Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) gygabor88 válasza Alex91 (#99) üzenetére


gygabor88
tag

Nem ezt írtam, csak nem akarod érteni.

Egy csomóan voltunk, akik max pont körüli emelt érettségit írtak, versenyekre jártak, stb. Simán tudtuk volna vinni az új évfolyamot a gimiben több tárgyból már 18 évesen is. Persze legyen a tanárnak szélesebb rálátás a területére, de a +6 év akkor is túlzás.

[ Szerkesztve ]

(#102) Alex91 válasza gygabor88 (#101) üzenetére


Alex91
félisten

En csak tovabb gondoltam…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#103) Noukoum válasza gygabor88 (#98) üzenetére


Noukoum
veterán

Nem azért akar több fizetést mert sokat tanult, hanem mert arra képes amire más nem: nevelni és tanítani a gyerekedet.
Amellett én szerintem is irreálisan hosszú a képzésük, 3 év ellenben garantáltan kevés.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#104) Thusor válasza gygabor88 (#101) üzenetére


Thusor
őstag

Látom nem jártál tanítóképzőbe vagy tanárira. Például a matektanárnak elsősorban nem csak azt tanítják meg, hogy mennyi 2x2. Hanem pedagógiát, pszichológiát, nevelésmódszertant stb. Olyan dolgokat amik ahhoz kellenek, hogy át tudja adni a tudását. Közben szakmai gyakorlatok is vannak, ahol tapasztalatot tud szerezni, hogy ne azonnal az első munkahelyén kerüljön a mélyvízbe. Tudom, legtöbben azt gondolják, hogy a tanár bemegy, felolvassa a könyvből az új tananyagot aztán kész. Lehet, hogy ilyen tanár is van, de szerencsére nem mind ilyen.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#105) UnA válasza Thusor (#104) üzenetére


UnA
Korrektor

OFF: Ott csúszik el a képzés, hogy nem gyakorlattal kezdik, hanem szakmai tárgyakkal (matek, stb), miközben egy tanárnak a legfontosabb kérdés az lenne, hogy tud-e bánni a gyerekekkel / fiatalokkal. És ezt könyvből nem lehet megtanulni.

De ennek semmi köze a fizetéshez. A tanári fizetésnek a mindenkori átlagbér felett kellene kezdődni, mert ez is része az oktatás megítélésének. És az, hogy 60 évesen bezzeg milyen sokat lehet majd keresni, az huszonegynéhány évesen nem vigasztalja a kezdő tanárokat...

(#106) gygabor88 válasza Thusor (#104) üzenetére


gygabor88
tag

Hát én nem kételkedek abban, hogy kitöltik azt a 6 évet valamivel, de azt már kétségbe vonnám, hogy van-e ennek értelme. Ha a tanárok szerint bármilyen maximum középiskolai szintű tárgy oktatásához el kell tölteni annyi időt egyetemen, mint egy orvosnak, akkor hajrá.

[ Szerkesztve ]

(#107) Alex91 válasza gygabor88 (#106) üzenetére


Alex91
félisten

Az orvos azert tudod, hogy nem 6 ev utan lesz orvos… (Es most mar a tanar sem…)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#108) gygabor88 válasza Alex91 (#107) üzenetére


gygabor88
tag

Az orvosról tudom, hogy nem csak ennyi mire mindennel végez, de ne szopassatok már, hogy még a tanárnak is van valami a 6 éven túl. :D Ennek komolyan utána kell olvasnom.

(#109) cskamacska válasza Chaser (#91) üzenetére


cskamacska
addikt

Youtube - Emőke szívesen eldönti helyetted a jövődet, de ha nem bíznál benne, szerintem menj el szavazni te is
;)

Különösen, 2006-hoz hasonlóan, a mostani Emőkék nem jelenlegi bármelyik(!!) pártunkat, de direktben az Egységes Oroszország pártot is megszavaznák, ha az biztosra ígérné a "rezsicsökkentés" és a "13. havi nyugdíj" politikai tákolmányok "megvédését"..

gygabor88: Nagyon egyre jár a fejetek a HR Minisztériummal, mert pont ez van tervben. ;]

Szabad Európa - „A világon nincs olyan, hogy egy tanárnak csak annyit kelljen tudnia, mint a diákjainak”
Index - Megszólalt az ITM, átalakítják a tanárképzést
Index - Egyetemistákkal pótolná a pedagógusokat a pécsi tankerület

más

Youtube - Legyél tanár! (Őszinte Reklám)

