Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Polllen válasza #90088192 (#37) üzenetére


Polllen
nagyúr

A Golf áramlat még nem szűnt, meg de több kutatás is azt várja, hogy el fog tűnni. Amúgy ez egészen jól mérhető, vizsgálható hogy van-e vagy nincs.

nahaggyámár

Bonyolult modellekkel.

doeeg

Én azt látom, hogy sokan a "h" használatát egy kalap alá veszitek mással. Maradjunk csak az írott "h"-nál. :) Illetve nem is értem, hogyan jutottunk el oda, hogy ezzel kapcsolatban leírd a csodálat szót... :F wtf??? Na vajh ezért mit kapok... :DDD Pedig ez egy ugyanolyan írásos szleng, mint a "h".

hcl

A nyelv változik. A szövegkörnyezetből egészen jól kitalálható, hogy az most "hogy" akart lenni. Másról meg ugye nem beszélgetünk, csak ennek a kötőszónak a rövidítéséről. Na mindegy, bár elmúlt karácsony, azért lávcsi van! ;]

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#52) hcl válasza Polllen (#51) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az a baj a h-zással, amit rtam a postban is : nem, nem egyértelmű, és sokszor az érthetőség rovására megy, pláne, amikor nem jelzi, hogy ez valaminek a rövidítése akar lenni. A teljesen összefüggéstelenül írók is d ezzel szoktak védekezni, hogy úgyis érteni amit ír - de ahogy látod, sokaknak elege van abból, hogy ezeket a betűhalmazokat bogarásszák, és megpróbálják kitalálni, mit írt a illető. (Azt nem is mondom, hogy akkor már a h-t is meg lehetne spórolni.)
A h-zás ráadásul amúgy sem azokra jellemző, akik amúgy érthetően írnak, hanem azokra, akik nem.
Mondom, nem n m n v jó.

Mutogatni való hater díszpinty

(#53) Polllen válasza hcl (#52) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én érhetően írok?

Mert azt gondolom, érthetően írtam, hogy maradjunk a "hogy" rövidítésénél. Én nagyon sokat chateltem már és aki értelmes, az a "hogy"-t (és még esetleg másik néhány kötőszót) rövidít és nem teljes szavakat random. Ez egy csoport. Ti folyamatosan behoztok más csoportokat is a "hogy" rövidítés farvizén, ami más. Pl. amit most szemléltettél az pont nem a "hogy" kötőszó rövidítése, hanem a saját véleményed alátámasztása, amit nem kérdőjeleztem meg.

Onnan indultam és zárásként érjünk is oda vissza, hogy az írott kommunikáció egy természetes hozadéka az, hogy az emberek rövidítenek. Ezt lehet értelmesen is használni, meg lehet túltolni. Meg lehet nem szeretni, de ettől még a használó nem biztos, hogy "igénytelen".

Amúgy még mondjátok el nekem, h ebben a mondatban a hogy szócskát, h lehet félreérteni? Milyen más alternatíva jut eszetekbe, ami miatt félreérthető a mondat? :P

Szerk:
Még az jutott az eszembe, hogy pontosan az történik ami a címben is van. A hülyeség megöli a lényeget. Azt viszont mindenki maga döntse el, hogy te vagy én vagyok az értetlen. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54) updog válasza Polllen (#51) üzenetére


updog
senior tag

"ezzel kapcsolatban leírd a csodálat szót... :F wtf??? Na vajh ezért mit kapok... :DDD Pedig ez egy ugyanolyan írásos szleng, mint a "h"."

Példamondat, rendszeresen előfordul, hogy elhangzik nálunk szóban, és mindenki érti mire gondolunk: "ránéztem a kódra, wétéef".

Példamondat, a büdös életben szerintem így nem beszélt még senki, de ha igen, valószínűleg (valszeg!) nagy nehezen megértenék, de nagyon répának néznének: "ránéztem a kódra, azt gondoltam h(ö)/hhh/há(?) ez mi".

