Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Lenne egy kérdésem: miben jobb a Serial ATA az UDMA/133-nál, azon kívül hogy 150MB/sec-et tud (amikor korántsem használjuk ki a 133-at sem), és hogy nem fognak vele működni a régi winyók?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#2) Sard


Sard
csendes tag

Szia!

Esetleg nezz utana a serial ata szabvanynak! :)
Amennyire emlekszek, hogy sokkal vekonyabb, mint egy ata133-as kabel.

*****

(#3) andorpapa


andorpapa
őstag

A SerialATA nem kompatibilis az ATA66/100/133 szabvánnyal, mert a nevében is benne van: nem párhuzamos, hanem soros technikát alkalmaz. Ezért lesz olyan vékony a kábele, mint például egy USB kábel, vagy ilyesmi.

Hogy miért lesz gyorsabb? Nem csak a 150 MByte/s miatt. Ez ugyanis a kezdősebesség, a következő típusoknál (ugyanúgy, ahogy az ATA66 után 100, 133) sokszorozódik a sebesség, ugyanis van benne tartalék.

Ráadásul az új vinyók mindig jobbak az előzőeknél, így a SerialATA vinyók is jobbak lesznek az ATA/133-as példányoknál, persze azért a gyártóknak is bele kell jönni a dologba, de menni fog szerintem.

Nem vagyok benne biztos, de úgy emlékszem, hogy az egyre növekvő sebességen kívül az új kontrollerek gyorsabban tudják kezelni a vinyókat, meg kevesebb rendszererőforrást fognak zabálni stb.

Ja, és azért nem használja ki semmi az adott szabvány maximális képességeit, mert tulajdonképpen nem is sebességről kellene beszélni, hanem sávszélességről. Az pedig máris más megvilágításba helyezi a dolgokat.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#4) Loha


Loha
veterán

Én azért remélem, hogy ahogy az FDD -ok vezérlői, úgy a ATA133-as vezérlők is jó ideig megmaradnak az alaplapokon. Mert szerintem az elég jó dolog, hogy a 170Mb-os vinyómat is tudom használni a 60Gb-os mellet. Ezt nevezik tökéletes kompatibilitásnak! Szóval remélem pár év múlva nem kell eldobbni majd a mostani vinyókat! :)))

(#5) Den válasza Panther (#1) üzenetére


Den
veterán

Legfontosabb előnye az egszerű gyors szerelhetőség, nem lesz (tudtommal) külön tápkábel, alapból tudja a hot swap funkciót. Ezek lehetővé teszik teljesen új felfogású pc kialakítását, pl, a meghajtók házon kívül is elhelyezhetők lesznek, a konfig nagyon rugalmassá válik ezáltal...

www.simson4t.hu

(#6) Den válasza Loha (#4) üzenetére


Den
veterán

Lesz egyszerű átalaító oda vissza, tehát tudod használni a serial atas eszközt a mai vezérlőkkel, és a mai eszközöket serial ata vezérlővel.

www.simson4t.hu

(#7) Adi


Adi
senior tag

Hol vannak ezen a képen a csatlakozók? Amúgy emlékeim szerint a SATA software és vezérlés szempontjából teljesen olyan, mint a mai ATA, a különbséget a vas elfedi. De húzzon mindenki keresni doksikat és ellenőrizhetitek belőle. :D

ldm start-reconf primary

(#8) guest


guest
veterán

Szeritem attol nem kell felni, hogy ATA133 nelkul marad az ember. masnem vesz egy PCI-os ide vezerlo kartyat.

prohardver vendég

(#9) Vertic


Vertic
aktív tag

Mondjuk télleg nem nagyon fér a fejembe, hogy hova ez a nagy sávszélességi rekordöntögetés a szép számokon kívül... A winyók nem használják ki még az ATA100-ast sem (66-ot kihasználják? szerintem még nem), a mechanika korlátai miatt, nem? Hát akkor hova sietni? :) Először tán hagyjuk fejlődni a hard diskeket, aztán ha szűk a gatya, akkor tágíthatunk, hehe...

