Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) liksoft válasza Gaabbaa (#100) üzenetére


liksoft
nagyúr

Nem teszed be az írásba? :F

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#102) Gaabbaa válasza liksoft (#101) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

dede, csak nem volt most időm szerkeszteni (dolgozom), este kicsit többet tudok majd vele foglalkozni.... :R :R

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#103) Gaabbaa válasza liksoft (#101) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

betéve! :K

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#104) joghurt


joghurt
addikt

Néhány kérdésem lenne (a keresővel nem találtam korábbi észrevételt; ha mégis van, elnézést):

- A hibernálást meg mifenének letiltani? Épp az a poén, hogy SSD-ről egy pillanat alatt feláll a teljes korábbi munkamenet. Tény, hogy a boot sem olyan lassú, tehát nincs akkora különbség a kettő között, mint sima vinyónál, de azért elég macerás újra elindítani az összes épp használt programot, megnyitni mindenben azt, amivel foglalkoztunk stb.
- Ööö. Az NtfsDisableLastAccessUpdate értékét miért 0-ra kell állítani? Ha 0, akkor kikapcsoljuk a letiltást (disable), tehát engedélyezzük a folyamatos frissítést.
- A Lomtárral nem kell semmit sem csinálni. Minden partíción külön van $Recycle.bin könyvtár az azon a partíción törölt dolgoknak, mert a partíción belüli mozgatás gyors (hiszen csak a könyvtárbejegyzést kell átrakni), partíciók között viszont nagyon lassú lenne (mert a teljes állományt át kellene helyezni egyikről a másikra).
- A Temp könyvtárat én is átraknám, mint ahogy már felvetették.
- Esetleg a Firefox/Thunderbird cache helyének átállítását is meg lehetne említeni.
- Szerintem praktikus lehet akár az egész profil könyvtár vinyóra rakása (ebben benne van a Temp és a cache-ek is). Részletes cikk angolul itt és itt.

Más.

Egy működő rendszert szeretnék átköltöztetni SSD-re. (Mert csak. Nem ez a lényeg.) A partíció kezdete viszont nem osztható 4096-tal. Arrébb tudom rakni valamilyen segédprogrammal (akár CD-ről beboot-olva)?

A tej élet, erő, egészség.

(#105) joghurt válasza joghurt (#104) üzenetére


joghurt
addikt

Saját kérdésemre válaszolva: Nekem úgy sikerült 4k-ra igazítanom, hogy letöltöttem a GPartedet, azzal odébbtoltam a partíciót, majd (a sikertelen bootot követően) a Windows telepítő lemezéről Helyreállítottam, végül végigvártam a chkdsk-et.

A tej élet, erő, egészség.

(#106) joghurt válasza joghurt (#104) üzenetére


joghurt
addikt

Ja, és az itt leírt dolgok közül szinte mindet képes állítani az SSD Tweak nevű ingyenes program.

Egy újabb tipp: Ki lehet kapcsolni a képekhez az automatikus thumbnail-gyártást (Thumbs.db, minden, képeket tartalmazó könyvtárban):
1. Start menü, Futtatás: gpedit.msc
2. Házirend: Helyi számítógép -> Felhasználó konfigurációja -> Felügyeleti sablonok -> Windows-összetevők -> Windows Intéző
3. Duplaklikk azon, hogy "Miniatűrképek gyorsítótárazásának kikapcsolása a rejtett thumbs.db fájlokban".
4. Engedélyezve
5. OK
Kilép, gépet újraindít.

A kukát áthelyezni ugye nem lehet, de esetleg a méretét kisebbre lehet venni. Jobb klikk, Tulajdonságok.

Találtam olyat, aki szerint AHCI-ról sima ATA módra visszaváltva jelentősen gyorsult neki. Én valami meghajtó problémára gyanakszom, de a vállalkozó kedvűek kipróbálhatják maguknál.