Érzed a különbséget? Írhattam volna mást is, nem csak "h", "nm", "vok", stb. De lehet hogy egyszer ők is benne lesznek a helyesírási szótárban, lehet hogy 1832-ben ugyanígy hőzöngtek a Pilvaxban, hogy a "stb." nem egy szípmagyar szó... nem tudom.

Látod, nem is kaptál (sokat) :DDD ;]

--
Szerk:
Másról beszélünk, engedjük el. Nem csak a "h"-n lovagolunk (én biztos nem), bár erről indult a thread #10-től, de részemről már rég nem csak erről van szó.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#55) Polllen válasza updog (#54) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ez nagyon gyenge lábakon áll nálam... Ha nem mondják ki élő beszédben, írásban már nem is használható szleng? Ne már. Vagy a smile-kat is kimondod beszéd közben? A wtf-t írásban kezdték el használni és aztán átterjedt a hétköznapi beszédbe... Amúgy szerintem ez gáz (egy időben mindenki lol-zott, attól is a plafonon voltam), de ilyen a popszakma. Nem tartottam őket igénytelennek. (Csak hülyének. ;] )
Remélhetőleg szóban h-zni soha sem kezdünk el.

Szerk.:
Látod-látod. Rám akartatok erőltetni minden félét, pedig én szerintem egyszerűen és érthetően fogalmaztam és maradtam a "h"-nál végig.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#56) #73749248 válasza Ringman (#48) üzenetére


#73749248
törölt tag

Firefoxban volt magyar spell check, de már az 57 előtti verziókkal sem volt igazán kompatibilis, a Quantum végleg megölte. A beépített meg úgy fest, csak angolul hajlandó tudni. (igaz, nem állítottam teljesen magyarra, mert utálom, ha a menüben nem találok semmit :) )

[ Szerkesztve ]

(#57) #73749248


#73749248
törölt tag

Eredeti témára visszatérve: számomra az a legszörnyűbb, hogy az iróniát, szarkazmust sem ismeri a netre járók 90%-a. :(

(#58) Polllen válasza #73749248 (#57) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ezekhez nagyon sokat ad élőszóban a metakommunikáció. Írott szövegben ezt nehezebb kifejezni és felismerni. Amúgy te boldog ember vagy, ha ez a legszörnyűbb neked.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#59) #73749248 válasza Polllen (#58) üzenetére


#73749248
törölt tag

Miután egyéb helyeken hajlamos vagyok úgy írni, hogy a hozzászólásaim több, mint fele szarkasztikus, egy idő után tényleg elég szörnyű. ;)

(#60) hcl válasza Polllen (#53) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, te érthetően írsz, pont ezért nincs értelme, a hogy-ot rövidíteni. Mondom, chatben - számomra - még valahogy elmegy, mert ott lényeges a gépelési sebesség, de mindenhol máshol is tolják az emberek (nem szeparált csoportok). És nem fogadom el azt, hogy kényelmetlen leírni, mert a többi szót is az ennyi erővel. Amúgy miért csak a hogy-ot rövidítik? Mennyi idő múlva jön be a köznyelvbe, hogy bármit rövidítenek "(és még esetleg másik néhány kötőszót)", te meg értsd meg?
Továbbra is káros folyamat szerintem.

A hülyeség megöli a lényeget - minek a lényegét? Amúgy nem, nem arról van szó, hogy nem értem, amit akarsz, hanem hogy nem értek vele egyet (és a jelenséggel sem).

@nahaggyámá : Ezt írtam a vége felé, hogy viccet sem lehet már lassan mesélni :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61) updog válasza #73749248 (#57) üzenetére


updog
senior tag

Szerintem visszatértünk az alap problémához. Mivel sokan egy egyszerű mondat értelmezésére is képtelenek, (és nem csak a neten), az irónia megértése, egyáltalán detektálása nekik egy egészen elérhetetlen kategória.