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#10) emvy válasza Vertic (#9) üzenetére


emvy
nagyúr

De kihasználják. A következő miatt: pl. egy UDMA 133-as dróton van 2 db 7200rpm-es vincsid. Azok külön-külön tudnak csúcsban 45 MB/sec-et. A szinkronizáció miatt viszont ha egyszerre próbálnák ezt ráadni a csatira, akkor nem működik a dolog 90 MB/Sec-el. A soros kommunikáció pedig minden szempontból a jövő, mert nagyobb sávszélességgel csak ilyen módon lehet adatot közölni. (jójójójó, tudom hogy ez így nem igaz, de értitek mire gondolok, a sync-es dolgokra.)

while (!sleep) sheep++;

(#11) Vertic válasza emvy (#10) üzenetére


Vertic
aktív tag

Oké, két winyó van, dehát nem úgy van akkor, hogy az egyik master, a másik meg slave? Ilyenkor ha jól emlékszem digit2-ből, akkor az egyik az órajel felfutásánál löki a dumát a másik meg a lefutásnál, ergo nem zavarnak bele a másik sávszélébe... vagy rosszul tudom?

Miért lehetne sorosan több adatot átvinni, mint párhuzamosan??? Ponthogy nem így van!

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#12) Vertic válasza Vertic (#11) üzenetére


Vertic
aktív tag

Na igen, mondjuk akkor lehet gáz, ha nem bírja az egyik befejezni a pofázást fél órajel alatt. Viszont akkor meg megint tömindegy mekkora a sávszél, mert úgyse tudják kihasználni megintcsak (mármint az adott diskek).

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#13) guest


guest
veterán

''Tök jó, hogy ilyen kék!'' :)))))))

prohardver vendég

(#14) emvy válasza Vertic (#11) üzenetére


emvy
nagyúr

Ne is mondd a digit2-t, nemsokára vizsázom belőle...:)
Soros kommunikációban már vmilyen protokoll szerint megy a dolog. Nem véletlenül soros az Ethernet sem. A párhuzamos dolognál akkor még emlékezned kell a hazárdokra digit1-ből:)

while (!sleep) sheep++;

(#15) sz válasza Vertic (#11) üzenetére


sz
csendes tag

Rosszul tudod. A digit2es master-slave dolognak [jol sejtem, h flipflopra gondolsz?] semmi koze nincs ahhoz, h az IDE buszon melyik egyseg a master illetve a slave...

a nagy savszel akkor johet jol, amikor nem a lemezrol olvas a vinyo, hanem a cachebol. ez a 2megas driveoknal mar valamit jelent, de foleg a special edition western digitaloknal, amelyikekre 8 megat szerelnek.

mas kerdes, h cache ide, cache oda, az IDE attol meg nem lesz SCSI. tfh van egy IDE csatornad rajta ket meghajtoval. egyikrol kellene valamit olvasni, akkor meg kell mondani h mit kellene olvasni, es meg kell varni, amig az be nem olvassa, es at nem kuldi a cuccot. Namost ha az olvasnivalo nincs a cacheben, akkor fejet pozicionalni, stbt csinalni kell, addig pedig telik az ido, es a csili-vili sokmegabyteos savszelu IDE buszunk ures, csak az orajel cikazik. Ha kozben a masik driverol is kellene valamit olvasni, akkor meg kell varni, amig ez az olvasas teljesen veget nem er, es utana lehet csak nekiallni a masik meghajtoval beszelgetni. [SCSI meg magkapja, h mit kell beolvasni, elereszti a buszt, leszedi a lemezekrol, amit kell, aztan megint keri a buszt, h tudna az adatokat kuldeni... kozben a buszt hasznalhatja akarki mas is]. nem veletlen, h valamirevalo IDE raideknel egy csatornara egy driveot lehet csak tenni.

udv,
sz

(#16) sh4d0w válasza emvy (#10) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hiába az elméleti 66, 100 vagy 133-as adatátviteli képesség, ha a mechanika behatárolja az átviteli képességet. Ezt a sebességet megközelítőleg lehet csak elérni RAID esetén, illetve ha az adatok a cache-ben vannak.

