Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ebx


ebx
aktív tag

Prohardver: mikor teszteltek ilyet?

For every complex problem, there is a solution that is simple, neat and wrong.'' H.L. Mencken

(#2) fLeSs


fLeSs
nagyúr

ez a kép komoly? :DD
az alsó proci érdekes helyen van, az AGP foglalat ''kicsit'' közel került hozzá, vagy fordítva? :D

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#3) neduddki válasza ebx (#1) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

ma kis is doptak akukaba a lapot merthogy mar repen a pocon porosodott, ma tavajj megvolt a teszt, de minthogyalairtak atitoktartast, meg qtjat se erdkli aze asztan porosodik a fijojjban az egesz:-))))))))))

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#4) Vitus válasza fLeSs (#2) üzenetére


Vitus
őstag

Ez tényleg érdekes az én fx-em nem is menne bele mert a hátúlján is vastag hűtő van. Ezt eléggé eltervezték. :(

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#5) Genialis


Genialis
aktív tag

Amióta megláttam az első k8t800-as alaplapot az a technikai kérdés motoszkál az agyamban, hogy hogy a francba kötik rá a második pocesszort a memóriákra. Merthogy tuti nem megy abba a memó blokkba két oldalról be madzag a két procitól...

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#6) e-biza


e-biza
őstag

lehet nem geforce fx 5900 ultra kártyákat szánnak bele :) inkább PNY Quadro-t vagy Ati FireGL -t :) vagy vmi pci-os s3 vga-t mert szervernek sem uccso.

Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

(#7) twollah


twollah
nagyúr

Eleg szukos ez az alaplap.

(#8) anulu


anulu
félisten

Engem a RAM kezelése érdekel. Ha nem ECC-s 333MHz-es RAM-ot pakolok a lapba, akkor mi történik? Kötelező az ECC?????

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#9) anulu válasza anulu (#8) üzenetére


anulu
félisten

márcsak azért, mert inkább Opteront vennék, de az ECC nekem nem kell!

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#10) Genialis válasza anulu (#8) üzenetére


Genialis
aktív tag

Bikóz opteron hendling di memóri, jú mászt júz ecc. End jú szákd.

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#11) M@trixfan válasza Genialis (#5) üzenetére


M@trixfan
addikt

Többrétegű nyáknál nem feltététlenül a felszínen mennek a memóriaillesztés vezetései.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#12) kzoltann


kzoltann
aktív tag

nem a geforce fx tulajoknak szanjak ezt az alaplapot. szerintem minden 1000. vasarlonak lesz vele olyan problemaja hogy az fx-e nem m1 bele.

(#13) Male válasza fLeSs (#2) üzenetére


Male
nagyúr

Az alsó procinak jó melege lesz, mert a felsőnek a hűtője is majdnem hozzáér, alulról meg a VGA fűti és akadályozza meg a légáramlást, aztán még aoot a kondisor a harmadik oldalon -> jókora teljesítményű venti kell rá, hogy az ''akadályok'' ellenére is hűtse a procit. Miért nem forgatják el az egyik procit 90 fokkal, és tolják arrébb, hogy csak egy-egy sarkuk legyen közel egymáshoz -> sokkal jobb lenne a hűtés.

(#14) zax


zax
tag

Csak tudnám, minek csinált északi hidat a Via, mikor az a prociban van? Azt hiszik, hogy ők jobbat kreálnak, mint az AMD? :D

R.I.P. Pentium 4

(#15) anulu válasza Genialis (#10) üzenetére


anulu
félisten

És mennyibe kerül (~) 512MB DDR333 ECC?

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#16) hobizoli válasza zax (#14) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Ez egy HT<->AGP tunnel.


hobizoli

több drón kell ;P

(#17) gergoke

hmmm via... az se nem workstation, se nem szerver chipset gyártó... :)
tehát ez a lap se nem workstation, se nem entry level szerver lap. akkor micsoda? :) msi fából vaskarika? :D

(#18) hobizoli válasza gergoke (#17) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Egyszer el kell kezdeni...



hobizoli

több drón kell ;P

(#19) DcsabaS válasza zax (#14) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#14) zax!

Nem az északi híd, hanem csak a RAM vezérlő van integrálva a prociba. (Az AGP port és a déli híd felé való adatforgalmat továbbra is az északi híd csinálja.)

