Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) LurkerSheik


LurkerSheik
senior tag

Minden bizonnyal, a következő Galaxy S modellnél vetik be először, hogy felfuttassák a gyártást.
Múltkor valami olyat olvastam errefelé, hogy nem minden arany ami kisebb csíkszél, talán még hátránya is akad?! (az ára mellett)

Új S23 / S24 / S24+ / S24 Ultra rendelhető! /// People with passion can change the world for the better |||

(#2) Viktor77


Viktor77
titán

Sosem értettem, hogy miért kell ezt ennyire erőltetni? Mi történik, ha mondjuk 10 évig 10 vagy 14nm-en maradnak? Így csak gyorsabban érik el a határt.

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#3) RozogA87 válasza LurkerSheik (#1) üzenetére


RozogA87
tag

Jaja, a kisebb csíkszél önmagában nem mindig garantálja a pozitívumokat lásd a Pentium 4 szériánál a Northwood-Prescott (130 vs. 90 nm) gyártástechnológia. De például úgy hallottam hogy az Intel kihozza ugyanazt a tranzisztorsűrűséget és energiahatékonyságot 14 nm-ből mint a Samsung 10-ből, a fejlettebb, kiforrottabb architektúra miatt.

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#4) myckie2 válasza Viktor77 (#2) üzenetére


myckie2
őstag

Mert verseny van.

szerk: Ha elérik a határt, akkor kitalálnak mást. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#5) Viktor77 válasza myckie2 (#4) üzenetére


Viktor77
titán

Aminek így gyorsan vége lesz. Amúgy mindenkire gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#6) #56573440 válasza Viktor77 (#2) üzenetére


#56573440
törölt tag

Mert a k+f osztályt nehezen állítod le, mert a konkurencia se alszik, mert ha 10 éve azt mondták volna hogy stop, akkor most 65-ön állnának, ami király lenne meg minden.

Miért baj ha lemennek 5-re vagy 2-re vagy 1-re vagy akármennyire? HA elérik itt a végét, akkor lehet kutatni tovább más irányba, lehet keresni még megoldást, más struktúrát, etc. 10 év ebben az iparban rohadt hosszú idő...

(#7) RozogA87


RozogA87
tag

Viktor 77: Nem a szilícium az egyetlen alternatíva. Merőben új anyagok, és technológiák vannak kilátásban. Például a grafén csak hogy ne mindig a kvantumkomputert emlegessük. De felületi plazmonokkal is kísérleteznek amivel fotonikus chipeket lehetne létrehozni. Felhasználható a számítástechnikában a DNS is...stb. Szóval van élet az 1-2 nm szilícium kombón túl is.

[ Szerkesztve ]

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#8) Viktor77 válasza #56573440 (#6) üzenetére


Viktor77
titán

Nem írtam, hogy baj lenne (halálos, néha miket adnak az ember szájába).

A gond szerintem ott van, hogy lassan kifogyunk mindenféle nyersanyagból.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#9) b. válasza #56573440 (#6) üzenetére


b.
félisten

5 alá szerintem nem igen fog menni a dolog szerintem, addigra új struktúra kell.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#10) #56573440 válasza Viktor77 (#8) üzenetére


#56573440
törölt tag

Hát nekem úgy tűnt hogy baj ha így kérdezed ;)

Ha most maradnánk mondjuk 14-en akkor miért tartana ki tovább szerinted a nyersanyag? Mert nekem ez így nem triviális.

(#11) Viktor77 válasza #56573440 (#10) üzenetére


Viktor77
titán

Nem, azzal arra gondoltam, hogy új anyagokon fognak kisérletezni.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#12) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Csak tippelek, de gondolom az Apple már lekötötte magának ebből is szükséges gyártókapacitást szokása szerint a Samsungnál

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#13) #56573440 válasza Viktor77 (#11) üzenetére


#56573440
törölt tag

Akkor nem követhető a gondolatmeneted. Megkérdezed miért nem lehet 10 vagy 14-en maradni. Aztán amikor válaszolok hogy miért hátrányos akkor az a baj hogy fogy a nyersanyag. Aztán hogy fejleszthetnének mást.

Akkor most mivan? Fejlesztenek mást is. Évek óta. Több meg kevesebb sikerrel jellemzően. Ahogy mindig, úgy itt is majd jön a váltás, ha kiforrja magát, ha ez kifutott, ha már a következő lépcső itt drágább lenne, ha a piaci igények úgy diktálják. De ez még idő. Addig játszhatnak ilyet is, meg még ilyenebbet is tőlem.

Aztán lehet megint félreértettem valamit :D

[ Szerkesztve ]

(#14) milanmylo


milanmylo
aktív tag

Srácok, mi a manó egyáltalán ez az LPP node? Évek óta napi szinten olvasom az MA-t, de ebből a cikkből nekem nem sok infó jön le...

