Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) zsolt501 válasza Lauda (#50) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Államiban lehet hogy ennyit keres mindent kifizetve, de mellette ott a maszek ami ennek a sokszorosát hozza.
Csak egy példa itt van egy kórház annak fogászati részlegével, és bizony a maszek melókat is a kórházban csinálják állami költségen, a trükköket ne részletezzük akit érdekel a téma utána tud nézni.

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#52) Lauda válasza zsolt501 (#51) üzenetére


Lauda
félisten

Elhiszem, kérdés napi hány órában. Itt nálunk szalagon 180 nettót kap egy betanított munkás hétvégék nélkül, szóval a rosszul kereső fogorvosoknak egy lehetőség már van. :D

(#53) Nekomajin


Nekomajin
aktív tag

Én most tanárként magamtól fogok berohanni a faszerdőbe, de muszáj reagálnom, mert emeletes hülyeségek hangzottak itt el.

Iskola vs. gyár
Aki szerint ezt a kettőt össze lehet hasonlítani, az gondolkozzon már el azon, hogy hány változó van ebben az egyenletben! Az egy dolog, hogy mindkettő lehet kimerítő és megerőltető. Sőt, magamból kiindulva, én biztosan felkötném magam, ha évtizedekig egy szalag mellett kéne csinálnom a majom munkát. De teljesen más kvalitások kellenek a két munkához, teljesen más a felelősség, a gyárban a termék nem rendetlenkedik, nem kell magad folyamatosan képezni, és nem utolsó sorban, a gyári munkához nem ért mindenki, mint a tanításhoz, hogy megmondja, hogy kéne csinálnod azt, amiről neked van diplomád. Ég és föld a különbség.

Fizetés
Ma Magyarországon nem a tanárok keresnek a legrosszabban. Ez tény. Viszont az is tény, hogy még mindig alatta vagyunk a diplomás átlagbérnek. Aki szerint meg a magasabb bér nem járna magasabb színvonallal, az agyaljon egy kicsit azon, hogy ő mondta-e már, hogy ennyi pénzért szarik bele. Vagy volt-e már úgy, hogy más napra készülnie kéne, de nincs ideje, mert másodállásban esti gimiben vagy akármilyen szakképzésen tanít délután, vagy esetleg magán tanítványokat fogad, mert az alap fizetése nem elég.

Meg hogy a tanárnak mindegy a fizetés, mert elvihatottságból csinálja. Majd a piacon is azt mondom, hogy csak fele annyit fizetek a krumpliért, mert a termelő úgyis elhivatott. A villanyszerelőnek meg egyenesen ez a hobbija, úgyhogy akár ingyen is csinálhatná, nem? BTW, a gyárba hányszor kell magadnak vinni a munkaeszközt?

Alkalmasság
Ki merem jelenteni, hogy a tanári pályán pontosan ugyanolyan arányban vannak alkalmatlanok, mint bármilyen más szakmában. Vannak, ez tény. Nekem is volt olyan tanárom is, kollégám is. Csak éppen a tanítás egy többszereplős folyamat. Ha szerinted a tanár rossz, akkor azon is el kéne gondolkozni, hogy te vagy a gyereked vajon tényleg olyan makulátlan szereplő a történetben?

Aki nevelt már gyerekeket, főleg kamaszokat, az pontosan jól tudja, hogy milyen az, amikor a gyerek motiválatlan, hisztizik, lázad, megy a saját feje után. Ha ezeket a saját szüleik nem tudják kezelni, akkor egy tanár mit csináljon? Nincs semmilyen eszköz a kezünkben. Adhatok érdemjegyet meg dicséretet/fegyelmit. Ennyi. Ha otthon nem használ a szép szó, akkor az iskolában miért működne?

