Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) #27483136 válasza #90088192 (#97) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia
Igen, a szkópon nem veszed észre, csak, ha nagyon durva. Spektrumanalizáror kell hozzá. (Kezdjük ott, hogy szemmel nézve azt se tudjuk, hogy pontosan hogy is kéne kinéznie a tökéletes szinusznak.)

Kicsit besegítek képekkel:

Figure.1 Ha változik a tranzisztor árama, változik az erősítése. Ideális esetben egy vízszintes egyenesnek kéne lennie. Ha a fenti VALÓS tranzisztort 20mA körül járatod, ott van egy kis lapos szakasz, alig-alig változik az erősítése (1=100% az Y tengelyen), de, 0,2mA-nél már csak 60% az erősítés 50mA fölött meg már leszakad. Vagyis, ha elkezdesz egy lineárisan növekvő áramot adni a bemenetre, a kijövő áram egy girbe-gurbán emelkedő áram lesz, nem pedig egy lineárisan emelkedő. Először laposan emelkedik, majd meglódul, utána ismét ellaposodik. Azaz torzít.
Fig2. Ha változik a kollektor feszültség, akkor megint változik az erősítés. A kollektor áramoknak nem ilyen legyező szerűen kéne alakulniuk, hanem csak vízszintes egyeneseknek, amihez legközelebb a legalsó görbe van. Vagyis torzít ismét.
Fig3. Természetesen a hőmérséklet is változtatja az erősítést és mivel a csip tömege nagyon kicsi, amit a rajta ingadozó feszültség és az áram szorzata fűt, ezt a csip sok esetben tudja követni.
Fig6. És még a tranzisztor határfrekvenciája is változik a kollektor árammal. A 10mA-nél 220MHz-es tranzisztor erősítése 0,5mA-nél 80MHz.
Meg még sok minden változik sok mindentől és a végén ez mind megjelenik az erősítés nagyságában. Erre írtam, hogy felsorolni is sok.

Szóval csak ez a 3 effektus is megoldja, hogy a szép szinuszos bázis áramra egy girbe-gurba szinusz legyen a válaszjel.

(#102) bkercso válasza #90088192 (#99) üzenetére


bkercso
nagyúr

Erősáramnál gondolom ilyenek nem nagyon kellettek a gyakorlatban... Ott a jelszint az csak zaj. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#103) #27483136


#27483136
törölt tag

A lényeget nem írtam le:
Amikor pedig egy ilyen girbe-gurba jeled van, az nem más, mint az alapszinuszod és további sok felharmonikus szinusz összege. Vagyis a kívánt szinusz mellett megjelentek további hangok, amik eredetileg nem voltak ott és Te ezt hallod (harmonikus) torzításnak.
Mert még van sok féle torzítás, csak azokat nem tüntetik fel az erősítők adatlapján. Ezért van, hogy sok erősítő gyönyörű torzítási adatokkal xarul szól, mások meg rosszabb adatokkal gyönyörűen.

[ Szerkesztve ]

(#104) #90088192 válasza #27483136 (#103) üzenetére


#90088192
törölt tag

Koszi a kimerito valaszt, annak ellenere milyen remenytelen vagyok, megertettem, vagyis a CSO a tranzisztorhoz kepest abban kulonbozik, hogy a kimeneten a differenciallis ellenallas ertekek nem egy lineáris szakasz menten helyezkednek el vagyis nagy feszultseg valtozashoz kis aramvaltozas tarsul igy a munkaponti aram mindig az idealis kozeleben tanyaszik, igy nem valtozik az erositese merteke, ha jol ertelmezem.

Vagyis a tranzisztor aram erositesi egyutthatoja fugg a kimeneti aramtol, frekvenciatol(homerseklettol tapfeszultsegtol) ami ugye fugg a bemeneti vezerlestol, igy gyakorlatilag egy igen furcsa kepzodmenynek vagyunk tanui.
Ha jol gondolom ezek joresze kikuszobolheto ha jol sejtem, pl a tranzisztor is kepes nagy nyitofeszultsegen uzemelni, vagyis lehet csokkenteni az atfolyo aramok merteket, stabilizalni, igy csokkentheto a torzitasa is, a homerseklet kerdese meg szimplan a kollektor korbe epitett (forditott karakterisztikaju ha jol emlekszem az az NTC) NTC elleneallassal korigalhato. A bemeneti aramok tekinteteben mas kerdes nem emlekszem sok mindenre, de biztos van megoldas arra is. Sajnos csak egyenaramu uzemmodban sikerult mereseket vegeznem valaha a tranzistorral kapcsolatban, igy eleg nehez a tobbi kovetkeztetest levonni.