https://www.coreinfinity.tech

(#17) utax válasza Den (#5) üzenetére


utax
aktív tag

hát azért merész lenne pc-s kötnyezetben hot swap-ről álmodni ... az talán még kicsit odébb van, és nem a S-ATA hiányzik hozzá
nameg a vinyónak azért van áramfelvétele, biztos, hogy össze lehet sodorni a soros kábelekkel ?
ha adsz egy linket erről, szívesen elolvasom, ha most hülyeségeket beszéltem :)

Use the force, Dude !

(#18) rog


rog
addikt

csak ugy:
http://www.serialata.org/cgi-bin/SpecDownload.cgi

(#19) HEBI válasza utax (#17) üzenetére


HEBI
senior tag

Hamár ilyen okosak vagytok akkor megmondhatnátok, miért olyan lassú ugyanazon a winyón a másolás?

A csiga nem lassú állat, csak nagy a súrlódása...

(#20) Den válasza utax (#17) üzenetére


Den
veterán

Valami újságban olvastam, de nem tűnik lehetetlen problemának, a hot svap.
De szerintem nem a sávszélességben kell keresni a sata létjogosultságát, hanem egyszerű szerelhetőségi okai vannak.

www.simson4t.hu

(#21) Vertic válasza sz (#15) üzenetére


Vertic
aktív tag

Kösz, most is okosabb lettem. :)
Nade akkor meg miért hívják master-slave-nek? Megtévesztő, hehe.
Akkor ez most annyit tesz, hogy a max. sebességet nem annyira a sávszél fogja le, amit én is mondtam. Viszont néhány tápos vinyó esetleg 8MB-os (vagy amekkora a cahe-e) burstokben tud nyomatni baromi gyorsan, viszont ez megint csak bizonyos felhasználásoknál kihasználható, pl. ha nagy file-t akarsz mozgatni, akkor valószínűleg semmit nem ér, igaz?

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#22) McJames válasza Den (#20) üzenetére


McJames
senior tag

Szvsz nem csak a szerelhetőség, sőt. Majd utánanézek hol olvastam, de dolog lényege az hogy a háttértárolók mérete (max. adat), valamint az átvitel minősége és időtartama a párhuzamos átvitel esetén a jelenlegi technológiának a határait súrolja. A legolcsóbb áttérést és további x év fejleszthetőséget a SATA jelenti a nagy gyártók szerint.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#23) rog válasza McJames (#22) üzenetére


rog
addikt

a méret most jol kitolodott a francba az ata133-al..
de lehet hogy az intel ottlete volt az egesz, es nem a gyartoke.. :)

(#24) Vertic


Vertic
aktív tag

Mondjuk a kábel vékonyodása király, engem is baromira idegesít a sokeres párhuzamos kábel. Bár vannak megoldások erre is, csak mintha picit drága lenne ahhoz képest, amit nyerek egy ilyen összefogott kábellel. Télleg lehet már Mo-n kapni ilyet?

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#25) guest válasza utax (#17) üzenetére


guest
veterán

Miert lenne meresz dolog ? En mar evek ota csinalom. Csinaltam mar hot swap kartya cseret is :)

Vinyo pedig lazan megy. (Na jo tegyuk hozza, hogy Linux alol ...)

Bgs

prohardver vendég

(#26) McJames válasza rog (#23) üzenetére


McJames
senior tag

Bocs, mivel van már vagy két hónapja, hogy az adott honlapot olvastam, ezért nem fogalmaztam igazán pontosan. Az idézni próbált adathalmaz az ''elavultba'' már beleértette a 133-at.
Ha lesz időm megkeresem és linkelem.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#27) rog válasza McJames (#26) üzenetére


rog
addikt

nehogy mán a lemez méret legyen akadály!
128 Petabyte-ot tud megcimezni az ata 133!!

ez egy darabig eleg lesz..
vagy csak meg nem tudunk valamirol?!