Erre a problémára egyébként pont jó lenne a minősítési rendszer, ha az alaposan, szakmailag ki lenne dolgozva. A jelenlegi formájában ugyanis nem azt méri, hogy a tanár mennyire tud tanítani, hanem azt, hogy mit tud leírni a papírra. Ez a kettő baromira nem ugyanaz. Én tanárként azt mondom, hogy szükség lenne egy jó minősítési rendszerre.

A tanár szakra meg azért vesznek fel mindenkit, mert már most nagyon durva hiány van, és a következő 10 évben ez csak rosszabb lesz. Jelenleg nincs annyi hallgató a tanárképzésben, amennyi a nyugdíjba vonulókat és a pályaelhagyókat pótolni tudja majd a következő években. Igen, felvesznek alkalmatlanokat, sőt ami rosszabb, ezek egy része diplomát is kap, de az ilyen emberekből csak elenyésző fog évek múlva is a pályán maradni.

Munkaidő
Nagyon változó a szakmán belül, hogy kinek mennyi a tényleges heti munkaideje. Egy magyar vagy töri tanár, aki heti 3-4 órában tanít egy osztályban többet készül az óráira, mint mondjuk én, aki három különböző feladattal végighaknizik egy egész hetet. Ráadásul én tudok olyan dolgozatot íratni, amit minimális erőforrás felhasználással ki tudok javítani. Az esszéknél meg egyéb nyílt végű kérdéseknél ez nem működik. Arról nem is beszélve, hogy ha valaki osztályfőnök, munkaközösség vezető, ilyen-olyan felelős, az minimum heti 8-10 óra plusz munka. Ezeknek a kollégáknak bőven megvan a heti 40 órás munkaidő, még a leglazább héten is. Aki szerint ez nem így van, az egyszerűen ostoba.

Én azt látom, hogy az informatika, testnevelés és esetleg a művészeti tanárokra lehet azt mondani, hogy kevesebbet dolgoznak, mint "mások". Csak éppen én meg megtehetném, hogy elmegyek valami multihoz billentyűzetet nyomkodni ugyanennyi pénzért, vagy programozni, rendszert üzemeltetni ennél sokkal többért. Ugyanezt megteheti a fizikus, a vegyész, a nyelvtanár, a mérnöktanár, és akkor ott tartunk, hogy nincs oktatás az iskolában.

Én személy szerint élvezem a tanítást, a körülmények ellenére is. Még. De baromi nagy probléma lesz itt, ha összeomlik az oktatási rendszer, mert rövid időn belül sokan mennek el a "gyárba".

---

Hogy az OP-nak is válaszoljak, én ennyiért nem vállalnám el.

(#54) zsolt501 válasza Lauda (#52) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Nyugodj meg neki is van maszekja, csak azt nem reklámozza a NAV miatt :D Pár éve a NAV rászállt a fogorvosokra aztán sok érdekes dolog derült ki, lett pár büntetés aztán nagyon gyorsan homályba került a történet, pedig azóta sem változott semmi.

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#55) strike-force válasza zsolt501 (#54) üzenetére


strike-force
őstag

Rosszul kereső fogorvosok. 4 éven keresztül egy multinál dolgoztam, ahol fogorvosokkal kellett évenet 2-3-4x kisfilmet forgatni. 3 órás elfoglaltságra 150+áfát fizettünk és a delikvensek fele rendszeresen visszadobta, hogy ez bizony kevés.
megjegyzem ezek jellemzően a bp-i és megyeszékhelyiek voltak.....

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#56) bgufo válasza 8th (#48) üzenetére


bgufo
csendes tag

Erre azért nézzünk egy kis matekpéldát mert valami nem kerek. Fogorvosnál 15-40k HUF bevétel per fél óra budapesten normál attól függően mi történik. Legyen egy napra ne 16 de 10 ember. Ez 150-400k bevétel per nap. Napi 8 órával heti negyvennel és ebből marad a végére havi 150k kiadások után? Na itt akkor valaki nem mond igazat vagy a kiadásokba havi 1 új német luxusauto is benne van.

