Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Immy


Immy
őstag

Naív kérdés: mekkora a fogyasztása a kütyünek hőmérséklet mérés közben?

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#2) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Jó cikk! :C

A munin elég szimpatikus, lehet hogy utána nézek bővebben is.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3) Blindmouse válasza Immy (#1) üzenetére


Blindmouse
senior tag

A hőmérőnek kb 5 miliwatt, a rPi-nek meg kb 1,8 watt attól függően mi van még rákapcsolva.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#4) zdanee


zdanee
őstag

Érdekes, de egy kicsit ágyúval a verébre. Erre a feladatra egy ATTiny85 pont elég, még sok is. Ráadásul van beépített hőérzékelő szenzor benne, szóval marad hely egy grafikus LCD-nek is a real-time outputhoz és grafikon rajzoláshoz.

[ Szerkesztve ]

Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini

(#5) stopperos válasza zdanee (#4) üzenetére


stopperos
senior tag

Így tényleg ágyúval verébre, de ez csak a kezdet. Nem csak ez az egy funkciója lesz. Kezdésnek jó, de ennél sokkal többre lehet használni mind a pi-t, mind a munin-t.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6) nbg


nbg
senior tag

Egy kerdes: anno, amig openELEC-kel hasznaltad pi-t, hogyan jatszotta le halozaton keresztul az xbmc a magasabb bitrataju (FHD) filmeket? Azert kerdezem, mert nekem meg az eredeti B-modell van, es ott az usb-vezerlon keresztul implementalt halozat szuk keresztmetszetnek bizonyult, 720p-tol felfele minden szaggatott. Javitottak ezen az 512-es B-s modellnel?

[ Szerkesztve ]

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#7) stopperos válasza nbg (#6) üzenetére


stopperos
senior tag

Szia, a Samsung telefonomon van egy Allshare alkalmazás, ami egy dlna alapú dolog. Ezen keresztül játszottam le a filmeket. Mondjuk lehet 720pnél kisebb volt mnide, ezért nem tapasztaltam szaggatást. (Linux alatt is van amúgy dlna szerver, a minidlna, ezzel ki lehet osztani a mappád olvasásra hasonlóan mint a szambával.)
Az ethernet része nagyon gyenge, tehát 5 MByte/s fölé nem igazán lehet vele menni. Az induláshoz képest már sokat javult a dolog, de még mindig nem az igazi. Javasolni sem tudok más eszközt, mert a BeagleBone Black megy 10Mbyte/s -el, de ott meg a GPU le van csupaszítva és nincsenek benne a dekóderek. Tehát minden másban jobb, kivéve a multimédia.
Esetleg annyit tudok mondani, hogy megpróbálom a napokban egy 1080 as videóval és visszaírok, hogy mi lett az eredmény.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#8) nbg válasza stopperos (#7) üzenetére


nbg
senior tag

Koszonom szepen a probat elore is! :)
Az ize kedveert, megtenned azt is, hogy sd kartyarol is megprobelod ugyanazt lejatszani majd? Hogy tenyleg a halozat e a ludas...

[ Szerkesztve ]

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#9) nzozz


nzozz
aktív tag

Üdv!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy hány hőmérőt tud kezelni a RPi? Illetve megoldható-e a mért adatok online elérése valós időben?

Köszönöm

(#10) stopperos válasza nzozz (#9) üzenetére


stopperos
senior tag

A kernel modul 10 eszközt fog neked detektálni. Ezt lehet növelni, csak az egyik fájlt át kell írni. Nem tudom mennyit támogat a Dallas 1-wire szabvány, de itt a 14. oldalon 100m Cat5 kábelről és 150 szenzorról beszélnek. De nem olvastam végig, hogy hogyan csinálták.
Egy kiolvasás nagyjából 1 másodpercet vesz igénybe szenzoronként, tehát 10 szenzor 10 másodperc.
Ha online adatok valós elérése alatt arra gondolsz, hogy legyen mondjuk egy honlap/grafikon, amin az adatok fel vannak tüntetve és frissül, akkor azt sokféle módon is meg tudod csinálni. Linkeltem 2 megoldást már az írásban itt és itt. Illetve a munin által generált grafikont, mivel annak neve és elérési útja nem változik, fel tudod bárhol használni, ha az internet felől elérhető a raspberry.
Az első itt-nek ez szerintem az eredménye, a Raspberry Pi fórumban találtam #3682. Érdemes amúgy betekinteni, ott is pörög a hőmérséklet szenzoros téma.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#11) cildren válasza nbg (#8) üzenetére


