Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Retekegér


Retekegér
HARDVERAPRÓD

a TSMC a korábbi nyilatkozatok szerint várhatóan 2008-től alkalmazza sorozatgyártásban a 45 nm-es csíkszélességű eljárást - ők gyártottak már chipeket kísérleti jelleggel amúgy?

<< Heimdal >>

(#2) Stalker-2572


Stalker-2572
addikt

:C erről az immerziós mikroszkóp jut eszembe... lassan kifutunk a kicsinyítésből is :DD

All Black...

(#3) Petya25 válasza Stalker-2572 (#2) üzenetére


Petya25
addikt

Nem pusztán a kicsinyítésről van szó.
Hanem a kevesebb nyersanyag felhasználásról, kisebb fogysztásról és melegedésról, nagyobb műveleti sebességről és a nagyobb arányú integráltságról.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#4) k.t.a. válasza Petya25 (#3) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Szerintem a nyersanyag a legkisebb gond. Ahogy egyre kisebb dolgokat tudnak gyártani, úgy a nagyokat egyre jobb hatásfokkal fogják készíteni szvsz. Ha eljutunk egy méretbeli korláthoz, akkor legalább egyre olcsóbb lesz a termék, mert kevesebb lesz a selejt. Gondolom én.

A ''2008-től'' eléggé zavarja a szemem, javítsátok. Thx :R

(#5) LSL1337 válasza k.t.a. (#4) üzenetére


LSL1337
őstag

alacsoynabb csíkszélesség, magsabb órajel, kisebb fogyasztás, kevésbé melegszik és emiatt magasabb foku integrálás

csak pénzbekerül az új gyártósor, sok pénzbe...

(#6) LSL1337 válasza k.t.a. (#4) üzenetére


LSL1337
őstag

miért kénejavítani TSMC (nvidia és ati gpu-kat gyárt)

jelenlegi gpuk mind 90nm-esek, egyedül asszem az x1950pro ami ,,úttörő iylen téren, mivel az 80m-es...

és akkor hol van még a c2d-s 65nm, és onnét milyen messze van még a 45nm....

(#7) k.t.a. válasza LSL1337 (#6) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Mert a kétezer-nyolctől hülyén hangzik és magyartalan. 2008-tól a helyes, nem?

Konkrétan azért gondolom, hogy olcsóbb, mert kevesebbet kell majd gyártani, hogy ugyanannyi tökéletes példány legyen. Így ez kevesebb munkaidőbe, energiába fog kerülni. Az más kérdés hogy a management is fogja gondolni. De ezt csak arra az időre előrevetítve gondolom, mikor már nem tudunk kisebbet gyártani, vagy ha nem fontos teljesítmény szempontjából kisebbet készíteni. Mert Te is szebben rajzolsz egy ceruzával, mint az ujjaddal?

Szerk.: látom javítva lett. Thx

[Szerkesztve]

(#8) Senior tag válasza LSL1337 (#6) üzenetére


Senior tag
aktív tag

Intel egy éve indította be a 65 nm-es sorozatgyártást, jövő év közepétől jönnek a 45 nm-es chipjei. A többiek átlagosan 1 év késéssel szokták követni.

Ugorgyunk!

(#9) Mackósajt válasza Retekegér (#1) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Igen, gyártottak.
[link]


szerk: most látom, ez tulajdonképp explicit nincs benne a linkelt cikkben. De gyaníthatóan igen.

[Szerkesztve]

(#10) Stalker-2572 válasza Petya25 (#3) üzenetére


Stalker-2572
addikt

Én sem az egész chip méretéről beszélek, hanem a technika korlátairól ... :U

All Black...

