Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

"Mindenütt jó - de legjobb a sör!" Nyammm! :B

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#2) mephi666


mephi666
nagyúr

...csak hogy visszataláljak, majd átrágom :)

...úgy elmentek az árak sokmindenben, hogy az elmúlt 2-3 évben egyre több dolgot csinálunk már házilag:
- kenyér (sok idő után meglett a tökéletes recept bl55, magvas liszt és fehér tönköly keverékéből, amiből kb 250-300ft-ra jön ki egy kg és még 3-4 nap után is puha)
- tészta (10ezres laica tésztakészítővel, kb 200ft-ból 30-40deka rendes házi tészta, aminek a bolti száraztésztákkal ellentétben íze van... időben kb 15perc gyúrni, 15perc nyújtani és vágni)
- fagyi: vizes alapúból megvan párszáz forintból 1 liter... a tejes-tejszínes kb egy ezres, de a fagyizók 500ft/gombóc árához képest töredéke

...a sör lehet a következő :) ...csak asszony kap majd idegbajt, ha meghallja, hogy itthon főzni szeretnék :D

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#3) RROD360


RROD360
tag

Ez hatalmas lett , le a kalappal :R :C

(#4) MasterDeeJay

Grat! Mentem is el! Lehet még jó lesz itt a 10. emeleten is. :DDD
Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

(#5) gusthy


gusthy
veterán

Szerintem három nm-es (nanométeres) konyha nincs. Van az három négyzetméter is (m2).
Ez másutt nem lenne ennyire zavaró, de egy olyan újságban, ahol a félvezetők csíkszélessége rendszeresen téma, kicsit meglepő tud lenni :)

(#6) modd3r válasza gusthy (#5) üzenetére


modd3r
őstag

:DD

(#7) Yodafon


Yodafon
senior tag

Jeeeeee :C :DD :DD

I'm gangsta!

(#8) waccamár válasza mephi666 (#2) üzenetére


waccamár
senior tag

...csak hogy visszataláljak, majd átrágom :)

Szintén... :)

Egy barátom rendszeresen főz otthon nagyon jó söröket, "együtt" főztünk már, ami azt jelentette, hogy én ott lábatlankodtam és figyeltem a folyamatot :)

Régóta tervben van nekem is a főzés, most ez a cikk adott egy kis motivációt (de egyelőre én sem rágtam át magam a cikken).

Heti 1-2 jó kraftot veszek átlagban, már kóstoltam kb. 150 félét, gyűjtöm őket egy Photos mappában :D

Leginkább a dupla ipák jönnek be, Mad Scientist Liquid Cocaine az abszolút top nekem ebben, azt rendszeresen veszem - kár, hogy már az is 1800 ft körül van :/

Nagy kedvenceim még a stout-ok, főleg ősszel és télen. Reketye Dr. Banghard ebből a kategóriából a top, ez egy sóskaramelles stout.

A különböző extrémebb ízeket is kipróbáltam, de a kraftokkal úgy vagyok, hogy 10-ből 6 olyan, hogy "mehh, okay, jó volt", 2 olyan, hogy "pfff ezért kár volt pénz kiadni" (de ki sosem öntöm őket, mindig elfogy azért", 1 olyan, hogy "lehet legközelebb is veszek", 1 pedig olyan, hogy "tuti, hogy ilyet még veszek".

Jó topik, figyelek :)

(#9) Fred23


Fred23
nagyúr

Nem semmi, de rengeteg idő. Inkább megveszem boltban azt a napi 1 dobozt/üveget.

(#10) totron válasza Fred23 (#9) üzenetére


totron
addikt

Jó, de hol marad az alkotás öröme? Jól összeszedett írást kaptunk most, bár a fertőtlenítés szerencsésebb lenne UV-B-vel. Borral, barackborral is jókat lehet szöszmötölni, igaz, ezeknél nem jó a konyha már.

~10 éve volt startup, azt mondja hogy sörfőző gép. Android applikációval. :O Csak az alkotóelemeket kellett felül beszórni. Hát hogy mondjam, inkább tablettás bor akkor már, ha ennyire nem érezzük. Nem nekem szólt, az biztos. Gondolom befuccsoltak.