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#110) Alex91 válasza gygabor88 (#108) üzenetére


Alex91
félisten

Ket evig gyakornok, aztan minositik pedagogus 1-be, aztan par ev mulva minositik pedagogus 2-be. Minden minosites utan kicsit no a fizetese, es ezeket amit irtam kotelezo megcsinalni, ha palyan akar maradni…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#111) Thusor válasza gygabor88 (#108) üzenetére


Thusor
őstag

Az élet egy örökkévaló tanulás. Minden szakma folyamatos tanulást igényel. Az egyetemi tanulmányoknak alapokat és a szakmához szükséges látásmódot kellene átadnia főként. A tanárok is járnak továbbképzésekre. Mint ahogy én is járok egyetemi oktató-kutatóként továbbképzésekre, konferenciákra valamint folyamatosan publikálok tudományos folyóiratokba, tankönyveket írok. Véleményem szerint csakis így lehet jó valaki a szakmájában ha folyamatosan képzi magát a szakterületén.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#112) Alg válasza gygabor88 (#108) üzenetére


Alg
veterán

Ideális eetben a tanításnak a kisebbik része lenne a száraz tudásanyag átadása - ha csak ez számítana, beültetnék a diákokat egy moziba, minden nap levetítenék a tananyagot, aztán automatizált, sztenderdizált tesztekkel kikérdeznék. Biztos te is örülnél ha így tanulna a gyermeked...

A jellemfejlődés, a kritikus gondolkodás, az intelligens társas viselkedés és még sok más amit az iskolában meg kell(ene) tanulnia a diákoknak, ehhez pedig kellenének kellőképpen intelligens, pedagógiailag és pszichológiailag is képzett, elhivatott tanárok.

Na ez utóbbi az ami szinte nem létezik a jelenlegi magyar képzési rendszerben gyakorlatilag évtizedek óta - nagyrészt az elcseszett és utóbbi időben erősen átpolitizált tantervek, túlhajszolt és alulfizetett tanárok miatt. Ehhez jön hozzá az egyre dráguló megélhetés, kevesebb idő/energia szülői oldalról.

Meg is látszik, lassan a "józan paraszti ész" is kiveszőben, olyan égbekiáltó baromságokat hisznek el az emberek amihez hasonlókat 30-40 éve a szakmunkásképzőt végzett ács nagyapám körberöhögött a kocsmában. Az emberek lusták gondolkodni mert azon nőttek fel hogy majd valaki megmondja nekik a megoldást mindenre és elég azt visszaböfögni.

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#113) Chaser válasza cskamacska (#109) üzenetére


Chaser
titán

tételezzük fel, hogy a választás valid, tehát ténylegesen a szavazókon múlik a mese - nyilván, mert szeressük' a sci-fi műfajt -
melyik kormány is az, aki betartotta amit ígért? és nem lopta szét amit tudott?
mert nekem úgy nem rémlik, hogy lenne ilyen
ha megvolt a választás, aztcsinálnakamitakarnak'
nem lehet számonkérni, nem lehet leváltani, semmit nem lehet

Alg
és pont ez a lényege itt az oktatásnak, birkákat kinevelni

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#114) Thusor válasza UnA (#105) üzenetére


Thusor
őstag

Attól függ, hogy pontosan milyen tanári képzést nézünk. Én személy szerint mérnöktanár vagyok. Az 5 éves osztatlan képzésben tanultam a szakmai tárgyakat, mellette párhuzamos képzésben másoddiplomaként 2 évig voltak a tanári szakmai tárgyaim. Így az adott 2 évben csakis pedagógiai, módszertani, nevelési és pszichológiai tárgyaim voltak, ezekből is szigorlatoztunk. Valamint ekkor voltak a tanítási és nevelési gyakorlataim is, amit szakközépiskolában kellett kötelezően teljesítenünk. Nálunk elég hamar megkezdődtek a tényleges tanítási gyakorlatok.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#115) bul07


bul07
nagyúr

Az hogy nyáron a tanár nyaral két és fél hónapot régről van meg a köztudatban, meg gyerek korból mert akkor tényleg így volt
Befejeződött a tanítás még utána egy hetet bejártak a tanárok aztán iskolakezdés előtt egy héttel mentek be az iskolába (Kivéve a aki a könyveket intézte)

