Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Syl


Syl
nagyúr

Old computers did it better! :C

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2) #68216320


#68216320
törölt tag

Nos, igen. A TED, CPU, PLA trió pusztulgat szegény gépekben. Mindegyikből van itthon 2-3 darab halott. Hogy miért tartogatom, magam sem tudom. De szerencsére van 3 működő Plus4 és hétvége óta egy C16 is felbővítve 64kB-ra :)

Gratulálok a Plusihoz :C

(#3) Zoz


Zoz
őstag

Szerencsére már készül FPGA TED helyetesítés.

(#4) frescho válasza Syl (#1) üzenetére


frescho
addikt

Szép dolog a nosztalgia, de a fejlődés is. Az viszont tény, hogy a fejlődés (Vagy inkább a gyors fejlesztés?) sebességének az oltárán a programok sebességét. Egy mai windows + office funkcióinak 98%-at megkaptuk win 3.1 alatt és nem volt lassabb, mint ma.

PeachMan: Hajrá :)

Zoz: De úgy már nem eredeti. Amiga-ból is kettőt tartok, egy eredeti, míg a másik szét van reszelve. H valamiből egy van, akkor azt igyekszem eredeti állapotban megőrizni. Tudom, hogy mások másként állnak hozzá, meg is értem, de nekem meg ez a bogaram.

https://frescho.hu

(#5) Zoz válasza frescho (#4) üzenetére


Zoz
őstag

"The final goal is to have an fpga core that could be used as a drop in replacement for the MOS 8360 chip which is the heart of the Commodore 264 series 8 bit computers"
Az a cél, hogy a megdöglött TED chipek helyére legyen mit betenni, nem a szét reszelés.

(#6) frescho válasza Zoz (#5) üzenetére


frescho
addikt

Egy veteran autoba is lehet ujabb motort, feket, befecskendezot csavarozni. Van aki meg is teszi es lesz egy regi autoja modern mechanikaval. Megertem es elfogadom azt, hogy ok mas modon kattantak. En az eredetisegre torekszem amig meg lehet oldani. A600-bol es 500-bol is van egy-egy kigyurt es gyari allapotu gepem. Az elsoket szoktam nyuzni, de a gyariakat tartom tobbre.

https://frescho.hu

(#7) DeFranco válasza frescho (#4) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Egy mai windows + office funkcióinak 98%-at megkaptuk win 3.1 alatt

ne haragudj ezt elkérhetem aláírásba? forrásmegjelöléssel persze...

(#8) #65675776 válasza DeFranco (#7) üzenetére


#65675776
törölt tag

Gondolom azokról a funkciókról van szó, amit érdemben használ is az ember. Azokból meg valóban nincs sok újdonság az utóbbi 15-20 évben.

(#9) DeFranco válasza #65675776 (#8) üzenetére


DeFranco
nagyúr

hálózatkezelés, usb, házirend, jogosultságkezelés, frissítés, defender, stílusok, ribbon, pivot, kereszthivatkozás, vba, dokumentumösszehasonlítás

most kapásból felsoroltam egy tucatot csak csuklóból de a lista ezres nagyságrendű, és én csak egy sima user vagyok, sem rendszergazda, sem power office user.

valóban nincs sok újdonság. ültess le egy irodistát egy 3.1 elé, hogy 98%-ban jóaz, és megnézhetsz egy nett érműtétet ollóra és levélbontóra hangolva fél napon belül.

ja, mancika ott is be tudta pötyögni hogy hello world hibajavítózás nélkül, meg ellenőrizhette szalagos számológéppel franciakockás papíron, ahogy az excel összeadta az egész számokat, de messze-messze-messze vagyunk már a 3.1 era funkcionalitásától a valósan kihasznált potenciált nézve is.

(#10) Zoz válasza frescho (#6) üzenetére


Zoz
őstag

Na de itt nem lesz kigyúrt, meg újabb, hanem tudását tekintve 100% azonos. Egyszerűen egy régi gyári hibás alkatrész lesz új anyagból újragyártva.
Persze, hogy a 100% eredeti gép a legjobb, de amikor kb minden második Plus 4-ben már megpusztult a TED, akkor már sokan örülnének annak, ha a régi gépük feltámadna, és újra 100%-ban működne.
Az említett Amiga esetén szerencsére nem jellemző, hogy a spéci IC-k megpusztulnának.