Amúgy még a korábbiakra reagálva: többen is írták, és máskor/máshol is rendszeresen felmerül, hogy nincs több hülye mint régen, csak az internet (meg a Móúnika show :DDD) közelebb hozta őket hozzánk. Ami félelmetes, hogy azok vannak kevesebben (de legalábbis ők a kevésbé hangosak), akiket ez zavar, vagy pedig tenni akarnak ellene.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#62) Polllen válasza hcl (#60) üzenetére


Polllen
nagyúr

A téma lényegét. Elég hosszasan lamentáltunk már a rövidítésekről, de ez apró csepp abban, amiről eredetileg írtál és még csak nem is kiváltó ok, csak következmény.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#63) hcl válasza Polllen (#62) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nincs lényege, szerintem itt szabadon lehet beszélni minden részletről, az nem baj, de a h-zással kapcsolatban tőlem aztán egyetértést ne várj.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64) #73749248 válasza updog (#61) üzenetére


#73749248
törölt tag

Már az elején is írtam: én nem így látom. Régebben az ú.n. értelmiség köreiben nem nagyon láttam olyat, hogy konteoban és hasonló hülye elméletekben hittek volna. Pedig már akkor is voltak olyanok, hogy itt egy képeslap, küldd tovább húsz ismerősödnek...
(tanár, mérnök, orvos ismerősökre, családtagokra alapozva)
Ma, sok esetben a diplomás értelmiség egy (nem kis) része olyan baromságokat képes terjeszteni és komolyan venni, hogy a hajam égnek áll tőlük.

[ Szerkesztve ]

(#65) buherton válasza #73749248 (#64) üzenetére


buherton
őstag

Ma már boldog-boldogtalan szerezhet diplomát. Az értelmiségi polgárt nem lehet papírok alapján megítélni. Itt kihangsúlyoznám hogy még az se számít, hogy melyik egyetemen végzett. Nálunk van két diák srác. Az egyik alkalmatlanabb, mint a másik, pedig ELTE-n és BME-n végeztek. Természetesen ez nem reprezentatív felmérés volt. Viszont ami már igen, azaz előző munkahelyemen volt. Egy kérdéssort készítettek a végzett villamosmérnököknek. Borzasztó alapkérdések, amikre egy szakitányú szakközépiskás is megtudja válaazolni. Hogy is mondjam, többen buktak ezen, mint aki átment.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#66) UnA válasza updog (#61) üzenetére


UnA
Korrektor

"... az irónia megértése, egyáltalán detektálása nekik egy egészen elérhetetlen kategória."

Ez lehet kultúrafüggő is, mert ha az irónia nem része valahol a közbeszédnek, akkor ott nem is próbálják meg kihallani a szövegből. És ehhez nem is kell messzire menni, még az angoloknál is veszélyes próbálkozni az ilyesmivel szmájli nélkül :)

(#67) BoB


BoB
veterán

Az emberiség történelmét már a kezdetektől fogva elég jól formálták az ostobaságok.

Kitalált szupererők (istenek) formálták és formálják a napi életet, háborúkat indítottak el, és a mai napig embereket ölnek a nevükben.

Miről beszélünk?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#68) snecy20


snecy20
veterán

Fordítást kérek! :D

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#69) Gdi válasza snecy20 (#68) üzenetére


Gdi
senior tag

Ez szerintem Google hangos fordító után lett leírva, fonetikusan :D

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#70) Depression


Depression
veterán

Helló élett jó lenne olyan nött talàlni aki tàn emberben nem aszt nézi mijen vagy hogyan nézki csak aszt hogy elmegy v hovà vele éss nem szégyeli hogy ki ö . éss nem hogy az iss legyen hogy szereti csak szeresse igazàbol ijen vokk gyere ismerj meg igazàbol és talàn rà jöss mijen vok igazàbol.

kollégám. :U

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#71) Ringman


Ringman
nagyúr

neduddki fórumtárs meghaladta a korát

(#72) Wesder válasza Depression (#70) üzenetére


Wesder
félisten

Szerintem ne csodálkozzon, ha nem állnak vele szóba...