(#8) waccamár, már kóstoltam kb. 150 félét, gyűjtöm őket egy Photos mappában
Ez mondjuk érdekelne, megér egy külön czikket.

(#2) mephi666, teljesen jogos mindegyik. A kenyeret kovásszal? A kedvencem mikor egyenesen megszólnak az ilyen otthoni mókolásokért. Nem; nagyon jók ezek.

(#11) mephi666 válasza totron (#10) üzenetére


mephi666
nagyúr

...egyik összetevő a penny-s magvas liszt, ami tartalmaz szárított kovászt :) saját kovász soha nem működött nekem jól, de ez a liszt (vagy 700ft/kg, de csak 20dekákat rakok 1-1 sütéshez) nagyon jól megdobja a kenyér levegősségét és szerintem ennek köszönhető az is, hogy napokig puha marad... szeretem a kovászolt kenyereket, de amit régen vettünk, abból legutóbb 800ért láttam fél kilót

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#12) tlala


tlala
addikt

Nem hiszem, hogy neki fogok állni, de borzasztóan élveztem olvasni, nagyon jó írás, köszi!

(#13) User64476 válasza mephi666 (#2) üzenetére


User64476
őstag

A kenyér energiával, takarítással együtt kerül ennyibe, vagy csak az alapanyag?

(#14) mephi666 válasza User64476 (#13) üzenetére


mephi666
nagyúr

lidlis gép süti, a takarítás kb 2perc és 0 pénz+energia... a sütés kb 1óra (mert amíg a motor időszakosan keverget, akkor alig fogyaszt) és ha 1kw teljesítménnyel nyomja végig, akkor kb 50ft... mindenestől ennyi és lehet fölé saccoltam így is :K

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#15) wolfman válasza User64476 (#13) üzenetére


wolfman
veterán

Igen, ez nem mindegy. Az a jó, ami minden mellékes kis piszlicsáré cucclival, kiadással együtt annyi amit írnak.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#16) Fred23 válasza totron (#10) üzenetére


Fred23
nagyúr

A sört én leginkább inni szeretem, simán boldoggá tesz mások alkotása. :)

Mondjuk ha már 65 fölött lennék, talán még neki is állnék a dolognak, mert hobbinak tényleg nem rossz. De perpill kényelmesebb a bolt, és időben is nagyon nem mindegy, hogy kiveszem a boltban a hűtőből, vagy megcsinálom az egészet magam.

(#17) User64476 válasza mephi666 (#14) üzenetére


User64476
őstag

Na körülnézek a piacon, köszi :)

Mondjuk így most eszembe jutott, hogy akkor még a gép árát is hozzá kell számolni, kérdés hány kenyeret tudok lesütni vele mielőtt beadja a kulcsot.

[ Szerkesztve ]

(#18) mephi666 válasza User64476 (#17) üzenetére


mephi666
nagyúr

nekünk lidlis gép van, 1.5 vagy 2.5éve vettük, azóta hetente legalább 2-3szor sütünk vele és még nem volt eddig baja... asszem 3 év garanciát adtak erre is, de bőven visszahozta az árát :K

ui: ja és az is a saját kenyér mellett szólt, hogy a bolti kenyerek nagy része (leszámítva a mangalicazsíros kovászoltat, amit sokáig vettünk) rettentő ócska... hiába drága, képes némelyik 2nap után penészedni...

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#19) ldave


ldave
félisten

Mi a hűtéshez rézcsövet használtunk :)

Pár alkalommal főztünk csak sört, de jó kis élmény volt.

A Slime draws near! Command?

(#20) waccamár válasza Fred23 (#16) üzenetére


waccamár
senior tag

Jó de ez nem ilyen vagy-vagy dolog, nem zárja ki a kettő egymást. Olyat is lehet, hogy hobbiból főzöl kéthavonta egyszer, közötte meg veszed a napi sörödet :)

(#21) haiduo82


haiduo82
aktív tag

Szuper írás, rendesen kedvet kaptam, hogy kipróbáljam magam is. :K

"Együtt vagyunk senkik"

(#22) somogyib válasza gusthy (#5) üzenetére


somogyib
őstag

Az "m2" se négyzetméter megszokott jelölése. Ha a kitevőt "nem tudod helyesen" jelölni, akkor ez a megszokott jelölés: m^2