Más, a világban népszerű gépek (C64, Spectrum, stb) esetén már rég léteznek ilyesmi megoldások a régi IC-k helyettesítésére. Plus 4/C16 esetén nálunk landolt a legtöbb, így nem foglalkozott vele senki, amíg egy hazánkfia neki nem látott a dolognak.

(#11) dabadab válasza #65675776 (#8) üzenetére


dabadab
titán

Mondjuk egy Win3.1-en az a mutatvány, hogy az ember játsszon mondjuk a CS:GO-val (ez talán elég hétköznapinak számít), a következő pontokon bukik meg:
1. jó eséllyel (nem tudom, hogy konkrétan mekkora) már rá se fér a program egy FAT16-os meghajtóra, ráadásul a 8.3-as filenevek is gondot okoznak
2. be se tud töltődni a program, mert nem fér bele az 1 MB-os címtérbe
3. az egész rendszer 16 bites, a 32/64 bites kód nem is futna
4. nincs semmilyen internetes API
5. nincs semmilyen 3D grafika API
6. nincs semmi működőképes hang API
7. nem megy se az egér, se a billentyűzet, mert nincs USB stack

Persze, ezeknek a problémáknak a jó részét más, Win3.1-gyel egyidős rendszereken megoldották (talán csak egyedül az USB-t nem, de azt akkor még ki se találták), de a Windows az azért tényleg sokatt fejlődött azóta.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#12) DeFranco válasza dabadab (#11) üzenetére


DeFranco
nagyúr

kinek kell cs:go ha van prince (megahit) :D

(#13) #65675776 válasza dabadab (#11) üzenetére


#65675776
törölt tag

1. A FAT32-t még a Win95 is csak utólag kapta meg az OSR2-vel. Ergo ez így önmagában nem indok. Beépíthető utólag.
2. Ami 386 Enhanced módban már 4 GiB, bár praktikusan csak 256 MiB-ot kezelt. 3.11 meg ugye már alapból csak és kizárólag ebben a módban futott.
3. Ez igazából egy érdekes kérdés. Ahogy a 64 bites átálláskor is volt és van a mai napig is külön 32 és 64 bites verzió, úgy akkoriban is megoldható lett volna utólag.
4. Utólag beépíthető.
5. Utólag beépíthető. Lásd első pont. A W95 ezt sem tartalmazta eredetileg a DX-et, ez is az OSR2-ben jelent meg. És igazából az összes W9x telepíthető volt DX nélkül, amit utólag fel lehetett telepíteni. Mellékesen nem igaz az állításod, mert a Win3.x.ben ott volt a WinG. A W98SE-ben került ki a rendszerből. Emellett ott volt a DCI is.
6. Utólag beépíthető.
7. Megintcsak lásd első pont. Annyi változtatással, hogy nem is az OSR2-ben, hanem az OSR2.1-ben került bevezetésre.

Szóval az egyetlen dolog, amit sehogy sem lehetne eliminálni teljes újraírás nélkül, az a 16 bites felépítés. A 32 bites alkalmazások futtatása ettől még megoldható volt, igaz csak korlátozott formában, ami részben a MS üzletpolitikájának is a következménye.

API-k meg jönnek-mennek. A Win 95-re DX1.0-DX8.0a-ig mindent fel lehetett rakni. Eredetileg OpenGL sem volt benne, mégis lehetett telepíteni. Ahogy az A3D és EAX nem volt része egy pillanatra sem a rendszernek, minden esetben utólag telepítette az ember a hangkártya driverével.

Persze itt feltehető a kérdés, hogy akkor még mindig Win3.1-ről beszélnénk-e. Erre a választ annyi, hogy csak a MS-tól függött volna. Mert ugye kijelentették, hogy a W10 az utolsó asztali Win, innnetől csak a funkcionalitás fog változni, a verziószám nem. Félig meddig nem első eset a MS-nál. A WXP első kiadása és az összes frissítéssel és SP-kel érkező verziója között is ég és föld a különbség, mintha nem is ugyanaz az OS lenne. Ahogy az OSX-ről is elmondható ugyanez.

Alapvetően az a kérdés, hogy minderre a sok fejlesztésre szüksége van-e az embernek, átlagfelhasználónak. Illetve hogy ezek megléte indokolja-e a jelentősen megnövekedett hw igényt. Nyilván a folyamatos fejlesztés mindenképpen ezzel jár, ergo egy mindennel megpakolt W3.1 is jelentősen megnőtt volna minden szempontból.

