Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A sárga az irigység színe. :D

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#2) CheGhost


CheGhost
aktív tag

Nem vagyok otthon a témában, ezért lehet, hogy badarságot kérdezek.
Mi értelme van a kapcsolókat megvenni mondjuk nekem? Az otthoni billentyűzeten pl. ki tudom cserélni?
Vagy csak figyelemfelhívás a cikk, hogy, ha valamelyik gyártó ilyen sárgával hirdeti a billentyűzetét, akkor az nem igazi cseresznye?

*** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

(#3) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Nem igazán értem miért lenne értelme ezzel kínlódni..

Ha a háza Cherry, akkor még kínlódni azzal, hogy a belsejét is megcsinálják?
Hülyeség. Nincs értelme ebbe pénzt fektetni, hogy bizonytalan eladás legyen.
Plusz ilyen kapcsolókat esetleg bill-gyártók vennének, de a hamisat nem hinném ,hogy megvenné bárki is...

Bújtatott reklám? :D

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#4) GreatL


GreatL
őstag

A szabadalom lejárt, nem értem a hamisítást. Aki annyira hülye hogy bekajálja ezt a sárgát... remélem nincsenek sokan.

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung(.hu) Galaxy S22+ 256 Vodával | Voda Samsung Galaxy A54 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#5) Acélfarkas válasza GreatL (#4) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

A szabadalom az tényleg lejárt, de a névhasználati joggal a Cherry rendelkezik. Bárki gyárthat ilyen kapcsolót, ha megvan az eszköze hozzá, de csak a saját neve alatt értékesítheti. Ebben az esetben a Cherry névvel visszaéltek, az eladót-forgalmazót felelősségre lehet vonni és csúnyán perbe fogni.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#6) nyunyu


nyunyu
félisten

Cherrynek még csak most tűnt fel, hogy 20-25 éve létezik a középső, Cherry logós * Aristotle Yellow kapcsoló? :Y

Chicony előszeretettel használta őket a kilencvenes évek elején...

*: Állítólag Cherry licensz alapján gyártották, azért van rajtuk Cherry logó.
Legalábbis, amikor pár éve először olvastam róluk, akkor csak ennyi infó volt róluk, hogy ezek félhivatalos Cherryk, de már rég nem gyártják őket.

Másik kettő viszont nem fake, hanem balról Kailh PG11 Yellow (50 gramm, lineáris, ebből lett aztán a lineáris Razer) és Gateron KS-3 Yellow (50 gramm, lineáris, de már nem nagyon gyártják, helyette van az ugyanilyen puha Gateron Black)

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#7) Graphics válasza nyunyu (#6) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ezt én se értem, ezeket a képeket 2013-ból találtam

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#8) nyunyu válasza CheGhost (#2) üzenetére


nyunyu
félisten

Mi értelme van a kapcsolókat megvenni mondjuk nekem? Az otthoni billentyűzeten pl. ki tudom cserélni?

Billzetfüggő.

Amelyikben van LED és/vagy fém blackplate, ami a kapcsolókat helyén tartja, azokban macerás, mert ki kell forrasztani az egész kapcsolót a cseréhez.

Ha egyik sincs, akkor nagyjából szabadon csereberélhetőek a kapcsoló alkatrészei a másik MX szériák, vagy hasonló méretű klónok alkatrészeivel.

Pl. Gateron alkatrészek passzolnak a Cherry házba:

Cherry MXB2 billzetből repült az MX Brownok rugója+stemje+teteje, aztán némi teflon túladagolás után Gateron Brown rugója+stemje+teteje lett beépítve helyette.
Eredmény? Finomabban járó, taktilisebb billentyűzet, viszont idegesít a Gateron rugójának hangja, vissza kéne cserélni a Cherryére, mert annak mélyebb hangja van, és ritkábban peng.

De ennek az átlag júzer szempontjából nincs jelentősége, úgyis azzal a kapcsolóval használja, amivel gyárilag megvette.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#9) ribizly


ribizly
veterán

Nem is értem az egész kérdést. :F
Aki egy kicsit is foglalkozik vele (mondjuk nettó 2 órát), az egyből tudja, hogy nem létezik Cherry MX yellow kapcsoló. :N A Cherry oldalán is megtalálható, hogy milyen kapcsolókat gyártanak.
Yellow kapcsolót eredetileg a Kalih gyártja, de már találkozni lehet más kínak gyártóknál is (Rapoo és társai).
Szóval ez az egész mégiscsak reklám lesz. :U