Cikkhez: Köszönjük a részletes leírást, lehet, hogy valamikor én is belevágok. :)

[ Szerkesztve ]

(#23) alcsa válasza somogyib (#22) üzenetére


alcsa
senior tag

m² <- akinek kell, innen másolhatja ;]

(#24) Zsolt_16


Zsolt_16
tag

Részemről pont aktuális a téma már néztem ilyen főző szetteket de félek belevágni h valamit elrontok :(
Amúgy leírás alapján nem tűnik annyira gáznak :D

(#25) erdey_a


erdey_a
őstag

William Shakespeare: Sok hűhó semmiért

Szóval több mint egy hónap és ihatunk saját sört. Csábító. :DDD
De komolyan díjazom a kitartásod és irigylem a szabadidődet. :R
Ma felpesszentek egy Soproni alkoholmentest az egészségedre :)

Vérboci

(#26) mephi666 válasza erdey_a (#25) üzenetére


mephi666
nagyúr

...amivel én anno bíbelődtem még és heteket vártam rá, az a hermelin: hallottam, hogy a csehek azt küldik sörhöz és milyen jó... camembert sajt fokhagymás-vöröshagymás-olajos-borsos cuccban pácolva-érlelve 10-14 napig... megkóstoltam, kicsit furcsán folyt már a sajt (kb megrohadt) és 5-10 perccel a bekajálás után durván csikart is tőle a gyomrom :DDD ...1 napos irgalmatlan gyomorrontáshoz jól hozzásegített... azóta nem kísérleteztem inkább vele többet

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#27) totron válasza Zsolt_16 (#24) üzenetére


totron
addikt

de félek belevágni h valamit elrontok
LoL és akkor mi fog történni? Elemi erővel kitör a lakásod ajtaján az ember magasságú, betonkemény hab, elöntve a lépcsőházat is és hetekig szúrósan fognak nézni rád a szomszédok?

(#26) mephi666, itt meg olyan a kultúra, hogy bármilyen sajt elkapja rövid úton a nemes penészt, többet érlelek most is zacskóban. Jó eredmények.

[ Szerkesztve ]

(#28) zseko


zseko
veterán

Nem semmi, gratula :) Én nem kezdek bele, már csak azon egyszerű oknál fogva sem, hogy nem szeretem a sört :DDD

HR24.hu

(#29) Bogyó bá' válasza zseko (#28) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Mert tévúton jársz - lásd első HSZ.-t. ;]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#30) nagyra


nagyra
tag

Sziasztok! Sosem gondoltam volna, hogy a logout-on is fogok olvasni a sörfőzésről :))
Mindenesetre tök jó, hogy ilyen változatos az oldal. Jómagam is több éve főzök sört itthon.

Facebook-on több csoport is foglalkozik otthoni sörfőzéssel, én az Első Magyar Házisörfőző Egyesület csoportját emelném ki, nagyon szakmai a csapat:
https://www.facebook.com/groups/elsosor/

Sőt, pont jókor jött a cikked, kedves panelsor fórumtárs, ugyanis két hét múlva szombaton lesz a XI. Házisörfőzők Nemzetközi Versenye - szakmai nap, eredményhirdetés, buli, találkozó, a Mad Scientist-nél - Mad Kertben Budapesten, a Maglódi úton:
https://www.facebook.com/events/247208991205713

Jó sörözést mindenkinek! :D

Ami kisebb, mint nagyobb, az egyenlő!!! :D

(#31) zseko válasza Bogyó bá' (#29) üzenetére


zseko
veterán

Akkor be kell valljam hogy nem csak a sört, hanem gyakorlatilag szinte semmiféle alkoholt nem szeretek :B :DDD
Ám a Soju... na, az baromi finom :D, kár (vagy 'szerencse'), hogy itthon rohadt drága :DDD

HR24.hu

(#32) UnA válasza alcsa (#23) üzenetére


UnA
Korrektor

OFF: mint nagyhatalmú korrektor :) szerintem nincs semmi gond az nm vagy m2 rövidítésekkel, mert:
(1) ugye azt mindenki tudja, hogy a lakásban nem igazán számít a nanométer
(2) a billentyűzeten nem adja magát a felső index a logoutos szerkesztőben
(3) m^2 - ez a legszerencsétlenebb változat az összes közül, mert forráskódon kívül sehol nem írnak ilyet ;)

Mondjuk én egyszerűen négyzetmétert írtam volna, de az alkotói szabadságba ez még belefér.