cildren
tag

Helló!
Nekem is az 512MB-os RPi-van, mondjuk nekem XBian van rajta, én hálózaton játszok vele mindig simán tudok játszani 1080p-s kb 10-15gb körüli mkv fájlokat, rendes blu-ray-t valszeg nem vinné. Az elején kicsit gondolkodik aztán megy szépen, nagyon ritkán megáll gondolkodik kb 2-3 másodpercet maximum és megy tovább, de ennyi kép nem esik szét vagy ilyesmi. Illetve szoktam nézni SBS-s 3D-t vagy OU-sat, ott sincs semmi probléma.

(#12) zsigus válasza cildren (#11) üzenetére


zsigus
őstag

Bár nincs RPI-m, és nem vagyok szakértő a témában, de szvsz egy BD-t is el kell vinnie, ha egy 1080p-s mkv-t visz. A BD még nincs is annyira tömörítve mint az mkv, ezért lehet, hogy kisebb erőforrás is kell hozzá.
Arról meg nem is beszélve, hogy gyárilag benne van (elvileg) a decoder/encoder.

"MPEG-2 and VC-1 (with license), 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder and encoder"

De nyilván ehhez szoftveres támogatás is kell.

[ Szerkesztve ]

(#13) nbg válasza cildren (#11) üzenetére


nbg
senior tag

Koszonom, meg megvarom a masik kollega tesztjet is, aztan elfilozok, hogy vegyek e egyet... :)

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#14) stopperos válasza nbg (#13) üzenetére


stopperos
senior tag

A Big Buck Bunny 1080p-vel néztem meg Galaxy Tab Allshare és XBMC között, az elején volt pár akadás. Utánna megállítottam a lejátszást és vártam eg 10-15 másodpercet, és elmúlt minden gond. Szerintem épp a határon van, ha Allhare->Wifi->Rpi eth0-t nézzük. Vezetéken valószínűleg jobban megy.
Összefoglalva: ha hagysz egy kicsi cache-t a lejátszás elején, akkor nem lesz baj.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#15) kromatika


kromatika
veterán

Tetszett a cikk.Gartula.

[ Szerkesztve ]

(#16) sad_Vamp


sad_Vamp
őstag

És ha én -sajnos nem vagyok totál benne ilyen elektromos barkács dolgokba, programozásba meg főleg nem (csak forrasztani tudok)- olyat szeretnék hogy idő és/vagy hőmérséklet függvényében szeretnék ki/be kapcsolni egy hosszabítót/áramelosztót? arra van valakinek receptje? :)

főleg az lenne a cél, hogy na most itt befejeztem, de áram jó lenne ha volna még az elosztóban pl 2 órán keresztül, vagy pl 4 órán kerseztül tartsd a hőt 23fok körül... ilyet lehet? :) biztonságosan, és költséghatékonyan?

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#17) stopperos válasza sad_Vamp (#16) üzenetére


stopperos
senior tag

Ez nagyjából csak szkript kérdése, az olyan 20-30 sorban megvan szerintem. A ki és bekapcsolást pedig egy GPIO pin kapcsolgatásával + áramkör el lehet intézni. Hogy milyen áramkör/kapcsoló kell hozzá, azt nem tudom, ebben a részben még nem mozgok otthon. De szerintem, ha google-ban rákeresel a "switch 220V raspberry" kulcsszavakra, akkor valaki már úgyis megcsinálta.

Ha a kettőt kell összepárosítani, abban tudok segíteni, de mondom, ez nem olyan nagy ügy szerintem. Ha mondjuk ez a fenti projekt volt mondjuk 3 as szinten a 10 ből, akkor az olyan 3.3-3.5 lesz. Meg persze nagy segítség, hogy a hőszenzorozás már nagyon ki van vesézve, a GPIO lábak vezérlése mégjobban, a 220V kapcsolása gpio lábbal valószínűleg nem annyira, de azért van leírás róla..

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#18) sad_Vamp válasza stopperos (#17) üzenetére


sad_Vamp
őstag

és ha PI volna használva, akkor tulképp az adatokat el lehetne küldeni Wifin is egy másik gépnek nem?
az gondolom még növelné a szintet :)

Viszont, hogy direktbe tápláljam be a PIbe az megoldható pl 1 monokróm grafikus displayel meg olyan keypaddal?

