Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) HXY


HXY
addikt

szerintem nagyon jó 5let :C

(#2) raszputyin válasza HXY (#1) üzenetére


raszputyin
senior tag

hogyne, baromi jó ötlet. ezentúl a CD-t se kell megvenni, hogy az emberek felrakhassák a cserélőre, valaki letölti és átkonvertálja. lehet, hogy csak szoftveresen nem lehet, de ami meghallgatható, azt rögzíteni a XXI. századi átlagháztartásban fellelhető eszközökkel gyerekjáték.
szóval szerintem kudarcra van ítélve, akinek a számonként < 1€ is sok, az nem fog pont ezzel szórakozni.

(#3) Chili7


Chili7
őstag

marad a régi, jól bevált módszer!

(#4) Loha válasza raszputyin (#2) üzenetére


Loha
veterán

Nem értem mi a bajod...
Eddig is megvolt minden fájlcserélőkön, ezután is meglesz.
Most legalább lesz lehetősége azoknak is a legújabb számokat letölteni akik nem akarnak tilosban járni, de nem is akarnak 1€-t költeni egy számra, helyette inkább bevállalnak egy kis ''kellemetlenséget''...

(#5) VladimirR válasza raszputyin (#2) üzenetére


VladimirR
nagyúr

jah, a xxi szazadi eszkozeiddel csinalhat gyengebb minosegu masolatot barmirol

(#6) raszputyin


raszputyin
senior tag

Ha az online boltok veszteségmentesen tömörített CD-képeket (v. trackeket) és nem nyomorult minőségű, használatvédett sz@rokat adnának el, mindezt észrevehetően olcsóbban, mint egy valódi CD-bolt, akkor talán igényes emberek is vásárolnának.
Hangsúlyozom: talán, mert a rendes, szép külső sokat hordoz magában a hagyományos vásárlás rítusából, amit igazából kap az ember a pénzéért, s ami a mű iránti tiszteletét kifejezi.
Amúgy mivel a zenéből nemigen lehet ''demó verziót'' csinálni, és sokévtizedes választék van a másolás technikáiban, az ingyenélést ezen a téren elméletileg lehetetlen megszüntetni. Vagy a jó öreg analóg kazettákon is vízjelek után fognak kutatni a derék jogvédők? :D

(#7) raszputyin válasza Loha (#4) üzenetére


raszputyin
senior tag

Bajom nincs, csak szerintem nincs az az ember, aki a kellemetlenséget választaná mind az 1€, mind a törvénytelenség helyett. ''Komoly'' (produktív, kereső) embernek drága az ideje és a fáradsága, egy lurkó pedig nem érdeklődik a törvény iránt.
Szóval nem kritizálom az ötletet mint olyat, csak szerintem a célközönsége nem létezik.
Mellékesen ha legújabb számok, akkor sztem az összes megfelelő rádió adja őket, sok jobb minőségben, mint mondjuk egy nyomorúságos (és szűk használhatóságú) 64 kbps wma.

(#8) raszputyin válasza VladimirR (#5) üzenetére


raszputyin
senior tag

Szvsz Te is tudod, hogy ember nem hallja meg a különbséget, ha egy jobb hangkártya analóg kimenetét visszakötöd a bemenetére. És idáig is csak akkor kell elmenned, ha a szoftveres védelem tökéletes.

(#9) Loha válasza raszputyin (#6) üzenetére


Loha
veterán

Eleve a CD-n is veszteségesen van rajta a szám, csak éppen nincs tömörítve.
Az igényeseknek ott a DVD Audio, vagy megszerzik FLAC formátumban a számot a CD kihagyásával... Mondjuk ilyen igényesek elég kevesen lehetnek sztem...