Ja. És a Firefox cache-elését persze át lehet pakolni a sima vinyóra, de akár át lehet állítani RAM-ra is, ami még gyorsabb. Beírod a címsorba, hogy about:config -> Enter -> duplaklikk a browser.cache.disk.enable soron, hogy False legyen -> jobbklikk máshová -> Új -> Egész -> disk.cache.memory.capacity -> majd beírni a cache-nek használandó memória méretét kB-ban. 32768 a 32MB-hoz, 65536 a 64MB-hoz, 131072 a 128MB-hoz stb.->
Hasonlóképp browser.cache.disk_cache_ssl szintén False, a browser.cache.memory.enable pedig legyen True!
Firefoxot újraindít, örül.

A tej élet, erő, egészség.

(#107) Raucher válasza joghurt (#106) üzenetére


Raucher
tag

"Találtam olyat, aki szerint AHCI-ról sima ATA módra visszaváltva jelentősen gyorsult neki."

Ez a TRIM hiánya miatt nem ajánlott.

Az SSD kímélés legjobb módja. Kivenni a gépből és eredeti csomagolásban feltenni a polcra. Akkor nem kell a kényelmi szolgáltatások többségét kigyomlálni a gépből. :D

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#108) Logicman86


Logicman86
tag

Ezt a firefox cache áthelyezést Chrome-éknál is meg lehet valahogy oldani? Nézegettem forumokat, de nem nagyon találtam használható megoldást és picit zavar a dolog... Jelenleg a chrome-ban a cache mappám mérete 250MB és ~1500 fájlt tartalmaz. Gondolom ez túlzottan nem tesz jót egy SSD-nek.

ui.: ez az adat még sima HDD-n van, az SSD beszerzésével még 1-2 hetet várok, csak jobb előbb tisztában lenni a dolgokkal.

Remek írás, fejet hajtok az író előtt :R Találtam pár jó forumot ahol leírják a dolgokat, de ezt mind egybe és ennyire egyszerű megfogalmazással egyik helyen sem találtam meg.

Köszönjük ! :R :C

[ Szerkesztve ]

Lehetőleg törekedj a feltett kérdésekre válaszolni...

(#109) joghurt válasza Logicman86 (#108) üzenetére


joghurt
addikt

Valakinek az volt a véleménye, hogy ha mindent áthelyezel a vinyódra, hogy ezzel is az SSD-t védd, akkor mi a fenének veszel egyáltalán SSD-t, hiszen alig fogsz látni valamit a gyorsulásból. :U

A tej élet, erő, egészség.

(#110) liksoft válasza joghurt (#109) üzenetére


liksoft
nagyúr

:DDD Ha meg mindent ott hagysz, akkor meg nem éri meg az elavulási idejét. :DDD

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#111) Gaabbaa válasza Logicman86 (#108) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

:R

én nem használom a Chrome-ot, szóval nem tudok segíteni ez ügyben... :N

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#112) föccer válasza liksoft (#110) üzenetére


föccer
nagyúr

Egyenlőre még "túl fiatal" az SSD-k elterjedése ahhoz, hogy az élettartamra vonatkozólag megbízható adataink legyen. Egyenlőre az első hullámban kiadott meghatók sem akarnak megdegleni. :) Bár eről talán a munkád miatt te tudnál a leghitelesebben nyilatkozni. Mennyire szaporodtak meg a mentésre bevitt ssd-k száma, és azok körül mennyinál lehetett a hiba oka a nand cellák elfáradás?

mod: jah, és halkan megjegyzem, hogy én is azt szoktam tanácsolni, hogy az ilyen jellegű adatokat inkább az SSD-n legyenek, hiszen én pont azért vettem, hogy az ilyen jellegű kicsi fájlokkal gyorsan menjen a munkavégzés. Az élettartam miatt meg nem igzaán fő a fejem, mert minden fontos adat ott van a rendszerben hagyott hdd-n, amit ha szükséges pár másodpercen belül elérek (nem használat esetén 5 perc a kikapcsolásig). Ezen kívül megvan egy külső hdd-n egy biztonsági mentés ism ha valami balul ütne ki. :)

Üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#113) Gaabbaa


Gaabbaa
aktív tag

nálam volt már olyan ssd (4gb-os, gondolom nagyon első hullám) ami egyész egyszerűen belassult. olvasni lehetett róla de ha írni kellett rá akkor 6-700 bájt körül teljesített :DDD

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#114) madrac válasza joghurt (#104) üzenetére


madrac
őstag

"- Ööö. Az NtfsDisableLastAccessUpdate értékét miért 0-ra kell állítani? Ha 0, akkor kikapcsoljuk a letiltást (disable), tehát engedélyezzük a folyamatos frissítést."

Nekem is pont most szúrta ki a szemem ez az ordas hiba. Nem is értem ennyi idő alatt miért nem került még kijavításra az eredeti leírásban.

[ Szerkesztve ]

(#115) Gaabbaa válasza madrac (#114) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

Javítom! :R

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#116) arpitoth


arpitoth
csendes tag

Sziasztok!
Asus P5QL Pro alaplapom van.Ezzel fogom tudni használni az ssd-t?
Win7 64bit rendszernek akarom.

(#117) Gaabbaa válasza arpitoth (#116) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

szerintem igen, esetleg az ahci mód kérdéses, nem tudom támogatja-e...

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#118) arpitoth válasza Gaabbaa (#117) üzenetére


arpitoth
csendes tag

Megnéztem a Bios-ban, és van AHCI mód.Akkor ezek szerint vehetek ssd-t?

(#119) föccer válasza arpitoth (#118) üzenetére


föccer
nagyúr

ACHI nélkül is lehet SSD-t használni. Arra figyel, hogy ha támogatja a BIOS, akkor a telepítés indítása előtt mindenképp engedélyezd, mert csak ígí telepíti a Win a hozzá való drivereket.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#120) arpitoth válasza föccer (#119) üzenetére


arpitoth
csendes tag

Ok!Köszönöm!
Bios-t kell frissíteni?

(#121) föccer válasza arpitoth (#120) üzenetére


föccer
nagyúr

Nem feltétlen. Az SSD alapvetően pont ugyan úgy működik mint egy sima HDD. A "finomhangolásnak" nevezett beállítások célja egyedül az, hogy minél kevesebb információt írjunk az ssd-re, de ezen beállítások nélkül is hibátlanul üzemel.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#122) arpitoth válasza föccer (#121) üzenetére


arpitoth
csendes tag

Rendben!Köszi a segítséget!

(#123) exp-uj


exp-uj
csendes tag

Hi Fórum!

SSD-t fogok venni. A gépemben most egy sima sata hdd van, win7 x64-el. Mi a célszerűbb az ssd-k működési sajátosságait tekintve?
a) Az egész rendszert újrahúzom
b) Disk clonerrel átmásolom drive to drive opcióval a sima hhd-ről az ssd-re?

És egy teoretikus kérdés (egyelőre): az NTFS szolgáltatásai közé tartozik az real time file compression-vagyis minden file-t eleve tömörítve tárol, így futtat.
Ennek van bármi jelentősége az ssd, annak élettartama szempontjából? Elvileg egy tömörített file nyitáskor kitömörítődik, majd záráskor be, csak kérdés, a hdd-re történik a ki/becsomagolás (SSD élettartam!) vagy a ram-ba?

Köszönöm

(#124) föccer válasza exp-uj (#123) üzenetére


föccer
nagyúr

Szia!

1: Szerintem érdemes újratelepíteni a rendszert, feltéve ha nincs jelentősebb akadálya. ha a Win7-et ssd-re telepíted, akkor automatikusan elvégzi azokat a beállítások nagy részét, amit egy hdd-re való telepítéskor nem. Így egy csomó utómunkát megspórolsz magadnak.

