Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) razorbenke92

Tavaly a házdíszítő fény nálunk is jórészt non-stop ment decembertől januárig. A padlásról kapot delejt, de annak a kapcsolója is a padláson van, így talán egyszer-kétszer felmentem le-fel kapcsolni, de egyébként végig ment.
Idén összeraktam egy Sonoff "okos" hosszabbítót, és be tudtam állítani internetről lekért napkelte-napnyugta időpontokhoz.
Ami tetszik, hogy így a fogyasztása is látszik.

Most azon gondolkodom, hogy az elemes cuccokat hogyan oldjam meg. Lehetetlen helyeken elemes cuccokat raktunk ki, mert a konnektortól kusza lenne odáig vinni a tápot.
Első körben egycellás LiIon akkura tervezem cserélni a gyári AA elemtartókat. Bár az olcsó Pepco-s elemmel is egész sokat mennek, egyrészt sok kicsi sokra megy, másrészt bontott cellákat használva elemek helyett kicsit zöld is lehetek.

Ha már ezt megcsinálom, lehet, hogy csinálok én is valami alkonykapcsolót hozzá.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2) Syl


Syl
nagyúr

Én egy kicsit "komplikáltabb és drágább" ;) módszert használok az udvari fenyőre fellógatott LED-füzér ki-bekapcsolására: [link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3) hcl válasza razorbenke92 (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy ilyen Arduino-s cucc nem fogyaszt sokat, meg aztán lehet variálni pl. sleep-pel, hogy pl. percenként ébred fel, stb., így elmegy a 18650-nel táplált akkus megoldással is. A bontott cella meg mindenhogyan jobb az elemnél :)

@Syl : Az se rossz, de gondolom naponta meg kell tekerni, illetve nekem nincs ilyen. A felsorolt dolgok meg mind voltak, és az egész ma reggel jutott eszembe :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) Syl válasza hcl (#3) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem kell hozzányúlni. 15 percenkénti kapcsolásokat lehet rajta állítani. Két hete vezérli az udvari karácsonyfát. Délután 4-kor be-, reggel 7-kor pedig kikapcsolja a pepco-s 500 ledes izzósort.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5) hcl válasza Syl (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Frankó :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Én vettem tavaly egy 120ledes 3aa elemmel műkődő színes ledsort, ha bekapcsolom este 8kor akkor 8órán keresztül világít, utána másnap ugyan akkor bekapcsol, és újabb 8óra.

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#7) draco31 válasza Syl (#2) üzenetére


draco31
veterán

Nekem is egy hasonló cucc vezérli a kinti fényeket, csak Somogyi-s kivitelben. Viszont azt észrevettem, hogy szivárog át rajta némi delej, mert nagyon gyengén az egyik égősor világít folyamatosan. Megmérni viszont túlságosan lusta vagyok.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#8) hcl válasza draco31 (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az simán megesik, de még mindig jobb, mint ha állandóan menne.

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Szögegyszerű sötétedéskapcsoló egy 1000 Ft-os LED szalaghoz, csak éppen egy 8000 Ft-os arduino kell hozzá :P

Úgy látszik, hogy mindenkinek mást jelent a szögegyszerű kifejezés.

Ha feltételezzük, hogy december 18. és január 4. között nagyjából ugyanakkor sötétedik be, akkor egy 1000 Ft-os időkapcsolós konnektorral is meg lehet oldani a feladatot :DDD

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10) hcl válasza Donki Hóte (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Arduino 8000Ft? Volt 10 éve...
Kínából max. 1000. Meg mint mondtam, van itthon.

Az időkapcsolós konnektor is teljesen jó, csak az meg nem volt itthon, ellenben erre most éppen 0Ft-ot költöttem...

Komparátorral 500-ból kijön szerintem, ha mindent venni kell.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) D1Rect válasza Donki Hóte (#9) üzenetére


D1Rect
félisten

Nyilván azoknak egyszerű, akinek van arduino a polcon.
Aki azt hiszi, hogy 8k egy arduino board, annak kb. mission impossible 24.-éig. ;)

(#12) rover45


rover45
senior tag

Én nemrég ilyeneket vettem és imádom őket.
1600-1800,-Ft volt körülbelül darabja.