(#33) UnA válasza User64476 (#17) üzenetére


UnA
Korrektor

Nálunk tejfőző van, és már az első három hónap alatt behozta az árát, mert annyival olcsóbb mint a bolti.

Az azóta eltelt évben pedig folyamatosan nő a profitráta... :D

Ebben benne van az is, hogy naponta használjuk – ha megveszel valamit, ami csak a polcon állna, akkor inkább nyugodtan hagyd ki.

(#34) somogyib válasza UnA (#32) üzenetére


somogyib
őstag

"m^2 - ez a legszerencsétlenebb változat az összes közül, mert forráskódon kívül sehol nem írnak ilyet"

Kevés fizika és matematika topikot olvashatsz a ph-n. :)
Ott - és a ph-n kívül más fórumokon is - gyakran használt jelölés.

[ Szerkesztve ]

(#35) Bogyó bá' válasza UnA (#33) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Teeej?!!! :Y De hát annak elenyészően csekély az alkoholtartalma! :))

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#36) UnA válasza somogyib (#34) üzenetére


UnA
Korrektor

És ez a cikk fizika vagy matek kategóriába esik nálad? :)

(#37) alcsa válasza UnA (#32) üzenetére


alcsa
senior tag

OFF ez is. Először is köszönöm :R !
Továbbá:
(1) engem nem zavart a nm, sem a m^2 :DDD
(2) csak segíteni akartam, annak akit zavar, legyen honnan másolnia ;]
(3) a forráskód nagyon fontos! :)

Egyetértek az utolsó gondoltattal!

(#38) somogyib válasza UnA (#36) üzenetére


somogyib
őstag

Na jó, ebben igazad van, a cikk leginkább kémia. :) :R

[ Szerkesztve ]

(#39) mephi666 válasza Bogyó bá' (#35) üzenetére


mephi666
nagyúr

tejkila :DDD a keményebb óvodások úgy tolják, hogy bekenik a bal csuklójukat nutellával, jobb kézbe fogják az italt, bal kézbe egy fél babapiskótát: lenyalják a nutellát, bedobják a tejkilát, majd ráharapják a babapiskótát :D

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#40) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Végre valaki hozzáfogott a sörfőzéshez.
Én évekkel ezelőtt láttam egy Müncheni sörfőzővel készült beszélgetést.
Ő nagyobb mennyiségen főzött, ha jól emlékszem 20 literes adagokban. A erjesztéshez/főzéshez egy átalakított felültöltős mosógépet használt.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#41) Bogyó bá' válasza Hieronymus (#40) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

A zasszony hamar kirakná a szűrömet, pedig ő is szereti a sört... :))

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#42) totron válasza UnA (#32) üzenetére


totron
addikt

Mint hatalommentes észosztó azt mondom természetesen van baj azzal, ha már egy lefoglalt kifejezést másra akarunk használni. Ugyanígy látogasson meg nem kevés ideig munkatábort aki képes Mhz-t írni.

(#43) Kisgépkezelő válasza Zsolt_16 (#24) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Sajnos már pontosan nem tudnám idézni, mert jópár éve hallottam egy jó gondolatot egy podcastben amit akkoribban hallgattam. Valahogy úgy szólt, hogy valamikor 10 000 éve egy kőkorszaki szakinak véletlenül sikerült rájönnie, hogy hogyan tud gabonából alkoholos italt csinálni, akkor a mostani technológiánkkal és elérhető tudásanyaggal a kezünkben nehogymár ne menjen bárkinek. Meg talán olyat is mondtak, hogy a gabona legszívesebben sör szeretne lenni, csak hagyni kell neki. Vagy valami ilyesmit. :D

erdey_a: Az elsőre várni kell, de a második főzetet az emberek többsége már az első főzet iszogatása közben készíti. Ha belejön az ember akkor már szabadidő se kell hozzá sok. Az elején persze végigizgulja az ember a folyamatot, de amúgy ha már megvan a megszokott rutin, akkor igazából tényleges munkával nem sok idő megy el.

mephi666: Ez azért pusztít. :D

Hieronymus: Főzöget(t)ünk itt egy jópáran szerintem. Én már párszor dicsekedtem vele itt a fórumon, de másoktól is láttam egy-egy ilyen hsz-t. Sajnos én mióta külföldre költöztem azóta nem tudok főzni, pedig sör szempontjából számomra maga a pokol az ami itt van.

