Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Benoe77


Benoe77
őstag

Szia!

Köszi a leírást!

Csak H.264 anyaggal próbáltad, vagy esetleg másmilyennel is (VC-1, divx, mpeg2)?

(#2) frescho válasza Benoe77 (#1) üzenetére


frescho
addikt

Csak egy h264 demoval probaltam. A hetvegen ha lesz idom letoltom a prohardveres teszt csomagot es kiprobalom.

https://frescho.hu

(#3) frescho válasza frescho (#2) üzenetére


frescho
addikt

Kiprobaltam az osszessel, a legtobb esetben frankon ment a HW gyorsitas.. Kettonel futottam bele problemaba:

A killa sample akadozott-csikozott es folyamatosan hibat dobalt:

[h264 @ 0xdc0080]number of reference frames exceeds max (probably corrupt input), discarding one

A VC-1_1080p@8Mbps.wmv Szoftveres dekodert hasznalt es nem adott ki hangot magabol. A Lucidban levo nem vaa-s mplayerrel sem, ergo nem az en forditasommal van a gond. Hianyozik neki valami extra library.

https://frescho.hu

(#4) totyax


totyax
aktív tag

Helló, megy szépen a gyorsítás, egy gond van csak, mpeg4-es videónál a procihasználat orbitálisan megnőtt. Az mplayer logja írja is hogy "The selected video_out device is incompatible with this codec." elég sokszor. Szóval ez így ebben a formában nem valami jó megoldás, van valami tipped? Mindenből a legfrissebbet tettem fel ami elérhető itt. ATI 4850-em van, Linux Mint-el, ami végülis Ubuntu Lucid.

(#5) frescho válasza totyax (#4) üzenetére


frescho
addikt

kiprobaltad, hogy a mpeg2-ot, x264-et rendesen gyorsitja?

https://frescho.hu

(#6) totyax válasza frescho (#5) üzenetére


totyax
aktív tag

Helló. Mpeg-2-őt nem próbáltam, de mint írtam az x264-et láthatóan jól gyorsította, viszont az mpeg-4-et meg úgy játssza le mintha x264-et játszana CPU-val, ami nem oké :)

Jelen állás szerint viszont valami történt a rendszerrel mert nincs kép ha GPU gyorsított kimenetet használnék smplayer/mplayer kombóval.

libva: libva version 0.31.1-sds1
Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
libva: va_getDriverName() returns 0
libva: Trying to open /usr/lib/va/drivers/fglrx_drv_video.so
libva error: dlopen of /usr/lib/va/drivers/fglrx_drv_video.so failed: libva-0.31.0.6.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
libva: va_openDriver() returns -1
[vo_vaapi] vaInitialize(): unknown libva error
Error opening/initializing the selected video_out (-vo) device.

Emlékeim szerint
libva1 0.31.0+sds13-1~multimediappa2
és
libva-dev 0.31.0+sds13-1~multimediappa2
lett kipróbálva, azzal nem volt jó, de leszedve és felrakva ami azelőtt volt sem állt helyre az eredeti állapot. És közbe jött valami xserver frissítés is... :) Pár nap múlva talán lesz időm játszani vele, bár nem tudom mit próbálhatnék még meg. A "DRI" missing on display üzenetre emlékszem amikor még volt kép is, tehát nem azzal lesz a gond.

(#7) totyax


totyax
aktív tag

Helyreállt az eredeti állapot, tehát működik, x264-et gyorsít (kb 10x), viszont az mpeg4 nagyon nagy CPU-t zabál.