(#11) FehérHolló válasza k.t.a. (#7) üzenetére


FehérHolló
veterán

Attól még, hogy 45nm-es chipeket is gyártanak, a 65nm-es gyártástechnológia nem változik, ezért nem fognak tökéletesebb/tökéletesebben 65nm-es chipeket gyártani csak azért, mert már tudnak 45-öseket is.
Azon morfondírozni, hogy mikor nem fogunk tudni már kisebbeket gyártani, szerintem fölösleges. 3 éve senki nem gondolta volna, hogy egyáltalán el fogunk jutni odáig, hogy 45nm-es csíkszélű integrált cuccokat készítsünk.

Különben meg már egy ideje (azt hiszem 1 éve) bejelentették, hogy 38nm-es gyártástechnológiát is fejlesztik.

[Szerkesztve]

Skynet is real. It's called Google.

(#12) ftc


ftc
nagyúr

lassan kezdhetnek új anyagokat keresni...mert az SI nemsoká kifullad..

(#13) FehérHolló válasza ftc (#12) üzenetére


FehérHolló
veterán

Új anyagok vannak, és mindig is lesznek. A nagyobb probléma inkább az, hogy egy GaAs előállítása ''kicsit'' drágább, mint egy Si egykristálynak.

Sziliciumból meg még egyelőre bőségesen van.
Ha más nem, akkor elmegyünk a sivatagba, és megbeszéljük a homokkal, hogy adja oda a sziliciumát, így még mindig marad két oxigéne. :)

Skynet is real. It's called Google.

(#14) Szanya válasza FehérHolló (#13) üzenetére


Szanya
tag

A maradék zoxigénbű meg csinálunk vizet.

''Szanya csak egy van.''

(#15) ftc válasza FehérHolló (#13) üzenetére


ftc
nagyúr

drágább igen de FCC szerkezetü a célnak megfelel...De a jövő számtechnem atomi szinten lesz... és ezért a GaAS sem igazán megfelelő igaz tovább lehet vele húzni vagy még visszatérhetnek a Ge-hez csak abbol meg kevés van...

Ha jól emlékszem az elméleti határ 18nm a mai technikával...kitudja mit hoz a jövő

(#16) FehérHolló válasza ftc (#15) üzenetére


FehérHolló
veterán

Az elméleti határ, és a sorozatgyártásban megtérülő között hatalmas különbségek vannak, de ezt te is tudod.
Én bizakodva várom a bioprocesszorokat, amikkel egy csomó kis idegesítő dolgot meg lehetne oldani, ráadásul szintetizálni sem olyan bonyolult őket. Annyi elképzelés és kutatás van jelenleg, hogy eléggé nehéz kitalálni, hogy miben van a jövő. :)

GaAs pedig szerintem semmivel sem rosszabb, mint a Si, csak ''más''.

#14: Akkor oda kell valahogy szállítani egy csomó hidrogént, ami nem hinném, hogy gazdaságos lenne. Szerintem vizet inkább a csapból szerezzünk!

Skynet is real. It's called Google.

(#17) Retekegér válasza ftc (#12) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Germánium?

<< Heimdal >>

(#18) k.t.a. válasza FehérHolló (#11) üzenetére


k.t.a.
senior tag

De ha már csak 45nm-es gyártósorok lesznek, akkor azon csinálják majd a 65nm-es chip-eket is, de nem kell olyan messze menni, ma is biztos van olyan, amit precízebb technológiával gyártanak, mint amilyet megkövetel. Csak mindenkinek a legújabb cuccok kellenek, és így nem érvényesül az elméletem.
Ha jól emléxem, akkor a samsung jelentette be az új flash memóriáinál, hogy 20nm-es technológiával is sikerült már prototípust csinálni. Asszem 64 gigabites ic-t, vagy csak 32-est, már nem emléxem pontosan.