I guess it's easy to see the world the way I do. The emptiness is a promise, the sin is just the proof.

(#73) #33253120 válasza Depression (#70) üzenetére


#33253120
törölt tag

Hát. Ez egyfajta természetes szelekció... :U

(#74) #81556480 válasza Ringman (#71) üzenetére


#81556480
törölt tag

fú de rühelltem azt a csávót. szerencsére nagyon rég nem láttam írását.. ami amúgy ph alapelvekbe ütközött aminek egyszer hangot is adtam ;]

ezt meg így itt hagyom

[ Szerkesztve ]

(#75) Gdi válasza Depression (#70) üzenetére


Gdi
senior tag

Rosszul írta a "hoty" - t, lehet ezért. :)

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#76) hcl válasza buherton (#65) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, egyébként én is látom a munkahelyeimen. Van pár ember, akinek egyszerűen más a szakmai érdeklődése, csak nem talált más helyet, de a többség, aki a munkájához hülye, az azért, mert egyáltalán nem érdekli a szakmája.

@UnA : Hát, a nyugati világban az irónia létező dolog, indiaiakkal, kínaiakkal pl. eszedbe sem jut annyira vicceskedni (bár volt egy maláj kollega, akivel jól elszidtuk a munkaadónkat :D ) , de az azért érthető, az tényleg más világ.

@BoB : Igaz, de azokat nagyjából levetkőztük, és ugyanígy itt vannak a buta tömegek...
Másrészt a hit mindenkinek egészségére (amíg nem erőlteti másokra), de attól még lehet minden más területen kulturált az ember. Viszont a fogalmatlan hülye a hívők között is előfordul, és a hitetlenek között is.

@Depression : Aztadurva :D

@Ringman : Nincs meg a csóka, a nevét ismerem, de nem volt dolgom vele.

@T_Chris : Azt ne hidd... Manapság nem az észért osztják a nőt, hanem Merci kulcsra, iPhone-ra ... :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77) UnA válasza BoB (#67) üzenetére


UnA
Korrektor

Azt mindig érdekes számomra, hogy a hit sok embernél valami vallásos gondolkodással kapcsolódik össze. De eddig két olyan hit volt, aminek a nevében legtöbb gyilkosságot követték el: a bolsevizmus és a nácizmus.

Ezért inkább úgy igaz, ahogy hcl is fogalmazott: a probléma mindig a fanatikusokkal van, bármiben is higgyenek.

(#78) hcl válasza UnA (#77) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na jó, de ezeknek voltak a legjobb módszereik. Sok vallás is felzárkózhat melléjük, bár nem minden esetben a vallás a hibás, hanem a vezetők.

Mutogatni való hater díszpinty

(#79) #90088192 válasza UnA (#77) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem szeretnek belekotni meg veletlenul sem, de ha jol tudom csak a katolikus egyhazrol beszelunk, szerintem mar az is meghaladta szamszeruen, eme esemenyeket(pl a hulye magatrtasforma ami a jarvanyok terjedeset segitette, a vakhit, hogy minden betegseget az ima meggyogyit, a rabszolgak az ujvilagba ugye egy katolikus pap otlotte ki, es meg lehet folytatni). Maradjunk a tradicionalis vallasoknal, eddig azok kozul kerult ki a gyoztes, a HIT neveben.
Nagyon fontos, nem aggalok a hit ellen, mert az maganugy, de a megvezetett 1-bites sereg ellen(lehet akar katona is, mert a hazaszeretet is egyfajta olcson osztott hit), igen is sok ellenervem van.