Kínlódik az mplayer tehát:
VIDEO: [XVID] 528x384 12bpp 25.000 fps 1130.0 kbps (137.9 kbyte/s)
Clip info:
Software: FairUse Wizard - http://fairusewizard.com
ID_CLIP_INFO_NAME0=Software
ID_CLIP_INFO_VALUE0=FairUse Wizard - http://fairusewizard.com
ID_CLIP_INFO_N=1
ID_FILENAME=...valami.avi
ID_DEMUXER=avi
ID_VIDEO_FORMAT=XVID
ID_VIDEO_BITRATE=1129968
ID_VIDEO_WIDTH=528
ID_VIDEO_HEIGHT=384
ID_VIDEO_FPS=25.000
ID_VIDEO_ASPECT=0.0000
ID_AUDIO_FORMAT=85
ID_AUDIO_BITRATE=160000
ID_AUDIO_RATE=0
ID_AUDIO_NCH=0
ID_LENGTH=4515.80
ID_SEEKABLE=1
ID_CHAPTERS=0
libva: libva version 0.31.0-sds6
Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
libva: va_getDriverName() returns 0
libva: Trying to open /usr/lib/va/drivers/fglrx_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns 0
Couldn't open video filter 'ass'.
ASS: cannot add video filter
[ass] Init
[ass] Updating font cache
=================================================
Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
[VD_FFMPEG] VA API accelerated codec.
Unsupported PixelFormat 61
[VD_FFMPEG] Trying pixfmt=1.
Movie-Aspect is undefined - no prescaling applied.
VO: [vaapi] 528x384 => 528x384 MPEG-4 VA-API Acceleration
[vo_vaapi] Using 1:1 VA surface mapping
FATAL: Cannot initialize video driver.
Unsupported PixelFormat 61
[VD_FFMPEG] Trying pixfmt=0.
Unsupported PixelFormat 61
Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale...
Opening video filter: [scale]
The selected video_out device is incompatible with this codec.
Try appending the scale filter to your filter list,
e.g. -vf spp,scale instead of -vf spp.
[VD_FFMPEG] Trying pixfmt=2.
Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale...
Opening video filter: [scale]
The selected video_out device is incompatible with this codec.
Try appending the scale filter to your filter list,
e.g. -vf spp,scale instead of -vf spp.
[VD_FFMPEG] Trying pixfmt=3.
Movie-Aspect is undefined - no prescaling applied.
VO: [vaapi] 528x384 => 528x384 Planar YV12
Selected video codec: [ffodivx] vfm: ffmpeg (FFmpeg MPEG-4)

Egyébként te a 64 bites változatot próbálod, ez különbség. Megnéznéd hogy a sima mpeg4-es videók neked mit csinálnak?
Mellesleg az XvBA leírásában az van hogy h264 és WMV9-et támogat csak... Ha így van, akkor jó lenne beállítani valahogy, hogy a GPU-t csak az x264 használja. De hogyan :)

(#8) frescho válasza totyax (#7) üzenetére


frescho
addikt

Probald meg az mplayert a vaapi kapcsolok (-vo vaapi -va vaapi) nelkul. Akkor is eszi a CPU-t?

Lejatszas kozben a kovetkezoket futtasd le. Az elso parancs kimenetebol eleg a masodik, harmadik statisztika.

mpstat -P ALL 10 10
grep MHz /proc/cpuinfo

https://frescho.hu

(#9) frescho válasza frescho (#8) üzenetére


frescho
addikt

Ami kimaradt:

Probald ki vapi-val es nelkule is ugyanannal a filmenl, ha lehet ugyanannal a reszletnel.

https://frescho.hu

(#10) totyax válasza frescho (#8) üzenetére


totyax
aktív tag

Probald meg az mplayert a vaapi kapcsolok (-vo vaapi -va vaapi) nelkul. Akkor is eszi a CPU-t?

Helló. Nyilván az mpeg4 lejátszásra vonatkozik.

Ezt meg sem kell néznem, mert próbáltam már. Ha nincs -vo vaapi -va vaapi akkor még eszi, a kimeneti videó meghajtót is át kell állítanom másra, ekkor az mpeg4 videó terhelése normális lesz. Viszont attól hogy a videó kimenet vaapi, a kapcsolók nélkül nincs x264 gyorsítás.

Lejatszas kozben a kovetkezoket futtasd le. Az elso parancs kimenetebol eleg a masodik, harmadik statisztika.

