Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sipeti2


sipeti2
tag

Köszönjük a tesztet, szeretem az ilyen retró cuccokat :D

(#2) KillHates


KillHates
nagyúr

Köszi a cikket, jó volt nosztalgiázni :R

Bátorkodom hozzáétenni, hogy ez a gép akkor akkor olyasmi volt mint most az i9-el és RTX2080-al szerelt CLEVO-k. A nagy brand-ek már törekedtek a kis méretű notik gyártására (Toshiba T3300, ThinkPad SL300)
A GEO nem igazán a minőségre és a kompakt méretre törekedett, hanem hogy jól lehessen bővíteni, illetve ne legyen heroin árban. Egyébként csodálkozom, hogy sikerült egy ilyen szép példányt összeszedned és még hibátlanul működik! :C

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#3) rosejbli


rosejbli
senior tag

Úristen a Stunts! Már ezért megérte elolvasni a cikket, régen rengeteg időt raktam bele, de teljesen elfelejtettem.
A két gépből sikerült ilyen jó állapotúra hozni a gépet vagy azért kellett valamit felújítani is rajta?

(#4) e-newsee


e-newsee
addikt

Jó kis retro cucc. Rögtön Chandler laptopja jutott eszembe, ami ugyan kicsit újabb, fura volt látni pár hete ezt a részt, mai szemmel. :)
[link]

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#5) bacsis válasza rosejbli (#3) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Ahogy ìrtam, 2 gèpből lett összemixelve, továbbá az alaplapi Dallas chipet kellett megpimpelni egy új elemmel, mert lemerült állapotban nem volt hajlandó elmenteni a beállìtásokat, ès nem is bootolt. Ennèl a gèpnèl nagy szerencsèm volt, sajnos a többi ilyen gèpemnèl sokkal komolyabb javìtások szüksègesek :(

(#6) atike


atike
nagyúr

:R

Jó volt olvasni...

És elgondolkodtató, hogy sz összes "tesztjátékkal" anno mennyit játszottam... :) Öregszünk... :)

(#7) Rover623 válasza bacsis (#5) üzenetére


Rover623
félisten

Azért tőled többet vártam! ;)
Egyrészt hogy ismered a GeoVision márkát...
Másrészt hogy láttál már néhány Epson laptopot.
Ha nem, akkoris gyanús kellett volna hogy legyen a matrica jellegű típusjelzés, valamint az, hogy a 80-as évek végén, 90-es évek elején nagyon kevés volt az "eredeti" gyártó! :K
Szóval ez egy Epson Equity LT-286e laptop...átcímkézve!

primus inter pares

(#8) Cifu válasza Rover623 (#7) üzenetére


Cifu
nagyúr

A bemutatót köszönjük szépen! :R

Egyébként mai szemmel még a hűtés látható nyomainak hiánya a feltűnő... :)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9) bacsis válasza Rover623 (#7) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Hááát... Köszönöm a plusz infót :R

(#10) Sn00k


Sn00k
veterán

Komoly retro feeling, bár nekem, ha fizetnének se lenne kedvem , ilyen ezer éves géppel foglalkozni, meg játszani. Szerencse nem vagyunk egyformák :B

3njoy the Lif3

(#11) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Korabeli Macbook Air. :D

(#12) gt87


gt87
csendes tag

Nagyon jó cikk! Én is nagy rajonjója vagyok a régi laptopoknak (anno egy 486-os Siemens-el kezdtem), van pár a szekrényemben, mondjuk nekem a régebbi korokból (pentium2-től felfelé). Sokan nem értik, de nagyon jó néha elővenni őket, és egy-egy játékkal elidőzni nosztalgiázás címén :)

(#13) nyisziati


nyisziati
veterán

Jól megírt, lényegretörő cikk, köszi.
A hűtés tényleg fura, hogy mennyire nem létezett akkoriban, dehát ezek még tényleg minimálisan melegedtek.

