Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Smani


Smani
senior tag

Hasznos cikk volt számomra. Most készülök ilyet vásárolni.

(#2) mosono


mosono
csendes tag

Ha jól látom a telefonokon, éjfél után tesztelted a készüléket. Ez azt jelenti, hogy éjszakai áramot is képes leadni?

(#3) fpatrik17


fpatrik17
senior tag

Nagyon jó cikk! Köszönet érte!

• Honor Magic5 Pro •

(#4) Matthu


Matthu
aktív tag

Nagyon érdekes és hasznos írás, köszönöm szépen! Gondolkoztam sokat, hogy fűzetek a bringámba egy agydinamót, de arra jutottam, hogy sok értelme nem lenne. Arról nem is beszélve, hogy elég drága mutatvány. Nekem 7400-as mobil akksim van. Az bőven elég egy 2 napos túrára, igaz én csak telefont töltök róla.

(#5) Sk8erPeter válasza mosono (#2) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Ha jól látom a telefonokon, éjfél után tesztelted a készüléket. Ez azt jelenti, hogy éjszakai áramot is képes leadni?"
Ezen akkorát röhögtem, ez nagyon nagy volt. :DD :DDD

Sk8erPeter

(#6) beldeczki


beldeczki
aktív tag

Jó cikk lett, tetszik ez a töltés rendszer.

(#7) Matthu válasza Sk8erPeter (#5) üzenetére


Matthu
aktív tag

Hát én is furcsán néztem :O :DDD

(#8) hcl válasza mosono (#2) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaj? :D

Különben a cikk nagyon jó, érdekes a cucc, de mondjuk inkább csak azoknak, akik sokat túráznak :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) macilaci78 válasza mosono (#2) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Igen. :o

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#10) Dominó85


Dominó85
veterán

Érdekes cikk volt. Köszi :R

* Péter - 06302461862 *

(#11) sanzi89


sanzi89
addikt

"Látható, hogy mennyire nagyszerű, hogy mostanában már kötelezővé tették a micro USB töltést a mobiloknál. Azon túl, hogy egységes lett a töltőcsatlakozó (ami kétségkívül mindenki számára előnyös), eliminálták a speciális, zárt gyártói töltésvezérlő megoldásokat -- ennek köszönhetően akármilyen USB-s áramforrásról tölthetők eszközeink."

Ez nem feltétlenül van így. Csak, hogy egy példát említsek, hiába kapja meg mondjuk egy Nokia E52 polaritás helyesen az 5V 0.5A-t egy nem Nokia autós/fali/egyéb töltőből, nem fog tölteni a készülék. Rengeteget szívtam vele, és mai napig nem tudom az okát.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#12) hcl válasza sanzi89 (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A C5-00 -nak sem elég a helyes polaritás, ezek a dögök figyelik, hogy valódi USB porton vannak-e.
Láttam egy oylan megoldást, hogy egy-egy 10k-s ellenállásal földre, vagy tápra kell húzni a két adatvonalat, de még nem próbáltam ki.

(Arról nem beszélve, hogy a C1 meg egyáltalán nem tölt USB-ről...)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#13) sanzi89 válasza hcl (#12) üzenetére


sanzi89
addikt

Én végül így tudtam megoldani az E52 túra közbeni töltését:
Töltő+li-ion cella+Nokia átalakító

Zseblámpába használok ilyen cellákat, szóval azok adottak voltak. Ehhez kellett egy értelmes töltő is, szóval ez se tekintheti teljesen plusz költségnek. A Nokia átalakítót adták a telefonhoz. Így 3db cellával fel tudom tölteni kicsit több, mint kétszer az 1500mAh-s aksiját a telefonnak.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#14) anglergab válasza sanzi89 (#11) üzenetére


anglergab
addikt

(#11) sanzi89

Az idézett állítást inkább az (androidos) okostelefonokra értettem, ez valamennyire a szövegkörnyezetből látható.
Persze attól még, hogy egy készüléken micro USB port van, nem következik, hogy az nem követel meg speciális / gyártófüggő töltésvezérlést (pl. figyelhet rövidrezárt (ill. adott ellenállású) Data Line-okat, GND és micro csatlakozó extra pinje közötti ellenállást stb., hogy csak az egyszerűbb megoldásokat említsem).
Ezeket a megoldásokat az androidos mobilok töltésénél említettem is a cikkben, igaz, más okból kifolyólag.
A legtöbb androidos okostelefonra (de nem tabletre) kétségtelenül igaz az idézett állítás, tehát töltődnek szinte akármiról.