|•| https://hardverapro.hu/tag/ribizly |•|

(#10) Daywalker válasza Graphics (#7) üzenetére


Daywalker
addikt

Ezeknek a képeknek, illetve a rajta látható kapcsolóknak a forrását senki nem igazolta, még maga a poster sem. Én is utána kerestem. Próbálták kideríteni, de sehol semmi infó, hivatalosan egy csomó nem létezik Simán lehetnek sample cuccok, próbagyártásból származó kapcsolók. A lényeg, hogy jelenleg nincs és nem is lesz sárga Cherry MX, tehát aki ilyet árul, ott valami disznóság van. Lehet, hogy Kailah-t vagy mást akarnak rád sózni...ami lehet, hogy létezik, de attól még nem cherry.
A fentebb emlegetett licenc sem tisztázott, a Cherry tagadja, hogy köze lenne hozzá. A deskthority.net-en az a sárga kapcsoló "unconfirmed". Az igazi Aristotle Cherry MX klón az ez volt: [link]

ribizly : Igen, direkt kiadnak egy ilyen közleményt, ami reklám. És mondd, ez alapján miért venne bárki Cherry MX kapcsolót? :U Arról van szó, hogy elkezdett terjedni a hír a neten egy ideje, hogy van Yellow switch, a média pedig elkezdte zaklatni a gyártót, hogy akkor most mi van? Erre jött a közlemény. Na, most megyek és rendelek egy zsák kapcsolót, olyan jól sikerült reklám :DDD

[ Szerkesztve ]

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#11) nyunyu válasza ribizly (#9) üzenetére


nyunyu
félisten

Cherry oldala elég hiányos, mivel csak a 4 "alapszín" (Black/Red/Blue/Brown), meg az új MX Speed/Silver van feltüntetve.

Régebbi, keményebb kapcsolóik totál hiányoznak innen. (Clear, Green, White, Linear Gray, Tactile Gray...)

Yellow kapcsolót eredetileg a Kalih gyártja

Majdnem azt írtam, hogy ők még fasorban sem voltak, amikor az Aristotle Yellowt gyártották kilencvenpárban, de aztán utánanéztem, és a Kaihua Electronicset 90-ben alapították.

Végén még kiderül, hogy tényleg ők voltak a misztikus kapcsoló copy-pastézói. :DD

Mai Kailh kapcsolók viszont nem csereszabatosak a Cherry vagy Gateron alkatrészekkel, nem azonos méretűek.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#12) Akula válasza Acélfarkas (#5) üzenetére


Akula
őstag

+1

"Akula Sub, ready for the deep!"

(#13) nyunyu


nyunyu
félisten

Cherry amúgy a kapcsolók gyártásával foglalkozzon, hogy ne legyen belőlük hiány.

Csodálkoznak, hogy egyre több billzetgyártó fordul az új gyártósorokat telepítő konkurens cégekhez, akik határidőre tudnak szállítani, feleannyiért.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#14) Daywalker válasza nyunyu (#13) üzenetére


Daywalker
addikt

Meg leszokhatnának az exkluzív dolgokról (Corsair és MX Speed esete, ugyebár).

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#15) [CsuCsu] válasza Daywalker (#14) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Semmiben nem kulonbozik attol, mintha sajat nev alatt adnak ki exkluzivkent. Amugy annak a fejleszteseben reszt vett a Corsair tudtommal, ezert minimum elvarhato, hogy egy ideig elvezzek az elonyet.

(#16) nyunyu válasza [CsuCsu] (#15) üzenetére


nyunyu
félisten

MX Silent fél éves exkluzivitása is lejárt idén év elején,azóta sem láttunk még a Corsair Strafén kívül rá épülő billzetet, még Cherryt sem.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#17) nyunyu válasza nyunyu (#16) üzenetére


nyunyu
félisten

Razer ~3 éve lelépett, aztán saját márkás kapcsolókat gyártat a Kaihua új gyártósorán.

Das Keyboard sem kapott elég MX Redet, így a 4C-ben már Greetech kapcsoló van, aztán a legfrissebb billzetükhöz azok is kreáltak egy saját márkás kapcsolót Alpha-Zulu álnéven.

Logitechnek meg nem tetszett, hogy nem középen van a LED helye, így teljesen nulláról terveztetett egy vadiúj, semmivel sem kompatibilis kapcsolót az egerek mikrokapcsolóiról jól ismert Omronnal *, ez lett a Romer-G.

MX Speed gondolom a Cherry válasza akar lenni az újabb, rövidebb kapcsolási távolsággal rendelkező MX klónokra. (Razer Green/Orange: 1.8mm, A-Z Mustard/Olive: 1.7mm)

*: egerekben szokásos Omron D2F-F-nek amúgy ezer éve létezik Cherry DB3C klónja :DDD

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#18) Blindmouse válasza nyunyu (#17) üzenetére


Blindmouse
senior tag

És igazából az egységsugarú usert csak az érdekli, hogy mikor lesz megfizethető árú kompromisszummentes mechanikus bill.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#19) nyunyu válasza Blindmouse (#18) üzenetére


nyunyu
félisten

Kb. soha.

