Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Janus27


Janus27
tag

Nem értem hogy miért kell lemondani a 4k/120p-ről ha van eARC meg ALMM???? Mi közük van egymáshoz?

[ Szerkesztve ]

(#2) dabadab válasza Janus27 (#1) üzenetére


dabadab
titán

Mert a kettőnek semmi köze egymáshoz.
Az eARC viszonylag egyszerűen implementálható cucc, aminek az implementáláshoz hardveresen igazán nem nagyon kell semmihez sem hozzányúlni, a 4k@120Hz viszont masszív sávszélességet igényel mindenhol, a HDMI vevőtől a képfeldolgozó elektronikáig.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#3) kcsa válasza Janus27 (#1) üzenetére


kcsa
veterán

Szerintem csak rossz a megfogalmazás.

"A Q60T sorozatnál, és a 49 hüvelykes Q80T tévénél pedig megjelennek HDMI 2.1 funkciók, egészen pontosan az eARC és az ALLM támogatás. Tehát ezeknél például a 4K/120p támogatásról le kell mondani."

Valami ilyesmit jelent szerintem:

"A Q60T sorozatnál, és a 49 hüvelykes Q80T tévénél pedig csak részben jelennek meg a HDMI 2.1 funkciók, egészen pontosan az eARC és az ALLM támogatás, de ezen típusoknál például a 4K/120p támogatásról le kell mondani."

(#4) #72042496


#72042496
törölt tag

"A pletykák szerint a Sony is erre az útra lép, miközben a Panasonic készülékeinél még le kell mondani a HDMI 2.1 áldásairól."

Ez nagyon szerencsétlen fogalmazás.

Idén a Sony-nál és a Panasonicnál sem lesznek 48 Gbps portok, HDMI 2.1 funkciók viszont igen, mindkettőnél. A Panasonicnál lesz eARC az OLED-ekben, ALLM pedig az OLED-ekben és LCD-kben is.

(#5) #72042496 válasza kcsa (#3) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ez amúgy tipikusan olyan infó, amit be kell tolni egy táblázatba és ránézésre érthető lesz. Ezt a cikket alig tudtam dekódolni, pedig valamennyire még követem is a tévéket.

(#6) atus72


atus72
senior tag

4K@120Hz
First World Problem :)

(#7) #72042496 válasza atus72 (#6) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen, a Prohardver alapvetően első világbeli dolgokról szól.

[ Szerkesztve ]

(#8) sting2 válasza #72042496 (#4) üzenetére


sting2
addikt

XH90 sorozat kap 2.1 slotot és gyanítom, az egyik teljes 48gbps savszelt tud majd nativan.

Sound & Vision : Marantz- Sony - Playstation

(#9) #72042496 válasza sting2 (#8) üzenetére


#72042496
törölt tag

Tényleg és alighanem a ZH8 is. Még hozzá is szóltam a hírhez, ahol erről szó volt.

(#10) #92116480


#92116480
törölt tag

szánalmas a samsung erőlködése a tévépiacon

(#11) mad823 válasza #92116480 (#10) üzenetére


mad823
őstag

Tizenvalahány éve piacvezetőnek lenni valóban sokkal szánalmasabb erőlködés, mint ilyen hozzászólásokat írni

(#12) #92116480 válasza mad823 (#11) üzenetére


#92116480
törölt tag

piacvezeto xd

(#13) #72042496 válasza #92116480 (#12) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen, ikszdé, értékesítési volumen és árbevétel alapján is piacvezetők.
[link]

(#14) #92116480 válasza #72042496 (#13) üzenetére


#92116480
törölt tag

ehetnénk szart is, többszáz milliárd légy nem tévedhet. igaz?

(#15) kcsa válasza #92116480 (#14) üzenetére


kcsa
veterán

Gratulálok, remek válasz.

(#16) #72042496 válasza #92116480 (#14) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az egy dolog, hogy te ezek szerint szarnak tartod a tévéiket (nekem se a kedvenceim, sőt), csak attól még egy tényszerű dolog marad, hogy a piacon miként teljesít a Samsung.

(#17) #92116480 válasza #72042496 (#16) üzenetére


#92116480
törölt tag

igaz, remek teljesitmény 1db betüt átvariálni a konkurens új technológiájának a nevében és elárasztani a piacot ipari hulladék megjelenitőkkel.