*******
(#17) gergoke!

Ha a szóbanforgó alaplap és a belevaló proci nem lesz túl drága, akkor nagyon is jó lesz kisebb szervernek, munkaállomásnak és még dögös 3D játékgépnek is.

(#20) hobizoli válasza DcsabaS (#19) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Nekik hiaba magyarazod, hogy ezzel sacc/kb netto 200-bol -amennyiert majd egy Prescott-t lehet majd venni (deszka nelkul)-, kijon egy Dual Opteron 242-s rendszer, 2x DualDDR333, azaz 10.8GB/sec RAM szavszelesseggel, es mennyivel elonyosebb, es mennyivel nyujt nagyobb teljesitmenyt egy valos SMP rendszer, egy ''csak'' virtualis SMP, azaz SMT-nel...amikor az XP Pro mar alapbol le tud 2 valos CPU-t kezelni. Azonkivul, hogy tud 64bit-t is, mar csak hab a tortan...


:C


hobizoli

több drón kell ;P

(#21) sirály12


sirály12
őstag

Nagyon bejön nekem ez a cucc. :C
Lehet legközelebb iet szerzek be magamnak ajándékba. :DDD

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#22) zax válasza DcsabaS (#19) üzenetére


zax
tag

És hogy oldották meg pl. az Asus SK8N-nél, hogy nincs északi híd?

R.I.P. Pentium 4

(#23) steveetm válasza zax (#22) üzenetére


steveetm
őstag

Az NForce3 micsoda szted?
Üdv.: steveetm

(#24) gergoke válasza hobizoli (#20) üzenetére

szezont a fazonnal? :D

athlon64 - pentium 4
opteron200 series - xeon dp
opteron800 series - xeon mp

(jó, tudom a 64 bit. mint nagy érv szerepelhet az amd mellett, de erről késöbb)

nem úgy ahogy te írod, hogy pentium 4 vs. opteron. nem egy pálya a kettő!

de amúgy az intelnél a xeon mp-ben és dp-ben is benne a HT is ;) szal ott smp 16 utasig + ht is. :) tehát 16 fizikai és 32 virtuális processzor... jöjjön a datacenter server ;)
http://www.pc.ibm.com/us/eserver/xseries/x440.html

64 bitet meg meglássuk ha lesz tényleg desktop os... valamikor Q1/2004-ben... de félek lesz abból még H1/2004 is... :\

(#25) gergoke válasza DcsabaS (#19) üzenetére

hmmm... felelős és komoly ember nem nevezi szervernek a sarki pécé üzletben összerakott gépet, még ha brand-nek tűnő alkatrészekből is áll össze, akkor sem. ez az első.
a második meg az, hogy a via több okból sem kerülhet bele szerverbe... :)

de lehet én vagyok túl konzervatív!? :)

(#26) gergoke

amúgy valakinek feltünt az, hogy ismét újabb táp szabványra lesz szükség a dual opteronhoz? :)
mert a hagyományos ATX csati még ok. de a lap bal szélén van egy olyan csati mint az ATX12V-os csatlakozó 2x, együtt...
na meg ott van az ATX12V is.

bár lehet hogy nem mind táp? :)

(#27) gergoke válasza gergoke (#26) üzenetére

na nem voltam rest és leszedtem a manualt. a lap csak fel van készítve SSI tápok fogadására is, ezért a nagyobb csati (2x ATX12), de ebbe normál táppal csak a felét elfoglaló ATX12V megy bele.
a másik csati ami az agp közelében van, az azért van hogy szükség esetén (ha agp pro kártyát használunk) megfelelő legyen a vga tépellátása, tehát agp pro vga esetén ide is csatlakoztatni kell egy tápot.
mondjuk a leírás (1.1-es már) beszél még egy hagyományos JPW1-es csatiról is, de a board layouton és a képen ennek nyoma sincs... lehet hogy ez még nem 1.1 hanem csak 0.9? :)

húú ha nagyon kusza vagyok vagy rosszul értettem az az időnek is betudható. :D

(#28) DcsabaS válasza zax (#22) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#22) zax!

Minthogy a RAM vezérlőt nem kell integrálni, az nVIDIA úgy döntött, hogy az északi és a déli hidat egyesíti. Ezért az nForce3 chipset-nél nincs külön északi és déli híd.

Ez távlatilag csökkenti az árat, viszont rontja a rendszer rugalmasságát. A VIA a legújabb déli hídját (VT8237) beépítheti AthlonXP-s, P4-es, és hamarosan Athlon64-es és Opteron-os gépekbe is. (Ezzel szemben az nVIDIA-nak még van pár fordulója a hagyományosan a déli hídba integrált funkciók körül, lásd a SATA és hang vezérlő problémákat.)

