Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Ez a “chip” valamire jó is, vagy csak egy demó, amire feltettek x milliárd tranzisztort random?

Feleslege elvárni, hogy a Moore “törvény” fenntartható lesz bármeddig. Egy jól hangzó elmélet volt és semmi több.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#2) Petykemano


Petykemano
veterán

Egy pár mondatban kifejthetnéd, hogy mi ez a CoWoS és mennyiben más/jobb, mint az eddigi interposeres megoldások?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#3) Cifu válasza Tigerclaw (#1) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ez csak egy demo, ha nem is random tettek rá egy csomó tranzisztort, de nem valódi felhasználású chip volt a cél, hanem az, hogy a demóeszközön elhelyezett design gyártása után a megfelelőeknek elvárhatóan legyen minden rajta (ie.: akár működőképes is lehetne).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#4) paprobert


paprobert
senior tag

troll: nagy Navi, te vagy az? :P

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#5) Cifu válasza Petykemano (#2) üzenetére


Cifu
nagyúr

Emlékszel hogy készült pl. a Radeon Fury? Anno ott a tesztben le lett írva, hogy miként csinálták meg a chipletet: külön legyártották az interposert, a GPU-t, a memóriamodulokat, azokat pedig egy külön soron szerelték össze.

A CoWoS-nál ez egy lépcsőben valósul meg, így azonos tranzisztorszám mellett kisebb helyet igényel és a gyártás is olcsóbb lehet.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6) Petykemano válasza paprobert (#4) üzenetére


Petykemano
veterán

Max az Arcturus
De persze ez nem bizonyosság, sok az ismeretlen
Az biztosnak látszik, hogy az arcturus 8SE és kb dupla kapacitása lesz, mint a Vega20-nak.
De ehhez nem kéne egy ilyen bitang nagy interposer.

Akkor kéne, ha....
Ha az amd összevágott egy lapkára 2 vega20-at (ami 350mm2), kivágta belőle a grafikát és így belefér 600mm2-be és egy ilyen lapkához csatol HYNix HBM2E-t:
"SK Hynix says that their memory will be able to clock at up to 3.6 Gbps/pin, which would give a full 1024-pin stack a total of 460GB/sec of memory bandwidth"
Ami tehát így 4 stackel majdnem 2TB/s

Eddig ez a Mi100

És ebből rápakol erre a brutál interposerre 2db-ot 8 stack HBM2E-vel. na ehhez kellhet egy ilyen interposer

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7) joysefke válasza Petykemano (#6) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Max az Arcturus

Ez már az Eta Carinae lesz... :)

(#8) hokuszpk válasza joysefke (#7) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

de az is lehet, hogy egy fekete yuk :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#9) Béééla válasza Tigerclaw (#1) üzenetére


Béééla
őstag

A telefonos SoC-nak is van értelme, most ezzel például lehetne egy igen combos egybegépet építeni. Mondjuk egy olyan monitor-mac, aminek a háta igen bordázott, és csak a hálózati vezérlő, USB/TB csati és egy SSD kell.

Bélabá

(#10) #06658560 válasza Tigerclaw (#1) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az a vicc, hogy a Moore törvényt egy jó ideig még pofon egyszerű életben tartani, csak dupla akkora chipeket kell gyártani. Ugyanis az nem felületre normált tranzisztorszámmal, magyarul nem a tranzisztorsűrűséggel számol. Hanem csak puszta darabszmmal.

(#11) ChavalieR válasza #06658560 (#10) üzenetére


ChavalieR
csendes tag

Már gondolkodtam azon, hogy miért nem lehet pl nagyobb felületű processzorokat készíteni? Mi korlátozta azt hogy legyen pl. egy 12 magos proci 2008-ban? Fogyasztás/hő szempontjából megértem, csak nem hiszem hogy ez lett volna az egyedüli ok.

Valami homályosítson fel kérem. :R

-laikus vagyok, lehet full hülyeséget kérdeztem-

(#12) Petykemano válasza ChavalieR (#11) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem a Data locality
Minél távolabb lehet egymástól egy adat és egy feldolgozó, annál többet kell utaznia. Az adat utaztatása energia, az meg hő

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#13) JColee válasza ChavalieR (#11) üzenetére


JColee
őstag

Az, hogy a levilágító berendezések által megvilágított terület max 26x33mm lehet.

pl: [link], [link]

(#14) Tetsuo válasza JColee (#13) üzenetére


Tetsuo
aktív tag


A japánok még az öltözőszekrényekbe is monitort építenek. :DD

[ Szerkesztve ]

(#15) eppogabber


eppogabber
csendes tag

cím "leplepzett le" ?

Pioneer NC-50DAB, 2x JBL Studio 280 *(Norstone Silver SV150 kábellel) a sztereó félisten.

(#16) #06658560 válasza JColee (#13) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ha jól emlékszem egy wafer 300mm átmérő körül van, amit le tudnak világítani.