A golf aramlatos peldat, nem konkretan az aramlat miatt hoztam fel, hanem egy tendencia szemleltetesere, mert most le van irva, meg ki kellene buknia, az elmult 100 evben ez hanyszor fordult elo? Most kapjuk meg az 50 evre titkositott dokumentumokat tobb helyrol is, es nezd, mindenki hazudott, befolyasolt es hivatalos jelentesben, valotlansagot allitott, mert erre kerte az adott karhatalom. A lenyeg mindenki ugy gondolja, hogy amit olvas es lat, tobb 100 tudos "bizonyitja" az akkor is ugy van, hiszen lehetetlen, hogy maskepp legyen. Szerintem ez nem igy van, tenylegesen semmi sem biztos a jelenben, a multban meg annyira sem, hiszen az informacio aramlas jobban volt kontrolallva(A gyoztesek irtak a tortenelmet). Lassan kiderulnek a turpissagok, ahogy feloldjak a titkositasokat, kikerulnek bizonyos, fuggetlen dokumentumok. Sok esetben ez osszezavarja az embereket, kinek kellene hinni?

Nem erdekelnek sem a konteos marhasagok, sem a vallasos csoportok, nem akarok osszeeskuvesekbe belemenni, mert az is csak egy kupac semmi, egyszeruen teljesen elvesztettem a hitemet az emberisegben.

Es ez a butasag legfobb mozgatorugoja, a buta konnyen belemegy egy bizonyos nyomvajuba, es automatikusan mindent elfogad. Az itt jelenlevok tobbsege szkeptikus, mindent megkerdojelez.
Ezt kell tenni a tudos tarsadalommal is. Ha masert nem is mert ok is tevedhetnek. :R

[ Szerkesztve ]

(#80) janeszgol válasza hcl (#26) üzenetére


janeszgol
félisten

En mobilrol mindig ekezet nelkul irok. Tablageprol is, viszont PC-rol soha.
Nem nezem le azt, aki szinten ekezet nelkul ir. Egy-egy szo kivetelevel teljesen ertheto es olvashato.

[ Szerkesztve ]

(#81) hcl válasza #90088192 (#79) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Általában a tudomány nem tévedhetetlen, maguk a tudományos módszerek is arra épülnek, hogy folyamatosan korrigálják magukat. Ha egy-egy csoport félrevezeti az emberiséget, az nem a tudomány hibája, inkább a rövid távú érdekeket előtérbe helyező emberi hülyeségé. Viszont elég kevés eset van, hogy nyilvánvaló dolgokat manipuláljanak ilyen szervezetek.
A konteók meg, szerintem tündérmese a valósághoz képest :D

@janeszgol : Viszont te tudsz ékezetekkel is helyesen írni, értelmes mondandót megfogalmazni. A többség nem csak telefonról ír hülyén, hanem nem is tud másképpen. S nem lenézésről van szó : ez egy nagyobb probléma egy szelete.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#82) Hieronymus válasza hcl (#81) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

az nem a tudomány hibája

Pontosan. Az oktatási rendszer hibája.
Hatalmas lexikális tudás, a gondolkodás nyomai nélkül, az oktatás jelenlegi irányvonala.
Nyolc - tizenkét év alatt nem sikerül mindenkivel készségszinten elsajátítani az olvasás, írás, számolás, értelmezés és fogalmazás misztikus tudományát. Ezekre építve a gondolkodás és a hiteles forrás felismerésének képessége sci-fi történet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#83) hcl válasza Hieronymus (#82) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na most az a baj, hogy valamennyi lexikális tudás mindenképpen kell, különben fújhatod a gondolkodást. Általános műveltség nélkül sincs sok teteje a dolognak.
Hogy miképpen van rosszul megvalósítva az itthoni oktatás, az más kérdés.

Mutogatni való hater díszpinty

(#84) Hieronymus válasza hcl (#83) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

...az a baj, hogy valamennyi lexikális tudás mindenképpen kell,...

Nem baj. Valamennyi persze, hogy kell. De nem kell minden történelmi évszámot fejből tudni, egy életen át.

