Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

Grat jó írás :R

Szerintem svannak még úgy páran mint én is, hogy ezek a dolgok elég homályosak voltak.

(#2) stevve válasza CounterBoci (#1) üzenetére


stevve
nagyúr

Köszi, remélem, segít a cikk. Ha már egy embernek hasznos, akkor megérte. :R

És természetesen köszönet Racecam kollégának is.

[ Szerkesztve ]

(#3) wutuka


wutuka
aktív tag

Gratulálok az íráshoz! :DD
Az ilyen elemzéseknek sok haszna van.Főleg a laikusoknak(magam is) akik érdeklődéssel veszik az ilyen írásokat,nem szégyelnek tanulni belőlük. :K
Ugyanakkor nagyobb tapasztalatokkal rendelkező emberkék még tovább fogják fűzni az írást,aminek megint csak mi fogjuk hasznát látni!

Lionel Messi : The Best !

(#4) kagyula válasza stevve (#2) üzenetére


kagyula
aktív tag

Hasznos volt, köszi!

Kérdés:
Mennyire memória igényes a HD mozizás? Itt a rendszer memóriára gondolok, nem vga memóriára.

Legyen minden, sokszor.

(#5) infectedmann válasza kagyula (#4) üzenetére


infectedmann
őstag

Én eddig úgy vettem észre, hogy inkább a procit meg a VGA -t zabálja mint a memóriát...
Persze ez a lejátszótól is függ. A KMPlayer egy 1080p -s filmmel 100 megát eszik kb. a memóriából.

(#6) kagyula válasza infectedmann (#5) üzenetére


kagyula
aktív tag

:R
100 mega nem vészes, többre tippeltem.

Legyen minden, sokszor.

(#7) stevve válasza kagyula (#6) üzenetére


stevve
nagyúr

Igen, ezért sem került be a memória az írásba, mert majdnem mindegy. Manapság egy Vista, Win7 mellé az ember min. 2 GB-ot úgyis vesz, abból pedig nem számottevő, amennyit egy 1080p lejátszás használ.

[ Szerkesztve ]

(#8) Chriss745


Chriss745
tag

Egy kis plussz érdekesség, ha valakit érdekel. Ez még ma Magyarországon nem nagyon ismert, de nem kevés pénzt lehet a következő ötlettel spórolni.

Nemrég vettem egy nem 100-200hz-es Bravia LCD tévét. Egy 100 HZ-es változat nagyon szép képet produkál, mert megduplázza a képeket, és szuperfolyékony képet jelenít meg, de hát az ára 100-150.000 forinttal a 50(helyesebben 60)hz-es verzió felett van. Nem beszélve a 200-as verzióról. Itt az a trükk, hogy nem azért szuper folyékony a kép, mert 120, 240hz-en mutatja a TV (ilyen igazából nincs is LCD-nél), hanem a 24 képkockából 48 képkockát számol a TV egy motion interpolation nevezett technikával.

Szerencsére nincs minden veszve, mert amit a 100HZ-es TV csinál a kép duplázással, szoftveresen is meg lehet csinálni. Akit érdekel a téma, itt olvasgasson hogy kell beállítani:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=288017

Amint először megláttam a duplázott képet, nem hittem a szememnek, annyira más a kép, sokkal élethűbb az egész. Megmondom őszintén azóta nem is tudok nem 48p-s filmet nézni. Igaz kell hozzá CPU erőforrás, de az élmény magáért beszél. A softveres megoldás (főleg mvtools2-vel) szerintem sokkal szebb képet varázsol mint a Philipps vagy a Samsung hardveres megoldása, mert ha jól tudom a szoftveres megoldás ötvözi mindkettő előnyeit.

Lehetne szerintem erről is egy cikket írni, mert ez akkor átlépés a vizuális megjelenésben, mint a sima mozi és az IMAX különbsége (az iMAX is dupla képsebességet használ).