Az már más kérdés, hogy ezt milyen gyorsan teszik: pl. "USB"-nek jelentett töltés esetén a max. áramfelvételük lecsökkenhet, hogy mindenképpen megfeleljenek az 1.1/2.0-ás USB szabványok előírásainak (pl. ne okozzanak random újraindulásokat PC esetében).
"AC"-nak jelentett töltés esetén töltődnek kétségkívül a leggyorsabban, persze a saját töltőjükről (ami akár 1 A-t is leadhat). Az is lehet, hogy másik cég töltőjét használnánk, mivel megtehetjük az univerzalitás miatt, és a készülékünk "AC"-nek nyilvánítja a töltést pl. a rövidre zárt Data Line-ok miatt. Ám lehetséges, hogy a másik cég töltője max. kevesebb áramot tud leadni névlegesen, mint amit a készülékünk követelne tőle: jobb esetben az áramgenerátorok/védelem leszabályoz, rosszabb esetben túláram miatt a szokásosnál is jobban melegszik a töltő. Ne feledjük, hogy a töltő hatásfoka közel túlterhelt állapotban megvátozhat (gyorsan csökkenhet), ezzel tovább ront a helyzetén: pozitív visszacsatolás: még jobban melegszik. Extrém esetben még akár meg is gyulladhat valami.

Tehát érdemes ellenőrizni, hogy a készülékünk töltésnél max. mekkora áramot vehet fel, illetve a töltőnk max. mekkorát adhat le, illetve mire hitelesítették.
Ezzel nemcsak elérjük, hogy gyorsabban töltődik a telefonunk, a tápunk élettartamát is növelhetjük, gazdaságosabban (kisebb veszteséggel) használjuk az adapterünket (a legtöbb a névleges áramleadáskor működik a legnagyobb hatásfokkal), de még az adapter túlhevüléséből extrém esetben bekövetkező tüzet is elkerülhetjük.

(#2) mosono

?

(#15) Gicz


Gicz
addikt

Szia!

Gratula a cikkhez, érdekes volt! :R

Nekem van egy hasonló funkciót ellátó akkum, az Sanyo, 5000mAh kapacítású az is, viszont szerintem tévedtél, amikor azt mondtad, hogy 5V*5Ah 25Wh 80% hatásfokkal mondjuk 20Wh.

Azért gondolom ezt, mert én (mint rendes villamosmérnök hallgató :DD ) szétszedtem ezt a sanyo cuccot, és az 5000mAh bizony úgy értik, mint a telefonok akkuján, 3,7V lithium ion akku cellafeszre. a méretéből ítélve, valószinüleg a ghoo cuccban is ugyanaz van mint a sanyo ban, 2db 2500mAh kapacitású, 18650-es lithium ion cella. ami bizony csak 3,7*5000=18,5Wh, mondjuk 80% hatásfokkal ebből 14800Wh használható fel.

tehát kisebb a kapacitása mint a cikkben szerepel :)

Üdv!

mévalami! gugliztam, de nem találtam meg a gyártó hivatalos honlapját, linkelnéd? köszi! :)

[ Szerkesztve ]

(#16) PHM


PHM
addikt

Kis kiegészítés:
A [Zener-dióda] önmagában nem alkalmas áram szabályzásra.
Feszültség szabályzásra igen, de ott is kell hozzá minimum 1 ellenállás.
A lítium akkuk rendkívül kényesek mind a túltöltésre, mind a mélykisütésre,
ezért a tötést/kisütést felügyelő elektronikát az esetek nagy többségében
egybeépítik magával az akkumulátorral.
Ezek általában egyszerű, ún. berendezés orientált áramkörök,
melyek nem állnak szoftveres kapcsolatban a táplált készülékkel.
"Intelligens" akkuk inkább csak a notebeookokban, esetleg egyes
okostelefonokban fordulnak elő.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17) hcl válasza anglergab (#14) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"GND és micro csatlakozó extra pinje közötti ellenállást stb"

Te nemtom mit figyel.
Számítógépről tölt, ha az be van kapcsolva, akkor is, ha nem hagyom kommunikálni a géppel (csak az USB vezérlővel összeszinkronizálni).
Sima 5V->USB felállásban sehogysenem.

@PHM : Ez így van.