Ezek megoldhatok szerinted(vagy akarmilyen modon csak agyaltam gyorsan) es lehet egy eleg korrekt erositot osszerakni pl tranzisztorral, (FET nek nem vizsgaltam a teljes karakterisztikajat(ismet csak DC meresek), de felepitese miatt biztos elter a hagyomanyos tranzisztortol AC uzemmodban). A kerdes, hogyan kepesek a tranzistort es tarsait oly sok mindenre hasznalni, ha ennyire nem jo? Pl hagyomanyos analog cuccoktol kezdve mindenen at ? Mert pl a hagyomanyos tv-ben(katodsugarcsovesre gondolok) eleg sok dolognak kellet egyuttalnia, ahoz hogy azt lassuk es haljuk amit, 8MHz volt a csatorna szelesseg es mivel minden analog volt gondolom rengeteg szinuszhullam kellet hogy osszehozza a sorkimenon meg a HT is a szinkront, mert ugye torz jelekkel eleg furcsa kepet kaptunk volna, foleg ha az elteritokon a jel felfutasa nem azonos.

Megegyszer csak agyalok es varom a megoldasokat

Koszi megegyszer :R

(#105) pechman8


pechman8
aktív tag

ELP: Kimenő impedancia... Nem vizsgáltam erről az oldalról. A kimenők 4 és 8 Ohmra illesztenek. De az UL is egyfajta negatív visszacsatolás. De még rákontrázok: az eltelt időben egyszerűen eltávolítottam a Végcsövek katódkondenzátorát -is-! Az erősítő hangja egyszerűen szintet ugrott! És miért is kellett oda az a kondenzátor egyáltalán? Leegyszerűsítve: teljesítménynövelés...

Valaki kérdezte feljebb a TRIÓDA teljesítményt. Nem mértem de triódaként hallgattam kb 1,5 hónapig. Majd visszakötöttem pentódaként UL-be. Az biztos, hogy drasztikusan visszaesik a teljesítmény triódaként kb 7W-talán 8W-ra. Igaz ez ennél a csőnél nem gond. Teljesítmény van bőven. Nem emiatt kötöttem vissza. A két hangzás lényegesen eltér ennél a csőnél, ebben a kapcsolásban. Szóval, szerintem pont veszik el triódaként amit a GU50-ben annyira szeretek: a falrengető dinamizmus. Nekem így tetszik jobban, se több se kevesebb. Ezt sajnos mindenkinek magának kell kihallgatnia melyik tetszik Neki jobban. A teljesítmény miatt nem kell aggódni.

Hangerő szabályzás. Példa: A DAC-on (Marantz HD-DAC1) két kimenet van. 1- szabályozható, 2.- Fix. Direkt a szabályozható miatt vettem ezt, DE! A szabályozott összehasonlíthatatlanul rosszabbul szól. A számítógépen állított hangerőnél nem lehet ilyesmit észrevenni. Régebbi gyári erősítőimen volt hangerő de egyszer beállítottam középre aztán nem használtam. Innen jött az ötlet, hogy el is hagyom. Nem is bántam meg. Mindenkinek ajánlom ezt! Egy poti, akármilyen a jel útjában... egyszerűen jól szól úgyis de semmi különös. De nélküle: életre kel, lélegzik, izzad az előadó. Persze vigyázni kell mert az erősítő így állandó teljes hangerőn van! CD-t, bakelitet nem használok, erről sajnos le kell mondani. Nem azért mert bajom van velük, sőt. Egyszerűen választanom kellett. Én ezt az utat választottam.

Összegezve: Bátornak kell lenni. Merni kell mérnöki szemmel kavicsot dobni az erősítő állóvizébe. A mérhető paraméterért Soha nem dobni oda A Hangot!

Mindenki más véleményét maximálisan tiszteletben tartva, és elfogadva, ha nem is értve egyet... nem kell, hogy egyformára építsük erősítőinket!

Szívesen megmutatom én mire jutottam: Pécsen. A Leőwey Gimiben van jelenleg... Priviben egyeztetve...

