioca
tag

Nem kell megijedni, a wafer a legolcsóbb alkatrész a nyomtatott áramkörök gyártása során. Egy 3 dolláros waferből 6db DDR4-es chipet, vagy 3db Ryzen Summit Ridge processzort lehet legyártani. Ez összességében lehet, hogy 1%-os áremelést sem fog jelenteni a kész termék esetében.

(#20) yozsee11 válasza mpioca (#19) üzenetére


yozsee11
aktív tag

De erre hivatkozva ők majd 5-10%-os drágulással fogják árulni...

Origin/Steam/UPlay: yozsee

(#21) 0P1 válasza Bici (#14) üzenetére


0P1
aktív tag

[link]

Vagyis, túl alacsony volt eddig az átlagos eladási ár ahhoz, hogy a gyártóknak kifizetődő legyen beruházni a 300mm-es kapacitás növelésébe. Igy mára hiány alakult ki a piacon (a kereslet bővülését nem követte a kinálat bővülése) .
Igy viszont értelemszerűen a piaci ár emelkedni fog, ez teljesen természetes. Ami által viszont majd előbb-utóbb gazdaságossá válik a gyártók számára megemelni a kapacitást.

[ Szerkesztve ]

(#22) #16939776


#16939776
törölt tag

Már minden adott hozzá, hogy PC-s hobby-t elkaszáljam. Hogy elszaladt az a 18 év vele :R

(#23) -KP- válasza 0P1 (#21) üzenetére


-KP-
addikt

A jelenlegi kriptopiaci helyzet nem éppen ebbe az irányba mutat :D

(#24) Sanchez638


Sanchez638
addikt

A kenyér árát is emelik minden féle indokkal..

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#25) GoldhandRent válasza Televan74 (#9) üzenetére


GoldhandRent
őstag

Annak már évek óta ideje lenne. De mindig lesz aki megveszi :D

-

(#26) 0P1 válasza -KP- (#23) üzenetére


0P1
aktív tag

Bár gondolom viccnek szántad, de az azért teljesen más történet.

A waferek iránti kereslet stabilan és kiszámthatóan növekszik évről évre, teljesen természetes folyamat, de a GPU-k iránti keresletbővülést a kriptovaluták árfolyamboom-ja hajtja, ami eléggé volatilis piac, teljesen érthető, hogy arra alapozva elég kockázatos a GPU gyártók számára tartós kapacitás növelésbe beruházni, akármennyire is megugranak hirtelen az árak a piacon ....

[ Szerkesztve ]

(#27) GypsFulvus2


GypsFulvus2
őstag

A Gamepod "PC JÁTÉKOK" gyűjtőtopicja zárható... ;]

"Only the paranoid survive" - Andrew Grove, (1999)

(#28) Zoolee19


Zoolee19
senior tag

Ideje konzolra váltani :C :D

Lenovo Ideapad Gaming 3, S23 Ultra 5G,Watch 4esim 44mm,Xbox Series X

(#29) beef válasza 0P1 (#4) üzenetére


beef
őstag

Olvastam, de abból csak annyi derült ki, hogy hiány van, de hogy mi okozza az nem.

(#30) kikikirly válasza yozsee11 (#20) üzenetére


kikikirly
senior tag

+1
Sajnos ez a valóság.

(#31) GAI válasza Zoolee19 (#28) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Miért, azoknak a gyártásához talán nem kellenek waferek? :DDD

(#32) antikomcsi válasza bteebi (#5) üzenetére


antikomcsi
veterán

Pont ezt akartam írni!

"kényszeríti"

Inkább lehetőséget ad, szerintem!

Amúgy én is rögvest megsajnálom őket!

(#22) Duracellm...

Ugye?
És tényleg nem csak dacból mondja már az ember, hanem lassan be is tartja.

Ki gondolta volna, hogy visszasírjuk, amikor 60-70K volt egy valamire való proci, meg 100-120K egy "csúcs" VGA?

[ Szerkesztve ]

(#33) 0P1 válasza beef (#29) üzenetére


0P1
aktív tag

Ja, ok, de a kérdésed arra irányult hogy mi okozza a drágulást: a hiány, vagy a magas selejthányad, vagy a beszálltói árak növekedése. Na ez még a cikkből is kiderült, hogy az előbbi.

(#34) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Csak a nápolyi ára ne emelkedjen. :(

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#35) 0P1 válasza antikomcsi (#32) üzenetére


0P1
aktív tag

""kényszeríti"

Inkább lehetőséget ad, szerintem!"