(#19) ftc válasza Retekegér (#17) üzenetére


ftc
nagyúr

az a gond vele,hogy drága és ritka nagyon az SI-hoz képest

anno visszatértek rá pár évre,de nagyon megdobta a költségeket és kitalállták az SI-t hogyan lehet mégjobban kihasznállni...a köv lépés a GaAs lesz sztem ha addig nem talállnak ki valami okosságot,hogyan lehet atomi egység alá menni...


ha max érdekel megkereshetem a komplett anagot ami erről szól...csak már nem emlékszem,hogy angolul volt vagy szlovákul

[Szerkesztve]

(#20) sirály12 válasza FehérHolló (#13) üzenetére


sirály12
őstag

Ja. Így a homokbúl veszi ki a zoxigént. Oszt malvin meg megy csíppetgyártani, mer jó munkásember. :DDD

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#21) Mackósajt válasza ftc (#19) üzenetére


Mackósajt
senior tag

ha addig nem talállnak ki valami okosságot,hogyan lehet atomi egység alá menni...

A Si aligha maga az atom mérete a fő gond, tekintve, hogy a Ge és az As atomjai nagyobbak...
Atomi méret alá pedig nem fognak tudni lemenni, ha ez alatt azt érted, hogy olyan részegységeket gyártanak, amelyek kisebbek egy atomnál. Legalábbis nehéz elképzelni.

(#22) FehérHolló válasza k.t.a. (#18) üzenetére


FehérHolló
veterán

Komolyan azt gondolod, hogy egy 45ös gyártósoron lehet 65ös chipeket gyártani?

Skynet is real. It's called Google.

(#23) Hani


Hani
aktív tag

45 nano.. Azért nagyon durva, ha belegondol az ember. Csak egy kis összehasonlítás, hogy jobban lássuk, mit is jelent:

emberi hajszál: 100 000 nm
amőba, a hízottabb fajtából: 15 000 nm
vörösvértest: 7 000 nm
AIDS-vírus: 100 nm

45 nano durván 200 Si-atom; kb 20 elektron a MOS-csatornában
Mégis halad valamerre a világ

(#24) k.t.a. válasza FehérHolló (#22) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Olvass a sorok között! 90nm-eset biztos lehet csinálni.

(#25) Hani válasza FehérHolló (#22) üzenetére


Hani
aktív tag

Egyébként létezik olyan technika (talán ScaleDown? passz), amit pont erre használnak: ha gyorsan akarnak eredményt elérni, akkor nem újratervezik kisebb csíkszélességgel a cuccot, hanem egyszerűen lekicsinyítik. Persze ez nem lesz akkora fejlődés, mintha az elejétől kezdve arra a gyártósorra tervezték volna, de azért javul a dolog, és a marketing-részlegnek is vidulhat a feje. (Talán vmelyik videokártyánál láttam legutóbb ilyesmit.. hmm. ha megtalálom, belinkelem)

(#26) Raymond válasza k.t.a. (#24) üzenetére


Raymond
félisten

Ja persze. Meg kis piros tuzoltoautokat is... :U

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#27) Raymond válasza Hani (#25) üzenetére


Raymond
félisten

Ezt nem lehet akarmekkorarol akarmekkorara csinalni. A chip-et ugyis at kell hangolni mivel az idozitesek mar masok lesznek. Csak nem akkora munka mint komplett ujratervezni uj konyvtarakkal. Egyebkent peldak: 130nm->110nm, 90nm->80nm. Ezek az optical shrink amire te gondolsz.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#28) k.t.a. válasza Raymond (#26) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Ne mond már! Egy 0.5-ös rotringgal is lehet egy milliméter vastag vonalat húzni, legfeljebb kétszer kell egymás mellé.

(#29) FehérHolló válasza k.t.a. (#28) üzenetére


FehérHolló
veterán

Itt most baromira nem a rotring-féle csíkhuzigatásról van szó. Másrészt pedig 90es gyártósoron sem fogsz 65-ös chipeket gyártani, ha megőszülsz, akkor sem. Az ''elméleted'' tehát már itt megbukott.

Skynet is real. It's called Google.