[ Szerkesztve ]

(#14) frescho válasza Zoz (#10) üzenetére


frescho
addikt

Egy szo a fontos: "helyettesítésére" Ha mar helyettesited, akkor nem az eredeti.

DeFranco: Kiragadtal egy reszletet. Az emberek nagy tobbsege nem hasznal olyan dolgot, ami a word 2.0ban nem volt benne.

hálózatkezelés: volt
usb: Nem volt, minden elfert floppy-n
házirend, jogosultságkezelés: A legtobben ha lehetne minden security dolgot kikapcsolnanak
frissítés, defender: Amig viragbolti cuccokat hasznalnak ez sem fontos itthon
stílusok: 2.0-as Wordben letezett
ribbon, pivot, kereszthivatkozás, vba, dokumentumösszehasonlítás: A legtobben nem hasznaljak.

A leulteted ele nem allja meg addig a helyet, amig egy osszemerhetu funkcionalitasu linux/OSX/open office is kifogna az emberek nagy reszen. A nagy resz alatt ne az itt logo szakkozonseget ertsd, aki toredek %-ot sem tesz ki.

dabadab: Jatekrol egy szo sem volt. Azt amugyis DOS alol kell.

daa-raa: A fejlesztesekre persze, hogy szukseg van. Csak menet kozben a fejlesztes sebessege miatt a minosegebol engedtek. A kivulrol szuper programok nagy reszet mas programok irjak es nagysagrendekkel jobban pazaroljak az eroforrasokat. Neh az az erzesem, hogy 10% uj funkcionalitas duplazza a programok meretet es felezi a sebesseget.

https://frescho.hu

(#15) DeFranco válasza frescho (#14) üzenetére


DeFranco
nagyúr

jó rendben. elkérhetem vagy nem? :P

szerintem az álláspontod nem állja meg a helyét, abból a (z általam az állításod alapján szűknek vélt) szűk rálátásból származik, ami a rendelkezésedre áll. olyan környezetben mozgok, ahol a windowst és officet user szinten de napi szinten használják, és látom, hogy mik a rendszeresen használt, életbe vágó funkciók. ezek többsége pedig sehol nem volt a 3.1 idején

szerintem mondtál valamit meggondolatlanul, amibe félig viccből belekötöttem.

[ Szerkesztve ]

(#16) DeFranco válasza frescho (#14) üzenetére


DeFranco
nagyúr

az pedig hogy kiragadtam, véleményes, mert az állítás önmagában is megállja a helyét a szövegkörnyezetben, sem nem módosítja sem nem relativizálja a hsz egyik része sem.

a kiragadás nem torzít tehát.

(#17) frescho válasza DeFranco (#15) üzenetére


frescho
addikt

Nyugodtan vigyed :)

Vallalati kornyezetben egyertelmuen igazad van. Sajnos felig vicces, felig meg szomoru es erosen sarkitott amit irtam. Ket pontban bovebben:

- Igen, sokat fejlodtek a dolgok az elso ZX-81-em ota es ma mar nem szeretnek mondjuk debian potaton dolgozni. Masik oldala az eremnek, hogy a kodlapatolas mara elerte azt, hogy a fejlesztok jo reszenek fogalma sincs es nem is erdekli a gep felepitese, hogy milyen eroforraspazarlo a program. A lenyeg, hogy szep es gyorsan elkeszul. (Erre probaltam sarkitani, ironizalni a dolgot)

- A felhasznalok nem lettek okosabbak: A videki rogvalosagon neha en is megdobbenek, hogy milyen gepeket es hogyan hasznalnak. Nemregen lattam space tabulalt tobb oldalas iromanyt, amiben a tablazatok printscreenek voltak. Az elkoveto idosodo alt. isk. tanar... 50 evesen kuzd az okos telefonnal... Az ilyennek minek a pivot? Meg a kepet is printscreenel lopja ki a netrol. :W

Amugy jobban belegondolva a halozatkezeles es jogosultsag megvolt WfW-ben, ha egy jo NetWare szerver volt a kiszolgalo. Meg internetet is hasznaltam alatta modemmel.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#18) #65675776 válasza DeFranco (#15) üzenetére


#65675776
törölt tag

Defenderre: MSAV

Melyek ezek az életbevágó funkciók egyébként? Mert a Ribbon pl roppant módon nem az. Az átlagember átlag napi feladataira meg bőséggel elég volt mindig is a WordPad.