*******
Kedves (#25) gergoke!

A szervert NEM az teszi, hogy milyen névvel látta el a gyártó, vagy az eladó. (És még csak nem is az, hogy ki a gyártó.) A szerver attól szerver, hogy szerver funkciókat valósít meg.

A minőségről (funkciók, teljesítmény, megbízhatóság, ár, stb.) természetesen sokat lehet rágódni. Pl. még a VIA C3 processzorával (a kis teljesítményfelhasználása miatt) is építenek szervereket.

Írod:
''a második meg az, hogy a via több okból sem kerülhet bele szerverbe... ''
Mi az a több ok?

(#29) Genialis válasza M@trixfan (#11) üzenetére


Genialis
aktív tag

Lehet, de nekem ez akkor is gyanús. Főleg mivel a lap manuálja csak egy procit említ mindenhol. Elmondom mi a gyanúm. Nemes egyszerűséggel csak ez egyik procira kötötték rá a memóriát, a másik meg úgyis megoldja a hozzáférést hipertransporton. Csakhát ez ugye...

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#30) e-biza válasza DcsabaS (#28) üzenetére


e-biza
őstag

szerintem gergoke arra gondol,hogy egyintel chipsetes amd lap jobb lenne :)
nem tudom mivel lehet még amd-t szerelni? van a sis,nvidia,via. van még aki gyárt chipsetet az amdhez?

Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

(#31) e-biza


e-biza
őstag

ugye még kihagytam az amd chipsetjét :)
és ugye a jo kis boxx technology is amd chipsetes alaplapot rak a gépeibe
ftp://www.boxxtech.com/pub/specsheets/3dboxx_AMD.pdf

Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

(#32) DcsabaS válasza Genialis (#29) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#29) Genialis!

''... Nemes egyszerűséggel csak ez egyik procira kötötték rá a memóriát, a másik meg úgyis megoldja a hozzáférést hipertransporton. ''
Ez egy érdekes feltevés (:-)! Megvalósíthatónak tűnik, de ez esetben a 2. CPU voltaképpen csak a saját L2 cache-ét tudja hatékonyan RAM-ként használni...

******
Kedves (#30) e-biza!

''szerintem gergoke arra gondol,hogy egyintel chipsetes amd lap jobb lenne ''
(:-).

AMD, VIA, nVIDIA, SiS és ALI chipset-ekről tudok, de akadhat még más speciális chipset-et gyártó cég is.

(#33) gergoke válasza DcsabaS (#28) üzenetére

úgy érzem, hogy szemléletbeli különbségek vannak köztünk. én pont arra próbáltam meg rávilágítani, hogy a szerver nem attól szerver a szememben, hogy milyen funkciókat valósít meg...
a szerver attól szerver, hogy milyen mellé adott érték van a vas mellett, valamint hogy milyen a tervezése. (most maradjunk az x86-nál)
a gyári intel szerver lapok (és így a supermicro, valamint a tyan lapjai is pl.) beleépítve egy igényes házba (nem a chieftec dragont és az aopent értem ezalatt) pont az a kategória nálam, ami még elmehet esetleg ha nagyon nincs más... nekem a szerver a proliant-oknál vagy az ibm x series-nél kezdődik. ott van rendes mellé adott érték a vas tervezésénél (teherbírásánál), a szoftver és kiegészítő hardver körítésben és a garancia terén is. na ez az amit egy oem és egyéb cuccokból összeszerelt szerver SOHA nem fog adni! (most arra ne vigyük el a dolgot, hogy mire van még szüksége a piacnak és kell a nagyon olcsó megoldás is, mert most arról próbálok meg beszélni, hogy milyen a hamis biztonságérzet amit az általad említett ''szerverek'' adnak. olcsó húsnak híg a leve effektus)
gondolom láttál már (cpq) hp proliant vagy bármilyen becsületes ibm szervert és érted hogy miről beszélek.