[ Szerkesztve ]

(#10) stevve válasza Chriss745 (#8) üzenetére


stevve
nagyúr

Na, ez valóban érdekes, még nem is hallottam róla. :Y Bámulatos, miket kitalálnak. Azért érdekelne, hogy jött rá a kitalálója. :)

Kalandor:
Eléggé, bár ritka szerintem. Egy Maxtor 7200 fordulatos "népvinyó" is megteszi nálam. A gond, ahogy eddig tapasztaltam laptopon, egy lassabb, 5400 fordulatos HDD-nél lép fel, ott akadást tapasztaltam és nagy HDD erőlködést. Az én Maxtor-om már nem mai gyerek, de nagyon régi, 8-10 éves HDD-kről nem tudok nyilatkozni. Te miket tapasztaltál?

[ Szerkesztve ]

(#11) Georgie1224


Georgie1224
tag

Üdv!

Nekem az a kédésem, hogy ezen a configon hogy menne a HD 1080p-ben?
Elvileg egy 780G chipset-es gép 128mb sideport memóriával a proci 2,5-ön megy.
A választ előre is köszönöm :R

Murphy: "Ami el tud romlani, az el is romlik."

(#12) Barthezz2 válasza Chriss745 (#8) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

Na ezt ki is próbálom asszem :R

Everybody lies.

(#13) Myers


Myers
senior tag

Már csak azt kéne valakinek megírni, hogyan lehet az egyes lejátszóprogramokat (vlc, kmplayer) behergelni, hogy használják a GPU-t. Mert én akármennyit, állítgattam semmi nem történt.

Ezenkívül van jópár 1080p-s film ami időnként megfogta a 2,8-ra húzott C2D-met.

http://www.muszaj.hu/

(#14) stevve válasza Georgie1224 (#11) üzenetére


stevve
nagyúr

Simán. Erre ez a PH! teszt is jó bizonyíték, amelyben szintén egy X2 4850e CPU-val teszteltek.

Myers:
Most tettem fel Win7 RC-t kipróbálni, valóban olyan jó-e, mint állítják. Láss csodát, feltettem a Media Player Classic - Home Cinema legfrissebb verzióját és csak annyit állítottam rajta, hogy a Playback/Output alat a Directshow-t EVR-re állítottam. kipróbáltam egy DXVA szerint kódolt 1080p-s filmet és gyönyörűen ment úgy, hogy más codec, splitter nincs is még a gépen. :)

[ Szerkesztve ]

(#15) bigbum válasza kagyula (#6) üzenetére


bigbum
csendes tag

Szerintem az 1080i az 1080 soros, nem 540. Igaz, hogy interlace-elt, azaz két frame-ből áll össze, de ezt 60 vagy 50 hz-en csinálja. A végeredmény 25 v 30 fps 1920x1080 felbontásban.

(#16) Georgie1224 válasza stevve (#14) üzenetére


Georgie1224
tag

Köszönöm a választ, akkor ez lesz a házi mozi config + letöltő config egyben :D

Murphy: "Ami el tud romlani, az el is romlik."

(#17) Kevinmaster


Kevinmaster
tag

Sziasztok, nekem is lenne egy kérdésem. Arra nem tudtok valami szoftveres megoldást, amivel DVD filmek felbontását lehetne felinterpolálni? Ha nem is 1080-ra.... :F

(#18) stevve válasza bigbum (#15) üzenetére


stevve
nagyúr

Igen, végeredményben 1080 soros, viszont az interlace miatt kisebb sávszélességet igényel az átvitel során és felváltva csak a páros és csak a páratlan sorokat rakja ki.

[ Szerkesztve ]

(#19) Chriss745 válasza Myers (#13) üzenetére


Chriss745
tag

Szia, két megoldás van. Ha nVidia vidókártyád van, akkor egy CoreAVC codec 1.9.5-ös verziója CUDA támogatással megcsinája neked. Csak annyi a dolgod, hogy minden más codeket szedjél le (vagy tiltsál le, és hagyd hogy a CoreAVC legyen az elsődleges). Nekem a 1080-as film 3-4%-os CPU-val megy.