(#44) fo_di


fo_di
őstag

én a magam részéről hasonlóan csináltam az első sörömet, aztán amikor a következő főzés előtt rátaláltam a biab módszerre (brew in a bag), onnantól sokal egyszerűbbé vált: nem kell szűrögetni, hanem csak kihúzom a zsákot, jól kipréselem, ha nagyon akarom, átöblítem egyszer, és mehet tovább a buli (és nem is sparge-olok)
a zsákot voile függönyből varrattam anyóssal, a függönyt kb 1000 ft-ért kaptam a függönyboltban, mert leeső vég volt :)

egy kb 12 literes ikeás fazékkal kezdtem, abból 6-7 liter sörlét tudtam az erjesztőbe fejteni (ahhoz egy 12 literes speidel hordót vettem, annak nem túl nagy a maradék headspace akkor)
aztán hazaköltöztem külföldről és a garzonlakás helyett már rendes méretű konyhám lett, így már upgradeltem egy 20 literes káposztafőző lábosra és így probléma nélkül megtöltöm a 12 literes erjesztőt, amit egyedüli fogyasztóként elégnek is találok (amikor munkahelyi bulira főzök, nem feltétlen ártana egy kicsit nagyobb, de elmegy)

egyébként tényleg, simán megoldható egy panelkonyhában a tűzhelyen vagy a sütőben, és igazából a biabbal ami kell hozzá az egy fazék fedővel, egy zsák, egy fakanál és esetleg valami a komlópellethez, de az már nem muszáj
a fokoló igazából szerintem az elején egyáltalán nem feltétlen szükséges beruházás, fél csomag száraz élesztő biztosan áteszi magát szobahőmérsékleten 1-2 hét alatt, nem fog megakadni (két hetet várva biztos kész lesz), aztán palackozás kis cukorral és újabb két hét után simán lehet inni (persze, menőbb, ha pontos számai vannak az embernek, de a recept alapján saccolt érték is pont ugyanolyan jó, ha kérdezik, hogy mekkora, hozzátéve, hogy valamivel biztos kevesebb lesz, mert kezdőként nem éri el a hatékonyságot)

(#45) totron válasza fo_di (#44) üzenetére


totron
addikt

Annyit tennék hozzá, hogy nem csak menőség miatt fontos a számok tudása és átlátása, hanem hogy ha gixer vagy ízlések felé való alakítás van, akkor jobban tudsz finomhangolni, tudod mivel mennyit csavargattál a folyamaton, míg tipp alapon 10x annyi idő kitapasztalni.

(#46) fo_di válasza totron (#45) üzenetére


fo_di
őstag

jó, de amíg arról van szó, hogy tetszik-e neki a sörfőzés, addig a számok nélkül is simán elvan (nekem is van fokolóm, vettem azóta egy tiltet, tehát nem vagyok a számok ellen, de a belépőnél a számok nélkül is bőven jó addig, amíg néhányat megcsinál és rájön, hogy érdekli)
és amíg nem dőlt el, hogy érdekli, addig a maradék kb mind van otthon a konyhában, fokolója pedig a legtöbbeknek nincs, és a sörfőzésen kívül másra nem is használja

[ Szerkesztve ]

(#47) totron válasza fo_di (#46) üzenetére


totron
addikt

Elfogadom. :K

(#48) Hieronymus válasza fo_di (#46) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A pH-t ellenőrzitek?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#49) #41635072 válasza UnA (#36) üzenetére


#41635072
törölt tag

Még a számológépek is úgy jelölik….