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#19) Tankblock válasza stopperos (#10) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello,

BUS-t használ, így az eszközöket egyedi azonosítójukkal lehet megcímezni.

Jó a cikk, gratula hozzá. Nekem csak 1 ultrahangos távolságmérőt sikerült eddig összehozni

C alatt WiringPi -t használva. Az ultrahangos távolságmérő eszköz meg a DealExtreme ről van.

Release the Beast....

(#20) Calibra72


Calibra72
aktív tag

" az elem töltőkben használt monitorozó chipek "
Elemet nem lehet tölteni, csak az akkut :)

Amúgy jó a cikk !!!

(#21) stopperos válasza sad_Vamp (#18) üzenetére


stopperos
senior tag

Monokróm 2 soros LCD kijelzőt lehet venni az adafruit-tól pl. De hogy ezt hogy akarod vezérelni, meg külön figyelő cuccot írni hozzá szerintem sok. Ezzel nem foglalkoztam annyit, mivel egy teljes értékű linuxod van, tehát honlapot is generálhatsz, és akkor mobiltelefonról nyomod.
Az adatok elküldése másik gépre szerintem úgy a legegyszerűbben lefejleszthető, ha generálsz egy alap html oldalt mondjuk percenként, ami csak egy számot tartalmaz, hogy mennyi a hőmérséklet. A távoli gépről pedig ezt az oldalt hívogatod csak és kiolvasod.
Illetve még a munin-node is felhasználható ugyan erre, csak ott már nem kell a "szerver oldallal" foglalkozni. Ezek hozzárakása nem olyan nagy dolog, szerintem pár óra alatt megvan.

Calibra72: Köszi az észrevételt.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#22) Sajthy válasza sad_Vamp (#16) üzenetére


Sajthy
csendes tag

Léteznek kész relé modulok pl.

http://www.rpibolt.hu/termek/2_csatornas_optocsatolos_relemodul_raspberry_pi-hez.html

A működtető programot is meg lehet találni a neten

"raspberry pi thermostat"

(#23) sad_Vamp válasza Sajthy (#22) üzenetére


sad_Vamp
őstag

köszönöm! :)

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#24) stopperos


stopperos
senior tag

Ma vettem még két DS18B20-at, meg szereztem vagy 30 m-nyi 3 eres vezetéket. Bedrótozom a hétvégén a lakást. :) Igyekszem kirakni a frissítést, vagy újat kezdek. Meg a távoli elérést is megcsinálom.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#25) stopperos válasza stopperos (#24) üzenetére


stopperos
senior tag

Bedrótozásra került a lakás, és ennek megfelelően frissítettem az írást.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#26) appel


appel
őstag

Jó kis cikk lett. Kedvet kaptam pi-t venni. Ugyan nem erre a célra, hanem kísérletezgetni.

(#27) Bjørgersson


Bjørgersson
félisten

Végre valaki hőmérsékletet ír, nem hőfokot. :)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#28) stopperos válasza Bjørgersson (#27) üzenetére


stopperos
senior tag

Ezt egy kicsit bővebben lehetne?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#29) Bjørgersson válasza stopperos (#28) üzenetére


Bjørgersson
félisten

A hőfok mint olyan egy eszméletlen nagy baromság.

Magának a fizikai mennyiségnek hőmérséklet a neve, nem pedig hőfok. Fokban mérjük ez igaz, ahogyan a szögeket és az alkoholnak a fokát is, viszont egyiket sem szögfoknak, alkoholfoknak vagy hőfoknak nevezzük, mindnek megvan megfelelő neve és mértékegysége. A szögeknek egyszerűen csak fok (szögperc, szögmásodperc), az alkohol tartalmának is simán csak fok vagy ritkábban %, a hőmérsékletnek pedig °C, °F vagy pedig K.

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#30) stopperos válasza Bjørgersson (#29) üzenetére


stopperos
senior tag

Így már értem. Akkor ez nálam szakmai ártalom, mert fizikatanárként végeztem :) . Csak elsőre nem értettem mire gondolsz.
BTW: Itt egy friss mérés, nagyon stabil a hőmérséklet, és látszik mikor a nap rásüt a külső szenzorra.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#31) Bjørgersson válasza stopperos (#30) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Remélem nem lett kioktató vagy szakértő stílusú. :DDD Még nekem is általánosból maradt így meg, az ottani fizika tanárom hívta fel rá a figyelmet. :)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#32) stopperos válasza Bjørgersson (#31) üzenetére


stopperos
senior tag

Minden ok, csak kíváncsi voltam. Örülök hogy jó fizika tanárod volt. :))