(#12) raszputyin válasza Loha (#9) üzenetére


raszputyin
senior tag

160 kbps-en már el lehet tárolni ''CD minőségben'' valamit, ami sztereóban és normális (nem stúdió) környezetben nemigen szárnyalható túl (kivéve a nagyon széles dinamikájú klasszikus vagy más igényes zenénél, ahol viszont a fixpontos hullámforma-alapú tárolás elvben alkalmatlan... de az ilyeneknek a rendes lejátszásához olyan hangszórók is kellenek. Mindenesetre zavaró, hogy Beethoven szimfóniáit nem lehet CD-re venni -- ha jó a hangmérnök, akkor csalnak és pp-ból p lesz, fff-ból f.) Szóval ezen a szinten már az esetek 99%-ában maga a hangszóró az akadály, még egy valódi hifi esetében is.
A kifogásokat a ''64 kbps CD minőség(*)'' ellen emelem, illetve részben a 128-asok ellen. Az előbbi rosszabb, mint az analóg kazetta, mert bár hívebb, a hangzása nagyon kellemetlen tud lenni (az analóg torzításnak előnye, hogy legalább a fülnek kellemes).
*: a Microsoft állítása a WMA formátumról.

(#13) raszputyin válasza Kalandor (#11) üzenetére


raszputyin
senior tag

Nem hallod, hogy megacélosodik? :) Szvsz fémből lesz tőle a zene. Mintha a vonósok lószőr helyett valami acélsodronnyal muzsikálnának... Számomra sokkal élvezhetőbb a 128 mp3.
Igaz, hogy a 64-es mp3 hallgathatatlan (sőt, ált. 96 is az még), de ettől a wma nem univerzálisan jobb formátum, mint az mp3. 160~192 körüli VBR-en átlag hifin mp3 a legtöbb mintával ''transparent'', azaz megkülönböztethetetlen az eredeti CD-től, a wma soknál nem. Világos, hogy a céltartománya a 64 és környéke, és ott elég jó is, de csodát nem lehet tenni.
De tök felesleges ilyen megalapozatlan állításokat tenem, a www.hydrogenaudio.org-on vájtfülűek vagyont érő fejhallgatókkal tesztelik a legkülönbözőbb formátumokat és beállításokat, az a referencia :)

(#14) #95561216 válasza raszputyin (#6) üzenetére


#95561216
törölt tag

Jól látod, pl én is fizetnék pár számért, de online 99%-a kalap sz*rt árul, maximum két jó számért meg nem fogok megvenni egy cd-t sokezerért, főleg hogy annyiért már dvd filmet kapok..

(#15) REDeath


REDeath
őstag

De álllítólag ez ingyenes lesz nem? ''A regisztrált felhasználók ingyenesen tülthetik le...''
A kérdés menyit kell fizetni a regisztrálásért :)

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#16) Balinov


Balinov
félisten


hmm...FairUse4WM...hm...
[link]

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#17) dabadab válasza Loha (#9) üzenetére


dabadab
titán

A FLAC (meg az egyeb lossless formatumok) eleg nepszeruek a mindenfele fajlcserelokon.

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#18) #95590400 válasza raszputyin (#13) üzenetére


#95590400
törölt tag

látom otthosabban mozogsz a témában.
ha esetleg még visszanéznél_: mi a helyzet ezekkel a low bitrétes (32-128 között aac/mp4-el?

(#19) ALI_G


ALI_G
veterán

„Megértik és támogatják ez a hirdetéses modellt”

El lett írva.

Amúgy meg USA átjátszással letöltheti bárki. Bár akkor az szintén nem legális.