A másik megoldás, hogy szedj le egy media player classic home cinemát. Szedj le minden kodeket mellőle, akkor a beépített dekódert fogja használni. Ha bemész az Options->Output-ba, ott válaszd ki az EVR renderert (csak Vistánál megy amúgy). Ha újraindítod a media player classic home cinemádat máris megy a DXVA, és a videókártya dekódolja a filmet. Ez sajnos csak akkor megy, ha a film is fel van rá készítve és Vista-d van.

Az első megoldás az megy bármilyen x264-es, VC-1-es filmmel, XP-n is akár, de ahhoz meg ugyebár nVidia kártya kell (minimum 8-as széria).

Remélem segítettem.

(#20) Chriss745 válasza Kevinmaster (#17) üzenetére


Chriss745
tag

FFDSHOW-ban van resize opció, ami elvileg ezt csinálja, de hogy milyen minőségben, azt már ne kérdezd.

(#21) waverider válasza stevve (#2) üzenetére


waverider
senior tag

hasznos cikk, köszönet érte :R

Informatikus csemete mondókája: ZIP ZIP csóka, vak vARJúcska. A Windows 2 dologtól akadhat ki: az egyik önmaga, a másik bármi más. Donald billentyűzetet használ, Mickey egeret. A WORD elszáll, az írás megmarad.

(#22) Kevinmaster válasza Chriss745 (#20) üzenetére


Kevinmaster
tag

Megnézem, köszi! :)

(#23) stevve válasza Myers (#13) üzenetére


stevve
nagyúr

Ha az adatlapodon lévő konfiggal próbálod, akkor Chriss745 tanácsai jól jöhetnek, de mellékesen hozzátenném, hogy sajnos a nem DXVA "kompatibilis" 1080p filmek nagy valószínűséggel akadni is fognak néha. :( Bár inkább ne legyen igazam.

waverider:
Én köszi! :R

[ Szerkesztve ]

(#24) #19617792 válasza stevve (#2) üzenetére


#19617792
törölt tag

Nagyon jó írás! Hasznos ha valaki HTPC-t épít, ropogós elméleti anyag. :C :R Vajon megoldható, hogy a Windows Vista / 7 Media Centerben működjön a hardveres dekódolás DXVA-s anyagnál?

Chriss745: EVR nemcsak Vista alatt van, .NET 3.0-mal feltelepül XP-re is. :K

[ Szerkesztve ]

(#25) Benoe77


Benoe77
őstag

Az ATI 3450-es kártyájával mi újság, az is támogatja a hardveres lejátszást?

(#26) Chriss745 válasza #19617792 (#24) üzenetére


Chriss745
tag

EVR XP alá, jó tudni, köszi az info-t. :)

[ Szerkesztve ]

(#27) Chriss745 válasza Benoe77 (#25) üzenetére


Chriss745
tag

DXVA-t támogatja ha jól tudom:

- ATI X1000 seriától felfele
- nVIDIA 8000-es seriától felfele

(#28) stevve válasza #19617792 (#24) üzenetére


stevve
nagyúr

Igen, MS reklámozta is 1-2 konferencián annak idején, hogy a Vista renderer és gondolom a Win7 is támogatja a DXVA-t. Igazán nem próbáltam ki a Media Center-t még ilyen téren.

Benoe77:
Pont ahogy Chriss745 kolléga mondja. Egyik előző írásomból itt egy táblázat:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#29) dbius


dbius
veterán

Nagyon nagyon jó írás! :C Itt a fórumban elhangzottak pedig remekül kiegészítik :R Keep up the good work, guys :K

(#30) PuMbA válasza Chriss745 (#27) üzenetére


PuMbA
titán

ATI-knál csak a HD2xxx sorozat és felette levő kártyák támogatják a DXVA-t. X1xxx-ekben csak AVIVO van ami javítja kicsit a képminőséget és minimális dolgot átvesz a procitól,de bitstream dekódolást nem tud. Itt is látszik,hogy nincs X1xxx kártya felsorolva:[link]

[ Szerkesztve ]

(#31) #19617792 válasza Chriss745 (#26) üzenetére


#19617792
törölt tag

[link] Ehhez (a leírás szerint) .NET 3.0 se kell.