(#18) gab1ka válasza #92116480 (#17) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Melyik más gyártónak nem ipari hulladék a megjelenítője? Az LG-nek ahol szürke az a fekete? Vagy a lecsúszott Toshibának és társaniak? A Sony 9-es LCD szériája az egyetlen ami labdába rúghat.Az OLED-et nyilván teljesen felesleges egy lapon említeni, más kategória, más működési elv.Engem érdekelne hogy a ph-n divatos már unalmas Samsung utálat mögött van is e bármi lényegi érv? Szerintem konkrétan a VA panel mellett pont hogy minden többi gyártó LCD-je tűnik ipari hulladéknak és ezért is ekkora az a piaci részesedés.

(#19) Cassi


Cassi
senior tag

Ez így rendben van, csak azt nehéz megérteni, miért nem képes a Samsung ezeket az információkat a saját termékei adatlapján feltüntetni, miért egy weboldalnak küldött felhomályosításból kell kibogarászni, mi a helyzet. Ennél jóval kevesebbért szoktak hatalmas bírságokat kivetni.

Ami itt sem derült ki: az összes készüléknél a tipikusan 4 HDMI port közül csak 1 HDMI 2.1. Ami nagyon nem mindegy.

(#20) #92116480 válasza gab1ka (#18) üzenetére


#92116480
törölt tag

felesleges egy lapon emliteni az elektromos autókat a trabantokkal hiszen nem négy kereket használnak és nem személyszállitásra alkalmazzák.
szóval az oledet is felesleges bármilyen másik technológiával egy lapon emliteni hiszen azon nem tévéznek, filmet néznek, játszanak az emberek hanem csak van.

(#21) gab1ka válasza #92116480 (#20) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Ja nem tudtam hogy az OLED-el való összehasonlításon van a fókusz. Tehát akkor amióta van OLED megjelenítő, azóta MINDEN más tévékészülék ipari hulladék? Ezt nem látom más cikkek alatt, csak azt hogy a Samsung szar és kész.

(#22) #92116480 válasza gab1ka (#21) üzenetére


#92116480
törölt tag

akkor lehet mindenki csak hater és nem pedig a samsung szar.

(#23) sting2 válasza Cassi (#19) üzenetére


sting2
addikt

Ami/amik ráadásul, közel sem biztos hogy teljes savszelen kommunikálnak (40 vs 48 gbps)..
:(((

Sound & Vision : Marantz- Sony - Playstation

(#24) mad823 válasza sting2 (#23) üzenetére


mad823
őstag

Gondolom rengeteget HDMI 2.1 képes videóforrásotok van otthon...

(#25) #72042496 válasza gab1ka (#18) üzenetére


#72042496
törölt tag

A Samsung nekem elsősorban a zónák agresszív vezérlése (főleg game módban), és a DTS formátumok elhagyása miatt unszimpatikus. Illetve rossz tapasztalat után tartok tőle, lehet, alaptalanul már, hogy optikán, illetve (e)ARC-on szakadozik a hang, a túlszaturált és kalibrálhatatlan PC módba pedig magától vált, amikor PC van rákötve és úgy gondolja a tévé.

Viszont ha ugyanannyiba kerül adott méretű OLED és a QLED, akkor az ugyanaz a kategória, legalábbis a gyártók szerint. Ezért fogyasztóként simán össze lehet vetni, sőt, szerintem érdemes is, hogy adott célra melyik lehet a jobb választás.

(#24) mad823
Ha az új konzolok és VGA-k HDMI 2.1-esek lesznek, akkor a közeljövőben sok ilyen forrás jelenik meg a piacon.

[ Szerkesztve ]

(#26) dabadab válasza sting2 (#23) üzenetére


dabadab
titán

Az tényleg komoly probléma, hogy a 4k@120Hz az csak 10 bites színmélységgel megy, nem 12 bitessel :U

DRM is theft

(#27) mad823 válasza #72042496 (#25) üzenetére


mad823
őstag

És az összes vásárló hány százaléka ezreléke kötne egyszerre egynék több ilyen forrást a tévére? Na a samsung is feltehetőleg így matekolt.

Ennek ellenére nekem sem szimpi a DTS és a Dolby Vision hiánya - ez utóbbi különösen érdekes most, hogy szinte kiürült a HDR10+ alliance, reméljük hogy változtatásra kényszeríti a Samsungot.

Viszont tény, hogy ha normális LCD-t szeretél, akkor Samsung vagy Sony néhány csúcsmodellje a teljes paletta.

(#28) GeryFlash válasza gab1ka (#18) üzenetére


GeryFlash
veterán

Itt arról bezsél a kolléga hogy a Samsung az QLED LCD-t árazzabe OLED-re. A Sony LG Panasonic Philips OLED áron OLED-et ad.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#29) sting2 válasza mad823 (#24) üzenetére


sting2
addikt

30 éve konzolozok, ha minden jól megy idén 2 új "vasam" lesz megint a Tv alatt, de már magam is elvesztem abban, hogy melyik készüléket vegyem majd hozzájuk, ami kellően Future Proof...