(Még azon röhögtem, amikor a Varta Ni-MH akkujait a marketinganyag szerint "felismerte" a töltő :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) pakriksz


pakriksz
őstag

érdekes ez. 5v 0.5A-t ad le a dinamó és azt érezni? Annyira jelentéktelen teljesítménynek tűnik.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#19) anglergab válasza Gicz (#15) üzenetére


anglergab
addikt

(#15) Gicz

Nem a hatásfok miatt kisebb a kapacitás. A hatásfok a töltésre vonatkozik.
A gyártó hivatalos leírása szerint a kapacitása 19.7 Wh. Ehhez elég közeli (ezért is szerepel a cikkben) a 20 Wh-ás becslésem. :)
Mindenesetre érdekes, amire rámutattál, és köszönöm az észrevételedet.
Ennek megfelelően tényleg a helyeshez (gyártó által megadotthoz) igen közeli kapacitás adódik:
3.7 V * 5.2 Ah = 19.24 Wh
Viszont tény, hogy nem tudni pontosan, hogy a tényleges Ah érték 5-höz vagy 5.2-höz áll-e közelebb. Ez 3 -- 4 %-os hiba, ami lehet hogy a gyártástechnológiával jár, így elképzelhető, hogy értelmetlen érvelni bármelyik mellett is. Továbbá az elhasználódást is számítva fél-egy éves időskálán akár csökkenhet is a tényleges érték a két szám közötti eltéréssel (~ 200 mAh).

(#16) PHM

Köszönöm a Zener-diódával kapcsolatos észrevételt.
Gondoltam, hogy megemlítitek. :)
Részletesebben a cikkben nem tértem ki rá, mivel az a Shimano agydinamóba van beépítve, aminek leírása egész biztosan túlmutatna a cikk keretein. A cikkben annyi a "szerepe", hogy maximalizálja az agydinamó teljesítményét 3 W-ban (érdeklődőknek: ~ 6 V AC (névleges érték, terheletlenül max. 300 V körül; éppen a Zener-dióda okán), ~ 0.5 A mellett). Az agydinamó és az akksi között van a Bike2USB, ami a tényleges, ha úgy tetszik finom/precíziós feszültség-/áramszabályozást és stabilizálást, "zajszűrést" végzi. Szóval a Zener-diódának kizárólag az agydinamó feszültségének "durva" szabályozásában, amolyan "letörésben" van szerepe (értsd: ~ 40 km/h sebesség felett ne égjen ki az izzó; mivel az agydinamót a Shimano izzós (2 W + 1 W) lámparendszerhez tervezte).

Szintén köszönöm a lítium akksikkal kapcsolatos kiegészítést.
Az intelligens, illetve "okos" kifejezésket az akksikkal, kontrolláramköreikkel és a régebbi töltőadapterekkel kapcsolatban természetesen jelképesen értettem; hasonló jelentésben: a gyártó megoldotta magának " okosba' ": csinált egy speciális céláramkört a saját modelljei egy részének.

(#17) hcl

A leírásod alapjánúgy tűnik, hogy a Data Line-okat (általában fehér és zöld szál) figyeli. Ugyanis kommunikáció előtt azok rövidre vannak zárva (0 Ohm köztük az ellenállás). Innen "ismeri fel" a PC-t, és valószínűleg a fali adaptert is (általában azok is összezárják az említett szálakat).

(#18) pakriksz

Egy nagyon érdekes dologra világítottál rá: a teljesítmény kérdéskörére. Fentebb ebben a posztban írtam a Zener-dióda szerepéről ,az maximalizálja az agydinamó (elektromos) teljesítményét ~ 3 W-ra.

Érdeklődőknek: tipikus körülmények között a bicikli meghajtásához (~ 20 km/h sebességig) nagyjából alig ~ 50 W --100 W szükséges. Ezután (a cikkben részletezett okok miatt, lásd a légellenállás függését a sebességtől) egy pont után egyre nehezebb és nehezebb tovább gyorsítanunk a biciklit, a sebességünk hamar "szaturálódik", beáll egy max. értékre. Ekkor hirtelen elértük a 300 W körüli teljesítményt, ami teljesen átlagos paramétereket tekintve amolyan emberi teljesítménymaximum (vagy nagyon erőlködni kellene a túllépéséhez és nem "éri meg" a szervezetnek, hacsak nincs pl. veszélyhelyzet és lehet mozgósítani ilyen célra fenntartott tartalékokat -- de ez már egy másik történet).
A 3 W ennek az 1 %-a. Ne feledjük, hogy a 3 W tisztán elektromos teljesítmény. A hatásfoknak vegyünk 0.5-öt az egyszerűség kedvéért (a valóságos érték közeli lehet). Így már 6 W -- 8 W körüli az extra mechanikai munka (ekkor már ~ 3 % a részarány).
Nem hanyagolhatjuk el, hogy az agydinamó hatásfoka függ a pillanatnyi sebességtől. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az agydinamó teljesítménye is függ a pillanatnyi sebességtől.