(#19) DeFranco válasza #65675776 (#18) üzenetére


DeFranco
nagyúr

funkciót kértél, amit érdemben használ az ember. kaptál egy tucatot. életbe vágót kértél? ne tőlem kérd, nem ígértem neked életbe vágó funkciókat. funkciókat ígértem, amit a 3.1 és a kortárs office nem tartalmazott, és használják aktívan. azt is csak példálózó jelleggel.

a ribbon funkció? igen érdemben használják? igen segíti a munkát? igen, mert ergonomikusabb kezelőfelületet ad, jobban kéz alá dolgozik, igaz szokni kell.

légyszi akkor wordpadon csináld már meg nekem légyszives a havi háztartási költségvetésem tracking meg planning logját. köszi. (btw. google docsban csinálom, de szerinted erre elég a wordpad, lássuk :) )

@frescho:

az első pontban (és általában) egyetértünk, a második pontban csak részben. vannak ilyenek, de pl. egy office esetében ne gázpalackos pista bá legyen már a mérvadó, hanem a célközönség felhasználók. az office irodai szoftver.

és még egyszer, a te állításod az volt, hogy funkció(3.1)=0,98*funkció(10)

nem volt szó sem az emberek (akármilyen metszetét is vesszük az embereknek) többségéről, sem a használt funkciókról.

ennyi erővel bevehetjük a bantu négereket is, meg a szibériai tajgán rakott szoknyában kapáló mámuskát, és akkor commodore basic=win10 mert a többség ugyanúgy nem használja egyiket sem, tehát a felhasznált funkciók száma egyenlően nulla

[ Szerkesztve ]

(#20) zoltanz válasza frescho (#14) üzenetére


zoltanz
nagyúr

A kivulrol szuper programok nagy reszet mas programok irjak es nagysagrendekkel jobban pazaroljak az eroforrasokat

Legalább lesz egy jó feature a 2.0-s verzióban, végre nem annyira erőforrás zabáló (+ nem fűti, pörgeti feleslegesen a gépet, procit és nem merül le percek alatt), gondolnak a jövőre. :DDD

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#21) #65675776 válasza DeFranco (#19) üzenetére


#65675776
törölt tag

Hálózatkezelés - Win 3.11
USB - Ezt már írtam, utólag lett beépítve a W95-be is, ergo akár a 3.1x is megkaphatta volna.
Házirend - átlagember azt sem tudja mi az.
Jogosultságkezelés - A többség legszívesebben felszántaná és sóval behintené az egészet.
Frissítés - Akkoriban nem hetente jöttek ki a hibák és javításaik, mert lassabb volt az egész világ. Ergo nem volt releváns kérdés
Defender - Lásd fentebb az MSAV-t és a rezidensét.
Stílusok - Már a Word 2.0-ban is voltak.
Ribbon - Számomra nem gyorsabb. Akkor lenne az, ha teljesen testre szabhatnám, hogy mi jelenjen meg rajta.
Pivot és VBA - Mind a kettő az Excel 5.0-ban jelent meg 1993-ban. Win 3.1x-en is futott.

Szóval ezek nem olyan funkciók, amelyek nem léteztek 3.1x és az akkori Office-okban.

Amennyire egy ember a Word-öt használja, arra bőséggel elég a WordPad.

Igazából szerintem nélkülözhetetlen funkció a helyesírásellenőrző. De elnézve, hogy mennyire nem használja vállalati környezetben senki sem, kb ki is lehetne dobni akár.

(#22) DeFranco válasza #65675776 (#21) üzenetére


DeFranco
nagyúr

ja értem, tehát akkor akár lehetett is volna, ami meg nem lehetett volna azt meg az átlagembernagyával úgy sem használja.

nagyapám is lehetett volna villamos ha megkapja a szükséges módosításokat, de úgy se ült volna rá fel senki. nagyapám tehát egy villamos.
álmában még csenget is egy picit.

nincs több kérdésem.

ráfutottatok egy szerencsétlen kijelentésre (pontosabban frescho futott rá, te csak beleálltál) és most próbáljátok védeni a lehetetlent (pontosabban most te próbálod, pedig nem te jelentetted ki, csak beleálltál - frescho felé nem általánosítanék most) ahelyett, hogy leszögeznénk, hogy szerencsétlen kijelentés volt, és spongyát rá.