[ Szerkesztve ]

Sound & Vision : Marantz- Sony - Playstation

(#30) sting2 válasza dabadab (#26) üzenetére


sting2
addikt

Nem probléma, sőt, semmilyen specifikus topikban nem szabadna lenni hozzaszolasoknak, hiszen Ugandaban éppen 100 ember hal éhen..
Szerinted, miről és hol kellene elmélkedni a jövő készülékeirol, ha nem egy "szaktopikban" vagy ahhoz közel álló cikk alatt?

Sound & Vision : Marantz- Sony - Playstation

(#31) GeryFlash válasza sting2 (#30) üzenetére


GeryFlash
veterán

Hihetetlen de ha az emlékeim nem csalnak a kolléga korábban moderátor volt :DDD

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#32) dabadab válasza sting2 (#30) üzenetére


dabadab
titán

Hát ugye én is pont elmélkedtem: egyrészt utánanéztem, hogy mit is jelent az ténylegesen, hogy "48 helyett 40", másrészt értékeltem ennek a jelentőségét. Mi ezzel a gondod?

DRM is theft

(#33) GeryFlash válasza dabadab (#32) üzenetére


GeryFlash
veterán

Az ami a 6.os kommenttel és a 7-es volt rá a válasz. Nehogy már egy szakmai portál fórumában ne lehessen szóvátenni ezeket a dolgokat. Nekem a 10bit is luxus de megértem akik nálam igénysebbek. Vigyázz, egyszer be ne nézzél egy fejhallgató topikba, elájunál az audifilektől.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#34) ElEvEn11 válasza #92116480 (#22) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

Troll-e-vagy-e-akkor?! :U :K

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#35) #72042496 válasza mad823 (#27) üzenetére


#72042496
törölt tag

A gamer piacban rengeteg pénz van, volument nézve is tízmilliós nagyságrendbe esik a konzolok illetve VGA-k éves eladása. Ezért kezdték el a tévégyártók is kiszolgálni a játékosokat: megjelent a 120 Hz, csökkent az input lag, támogatott a FreeSync/HDMI VRR, és ALLM.

Ebbe a sorba illeszkedik a HDMI 2.1 is. De nem látom a problémát, mert a Samsung is úgy matekolt hogy HDMI 2.1 kell és ezért lesz is. A 40 vs. 48 Gbps ha igaz is (gyorsan rákereseve nem találtam rá forrást), nem vízválasztó. A gyakorlatban csak nagyon speciális esetben jelenthet korlátot.

[ Szerkesztve ]

(#36) dabadab válasza GeryFlash (#33) üzenetére


dabadab
titán

Nehogy már egy szakmai portál fórumában ne lehessen szóvátenni ezeket a dolgokat

Mondtam én, hogy nem lehet szóvátenni?
Nem, sőt, én magam is írtam róla. Ez nem a 4k@120Hz szintje meg first world problem, hanem ténylegesen gyakorlatilag nulla gyakorlati jelentőséggel bíró kérdés.

Egyrészt nem igazán létezik 12 bites forrás, másrészt a megjelenítéssel is lennének bajok a 10 bites panelekkel, harmadrészt meg ha lenne tényleg 12 bites forrás meg tényleg 12 bites megjelenítő, akkor meg olyan embert nem találnál, aki észrevenné a különbséget a 10 bithez képest.

Vannak valódi, komoly problémák, vannak kevésbé komoly, kisebb felhasználóbázist érintő problémák, meg vannak olyanok, amik legfeljebb autóskártya-szintű számháborúban számítanak - márpedig ez határozottan oda tartozik.

(És itt is felhívnám a figyelmet arra, hogy továbbra is BESZÉLÜNK erről a dologról, szóval nem arról van szó, hogy nem lehet szóbahozni, hanem arról, hogy ne legyen feleslegesen túldimenzionálva, hanem szakmailag a maga helyén legyen kezelve.)

(#35) Balika911: Egy gyors keresés azt dobta ki, hogy pár 2020-as LG-s OLED modellt érint a dolog.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#37) mad823 válasza #72042496 (#35) üzenetére


mad823
őstag

Ez rendben is van, az 1 vs. n darab 2.1-es port volt a kérdés, szerintem 1 db az esetek túlnyomó többségében elég lesz.