A kurzorbillentyűk elhelyezkedése meg csak azoknak fura, akik nem játszottak C16-on. :D
Ott még térben sem voltak logikusan elhelyezve, egymás után jöttek az irányok. :DDD

Na AZ tényleg igényelt hozzáedződést.

[ Szerkesztve ]

(#14) bacsis válasza nyisziati (#13) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

(#15) nyisziati válasza bacsis (#14) üzenetére


nyisziati
veterán

Nem semmi. :Y
Régen mit ki nem találtak.
Manapság bezzeg minden uniform.
Jó, ergonómiailag persze jobbak, de valahogy olyan sótlan a mai kommersz ipar. Plusz minden egyenkínai, a szagok, a tapintás, a textúra... Régen rácsodálkozott az ember a különböző nemzetek erősen eltérő produktumaira. Mára ez szinte teljesen elveszett.

(#16) PR0JECTNR56


PR0JECTNR56
addikt

"Bizony, több mint 7 kg, manapság meg sírunk, ha egy laptop 2 kg-nál nehezebb. Ezt is lehetett cipelni, mégse halt bele senki."

A súly a megbízhatóság jele és ezúttal sincs ez másképp. Az 5kg körüli Clevo DTR gépem ehhez képest egész baráti konstrukció. :D

Köszönjük a bemutatót, egészen elképesztő gép! :R

[ Szerkesztve ]

(#17) Karolac


Karolac
csendes tag

Hehe! Micsoda műemlék!
Megosztanék a cikkel kapcsolatban egy régi emléket. Valamikor, valami hasonló alkalmatosságom nekem is volt, de immár az örök elektronmezőkre átköltözött. Leírás helyett álljon itt egy link: [link] lehet szörnyülködni :K
Az enyémből a HDD eredetileg hiányzott, mert dupla floppys változat volt. S akárhogy iparkodtam, a "modernizálást" nem tudtam megoldani, így leginkább valami státuszszimbólum volt, korlátozott munka és játék lehetőséggel... de akkor is volt! Mellesleg egy az egyben egy asztali (TANDON) XTC pc-ért cseréltem. S, hogy eltudjátok képzelni, hogy milyen volt az őskor, íme: [link], na meg az akkori háttértárolás: [link] :Y

[ Szerkesztve ]

(#18) $p@rr0w


$p@rr0w
őstag

Hát a Doom nem fut rajta úgyhogy... :(

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#19) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zsír cucc! :R Amúgy nekem ez inkább a korabeli DSR-nek tűnik, kicsit később már sokkal kompaktabb lapik is voltak (amiről tudok, pl. 486-os 20Mhz-es Texas, hát még amiről nem).

A billentyűzet meg atom, tényleg rendes gomboknak tűnnek :D

@Karolac : Elképzelni? Ennek a 286-os asztali tesóján toltam általánosban, igaz, már VGA-val. De ez mi durva lehetett akkor :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20) robohw


robohw
aktív tag

Köszönet a cikkért.
Jó volt kicsit noszi-taszizni. Volt ilyen gépem (is).

A teljesség kedvéért érdemes talán megemlíteni, hogy azidő tájt egy-egy ilyen masina, szó szerint a megfizethetetlen kaptegóriába tartozott, legalábbis az átlagemberek számára.
Én is csak akkor tulajdonolhattam egy ilyen jószágot, amikor ennél lényegesen korszerűbbek is elérhetővé váltak, úgy 250-400 ezer forintos áron.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#21) nyisziati válasza robohw (#20) üzenetére


nyisziati
veterán

Na igen, a nagy jólétben el is feledkeztünk a - mai szemmel - szinte elképzelhetetlen árakról. A '80-as években (közepe táján) egy C64 kb.100 ezer Ft volt. Havi 2-3 ezres kezdő fizu mellett. 89' körül egy Amiga is kb. annyi (csempészve a COCOM miatt :D ).
'96-ban az első PC 120 ezer. Teljesítménye közepes. Igaz, a fizu addigra már 20 ezerre nőtt... :DDD

Manapság meg már használtan is "erőművet" kapsz akár 50-ért... Miközben a fizu már 10-15-szöröse a '90-es évekbelinek.

