Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Laslow


Laslow
senior tag

Miért is olyan nagyon jó a SATA?

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#2) Sefter válasza Laslow (#1) üzenetére


Sefter
veterán

Nem melexik annyira, 150 MBps az átviteli sebessége, és kicsi vékony kábele van ezért nem gátolja a levegőáramlást....

Psn ID: sefter_hun

(#3) xuldar válasza Sefter (#2) üzenetére


xuldar
őstag

Na meg nem kell jumperelni, mert 1 kábélre csak 1 meghajtó fér.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#4) Laslow


Laslow
senior tag

És hol tud egy vinyó 150MB-ot beolvasni/írni másodpercenként? Vagy csak nekem vannak túl ósdi cuccaim...? Lehet. :)
A kis kábel jól hangzik. Nem lehet elférni ezektől a széles izéktől a házban. Az, hogy nem melegszik annyira, az mit takar? Az elektronikát? Azt hittem eddig sem amiatt meleg egy vinyó, hanem mert gyorsan pörögnek benne a lemezek, és a gyors mozgás végső soron hőt termel. Persze nyilvan az IC-k is, de gondolom nem attól teljesen forró a Maxtorom egész felülete. Szóval nem értem a kevesebb hő termelődik részt.

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#5) L3zl13 válasza Sefter (#2) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Honnan jött ez a ''nem melexik annyira''????
Szerintem belül egy az egyben megegyezik. A 150MBps pedig nem ér semmit, tekintve, hogy a valós átviteli sebesség még a 100-at sem éri el. (Kb 60-nál van a csúcs.)
Szóval előnyei: Keskenyebb kábel.
Nem kell jumperelni. (Ez a önmagába nem sokat számít.)
A lényeg, hogy nincs Master-Slave tökölés és elmaradnak az ebből adódó problémák is.

Aki hülye, haljon meg!

(#6) DcsabaS válasza Laslow (#1) üzenetére


DcsabaS
senior tag

1.) a SATA nagyobb kapacitásokat kezelhet, mint 137 GByte
2.) könnyebb kábelezes
3.) hot-swap funkció (vagyis a PC kikapcsolása nélkül lehet rádugni és levenni a SATA HDD-ket)

Nem közvetlenül a SATA felépítés miatt, hanem mert ezt fejlesztik (a PATA-t meg már nem igazán):

4.) nagyobb átviteli sebesség (150 MByte/s most, a többszörösei később)
5.) eleve intelligensebb alaplapi vezérlők hozzá (pl. RAID funkciókkal)
6.) nagyobb cache a HDD-ken

A melegedést illetően, annak jó része az elektronikából jön. (Nagyjából az a része, amelyet a HDD alvó állapotában is fogyaszt.)

(#7) L3zl13 válasza L3zl13 (#5) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ami még kimaradt. Jelenleg csak 2 chipsetben (Intel 865/875, VIA KT600) van integrálva SATA vezérlő. Az összes többi alaplapon a SATA vezérlő PCI buszon keresztül működik, aminek a sávszélessége 133MBps. Azaz itt rögtön el is veszett az előny.
Persze ez hamarosan változni fog az újabb chipsetek megjelenésével.

Aki hülye, haljon meg!

(#8) DcsabaS válasza Laslow (#4) üzenetére


DcsabaS
senior tag

A mai leggyorsabb 15000 rpm-es HDD-k kb. 60 MByte/s-ot tudnak folyamatos írás/olvasás során. De teljesen jogos, hogy az interfész elektronika ennél gyorsabb kommunikációra legyen képes a vezérlővel.

(#9) L3zl13 válasza DcsabaS (#6) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Na várjunk.
Nagyobb klapacsitásokat kezelhet, mint 137GB? És a jelenlegi 250GB-s PATA vinyók? Azok hogy működnek?
Hot-swap: Igen itt benne van a szabványban, de valójában sokan használják már PATA-n is.

A többi meg mint te is írtad maximum azért igaz, mert a jövőben erre tevődik át a fejlesztés. De még egy darabig lesznek új PATA vinyók. Szóval ez inkább csak a távolabbi jövő.

Aki hülye, haljon meg!