a viánál az első ok amiért nem szereli felelős szerver gyártó a termékeibe az a megbízhatóság. (igaz már láttam pl az általam korábban említett x440-ben via south bride-et, ide vezérlőnek :( ) a második az, hogy ez nem minden esetben ez az az ár érzékeny piac, ahol megéri spórolni legyártott darabonként 5-10 dollárt. a via a piacon eljátszotta a renoméját már jó párszor. többek között a sokszor instabil, nem megfelelően optimalizált (szinte mindig kijött az A verzió is) és a nem előrelátóan tervezett (sokszor cseréletek azért is chipsetet, vagy chipset reviziót, mert az adott feature csak abban volt elérhető, habár már előtte tudni lehetett, hogy mire is lesz szükség a chipsettől) termékekkel.

amúgy ezekről a kérdésekről már többször volt alkalmam beszélgetni a hp engineering team-jének tagjaival, vagy ha itt jártak magyarországon, vagy ha én jártam külföldön rendezvényeken (pl. ENSA@work). úgy érzem nem a vak világba beszélek...

mégegyszer kiemelném, hogy nem is tudsz és ne is akarj meggyőzni arról, hogy az a szerver amire ezt a jelzőt ráakasztjuk... ilyen erővel egy StrongARM processzorral szerelt PDA is lehetne az, ha adott esetben ennek az erőforrásait szimultán ketten érik el hálózaton keresztül... :) és ez a megközelítés szerintem nem fedi a valóságot!

(#34) gergoke válasza e-biza (#30) üzenetére

igen, az AMD is gyárt. ''érdekes módon'' ezt használja az IBM is... miért nem via-t? vagy miért nem sis-t vagy nvidia-t? teszem fel a költői kérdésem... :)
''The new IBM Opteron server uses the AMD 8111 chipset, and has the auxiliary 8131 HyperTransport bus for PCI-X peripherals.'' természetesen ez keresendő az előbb leírt dolgokban és abban is hogy hol a PCI-X támogatás (hogy csak egy pici szeletet ragadjak ki) a többiek esetében?

amúgy nem csak intel létezik az intel vonalon mint szerver chipset. ott vannak a nagyon jó serverworks-ök is még, és nagyon jó a piaci részesedésük is... nem véletlen... :)

(#35) gergoke válasza e-biza (#31) üzenetére

látom amíg írtam javítottál... :)

(#36) hobizoli válasza gergoke (#33) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Nem ertem miert kell idekeverni ezeket a nagyvallati igenyekre keszult szervereket...egy szerver attol server, hogy olyan funkciokat lat el, ez lehet egy csira Celeron is akar, ha eleg arra, amire keszult. A hwsw forumat egy Celeron 800 vitte sokaig, eleg volt, minek kellett volna azonnal 4 CPU-s Xeon MP szerver oda...Jo hogy nem kell mar egy 20fos kft-nek is egy 4 CPU-s Itanium szervert megvennie, mert csak az ''a szerver''...

Az anandtech-t meg egy dual Athlon MP 1.2GHz szerver viszi/vitte, amikor arra csereltek volt is rola egy cikkuk...

Birom mar, hogy -szinte- mindenhol mindeki a csucs profi, ultra high-end megoldasban gondolkodik, csak azt felejti el, hogy az mennyibe is kerul...ennyi erovel otthonra netezni meg egy P4-3.2C kell, nem?

:(:((:(((:o:O:U:F


hobizoli

több drón kell ;P

(#37) DcsabaS válasza gergoke (#33) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#33) gergoke!

Tényleg lényeges szemléletbeli különbség van közöttünk. Úgy látom, hogy te csak a csinos nőt tartod nőnek, a nagy medvét medvének, és a bajszos betyárt betyárnak (:-)...

Írod:
''... mert most arról próbálok meg beszélni, hogy milyen a hamis biztonságérzet amit az általad említett ''szerverek'' adnak. ...''
Ha a biztonságot tekintjük, akkor a legbiztonságosabbnak kikiáltott szerver sem olyan biztonságos, mint ha az adatainkat egy máshol elhelyezett másik szerveren is tárolnánk. Ha pedig van ilyen backup szerverünk, akkor igenis tehetünk engedményt abban a tekintetben, hogy ''a szerver'' úgymond mennyire legyen biztonságos (jobban mondva drága). (Egyáltalán nem véletlen, hogy az internet fejlődése éppen az erőforrások ilyen szétszórásának jegyében zajlik.)

Írod:
''a viánál az első ok amiért nem szereli felelős szerver gyártó a termékeibe az a megbízhatóság.''
Miért gondolod, hogy egy kis sorozatban (és esetleg kis cég által) gyártott speciális szerver chipset megbízhatóbb lesz, mint a VIA megfelelő terméke?