(#17) Tetsuo válasza #06658560 (#16) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Ja, de ha igény lenne nagyobbra, akkor ahhoz gyártanak gépeket. ;-)

(#18) JColee válasza #06658560 (#16) üzenetére


JColee
őstag

(#19) #95904256 válasza ChavalieR (#11) üzenetére


#95904256
törölt tag

"Mi korlátozta azt hogy legyen pl. egy 12 magos proci 2008-ban?"

Túl sok magot kellett volna letiltani. ;]
Tilera TILE64 2007-ből.

(#20) Carlos Padre válasza #06658560 (#16) üzenetére


Carlos Padre
veterán

Ha jól emlékszem már rég nem egyben világítják le a teljes waffert, hanem chipenként.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#21) Reggie0 válasza Petykemano (#2) üzenetére


Reggie0
félisten

Nagyobb vezeteksuruseg erheto el a szilicium interposeren, mint a hagyomanyos szubsztratokon.

(#1) Tigerclaw: En nem lepodnek meg, ha ez egy nagyobb FPGA lenne, a xilinx HBM-es, illetve nagyobb lapkai mar egy ideje ezzel a technologiaval keszulnek. Ami most kaphato a boltokban, az 1200mm^2-es interposert hasznal. Szerintem ezt kozosen fejlesztik, eleg nagy az igeny nagyobb FPGA-kra.

[ Szerkesztve ]

(#22) Chaser


Chaser
titán

elkezd blogolni - helytelen
el kezd blogolni - helyes
Ezeoccaz' lesz ( :
Zarhato

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#23) Tetsuo válasza Chaser (#22) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Ezt jól benézted. ;)
3000 lesz. :))

(#24) Chaser válasza Tetsuo (#23) üzenetére


Chaser
titán

kedves uram, igen szomorú a mai magyar oktatás színvonala
három esettel lehet találkozni leggyakrabban, a spéciket nem mondom, nehogy ne tudj aludni ( :
1. amikor az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk őket
2. amikor az igekötő az ige után áll, külön írjuk őket
3. amikor az igekötő és az ige között egy másik szó is áll, külön írjuk mindet - esetünkben erről van szó, elblogolni az ige, kezd a köztes szó - elblogolni mondjuk hülyén hangzik eleve -
értelmesebb példa, pl. el kezd fáradni -> elfáradni kezd, ami nem túl magyaros, ezért használjuk a másik formában, de lehetne sorolni, el kezd szenesedni a parázs, stbstbstb, hiába ige a kezd, ebben az esetben köztes szóként funciónál, amihez már alapszintű mondatelemzés ismerete nem árt, hogy felismerd, ha ezt a három egész darab hatalmas szabályt nem tudod megtanulni
ez most ingyé' volt ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#25) VIC20 válasza Chaser (#22) üzenetére


VIC20
őstag

A fordítottja az igaz.

(#26) Chaser válasza Chaser (#24) üzenetére


Chaser
titán

külön ír*különír ( :

szerk:
VIC20
szerinted...

"131. Az igekötős igék sajátosan viselkedő összetett szavak.

a) Ha az igekötő közvetlenül saját igéje (vagy igeneve) előtt áll, egybeírjuk vele: átad, benéz, felnyit v. fölnyit, lebecsül, visszaszerez; kiállítani, megtartó, eldobott, szembeszállva; stb. Hasonlóképpen: megtartás, szembeszállás stb. – Igekötők lehetnek a következők: abba-, agyon-, alá-, át-, be-, bele-, benn-, egybe-, el-, ellen-, elő-, előre-, fel- v. föl-, félbe-, félre-, felül- v. fölül-, fenn- v. fönn-, hátra-, haza-, helyre-, hozzá-, ide-, keresztül-, ketté-, ki-, körül-, közbe-, közre-, külön-, le-, meg-, mellé-, neki-, oda-, össze-, rá-, rajta-, széjjel-, szembe-, szerte-, szét-, tele-, tova-, tovább-, tönkre-, túl-, újjá-, újra-, utána-, végbe-, végig-, vissza- stb.

b) Ha az igekötő követi az igét (vagy igenevet), különírjuk tőle: pihend ki (magad), hagyj fel (ezzel), üljünk bele, menjetek előre, ne sározd össze, nem nézve oda, (akkor) ültünk le, (ti már) mehettek vissza stb.

c) Az igekötő külön szó marad, ha közte és igéje (vagy igeneve) között más szó is van: el ne késs, le nem tenné, újjá is építjük, közre kell bocsátani, haza szabad menni, föl sem véve stb. Hasonlóképpen: be nem avatkozás, meg nem értés stb.

Az igekötők különírása vagy egybeírása gyakran értelmi különbségre is utal: annak jelölője, hogy az igekötő a közvetlenül utána álló igéhez tartozik-e, vagy az ezt követőhöz. Más és más tehát: megvan húszéves, de: meg van töltve; megfogom a lepkét, de: meg fogom nézni; leszokott a dohányzásról, de: le szokott utazni vidékre; beleszeretett a lányba, de: bele szeretett volna szólni; elleszek nélküle, de: el leszek fáradva; megtudták a hírt, de: meg tudták javítani; stb."

forrás

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#27) VIC20


VIC20
őstag

Egyébként milyen az a CoV-os megoldás? 1.75 nm-en készül? :D

(#28) VIC20 válasza Chaser (#26) üzenetére


VIC20
őstag

Nem csak szerintem, lényegesebb, hogy az MTA szerint is: [link], 120. pont.