A tapasztalat azt mutatja, hogy alacsony sebességeknél jobban "érezni" az agydinamó hatását. Továbbá az agydinamó hatásfoka ekkor alacsony (adatlapokból lehet tudni).
Nézzük meg, mit mond az elmélet ebben az esetben: 10 km/h -- 20 km/h között általában konstans ~ 60 W-nyi munkát kell kifejtenünk a biciklizéshez, vagy esetleg még ennél is kevesebbet. A hatásfoka romlik a korábbi esethez képest az agydinamónak, ugyanakkora (esetünkben közel max.) teljesítményhez ~ 1.5-szer annyi munka szükséges. A korábbi adatok alapján ez ~ 12 W mechanikai munkát jelent. Ez bizony összemérhető az ebben a sebességtartományban a biciklizéshez szükséges teljesítménnyel! 12/60 = 0.20. 20 %-kal több munkát kell végeznünk, ezt már megérezni (félre ne érts: nem azt mondom, hogy nehéz tekerni abszolút értelemben ilyen körülmények között, hanem azt, hogy számottevőbben nehezebb relatíve a max.-ra terhelt agydinamó nélküli esethez képest). :)

A tapasztalat azt mutatja, hogy egy átlagos biciklisnek magasabb sebességtartományokban (közeledünk a 30 km/h-hoz) kevésbé érvényesül az agydinamó "ellenállása", azaz kevésbé érezni a jelenlétét.
Az elmélet szerint: 25 km/h -- 30 km/h között hirtelen felível az szükséges munka, és így persze a teljesítmény is. Mivel gyorsan változik (növekszik), nehéz átlagos értéket mondani, mondjuk 200 -- 300 W jó közelítés lehet átlagos körülmények között. Az agydinamó hatásfoka javul, közelít a maximumhoz. Az egyszerűség kedvéért 25 km/h-nál el is éri azt. A fentiekben láttuk, hogy ez jó esetben max. (3 W-os elektromos) terhelésnél 5 W mechanikai munkát jelent. Láthatjuk, hogy ez tényleg elhanyagolható az ilyen sebességen való biciklizés teljesítményigényéhez képest (1 -- 2 %). Tehát (egy biciklisnek) nagy sebességeknél tényleg "nem sok vizet zavar" az agydinamó, kb. olyan, mint ha nem is lenne. Persze a max. sebesség körüli gyorsításnál ahogyan minden gramm számít a bicikli tömegében, úgy minden watt is "számít". Így érthető, tekintve a légellenállás erős nemlineáris jellegét, hogy lehet tudnánk néhány km/h-val gyorsabban is menni a maximum felett, ha nem lenne ott az agydinamó.

Ne feledjük, hogy a gördülési súrlódás lineáris erőtörvény (ezzel modellezhető az agydinamó "visszafogó" ereje; érdeklődőknek: lásd a Lenz-törvényt), míg a légellenállás négyzetesen skálázik.

Remélem a válszom alapján érthető, hogy a cikkben sok mindent nagyban leegyszerűsítettem, ésszerű elhanyagolásokat tettem. A effektusok hátterében álló folyamatok sokszor -- esetünkben az aerodinamika törvényeinek nemlineáris jellege miatt --bonyolultabbak, mint az elsőre sejthető.
Az egyszerű, többnyire lineáris modellek gyorsan pontatlanok, így érvénytelenek lesznek, ha már behatóbban, részleteiben vizsgáljuk az adott jelenségkört. Ekkor van szükség, hogy bővítsük a kezdeti modellünket, hogy az megfelelő leírását adja az észlelt effektusnak -- ezt tettem (sebességtartományok bevezetése, azok külön diszkussziója) ebben a magyarázatban.

(#20) hcl válasza anglergab (#19) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemrég javítottam egy Motorola USB töltőt, de abban pont nem volt semmi :(
Kipróbálom még ezt a Nokiás dolgot, és megírom majd...

Ja, meg a 3310-est akartam :D Azt tapasztaltam én is, hogy a régebbi telók nagyon meg tudják szívni az áramforrást. Különben asszem ezeknek 7V körül van a töltőfeszültsége, USB-ről nem tölt.
Az 1A-es tápom szokott hozzá kelleni...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#21) Zsolto


Zsolto
őstag

Hú, látom, itt megy a szakmai eszmecsere -- ez nekem magas, mint malacnak a zsebóra, de nagyon élvezem olvasni, mert a mai világban igazi élmény, amikor emberek nem ütik-vágják egymást, hanem érvekkel alátámasztva beszélgetnek.