Myers: Előfordul néha, hogy kevés a prociban a L2.

[ Szerkesztve ]

(#32) PuMbA válasza Chriss745 (#26) üzenetére


PuMbA
titán

Sokat nem érsz az EVR-rel XP alatt,mert csak ugyanolyan DXVA 1.0 van,mint WMR9-nél.Csak Vistán és 7-en működik a DXVA 2.0.

[ Szerkesztve ]

(#33) stevve válasza PuMbA (#30) üzenetére


stevve
nagyúr

Na igen, onnantól lehet igazán hasznos GPU támogatásról beszélni, amikor a bitstream dekódolás bekerült a képbe. Az X1000 volt a kezdet, utána jött a hatásos UVD, az áttörés. A 3450 pedig már egészen jó lett HTPC-be.

[ Szerkesztve ]

(#34) bozont válasza Kevinmaster (#17) üzenetére


bozont
veterán

Amit az AMD kínál GPU Scaling, nem próbáltad? Lehet egész jól működik. Bár nem tudom, hogy mennyit javul a képminőség felinterpolálva.

Arról esetleg van valami infó, hogy az ffdshow-ba bekerül-e a dxva támogatás?

[ Szerkesztve ]

(#35) stevve válasza bozont (#34) üzenetére


stevve
nagyúr

Arról esetleg van valami infó, hogy az ffdshow-ba bekerül-e a dxva támogatás?
szerintem kicsi rá az esély...

(#36) Kevinmaster válasza bozont (#34) üzenetére


Kevinmaster
tag

Nem, de szerintem az nem erre való. Ezt akkor kell nyomirgálni, ha nem akarod, hogy pl. játék képét elnyújtsa széles monitoron, ha a játék nem támogatja a széles felbontásokat... :U
De a szándékot köszönöm! :K

(#37) Dany007


Dany007
veterán

Nekem tetszett. Igényes írás!
Még több ilyet : )

Ha már hangkártyákat is mutattál, akkor lenne egy olyan kérdésem, hogy mi módon tudnám összekötni a Samsung házimozimat a géppel úgy, hogy 5.1-es hangzást adjon?
Sajnos a házimozin csak Aux ill. optikai bemenet van.
Az integrált hangkártyám meg 7.1-es SPDIF meg a szokásos jack kimenetekkel.
Próbálkoztam SPDIF-et rákötni az auxra de meg se szólalt.
Így most sima Jack-RCA-n megy át a hang.
HDMI is van a házimoziban, de gondolom az csak a kép továbbítására.
Egyszer v.hol ajánlották már az optikai kábelt, de egyrészt az nincs a hangkártyán, másrészt meg kérdés, ha veszek optikai kimenetes hangkártyát, akkor az át tudja-e küldeni az 5.1-et a házimozinak?

(#38) Solten


Solten
addikt

Remek iras :C HD3200 IGP-t miert nem emlitetted meg (vagy csak en vagyok vak?)?? Rendelkezik mar UVD2-vel mint az utodja a HD3300. Egy ilyennel megaldott lap, HTPC-be tokely... :)

Saor Alba

(#39) klaczi válasza Benoe77 (#25) üzenetére


klaczi
aktív tag

Nekem az van. Támogatja! Vistával.

[ Szerkesztve ]

(#40) Cickánykoma


Cickánykoma
tag

Szerintem kicsit körbejárhattad volna a noteszgépek CPU-GPU ajánlását is :)) (ugye vannak akik azon filmeznek)

Madžari......Dober dan, passport kontrol !!! :D:D:D

(#41) Gézengúz válasza Chriss745 (#8) üzenetére


Gézengúz
addikt

Na akkor ezt valaki magyarul legyen szíves.....