3-adik statisztika:

Linux 2.6.32-22-generic (desktop) 2010-06-26 _i686_ (2 CPU)

03.38.17 CPU %usr %nice %sys %iowait %irq %soft %steal %guest %idle
03.38.27 all 45,18 0,00 7,34 0,10 0,10 0,00 0,00 0,00 47,28
03.38.27 0 6,61 0,00 3,60 0,00 0,20 0,00 0,00 0,00 89,59
03.38.27 1 83,65 0,00 10,97 0,20 0,00 0,00 0,00 0,00 5,18

Kétmagos CPU-ról van szó, tehát ez a 45.18% majdnem egy teljes mag full terhelése. Vicces egy xvidtől :)

A következő parancs eredménye:

cpu MHz : 3199.785
cpu MHz : 3199.785

Probald ki vapi-val es nelkule is ugyanannal a filmenl, ha lehet ugyanannal a reszletnel.

A részlet nem igazán számít, bármelyik mpeg4-es filmbe belejátszok, láthatóan ilyen cpu terhelés következik. Viszont az smplayer megjegyzi hol jártam, tehát a részlet hasonló.

Oké, akkor -vo vaapi -va vaapi töröl, és a kimenet átállít mondjuk xv-re, és mpeg-4-es videó.

3-adik statisztika:

Linux 2.6.32-22-generic (desktop) 2010-06-26 _i686_ (2 CPU)

03.45.42 CPU %usr %nice %sys %iowait %irq %soft %steal %guest %idle
03.45.52 all 5,01 0,00 2,93 0,10 0,00 0,00 0,00 0,00 91,96
03.45.52 0 4,89 0,00 2,99 0,20 0,10 0,00 0,00 0,00 91,82
03.45.52 1 5,04 0,00 2,77 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 92,19

cpu MHz : 3199.785
cpu MHz : 3199.785

Kösz :)

(#11) frescho válasza totyax (#10) üzenetére


frescho
addikt

Valami bibis. Ha hazaerek megnezem, hogy nekem mit szol hozza.

https://frescho.hu

(#12) totyax válasza frescho (#11) üzenetére


totyax
aktív tag

És az eredmény...? :)

(#13) frescho válasza totyax (#12) üzenetére


frescho
addikt

Bocs, teljesen kiment a fejembol.

rendszer:

Ubi 10.04
kernel: 2.6.32-21 (x64)
HD4850 es 8.72.1-100310a es driver package
Smplayer vaapi-s mplayerrel

800MHz-en 4 magon atlag 14.24% (egyik mag: 32.7%,11.47%, 6.4%, 7%)

Szoval nalam semmi gond. Ja es a fenti 14.24% egy elegge mozgalmas reszlet, inkabb 7-8% a kihasznaltsag 800MHz-en.

https://frescho.hu

(#14) totyax válasza frescho (#13) üzenetére


totyax
aktív tag

Nem átlaggal kell számolni össze kell adni őket, így már nem olyan szép az eredmény, ez persze gondolom mpeg4 lejátszásra megadott adat.

Most feltettem ami aktuálisan elérhető legfrissebb, tehát
libva 0.31.1 sds3
xvba 0.7.1-1_i386
mplayer vaapi-20100602 újonnan kicsomagolva, lefordítva.

Persze mindez 32 bites rendszeren, és ugyanazt produkálja mint eddig is, tehát x264-en jól gyorsít, de ezzel arányosan mpeg4 lejátszásnál irreálisan növekszik a cpu igény. Szóval még mindig használhatatlan ez a módszer.

[ Szerkesztve ]

(#15) frescho válasza totyax (#14) üzenetére


frescho
addikt

Az atlaggal ket problema van:

- Az mplayer video dekodolasa single threaded, szoval csak egy magot terhel. A tobbin mas fut, ergo nallam 32%-on terhelte.
- A masik, amit figyelembe kell venni, hogy ezt a terhelest 800MHz-en nyomta, a maximum 2.8GHz.

Szoval x64 eseten nekem tokeletesen mukodik. x32 es mas driver konstellacioban meg nem. Ezert bizok jobban az Nvidia linuxos meghajtoiban, az Ati meg marad Windows ala....

https://frescho.hu

(#16) apeelme


apeelme
addikt

Én is kipróbáltam, működik 32bit-en is, de pl. Xvid-nél tényleg horribilisen magas a processzor használat!