(#22) bacsis válasza Karolac (#17) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Ha eljössz jövőre a BRSZK kiállításra Megcsodálhatsz működésközben egy ilyen Olivetti-t ;)

[ Szerkesztve ]

(#23) robohw válasza nyisziati (#21) üzenetére


robohw
aktív tag

Hát igen.. Azok az árak.

Az én PC-s korszakom 1991-ben kezdődött. A 8 bites gépekről nemigen tudok jó szívvel nyilatkozni, mivel Primo-m volt csak (fekete-fehér kompozit kimenet, magnó), később nem is tudom miért, vettem egy zx81-et, 16 K-s bővítővel, ami szintén FF volt, szóval, ezek a gépek nem nyújtották azt a maradéktalan felhasználói élményt, amit a c64-esek, spectrumosok, vagy az amigások élvezhettek.

El is döntöttem, hogy nekem commodore, vagy más 8 bites nem kell, pedig akkor még sláger gép volt a c64-es. A korábbi kudarcaim okán már óvatos voltam. Na meg az anyagiak is szűkösek voltak, így egy PC mellett döntöttem.
Hogy miért hangsúlyozom ki ezt ennyire?
Mert volt ugye az IBM vagy ezzel kompatibilis PC, majd jött az XT és később az AT.
Nos, én PC-t szerettem volna venni, de az eladók mindenhol azt kérdezték, hogy jó, de milyet? XT-t vagy AT-t?
Nem tudták, hogy a "sima" PC is a termékcsoport része volt, ráadásul mint a legelső modell. Sőt, volt PC junior is. Ez a PC egyfajta kistestvéreként látott napvilágot.
Sokan azt sem tudják, hogy az IBM szállított rendelésre PC-t 16 kB memóriával is!

A végén egy használt XT-t vettem meg, amiben volt 640 K (DIP) ram, egy 1.2 MB-os (!) és egy 360 KB-os meghajtó, egy intelligens EGA kártya és semmi több. HDD később került a gépbe, ÁFA mentesített áron 33 ezerért, a kapacitása pedig 32 MB volt. RLL kódolású volt és bár sokan kinevetnek, de nagyon gyors is. Akkori viszonyokhoz képest, persze.

A közelben volt egy jó ismerős. Egy nagyon jó fej TV szerelő, tőle kaptam - hitelbe - egy CGA monitort, hogy használni tudjam a gépet. Az a 320 x 200-as grafika és a 4 szín, amit a monitor nyújtott, nekem akkor a világot jelentette, a rendszeresen jelentkező kötőhártya gyulladás mellett. :)
Ez a konfig, a korábbi Primo-val összehasonlítva az űrkorszakba repített engem. Végleg elfelejthettem a magnós, fekete-fehér világot annak összes nyűgjével.

Akkor ismertem fel a szinek információ-hordozó értékét, a vizuális élményen túl, akkor, azon a gépen vált belőlem PC felhasználó.

A dolog költségvonzata akkor 100 ezer forint környékén kumulálódott, de szerencsére beleálltam a hardverekkel való foglalatosságba, ami a velük való kereskedést is magában foglalta, így a befektetés viszonylag hamar (másfél-két év múltán), úgy-ahogy meg is térült. Sokaknak, a legtöbbeknek viszont az első kör bizony bukás volt.

Az árakról:

Egy db FF kézi szkenner 25 ezer,
egy db 256 szinre képes VGA illesztő 10 ezer,
egy db TV kártya 35 ezer forintba került. A bele való teletext modul plusz 10 rugót ért akkoriban.
4 MB RAM nagyon sokáig, évekig 20 ezer Ft volt és az első Pentium 100-as processzoromat 1996-ban 45 ezer forintért vásároltam.
Egy 20 MB-os kapacitású kalok MFM HDD 25 ezer, később egy 130 MB-os seagate pedig 60 ezer forintot kóstált.