(#10) L3zl13 válasza L3zl13 (#9) üzenetére


L3zl13
nagyúr

klapacsitás ???? Neeeem, ezt nem írhattam. Ennyire szarul gépelnék? :O

Aki hülye, haljon meg!

(#11) erdoke válasza L3zl13 (#9) üzenetére


erdoke
titán

WD Raptor 10000 rpm SATA HDD-nél kb. 20% a CPU használata, mint PATA HDD-nél. Azért ez is számít amellet, hogy az elérési ideje 5 ms. Többi SATA HDD-nél egyenlőre még inkább úgy néz ki, hogy alig változtattak bármit a csatolón kívül.

A legjobb aláírás a héten

(#12) xuldar válasza DcsabaS (#6) üzenetére


xuldar
őstag

Én úgy tudtam, hogy azért melegszenek az újabb winyók, mert gyorsabban pörögnek a tányérok, nagyobb súrlódás, stb. Mindenesetre ha megfogom használat közben a winyóm alját és a tetejét, akkor nem az elektronikától kapom el a kezem, nehogy lekapja a bőrt...
És engem is érdekelne, hogy ha pata nem tud 137G-nél többet kezelni, akkor miért lehet kapni jóval nagyobb pata winyókat.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#13) gesuz válasza L3zl13 (#10) üzenetére


gesuz
senior tag

Csak hogy a patás hot swapolók lottóznak is.:)

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#14) Troll


Troll
tag

Nagyon szépjó ez a SATA, de már évek óta ott van pl. a FireWire. Az miért nem jó? Ráadásul az már most 800-nál tart sávszélességből.

(#15) L3zl13 válasza gesuz (#13) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Miért? Én pl nem lotózom Bár lassan már kéne mert ha jól tom megint egy milliárd fölött jár a nyeremény. :))

De pontosan milyen kockázatra gondoltál?

Aki hülye, haljon meg!

(#16) L3zl13 válasza Troll (#14) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Mááár 800??? Úristen. Akkor az már majdnem elérte az IDE kábel sebességét! :)

Nahszal, az USB, FW soros adatátvitel. Így hagyományosan bit/s és ennek többszöröseivel mérik a sebességet. Azaz 800 Mbit/sec= 100MByte/s (ATA100) ellenben a SATA 150 MB/s-ével.

Ugyan a SATA is soros adatátvitel, de meghagyták a MByte/sec-es sebességjelölést, hogy jobban összevethető legyen a PATA-val gondolom.

Aki hülye, haljon meg!

(#17) Hege


Hege
tag

Hi All!

Szerintem elobb-utobb ugyis le fogjak valtani a SATA vinyok a PATA vinyokat, de most meg szerintem tok folosleges SATA-ban gondolkodni.

Amig egy vinyo 7200-n porog addig soha sem fogja atlepni a 72 Mb/sec-et. En eddig csak a WD-nel hallottam 10000rpm-es vinyorol, ami tenyleg gyorsabb,mint a 7200-esek,de nem azert, mert sata! A hot swap meg a kabelelrendezes, nem erdekel. En a 80 erest is korrektul megoldottam.

A fo problema az adatatviteli sebessegekkel van es hiaba fejlesztenek ki ilyen-olyan csatolofeluleteket, ha az eszkozok fizikailag nem tudjak kiszolgalni.

Szepen hangzik ez a SATA300 is , de mikor lesz a hattertarak valos atviteli sebessege 300 MB?!? Es ha mar most annyi lenne akkor is max. a fele lenne ddr memoriaknak. Tudom, nem erdemes a kettot hasonlitgatni. Egy 7200-es vinyo, napi hasznalatra tokeletes a SATA meg megint csak vakitas (atlagos felhasznaloknak) valos elonyok nelkul.

Udv.

Hege

(#18) gesuz válasza L3zl13 (#15) üzenetére


gesuz
senior tag

Az elektronikai dolgok meg ilyenek nem nagyon szeretik ha a táp el van véve de azért tolod neki az bemenetén az adatot. Patát nem erre találták ki és ha nincs mákod akkor a vinyo elektronika mondhatja, hogy kösssssssssssssz.
Ha van USB cuccod meg nézed az érintkezőit könnyen kiderül melyek a táp madzagok azokon látszik, hogy kicsit később ereszti el.:)

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#19) L3zl13 válasza gesuz (#18) üzenetére


L3zl13
nagyúr

1. Értem. És mi van ha az IDE kábelt húzom ki először? :)
2. Ha ez igaz (nem tudom mert nem értek az elektronikához) akkor miért nem olyan rack-eket gyártanak, ami előbb/egyszerre választja le az adat csatlakozást, mint a tápot?