(#17) frescho válasza apeelme (#16) üzenetére


frescho
addikt

Meg tudod nezni a CPU orajelet is? Statisztikahoz ket konzolban egyszerre inditsd el lejatszas kozben az mpstat-ot, majd kerd le az orajelet:

mpstat -P ALL 10 10
grep MHz /proc/cpuinfo

https://frescho.hu

(#18) daniferi


daniferi
csendes tag

Nos, nálam sikerült belőni 3650-es kártyán is. Legalább 10.5 catalyst kellett hozzá és az mplayer szépen használja a vaapi video outputot, egész jól levéve a prociról a terhelést. Mivel nekem csak 1 magom van (Sempron 2800+), 1 giga ramom, persze GPU segítséggel se megy a full HD, de azért a 720p filmek szépen mennek :) Eddig a 720p filmek élvezhetetlenek voltak, a full HD pedig 2 fps volt, most már ez utóbbi is folyamatos, csak a hang csúszik :) Meg hát azért a proci is izzad rendesen, de legalább megy :)

(#19) daniferi válasza daniferi (#18) üzenetére


daniferi
csendes tag

Mint megtudtam, kihagytam egy kapcsolót az mplayernél lejátszáskor (-va vaapi), így csak félig segített. Ha -vo vaapi -va vaapi kapcsoló van, akkor már nem gond az 1080p vagy 1080i film sem, egyedül az a lényeg, hogy legfeljebb a 10.7-es Catalyst legyen fent, mert az utána levőknél valamit elrontottak és szétesik a kép. Illetve még annyi, hogy a Level 4.1-nél nagyobb kódolásúnál kiírja, hogy ezt még nem támogatja a driver, így az a kép se szép, de eddig csak 1 ilyen filmmel találkoztam. Most már tényleg kell monitort vennem :)

[ Szerkesztve ]

(#20) frescho válasza daniferi (#19) üzenetére


frescho
addikt

Gratulalok, hogy sikerult eletre keltened. :C

https://frescho.hu

(#21) Vladi válasza daniferi (#19) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Milyen szoftver környezetet használsz?
A 3xxx-es kártyáknak még csak uvd 1-es cucca van, ez is befolyásol. De a catalistot nagyon szidják, hogy ehhez a szériához elrontották a cuccot.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22) daniferi válasza Vladi (#21) üzenetére


daniferi
csendes tag

Ubuntu 10.04, Catalyst 10.7, mplayer forrásból, ezt futtatva: http://kanotix.com/files/fix/mplayer-vaapi-latest.txt

(#23) kricsek


kricsek
csendes tag

Na, nagy nehezen nekem is sikerült megcsinálni a gyorsítást és működik is jól mplayerrel, csak annyi a probléma, hogy az Ubuntu 11.10-ben frissebbek a libva1 és libva-dev csomagok, mint a splitted desktoposok és így minden frissítésnél ki akarja cserélni őket. Igy smplayert és VLC-t se tudtam felrakni egyelőre. Már nem volt erőm tegnap este ebbe is belemenni.

Jobb lenne, ha hivatalos Ubuntu libva1, fglrx és xvba csomagokkal is menne a gyorsítás mplayerrel és VLC-vel is, akkor nem lenne ilyen probléma és menne az egész out-of-the-box.

(#24) Brogyi válasza kricsek (#23) üzenetére


Brogyi
senior tag

Hát én belebuktam. Nem csodálom, hogy az egyszeri windows user kiröhögött.Nagy nehezen lefordítottam az mplayert,de a vaapi nulla.Most ott tartok, hogy már nem akarok több reinstal-t. Se driver-t, se op-t.Tele aranyos buktatóval-Pl. yasm-t kidobja hogy nem találja.Profi válasz:
azt apt-cache-sel meg kell keresni. Most mi van? Na mindegy megtaláltam.Ez csak egy példa mennyire kusza.Most például nem tudom visszarakni az ati driver-t. A buhera miatt az uninstall.sh nem szed le mindent, így nem megy vissza a catalyst.Akkor ha működne akkor ott az upgrade amit kricsek említett.Most szerverként van befogva, mozizás a nagy gépen.Ez egy brazos volt.Ja, és gyári ati driver se piskóta. Kezdtem 6310-es driver-rel. Kiderült, hogy van külön E steppinges APU-s driver. Király.Hát legközelebb ha linuxozni lesz kedvem messze elkerülök minden AMD-t. :((