(#13) hcl válasza rover45 (#12) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez is jó, bár az utolsó dolog, amit akarnék egy sarthome-ba, az Alexa/héjgúgl/Siri. (Nem is mostanában lesznek komolyabb megoldásaim, mert mire magadnak felépíted, az macera :D )

Mutogatni való hater díszpinty

(#14) dabadab


dabadab
titán

Én meg egy elfekvő Raspi Model B-ből meg egy nyolcas relémodulból (kb 8 euró volt) fabrikáltam okoselosztót a kerti dísz- meg nemdíszkivilágításhoz. A vezérléshez nem alkonykapcsolót (mivel az elosztó el van rejtve és macerás lett volna bármit kivezetni úgy, hogy lássa az eget), hanem simán a napnyugtát használom bekapcsolási triggernek (kikapcsolni meg fix időpontban, mivel nem kell hajnalig világítania).

DRM is theft

(#15) dabadab válasza hcl (#13) üzenetére


dabadab
titán

Igen, az a borzasztó, hogy a smarthome-os megoldások 95+%-ban* valahogy mindig arra lyukadnak ki, hogy valaki másnak a szerverével akarnak kommunikálni, alig találni olyat, ami helyben (is) működne.

*: az adatot hasracsapással generáltam

DRM is theft

(#16) hcl válasza dabadab (#14) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az is jó, ami éppen otthon van :)
Az tényleg 8000Ft :D
Napnyugtát letárolod, vagy letölti valahonnan?

Meg smarthome? Vonalkódolvasó algoritmus is úgy van Androidra, hogy nyomja fel a Firebase-re, és majd a felhő dekódolja :D Nekem is fura volt, de találtam belőle offline-t is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#17) razorbenke92 válasza dabadab (#14) üzenetére

(kikapcsolni meg fix időpontban, mivel nem kell hajnalig világítania)

Nekem is mondták anyámék, hogy 8-kor lekapcsolhatnám, aztán 5-kor elég lenne vissza napkeltéig, a kettő között most úgyse csodálja nagyon senki ;]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#18) joghurt


joghurt
addikt

Ööö... Két darab BC109C, amiből az ember lereszeli az egyik tetejét, hogy az legyen az opto, és Darlingtonba köti őket. Ha nagyobb áram kell, akkor még egy teljesítmény FET a végére. Osszcsókolom.

A tej élet, erő, egészség.

(#19) hcl válasza joghurt (#18) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem ismertem ezt a trükköt, bár a lereszelőst igen, csak hogy ezzel ennyire simán ment volna :)
Talán van is 109 itthon.

Mutogatni való hater díszpinty

(#20) dabadab válasza joghurt (#18) üzenetére


dabadab
titán

Két darab BC109C, amiből az ember lereszeli az egyik tetejét, hogy az legyen az opto

Ez így hogy? :Y Bármilyen (NPN) tranzisztorral működik ez a lereszelős móka? És ilyenkor a base-t nem kell bekötni?

DRM is theft

(#21) hcl válasza dabadab (#20) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

TO-18 tok, fém, a tetejét lereszelve ott van a szilícium. Műanyag tokosokkal nem megy :)
Fényre úgy viselkedik, mint egy fototranzisztor.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22) joghurt válasza dabadab (#20) üzenetére


joghurt
addikt

PNP-ből is csinálhatod, ha azt jobban szereted. Anno nekem olyanból TO-39-es tokozású volt, talán BC161.

Ez olyannyira hivatalos móka, hogy amikor anno a Szovjetunióból kaptunk egy elektronikus célbalövő játékot, a "céltábla" közepén is egy lefejezett tranyó ült, talán МП16А.
(A pisztolyban az elem egy kondit töltött, ami a ravasz elkattintására egy izzón keresztül sült ki. Egy lencse segített koncentrálni, és kb. párhuzamosítani a fénysugarakat.)

A tej élet, erő, egészség.

(#23) hcl válasza joghurt (#22) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Fényceruzába is sokan használtak BC182-t :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#24) joghurt válasza hcl (#23) üzenetére


joghurt
addikt

Jajj, igen! A Spectrumhoz is lehetett kapni/csinálni ilyet. Az is faék egyszerűségű volt: amikor az elektronsugár bevillant a fototranyóba, a bővítő"kártya" adott egy megszakítást.

A tej élet, erő, egészség.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.