A cikkhez is gratulálok, nagyon összeszedett, alapos és érdekes írás!

[ Szerkesztve ]

Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

(#22) sanzi89 válasza anglergab (#19) üzenetére


sanzi89
addikt

"A leírásod alapjánúgy tűnik, hogy a Data Line-okat (általában fehér és zöld szál) figyeli. Ugyanis kommunikáció előtt azok rövidre vannak zárva (0 Ohm köztük az ellenállás). Innen "ismeri fel" a PC-t, és valószínűleg a fali adaptert is (általában azok is összezárják az említett szálakat)."

Agyam eldobom, működik! Összesodortam a két adat vezetéket, rádugtam közvetlenül a telefont és megindult a töltés. Ennek az ötletnek nagyon örülök, nem is írom le mennyit szarakodtam ezzel eddig. :D

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#23) banhammer


banhammer
veterán

akkumulátorcsalád helyett akkumulátor család

Egy cikken belül hatszor van leírva rosszul az akkumlátor szó.

Akkumlátor helyett akkumulátor.

[ Szerkesztve ]

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#24) anglergab válasza hcl (#20) üzenetére


anglergab
addikt

(#20) hcl
Honnan tudod, hogy nem volt benne semmi? :)

Igen, valószínűleg tényleg az áramfelvétel okozza a gondot, ez a kapocsfeszültség nagymértékű esésén látszik is -> ezzel tovább csökken a töltés esélye. Valószínűleg a beépített áramvédelem leszabályoz.

(#23) banhammer
Jogos észrevétel.
Egyébként a hozzászólásodban is elírtad egyszer. ;)

(#25) hcl válasza anglergab (#24) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tőben meg volt törve a kanóc, szét kellett szedni a töltőt, és megjavítani. A kanóc középső 2 drótja nem volt bekötve.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Olyan kerékpártoltő kéne mint az F1-be ami fékezéskor a mozgási energiát alakítja át. :K

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#27) Isten88


Isten88
senior tag

Szia!
Köszi a cikket, jó volt olvasni.
Észrevételem szerint szakaszosan töltenek a régebbi Nokia telefonok. Nekem is van egy napelemcellás-beépített akksis 2,2Ah-s töltőm, arról rögtön képes felvenni a töltést, nem kell 5-10 másodperceket várni rá. :) Rádugtam ezt a Nokia E51-emre, és a töltésjelzője (output port LED-je) eleinte folyamatosan világított, majd egyre nagyobb szünetekkel kezdett világítani.
Van egy másik PowerBankom is, 5,2Ah-s akksival. Az már elektronikailag hasonlít a Te általad bemutatottra valamennyire, és az is csak 1-2 percig képes tölteni a Nokiát, utána abbamarad a töltés.
Valószínű a Nokia nem a töltőáram erősségét veszi vissza, hanem szakaszosan leállítja a töltést, így próbálta az akksikat kímélni - mert ugye az Androidos telefonoknál az akksi töltöttségének 80%-a fölött már elkezdi visszaszabályozni a töltési áram erősségét. :)
Valószínű összezavarja a PowerBankok elektronikáját a szakaszos töltés. Lehet ez a baja a kompatibilitási problémáknak.
(Szerintem!) :)

(#28) hcl válasza Isten88 (#27) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én nem tapasztaltam, hogy szakaszosan töltenének.
Valszeg túl nagy áramot venne fel, és lekorlátoz az akkupakk, aztán egy idő múlva visszakapcsol :)

Mérd meg egy combos tápra kötve, hogy szakaszosan tölt-e a telefon ;)

Mutogatni való hater díszpinty

(#29) banhammer válasza zoltanz (#26) üzenetére


banhammer
veterán

Inkább olyan kéne ami a dinamó elven alapul.
A küllőkön van az egyik része a másik a villán.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#30) mosono válasza anglergab (#14) üzenetére


mosono
csendes tag

Kérdőjel? Azért ennél gerincesebb válaszra számítottam. Nem mindenki teheti meg, hogy 4-5 mobilja legyen és azokat szórakozásból töltse éjszakai árammal. Azt hittem, te is ezért vásároltad meg ezt a készüléket. A bojler se keveset fogyaszt. Mindig felkelek, hogy arról töltsem a telóm, reméltem, hogy erre jó a megoldásod, és akkor alhatok éjjel. Lehetnél emberségesebb másokkal! :( Tudhatnád, hogy nem egészséges éjjel ébren lenni!!!