Mennyi is ma egy 32 GB-os pendrive??? :)

[ Szerkesztve ]

My own programming language: http://www.robomax.online

(#24) hcl válasza robohw (#23) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Egy db FF kézi szkenner 25 ezer"
És akkor az egy egész jó havi fizu volt :)

De amúgy milyen TV kártya volt XT-hez?

Én még általános iskolában XT-ztem a 90-es évek elején, de saját XT-m sosem volt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25) robohw válasza hcl (#24) üzenetére


robohw
aktív tag

"És akkor az egy egész jó havi fizu volt"

Hajaj! Meglehetősen jó havi fizetés, igen, jól mondod. :)

TV kártya nem tudom, hogy milyen volt XT-hez, vagy, hogy volt-e egyáltalán.
Az én gépem sorsa az volt, hogy az eredeti IBM alaplap ki lett cserélve egy gyorsabb, turbo XT klónra, a nyereség pedig így nézett ki: 4.77 Mhz helyett 10 Mhz. Az eredeti IBM lap ugyanis nem tudott turbo módot. De ezen a lapon is hamar túladtam, mert Bertók Zsolt egyik játéka, a lunar lander nem futott kielégítően csak 286-oson. Akkor én ezt a lépést kihagytam* és mindjárt egy 386 SX-re váltottam.

Az első TV kártyám ISA buszos volt, de a márkájára már nem emlékszem, azt tudom, hogy később volt video galaxy-m is. Emlékszem, a 150 MB-os HDD-t, hogy televágta a hiradóból felvett röpke 18 perc. :)

Én gyakorlatilag szinte minden hardvert megvásároltam az évek során, amit csak kapni lehetett (egzotikusakat is, mint EISA, vagy micro channel kártyák és lapok, olykor gépek, vesa local BUS-os cuccok, SCSI illesztő és HDD, digitalizáló tábla, trackball, infra bridge, MO drive, teletext vevő, hang kazettára dolgozó streamer, stb.). Persze erre anyagi fedezetet teremteni nem lehetett másképp, csak úgy, hogy kis idő múltán el is adtam a szerzeményt, beruházva egy másik, újabb darabra. Ebben olyan gyakorlatot szereztem - a piacot jól kiismertem- hogy még némi haszonra is sikerült szert tennem, így tudtam a gépemet rendszeresen update-elni.

A szkenner beszerzését mondjuk valós igény szülte. Az a munkámhoz kellett.

* valójában vettem egy 286-os lapot, ami a beszerelés során a kezemből kicsúszó csavarhúzó miatt elhalálozott, így a 286-os tulajdonlását, mint minőségi ugrást sajnos nem volt alkalmam a gyakorlatban is megélni. :)
Most már csak röhögök ezen, de emlékszem, hogy akkor nagyon nehéz volt lelkileg túlélni a balesetet. :K

My own programming language: http://www.robomax.online

(#26) hcl válasza robohw (#25) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

ISA-s TV kártya, miket meg nem hall az ember... De mi a fene tudta aztaz adatfolyamot dekódolni egyáltalán? Már a P3-ak esetében is alig volt elég a gép a TV nézéshez.
A lelkileg túlélés jaja, akkoriban nem volt könnyű beszerezni semmit, minden működő cuccra vigyázott az ember, mint a szeme fényére. Fent említett hardverek nálam így általában kölcsön fordultak meg, vagy próbáltuk megjavítani, oda kellett adni valakinek, aki később jött érte, stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#27) frescho válasza hcl (#26) üzenetére


frescho
addikt

Dekódolni nem kellett, mert DMA-val áttolta a VGA kártya memóriájába. Persze a felbontás a negyede volt a valósnak, de működött :) Másik megoldásnál kábellel lehetett összekötni a TV kártyát és a VGA-t, majd a TV kártya rákapuzta a TV jelét a VGA képére. Ilyenkor adatmozgás sem volt.