(#29) VIC20 válasza Chaser (#26) üzenetére


VIC20
őstag

Így van, és mivel az ,,elkezd" kifejezésben nem ékelődött be más szó az igekötő és az ige közé, ezért nem a c), hanem az a) alpont alá esik, tehát egybeírandó.

(#30) Chaser válasza VIC20 (#28) üzenetére


Chaser
titán

sztem kicsit megelőztelek

"A TSMC is elkezd blogolni a saját fejlesztéseiről..."
a tsmc is blogolni kezd a fejlesztéseiről - ez így is helyes, vagy pedig el kezd blogolni, az elkezd blogolni helytelen
amiről beszélünk, az a blogolás - írás - , nem a kezdés
el kezd fáradni, nem elkezdesz fáradni, hanem el kezdesz fáradni, elfáradni kezdesz
nem tudom egyértelműbben levezetni, a linkelt oldalon próbáld ki, melyiket fogja helyesnek mutatni

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#31) Tetsuo válasza Chaser (#30) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Az "elkezd blogolni" a helyes írásmód. Az "elkezd" igekötős igét egybe kell írni (szinonimái: nekiáll, nekilát), ha ebben a formában van.
Olyan ige nincs, hogy "elblogol". Persze kitalálhatjuk, de attól még nem használatos.

Az "elkezd fáradni" ugyancsak rossz példa, hiszen félrevezető, mert az "el" igekötő társítható a kezd és a fárad igéhez is. Az "elkezd fáradni" kifejezés arra céloz, hogy elérkezett egy olyan időpont, ami után egyre inkább fáradságot érez valaki, tehát elkezdi érezni a fáradságot, ami valószínűleg/várhatóan egyre intenzívebb lesz.

(#32) Reggie0 válasza Chaser (#24) üzenetére


Reggie0
félisten

A problema ott van, hogy a mondatot nem jol elemezted. Ugyanis az el igekoto a kezd igehez tartozik. Latszik mar regen se volt olyan jo az oktatas...

[ Szerkesztve ]

(#33) VIC20 válasza Chaser (#30) üzenetére


VIC20
őstag

,,Hát mikor még aztán sihederré lettem,
S izegni-mozogni elkezdett a szívem!
Csak úgyis voltam ám, mikor megcsókoltam,
Hogy a világ összedőlhetett miattam."

,,És elkezdett az eső cseperészni,
de mintha mindegy volna, el is állt.
És mégis, mint aki barlangból nézi
a hosszú esőt – néztem a határt:
egykedvü, örök eső módra hullt,
szintelenül, mi tarka volt, a mult."


,,S belátván, hogy most már
Vége
Küldetésének,
Kukutyinba
Veszi ambiciói útját,
S a város-purifikálást ott kezdi,
Amennyiben
Elkezd ott is - zabot hegyezni."


Ha Petőfi Sándornak, József Attilának és Tóth Árpádnak jó volt így, akkor jó lesz nekünk is.

(#34) Chaser válasza Tetsuo (#31) üzenetére


Chaser
titán

blogol - > ír, innen pedig: el kezd írni, valóban nem elírni kezd
"A TSMC is elkezd blogolni a saját fejlesztéseiről" - > a tsmc is elkezdi a blogolást a saját fejlesztéseiről, ez így elég egyértelmű
a blogol eleve nem magyar eredetű, nyilván hülyén tud kinézni általunk használatos formákban
az el igekötő a sok igéhez társítható, nincs benne semmi félrevezetés
elmegyek, el fogok menni
elesek, el fogok esni
elérkezik, el fog érkezni

azóta párszor matekoztam rajta, elemezve így nézne ki:
mit állítunk? elkezd
ki kezdi el? a tsmc
mit kezd el? blogolni, a blogolást
ugyanakkor lehetne az állítmány az el kezd blogolni is

megkérdezek egy nálam képzettebbet mit gondol eme csodás mondatról:)

Reggie0
büszkén mondhatom, h én soha nem tanultam a nyelvtant, max ott voltam az órákon, szóval esetemben az oktatás nyelvtani részének minősége nem releváns, ha jajbeszépen' akarom mondani ( :

VIC20
költői szabadság, arra nem adunk ( : de ha ezt benéztem megkövetem magam

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#35) VIC20 válasza Chaser (#34) üzenetére


VIC20
őstag

,,költői szabadság, arra nem adunk ( : de ha ezt benéztem megkövetem magam"

Szerintem benézted, de ha találsz ellenpéldát, akkor én követlek meg Téged. (Nem magam!)

(#36) Z10N


Z10N
veterán

Remek. Johet a chiplet design a konzumer szintre hbm3-mal.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#37) Chaser válasza VIC20 (#35) üzenetére


Chaser
titán

Meg nem jott valasz, kivancsi vagyok
Kovess meg, neha en is lehetek faradt ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.