(#50) Zsolt_16


Zsolt_16
tag

Csomag berendelve legkésőbb jövőhéten sörfőzés lesz a 10.-en :DDD

[ Szerkesztve ]

(#51) arnyekxxx válasza User64476 (#17) üzenetére


arnyekxxx
veterán

DNK kenyér 75 deka

fél kiló bl55, egy kiskanál só, egy fél élesztőpor, 4deci víz, kézimixerrel összekeveri az ember 2 perc alatt, pár óra alatt megkel, kell egy jénai aminek van teteje (3ezer körül van a tecsóban ha nincs otthon méretre és formára megfelelő) villanysütő a betett jénaival előmelegít (10perc) a forró jénaiba a tésztamassza belekotor, fedő rá, 30 perc maximumon és kész. A forró jénai fontos, különben beleragad a kenyér..

jelenlegi költsége 75ft liszt, 50ft élesztőpor 1kwh körüli áram 70ft

Kicsit tömzsibb mint a bolti de jól szeletelhető és finom.

Régebben volt kenyérsütőgép de szerintem azzal is van ennyi macera és nekem nem izlett jobban ami abban sült, ez kenyerebb kenyér.

[ Szerkesztve ]

(#52) alcsa válasza arnyekxxx (#51) üzenetére


alcsa
senior tag

Le kell venni a jenai tetejet, vagy vegig rajta marad? A kepen mintha be lenne vagva a teteje a kenyernek, azert kerdem.

(#53) JSycho


JSycho
újonc

Pont kapóra jött, gondolkodtam már a sörfőzésen egy ideje, így könnyebb lesz nekivágni :)

(#54) arnyekxxx válasza alcsa (#52) üzenetére


arnyekxxx
veterán

régebben 5 percre levettem, de egy ideje nem foglalkozok vele és végig rajta van, nem vettem észre különbséget a végeredményben

Nincs bevágva, amikor a keverőtálból átöntöm a jénaiba akkor szokott néha így formázódni.

(#55) Kisgépkezelő


Kisgépkezelő
senior tag

Az ide tévedt kenyereseknek javaslom, hogy ha esetleg a szilárd sör mellett folyékony kenyeret is elkezdenek csinálni, akkor élesztőt többé nem kell venniük, mert a maradék sörélesztő bőven jó mindenféle kelt tésztához. Én többnyire inkább pizzát, meg serpenyőben süthető lepénykenyereket csináltam vele.
Mondhatnám úgy is, hogy összekötheti az ember a kellemest a még kellemesebbel. ;]

[ Szerkesztve ]

(#56) fo_di válasza Hieronymus (#48) üzenetére


fo_di
őstag

egyszer lakmuszpapírral kipróbáltam, aztán vettem egy aliexpresszes mérőt, mindkettő kb hozta a kalkulátorom által mondottakat (tizeden belül, így jónak mondtam), azóta megbízok a kalkulátorban és nem szórakozok vele
RO vizet sózok vissza, a mennyiségeket pedig az "EZ Water Calculator Spreadsheet 3.0" excelfájllal számoltatom ki, az dobja a pH-t is (feltörtem a jelszót, és átalakítottam, hogy a Solver megoldja, ne nekem kelljen tilitolizni 5 sóval)
egyszer-kétszer Bru'n'Waterrel is megnéztem, az is kb. ugyanazt adta, csak abban körülményes volt, hogy nem a kristálvizes sókkal számolt, márpedig kristályvízmentes sót nem tárolsz sokáig otthon

(#57) Lenry


Lenry
félisten

na végre kvaliti kontent :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#58) sleve válasza totron (#10) üzenetére


sleve
tag

Marha drágán adták (brewie) pedig vettem volna egyet.
Még ez a módszer is túl szöszölős nekem, talán majd a nyugdíjas éveimben. :)

A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

(#59) panelsor


panelsor
újonc

Örülök, hogy sokaknak bejött a cikk és sikerült kisebb-nagyobb diskurzusokat elindítani a témával kapcsolatban! :) Egyáltalán nem vagyok feketeöves főző (ez volt a nyolcadik főzésem összességében), de úgy éreztem kell az internet (és a logout) népének egy ilyen írás.

Aki pedig gondolkozik rajta - hajrá! :D És igen: az általam is főzött mennyiséget tekintve tényleg nem azért jó ez, mert időben és pénzben annyira megérné. Hanem mert baromi élvezetes, hogyan készül el néhány összetevőből valami, amit eddig csak a boltok polcairól vagy a kocsmai sörcsapokról szerzett meg az ember.