Hát igen, lennének más opcióik is az áremelés helyett: például sorsolásos rendszerben döntenék el, hogy kinek jut wafer :D Ez egyébként nem is annyira vicc, volt ilyen a 2008-as válság előtt magyarországon az épitőipari boom idején : akkora hiány volt az épitőanyag piacon, hogy a cementgyárak kisorsolták a cementet a nagy épitőipari cégek között .... (illetve azok beszerzők kaptak, akiknek jó "kapcsolatuk" volt a cementgyárak sales-eseinél) De a globális félvezetőpiac egy kicsit más elvek szerint műxik, mint a hazai épitőanyag-piac :)

(#36) ViZion válasza Sanchez638 (#24) üzenetére


ViZion
félisten

Ez rágalom, a kenyér nem drágul!
...mondjuk az 1 kg kenyér már csak 70 dekás, de nem drágult ;] :D

Fain, erre még jön egy monszun, soros, migráns, enyhe a tél, leesett a hó... lesz ez a boltban is 20%, megoldják.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#37) bindike01


bindike01
aktív tag

Hm...úgy néz ki én sem fogok többet felsőközépkategóriás pct építeni mert nem érig meg. Lassan ott tart az ár hogy egy autót veszel belőle. Most fogtam bele egy gtx 1050 és egy I5 os project be. Persze minden használt....

Tényleg vicc ....Ez már tűrhetetlen !! Xbox one X ennyi.

http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#38) GodGamer5 válasza turbokappa (#16) üzenetére


GodGamer5
addikt

+1
Mindig van valami kamu indok az emelésre:árvíz, bányászok, telóba sok ram kell stb...Egyszerűen dühítő és úgy látom marad a ps4 pro még egy jó darabig, pedig nem hosszútávra vettem, de így... :W

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#39) mcmike


mcmike
őstag

Ez kicsit mesterséges lufinak tűnik mint a tőzsde és a hazai lakáspiac. Ekkora méretű természetes növekedés szerintem nincs, inkább kartellszagot érzek. Csak az a kérdés meddig tudják ezt játszani...az első globális válságig / összeomlásig amikor leesik a kereslet. Utána hirtelen lehet majd olcsóbban is gyártani...minő meglepetés... :DDD

[ Szerkesztve ]

LIDL Richard featuring Billy Auchan...

(#40) arn


arn
félisten

Hat lehet atallok egy nucra, amugy meg elvagyok a retropckkel...

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#41) Zoolee19 válasza GAI (#31) üzenetére


Zoolee19
senior tag

De kell de azt nem kell mindig bővíteni :DD

Lenovo Ideapad Gaming 3, S23 Ultra 5G,Watch 4esim 44mm,Xbox Series X

(#42) berVi válasza 0P1 (#4) üzenetére


berVi
senior tag

A cikkben annyi van, hogy dragabb lesz, mert csak. "Hiany van beloluk", aham, oke, de miert.

[ Szerkesztve ]

(#43) Cathulhu válasza GAI (#31) üzenetére


Cathulhu
addikt

Nem, mert azokban nincs se GPU, se CPU, se RAM, hanem csak varázslat!

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#44) berVi


berVi
senior tag

Sajnos kenytelenek vagyunk arat emelni :(

(#45) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Már épp hiányzott az ok az újabb áremeléshez... Most, hogy a bányaláz talán leáldozik, mindenképp kell valami új kifogás.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#46) exedoc


exedoc
senior tag

Megint feltétlenül ki kellett valamit találniuk, hogy XY komponensek drágulhassanak. Valamikor a közeljövőben lesz egy nagyobb napkitörés is, az megint fel fogja vinni az árakat. :( Megmondom őszintén ha nem használnám munkára is a gépet, már rég vettem volna egy PS4-et aztán szomorodjanak meg.

(#47) tecsu válasza bteebi (#5) üzenetére


tecsu
addikt

Nos igen, a "gazdasági" eufémizmus meg a cégek és üzletemberek filantrópként való ábrázolása meglehetősen hányingerkeltőek.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#48) tecsu válasza GAI (#31) üzenetére


tecsu
addikt

A PC alkatrészek árai azért ilyen hektikusak, mert kevésbé kiszámítható a kereslet, mint a konzolok alkatrészeinél, ahol milliós tételek vannak jó előre lefikszálva.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#49) Silεncε válasza poci76 (#6) üzenetére


Silεncε
őstag

Egyébként ez lehet, hogy viccesen hangzik, de tényleg léteznek olyan országok, ahol a nagy építkezések miatt konkrétan elfogyott a homok és úgy kell importálniuk

(#50) Fred23


Fred23
nagyúr

Kíváncsi lennék azért a hasznonkulcsukra, régebben mintha azt olvastam volna valahol, hogy meglepően kis árréssel működnek -de talán csak bekamuzta, aki írta. :F

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.