Írod:
''nem minden esetben ez az az ár érzékeny piac, ahol megéri spórolni legyártott darabonként 5-10 dollárt''
Ez igaz. De gyártani csak az tud, akinek van pénze, és hosszabb távon csak annak lesz pénze, aki tömeget is tud gyártani, olcsón.

Írod:
''a via a piacon eljátszotta a renoméját már jó párszor. többek között a sokszor instabil, nem megfelelően optimalizált (szinte mindig kijött az A verzió is) és a nem előrelátóan tervezett (sokszor cseréletek azért is chipsetet, vagy chipset reviziót, mert az adott feature csak abban volt elérhető, habár már előtte tudni lehetett, hogy mire is lesz szükség a chipsettől) termékekkel.''
Ami azt illeti, bőven lehetne mesélni arról is, hogy pl. az Intel, vagy az nVIDIA hogyan puskázta el bizonyos saját chipset-eit, hogy aztán VIA chipset-et legyenek kénytelenek használni. (Gondolod azért, mert az még rosszabb volt?)
A SiS, vagy az ALi chipset-eiről már nem is szólva.

Valójában a VIA chipset-ei egyre jobbak. Ha nem is tudja egy-egy újabb chipset-jük mindazt, amit aktuálisan elvárnánk tőle, mindig javítanak rajta. A déli hidat illetően pedig (a VT8237) jobb bármelyik konkurensénél!

Írod:
''mégegyszer kiemelném, hogy nem is tudsz és ne is akarj meggyőzni arról, hogy az a szerver amire ezt a jelzőt ráakasztjuk... ''
Szerepet tévesztel! Szerintem nem az elnevezés teszi a szervert, hanem hogy szerver funkciókat valósít meg (eredményesen) a gép. De nem akarlak meggyőzni, azt gondolsz, amit akarsz.

(#38) Genialis válasza DcsabaS (#32) üzenetére


Genialis
aktív tag

''Ez egy érdekes feltevés (:-)! Megvalósíthatónak tűnik, de ez esetben a 2. CPU voltaképpen csak a saját L2 cache-ét tudja hatékonyan RAM-ként használni...''

Na ez az.

Igazából nincs baj a HT-n keresztüli memória hozzáféréssel, mert ha normálisan szerelt Opteron rendszer van, akkor általában így oldják meg a pocik a másikra kötött memóriában való túrkálást. (feltehetőleg az oprendszerre hárul a feladat, hogy próbálja meg a adott processzorhoz tartozó memóiaterületre rakni az ott futó processzeket) Szóval a hipertransport többnyire erre van kitalálva. Igazából az a gáz hogy ha a feltételezésem igaz (A másik csúnya feltételezésem még borzalmasabb: mindkét proci a northbridge-en át) akkor felezték a memsávszélt. Azaz jó magyarosan megfogalmazva adtak a szarnak egy pofont.

Szóval jó lenne, ha valaki valahogy megnyugtatna, hogy ez az alaplap annyira nem szar, és igenis mindkét proci megkapta a neki járó dedikált 2 memóriafoglalatot a neki járó jófajta 333-as ddr memóriával, mindenféle alantas trükközés nélkül, egyszer dróttal bekötve.

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#39) Genialis


Genialis
aktív tag

A szerver vitához:

A szerver valóban attól szerver hogy szerver funkciókat lát el. Namármost ha nem látja el ezeket a funkciókat akkor nem nevezhető éppen szervernek. Leginkább mikor nem látja el a funkcióit:

1. Ki van kapcsolva.
2. Le van fagyva.
3. El van romolva.

Ezekből ugye a 2. és 3. Pont erőteljesen függ a hardver minőségétől.

Szerencsére volt alkalmam igazi szerver vasakkal dolgozni. Ofkoz azok iszonyú messze állnak ezektől a megoldásoktól, mivel itt nem nagyon játszik be a hibatűrő működés, menetközbeni alkatrészcsere, stb.
Tehát innentől kezdve csak arra lehet építeni, hogy reméljük nem makkan meg a hardver a szerverünkben (vagy csinálunk klasztert, és akkor tulajdonképpen megvalósítottuk a hibatűrést).

És akkor a vita már csak a tapasztalatokról szólhat, hogy eddig ki hány szervert látott megfagyni, eldurranni, és milyen vasak voltak ezek.