Thx..
[link]

[ Szerkesztve ]

(#42) stevve válasza Dany007 (#37) üzenetére


stevve
nagyúr

Sajnos ennyire nme vagyok szaki, hogy hogyan kössük össze úgy, hogy nincs olyan ki/bemenet... :(

Solten:
Nem említettem meg minden kártyát, IGP-t, bár a 3200 pont benne van. :)

Cickánykoma:
Az a baj, hogy a notikban annyira nem vagyok járatos HD téren, így ezt inkább valami értőre bíznám. :)

[ Szerkesztve ]

(#43) tdd587


tdd587
őstag

Én az 1080/24p-ről írtam volna mindenképp pár szót. Annál is inkább mivel piszok nehéz összehozni, hiába lehet beállítani a VGA, hiába fogadja a megjelenítő, százak és ezrek sírnak a fórumokon mindenfelé, hogy nem megy. Egy vagyok közülük... ha valakinek van már tuti módszere, akkor ne fojtsa el magában.

Azzal is mindig vitatkozok (most is), hogy projektort ne, mert drága. Most adtam el egy natív 720p vetítőt pár száz órásan kemény 100e forintért. Egy zseb LCD tv innen indul (igaz nem használtan). És nem, nem kell vászon hozzá azonnal, fehér falon is el lehet kezdeni a mozizást. Nem utolsó sorban moziélmény = vetítés. Egy tv meg tv.

Apróság a VGA ajánlónál: egy 4830 meg egy 4870 között szerintem 0 különbség lesz CPU terheltség szempontjából, de javítsatok ki, ha tévedek. DXVA2.0-val 1-2% nálam.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#44) #19617792 válasza Dany007 (#37) üzenetére


#19617792
törölt tag

A koaxon, optikain kimegy az 5.1-es hang, HDMI-n akár a 7.1 is. (HD4000 viszi a 7.1-et, HD3000 csak 5.1-et) Az alaplapodon (adatlap szerint) a kézikönyv szerint van optikai kimenet.
Connectors:
- 1 Optical SPDIF jack / 1 Coaxial SPDIF out port

[ Szerkesztve ]

(#45) stevve válasza tdd587 (#43) üzenetére


stevve
nagyúr

Köszi az észrevételeket.

Az 1080/24p más kategória, mint amikről írtam. Nem függ a CPU vagy a GPU tulajdonságaitól.
Mi is a probléma? Az, hogy a 24 nem fér el maradék nélkül sem az 50 Hz, sem a 60 Hz megjelenítésben, ezért átalakítják és némileg romlik a kép.

Egy Blu-ray-en tárolt 1080/24p 3 féle módon játszható le:
1. 3:2 pulldown, amit jellemzően az NTSC használ, 60 Hz-en. 1/2 képkockát ismételnek gyors egymásutánban 2 mező, 3 mező arányban. Ez a gyors mozgásoknál (átlag néző számára nehezen) felfedezhető hibákat eredményez. Egyes lejátszók már javítani tudják. Ez az 1080/60i

2. +4.17%-kal felgyorsítják a filmet. A PAL szabvány 50 Hz-es, ezért a gyorsítás a legjobb módszer. Így pojntosan két felé tudják osztani a kereteket. CRT-k esetén ez működik is, de LCD/plasma/projector esetén a képeket előbb össze kell rakni és úgy megjeleníteni (progresszív). 1080/25p

3. Átméretezéssel. Készül egy 720/24p és egy 480/24p "rész", majd ezekre alkalmazzák a 3:2 pulldown eljárást. Ez utóbbit nem ismerem túlzottan. :)

Itt egy jó ábra: [link]

Amúgy a HD lejátszók úgy csinálják, hogy az 1080/24p master-ből reinterlace-szel előállítanak egy 1080i/60. Az 1080p output-hoz ezt deinterlace-elik 1080p-re. Majd ha kijön egy olyan lejátszó, ami képes 1080/24p-t kitolni...

Nem tudom, erre milyen más megoldást lehetne kitalálni... egy 24 Hz-en működő tv lenne a legjobb. :DDD

----

A projektorok közül én az 1080p projektorokra értettem, hogy igen borsos az áruk, mert azoknak az is.