Mára ez változott mert be kel járniuk néha meg vannak feladataik nyáron is

Na meg a nagy központosított irányítás
Rendszerváltás után valamennyire megszűnt az állami irányítás, aztán jött ez az új rendszer és visszajött a uralkodó párt szintű irányítás, iskola igazgatóktól szinte elvették a hatalmat

Aztán a h@lye szülők
Akik otthon nem fegyelmezik a gyerekeiket aztán ha a tanár ordítani mert a csemetével mennek a igazgatóhoz, minisztériumhoz sajtóhoz
Egyszerűen nem lehet már mivel fegyelmezni őket

Na meg az erőforrások pazarlása is
Sok iskolát egyszerűen be kellene zárni
Sok sok faluba annyira kevés a gyerek hogy 100fő alatti iskolák üzemelnek, és igen teljes tanári karral
Na de ha bezárják az negatív sajtó így vonszolják a rendszerbe
És nehogy azt higgyétek hogy ez a gyerekeknek jó, hát nem mert a létszám miatt az olyanokat is megtartják akiket régen kisegítő iskolába irányították át, ott nagyobb eséllyel tudtak volna felzárkózni
De így az osztály nem halad rendesen és a nagyobb törődést igénylő gyerek se kapja meg a megfelelő iskolát, és később a tovább tanulók nincsenek azon a szinten mint egy normál iskola tanulója
Nem is beszélve a falusi iskolák oktatásbeli hátrányát
Aki felelős szülő az menekül olyan helyről ahol nem megfelelő az iskola, nincsenek meg azok a lehetőségek amik mondjuk még egy kis városba is megvan (uszoda, zene oktatás, tánc oktatás, sportolási lehetőségek),
Nem is beszélve arról hogy városról nem költözik ki ilyen faluba ha a gyereke érdekét nézi
És igen még 5-10Km iskolába hordás is hátrány, mert iskola utáni dolgokat szinte lehetetlen megszervezni, és ez főleg igaz mikkor már nagyobb és simán elehetne egyedül is engedni egy külön foglalkozásra késő délután

És erre mind rájön a egyre kevesebbet érő tanári fizetés, közben meg más ágazatokban gyorsan emelkedő bérek
Pont hogy a tanárok fizetését kellene az átlag felett tartani hogy legyen aki kitanítsa a következő nemzedékeket

Bár mára magyarország a szalagmunkások országa lett (mezőgazdaságon kívül)
De most tényleg ha bedől minden szalagmunkás gyártás a hiányok miatt, mi marad ami vigye a gazdaságot, semmi persze hogy nagy az infláció meg átlag felett romlik a forint értéke
(Román Lei az elmúlt két évben 7% erősödött a forinthoz képest mai állás szerint, 2020 elején még 69Ft/Lei-be vásároltam Nagyváradon most 75Ft/Lei árfolyam mellet tudnám megtenni, amikkor 400Ft/€ volt az árfolyam 80Ft/Lei is volt)
Ezt összehozták az elmúlt pár évtizedben
És még most se a kutató intézetek magyarországra csábítását végzik, sőt még el is üldöznek egyetemet (Kínai egyetemmel se lenne baj de miért pont oda és miért a mi pénzünkön)
Hanem ilyen olyan gyártósorokat akarnak idecsábítani
Bár lehet ezért is véreztetik ki az oktatást, szalagmunkához elég a 8általános

Ez mind az én véleményem

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#116) DigitXT válasza UnA (#94) üzenetére


DigitXT
félisten

Amikor az üzemanyag kifogyott, akkor abból nehezen priorizálsz...

Kicsit az ominózus Bud Spencer jelenet ugrik be, kell-e idézzem?:D
(A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt.) "Olcsón" van... nincs.

(#117) aero.


aero.
veterán
LOGOUT blog

Most épp aktuális, tegnapi cucc. A témához többet nem fűznék, anyám által már végigjártam. Már nem tanít. :N

(#118) UnA válasza DigitXT (#116) üzenetére


UnA
Korrektor

De ha lenne tervezés, akkor időben kell okosan dönteni, amikor 100 egység helyett már csak 90 adható ki, és nem akkor, amikor nulla. :) (És ez nem a benzinkutas hibája, mielőtt megint valaki félreérti...)

(#119) RandomName válasza gygabor88 (#98) üzenetére


RandomName
aktív tag

Nem tökmindegy?
Úgysem működik a szakoktatás. Kapjanak béremelést, én meg ugyanúgy tanítom a frissen felvett végzőst, mint eddig. A heti 40 órás munkám közben.
De így legalább nem rontják el őket.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#120) bazsi83vp válasza bul07 (#115) üzenetére


bazsi83vp
senior tag

Én nem akarom a tanárokat rugdosni, bár sok közöttük is a selejt. De a rendszer hibáiról nem ők tehetnek.