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#33) Bjørgersson válasza stopperos (#32) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Általánosban tényleg jó volt, szerettem nagyon, viszont szakközépben. :(

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#34) #81556480 válasza Bjørgersson (#33) üzenetére


#81556480
törölt tag

A pálinka az 50 fokos ? te szemét ! :DDD

(#35) stopperos


stopperos
senior tag

Azóta frissülget a cikk, begyűjtottam egy AOSONG 2302-t. Nem olyan jók a tapasztalatok.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#36) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

„Már egy lassan több mint éve a tulajdonomban van egy Raspberry Pi B modell.”
itt kimaradt, hogy mennyi ideje is van meg. :B

nem ilyen hsz-szel akartam indítani, csak ez szemet szúrt nekem. :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#37) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

végigolvastam. Szuper lett! :R

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Azt nem tudod véletlenül, hogy legalébb mekkora teljesítményű napelem kell ahhoz, hogy egy átlagosan megvilágított szobában tisztán napelemmel meg lehessen hajtani egy Pi-t? :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#39) vjozsef válasza sad_Vamp (#16) üzenetére


vjozsef
senior tag

(#40) vjozsef válasza stopperos (#24) üzenetére


vjozsef
senior tag

Figyu:

DS18B20 főbb paraméterei:
Használható hőmérséklet tartomány: -55 és 125 ° C (-67 ° F-től 257 ° F)
Pontosság: ± 0,5 °C -10 °C és +85 °C közötti hőmérséklettartományban
választható felbontás: 9-12 bit felbontás
Felhasználás: 1-Wire interfész esetén csupán egy digitális interfész kommunikáció
Egyedi ID: chipbe égetett 64 bit-es egyedi azonosító
Több érzékelő osztozik egy vezetéken
Hőmérséklet-limit riasztó
Lekérdezés idő kevesebb, mint 750ms
Használható feszültség: 3.0V - 5.5V táp / adat

Azt irtad nemreg hogy 1sec a kiolvasas, ez gyakorlati vagy elmeleti adat ez az 1sec? :)

(#41) vjozsef


vjozsef
senior tag

Vmi gixer van nalam, nalam ez nem jelenik meg:

w1_master_driver w1_bus_master1: Family 28 for 28.0000048d49a4.5e is not registered

es emiatt /sys alatt nem is latszik, otletek? :(

(#42) stopperos válasza vjozsef (#41) üzenetére


stopperos
senior tag

Szia, ne haragudj, hogy csak másfél hónap után válaszolok, de már elmozdult az oldal az itt szóltam hozzá listából. A [raspberry pi] csoportban tegyétek majd fel a kérdéseiteket, mert azon vagyok aktív.

#40: A protokoll szerint a kiolvasás 12 bit esetén 750 ms. Ha kiadom a time cat /sys/bus/w1/devices/*/w1_slave parancsot akkor 2.545 s időt mér 3 szenzorra, 0.843 s időt mér 1 szenzorra. A time sudo munin-run rpi-w1-temp pedig 5.5 s alatt fut le 3 szenzorra,

#41: Gondolom a kernel modulok be vannak töltve, és azt kizárhatjuk. Mekkora ellenállást használsz, milyen hosszú vezetéken, a lábak jól vannak e bekötve? Voltmérővel rá tudsz e mérni az RPI egyik föld GPIO-jára és az egyes DS18B20 lábakra?

Egyéb: Lassan elkészítem a folytatását az írásomnak, ugyanis nyáron egy fizikai labort szeretnék több dologra bemérni, és az itt szerzett tapasztalatokat megosztanám veletek.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#43) vjozsef válasza stopperos (#42) üzenetére


vjozsef
senior tag

#41:

Kozben a tesztpadon osszeraktam (miutan egyet elfustoltem), mar csak kabelezni kellene, de valszeg cubieboard2-re kotom ra az osszes erzekelot.

(#44) stopperos


stopperos
senior tag

Frissítettem a cikket, mert a kernel 3.18 frissítéskor a "device tree" engedélyezés miatt a /boot/config.txt fájlba be kell írni hogy:
dtoverlay=w1-gpio,gpiopin=4

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#45) toth_janika


toth_janika
őstag

Nagyszerű cikk! Kedvet kaptam az építéshez! :) El is mentettem! :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.