Ahogy olvastam, kb. 0.1$/db-ért adják a legolcsóbb konkurensek a kapcsolókat a billzetgyártóknak, Cherry viszont 0.24$-ért osztogatja az MXeket 100 ezres tételben. (0.55-0.6$ a netes webshopokban 1 darabra.)

Ez azt jelenti, hogy egy teljes billzet árából minimum 11 vagy 25$ csak a kapcsoló.
Kell még alája egy nyomtatott áramkör is, ez is jó pár 10$, mire beülteted a szükséges alkatrészeket.

Így egy szögegyszerű mechanikus billzet már legalább 30-40$-ral magasabb árcímkéről indul, mint egy hasonlóan fapad gumimembrános, amiben a billzetmátrixot+kapcsolókat pár nyomtatott fólia, meg formára préselt gumimembrán alkotja.

Kompromisszummentes billzet meg erősen nem ez a kategória, hiszen az nem több(tíz)ezres példányban készül, hanem sokkal kevesebben, így ott sokkal durvább gyártási költségekkel kell számolni. (pl. csak kupakszett 20-100+$)

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#20) ribizly válasza nyunyu (#19) üzenetére


ribizly
veterán

Ez bizony így van sajnos. Ezt a gyors kalkulációt (kicsit magasabb árakkal számolva ugyan, mert én anno lehet 1$/kapcsoló számoltam, hiszen nem számoltam bele azt, hogy nagy tételben rendelnék kapcsolót :U ) én is eljátszottam, és arra jutottam kár várakozni egy sokkal olcsóbb megoldásra, mint amit most lehet kapni. Ez sajnos ilyen. Régen sem lehetett olcsó a mechanikus billentyűzet, de akkor nem volt sok választás. Ma viszont teljesen eltorzult a kép.
A membrános megoldások árainak felnyomása és gamer jelzővel illetése azt az érzetet keltik az emberekben, hogy a mechanikus is csak azért drága, mert "gamer" cucc. Ez pedig nagyon nem igaz. :N
No mindegy, én csak annyit tudok mindenkinek ma mondani, hogy aki csak teheti menjen mechanikusra (mindegy melyik gyártó melyik megoldása) és élvezze! ;)

|•| https://hardverapro.hu/tag/ribizly |•|

(#21) nyunyu válasza ribizly (#20) üzenetére


nyunyu
félisten

1$/kapcsoló az már nagyon extrém ár, annyiért a Purple Zealiot tolják, ha lemaradtál az előrendeléses akciójukról. (akkor csak 0.75$/db volt)

Perpillanat az az elérhető legjobb MX rendszerű taktilis kapcsoló, gyakorlatilag az egy kis szériában gyártott spéci Gateron, teflonnal kenve, egyedi alkatrészekkel pimpelve, így egy az egyben nem lehet összevetni a 35$/120db áron vehető stock Gateron Brownnal.

Moddolt MX Cleareknek akar lenni az alternatívája, mivel azt a kapcsolót Cherry 3 éve levette a kínálatából, már nem gyártják.
Pedig egy teflonnal jól összekent Panda Cleart (=Black rugós Clear) bármikor bevállalnék.
Ergo Clear (=Red/Brown/Blue rugós Clear) valószínűleg túl puha lenne az én ízlésemnek.

No mindegy, én csak annyit tudok mindenkinek ma mondani, hogy aki csak teheti menjen mechanikusra (mindegy melyik gyártó melyik megoldása) és élvezze! ;)

Az a baj, hogy túl sok paraméterből áll az ultimate mechanikus élmény, így sok próbálkozásra (és még több $$$-re) van szükség ahhoz, hogy megtaláld a számodra ideális billentyűzetet, amivel együtt tudsz élni a következő években.

De az igaz, hogy még a leggagyibb kínai mechanikusak (15k-től kaphatóak) is jobbak, mint a membránosak.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#22) Blindmouse válasza nyunyu (#19) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Nincs az "jó pár tíz dollár". Ezres nagyságrendben olcsó a PCB (kábé egy tizes lehet), és a beültetés is, mert alig van rajta alktarész. Azért kerül ennyibe mert megtehetik.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#23) nyunyu válasza Blindmouse (#22) üzenetére


nyunyu
félisten

Kis szériás billzet PCB készen kapható 51$-ért, ebben az árban semmi alkatrész nincs benne.

Egy PCBhez kell még egy dedikált billzetvezérlő IC vagy mikrokontroller (~4-5$), 110 dióda. (~2$), kapcsolók, USB csati, opcionális LEDek.
~220-330 beültetendő alkatrész.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#24) Blindmouse válasza nyunyu (#23) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Egy 150x300-as pcb Európában gyártva hat euró. Ok a bill nagyobb, de nem fog annyira drága lenni, kb felület arányában van. Egy beültetési költség még kis szériánál is csak 1-2 cent.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.