Az első értelmes gép amin már tudtam videót úgy-ahogy elfogadható minőségben rögzíteni Egy Celeron 300A volt 450 MHz-en járatva. De az is olyan volt ,hogy felvettem, majd újratömörítettem.

https://frescho.hu

(#28) nyisziati válasza frescho (#27) üzenetére


nyisziati
veterán

De ez még nem DVD volt, ugye? Ha emlékeim nem csalnak, egy PIII-as, 600 MHz-es géppel még nem tudtam DVD-t nézni, 800-assal viszont igen.

(#29) frescho válasza nyisziati (#28) üzenetére


frescho
addikt

Azzal már lehetett kényelmesen DVD-t nézni. De mindenki napsteres divx-et nézett.

https://frescho.hu

(#30) bacsis válasza nyisziati (#28) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Az Ati Rage II-nek volt DVD gyorsítás támogatása, s akkor ilyen combosabb P1-esen is ment a DVD lejátszás

(#31) hcl válasza frescho (#27) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez kemény! 8-O
Mondjuk ezzel a megoldással, sok értelmét nem látom, mert annyi, hogy nem egy TV-n, hanem egy monitoron jelent meg a kép. Lehetett belőle valami infót kinyerni? (Pl. biztonsági kameraként?)

@nyisziati : K6-2/500 -on néztünk filmet, Win2000-en. Nem volt egyszerű, de ment. Bár szerintem az nem volt DVD minőség, max. TV.
P3/850-es laptopon, 256MB RAM-mal ment a DVD, az tuti.

@Bacsis : Hűű :)
Nekem Ati 128-am volt, de azon az volt a feature, hogy adott képet :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#32) frescho válasza hcl (#31) üzenetére


frescho
addikt

TV-t tudtál nézni. Felvenni is lehetett, de először valami minimáisan tömörített formátumba ment és azt lehetett újra tömöríteni. Mivel a merevlemez is lassú/kicsi volt ezért vagy a minőség volt borzalmas vagy az időtartam nagyon rövid. Kompromisszumként volt még a rossz és rövid felvételi lehetőség is a kettő között félúton.

https://frescho.hu

(#33) hcl válasza frescho (#32) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez az, Tv-t lehetett TV-n is :)
A felvétel is meredek lehetett, akkoriben volt (pláne XT-AT) 20-40Mb winyód... :D Mindenesetre nem gondoltam, hogy már akkor volt ilyen cucc, nekem csak a P2-P3 időszakból maradt meg.

Mutogatni való hater díszpinty

(#34) robohw válasza hcl (#31) üzenetére


robohw
aktív tag

A digitalizálás volt (lett volna) a cél.
Legalábbis nálam. Akkoriban a teletext is tartalmazott értékes információkat, azokat ki lehetett menteni .txt formátumban.
A kort kell megidézni, hogy képesek legyünk megérteni az akkori késztetéseket. Ma már ezek fölös hercehurcának tűnnek talán, de akkoriban nagy dolog volt a digitális videó, mivel digitális mozgókép tárolás mint olyan, még nem is létezett.

A digizés akkoriban nagy sláger volt. Igaz, csak szűk körben, mivel drága hardvert igényelt és az eredmény elég visszafogott minőségű lett. Az én első video digim 352 x 288-nak a negyede volt. Szél-hossz fele. De a gondot inkább a képkocka sebesség jelentette. Asszem valami 8 frame per sec.-et tudtam kisajtolni a rendszerből. Én a pozitívumot a "kopásállóságban" láttam, szemben a komoly minőség-romlást elszenvedő VHS szalagokkal. Persze ez a kívánalmam még egy jó ideig csak óhaj maradt.

Itt egy ISA buszos TV kártya, az enyém is hasonló volt:

Utána néztem, volt 8 bites video digi kártya is, elvileg XT-be illeszthető, csak hát, dos alá?

Más:

A DVD az TV képminőséget szolgáltatott. PAL 720 x 576 pixelt.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#35) hcl válasza robohw (#34) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pongyola voltam. TV az nálam az első időkben 640x480 volt, de ugye a "gyakorlati" analóg TV felbontása szinte sosincs akkora, mint a DVD felbontás.

Az a kártya nagyon kemény.