(#60) UnA válasza sleve (#58) üzenetére


UnA
Korrektor

Egy hobbival nem érdemes várni a nyugdíjas éveket ;)

(#61) wolfman válasza UnA (#32) üzenetére


wolfman
veterán

Nekem ezért van a karaktertáblázat lent a tálcán. Ha kell speckó valami, kattintok is. :)
Egyetlen dolgot nem találok itt, a nettó tömeg (töltőtömeg) jelét, azt a kerek E betűt.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#62) dqdb válasza wolfman (#61) üzenetére


dqdb
nagyúr


A charmap helyett hasznosabb lehet egy kézreállóan felparaméterezett composer, mert akkor egerészni sem kell az ilyenekhez, mint ½ vagy ↑

Sörhöz nem tudok hozzászólni, kenyérnél már csak azért is megéri sajátot sütni, mert akkor legalább biztosan jó minőségű kenyeret ehetsz, a ciabattában sok lesz a szárított paradicsom vagy olívabogyó, a sajtos stangli tetején a minőségi sajt vastagon fog állni, stb.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#63) totron válasza panelsor (#59) üzenetére


totron
addikt

Élvezetes, meg tényleg az van, hogy az élet egyéb területeire is másként tekintesz ha valamiben már feltárultak hogyanok, miértek, összefüggések, folyamatok, törvényszerűségek.

(#64) student


student
őstag

így hány forintra jött ki neked 1 liter ipa és milyen a minősége egy nagyüzemi ipához képest?

(#65) zseko válasza arnyekxxx (#51) üzenetére


zseko
veterán

Meg még + a villanysütő ára, ha az nincs :D Nekünk gázos sütő van, azzal is lehet, de nem olyan jól kezelhető. És a '30 perc maximumon és kész' is ilyen 'nesze semmi' érték hőfok nélkül.. azaz nem tudom átkonvertálni a mi sütőnkre, mennyi lenne jó.
Én például csináltam rendes kovászt és azzal próbáltam, de az előző sütőnk nem tudott rendes hőfokot, így nem lett teljesen jó. Az újjal azóta még nem próbáltam, de a te leírásod most újra kedvet adott hozzá.

HR24.hu

(#66) arnyekxxx válasza zseko (#65) üzenetére


arnyekxxx
veterán

lehet gázsütőt is használni, valamilyen sütő azért a legtöbb háztartásban van. Régebben egy sokévtizedes gázos Karancsban sütöttem

azaz nem tudom átkonvertálni a mi sütőnkre, mennyi lenne jó.

a lehető legmagasabb. a 30 perc meg egy iránymutató érték, első alkalommal figyeled és amikor szépen megsült akkor kiveszed és megjegyzed mennyit mutat a stopper.

(#67) bteebi


bteebi
veterán

Jó kis írás, köszi. :R Majd ha lesz rá lehetőség, lehet, hogy én is kipróbálom. Érdekelni érdekel, kíváncsi vagyok, hogy milyen lenne. Nagyon jó dolgokat lehet készíteni házilag is. Nem olvastam el, épp csak átfutottam, de írtál a költségekről? Kb. mennyire jön ki literje? Mert ha mondjuk 5-600 Ft, vagy még több, akkor nem feltétlenül éri meg vele bajlódni, kivéve az élményért (már akinek az), vagy ha nagyon jó a végeredmény.

#8: Ejha, irigylésre méltó tudástár. :C

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#68) Zsolt_16 válasza bteebi (#67) üzenetére


Zsolt_16
tag

Én tegnap főztem ha csak 1x főzök akkor a szettet beleszámolva kb 3000 ft-ra jön ki 1 liter.
Később egy csomaggal számolva American Cream Ale 21L 6400 ft ott ilyen 300 ft körülire jönne ki.
Ha nem nagyon akarsz spéci sört ettől tudsz lejjebb is menni de árát ne a sima sörhöz nézd hanem a kisüzemi sörökhöz. Ott egy 0,33-as bővel 1000 ft felett van.

Tegnap egy American INDIA Pale Ale sört főztem elvileg 5-5.5 körülire kéne kijönnie %-ban de sok helyen hibáztam ha jó a matek ilyen 3,7 körülire fog kijönni a végén.