(#25) frescho válasza Brogyi (#24) üzenetére


frescho
addikt

Pedig helyre lehet kalapalni. Egy ujabb probalkozasom, ami vegul sikerrel vegzodott:

[link]

RHEL 6.1 alatt viszont feladtam az fglrx-el valo kuzdelmet. Laptopon inkabb hasznalom az Intel IGP, mert az mukodik, nem fogad fekete vagy erdekesen villogo karaterekkel teli kepernyo, ha felebresztem a gepet.

https://frescho.hu

(#26) Brogyi válasza frescho (#25) üzenetére


Brogyi
senior tag

Fog az menni csak kezdőnek lassan megy. Pl. xvba-ból állítólag nem mindegy melyiket rakom fel. 0.7x jó (pontos verziót nem tudok) a 0.8x sz@r. Azért ez egy kezdőnek nagy szívás. Ha lesz időm folytatom. :)

(#27) Brogyi


Brogyi
senior tag

Frescho ha van időd segíthetnél egy picit nekem.Kezdeném a jó hírrel.VLC vaapi működik,de szerintem egy pici bug van még, és persze az mplayer-t szeretném, de az már jelzi a hibát.

brogyi@brogyi-desktop ~ $ uname -r
3.2.0-25-generic
brogyi@brogyi-desktop ~ $ vainfo
libva: VA-API version 0.32.0
libva: User requested driver 'xvba'
libva: Trying to open /usr/lib/va/drivers/xvba_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.32 (libva 1.0.15)
vainfo: Driver version: Splitted-Desktop Systems XvBA backend for VA-API - 0.8.0
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD
brogyi@brogyi-desktop ~ $ fglrxinfo
display: :0 screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6310 Graphics
OpenGL version string: 4.2.11627 Compatibility Profile Context
Mplayer pedig ezt írja:

Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory
[vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1
Miért akar nvidia-át?

(#28) EczkE válasza Brogyi (#27) üzenetére


EczkE
addikt

Napi régész.

Asszem mindenféleképpen!

(#29) frescho válasza Brogyi (#27) üzenetére


frescho
addikt

vaapi-val kell az mplayert hasznalni ahogy irja a vdpau az nvidia megoldas. Erre ra tudod kenyszeriteni ahogy leirtam a -va vaapi kapcsoloval, ha tamogatja a vaapi-t.

https://frescho.hu

(#30) Brogyi válasza frescho (#29) üzenetére


Brogyi
senior tag

Lefordítottam az mplayer-vaapi-t, majd használtam a vaapi kapcsolót, és ezt dobta a terminál ablakba.Ezért nem értem mit keres itt a vdpau.Azt tudtam, hogy nvidia a vdpau.Esetleg nem kell valami vaapi kapcsoló a fordításnál?Nincs valami tipped, hogy hogyan találjam meg a hibát?
Egyébként érdekes , hogy a VLC megy vaapi-val, de az Mplayer jobb lenne.

(#31) frescho válasza Brogyi (#30) üzenetére


frescho
addikt

En vaapi-s mplayert forditottam anno, de azt itt is olvashattad.

Aztan probalkoztam xbmc-vel. Vegul atalltam nvidia-ra, szivjon a bughalmaz fglrx-el mas. Meg a laptopomon is inkabb intel IGP-t hasznalok. Azon szepen megy a vaapi support.

https://frescho.hu

(#32) lapa


lapa
veterán

annyit tennék hozzá, hogy van mplayer2, ami a nem.hw gyorsítós kártyákon (pl. mhd4500) brutálisan megnöveli a teljesítményt (viszi a ph killa samplét 1,6ghz-n). van hozzá asszem 0.8-as smplayer is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.