Viszont az oktatás minőségén úgy is lehetne javítani, hogy a túl pici osztályokat, iskolákat összevonjuk és akkor nincs az, hogy 30+ éve mi harmincan voltunk elsősök és a tanár 1 gyerek kivételével mindenkit meg tudott tanítani az alapokra (disz-es volt) -> irány a második.
Ma meg..... szó szerint ordít a tanerő, hogy sok a 16 gyerek egy vidéki iskolában.
Hát én személy szerint csökkenteném az adminisztrációs terheket, a vízfejekből is szélnek eresztenék párat.

Majd szépen az általános iskolákkal kezdve bevezetnék mondjuk egy min. 24 fős osztálylétszámot. Ha az alá esik, jöhetnek az összevonások. Én is átéltem egy ilyet később, felső tagozatban. Egyesek azért persze buktak, sokan költöztek stb. Aztán meg van oldva részben a tanárhiány is.

Az már más kérdés, hogy azért én se sokallom a bérüket, ergo valamelyest emelnék rajta. Persze egy tanár, könyvtáros ne akarjon annyit keresni, mint egy mérnök, orvos.

(#121) Noukoum válasza bazsi83vp (#120) üzenetére


Noukoum
veterán

Pont az a probléma hogy megszokottá vált a 30-35 fős osztálylétszám, amiben képtelenség tanítani.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#122) bul07 válasza bazsi83vp (#120) üzenetére


bul07
nagyúr

Miért ne kereshetne annyit
A mérnököt az orvost ki tanítja meg a szakmára, a szak tanárok a magukat áldozzák fell hogy kitanítsák a kolegáikat

Igen rendszer szintű gond van

De amúgy nekem a tanárok az oltás ügyében a bögyömbe vannak, először követtelik hogy ők is az elsőkk között legyenek oltva, aztán meg azért sírnak mert kötelező lett
Elméletileg egy tanár értelmes ember és akkor nem hisz a vakcinák hatékonyságában.

(#121) Noukoum

Igen mert nem lehet őket fegyelemzni ami a szülők hibája
Na meg ha abban a 35fős csoportban van több olyan is ami nem normál iskolába való, vagy csak külön órás segítsséggel, akkor jó hogy nem lehet tartani a színvonalatt

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#123) bazsi83vp válasza bul07 (#122) üzenetére


bazsi83vp
senior tag

" a szak tanárok a magukat áldozzák fell hogy kitanítsák a kolegáikat"

Papíron, bár hozzánk is jönnek gyakorlatra olyanok, akiktől a szakik a műhelyben a fejüket fogják.
Szóval valahol van annak alapja, hogy egyesek azért mentek tanárnak, mert a mérnökiről kibuktak. (a la 2 ismerősöm is amúgy :D )

Mondjuk sokszor inkább az alapokkal (jelen esetben főleg a matematika terén) van baj, nem csak a kifejezett szakmai dolgokkal. Ott is van defekt, de az életben tanul meg sok mindent az ember.
De ami tény: egy gépipari dolgozónak adott esetben számolni tudni kell(ene).

Szóval személy szerint az ő szaktanáraikat max. a műszaki rajzok digitalizálására fognám be, nem forgácsolási feladatokat kapnának. Tervezni pedig... hagyjuk. Büfészakosra azt nem bízom.

(#124) Noukoum válasza bul07 (#122) üzenetére


Noukoum
veterán

Tanárnak nem a fegyelmezés lenne a feladata. Ahogy írod a probléma a nevelésben van. 35 fős osztályokat képtelenség tanítani. Mindegy milyen diákokból áll, abból már csak egy előadás lesz. Az ideális valahol 6-15 fő lehet.
Rendszerszintre is gondolva 20 főnél nem kéne hogy több legyen. De ott is sokkal jobb lenne ha bizonyos órák csoportosztásban zajlanának, ahol több a gyakorlat. De a lényeg hogy ez a 30-35 fő rengeteg, kezelhetetlen. Sem a diáknak, sem a tanárnak nem jó.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#125) Alex91 válasza bul07 (#122) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem az orszagos atlag felett vannak beoltva a tanarok... Nem biztos, hogy oket kelett volna ezzel (is) xopatni!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#126) bul07 válasza bazsi83vp (#123) üzenetére


bul07
nagyúr

Persze de ez mindig is így volt
Volt olyan oktató aki rendesen tud és meg is tanítja, de volt olyan is aki csak az időt töltötte