2: a mai SSD-k automatikusan tömörítve tárolnak. Így tudnak (részben ezért) ilyen bámulatos írási sebességet elérni. Így erre a funkcióra nem lesz szükséged.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#125) alvaro válasza exp-uj (#123) üzenetére


alvaro
senior tag

Nem biztos, hogy minden vezérlő tömörít. Ha nem tömörít a vezérlő, az NTFS tömörítés javítani fogja az élettartamot, mert RAMban pakolja össze, és kevesebbet ír, mintha nem így lenne. Ha a vezérlő is tömörít (a SandForce chip egészen biztosan csinálja, ez volt a nagy truváj, amikor kijött, azóta lehet, hogy más gyártók is követték a példát), akkor ez így mindegy.

Érdekes még, hogy ha az SSD tömörít, az NTFS pedig nem, akkor az SSD-n lévő adatok nem fogják kitölteni az összes flash cellát akkor se, ha "teleírod" a meghajtót. A többlet szabad hely pedig szintén jót tesz az élettartamnak.

Szerintem is friss win a legjobb rá. A win7 pedig egész jól beállítja magát SSD-hez, például eszébe nem jut defragolni :)

[ Szerkesztve ]

(#126) exp-uj válasza föccer (#124) üzenetére


exp-uj
csendes tag

olvasom hogy vmely vezérlő tömörít is.
ezt a szériás ssd-t néztem ki: Kingston SSDNow V100 (és nem 100+), abból is a 128 GB-ost.
A gyártó oldalán egy árva szó sincs a vezérlőchipről. Mi lehet benne? és tömörít?

[ Szerkesztve ]

(#127) Sirpi


Sirpi
senior tag

Egy ismerősöm mondta, hogy azt hallotta, hogy érdemes lehet esetleg Exfat fájlrendszert választani ssd-hez (én is vásárlás előtt állok, azért érdekel a téma). Tudtok erről bármi pozitívat/negatívat mondani az ntfs-hez viszonyítva?

Hazudnék, ha cáfolnám annak tagadását, hogy ez az ital nem nélkülözi a koffeinmentesség megnemlétének hiányát. Na most akkor van benne koffein, vagy nincs?!

(#128) Gaabbaa válasza Sirpi (#127) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

hűű, hát én még a nevét se hallottam ennek... :B :B ez nem valami linux-os filerendszer? :F

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#129) liksoft válasza Gaabbaa (#128) üzenetére


liksoft
nagyúr

Nem, W7 külső eszközökhöz ajánlott. Persze más nem olvassa, de attól még ez a király! :DDD :W

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#130) Sirpi válasza liksoft (#129) üzenetére


Sirpi
senior tag

Oké, köszi, én is úgy éreztem, nem kell erőltetni. Közben megvettem az ssd-t, és fel is tettem rá az ntfs-t, és beállítottam mindent, ami itt le volt írva (kivéve a rendszer-visszaállítást), szóval nem baltáztam el semmit.

Hazudnék, ha cáfolnám annak tagadását, hogy ez az ital nem nélkülözi a koffeinmentesség megnemlétének hiányát. Na most akkor van benne koffein, vagy nincs?!

(#131) joghurt válasza alvaro (#125) üzenetére


joghurt
addikt

Ez nettó hülyeség. Egy tömörített állomány módosításakor rossz esetben a Windowsnak az egész file-t újra kell tömöríteni, és kiírni. Ha a file eleje módosul, vagy a végéhez íródik hozzá mindig egy kicsi (napló), akkor a tömörítés aránytalanul lassú, és a ténylegesen változott adatokhoz képest aránytalanul sok írással jár.

Annyi igaz, hogy ha a vezérlő tömörítve írja ki az adatokat, akkor a Windows tömörítése csak útban van, és feleslegesen terheli a procit.

A tej élet, erő, egészség.

(#132) alvaro válasza joghurt (#131) üzenetére


alvaro
senior tag

A röptömörítés tuti nem csinál egész file-os függőségeket, pont azért, mert iszonyat lassú lenne. Most gondolj bele, a stacker teljesen használhatatlan lett volna egy 286-os gépen, holott nem volt az. Pedig az mennyivel primitívebb konstrukció lehet, mint egy NTFS tömörítő!