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#106) bkercso válasza pechman8 (#105) üzenetére


bkercso
nagyúr

A poti hangját ki lehet úgy is iktatni, hogy maxra tekered. A modern erősítőkben használt analóg kapcsoló-IC-ket viszont nem. Sokaknál a fizikai poti is ilyet vezérel...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#107) #27483136 válasza pechman8 (#105) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia.
Jaja, a katódkondenzátor eltávolítása visszacsatolást okoz, linearizálja a csövet, viszont csökken az erősítés is és romlik valamelyest a kivezérelhetőség. De ez nem feltétlenül probléma.

Ott van némi fenntartásom, hogy a cső kimeneti impedanciája (mondjuk csak a példa kedvéért kb.) 3000 Ohm. Erre van illesztve a trafóval a hangszóró. (Persze tudom, nem pontosan erre...de általában kb...). Vagyis ezt a 3000 Ohm meghajtó impedanciát a trafó letranszformálja 8 Ohmra. De ez azzal jár, hogy a hangdoboz 8 Ohm-mal van meghajtva. (Mivel a hangszóró kimenetéről nincs visszacsatolás.)
Következménye:
Teljesen elhangolja a keresztváltót és a doboz-rezonancia (vagyis a basszus) is csillapítatlan lesz, illetve nagyobb frekiken sincs a membrán mozgása "megfogva".
Vagyis, nagyon nem mindegy, hogy milyen hangdobozt kötsz rá. Az erősítő ugyan nagyon szépen szólhat, viszont a hangdobozok 99%-a "meghülyül" ilyen meghajtástól.
Egy ilyen erősítőhöz olyan hangdoboz kell, amit speciálisan ehhez az erősítőhöz méreteztek.

Ps: Még annyi esetleg lehet, hogy az ideálisnál nagyobb áttételű trafóval a kivehető teljesítmény rovására levitték a meghajtó impedanciát....De, nem hiszem, hogy így le lehetne menni 1 Ohm alá, ami már elfogadható lenne.
Kéne tudni a trafó áttételét és a cső adatát, de ez utóbbit nem találom. (Az előbbit meg te tudod.)
Vagy: Megmérni a kimenő feszt fél...negyed hangerőn 8 Ohmon, majd rátenni egy 4 Ohmos ellenállást, ismét mérni és kiszámítani a belső ellenállást.

(#108) #27483136 válasza #90088192 (#104) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia
Nem teljesen.
A csöveknek (FET-eknek) is vannak hasonló karakterisztikái:

(A bal oldali felel meg (nagyjából) annak, ami a tranzisztornál az erősítés alakulása a kollektor áram függvényében. GU-50)
Csak sokkal lineárisabb, ha a megfelelő munkapontban használod. A jobb oldali görbék sem feltétlenül szebbek mint a tranzisztoré. Csak épp, ha 10...20V körüli kimenő feszt akarsz kivenni egy meghajtó erősítőből, az a 300...500V tápfeszhez képest eltörpül, vagyis nem probléma. A tranzisztoros meghajtóerősítők pedig mindig tápfeszig ki vannak hajtva. (Arányaiban sokkal nagyobbak az ingadozások a tranzisztoroknál.)
Másrészt a görbék is olyanok hogy a "görbülésük" is sokkal barátságosabb (egyszerűbb függvények írják le a cső működését)...A torzításuk kevesebb páratlan harmonikust tartalmaz, barátságosabb a fülnek. Illetve a cső nem változtatja mindenre a paramétereit, mint a tranzisztor.
(Praktikussági szempontból én tranzisztor párti vagyok, de elfogadnék egy jó csövest :) )

A tranzisztornál az általam feljebb leírt hibák persze kiküszöbölhetők. Az erősítő tranzisztort kiegészíted egy áramgenerátorral, hogy ne ingadozzon az árama...+1-2 tranzisztor beépítése, egy másikkal is kiegészítheted, hogy a kollektor feszültsége se ingadozzon, még 1 tranzisztor (+zener+ stb)....az eddigi 1 tranzisztorból 4 lett...aztán ezt megcsinálod még a többi fokozatban is és az erősítőd egy alkatrésztemető lesz, 15-20 vagy még több tranzisztor egy végfok.
Viszont a végtranzisztoroknál ezeket a "trükköket" nem lehet megcsinálni. Pedig a legnagyobb bajokat pont ezek okozzák.
Ott egy valamit tehetsz: "A" osztályú végfok.
Építesz egy 2x20W-os "A" osztályú erősítőt, ami nem túl izmos, de otthonra már elmegy, ha elég jó hatásfokúak a hangdobozaid...
Kapsz cserébe kb 200W hőtermelést, hatalmas hűtőbordákkal, esetleg ventilátorral (ami zajos), 3-400W-os trafóval.
A végtranzisztoroknak egy jobb alternatívája a teljesítmény MOS-FET. Cső-szerű karakterisztikák és sokkal jobban párban vannak, mint a tranzisztorok.