Mint az én volt iskolámba is volt 1997 környékén

Mi oktatónk villanyszerelő volt aki ilyen olyan képzéseken át lett képezve közel a nyugdíjhoz, megolt a papírja így elektroműszerész oktatóként volt alkalmazva
De természetesen nem értett hozzá
Nem is lett gyakorlaton semmi megtanítva nekünk
És hogy miért nem rúgták ki, mert hagy maradjon nyugdíjig,
És ezzel minket a diákokat szívattak meg, 8-an voltunk elektroműszerészek szakmunkás vizsga megvolt de senki nem dolgozott ebben a szakmában mert nem volt meg a tudás

Na de a másik villanyszerelő oktató az igen olyan szigorú volt de rendesen megtanította villanyszerelő tanulókat

Na meg szakma előtt voltam esztergályos gyakorlaton hetente vagy két hetente egy nap(ez már összefolyik), egy tanítási évig
Szerintem többet tanultam esztergálásból azon a napokon, mint elektroműszerész gyakorlaton két év alatt (egy hét gyakorlat, egy hét iskola ha jól emlékszek)

(#124) Noukoum

Azért fegyelmezés kell, na meg kellene tisztelet feléjük, de amúgy úgy általános tisztelet a felnőtteknek
Mert a mai szülők, hát

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#127) Alg válasza bazsi83vp (#123) üzenetére


Alg
veterán

Gondold tovább egy lépéssel.

Ha valaki képes elvégezni egy (példádban) mérnöki szakot, el fog menni tanárnak minimálbéres fizetésért, gyakorlatilag nulla előrelépési lehetőséggel? Még akkor is, ha alavetően tetszene neki a tanári pálya, az oktatás?
Naugye.
Rengeteg potenciálisan nagyon jó tanárt rettent el a pályától az oktatási rendszer állapota már pályaválasztáskor. Aki alapvetően tanárnak menne és jó eszű, az is inkább tanul mást és elmegy mérnöknek/közgazdásznak/könyvelőnek/programozónak stb. Főleg a reál tárgyaknál látszik ez nagyon, nem véletlen hogy a legnagyobb hiány a matematika, fizika, informatika, kémia, biológia tanárokból van.

És innentől jön a lefelé tartó spirál, ha nincs megbecsülés és rendes fizetés akkor már egy kontraszelektált állomány megy tanárnak, aztán ezek tanítják a következő generációt ahonnan megint a gyengébbekből lesz tanár és így tovább amíg szépen elhülyül mindenki aki még nem ment külföldre.

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#128) Tikakukac válasza Alex91 (#125) üzenetére


Tikakukac
titán

Érdekes, hogy az életbenmaradás egyes emberek szemében sz0patás, bár megértem, mostanság én is így érzek.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#129) bazsi83vp


bazsi83vp
senior tag

Gondoltam rá.
Ezért lenne jó az a megoldás, hogy szigorítanak a tanári követelményein és felmenő rendszerben jöhet egy párhuzamos bértábla.

Ja, hogy a régieknek nem tetszene?
Ezer olyan dolog lett lenyomva az emberek torkán eddig is a nagyvilágban hasonló módon, ami nem tetszett mindenkinek. Ez van. A régiek büfés tanárok az újak már szakképzett pedagógusok lesznek az én szememben.

Cserében a gyökér, csak legyen valami diplomám réteg jó része nem tud a táblánál dirigálni.
Egyébként más szakmában is van ilyen, csak az arány az, ami nem mindegy.
Olyan sose lesz, hogy minden tanár, mérnök, orvos... vagy akárki más top szakmai tudással rendelkezik.

(#130) chess001 válasza bambano (#73) üzenetére


chess001
aktív tag

Az addig oké, hogy aki fiatal és van valami piacképes tudása nem lesz tanár. De egy 50 éves magyar-töri szakos hova pattogjon. Már csak ők maradtak. Nézz be egy iskolába, kérdezd meg, hogy milyen a szakos ellátottság és az átlagéletkor! Már most nulla a szint. Érettségivel tanítanak gimnáziumban, átalános iskolában. Ha esetleg mégis van tanár, akkor az minden órára is bemegy-ingyen.
Óvodában nem óvadai pedagógus van, hanem 6 hónap alatt átképzett munkanélküli. Gondolom nincs rálátásod a dologra azért sikerül ilyen szépen osztani az észt...