(#31) anglergab válasza banhammer (#29) üzenetére


anglergab
addikt

(#29) banhammer

Az általam használt agydinamó felépítése hasonló: álló, a tengelyhez rögzített tekercssor körülötte forgó mágnessorral. A töltéshez nincs szükség mechanikai érintkezésre, csak a csapágyaknál (ahogyan minden agynál) van gördülés.
Ezen megoldásnak köszönhetően nagyobb a hatásfok, valószínűleg a mágneses "erővonalak" nagyobb hányada metszhető egy fordulat alatt, mint az általad vázolt megoldásnál.

(#30) mosono

Ne haragudj, a kérdőjelet nem "bunkóságból" írtam, a kérdésedet nem tudtam értelmezni (mint ahogyan mások sem). Nem igazán értem, az éjszakai áramos dolog hogy jön ide, kérlek, fejtsd ki bővebben!

[ Szerkesztve ]

(#32) pakriksz válasza anglergab (#19) üzenetére


pakriksz
őstag

hát ha a "dinamónak" 50% a hatásfoka az eléggé gagyi, gondolom állandó mágneses AC generátor. Ilyennek 80-90% körül kéne lennie.
Régen hagyományos dinamó volt a biciklimen, fogott is rendesen (főleg a súrlódás miatt amit abból összejön), nem tudom milyen teljesítményű volt, de hagyományos izzós lámpákat hajtott amik gondolom sokat is fogyasztanak, és egy enyhe lejtőn rátekeréssel 3 szétégettem az izzókat (mert ugye azon még nem volt túlfeszültségvédelem), ehhez meg szerintem jóval több kell mint 10 sőt 20w.
Azt hittem ennél azért többet tud egy agydinamó.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#33) anglergab válasza pakriksz (#32) üzenetére


anglergab
addikt

A legrosszabb hatásfoka 50%-os (10 km/h alatt)! Normál "utazósebességen" biztosan több!
A maximuma 80% -- 85% körül lehet (20 km/h -- 25 km/h körül). Felhívtam a figyelmet, hogy a hatásfok függ a sebeségtől.

Egyébként tényleg állandó mágneses AC generátor.

A régi biciklilámpákban 6 V-os, 0.5 A-es izzók voltak. Tehát 5 W körül már kiégtek minden bizonnyal.

[ Szerkesztve ]

(#34) pakriksz válasza zoltanz (#26) üzenetére


pakriksz
őstag

Ez is olyan, fékez és közben átalakítja a mozgási energiát árammá :D De rendes fékezéshez erősebb motor/generátor kéne. Az elektromos hajtású biciklik tudnak ilyet is, van rajtuk villamosfék üzemmód, annak ereje is van, és rendesen tölt. Azoknál nem is kell használni hagyományos féket, csak meghibásodáskor. De ehhez ugye több száz wattos motor/generátor kell.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#35) anglergab válasza Gicz (#15) üzenetére


anglergab
addikt

Ghoo Power 5200
Kapacitás: 5200 mAh, cellafeszültség: 3.7 V -> 19.24 Wh.
Az akksi hátuljára 19.2 Wh van írva.

(#36) sanzi89 válasza mosono (#30) üzenetére


sanzi89
addikt

Most komolyan, felkelsz éjszaka, hogy bedugd a telefont tölteni? Kiszámoltad, hogy ezzel mennyit spórolsz? E.ON oldalán található adatok alapján most 46.89Ft egy kWh nappali áram, míg az éjszakai 31.24Ft. Tehát a különbség alig több, mint 15Ft. Számoljuk 2000mAh telefonaksival és 80%-os töltési hatékonysággal. Ekkor egy teljes feltöltés 9.25Wh, vagyis 0.009kWh, vagyis egy felkelésed, hogy éjszakai árammal töltsd a telefonod pontosan 0.135Ft. Ha minden éjszaka feltöltöd a telefonod, és minden éjszaka felkelsz, akkor spórolsz éves szinten 50Ft-ot! Kezdjük ott, hogy ez szerintem hülyeség, de más másként gondolja, spórolni akar. Számoljunk tovább.
Veszel egy ilyen kütyüt 9.000Ft-ért. Induljunk ki abból, hogy két és félszer fel tudod vele tölteni a telefonod, tehát évente 146 alkalommal fogod feltölteni a pót aksidat, mindezt 50Ft spórolásért. Legyünk nagy vonalúak, tudjon a pót aksi 2000 ciklust - amit biztos nem fog - akkor majdnem 14 év szarakodással eljutottál oda, hogy a 9.000Ft-os kütyüd halott, de spóroltál 700Ft-ot.
Arról ne is beszéljünk, hogy hivatalosan csak fixen bekötött eszközöket lehet éjszakai áramra kötni, tehát ilyen aksis megoldásokat nem.
Szóval hülye hobbinak elmegy, de ép eszű, gondolkodó ember ilyennel nem pazarolja az idejét és pénzét.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#37) hcl válasza sanzi89 (#36) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Létezik olyan cucc, ami figyeli az éjjeli áramot, és ha van, akkor arra kapcsol ;)