Nekem nem annyira a DOS a meredek az XT-s kártyán, hanem hogy az a fergeteges ~10MHz (ne kezdjük egyből 4,7-ről :D ) mit tudott kezdeni vele :D
Penyával már tényleg lehetett valami értelme, de az is meredek.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#36) bacsis válasza robohw (#34) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Pont egy pár hete adtam el egy 8bites TV/FM Tuner kártyát... sok más egyéb bővítővel kelt el gombokért...
...Nekem van egy teszt videóm, az folyamatos sebességgel fut egy 486DLC-n(386oson is) akár hanggal is.. érdekes hogy míg Gravis-el angyobb a CPU terhelés, ott már pattog/akadozik a hang, de AWE32-vel simán megy :DDD

(#37) nyisziati válasza bacsis (#36) üzenetére


nyisziati
veterán

Gondolom a GUS-t előállító cég jóval kisebb keretből gazdálkodott, mint a SoundBlaster-é, emiatt kevesebb chip-et raktak a cuccba, ami levette volna a terhelést a prociról.

(#38) frescho válasza robohw (#34) üzenetére


frescho
addikt

A DVD felbontása ha reálisan nézzük a PAL, SECAM vagy NTSC kódolás hiányosságait, akkor minimum kétszeres részletességet jelent egy TV-hez képest. A VHS-re rögzítés pedig még tovább rontotta a minőséget mégis jól elvoltunk vele.

hcl: Állóképet digitalizáltak vele vagy 2 fps-es "videót"

https://frescho.hu

(#39) robohw válasza frescho (#38) üzenetére


robohw
aktív tag

" DVD felbontása ha reálisan nézzük a PAL, SECAM vagy NTSC kódolás hiányosságait, akkor minimum kétszeres részletességet jelent egy TV-hez képest."

Nem egészen.

A PAL-szabvány szerint sugárzott kép 625 sorból áll (ebből azonban csak 575 sor alkotja magát a képet). A maximális horizontális felbontás (az egy sorra jutó képpontok száma) 768 pont.
Ez kb. megegyezik a DVD felbontásával. Ez is volt a cél a DVD megalkotásánál.

A VHS valóban sokkal gyengébb a PAL vételi minőségnél. Jó esetben úgy kb. 360 x 240, de ezt elég nehéz meghatározni, mert függ a jelforrástól (kamera, egyéb), a rögzítő egység (VHS magnó) műszaki paramétereitől és hát, ez amúgy is egy tök analóg rendszer.

Egyébként, a PAL vagy NTSC rendszernek nem sok hiányossága volt, hiszen úgy fél évszázadon keresztül elég jól beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Szóval, két, nagyon jól kidolgozott rendszer volt, különösen a PAL.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#40) robohw válasza bacsis (#36) üzenetére


robohw
aktív tag

Emlékeim szerint nekem 18 fps-t sikerült elérnem, vagy egy Intel p-I 166 Mhz, vagy egy AMD procival, úgy, hogy a Video for Windows forrásából kiszedtem mindent ami nekem nem kellett és úgy fordítottam le, valamint, interleave-es HDD-re dolgoztam amit előtte defragmentáltam (hogy az írás lineáris legyen, ne kelljen ugrálnia a fejnek), plusz hang nélkül (a hangot külön, utólag digiztem be) és a digi megkezdése után sem az egeret nem mozgattam, sem a billentyűzetet nem érintettem meg, csak a digi végén. A felbontás 352 x 288 volt az alkalmazott kompresszorra viszont már sajnos nem emlékszem.

Ami biztos: akkoriban nem volt a tömörítőkből túl nagy választék. :)

Elvileg ment a 20 fps is, de akkor már volt képkocka veszteség is.
A kép tartalmától függően droppolt.

Próbáltam tömörítés nélkül is, de a HDD volt a bottleneck, mivel a tömörítetlen képek túl nagyok voltak, így az írás művelet folyamatossá vált, nem maradt processzoridő a bejövő adatok feldolgozására.