(#57) Lauda válasza zsolt501 (#54) üzenetére


Lauda
félisten

Persze nincs is ezzel probléma. Azt gondolom úgy lenne korrekt az ilyen, ha mindkét oldalt leírta volna, nem csak a havi nettót, mert ha mindezért dolgozik havi 30 órát, szerintem még ez is sok, akkor már más a leányzó fekvése.

(#58) 8th válasza Lauda (#50) üzenetére


8th
addikt

Számolj. Fizet egy alkalmazottat annak a bére után a járulékokat plusz ugye a saját járulékait, a méregdrága alapanyagokat, a munkájához használatos eszközöket és kellékeket, fizeti a fogászati szék bérleti díját ami tetemes összeg, ezen felül fertőtlenítőszereket gumikesztyűt a rendelő közműszámláit és minderre kap egy fix. egységes összeget az OEP-től. Talán valami 700 valamennyi a keretösszeg havonta. Ha több anyagot tömtél be betegeidbe akkor azt vagy megfinanszírozod vagy elhajtod fájdalomtól ordító beteget, hogy gyere vissza a jövő hónapban mert kiürült a keret. Azt például tudtad, hogy egy fogtömésért 1800-2200 forintot kapnak az OEP-től az állami ellátásban dolgozó fogorvosok? És azt, hogy egy háziorvos akinek egy random "állami" fogorvosi rendelőhöz képest eltörpülnek a havi kiadásai forintra pontosan a dupláját kapja egy OEP finanszírozott "állami" fogászati rendelőt vivő fogorvosnak? Megalázóan alulfinanszírozott az egész rendszer. Ha valami gyökeres változás nem lesz nagyon rövid idő belül teljesen megszűnik az ingyenes OEP finanszírozott fogászati ellátás Magyarországon. Ez nem a távoli jövő hanem mondjuk három legfeljebb öt év. Lehet majd menni magyar fizetésből 20-30 ezerért fogat tömetni meg alsó hangon 120-ért koronát felrakatni aminek eddig csak a néhány tízezres fogtechnikusi és az anyagköltségét kellett kifizetni.

#51: Itt nincs pénzes maszek beteg. Egyrészt itt dél-Magyarországon a nagy büdös semmi közepén olyan csórók az emberek mint a szar másrészt akinek pénze van az meg nem ide jár. :N

Többiek: keveritek a szezont a fazonnal. OEP finanszírozott fogászati rendelőről van szó és nem egy magánrendelésről ahol elkérnek egy röntgenért és egy tíz perces fogtömésért 25+ ezret.

# 56:Ja, meg a toronyóra lánccal. Olvasd már el mit írtam...

(#59) Lauda válasza 8th (#58) üzenetére


Lauda
félisten

Számolnék, de mit? Hány órát rendel ezért a havi nettóért?

(#60) Blindmouse válasza Dr Smoke (#31) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Oké, legyen 30 óra, meg még egy csomó. Légyszíves írd le nekem, mennyi ideig tart egy óra. Legutoljára amikor ilyenen voltam, az 45 perc volt, közte meg azt csinálsz amit szeretnél. És egy tanév az 180 nap a 365-ből. Azt ne mondd, hogy teljes ütemben nyomjátok a dolgot, amikor nincsen bent senki.
Teljes munkaidőben alaphangon úgy néz ki a meló, hogy 5*8*60 perc, 235 munkanap.

maradjunk annyiban, hogy voltak felmérések, és ezek szerint egy tanár átlag 31 órát dolgozik egy héten.
http://www.tarki-tudok.hu/?page=hu/pedagogusok/pedagogus-2010-kutatas
Lehet ezt azóta törvényileg szigorították. Azt is elhiszem hogy stresszes a meló, több pihenés kell, de ne azzal takarózzál, hogy ugyanannyit dolgozol mint az, akinek alapból 8 óra + fizetetlen túlóra a munkaideje.

Amúgy kérdésedre válaszolva: nem, nem vállalnám be. Az MMK szerint erkölcstelen, ha 63000Ft / 8óra alatt végzek konzultációt.