(#20) raszputyin válasza #95590400 (#18) üzenetére


raszputyin
senior tag

Remélem, nem írok semmi hülyeséget; ha biztos infó kell, keress a www.hydrogenaudio.org-on, én is ott művelődöm.
Eleve többféle AAC szabvány van, a hordozható lejátszók csak az ''LC''-t (low complexity) szokták támogatni. Ez csak a magasabb bitrate-eken (64-től felfelé) teljesít jól, alatta a HE-t lehet használni.
Többféle encoder van, meglehetősen különbözően teljesítenek. Az mp3-mal ellentétben itt nem tünteti ki magát a szabad szoftver (FAAC), a fizetős tömörítők sokkal jobbak, közülük -- ha jól tudom -- az Apple-féle (iTunes) teljesít a legjobban. A 64-128 tarományban a WMA-nál jobb, de a legújabb Ogg Vorbis patcheknél gyengébb; azt nem tudom, hogy az alacsony bitrate-eken mi van, ezeket kevesen használják (inkább az internetes rádiózásban kerül elő, mint amit az ember otthon kotyvaszt).

Szvsz bár nem rossz mint olyan, kevés értelme van az AAC-nek. Ha van hely, akkor a (LAME) mp3 tiszteletreméltó minőséget ad ~192 kbps-en (-v 6), mindennel kompatíbilis, és a lejátszásához minimális számítási kapacitás kell. (És egyre inkább ez a ''van hely'' szituáció a jellemző, ahogy nő az eszközök kapacitása és a kapcsolatok sávszéle.)
Ha abszolút a legkisebbet szeretnéd, ami adott minőségen tárol, számítási kapacitástól és kompatíbilitástól függetlenül (mondjuk számítógépes küldözgetés), akkor 80-160 közt az Ogg Vorbis a legjobb, alatta pedig mindenféle obskurus rádióra és mobiltelefonra fejlesztett formátum, ha tényleg nagyon kell, hogy kicsi legyen. Ha a relatíve kis méret és a kompatíbilitás kell egyszerre (mert zsebrevágós lejátszóra írnád a dolgokat), akkor a WMA jó szolgálatot tesz, mert szinte mindegyik kezeli. Ha pedig netán kis sávszélen rádióadást akarsz üzemeltetni, akkor az ilyen stream tulajdonságok is előtérbe kerülnek, amiben a Real formátuma elég jó, meg a WMA portfólió megfelelő tagja.
És ne felejtsük el, hogy míg a többi emlegetettnek ingyenes a kódolója (ill. a WMA-ét megkapod a Windows licensszel), addig az AAC tömörítő pénzbe kerül.

(#21) raszputyin válasza #95590400 (#18) üzenetére


raszputyin
senior tag

Rövidebb válasz: 32 kbps-en semmi nem hangzik úgy, hogy bólogatnál: ez igen! Sőt, 64-en sem.

(#22) raszputyin válasza dabadab (#17) üzenetére


raszputyin
senior tag

A FLAC értéke nagyrészt jogi jellegű (LGPL-es), ugyanis Monkey's Audio sokkal tömörebb és megfelelően gyors.

(#23) raszputyin válasza Loha (#9) üzenetére


raszputyin
senior tag

Amúgy nem világos számomra, hogy itt mire gondolsz, mármint mennyiben veszteséges a CD-audió. Igen, digitális mintavétel, de más veszteség nincs, a lemezen maguk a minták sorakoznak.
A DVD-audión 24 bites minták szerepelnek magasabb frekvenciákon, de a különbség átlagos felszereléssel nem hallható (kivéve, ha a CD hangmérnökei pocsék munkát végeztek).
Ha esetleg arra gondolsz, hogy a DVD-audióból FLAC fájlt lehet csinálni, akkor emlékeztetnék arra az Istenben örömteli tényre, hogy sem a DVD-Audiót, sem a hasonló, rivális SACD formátumot nem törték fel eleddig, így csak analóg (újra)felvétellel játszható át a tartalom, amihez a megfelelő minőségen már olyan berendezés szükséges, ami várhatóan sokszorosan meghaladja a lemezek megvételének költségét :DD

Szvsz a veszteségmentes formátumok egyetlen praktikus előnye akkor mutatkozik meg, ha a továbbkonverzió kockázata leselkedik a felvételre (pl. kiírjuk CD-re, majd onnan legrabbeli valaki, esetleg a hordozható lejátszónkba kell újrakódolni, stb.), ill. ha a felvétel még szerkesztésre szorul. Különben tök feleslegesen foglalja a helyet.