(#38) #72042496 válasza mad823 (#37) üzenetére


#72042496
törölt tag

Tényleg, korábban is írtad, hogy egynél több, figyelmetlen voltam. Többségében biztos elég az egy, csak ne az (e)ARC port legyen a HDMI 2.1-es. De ezek úgyis külön portokon szoktak lenni.

Én épp PS5-öt és új PC-t is szeretnék majd a tévére kötni, kérdés, előbbinek milyen előnyt jelent majd a HDMI 2.1-es csatlakozó. De lehet, mire a vételig jutok, már amúgy is elhagyják a HDMI 2.0-t a tévék.

[ Szerkesztve ]

(#39) GeryFlash válasza dabadab (#36) üzenetére


GeryFlash
veterán

Bocs, félreértelmeztem, jogos.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#40) kokobe válasza gab1ka (#21) üzenetére


kokobe
senior tag

Gyerekek a samsung tényleg egy retek jelenleg is a boltban 7 tv közül 6 panel hibás szervízre vár.Képben nem rosszak de sose voltak a lejobbak és valszeg sose lesznek mert nem ez a cél náluk hanem , a kibaszott profit és baromi jó marketing , hogy vegyék a szarjaikat.Aki meg hozza évről évre a legjobb képet a "panasonic" az meg financiálisan szenved...

<---AMD___ATi--->

(#41) #72042496 válasza dabadab (#36) üzenetére


#72042496
törölt tag

Közben utánaolvastam, az LG CX kapcsán írtak erről. De gondolom, a többi LG OLED is ugyanez lesz pepitában. Az aggodalom abból ered, hogy a mostani nVidia kártyák HDMI-n nem támogatják a 10 bitet. Ha a HDMI 2.1-es kártyáik sem fogják támogatni, akkor a 4k@120@4:4:4 jelhez 8 bites színmélységet lehet csak beállítani, ha 40 Gbps-t tud a port.

Akinek így is kérdéses a gond: ez HDR játéknál lehet kellemetlen, ahol a 10 bit a folyamatos színátmenetek miatt kell. A 4:4:4 pedig az éles, könnyen olvasható szövegek miatt. De amúgy se kelljen színmélységet vagy chromát állítgatni már.

Az AMD kártyák elvileg most is tudnak HDMI-n 10 bitet, csak azokkal meg VRR nincs az LG CX-en. (Idővel lehet, hogy érkezik FreeSync támogatás az LG tévékhez.)

De nagyobb probléma szerintem/számomra, hogy az LG CX-ből a DTS/DTS-HD dekódert is kivették, ráadásul eARC-on se tudja kiküldeni a DTS/DTS-HD sávokat (se a többcsatornás LPCM-et, ami szintén a játékokhoz kéne). Az előbbi így marad, az utóbbit megoldhatják firmware-ből, hát kíváncsi leszek. A mostani helyzet csalódás, jó lenne már egy pöpec 4K@120 és eARC támogatás.

[ Szerkesztve ]

(#42) kokobe válasza #72042496 (#41) üzenetére


kokobe
senior tag

Adom de valahol ez le van papírozva , hogy a Pana hozza a legjob mozi képet az lg jobb gamera. De csak mert nincs hdmi 2.1 plusz az input lag magasabb.Ha nagyon akarná a pana is tudna alacsonyabb input lagot.De az lg diktál azt mondja ok ti jobb képet hoztok mozira de akkor nem teszed bele a 2.1 hdmi-t plusz input lagban jobbak leszünk ok!? Különben sokkal drágábban kapod a panelt... :C
Sony meg jólvan baszod úgy is megvesznek mert sony vagyok adhatom bármennyiért.
Rengeteg sony fan van még és tisztában van azzal ,hogy mondjuk a pana,lg jobb olcsóbb de leszarja mert sony fan fullba nyomja a kretént és sonyt veszi... :C :R :U :K ;) :DDD

<---AMD___ATi--->

(#43) Cassi válasza #72042496 (#25) üzenetére


Cassi
senior tag

Amennyire tudom, az LG is kihagyta a DTS támogatást a teljes 2020-as OLED sorozatból, beleértve az eARC passthrought-t. Továbbá a CX-ben 40Gbps a max. sebesség, ami _visszalépés_ a C9-hez képest. A BX-ben további limitációk vannak, mert csak 2 db HDMI 2.1 portja van, bár az még mindig jobb, mintha csak 1 lenne.

Kb. év végétől a PS5 és az Ampere miatt egy csapásra alap lesz a HDMI 2.1, sőt állítólag készül egy új Tegra, tehát új Shield is jöhet a nem túl távoli jövőben. Egy 2020-as budget TV-nél nem elvárás a 2.1, de aki 300K++ -t kiad egy TV-ért, az joggal háborodhat fel, ha 1 év után a TV-je már bizonyos funkcióknál nem teljes értékű, és kábeleket kell dugdosnia.