Mutogatni való hater díszpinty

(#38) sanzi89 válasza hcl (#37) üzenetére


sanzi89
addikt

Ez oké, technikailag meg lehet oldani, bár a jogszerűsége kérdéses. De én erre a mondatra próbáltam reagálni:

"Mindig felkelek, hogy arról töltsem a telóm," :Y

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#39) hcl válasza sanzi89 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Erre én is így reagáltam, de nem kötekedek...

Jogszerű : nem az, de a kutya nem nézi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) Matthu válasza sanzi89 (#36) üzenetére


Matthu
aktív tag

Behalok :DDD

@mosono: szerintem te hülyèskedsz.

[ Szerkesztve ]

(#41) prolad


prolad
őstag

Jó cikk gratula hozzá,látom a jó telefonhokhoz is van ízlésed(arc S) :DD
Mi az az éjszakai áram?Éjjel olcsóbb?(bocs ha hülye kérdés de most hallom először).

(#42) Isten88 válasza prolad (#41) üzenetére


Isten88
senior tag

Az éjszakai áramnak régen volt értelme. Tudtommal nagyjából folyamatos teljesítményen dolgoztak az erőművek és nem tudták megoldani, hogy éjszakára csökkentsék a termelést - ma sem, ezért van közvilágítás. Kertes házaknál elterjedtebb dolog ez. Két kábelen vezetik be az áramot a házhoz: egyik a folyamatos áram, mint amit Te is használsz és fizetsz érte, a másik általában csak éjszaka szolgáltat áramot, ezért az időszakosságért cserébe olcsóbban is adják. Pl. elektromos bojlereket szoktak rákötni, mert azok nagyobb áramfelvételűek (3,6kW), így ezen is tudnak kicsit spórolni és nem kell "kidobniuk" az áramot a szolgáltatóknak, mert nem tudnak vele mit kezdeni, inkább a fogyasztónak eladják kicsivel olcsóbban.
Nem reklámnak szánom, csak a tájékozódás végett linkelem.

[ Szerkesztve ]

(#43) prolad válasza Isten88 (#42) üzenetére


prolad
őstag

Köszi szépen ma is új dolgot tanultam :R

(#44) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Remek irás,de én a felét sem értem néha amit olvasok! :DDD

(#45) hcl válasza prolad (#41) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igazából nem éjszakai.
Vezérelt mérőnek hívják, és az áramszolgáltató kapcsolja be, általában éjjel.
A 220-as hálózaton küld ki egy hangfrekvenciás jelet, amit a vezérelt mérő érzékel, és a rá kapcsolt fogyasztóknak ad áramot. (Ma ehhez már nem kell külön kábel.)
Háztartásban tikipusan a villanybojler szokott erről menni. De amúgy bizonyos időközönként nappal is bekapcsolják, pont azért, hogy a villanybojlerek tudjanak fűteni.

Az e-offot meg fel kéne gyújtani, mert hozzám ilyen-olyan indokkal csak súlyos 100 ezrekért akarnának vezérlet mérőt tenni, merthogy a meglevő hálózat nem bírja el az "éjszakai" áramon a bojlert. Nappalin elbírja...
(Ugyanazon a kábelen menne ;) )

Mutogatni való hater díszpinty

(#46) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Nekem megakadtak a szemeim az usb-s biciklilámpákon. Na az meg milyen állatfaj? :))
Még soha nem találkoztam hasonlóval se.

"A lámpák az akksiról megfelelően működtek, persze ez nem meglepő, hiszen USB kompatibilisnek lettek "tervezve" (5 V DC + USB-dugó megfelelő bekötéssel)."