Ezt az erősítőt dicsérik nagyon.

Tévé:
A fül sokkal-sokkal érzékenyebb a torzításokra, mint a látás
Próbáld ki: Kapcsolj be egy jó kis képcsöves TV-t. Amin szép kép van. Aztán átkapcsolod teletextre, kiderül, hogy palack, vagy hordó alakú a kép, jobbra-balra lejt, alul nem akkorák a betűk, mint felül, stb. És még a színek is torzultak. De a filmen legtöbbször észre sem veszed.

[ Szerkesztve ]

(#109) #27483136


#27483136
törölt tag

A bal oldali ábra a cső meredeksége. (Mielőtt megszólnának :) ) Az lenne az ideális, ha ez egy szép lineárisan emelkedő vonal egyenes, vagyis egyre nagyobb bemenő feszre arányosan egyre nagyobb kimenő áramot produkálna. Viszont ez valójában egy I=X^(2/3) függvény (négyzet-köbgyök). Ugyanakkor a görbe jobb oldala szinte teljesen lineáris.Vagyis, ha e' szerint van beállítva a munkapont, akkor kicsi lesz a torzítás visszacsatolás nélkül is.

[ Szerkesztve ]

(#110) #90088192 válasza #27483136 (#108) üzenetére


#90088192
törölt tag

Mar at is nyalaztam amit kuldtel linket :)

Le a kalappal Es KOSZONOM megegyszer.

(#111) #90088192 válasza bkercso (#102) üzenetére


#90088192
törölt tag

Elnezest a kesei reakcios hozzaallasert :)

Lattam en mar mernokot spektrum analizatorral meg egyebb meroberendezessel felszerelve, faziszoget es egyebb nyalanksagot merni egy toltoberendezesen, mire rajott nem a tervezesben volt a hiba hanem a kivitelezesben(rosz helyen vittek el az arnyekolatlan szalagkabelt). Tobb napig keresni mi a rosz mert a PLC mindig hibakoddal tert vissza ami arra utalt sok a felharmonikus, hat az is volt csak nem az erosaramu reszben :)

Kulonben meg eleg erdekes amikor parhuzamosan huzod a suto meg egyebb aramigenyes dolog kabeljet a vilagitas kapcsolt szalaval, amiota a LED elert mindenkit azota eleg gyakori a Diszko feny, csak hat az idiotak meg nem jottek ra miert :) En mar mondtam a fonokomnek 3 eve hogy a vilagitas minden modon szeparaljuk a tobbitol(egy lukba futottak a keretben eleg sokszor, foleg a 2-3-4 utas kapcsolasok lengoszaljaval). Amiota ugy csinaljuk, NEKUNK semmi gondunk nem volt az uj epitesu hazakkal, a tobbiek meg nemtudom :) mert a felujjitasok soran igen erdekes kavalkad szokott keletkezni az epulet elektromos rendszeret tekintve, es akkor meg nem beszeltunk a tobbirol, RG6-os on keresztul a CAT6A-ig bezarolag(A HDMI-t meg sem emlitem) mindent ossze vissza huznak aztan utanna meg okoskodnak miert is nem jo, foleg amikor szepen megtorik a kanyarokban.

Na de nem kell Nekem errol eloadast tartanom abban Biztos vagyok :)

Koszi :R

(#112) bkercso válasza #90088192 (#111) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én csak a projektorokon szoktam észrevenni az előadókban. Első ránézésre hiányzik a piros szín, de eszébe se jut senkinek a kábelnél keresni a hibát, egyből a projektort viszik szervízbe (ha érdekel egyáltalán valakit).
Vagy szép új modernvilágítás-bemutatóterem, ahol a világítás vezeték nélküli kommunikációját antennázza össze a projektor kábele, mert nem digitálisan kötik össze a PC-vel, hanem analóg módon, és cicereg a kép... :))

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.