Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) berVi


berVi
senior tag

A 950-bol akkor mar nem is lesz 1TB-os?

(#2) Viktor81 válasza berVi (#1) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szerintem nem. Abból a NAND-ból nem tudnak annyit elhelyezni akkora helyen...

(#3) berVi válasza Viktor81 (#2) üzenetére


berVi
senior tag

Mashol olyat is mondtak, hogy a melegedes a gond.

(#4) Blasku válasza berVi (#3) üzenetére


Blasku
tag

Igazából a vezérlőchip ami túlmelegszik, de azt akár egy alulméretezett VRM-hűtőbordával is meg lehet oldani. A túlmelegedés oka az, hogy az M.2 szabványt betartandó, semmilyen hűtése nincs ezeknek a moduloknak (mint ahogy a RAM moduloknak is van).

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#5) Viktor81 válasza Blasku (#4) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Nyugodtan beleférne a szabványba a borda, mint ahogyan azt a Plextor hamarosan megjelenő SSD-je alkalmazza is. Amennyiben úgy tervezik, hogy az M.2 kártyán felül legyen a vezérlő (márpedig legtöbbször ott van), bármekkora bordát rakhatnának sok esetben. (még akkor is elférne egy elégséges darab, ha a VGA-k alá kerül az SSD)

V.

(#6) Blasku válasza Viktor81 (#5) üzenetére


Blasku
tag

Ez tetszik, most hallottam róla először :K. Amúgy a Plextor M8Pe-ről van szó, kikerestem.
De ránézésre ezt nem teszed be notebookba, márpedig a szabványos M.2-ket pont ez korlátozza méretileg. Vagy rosszul látom?

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#7) #72042496 válasza Blasku (#4) üzenetére


#72042496
törölt tag

A RAM-ok döntő többségére sem kéne borda. Nem is azért rakják rájuk, hogy segítse a hőleadást, hanem mert ez is egy dizájnelem. Enélkül nem tudnák eladni őket.

Az idénre egyébként ígértek terabájtos 950 PRO-t:

"Speaking of M.2, the newly announced 950 Pro will also get a capacity bump in 2016. A 1TB model will be released next year, utilizing the 256Gbit V-NAND MLC to double the capacity of the drive."
[link]

[ Szerkesztve ]

(#8) Blasku válasza #72042496 (#7) üzenetére


Blasku
tag

A RAM-okra nem kell, azért is említettem meg azokat, mert azokon bezzeg van heatsink, még ha nem is kell oda. De tapasztalatból mondhatom, hogy az SM951-esem eléggé fel tud melegedni. Állítólag a 950 PRO se lett annyival hidegfejűbb.

[ Szerkesztve ]

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#9) Viktor81 válasza Blasku (#8) üzenetére


Viktor81
senior tag

(#10) Blasku válasza Viktor81 (#9) üzenetére


Blasku
tag

Hát igen, hűtőborda nélkül nehéz csodát tenni. Ha már csak annyi lenne mindkettőn, mint azon a Plextoron, akkor szerintem kijött volna a 950 PRO teljesítménytöbblete az SM951-el szemben, és hamarabb befejezte volna a másolást.

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#11) #72042496 válasza Blasku (#8) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen, sajnos a 950-ről is az a tapasztalat, hogy sokat fogyaszt, így melegszik. Engem asztali gépben nem zavarna, de laptopokban sajnos ez már problémás tud lenni. Ha jól tudom, a vezérlő miatt.

szerk.: Igen, a videó is ezt mutatja. Nem gondoltam volna, hogy a 951 még a 950-nél is jobban melegszik.

[ Szerkesztve ]

(#12) Luck Dragon válasza Viktor81 (#9) üzenetére

Nem gondoltál volna hogy Ennyire feltudnak melegedni.

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#13) mesteruram


mesteruram
tag

KEZDŐ VAGYOK a témában. Láttam a melegedésről a tesztet, és már gondolkodom hogy vegyek-e ilyen M2-t nem tudom az ilyen 100fok körüli melegedés mennyire befolyásolja az élettartamát? /asztali jól szellőzőző házba szeretném/

(#14) CyberPunk666


CyberPunk666
senior tag

sm951-em van és meg sem közelíti a videóban látott hőfokot. Persze van némi házszellőzés.
A 200gb-s folyamatos írás meg szerintem messze nem mindennapos feladat.

(#15) mesteruram válasza CyberPunk666 (#14) üzenetére


mesteruram
tag

Köszönöm, így megnyugtattál. Akkor amit a videón mutatnak be az inkább az extrém esetek közé tartozik. Csak az OP. rendszer meg néhány játék lenne rajta. MSI Z97 GAMING 7 lap és CORSAIR 500D midiház, 3X120mm ,, 2X140mm ,, 1X 230mm ventilátorokkal. Remélem ez elég szellős ház.

(#16) Blasku válasza mesteruram (#13) üzenetére


Blasku
tag

Normál használat közben, pl. OS futásakor soha nem tud ennyire felmelegedni egy M.2-es SSD, mert az a szórványos terhelés amit akkor kap, még bőven kezelhető. Ilyenkor van lehetősége a modulnak tartani az alacsonyabb hőmérsékletet.
Ezért is merik laptopokba betenni a gyártók ezeket az SSD-ket, mert tudják, hogy valós használat közben soha nem melegszik fel pl. egy SM951-es 100 °C-ig. Addig nem is lesz throttling, amíg nem állsz neki benchmarkolni, vagy 4K videót renderelni, stb.
Ha tényleg jól szellőzik a házad, akkor nyugodtan vegyél egy ilyen M.2-est, nem fogod megbánni. Érzetre már kb. tényleg olyan mintha RAM-diszkről futna a rendszer :K. Hétköznapi használat közben nem lesz semmi gond, hidd el.
Sajnos garivesztéssel jár pl. egy Samsung 950 Prónál ha leveszed a matricát, hogy normális hűtést rászerelhess, uh. ott maximum annyit tudsz tenni, hogy ráirányítasz egy ventilátort. Nekem az SM951-emhez meg eleve nem volt gari, mert az egy OEM alkatrész, és nem is hivatalos úton jutottam hozzá :D.