ROM frissítést nem lehet elrontani, csak nem a leírtak alapján végezni.

(#15) Viktor77 válasza #56573440 (#13) üzenetére


Viktor77
titán

Más írta, hogy keresik az új anyagokat, megoldásokat. Erre írtam, hogy de lassan mindenből kifogyunk, mi lehet a következő?

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#16) fornettisuti válasza b. (#9) üzenetére


fornettisuti
veterán

4 az elméleti minimum jelen létező technológiával

iPhone 13 - Apple Watch Series 7 - LG 65” QNED - Ryzen7 5800X - MSI RTX 3070 - 32GB Kingston HyperX Predator - 34" Iiyama - Redragon Surara Pro - A4Tech X7 - Voopoo Argus MT - Voopoo Argus Pod

(#17) Pttypang


Pttypang
veterán

Kivancsi lennek, a 60nm-es techhez képest pl a 8-as mennyivel jobb fogyasztási adattal rendelkezik.. mármint amennyit haladtak, durva számok lehetnek ::)

Everybody lies.

(#18) RozogA87 válasza Viktor77 (#15) üzenetére


RozogA87
tag

Az én hozzászólásomat elolvastad? A hetes volt az. Nem sok kreativitásra vall ez a "lassan mindenből kifogyunk" felfogás. Ezért nem vagy te hardverfejlesztő, meg szilárdtestfizikus.

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#19) Viktor77


Viktor77
titán

És már jön a személyeskedés. :D Ilyenkor tudja az ember, hogy nem írt hülyeséget.

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#20) CsabyB


CsabyB
csendes tag

ahogy én látom, alternatíva van bőven, mint struktúrális mind anyaghasználatban.
de méretcsökkenéssel lehet valamit a legkisebb beruházással újra eladni.
a mai eszközöknél pl mobilok pedig minden % energiaspórolás jól jön mindenkinek.
itt is a méretcsökkentés a legolcsóbb megoldás.

(#21) joey04 válasza Viktor77 (#19) üzenetére


joey04
titán

Nem, ilyenkor az van, hogy butaságot írtál, amire jött egy értelmes válasz, amire te már sértődötten válaszoltál, amire már nem lehet másképpen reagálni.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#22) Viktor77 válasza joey04 (#21) üzenetére


Viktor77
titán

Sikerült törlesztened? Jobban alszol? :D

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#23) Tigerclaw válasza milanmylo (#14) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Én csak annyit tudok, hogy ez LPE jön előbb (Low Power Early), amin a korai megrendelők gyártatnak, aztán a második generáció az LPP (Low Power Plus), ami az előző javított félgenerációja.

Azt viszont ne kérdezd, hogy mit jelen konkrétan a "low power" és akkor van-e "high power" verzió is...

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#24) RozogA87 válasza Viktor77 (#22) üzenetére


RozogA87
tag

Az utolsó mondatom nem kellett volna. Sejtettem hogy személyeskedésnek fogod gondolni. Nem állt szándékomban. Nem ismerlek. Arra akartam rávilágítani, hogy a hardverfejlesztőknek vannak ötleteik, amikből előbb-utóbb lesz valami. Szóval a számítástechnika fejlődése nem áll meg 2025-ben, mint ahogy a jelenlegi technológiáknál prognosztizálható lenne.

[ Szerkesztve ]

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#25) Viktor77 válasza RozogA87 (#24) üzenetére


Viktor77
titán

Na, mindjárt kellemesebben hangzik. :)

Amiket írtál, azok kb. milyen fázisban vannak? 2025 nincs olyan messze.
Persze, hogy nem áll meg, ez elöttem is világos, és tisztában vagyok, hogy ez a fejlődés, nem vagyok ellene.
Csak nem tetszik ez az ütem (nekem kicsit gyors). 1-1.5 évente új vidkártyacsalád, 3-4 új processzor (az Intelt követni se lehet), stb. Mikor az ember kényelmesen elvan egy 1-2 generációval ezelötti dolgokkal.
Ráadásul ugye látjuk, hogy a vidkártyagyártók nem tudnak elég kártyát gyártani, memóriákkal ugyanez a helyzet, a HDD-k, SSD-k sem olcsóbbak. (Tudom, kartellezés is van a dologban, de ebbe nem látok bele.)