Ha nem tudod, hogy mikor volt a "mohácsi vész" és c64 floppy meghajtód sem volt,
Akkor a kereső kérdés mohácsi vész wiki
Fordítva is igaz. 1526 wiki

A lexikális tudás hiányosságai, ma már, nagyon gyorsan korrigálhatóak. Feltéve, hogy a találatok között mérlegelni tudsz.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#85) hcl válasza Hieronymus (#84) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Viszont nem árt, ha van fogalma egy bizonyos szintig. Tehát pl. a mohácsi vész létéről, kb. korszakról illik tudnia, mert amúgy az ország jelenlegi állapota is köthető ahhoz az évszámhoz (amúgy pont rossz a példa, mert Mohácsnál tök nem dőlt el semmi, én inkább csak egy jól meghatározható, a török megszálláshoz, mint folyamathoz köthető évszámnak tartom).

Mutogatni való hater díszpinty

(#86) #73749248 válasza hcl (#85) üzenetére


#73749248
törölt tag

Ki volt a középiskolai töritanárod? :)

(#87) hcl válasza #73749248 (#86) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Úgysem ismernéd - mondjuk a manus meggyőződése volt, hogy folyamatokat kell látni, és ez szimpatikus - ettől függetlenül kellenek fogódzók a folyamatokhoz, amikhez tudod őket kötni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#88) #73749248 válasza hcl (#87) üzenetére


#73749248
törölt tag

Ha "manus", akkor tényleg nem. Csak volt egy gyanúm, hogy ugyanaz volt, aki nekem is :DD
De az enyém az nő volt, úgyhogy tárgytalan.

(#89) hcl válasza #73749248 (#88) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szerintem nem kevesen gondolják így.

Mutogatni való hater díszpinty

(#90) #90088192 válasza hcl (#85) üzenetére


#90088192
törölt tag

Tudod, Neked is es Hieronymus nak is igen komoly es jo ralatasa van a jelen problemaira. En mar csak azt kerdezem MI mint forumozok mi a fenet tehetnenk? Mert ezek a dolgok egyre jobban elfajulnak, sajnos, a nemcsak a hulyeseg maga hanem a logikus gondolkodas kilakitasara tett lepesek hianya.
Sokan vagyunk ugy, hogy eloszor az osszefuggeseket akarjuk latni, majd azt kitolteni a lexikalis tudassal, a MO.i oktatasi rendszer meg eppen forditva gondolkodik, hozzadvagjuk az osszes adatot, aztan keresd meg az osszefuggeseket, ha szerencsed van megleled meg mielott vegeter a kotelezo oktatasra szant idoszak.
Jomagam azok koze tartozik aki nem volt kepes ezeket meglelni adott idon belul, csak 15 evvel kesobb...

(#91) #42098752 válasza hcl (#85) üzenetére


#42098752
törölt tag

Ha mar tortenelem: az orszag jelenlegi allapota inkabb a 18, szazad vegi francia forradalom kivalto okaira hasonlit...

(#92) hcl válasza #90088192 (#90) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

@betalokk : Vannak hasonlóságok, a jelenlegi elég sok mindenhez hasonlít, de a török megszállással kezdődött az Európától való leszakadás.

@agyturbina : Nem tudom.
Az alulról jövő kezdeményezések nem hiszem, hogy hatékonyak tudnak lenni. Ilyen mértékű társadalmi változásokat szerintem csak következetes, és folyamatosan ugyanúgy gondolkodó elit képes koordinálni, elérni, az alsóbb rétegek támogatásával.
Amúgy nem csak a magyar oktatási rendszer hibás, hiszen rengeteg idióta van minden más országban is, bár az arányukat nem tudom (Angliából is mesélnek meredekeket az ismerősök). Mondjuk a népességhez mért arányuk ismerete nem lenne mindegy.
Itthon pedig az oktatás szervezésén mindenképpen van mit javítani, az tuti... Egyébként egy jó tanár ma is mutat összefüggéseket, mert van rá lehetőség, de ez sajnos az aktuális celebeknél kevésbé érdekes.