---

A 4830 és a 4870 azért nem egy kategória nálam, mert árban is van különbség, de ami egy HTPC esetében lényegesebb, hogy a 4870 jobban melegszik és többet is fogyaszt. emiatt kerültek más kategóriába a teljesítményük mellett.

[ Szerkesztve ]

(#46) szab.tam


szab.tam
nagyúr

mivel én építettem egy gépet alapvetően htpc-nek, (most már játék kivételével mindenre azt használom), így a belépő szintő hardverigényhez lenne megjegyzésem.

370 db. 1080p filmem van, bluray, mkv vegyesen. elég reprezentatív mintának tartom tapasztalat levonásra.

először az alaplapi 7100-at használtam vga-nak, és mellé egy E1200@2.6GHz, 512 MB L2-es dual celeront fogtam be, (1 éve 9k volt). itt ugye nem volt dxva, így minden maradt a procinak. általában 50-60% cpu terhelés mellett ment a lejátszás.
pár elcseszett kódolásnál, vagy ha nem volt alul, felül fekete csík, azaz valódi 1080 soros, telejes 16:9es filmnél ez néha felment 90-95%-ra. itt már néha megcsúszott a hang, ritkán, de ugrott a kép.

új vga driver, a. 2. kijelző lekapcsolása, illetve a többi futó alkalmazás kilövés viszont tejesen alkalmassá tette a gépet. határozottan állítom, hogy ez a proci elég. - igaz, az említettek mellett.

de vettem egy passzív hűtésű, 8400gs karit, 9k-ért. ha a film nem hibás akkor mpchc-t mkv-ra, powerdvd-7-8-at használva bluray-re, profiltól függően, (L3 - 4.1 - 5.1), 4%-20% a cpu terhelés, természetesen működő dxva mellett.

a legtökéletesebb a powedvd 8, L4.1 Bluray-jel. ott lehet akár truhd hang is, 4-6% a terhelés.

beépő szintű htpc-be sem biztos, hogy kell 20k-s proci, 20k-s vga. igaz, prociból nem árt tényleg egy E5200 erősségű, vagy annak az amd megfelelője. de vga-ból, ha csak mozi a cél, egyenesen baromság többet kiadni 10k-nál!

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#47) bigz


bigz
tag

Hosszu ido ota az elso olyan cikk, ami stilusaban, fogalmazasaban es tartalmilag egyarant a cimoldalra valo.

Halas koszonet erte, es kulon gratula az informativ kommentekhez.

I <3 Razer Mantis Control.

(#48) szab.tam válasza Georgie1224 (#11) üzenetére


szab.tam
nagyúr

a kodegány tápot meg ne vedd!!!! :(( :D

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#49) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Sokat segített a cikk, gondolatolvasó vagy. :R Remek tördelés, tartalmas!

(#50) stevve válasza szab.tam (#46) üzenetére


stevve
nagyúr

beépő szintű htpc-be sem biztos, hogy kell 20k-s proci, 20k-s vga. igaz, prociból nem árt tényleg egy E5200 erősségű, vagy annak az amd megfelelője. de vga-ból, ha csak mozi a cél, egyenesen baromság többet kiadni 10k-nál!

Egyetértek. :R Ezért is van benne a felsrolásban pl. a HD 2400, ami 10K körül van és a 8600 GT, ami szintén. Igaz, a 8400 GS nem került be a maga 7K árával, mert nagyon eszembe se jutott, de a lista nem törekszik teljességre, inkább körvonalakat rajzoltam. A belépőszintnél i gondoltam arra, hogy a nép talán egyszer-egyszer mégiscsak fog 3Dmáriózni és akkor kell némi kraft. Ráadásul ha nagyon régi kártyát ajánlok, akkor azért éri szó a ház elejét, ezért alakult így.

bigz, Jhonny06: Én köszönöm és örülök, ha hasznos lett! :R

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.