(#69) bteebi válasza User64476 (#13) üzenetére


bteebi
veterán

Szerintem reális az a 250-300. De ha 350 is, akkor is olcsóbb azért a boltinál (kb. a fele). És ami talán meglepő, sokkal finomabb. Eteti magát. :) És tényleg tovább friss.

A feleségem most hétvégén készített pizzákat. Esküszöm jobb volt, mint a pizzériás, pedig nyilván az se rossz. Egyébként nálunk a házi készítésű dolgoknál nagyjából úgy szokott kijönni, hogy kb. feleannyiba kerül, mint a bolti - de cserébe jobb/finomabb. Szóval ha úgy veszed, a boltban vásárolt termék árának kb. a fele az, hogy nem te készítetted.

Persze nyilván nem működik bármire. Nagy tételben azért sokkal olcsóbb, és többnyire jobb is bármit készíteni, nem mindennel éri meg otthon foglalkozni. Ha nem szórakozás, nem hobbi, hanem kényszer, akkor meg végképp nem éri meg.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#70) bteebi válasza Zsolt_16 (#68) üzenetére


bteebi
veterán

Köszi az infót! :R A kisüzemi az nyilván sokkal drágább, meg náluk talán érdemben nagyobb a haszonkulcs is. Ezek amúgy viszonylag baráti árak. Azt azért jó látni, hogy jó minőség esetén is eléggé a piaci ár alá lehet menni - sőt, sokkal alá. Mondjuk engem ebben (is) inkább az motiválna, hogy tudok akár nagyon jót, nagyon finomat is készíteni.

Talán majd jövőre. :) Először költözzünk végre át a házunkba, ráérek majd utána főzögetni. Max. majd írok egy kiegészítő cikket arról, hogy hogyan működik a főzés indukciós lapon. :DDD

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#71) ryke1 válasza zseko (#31) üzenetére


ryke1
tag

Soju-t is lehet házilag készíteni: [link] :D

"Az akadályok azok az ijesztő dolgok, amiket akkor látsz, ha szemedet leveszed a célról" - Curt Carlson

(#72) consono


consono
nagyúr

Eretnek kérdés, főleg, hogy itt "rendes" sörfőzésről van szó :) A sűrítményből gyártott sör milyen minőséget képvisel? Érdekel a sörfőzés már jó ideje, de az asszony teljesen elhatárolódik a dologtól :( A sűrítmény jó "kapudrog" lenne, elerjedhetne szépen csendben a kamrában, még őt sem zavarná :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#73) Zsolt_16 válasza consono (#72) üzenetére


Zsolt_16
tag

Főzés közben amúgy sörhöz semmi köze nincs a maláta illatának (nekem legalább is inkább a nyári arató szezon jut eszembe :) ) de eléggé intenzív az egész folyamat alatt mikor megkapja a komlót ott kezd hasonlítani a sörre. A végső ténylegesen sörös illat pompáját erjedés alatt fog érződni nálam ez a 2. napja, neki a kis szobában szép illata van nekem bejön az asszonykának annyira már nem :DDD

(#74) DEJVID válasza mephi666 (#26) üzenetére


DEJVID
őstag

Prágában többször is ettem, nagyon jó volt, és semmi bajom nem vol tőle, pedig sok dolog megfosat.

(#75) mephi666 válasza DEJVID (#74) üzenetére


mephi666
nagyúr

...lehet, hogy ők profi módon érlelik, én meg rohasztottam, ami már nem volt egészséges :DDD

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#76) shteer


shteer
titán

szép munka :)

sörözgetve szívesen részt vennék egy ilyen műveletben, de hogy magamnak nekiálljak, azt nem tudom elképzelni

..szerintem jónak tűnik

(#77) bteebi válasza shteer (#76) üzenetére


bteebi
veterán

Pedig nem űrtudomány, csak rá kell érezni az ízére. ;)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#78) Yodafon


Yodafon
senior tag

Tud valaki kuldeni egy jofele black ipa receptet? :DD Mar ezer eve szeretnek fozni, de sose talalok jot.
Olyan kene ami nem stout jellegu, es jo komlos.
Ja es legyen rendesen fekete :K

I'm gangsta!

(#79) trouble


trouble
senior tag

1.2 kg maris otter-t hol vetted?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.