Mennyi most egy jó ár/érték arányú agydinamó és a kerékfűzés?
Gondoltam már rá régebben is, de csak ezért kiszórni egy kisebb vagyont...
Inkább otthon feltöltöm az univerzális akkut és meg van oldva a kérdés - igaz én nem járok el több napos túrákra.
Bár a soha le nem merülő világítás kényelme már elgondolkoztat. :)

Mekkora plusz súly egy ilyen rendszer? Hasra ütésre legalább egy kiló teher a dinamó és az akku (bike2usb és a vezetékek kegyesen elhanyagolható besorolást kapnak :D ).

szerk:
Ha már szóba került a 3W-os korlátja a dinamónak...
Nincs rá mód, hogy feltúrbózzuk a bike2usb utáni teljesítményt? 5V és 700mAh már használhatóbb lenne. :K

[ Szerkesztve ]

(#47) anglergab válasza Teasüti (#46) üzenetére


anglergab
addikt

Boltban kapható LED-es elemes biciklilámpákat alakítottam át USB kompatibilissé. :)
Agydinamó 7 000 -- 10 000 Ft-tól felfelé kapható. A Shimano DH-3N20 (amit használok) kiváló ár/érték arányú, belépőszintű modell (lehet, hogy már ~ 7000 Ft-ért megvásárolható), ugyanakkor már 2. generációs, modernebb fajta, minimális gördülési ellenállással.
A generátor (vagy sokszor, tévesen/pontatlanul dinamónak nevezik) és akksi össztömege 1 kg alatt van (bár 0.5 kg-nál biztosan több).

A teljesítmény semmiképen sem növelhető. :)
Minden energiaátalakításnál a fizika törvényeinek megfelelően energia veszik el, ami ténylegesen veszteség, soha (nem gyakorlatilag, hanem elvileg! -- fontos a különbség) vissza nem állítható/alakítható: hő formájában távozik a rendszerből (disszipáció).

A rendszer 5 V mellett max. 500 mA körül szolgáltat áramot. A max. áramot CSAK a feszültség csökkentése mellett lehetne növelni -- de ez ugye nekünk nem opció (az USB szabvány szigorúan előírja az 5 V (+/-5%) -ot).

[ Szerkesztve ]

(#48) Teasüti válasza anglergab (#47) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Kíváncsi lennék, hogy rögzíted a vezetékeket a vázon. ;]
Ilyenkor sajnálom egy kicsit, hogy nem villamos szakon vagyok.
Irigylem ezt a készséget.

szerk: én úgy értelmeztem a fenti beszélgetést, hogy az agydinamóban lévő elektronika korlátolja a leadható [feszültséget/áramot/teljesítményt]. Ha azt kiiktatnánk (?!), akkor elvileg kihasználható lenne az elméleti maximuma a szerkezetnek, ha jól sejtem. Ugyan csak találgatok - nem értek hozzá -, de talán a bike2usb-t is meg lehetne piszkálni, hogy alkalmas legyen a túlfesz. felvételére.

De elhet, hogy rosszul értem és habár a feszültség megnövekedhet veszélyes mértékben, de a teljesítmény nem növekszik tovább nagy sebességeken?

[ Szerkesztve ]

(#49) anglergab válasza Teasüti (#48) üzenetére


anglergab
addikt

Ha lenne rá igény, írnék egy cikket a közeljövőben, ami a biciklim elektromos rendszerére és az alkalmazott megoldásaimra (lámpák átalakítása, vezetékek stb.) fókuszálna, sok fotóval. :)

A generátorban Zener-dióda szabályozza le a feszültséget, ezzel nyilván a max. áramot és így teljesítményt is. A Shimano mérnökei a generátort 2.4 W-os első + 0.6 W-os hátsó izzós lámpához tervezték. A leszabályozás elsősorban az izzók védelmét szolgálja, nagyobb sebességeknél. Továbbá az agydinamó is ezen korlátozásnak megfelelően lett tervezve: bár lehetséges, hogy le tudna adni nagyobb teljesítményt, elképzelhető, hogy a hatásfoka akkor drámaian csökkenne, extrém esetben normál utazósebességen érezhetően képes lenne "visszafogni" a biciklit. Nagyon sok megfontolás szerepet játszik a tervezésnél, valószínűleg elvégezték az optimalizálást a mérnökök. Kicsit biztosan növelhető a teljesítmény, bár ennek nem várt következményei lehetnek, ami a generátor fokozott elhasználódását, melegedését okozhatja.

[ Szerkesztve ]

(#50) Teasüti válasza anglergab (#49) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha "csak" Logout Blog-os írás is lenne, én tuti olvasnám! :K
Engem érdekelne, hogy csináltál 2x1,5V-os tápból 5V-os tápot.

szerk: lehet most hülyeséget kérdezek, de az izzós lámpák nem mentek még ki a divatból? Mert ezek új és modern technikák, de olyan elavultan hangzik, hogy "izzós lámpához tervezték". Ki a tököm használ még izzós lámpát a LED-ek fénykorában? :N

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.