(#28) Vertic válasza rog (#27) üzenetére


Vertic
aktív tag

Nem hallottad? A következő windoze pont ennyit fog kérni minimum install esetén! És akkor abban még nincs benne a 100Gigás IE7 :)))
:DDD :DD :D

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#29) Den válasza Vertic (#28) üzenetére


Den
veterán

Meg az Sp1, 2, 3.... :)

www.simson4t.hu

(#30) TommyGun


TommyGun
őstag

Ha már a HotSwapnál tartunk...havernak olyan HDD rackje van amit ha bekapcsolsz csak akkor ad áramot a winyának...ha kikapcsolod akkor elveszi természetesen és rendesen ki is kapcsolja a winyót...azt szokta csinálni hogy megy az XP fogja kinyomja azt kicseréli winyót másikra berakra, bekapcs ozt az XP...új hardver...mintha csak USBs lenne...újra se kő inditani semmi....és így cseélgeti a winyóit már vagy 1 éve...és eggyiknek sincs semmi baja....Hmmm

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#31) ZBAdmin válasza TommyGun (#30) üzenetére


ZBAdmin
csendes tag

Ez tényleg működik. Az ATA66 szabványú és az utána megjelenő mobil rack-ek jó része már rendelkezik teljes áramtalanítást lehetővé tevő kapcsolóval, csak az op.sys. oldaláról hiányzott (legalábbis Win vonalon) a megfelelő támogatás.

''...és 4 sec alatt lefuttat egy végtelen ciklust!''

(#32) guest


guest
veterán

lehet, hogy butasagot mondok, de szerintem a serial ata-val majd megszunnek a nehany perces 'lefagyasok' a windowsban... amikor pl raolvas egy olyan vinyora ami nem volt uzemben.

ha jol okoskodom, ugye az asszinkron mukodes miatt, nem kell az egesz rendszernek leallnia, ha valaki olvas, vagy ir valahova....

ui: ez absolute spekulacio a reszemrol, de miert is ne?:)


szauron

prohardver vendég

(#33) guest válasza ZBAdmin (#31) üzenetére


guest
veterán

Nem csak azokkal mukodik. En 96-97 kornyeken kezdtem el hasznalni mobil rack-et es mar akkor is ment nekem a hotswap. ATA66 akkor meg sehol nem volt...

Bgs

prohardver vendég

(#34) Vertic válasza TommyGun (#30) üzenetére


Vertic
aktív tag

Mondjuk igazság szerint ennek a hotswapnek nem az otthoni felhasználásnál van igazi jelentősége, hanem szervereknél. Gondolom azokhoz meg már régen csináltak pont erre való racket.

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#35) andorpapa válasza Vertic (#34) üzenetére


andorpapa
őstag

Meg azt is el tudom képzelni, hogy egy komolyabb szerverbe nem IDE vinyókat pakolnak/tak, így a swap probléma nem is merült fel ilyen szempontból. :D

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#36) BoGár


BoGár
tag

Szerverbe nem rakunk IDE vinyót! Oda SCSI megy minimum! Az nem szerver, amibe nem SCSI a vinyó.

A pénz beszél! Azt mondja: pá!

(#37) Vertic válasza andorpapa (#35) üzenetére


Vertic
aktív tag

Na igen. Erre biza' gondolnom kellett volna. :DD

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#38) 9CS válasza Vertic (#24) üzenetére


9CS
senior tag

Mit lehet kapni? Sodort IDE kábelt? Mert az van a Miklandban pl. kb. 6500Ft a két HDD és egy FDD kábel (egy teljes kábelezés ugye), persze külön külön lehet megvenni őket.

'' - Tizenkettőt üt az óra, térjenek márrrrgghhhh... ''

(#39) Vertic válasza 9CS (#38) üzenetére


Vertic
aktív tag

Igen, erre gondoltam. Ahogy sejtettem: drága. Nem tudom mi olyan bonyolult egy ilyen kábel elkészítésében, hogy 4x annyiba kerüljön, mint a normál. Így nem éri meg váltani :(

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.