De amúgy igazad van, semmit nem értek ezekhez, ezért is kérdezhettem mások számára hülyeséget. :)

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#26) #74018560


#74018560
törölt tag

Ha már nem lesz ezt értelme tovább erőltetni, legalább beállnak 1 csíkszélességre és elkezd minden olcsóbb lenni? :F

(#27) b. válasza Viktor77 (#25) üzenetére


b.
félisten

Jelenleg ott tartunk, hogy szoftveresen nagyobb a lemaradás sajnos,ezért tudsz ellenni simán több generációval ezelőtti procikkal és játszani akár 4-5 éves kártyákkal. Nem tisztán a hardverekkel van gond. Lehet nemsokára ez átfordul.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#28) mikej95


mikej95
aktív tag

8 nm, ha a ugyanazzal a marketing ferdítéssel dolgoznak, mint a TSMC és az Intel, akkor ez a legkisebb dimenzióját jelöli egy tranzisztor alkotóelemének. Kíváncsi vagyok, mi lesz, ha elérik a fizikai limitációt, hogy megy tovább a számozás, mert onnan még bőven lehet minimalizálni.

Azt viszont nem tudják, hogy mi nem tudjuk azt, amiről ők úgy tudják, hogy tudjuk.'

(#29) Kshma


Kshma
újonc

A gondot abban látom hogy lassan már egy évet sem bírnak ki ezek az eszközök, most mi lesz akkor 3 havonta vehetünk új telefont mert tönkremennek a csipek a készülékben. :Y

(#30) #56573440 válasza Kshma (#29) üzenetére


#56573440
törölt tag

A szellemileg sérültek biztosan. Az érzelmes használja a 2-3 év garit amit kap.

(#31) Ricardo


Ricardo
félisten

Jó dolog, hogy fejlődik a technika, ez nem vitás.
Arra azért kíváncsi leszek mennyire dobja meg az amúgy is egekben lévő árakat a gyártás drágulása.
A következő lépés,még drágább lesz a hír szerint.

" mivel a következő lépcsőnek számító 7 nm-es eljárás még nincs kész, ráadásul az EUV litográfia miatt jóval drágább is lesz, amit sok partner egyszerűen nem tud majd megfizetni."

(#32) joey04 válasza Viktor77 (#22) üzenetére


joey04
titán

Köszönöm kérdésedet, nagyon kellemesen aludtam, de nem miattad. Egyébként mindig szóvá tettem, ha valaki a fejlődés értelmét kérdőjelezi meg, pláne, ha a kérdéssel azt sugallja, hogy ez kimondottan káros is. A kommented kb azon a szinten volt, mint amit az 5G-vel kapcsolatos topikokban szoktam látni, hogy "minek 5G, a méregdrága csomagban lévő adatmennyiség így fél perc alatt lefogy, más értelme nincs." Ami duplán bullshit, mert ma már vannak jó és korlátlan csomagok, ráadásul az 5G-nek csak az egyik előnye a nagyobb sebesség. Bónuszként érdemes megjegyezni, hogy elsőnek mindig az eszköznek kell elkészülnie, mert csak akkor lesz rá tartalom, szolgáltatás, vagy hw esetében akkor fogják kihasználni. Már várom az első 5G-s telefonoknál a kommenteket, hogy minek ez, még nincs is ilyen hálózat.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#33) Kékes525


Kékes525
félisten

Ideje lenne új alapokra helyezni az egész számítástechnikát. A szilícium chip lassan elérte a fizikai határokat.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#34) b. válasza Kékes525 (#33) üzenetére


b.
félisten

Egyetértek, ezek a nodváltások még pár évig kitermelik a gyárak költségeit, meg menni fog az üzlet és lesz fejlődés, de az igazi jövőre lennék kíváncsi, amikor már nem a magok számáról fogunk beszélgetni.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#35) Kékes525 válasza b. (#34) üzenetére


Kékes525
félisten

Vajon vannak működőképes, életképes más, jobb alternatívák?

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#36) b. válasza Kékes525 (#35) üzenetére


b.
félisten

Hát ezek lehetnek szerintem. [link] [link]Az első különösen érdekes, a második pedig már kezdetlegesen működőképes.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#37) Kékes525 válasza b. (#36) üzenetére


Kékes525
félisten

A kvantumszámítógépek valószínűleg csak célszámítógépekhez lesz jó.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#38) Lacok


Lacok
őstag

"A 8 nm-es LPP node a 10 nm-es alaphoz viszonyítva 10%-kal alacsonyabb fogyasztást eredményez,"

És hány %-al magasabb árat? ;]

[ Szerkesztve ]

"Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum"

(#39) Z10N válasza Viktor77 (#2) üzenetére


Z10N
veterán

Azert, hogy a megnovelt teljesitmenyt kordaban lehessen tartani a fogyasztas teren vagy elmozdulni valamelyik iranyaba a plusz szazalekokert.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#40) Tigerclaw válasza Lacok (#38) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Biztos találtak vevőt rá, ha már LPP szinten vannak. By the way ...a 8LPE-n ki gyártatott és mit?

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#41) arn


arn
félisten

Intel nagyon elkenyelmeskedte ezt...