A világon az emberi ész van a legjobban szétosztva. Mindenki meg van győződve róla, hogy neki egy kicsivel több jutott.

(#131) chess001 válasza gygabor88 (#98) üzenetére


chess001
aktív tag

A középiskolai tanár és az egyetemi tanár képzésében nincs eltérés. Egy középiskolai tanár nem középszintű érettségire tud csak felkészíteni jobb esetben. Ha úgy lenne, az megint nem kis színvonalesést jelentene... Az egyetemi tanár szint-professzor komoly tudományos munkát is megkíván. Amúgy nem csak egyetemi tanárok tartanak egyetemen órát, majd nézz utána!

A világon az emberi ész van a legjobban szétosztva. Mindenki meg van győződve róla, hogy neki egy kicsivel több jutott.

(#132) chess001 válasza bazsi83vp (#129) üzenetére


chess001
aktív tag

Miért ne lehetne? Ha annyit fizetnének, hogy csak a legjobbak mennének tanárnak, akkor jó lenne a színvonal.
Most ugye olyan minősítési rendszer, hogy simán lehet, hogy egy 5x éves óvodapedagósus beül egy középiskolai szaktárgyra, amikor ő egy videó leadásával került be a minősítők közé. :W

A világon az emberi ész van a legjobban szétosztva. Mindenki meg van győződve róla, hogy neki egy kicsivel több jutott.

(#133) Alex91 válasza Tikakukac (#128) üzenetére


Alex91
félisten

Ugye eloszor nem akarjuk beoltani oket, aztan meg kotelezzuk a munkaja elvesztésével megfenyegetve… Igy is lehet nezni.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#134) bazsi83vp válasza chess001 (#132) üzenetére


bazsi83vp
senior tag

Ezt az egész minősítési rendszert át kell alakítani. Ebben a formában nincs értelme.

(#135) toeki válasza icemad (#1) üzenetére


toeki
senior tag

Árufeltöltőként pedig kapnál bruttó 200-at. Túlórával, pótlékkal összejönne a nettó 200 is. (igen tudom, van olyan cég ahol ennél többet adnak...)

Nehéz megítélni, hogy kik/melyik munkakörök amik egy adott társadalom számára fontosabbak kell hogy legyenek.
A kamionos ne keressen 5kilót? Akkor ki fogja feltölteni a boltot? A programozó van túlfizetve? (egyébként igen de ez személyes vélemény 😁)
A bármilyen vezető beosztás bérét kellene maximalizálni mondjuk 800ezer-nél?
A tanárokat jobban meg kéne becsülni ebben úgy nagyjából mindenki egyetért, de tényleg csak a tanárokat? És honnan lesz rá pénz? A populista választ nem kérem rá

(#136) Noukoum válasza toeki (#135) üzenetére


Noukoum
veterán

Nem csak a tanárokat kell megbecsülni, de ennek mi köze van ahhoz hogy ha semmilyen változás nem lesz akkor senki nem fog tanítani?

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#137) Tikakukac válasza Alex91 (#133) üzenetére


Tikakukac
titán

Amennyiben ez a topik most épp egy zártkörű konteós csoport lenne facsén, igen, nézhetnénk így is. Amennyiben eltekintünk ettől, maradjunk annyiban, hogy én voltam ex osztálytársam temetésen, aki vérig-szakadásig konteós és oltásellenes volt. Eredménye: 29 éves korban befejezett pályafutás a Föld nevű bolygón, és egy 9 hónapos kislány, aki anya nélkül nő fel. Apukával javaslok beszélgetni a témakörről.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#138) Tikakukac válasza toeki (#135) üzenetére


Tikakukac
titán

És honnan lesz rá pénz?

Én tudok rá másfél milliárdot kapásból, most épp ennyit sikerült bukni, mert a srácok elhitték, hogy nem fog feltűnni a Keleti lakótelepen a turpisság. De feltűnt.
A Teknősházra 526 millió ment el, plusz ilyen 100-250 misi közötti állami lóvé és hát az eredményt láthatja a környék. Akkor szereztem eddig 2 milliárdot. Ha adsz 1 napot, szerzek még 100-at. Csak 100km-en belülről :DDD

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#139) Alg válasza toeki (#135) üzenetére


Alg
veterán

A kamionos ne keressen 5kilót? Akkor ki fogja feltölteni a boltot?
A bolt piaci alapon működik, ha nem találnak annyiért kamionost akkor vagy bezárnak, vagy emelnek a béreken (és az árakon is hogy legyen miből kifizetni). A programozókat azért tudják megfizetni mert az adott cég ki tudja termelni azt a bért piaci alapon.