Hozzátenném, hogy ilyen szempontból a legfontosabb tényező a mák.
A másik amit hozzátennék, hogy a VIA már nem az ami a 486-os időszakban volt, akárkinek akármilyen pavlovi reflexei alakultak akkor ki.

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#40) Genialis válasza anulu (#15) üzenetére


Genialis
aktív tag

''És mennyibe kerül (~) 512MB DDR333 ECC?''

Sokba. Mondtam, hogy megszívtad...:)

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#41) DcsabaS válasza hobizoli (#36) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#36) hobizoli!

Írod:
''Az anandtech-t meg egy dual Athlon MP 1.2GHz szerver viszi/vitte, amikor arra csereltek volt is rola egy cikkuk...''

Az AnadTech-et pár éve upgrade-elték, akkor valami 8 db Athlon-os gépre. Most nem tudom, mekkora a szerver park.

*******
Kedves (#38) Genialis!

''A másik csúnya feltételezésem még borzalmasabb: mindkét proci a northbridge-en át) akkor felezték a memsávszélt. Azaz jó magyarosan megfogalmazva adtak a szarnak egy pofont.''
Azért bizonyos alkalmazásoknál (pl. videó kódolás) még így is hatékony lehetne.

(#42) DcsabaS


DcsabaS
senior tag

Egy tanulságos link az AnandTech szervereiről 2001-ből (újabbat nem találtam):

http://www.anandtech.com/printarticle.html?i=1456

(#43) zax válasza DcsabaS (#28) üzenetére


zax
tag

Mitől rontaná ez a ''mindent egybe'' megoldás a rendszer rugalmasságát? Vagy miért lenne a Via megoldása rugalmas? Az ok, hogy a Via így mindig tud újabb déli hídat kihozni, na de abból te nem profitálsz, ha már megvetted az alaplapot. Vagy talán cserélhető lesz a déli híd az alaplapon?
Az nVidia megoldása azért tetszik jobban, mert így az északi és déli ''híd'' közvetlenül kommunikálhat egymással, nem kell mindenféle V-Link, amik lassítják a rendszert. Ezenkívül az nVidia is ugyanúgy tudja fejleszteni a déli híd részét, aztán a következő alaplapra már azt a chipet rakja.

R.I.P. Pentium 4

(#44) Den válasza zax (#43) üzenetére


Den
veterán

szeribtem itt nincs vlink, hanem hyper transport van.

www.simson4t.hu

(#45) DcsabaS válasza zax (#43) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#43) zax!

Kérdezed:
''Mitől rontaná ez a ''mindent egybe'' megoldás a rendszer rugalmasságát? Vagy miért lenne a Via megoldása rugalmas?''
Ha csak az északi híd CPU specifikus, és a déli híd felé egy szabványos nagysebességű kapcsolat van, akkor bármelyik procihoz illeszthető korszerű déli híd (lásd VIA fronton az Athlon, a P4 és az Athol64/Opteron eseteit, amelyek mindegyikéhez jó a VT8237), amikor pedig a déli híd upgrade-je válik esedékessé, akkor az az északi híd bolygatása nélkül is megtehető.
Ha egybe van integrálva az északi és a déli híd, akkor bármelyik alegység elavulása, vagy hibája esetén az egész elavult, vagy rossz.

Írod:
''Az ok, hogy a Via így mindig tud újabb déli hídat kihozni, na de abból te nem profitálsz, ha már megvetted az alaplapot. Vagy talán cserélhető lesz a déli híd az alaplapon?''
A haszon azoknál a vevőknél jelentkezik, akik éppen akkor vesznek új alaplapot, amikor már arra az újabb részegységet szerelik.

Írod:
''Az nVidia megoldása azért tetszik jobban, mert így az északi és déli ''híd'' közvetlenül kommunikálhat egymással, nem kell mindenféle V-Link, amik lassítják a rendszert.''
Integrált megoldásnál természetesen könnyebb nagyobb belső sebességet elérni. De vajon mekkora sebességre van igény? Míg pl. az Intel legjobb chipset-ei vagy 256 kByte/s-ot biztosítanak, a VIA V-link 1 GByte/s fölöttit. Szóval egyelőre aligha kevés a bő 1 GByte/s.

*******
Kedves (#44) Den!

A VIA-nál biztosan V-Link van, vagyis az Opteron HT-je csak a VIA északi hídig megy. (Később lehet, hogy csinál olyan déli hidat is a VIA, amelyik a HT-re illeszkedik.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.