Aki hülye, haljon meg!

(#20) gesuz válasza L3zl13 (#19) üzenetére


gesuz
senior tag

A válasz érdekes lesz a vinyó az egy FIX tár minek hotswapolni ha ott a kis lemez?:)
Legalábbis amikor tervben valami ilyesmi lehet

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#21) gesuz válasza L3zl13 (#19) üzenetére


gesuz
senior tag

Nem tom

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#22) Troll válasza L3zl13 (#16) üzenetére


Troll
tag

Ja tényleg. Bocs. :))
Bite meg a bait.

(#23) Troll


Troll
tag

Ki lehetne használni a sávszélességet, csak el kéne felejteni a mechanikus adatrögzítést. Pl. kék tervezni jó kis vezérlőt, belerakni egy mobilrekbe, a standard tápcsati egy akksit töltene, és lehetne pakolni a 512MB-s Ram-modulokat bele. És az eész egy IDE-s lemezként látszana.
OK, ez nem olcsó, de ilyenre szveppeltetni a Wint meg a Fotosopot... azt meg lehetne érezni. :)

(#24) L3zl13 válasza Troll (#23) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Basszus. Nagy ötlet. Csináljunk fizikai memóriákból virtuális IDE drive-ot, és arra csináljunk virtuális memóriát!! :))
Pár lépés kihagyásával tedd a RAM modulokat a memória slotokba és nem kell swappelned annyit.

Másrészt ehhez meg nagyságrendekkel kevés az IDE sávszélesség. Szóval semmi értelme.

Aki hülye, haljon meg!

(#25) L3zl13 válasza L3zl13 (#24) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Persze jó volna, ha a mechanikát ki lehetne hagyni. Csak sajnos nincs olyan tárolótechnológia, ami kikapcsolás után megőrzi az adatokat, és gyorsan írható.

Pl a Flash memóriák sebessége sajnos még 1/10-e a vinyókénak. (Fej pozícionálással stb együtt.)
Valamikor 10 évvel ezelőtt szó volt olyanról hogy mágneses ram. Na az egy nagy dolog lett volna ha sikerül költséghatékonnyá tenni a gyártást.

Aki hülye, haljon meg!

(#26) emstityu


emstityu
tag

Én is úgy gondolom hogy a SATA-é a jövő de szvsz most még nem érdemes.Lakótársam nemrég vett egyet és (Seagate) de semmivel nem gyorsabb az én PATA Seagate7200-s winyómnál,és hangosabb is meg valami miatt összeveszik a PATA LG cdrommal és eltünteti azt, aztán meg jöhet a restart.

Én sevoltam.....csak valami mittudomén!

(#27) zax


zax
tag

Nekem 2x 120GB Seagate Barracuda V van SATA vezérlőn Raid0-ban. Külön nem mértem a sebességüket, de így raidben már kellemes sebességet produkálnak :)

R.I.P. Pentium 4

(#28) DcsabaS válasza L3zl13 (#9) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#9) L3zl13!

Az ATA 137 GByte-os korlátról és megkerülési módjairól pl. itt olvashatsz bővebben:
[L]http://www.wdc.com/en/library/eide/137Barrier.asp[/L]

(Egyébként ''klapacsitás'' (:-)...)

*********
Kedves (#12) xuldar!

Írod:
''Én úgy tudtam, hogy azért melegszenek az újabb winyók, mert gyorsabban pörögnek a tányérok, nagyobb súrlódás, stb.''
Ez alapvetően igaz is. Ez a lényegesebb faktor.

Kérdezed:
''És engem is érdekelne, hogy ha pata nem tud 137G-nél többet kezelni, akkor miért lehet kapni jóval nagyobb pata winyókat.''
Lásd az előző linken megadott helyet!