Ugyanez a tanároknál nem működik, az iskoláknak nincs de facto bevételük:
Nem találni ilyen kevés fizetésért tanárt, hát akkor... izé... nem lesz tanár, a központi vízfej kiadta hogy bezárni nem lehet az iskolát, oldja meg a kérdést ahogy tudja. Múltkor öcsémet hívták volna egy vidéki kisvárosi általános iskolába biológiát tanítani. Van egy agrártudományi BSc-je Gödöllőről és most kertészetben dolgozik... (nyilván nem vállalta)

Kamionos példánál maradva, olyan mintha a pénztáros Marika menne el munkaidő előtt hajnalban a nagybani piacra zöldségért, meg néha elküldenék a szomszéd kocsmából az éppen munkanélküli Pistát hogy hozzon már egy mázsa lisztet (igaz jogsija nincs, de oldja meg valahogy), adok érte egy ezrest.

Honnan lesz pénz? Ugyanonnan mint stadionépítésre, kínai egyetemre, Karmelitára, kisvasútra, CSOKra, rezsicsökkentésre, BP-Belgrád vasútra, plakátkampányra, soroljam még?

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#140) Alex91 válasza Tikakukac (#137) üzenetére


Alex91
félisten

Most hogy jon ez ide :F Hogy ki miert halt meg?

Amikor bejott az oltas, akkor nem akartak a tanarokat az elsok kozott beoltani, de azert mehet a jelenleti oktatas. Mert valoszinuleg megkerdeztek a kozvelemeny kutatok az embereket, hogy kiket oltsanak be. Gondolom a tobbseg nem a tanarokat tette be az elso helyre, azt a politikusok is ugy gondoltak, hogy akkor a tanarok beoltasa nem egy nepszeru cselekedett lenne…

Aztan meg kotelezzuk oket, bar akkorra mar a tobbseg a pedagogusok kozul oltva volt. A gyerekeket is lehetett mar oltatni. Es az iskolaban az volt a protokol, hohy nem oltott menjen ki, az oltott meg mehetett a suliba, ha nem volt beteg. Az mas kerdes, hogy az oltott gyerek is ugyanugy elkaphatta, meg az oltott tanar is, es ugyanugy fertozhetett…

Es aki nem vette fel, az elkuldtek fizetetlen szabadsagra. A tobbi marado pedagogus meg helyettesithette. Mar ha tudtak helyettesiteni.
Aztan most meg kb. 3 honap utan eltoroltek ezt az egesz baromsagot. Aminek valljuk be csak zsarolasi potencialja volt, jarvany elleni vedekezeskent pedig nem sok ertelme…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#141) Thusor válasza chess001 (#131) üzenetére


Thusor
őstag

A középiskolai tanár és egyetemi tanár között óriási a különbség. Középiskolai tanár célirányosan egyetem egy szakán szerez diplomát, mint fentebb már írtam különböző más töltelék tárgyakkal együtt, mint például pedagógia, pszichológia vagy nevelésmódszertan. Egyetemi tanár pedig egy beosztás. Egyetemen általában PhD tudományos fokozattal oktatnak, nem csak egyetemi tanárok (professzorok), mellette tanársegéd, adjunktus, docens. Ők alapból nem kaptak semmilyen pedagógiai vagy pszichológiai képzést. Csak annyi a követelmény, hogy a szakterületüket jól ismerjék, ezért is a PhD tudományos fokozat.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#142) Tikakukac válasza Alex91 (#140) üzenetére


Tikakukac
titán

Most hogy jon ez ide :F Hogy ki miert halt meg?

Úgy jön ide, hogy a kötelező oltás, mint olyan, ne legyen már egy tanári, orvosi, random tömegekkel foglalkozó elvben IQ-ban bővelkedő szakmában dolgozónál kérdéses, sőt, egyeseknél "zsarolás" szintű. Azért hoztam fel, hogy tegyük súlyba, hogy amiről beszélünk, az nem egy megfázás.