Mutogatni való hater díszpinty

(#93) UnA válasza #42098752 (#91) üzenetére


UnA
Korrektor

Várom az analógiákat, mert ez így csak egy idevetett ötlet - szerintem abszolút hamis. Sem a társadalom szerkezete, sem a gazdaság nem mutat hasonlóságot.

(#94) #42098752 válasza UnA (#93) üzenetére


#42098752
törölt tag

Ha szerinted a jelenlegi tarsadalmi viszonyokat nem lehet osszevetni az akkori francia korulmenyekkel, akkor nem ebben az orszagban elsz vagy ha igen, akkor a tarsadalmi elithez tartozol. Nyilvan vannak kulonbsegek, hiszen maga a kor is mas, de lenyeg sajnos ugyanaz.
A munkam miatt az orszagban nagy teruletet jarok be, latom mi tortenik, hogyan elnek emberek tomegei. Aki ezt nem latja, sot vitatja, az vak vagy hazudik.
Sajnos mar nem az a kerdes, hogy amit allitok, hogyan, mivel tudom alatamasztani, hanem az, hogyan es mikor lehet ujrainditani az orszagot. Nem feltetlenul polgarhaborura gondolok, de az vilagosan latszik, hogy 4 evente egyszer van szukseg a valasztokra a kozonsges koztorvenyes bunozo politikus bandanak. Ekkor elvarjak, hogy a polgar asszisztaljon az erdemtelen meggazdagodasukhoz, hiszen az orszag sorsa vajmi keveset erdekli oket. Es sajnos sokan ezt meg is teszik.
A valasztas utan pedig minden marad ugy, ahogy volt: a politikus rabol, lop, hazudik, az oket tamogato es kiszolgalo gazdasagi hatterelittel egyutt. Ez a befolyasos es gazdag reteg iranyit, mikozben szetlopja az orszagot, ugy, hogy az osszlakossag toredeket alkotja.
Az orszag tobbseget alkoto atlagember pedig folyamatosan kuzd azert, hogy kenyer keruljon a csalad asztalara.

(#95) Hieronymus válasza hcl (#92) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

...de a török megszállással kezdődött az Európától való leszakadás.

Nem. Több oka is
Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, gazdasági, katonai és diplomáciai fénykorát érte meg az ország.
Sajnos a korai halála nem tette lehető számára, hogy a magyar befolyást nyugati irányba is kiépítse. Az osztrák császárság nem lett új magyar tartomány.

A második nagy esélyünk a kiegyezés korától az első világháború végéig tartott.
Magyarország gazdasági és politikai felerősödése példátlan méretű volt. Elegendő megnézni a magyar vasútállomások többségét. Mindegyik azonos tervek alapján készült, Nagyjából egy időszakban épült.
Ezt a fejlődést a nem túl intelligens császár - királyunknak köszönhetjük. Egyszer állt a talpára, amiből nagy háború lett. Az első VH után nem az osztrák császárságot trancsírozták szét, hanem minket.
Megfosztottak az arany bányáinktól, a többi nyersanyag lelőhelyeinktől.
A másodikat is egy osztrák indította be. De ez most nem téma, lapozzunk.

A magyar leszakadás a szovjet imperializmus korában vált hatalmassá. Addig fontos része voltunk Európának. Hatalmas mennyiségű mezőgazdasági export. Budapest volt az európai Hollywood.