[Szerkesztve]

(#24) #95590400 válasza raszputyin (#20) üzenetére


#95590400
törölt tag

köszi. sanyiericson telóra menne zene, minsőség ugye nem a legfontosabb, mert nem bővíthető a memória.... némi kísérletezés után mediacoderrel szoktam átnyomni 70 kb/s körülire nero lc-aac -re. amolyan ippen hallgatható kategória, de ebben a bitrétesben bizony keményen alázza az mp3-at. wma-t sajnos nem tud...
csak azt nem tudom van -e olyan ami pl 2pass-os vbr, mint a wma-ban.


[Szerkesztve]

(#25) dabadab válasza raszputyin (#23) üzenetére


dabadab
titán

Erdekes, szerintem meg a veszteseges hangtomorites, mint archivumformatum, egyre inkabb elvesziti a jelentoseget: a tarhely olcso (es egyre olcsobb), egy tobb szaz GB-os HDD-en kenyelmesen elfer par szaz album FLAC*-ban is, raadasul hosszutavon lehet, hogy szuksegesse v. praktikussa valik az atkodolasa vmilyen mas formatumba - akkor meg miert vesztesegesen taroljam?

*: a tomoritesi aranyban igazan jelentosen nem marad el az APE-tol, a nyiltsaga, az szabad programok altali tamogatottsaga, meg ilyenek szamomra sokkal fontosabbak

DRM is theft

(#26) raszputyin válasza #95590400 (#24) üzenetére


raszputyin
senior tag

Számítanak a mellékes beállítások. Ha véletlenül sztereó maradt a kódolás után, az odaver. Néha segít egy kis kézi downsampling (mondjuk 32 vagy 22,05 kHz-re), de nem biztos, hogy a telefon támogatja a lejátszást úgy is.

(#27) raszputyin válasza dabadab (#25) üzenetére


raszputyin
senior tag

Abban igazad van, hogy egyre kevésbé számít a tárolásnál, de az átvitelnél igenis nem mindegy, és még sokáig nem lesz. És úgyis mindig jó, ha még kisebb valami vagy még több fér el.
Amúgy szvsz a ''veszteséges'' itt eléggé félrevezető terminus. Ha csinálsz egy rendes kodekkel, magas bitrate-en egy tömörítvényt, akkor -- ha a hangminőség-veszteség egyáltalán hallható az adott hangszórókkal a pontos analóg jel által megszólaltatott eredményhez képest, a veszteség oroszlánrésze a digitalizálásnál lépett fel, nem pedig a tömörítésnél.
Vegyünk egy példát. Szerinted melyiknek lesz szebb minősége, egy 600 kbps-re veszteségmentesen tömörített 16bit/44,1kHz CDDA mintának, vagy mondjuk egy 24bit/96kHz-es felvételnek, amit egy igényes algoritmussal 600 kbps környékére tömörítettek? Elvileg nem szállhat versenybe az előbbi az utóbbival, hiszen a veszteségmentesnek a zene hordozta információn túl a sporadikus mérési hibát is kódolnia kell, ami csak megvan már átlag 1 bit mintánként, és az nem kevés feleslegesen foglalt hely...
Lehet, hogy az előbbi továbbfeldolgozásra alkalmasabb, de amúgy nem sok előnyét látom. Persze joggal mondod, hogy ezen a szinten kit érdekel. De szerintem a veszteségmentes tömörítés akkor is általában felesleges, kiváltképp ha megvan az eredeti CD-n a bitfolyam.

(#28) raszputyin válasza dabadab (#25) üzenetére


raszputyin
senior tag

Minden gyakori feladathoz, minden operációs rendszerben található program, ami támogatja (mivel open-source, csak nem GPL egyelőre), és a flac-nél 5-10%-kal jobban tömörít azonos sebességen, ami egy tömörítőnél baromi soknak számít. Lehet, hogy ez beteges, de én nem alszom nyugodtan, ha ennyit hagyok kihasználatlanul :)
Stream-elni nem lehet, na bumm, ki fog veszteségmenteset stream-elni...