Ez egyébként még a 2000-es évek közepén is igaz volt, bár akkor már jóval nagyobb felbontásokkal kisérleteztem.
Akkoriban jobban járt az ember, ha egy jpg tömörített képet beolvasott a HDD-ről és a proci bontotta ki, mintha egy tömörítetlen .bmp képet olvasott volna be (képnéző). Gyorsabb volt a megjelenítés a .jpg esetén.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#41) frescho válasza robohw (#39) üzenetére


frescho
addikt

Ami felbontást megadtál a fekete-fehér tévére igaz. A felsorolt 3 kódolás mindegyike felezi a színjel felbontását. Okos mérnökök valahogy beszőtték a színjelet a már meglévő szabványba olyan módon amit akkor meg tudtak valósítani elfogadható áron az analóg technikával. Attól, hogy ügyesek voltak még nagyon kompromisszumosak lettek és mindegyik rendszer több hiányossággal is küzdött.

A DVD nagyobb szín felbontása mellé még az oda-vissza átkódolás veszteségét is érdemes figyelemebe venni. Ez utóbbira jó példa, hogy egy sima PAL encoder vagy akár a késleltető vonal jobb minőségűre cserélése is látható előrelépést jelent.

https://frescho.hu

(#42) hcl válasza frescho (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Úgy már értelmezhető.
Így már kevésbé durva az, hogy láttam olyan ipari gépet, ami a nullpontbeálláshoz kamerát használt (maga megcsinálta a kamera alapján), élőképet adott a monitoron, és a működést is lehetett figyelni a kameraképen (kis ablakban az amúgy karakteres képernyőn). És ez egy 486DX33 vagy 40 volt, pár Mb RAM-mal, egy DOS progi futott rajta :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#43) tntmax


tntmax
aktív tag

Szuper cikk, köszönöm!

(#44) Watchdog


Watchdog
aktív tag

Ilyennel programoztam PLC-t a '90-es években. Elnyűhetetlen volt.
- Cipelés közben a kezemben maradt a fogantyúja, a gép a saját súlyától leszakadt róla, és a betonon landolt. Az aksija karcos lett, más baja nem történt. Kapott új fém fogantyút, az már megtartotta rendesen.
- Egy nyitott ajtajú elosztószekrény 3F gyűjtősín zárlatakor szétfröcsögő réz érte, onnantól pöttyös volt a billentyűzet fölött és a kijelző alatt.
- 230 Vac-t kapott a soros portján, onnantól csak bővítő multi-IO kártyán keresztül kommunikált.
Erkölcsi avulás miatt lett leselejtezve...

(#45) nyisziati válasza Watchdog (#44) üzenetére


nyisziati
veterán

:Y
Ez komoly. Ma elég lenne egy ilyen baleset, és csak fekete lyuk maradna a csilivili cucc helyén. Volt olyan sztori, hogy 20 centis eséstől berepedt egy okosteló kijelzője.
A régi vasak bezzeg... Azokban még tényleg volt anyag. Meg a technológia is jobb volt, fixebbek a forrasztások stb.

Én a Pebble-t is azért használom, mert megvan benne a retro fíling.
Kicsit bumszli, kicsit pixeles, de nagyon jó az aksi, bírja a strapát, van rá C64/Amiga óraszámlap meg BoingBall is, talán még a Trailblazert is portolták rá. Meg maga a hardver is nagyon alap (főleg a mai órákhoz képest), de olyan szoftvermérnöki munkát tettek bele, hogy még ma is bőven használható.

[ Szerkesztve ]

(#46) hcl válasza nyisziati (#45) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem fixebbek a forrasztások,csak az akkori cuccok nem forrnak, és a PLCC, PGA, stb. tokok nem olyan ézrékenyek a NYÁK hajtogatására, mint a BGA.

Mutogatni való hater díszpinty

(#47) Gábor 73


Gábor 73
friss újonc

Van egy ilyen gepem. Működőképes. Price of persia elmeletilg rajta van. Flopyt kér a frissiteshez. Ha valaki gyujt ilyet jelentkezzen. Olcson nem adom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.