Az SSD-nek meg főleg lövése nincs, hogy mi egy file. Neki csak írt blokkok vannak. Mindazonáltal, ha helyhiány nincs, valóban csak bajnak van a win tömörítője.

[ Szerkesztve ]

(#133) joghurt válasza alvaro (#132) üzenetére


joghurt
addikt

A Windows tömörítéséről beszélek, ami miatt egy tömörített mappába 10 byte hozzáírása 100-500 ms-ig tart. Szóval kb. a Program Files és a Windows könyvtárak tömörítésének látom értelmét egy sima vinyón is, amik nem íródnak túl gyakran.

A tej élet, erő, egészség.

(#134) alvaro válasza joghurt (#133) üzenetére


alvaro
senior tag

Ezt tényleg ennyire szarul csinálták meg? Te jó ég...

(#135) vrolee


vrolee
csendes tag

Sziasztok! Adott egy Gigabyte H67MA-USB3-B3 alaplap, egy SATA-s DVD-író és egy OCZ Agility3 SSD. Telepítés óta csak úgy indul el a rendszer (Win 7), ha van dvd (bármilyen lemez, nem pont win7 telepítő) az optikai meghajtóban. Ha nincs lemez, akkor csak fekete képernyőt kapok, és az ssd csak teker, és teker. Tapasztalt vki hasonlót? Van vmi ötletetek? Én már kipróbáltam mindenféle javítást (fixmbr is), de eddig sikertelenül. Előre is köszi!

(#136) Gaabbaa válasza vrolee (#135) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

tedd be az ssd-t elsődleges meghajtónak a boot listán, hátha :F

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#137) vrolee válasza Gaabbaa (#136) üzenetére


vrolee
csendes tag

Ha "Master"-ra gondolsz, akkor az. :)
A winyó Sata6-os port-on van, a dvd külön Sata3-ason. A gép amúgy elindul, csak kell, hogy legyen lemez a meghajtóban. Egyébként semmit sem csinál ... Mondjuk gyanús, hogy csak Sata3-as üzemmódban megy az ssd, mivel az elméleti 400-500mb-os sebesség helyett csak 170mb-ot mutat. :S Bár nem tudom, hogy a kettő összefügg-e. Esetleg driver gond? Az eszközkezelő nem mutat hibát, felment a gyári cd-s driver.
Ui.: a leírásod amúgy nagyon szuper, végigmentem az összes pontján! köszi érte!!

(#138) Gaabbaa válasza vrolee (#137) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

Nincs mit :)) Nekem pl. külön kellett telepítenem a sata3-as drivert, bár "fölösleges" volt mert az én ssd-mnek csak sata2-es csalója van....

esetleg húzd újra a rendszert, hátha megoldódik

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#139) vrolee válasza Gaabbaa (#138) üzenetére


vrolee
csendes tag

A bios frissítése megoldotta a boot problémát, de a sebességteszt így is elszomorít, hogy feltettem a 2.15 OCZ drivert. Kemény 200mb-tal olvas, és 70mb-tal ír. :((( Már szinte mindent kipróbáltam, de semmi. Lehet, hogy bios-ban IDE módba kellene állítanom (nem AHCI), és úgy felrakni rá egy rendszert? Vagy tudtok esetleg vmi jó linux live cd-t ajánlani?

(#140) Gaabbaa válasza vrolee (#139) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

IDE módba semmiképp nem rakd mert akor ugrik a trim! esetleg nem lehetne az ssd firmware-t is frissíteni?