Amikor bejott az oltas, akkor nem akartak a tanarokat az elsok kozott beoltani, de azert mehet a jelenleti oktatas. Mert valoszinuleg megkerdeztek a kozvelemeny kutatok az embereket, hogy kiket oltsanak be. Gondolom a tobbseg nem a tanarokat tette be az elso helyre, azt a politikusok is ugy gondoltak, hogy akkor a tanarok beoltasa nem egy nepszeru cselekedett lenne…

Első hiba: nem csinálunk közegészségügyből politikát meg népszerűségi kérdést. Epic szint érvelésben továbbá: gyerekeken átmegy, mint libán a fos. Áhá, ja. És a gyerek apja és anyja meg a nagymuter? Ja, hát ez logikailag durva feladat átlátni.

Aztan meg kotelezzuk oket, bar akkorra mar a tobbseg a pedagogusok kozul oltva volt. A gyerekeket is lehetett mar oltatni. Es az iskolaban az volt a protokol, hohy nem oltott menjen ki, az oltott meg mehetett a suliba, ha nem volt beteg. Az mas kerdes, hogy az oltott gyerek is ugyanugy elkaphatta, meg az oltott tanar is, es ugyanugy fertozhetett…

Igen. Azt nehéz beverni 200-as szeggel a buksiba, hogy az a nem mindegy, hogy egy 32-es KPE csővel a torkodban fogsz hörögni vagy 1hétig takonyban fekszel otthon ha mégis behúzod.

Es aki nem vette fel, az elkuldtek fizetetlen szabadsagra. A tobbi marado pedagogus meg helyettesithette. Mar ha tudtak helyettesiteni.

Hát igen, ez működne is sok helyen. Ott ahol 10-20-30 éve sz@rik mindenki abba, hogy egyébként már békeidőben is megoldatlan az oktatás :B De amúgy megoldották, mentős, rendőr, tanár, sőt, orvosi asszisztenst is tudok kicsiny falunkban, akiknek kamu oltásai vannak :B
Aztan most meg kb. 3 honap utan eltoroltek ezt az egesz baromsagot. Aminek valljuk be csak zsarolasi potencialja volt, jarvany elleni vedekezeskent pedig nem sok ertelme…

Eltemettem a gimis osztályfőnökömet is tavaly. Majd idézzünk szellemet és kérdezzük meg tőle, hogy hogyan látja a zsarolás témakört.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#143) Alex91 válasza Tikakukac (#142) üzenetére


Alex91
félisten

Aki hulye, haljon meg… Ahogy mondani szokas. Egyeni dontes…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#144) Tikakukac válasza Alex91 (#143) üzenetére


Tikakukac
titán

Közegészségügy. Az egyéni döntésed a kapudig tart.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#145) philoxenia válasza Alg (#139) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ugyanez a tanároknál nem működik, az iskoláknak nincs de facto bevételük

De :D

Nem fordítva kéne ülni a lovon. Magyarországon mindig annyit fizetnek az alkalmazottnak, amennyit muszáj. Jobb helyeken van rendes fizetés, de vannak követelmények is az alkalmazottakkal szemben.
Magyarország . Jellemző, hogy "ennyiért csináljuk mert más is ennyiért csinálja" azonban referenciamunkát legtöbbször nem tudnak mutatni, pofára dolgoznak, mint a "Mirtill cicás" állatorvos.
Kevés az a vállalkozó, aki nem idén akar meggazdagodni. Az ügyeskedés nálunk érdem, nem lenézést szülő magatartás.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#146) RandomName válasza philoxenia (#145) üzenetére


RandomName
aktív tag

Talán ezzel sem lenne baj, de aki felénk jön az oktatásból, az kb termelésképtelen.
Mind elméleti, mind gyakorlati vonalon.
Veszünk fel frissen végzetteket, mert még őket nem rontotta el a szakma, a saját képünkre tudjuk formálni őket.
És a heti 40 órában kb 16-20 órát termelek, mert szakoktatósat játszok munkaidőben, olyan fiatalokkal akik pl egy érvéghüvelyfogót/pillanatforrasztót sem fogtak meg a képzés folyamán, és egy biztosítékot/villanykapcsolót sem tudnak bekötni/kiválasztani a feladatra.
Néha van egy olyan fals kényszerképzetem, hogy a mai szakoktatást be lehetne szántani.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#147) philoxenia válasza RandomName (#146) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Amikor én tanultam negyven éve, a termelésből jöttek oktatók az iskolába.
Ráadásul mi is jártunk üzemekbe év közben is, nyári gyakorlaton meg kizárólag. (Híradástechnikai szakközép)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.