(#44) mad823 válasza Cassi (#43) üzenetére


mad823
őstag

Dugdosni azóta nem kell, mióta feltalálták a switch-et... :D De felháborodni mindig lesz min.

(#45) #72042496 válasza mad823 (#44) üzenetére


#72042496
törölt tag

LOL. Switch-csel végül is csak a 60 Hz fölötti frekvencia, VRR, illetve ALLM veszik el, ami a játékos funckiók lényege ezekben a tévékben. Illetve a DTS sávok éppúgy nem fognak megszólalni a tévén, vagy tévéhez csatlakoztatott külső eszközön.

[ Szerkesztve ]

(#46) #72042496 válasza Cassi (#43) üzenetére


#72042496
törölt tag

Hétvégén utánanéztem, ld. #41. Valahol már vicces is, hogy mindegyik játékra is koncentráló gyártónál hiányzik valami ahhoz, hogy a tévé egy univerzálisan használható HUB lehessen:
- Samsung: DTS (ez biztosan, a többit nem tudom)
- LG: 48 Gbps portok, DTS, MC-LPCM over eARC
- nVidia: 10 bit over HDMI
- AMD: HDMI VRR

Sajnos ezek árkategóriától független korlátok, na de majd jövőre vagy azután. (Ilyesmit talán két éve is írtam már.)

[ Szerkesztve ]

(#47) GeryFlash válasza kokobe (#42) üzenetére


GeryFlash
veterán

Igen, a Sony aztán magasabb áron adja ugyanazt a tv-t mint a Pana :W Szerencsére 2 kommentedből nem derült ki hogy te aztán nem vagy fanatikus Pana szopó.

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#48) mad823 válasza #72042496 (#45) üzenetére


mad823
őstag

Nyilván a 2.1-es forrásokkal együtt meg fognak jelenni a 2.1-es switch-ek is...

(#49) #72042496 válasza mad823 (#48) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem értem, hogy a switch miként megoldás arra, hogy a funkciók közt választani kell. Teszem azt egy konzolt mihez csatlakoztat az ember:
- a tévéhez => játékos funkciók lesznek, DTS nem, MC-LPCM csak a tévén szólhat (DTS hangsávú filmekkel meg van lőve)
- a erősítőhöz, soundbarhoz => hang okés lesz, játékos funkciók nem lesznek

Az ilyenek miatt van ezzel probléma.

Egy erősítőbe épített 2.1-es switch pedig kb. akkor lesz teljes értékű alternatívája egy tévés HUB-nak, ha:
- Nem lesznek CEC és handshake problémák, amit az eddigiek alapján kizártnak tartok, köszi HDMI Forum és HDCP.
- A VRR és ALLM támogatott lesz, ami kérdéses, mert ezek opcionális funkciók.
- A tévék egy képmóddal lefedik a különböző anyagok megjelenítését, és nem kell a menüben nyúlkálni a képmódok váltásához.

Utóbbihoz olyan ALLM implementációt képzelek, amely teszem azt 59 Hz-ig inaktív, így pl. a fix 24p filmekhez bekapcsolható az interpoláció, ami OLED-nél szerintem hasznos. 60 Hz-től pedig aktív az ALLM, és ugyanabban a képmódban, azonos színbeállítások mellett mehet az alacsony késleltetésű móka 120 Hz-ig VRR-rel, de képjavítók nélkül. Nem tudom, mennyire lehet ez általános. Az LG CX ilyesmi módon működik ha jól vettem ki, ami elég jól hangzik.

De a DTS miatt akkor is szarjanak sünt, mert ha - és ez egy elég nagy ha - a fentiek mind teljesülnek, akkor is kell hozzájuk egy új erősítő. Az én rendszeremben ez mindössze 5-600 ezer forintos tétel ha a leendő X4600H-t veszem, és nem a kinézett X6600H-t.

[ Szerkesztve ]

(#50) mad823 válasza #72042496 (#49) üzenetére


mad823
őstag

Az elején még a 2.1-es portok számából indultunk ki, arra megoldás a switch is. Bár azt továbbra sem látom, hogy game-en kívül (azt meg majd aktiválja at ALLM) milyen többféle képmódra lenne szükség. Hanggal kapcsolatos fájdalmakat átérzem, én annak is örülnék már, ha sima sztereó hangot ki lehetne varázsolni a mai tévékből értelmes módon külső erősítőbe, de sajnos nem erre tart a világ.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.