(#30) Raymond válasza k.t.a. (#28) üzenetére


Raymond
félisten

Hat ekkora baromsagra mar tenyleg nincs mit mondani.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#31) k.t.a. válasza Raymond (#30) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Hagyjuk, úgyse fogom tudni elmagyarázni, úgy hogy megértsd. A hasonlat valóban rossz volt. :B

(#32) 04ahgy válasza FehérHolló (#11) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem tartjátok ezt a sort (a CPU-knál maradva) nagyon érdekesnek? 250 --> 180 --> 130 --> 90 --> 65 --> 45 --> 38. Egyre kevesebbet tudnak csökkenteni, mivel valóban egyre közelebb kerülnek a technológiai megvalósítás határaihoz. Nem mondom, hogy elérték, hanem egyre közelebb...
Viszont egy-egy csíkszélesség meg sokkal tovább életképes! Lásd.: milyen kevés ideig voltak csak a palominok, vagy a 180nm-es P4-ek... A 130nm már sokkal több ideig helyállt, a 90nm meg még most is AMD-ék egyetlen gyártási profilja, és majdnem elég is a 65 nm-es P4-ek ellen... (C2D-től eltekintve meg még mindig üti őket, gondolok itt a Cedar Mill-re és a Preslerre.)

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#33) 04ahgy válasza k.t.a. (#31) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha arra gondolsz, hogy a 45 nm-es gyártósor szépen fog tudni 90 nm-es chipet gyártani, mivel a 90 = 45 * 2, akkor én is azt mondom, hogy ez nem igaz. Mert a tranzisztort elvileg össze lehetne rakni, de az nem lesz, nem is lehet 1db 90nm-es, hanem 2db 45nm-es tranzisztor lesz, mivel 45 nm-enként rács van!!! Ez az egyik dolog. Meg mire oda kerülünk, akkor kinek kell már 90nm-es chip?
Most a 90nm-es gyártósorokon hány 180nm-es chipet gyártanak? Nulla darabot. :)

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#34) ftc válasza k.t.a. (#24) üzenetére


ftc
nagyúr

magyarázd el,hogy ha a gyártósorod 45nm-ra van felkészítve akkor,hogy fogsz vele 90nm-en gyártani?

(#35) FehérHolló válasza 04ahgy (#32) üzenetére


FehérHolló
veterán

Inkább százalékban érdemes nézni a csökkenést, nem számértékben: 28% - 27.8% - 31% - 38.9% - 30.7%
(Bocs, ha rosszul számoltam, már fáradt vagyok.)

A 38 nanos tömegtermelés meg még messze van.

#19:
Ha eljutunk atomi méretekig, akkor már nem a félvezető-elven fog működni ez az egész, bár biztos a klasszikus digitális tervezés alapjain fog nyugodni. Ugyanez a helyzet az esetleges bioprocikkal.

Szerk:
Először azt kéne megérteni, hogy totál más eljárással csinálnak 45nm csíkszélű chipeket, mint mondjuk 90eseket...

[Szerkesztve]

Skynet is real. It's called Google.

(#36) k.t.a. válasza ftc (#34) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Arra gondoltam, (már rájöttem hogy rosszul) hogy két MOSFET-et egymás mellett készítenek el, és akkor azok egy daraban lesznek, a kurzor távolság egyenlő nulla. De már beugrott, hogy ezzel a probléma még megmarad, ami 45 és a 65 vagy 90 nm között van. Megint előbb járt a szám mint az agyam. :B

Szerk.: Ha valaki tud egy jó linket a témában (gyártástechnológia), akkor belinkelhetné, hogy frissítsem a tudásom. :R

[Szerkesztve]

(#37) 04ahgy válasza FehérHolló (#35) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Hmmm!

Milyen igazad van a százalékokkal! Fel sem tűnt, és valóban!

Én eddig is értettem a gyártástechnológiai különbséget :R , remélem a mod már nem nekem szólt... :F

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.