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#42) Tigerclaw válasza arn (#41) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Még nem biztos, mert az Intel valószínűleg olyat képes gyártani 10nm-en, amit a Samsung 8-on még nem tud.

Nem ugyanaz gyártani egy kisebb teljesítményű, kis méretű mobilba való chipet és olyan x86-os APU-kat, amit az Intel szokott.

A mobilpiacról már lemondtak, így csak az AMD-n kell tartani a szemüket, akik most 14 nm-en gyártanak és 1-2 évig még azon is maradnak. Ha nem is dőlhetnek hátra, az Intelnek van még előnye a gyártásban...persze a mi szerencsére már nem olyan nagy.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#43) Pttypang válasza Tigerclaw (#42) üzenetére


Pttypang
veterán

A kihozatali arany se mellekes, mert hiaba tud gyartani 8 nm-en, ha 99 szazalekos a selejt arany.

Everybody lies.

(#44) Kékes525 válasza Tigerclaw (#42) üzenetére


Kékes525
félisten

"az Intelnek van még előnye a gyártásban.."

Nem a chip szélesség az elsődleges, hanem az eladási ár, pontosabban a haszon, amely 1 CPU eladása után bejön. Az AMD az új processzorával ismét versenybe került az Intellel.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#45) b. válasza Kékes525 (#44) üzenetére


b.
félisten

A haszon mindenképpen Intelnél nagyobb egy processzoron, hisz ő nem bérgyártat, hanem saját maga gyárában készülnek a cuccok. AZ viszont más kérdés, hogy ezt a gyárat felépíteni, a kihozatalt stabilizálni és az egészet koordinálni hatalmas összeg amit vissza kell termelnie egy egy szériának.
Ezért szívás, mikor sokat szenvednek egy egy csíkszélességváltással és nagy a selejtarány. AMD ránt egyet a vállán kb,( erős túlzással persze) Intel meg szívja a fogát, hogy mennyi pénzt dob ki az asztalon. és ezt vissza kell termelnie.De ha ez jól sikerül, akkor viszont Intelnél az előny. Abu is szokta leírni, hogy hatalmas hiba volt elküldeni a régi mérnökgenerációt, szerintem is.... ide azért kell a tapasztalat.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#46) RaveForce válasza b. (#45) üzenetére


RaveForce
veterán

"mennyi pénzt dob ki az asztalon."
Meg szerencse h csak ott, igy hazon belul marad a cash, szemben azzal mint ha az ablakon dobna ki :D

„egy mobilarenás topik terebélyesedésével annak az esélye, hogy valaki a samsunggal vagy az apple-el von valamilyen párhuzamot, közelít az egyhez. Kiegészítés 2017: a xiaomi is jön fel, HMD Global topikban főleg. ” RaveForce's Law

(#47) .DLL válasza Viktor77 (#2) üzenetére


.DLL
veterán

"Sosem értettem, hogy miért kell ezt ennyire erőltetni? Mi történik, ha mondjuk 10 évig 10 vagy 14nm-en maradnak? Így csak gyorsabban érik el a határt."

Miért baj az, ha kevesebbet fogyaszt, minél előbb? A villanyszámlámnak nem mindegy, hogy ma harmadát sem fogyasztja a gépem, mint pár éve, és erősebb.

(P.H.)

(#48) b. válasza RaveForce (#46) üzenetére


b.
félisten

Jogos, imádom a prediktív szövegbevitelt. Pedig sokszor háromszor is átnézem, mit javított át a kis szemétláda, :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#49) RozogA87 válasza Viktor77 (#25) üzenetére


RozogA87
tag

Grafénból, illetve szén nanocsőből az IBM-nél már csináltak működő tranzisztort.
http://wccftech.com/graphene-transistors-427-ghz/amp/
A sorozatgyártás is megkezdhető szerintem 10 év múlva kb. A kvantumszámítógép mondjuk valószínűleg inkább csak kriptográfiai műveletekhez és még egy-két specifikus feladathoz lesz egy (meglehetősen drága) coprocesszor. A DNS számitógép még évtizedekig nem kerülhet forgalomba.
Ez most megint mi?:
"De amúgy igazad van, semmit nem értek ezekhez, ezért is kérdezhettem mások számára hülyeséget."

[ Szerkesztve ]

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#50) Kékes525 válasza RozogA87 (#49) üzenetére


Kékes525
félisten

A cikk születése óta 4 év telt el. Van valami előrelépés azóta, vagy ez is ment a süllyesztőbe.

Graphene transistor could mean computers that are 1,000 times faster

Graphene Transistors Google keresés 2017-es év

Graphene Transistors - Tudós Gogle keresés

Szén nanocsövekkel készített rétegzett chipet az MIT

Elég sokat cikkeznek róla, lehet, hogy lesz belőle valami.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.