Tíz évvel a leigázásunk után, Nyugat-Németországban még a mindig a magyar témájú és zenéjű filmmel lehetett befutni. A csúcs film, Ich denke oft an Piroschka (Gyakran gondolok Piroskára) már Németországban készült. Az idősebbek még a mai napig ki tudják mondani ezt a helység nevet, „Hódmezővásárhelykutasipuszta“ nagyjából magyarosan. :D

Egyetlen dolgot kellett volna eltanulnunk az oroszoktól. Ha baj van összezárnak a közös cél érdekében. Ha jól megy minden, akkor azért zárnak össze.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#96) updog válasza #42098752 (#94) üzenetére


updog
senior tag

Teljesen mindegy hogy politikáról van-e szó, ne is menjünk el ebbe az irányba, csak ismételni tudom, amit írtam: "mi" most ezt gondoljuk (hogy baj van az országban; hogy igényesen kéne írni írásban egy fórumon is; hogy az emberek egy jó része nem tud/akar értelmezni egy másfél oldalas használati útmutatót; stb., teljesen mindegy), de vajon "nekünk" van-e igazunk? Ha elegen lennénk, akik ugyanígy gondoljuk, lenne-e ennyi - számunkra - "hülye" (aki nem ír helyesen, akit butának tartunk, aki megszavaz valakit stb. - akinek egyszerűen úgy jó, ahogy, és nem is akar változ(tat)ni)?

Nem csak mi vagyunk helikopterek? Ha az általad elfogadott tényekkel állítod szembe azokat, akikkel nem értesz egyet, és ők pontosan ugyanannyira az életük megkérdőjelezhetetlen részeként fogadják el a számukra tényként kezelt információkat, kinek van igaza?

Megmondhatod-e (meg tudod-e mondani), hogy racionálisan mi jó ebben a világban, mi a rossz, igazából baj-e hogy nem írunk helyesen? Baj-e, hogy funkcionális analfabéták vezethetnek autót, szerelhetnek gázt, kezelhetnek kritikus banki vagy épp informatikai rendszereket? Baj-e, hogy x ember úgy él az országban, ahogy; ha szerinted baj, mivel indokolod? Jogos az indokod? Miért gondolod ezt?

Érdekes eszmefuttatás, nem csak azért mert az enyém :)

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#97) #42098752 válasza updog (#96) üzenetére


#42098752
törölt tag

Erdekfeszito es messzire mutato, melyrol boven lenne mit beszelni...

Azonban vannak dolgok, esemenyek, folyamatok, korulmenyek, amelyeket foldhozragadtabb modon kell kezelni, hiszen ha tuldimenzionaljuk, akkor ugyan ugy nem erunk el eredmenyt, mintha semmit nem tettunk volna. Legalabbis nem azt, amit szeretnenk.
Hozzaszolasod mindenkeppen elgondolkodtato, ugyanakkor tobbnyire apro dolgok kiragadasa az egeszbol.
Az egeszet kell gyogyitani alapjaiban, majd ezutan erdemes raterni a fontos, de kisebb jelentosegu reszletekre.

(#98) hcl válasza updog (#96) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Viszont vélemény lehet.

" Jogos az indokod? Miért gondolod ezt?"
A visszafejlődés még soha nem volt jó, legalábbis szerintem...
Szóval igen : még az lenne a kisebb baj, hogy van egy réteg, ami elvan, de egyre szélesebb, és ez nem jó. Illetve mindenkinek plusz macerát okoznak.
A cél nélküli létezés pedig egy intelligens faj esetén nem túl jó...

Persze, kik vagyunk, hogy ítélkezzünk, értem, de a franc, morogni még szabad.

Mutogatni való hater díszpinty

(#99) #42098752 válasza hcl (#98) üzenetére


#42098752
törölt tag

Az a reteg, amely nekem nagyon szurja a szemem, masok karara dozsol.
Akik az egyeni korlataikon nem latnak tul, hiszen csak az a fontos szamukra, valamint azok, akik szeretnek a jobbat, de eszuk, elorelatasuk nincs hozza, ok ujra es ujra asszisztalnak az erdemtelen joletukhoz.
Az o hulyeseguk, ha nem is a vilagot, de a mi kis vilagunkat biztosan megoli...

(#100) hcl válasza #42098752 (#99) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Volt erről szó a postban is... A rövid távú érdekek nagyon nagy károkat okoznak - de többet között a szellemi igénytelenséget is, közvetve.

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.