(#29) dabadab válasza raszputyin (#27) üzenetére


dabadab
titán

Ha arra van szukseg, hogy kicsi legyen az adat (letoltesnel pl), akkor trivialisan lehet a vesztesegmentes archivumbol olyan vesztesegesen tomoritettett generalni, ami megfelel a korulmenyeknek (oggot az ''mp3'' lejatszoba, CBR MP3-at webradiohoz, stb).
''De szerintem a veszteségmentes tömörítés akkor is általában felesleges, kiváltképp ha megvan az eredeti CD-n a bitfolyam.''
Ezek a formatumok nem is igazan a tomorites miatt erdekesek, hanem az egyebb tulajdonsagaik miatt (pl wav-ba nem lehet tageket rakni). Az eredeti CD meg kb arra valo, hogy az ember lerippelje, aztan elrakja szaraz, fenytol vedett helyre, backupkent. Persze, elhiszem, hogy van abban feeling, hogy az ember odamegy a polchoz, leveszi a CD-t, meg minden, de ha ilyenre vagyom, akkor inkabb felteszek egy Karady lemezt a gramofonomra, azt legalabb fel is kell huzni, miutan kicsereltem az aceltut (meg ott meg az album tenyleg album volt, van egy Pillangokisasszony felvetelem, kivulrol ugy nez ki, mint egy jol megtermett, regivagasu fotoalbum es a megemelesevel mindig a gerincservet kockaztatom :) )

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#30) raszputyin válasza dabadab (#29) üzenetére


raszputyin
senior tag

Egyetértek avval, amit írtál, hozzátéve, hogy a wav-ban való tárolásnak sem lenne értelme :)
Kár, hogy a bakelitlemezek olyan sérülékenyek... pedig az az igazi ;)
Most megpróbáltam bedigitalizálni pár jobbat, de nagyon erős alapzajt adott a lejátszó, én meg nem értek hozzá, hogy kell leszűrni a búgást, no meg gyenge is az akusztikus minőség :( Ezt jobb profikra hagyni, ha csak lehet.
Mellesleg aki számítógép-függéssel küzd (mint pl. én), annak nagyon jó, ha nem kell bekapcsolnia a gépet, ha zenét szeretne hallgatni (mert akkor néha ottragadok előtte feleslegesen...) Szóval nagyon jó az a CD, van jobb, de minek? :)

(#31) Loha válasza raszputyin (#23) üzenetére


Loha
veterán

Arra gondoltam, hogy az emberi fület kicsit alábecsülték, amikor a CD mintavételezését megalkották, vagy egyszerüen ez egy szükséges kompromisszum volt akkoriban.

Nem, nem arra gondoltam, hanem arra, hogy az igényesek vegyék meg DVD-Audióban, vagy pedig szerezzék be, a stúdiókból kiszivárgott (még eredeti minőségű, nem CD-re konvertált) hanganyagot FLAC formátumban.

(#32) dabadab válasza Loha (#31) üzenetére


dabadab
titán

A CD-vel alapjaba veve semmi baj, a kepessegei meg mindig szinte minden esetben messze meghaladjak a lanc tobbi elemenek kepessegeit. Ami mostanaban gond, az az, hogy divatba jott a hanganyag agyonkompresszalasa, amitol hangosabbnak tunik, viszont agyoncsapja a dinamikat meg az apro reszleteket - de ez a hangmernokok sara, nem a CD-e.

DRM is theft

(#33) sbazsi


sbazsi
veterán

havonta egyszer el kell látogatni a honlapjukra.
mit kell ott csinálni? csak belépni? és ezzel automatikusan van +1 hónapom?
és ha nem? akkor tölthete le újra, vagy elég csak belépni?
:U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.