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#141) ebay11


ebay11
csendes tag

üdv!

olvastam az ssd használatával kapcsolatos összefoglalót. azt is olvasom, melyek a kerülendő programok-defragger, indexelő pl.
de vajon miért javasolják különböző fórumokon, hogy lehetőleg kerüljem a torrent, és egyéb p2p alkalmazások (shareaza stb.) használatát is ha ssd-m van?
mondjuk, defragger nélkül megvagyok, de torrent nélkül nehezen.

köszönöm

(#142) vrolee válasza Gaabbaa (#140) üzenetére


vrolee
csendes tag

köszi a tippet, de a legújabb van fent (2.15)! :(
csak azt nem értem, hogy vannak, akiknél a CrystalDiskMark 400-500MB-tal olvas és ír, míg vagyunk jópáran, akik 200/70-tel "büszkélkedhetnek" csak. :(
Vannak selejtes meghajtók??
OCZ szerint az ATTO teszt a tuti, ott el is éri az 520MB-os olvasási sebességet, de úgy tudom, hogy az a progi tömörített adatokkal tesztel ...
Nyugodjak bele, hogy az én meghajtóm is csak ennyit tud, vagy próbálkozzak még tovább?! :S

(#143) alvaro válasza vrolee (#142) üzenetére


alvaro
senior tag

És akik 400-500-at érnek el Crystallal, azok random adatokkal írnak?

(#144) Gaabbaa válasza ebay11 (#141) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

tedd a torrentet a winyóra, és a töltések is oda menjenek! :K egyébként azért nem javasolt a torrent az ssd-re mert akkor folyamatos lenne az ssd írása.... általában sok-sok giga adatforgalom van egy olyan kliensnél nap mint nap....

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#145) Cadal válasza vrolee (#142) üzenetére


Cadal
őstag

CDM-el így mérj: [link] All 0x00 0 Fill Valószínűleg a sandforce vezérlő és a CDM beállítások miatt kapsz alacsony értékeket.

[ Szerkesztve ]

(#146) alvaro válasza ebay11 (#141) üzenetére


alvaro
senior tag

Attól függ, mennyit torrentelsz, ugye. Bár érdekelne, egy nagyüzemi letöltő mennyi idő alatt tud taccsravágni egy SSD-t :D Én egy éve torrentezek rá, de nem túl intenzíven, az összes írás alig lépte át az 1TiB-ot eddig, ami 16-szoros teleírást jelent a 64 gugás flash tárnak. Ha így folytatom, előbb dobom fel én a talpam, mint az SSD :DDD

(#147) ebay11 válasza Gaabbaa (#144) üzenetére


ebay11
csendes tag

Nincs másik hdd. laptop van, 1 db ssd-vel ennyi. nincs más, nem is lehet több.
na most azt ne mondjátok, hogy az ssd meg a torrent nem bírják egymást, mert akkor egyből repül a méredrága ssd.

>
általában sok-sok giga adatforgalom van egy olyan kliensnél nap mint nap....

dehogy van. ha lejön amit akarok, egyből stop. nincs seed egy percig se.

>>>>

mert akkor folyamatos lenne az ssd írása.

Az írása? nem értem. az olvasása az igen, elvégre seed van, de miért írna bármit is ha már lejött amit akarok?

>>
tedd a torrentet a winyóra, és a töltések is oda menjenek! egyébként azért nem javasolt a torrent az ssd-re mert akkor folyamatos lenne az ssd írása.... általában sok-sok giga adatforgalom van egy olyan kliensnél nap mint nap....

[ Szerkesztve ]

(#148) alvaro válasza ebay11 (#147) üzenetére


alvaro
senior tag

A seed az nem igazán számít az SSD írásában, csak a töltés. Seedkor olvassa a meghajtót, az meg mindegy neki. Nyugodtan toljad neki szerintem. Azért van, hogy használd.

(#149) liksoft válasza Cadal (#145) üzenetére


liksoft
nagyúr

Azért Te is tudod, hogy ez NEM valós teszt. Nem valós adatokkal.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#150) Cadal válasza liksoft (#149) üzenetére


Cadal
őstag

igen, de ha Ő a gyártó által megadott sebesség értékeket szeretné látni a tesztben, akkor tömöríthető adatokkal kell dolgozzon.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.