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#17) ImpersonatoR válasza Blasku (#16) üzenetére

Nezegettem ezt a 950 pro t de tenyleg eszreveheto ha egy 850 evo helyett erre megy az oprendszer meg nehany jatek mondjuk ? 256 os van mar 59 ert csak nem tudom megeri e a felarat egy sima ssd hez kepest?
Nem csak jol nez ki hogy 2000 el olvas meg 900 al ir?

(#18) Viktor81 válasza ImpersonatoR (#17) üzenetére


Viktor81
senior tag

Az én véleményem, hogy nem. A + szekvenciális sebesség semmit nem ér általános használat esetén a véletlenszerű (amiből profitálhatnál) ennél a típusnál alacsonyabb (vagy éppen ugyanannyi), mint a SATA 850PRO-nál.

V.

[ Szerkesztve ]

(#19) CyberPunk666 válasza Viktor81 (#18) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

1, NVMe
2, sokkal jobb a random sebesség, mint a 850 -nek.

[link]

(#20) Blasku válasza ImpersonatoR (#17) üzenetére


Blasku
tag

A szekvenciális olvasási/írási sebesség pont nem számít szinte semmit abban, hogy az ember mennyivel gyorsabbnak érzi a rendszerét egy SSD-től. Mindig is a rövidebb elérési idő (latency) volt az, ami számított.
Ilyenkor az IOPS érték amit fontos megfigyelni: a 850 EVO legjobb esetben alulról súrolja a 100 000-et, míg az NVMe SM951-nél ez az érték majdnem 300 000: [link]. Ez szorosan összefügg a 4K random írási/olvasási rátával.
Hogy érezni lehet-e a különbséget? Én egy 256 GB-s Samsung 840 Próról váltottam, és azt kell mondjam, hogy ha egy kicsit is, de tényleg gyorsabban lereagálja a rendszer, amit akarok tőle. Már nem érzem azokat a tizedmásodperces hatásszüneteket ami egy-egy nagyobb program elindítását előzi meg. Erre írtam itt korábban, hogy már egészen olyan érzés, mintha RAM-diszkről futna az OS. Egy World of Warships ami eddig 1,5 másodpercig szuszakolt az indítóablak betöltésével (update ellenőrzésestül), most már 0,5 másodperc alatt elkészül vele :D. Szóval érezhető a különbség, de másodperc-töredékekről van szó.
Egy ilyen NVMe SSD tényleg csak annak éri meg, aki szeretné, hogy a lehető legjobb háttértár birtokosa legyen, illetve annak aki tényleg ki is használná azt a teljesítményt, amit nyújt (szerver feladatokra pl. ideális).

Az NVMe-ben az a pláne, hogy az AHCI-val ellentétben már sokkal inkább lehetővé teszi a PCIe-re kötött SSD-n végezhető IO műveletek párhuzamosíthatóságát. Az AHCI-t még forgótányéros merevlemezekre fejlesztették ki, ezért abszolút nem foglalkoztak azzal, hogy parallel is lehessen több szektort írni/olvasni.
Ettől is érezhető, hogy a nagyobb feladatokkal hamarabb megbirkózik egy NVMe SSD, mert már-már ahhoz hasonlóan tudja kezelni az oprendszer, mint a központi memóriát. Ugyanis nem kell bevárja az egyes IO utasításokat, mielőtt újabbakat indíthatna, hanem egyszerre többet tud indítani párhuzamosan.

Amúgy pont annyi értelme van földi halandónak most beszereznie egy NVMe SSD-t, mint egy csúcs Broadwell-E CPU-t: nem sok, de ez a hobbi erről szól :D . Jó érzés, ha ennyi lóerő van a gépben, de gyakorlati előny nem származik belőle egy sima SATA SSD-hez képest.

[ Szerkesztve ]

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

(#21) CyberPunk666 válasza Blasku (#20) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

mondjuk az sm951 egy árban van a 850pro-val.
tehát nincs felára, ha jóféle ssd-ben gondolkozol eleve.

maximum, akkor jelent extra felárat az nvme m2 ssd, ha alapból valami gagyi olcsón gondolkoztál.

(#22) Viktor81 válasza Viktor81 (#18) üzenetére


Viktor81
senior tag

Bocs, megkövetem magam, a véletlenszerű írása gyenge, az olvasása 3-szorosa a 850PRO-énak.

(#23) vicze válasza Viktor81 (#22) üzenetére


vicze
félisten

Akkor kövesd meg magad még 1x.
SM951/950 Pro gyorsabb írásban is mint a 850 Pro, ha csak 10-20%-kal is, de SM961 már 4x gyorsabb írásban.
Egyik estben se igaz az állításod.

(#24) Viktor81 válasza vicze (#23) üzenetére


Viktor81
senior tag

Szia !

Méretfüggő, a 265-osé alacsonyabb:
[link]

V.

(#25) vicze válasza Viktor81 (#24) üzenetére


vicze
félisten

Nem csak méret, 2 szál felett valami, lehet a felépítés, limitálja a 256-ost.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.