*********
Kedves (#14) Troll!

Kérdezed:
''Nagyon szépjó ez a SATA, de már évek óta ott van pl. a FireWire. Az miért nem jó? Ráadásul az már most 800-nál tart sávszélességből.''
Jó kérdés. Szerintem lehetne közvetlen hálózati interfészes HDD-ket is csinálni (mondjuk gigabit-est), és akkor roppant könnyen/olcsón lehetne növelni a háttér kapacitást, hiszen nem kellene hozzá PC.

*********
Kedves (#17) Hege!

Írod:
''...de most meg szerintem tok folosleges SATA-ban gondolkodni.''
Akinek kell a hot-swap, annak máris nagyon jó.

Írod:
''A fo problema az adatatviteli sebessegekkel van es hiaba fejlesztenek ki ilyen-olyan csatolofeluleteket, ha az eszkozok fizikailag nem tudjak kiszolgalni. ''
A fejlesztés mindkét fronton zajlik egyszerre. Az világos, hogy az elektronikák (pl. cache-ek) közötti sebesség relatíve mindig nagyobb lesz.

Kérdezed:
''Szepen hangzik ez a SATA300 is , de mikor lesz a hattertarak valos atviteli sebessege 300 MB?!?''
Ez hamarább előfordulhat, mintsem hinnénk. A mai 15000 rpm-es HDD-khez a 133-150 MByte/s-os elektronikai sebesség még éppen arányosnak mondható, vagyis a legnagyobb kategóriában már elérték azt a határt, amely fölött az elektronika már számottevően korlátoz.

*******
Kedves (#23) Troll!

Ehhez hasonló Solid State HDD már régóta létezik, csak éppen drága (fajlagosan).

*******
Kedves (#24) L3zl13!

Nagy (32 MByte fölötti) virtuális drive-ot lehet csinálni Windows alatt, pl. a RamDisk programmal. 32 bites proci mellett 4 GByte a határa:
[L]http://www.winsoft.sk/ramdisk.htm[/L]

(#29) rog


rog
addikt

ez a 13xgb-s korlat gyak az udma133-as szabvannyal megszunt.

(#30) L3zl13 válasza DcsabaS (#28) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Kösz az utolsót. Bár amire válaszként írtad az csak poén volt. :)

A másik linket próbáltam, de nem sikerült megnyitnom. :(

Aki hülye, haljon meg!

(#31) Sanya


Sanya
nagyúr

Lehetne kiadni 5400-as fordulatszámúakat is(mint a celeron, vagy a duron), hisz ki akarja megfőzni a winyóját? +1 hűtő meg nem olyan jó

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#32) DcsabaS válasza L3zl13 (#30) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Melyik másikat? (Nálam mindegyik működik.)

(#33) hungeek válasza Sanya (#31) üzenetére


hungeek
senior tag

ezt most viccnek szántad vagy komolyból mondtad?

mert ha vicc volt akkor :DDD
ha komoly akkor :(((

(#34) MegaP(r)oci válasza L3zl13 (#25) üzenetére


MegaP(r)oci
csendes tag

Bocs. de itt a megoldás. Ha tényleg megvalósul. Minden eddigit el lehet felejteni.
http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=21536

''Isten barmai kevesen valának, s megteremté az embert.''

(#35) gesuz válasza MegaP(r)oci (#34) üzenetére


gesuz
senior tag

úgye látjuk hogy nem háttér tárnak szánják

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#36) MegaP(r)oci válasza gesuz (#35) üzenetére


MegaP(r)oci
csendes tag

A szurokércről sem az atombomba lehetősége rémlett fel...

''Isten barmai kevesen valának, s megteremté az embert.''

(#37) _Volkovy_ válasza hungeek (#33) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

SATA mellett tényleg nem egy nagy ötlet,de amúgy ha a vinyópiac összességét nézzük,igaza van :)

(#38) katonag


katonag
tag

biztos én vagyok a tudatlan, de a kábelen kívül mi előnye van a SATA-nak? Ugyanazzal a sebességgel mondjuk 32 kábelen adatot továbbítani, az sokkal gyorsabb lenne, nem? Az interferenciát meg ki lehet küszöbölni. mit nem tudok?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.