én ebben most már nem szeretnék tobzódni.

[ Szerkesztve ]

(#23) dabadab válasza #65675776 (#13) üzenetére


dabadab
titán

"A FAT32-t még a Win95 is csak utólag kapta meg az OSR2-vel. Ergo ez így önmagában nem indok. Beépíthető utólag."

Fogalmam sincs, hogy a W95 hogy jön ide, ha egyszer az a felvetés, hogy a Win3.1 nem tudta, most meg használjuk. Egyébként meg bármit be lehet építeni utólag, nem hiszem, hogy ez komoly érv lenne abban a tekintetben, hogy akkor nem tudta, most meg használjuk.

"Ami 386 Enhanced módban már 4 GiB, bár praktikusan csak 256 MiB-ot kezelt"

Szerintem félreérted a Win3.1 memóriamodelljét. A programok mind real mode-ban futottak, ami azt jelentette, hogy volt összesen 1 MB címterületük, az is 64k-s szegmensekre osztva. A 386 enhanced mode ehhez sokat nem tett hozzá, csak annyit, hogy amolyan virtuális gépeket csinált (amik maguk szintén real mode-ban futottak), de windowsos szempontból ennek se volt sok jelentősége, mert a Windows és a windowsos programok mind az első VM-ben futottak, a többiben csak DOS-os programok mehettek.

"Ez igazából egy érdekes kérdés. Ahogy a 64 bites átálláskor is volt és van a mai napig is külön 32 és 64 bites verzió, úgy akkoriban is megoldható lett volna utólag."

Nem igazán. A komplett OS egy csomó olyan feltételezésre épült (nagyon mélyen), hogy 16 bites architektúrán fut.

DRM is theft

(#24) frescho


frescho
addikt

Latom nem unjatok meg. Igen, egy altalanosito kijelentes volt, ami a mai fejlesztesi irany ellen szolt. Azt nem vitatom, hogy jottek uj funkciok, amik hasznosak, de mondjuk 10-bol 1 ilyen, a tobbi a helyet, memoriat es CPU-t eszi csak.

Felteszek egy erdekesebb kerdest:

Folytassam ezt a bejegyzest a tobbi geppel? Amig vitaztatok egy portyazoktol megvasarolt A600HD-t probaltam (sajnos csak felsikerrel) feleleszteni.

dabadab: A 3.11-nek volt igazi 32 bites kiterjesztese. Amolyan igazi Microsoftos hack: [link]

Tovabb gondolva a beszlegetest tobb olyan tetel is felmerult, amit nem a Win 3.1 vegzett, mint shell hanem a DOS. Pl. halozatot lehetett DOS-ba butykolni. Aztan van olyan DOS verzio, ami tamogatja a FAT32-ot. Arra telelpitve a win3.1 is kezeli, bar csunyan vagja a fileneveket. Aztan volt ami vegyes volt, mint a TCP/IP stack. Szoval meg lehetett volna csinalni, de inkabb haladtunk elore Chicago iranyaba.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#25) dabadab válasza frescho (#24) üzenetére


dabadab
titán

Persze, hogy érdekel :)

(Mondjuk pont az A600 gyűjtői értékét soha nem értettem, mert az a maga korában is olcsósított gagyi volt - ha valaki az eredeti home-Amigára vágyik, annak ott az A500, aki meg a home-vonulat csúcsgépét szeretné, annak meg az A1200 - de hogy jön a képbe a 600?)

DRM is theft

(#26) frescho válasza dabadab (#25) üzenetére


frescho
addikt

Van 500-as ketto is. A 600-at sokan lenezik, de nekem valamiert tetszik. Sajnos csak két képet csináltam, de egy blog bejegyzéshez elég lesz.

https://frescho.hu

(#27) joghurt


joghurt
addikt

Nagyon perverz dolog lenne egy ilyen Commodore/Amiga szakitól egy ZX Spectrum rendberakásáról érdeklődni? Fóliabillentyűzet csere triviális, és legutóbb még nagyon halványan bejött a tv-n a jel, ergo az RF fokozaton kellene csak hangolgatni.

A tej élet, erő, egészség.

(#28) Zoz válasza joghurt (#27) üzenetére


Zoz
őstag

Az RF fokozatot ki kell hajítani:
Composite mod

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.