[ Szerkesztve ]

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#61) 8th válasza Lauda (#59) üzenetére


8th
addikt

Nem tudom pontosan majd megnézem a rendelési időt. Azért nem vállalta el évekig egyetlen környékbeli fogdoki sem ezt a körzetet mert nem éri meg csinálni. Munka az lenne szarásig csak pénz nincs belőle.

[ Szerkesztve ]

(#62) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Nem értem én ezt a "megalázóan kevés fizetés" dolgot. Van olyan fizetés, ami megérdemelten, vagy kiérdemelten kevés? Ha igen, melyik volna az?

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#63) Csapoati válasza Blindmouse (#60) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Hát ez nagyon érdekes, a dolgozatok biztos saját magukat javítják ki (és állítják össze), az órákra nem kell készülni semmit, valamint fogadó órák és egyéb tantestületi dolgok sincsenek. Jártál te iskolába egyáltalán? ;]

fordfairlane: A végzett iskolák és a társadalmi felelősség fényében én is azt mondanám, hogy elég alacsonyak a tanári fizetések. Ahogy persze a rendvédelmi szerveknél dolgozóké, a mentőké, stb. is.

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#64) Blindmouse válasza Csapoati (#63) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Teljes munkaidőre írtak 31 órát.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#65) Csapoati válasza Blindmouse (#64) üzenetére


Csapoati
nagyúr

A rájuk vonatkozó időbeosztás: [link]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#66) finest válasza Dr Smoke (#42) üzenetére


finest
őstag

LOL, két félállású testnevelőt ismert. Hahaha. Ne fáraszd magad, alacsony a kerítés.

Az a baj, h az oktatáshoz mindenk ért. Hiába vabn egy tanárnak relatíve kevés órája, mindegy, h 22-26, 26-32, 32-40-ről beszélünk. Ez rendszerint reggeltől estig szét van húzva (ált. iskben napközi, egyéb szakkörök, másodikos lányomat pl. legkésőbb 1/2 6-kor hozom el szertornáról, amit a tesi tanár tart; közép iskolában meg ott a felnőttoktatás estin), szóval cseszhetik a kevés napi átlagot.
A szomorú valóság az, h már most is hiány van, lesz is tartósan, mert nincs utánpótlás.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#67) fordfairlane válasza Csapoati (#63) üzenetére


fordfairlane
veterán

A fizetések mindig is a kereslet-kínálat mentén alakultak leginkább. Az állam sem fizet többet annál, amennyit muszáj kifizetnie.

A szoftverfejlesztők sem azért kapnak jó béreket, mert, hogy is mondjam, erkölcsi értelemben "kiérdemelték". Sem a társadalmi felelősségük mértékével, sem a végzettségükkel nincs arányban a bérük. Egyszerűen azért keresnek jól, mert hiányszakma. Vannak más tényezők is, de ez a leginkább meghatározó.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#68) updog


updog
senior tag

Komolyan össze kéne ereszteni a topicot ezzel a topiccal. :DDD

"Minden f*sza, láblóbálásért is túl vannak fizetve a tanárok, a maszekoló fogorvosok százezreket keresnek stb." vs. "Magyarországon lehetetlen megélni és jajjszegény közalkalmazottak és mindenki más". ;]

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#69) Nekomajin válasza fordfairlane (#67) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Csak szólok, hogy a tanár is hiány szakma, már most, és egyre csak rosszabb lesz.

(#70) Blindmouse válasza Csapoati (#65) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Gondolom ismered a különbséget a valós adatokon nyugvó statisztika, és a szabályok között. Egyik az, hogy mennyinek kellene lennie, a másik az hogy mennyi valójában. Rád bízom eldönteni melyik melyik.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#71) ncc1701 válasza Lauda (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Teljesen egyetértek, és ezzel nem azt mondom, h helyeslem azt, h nem fizetik meg őket. De ebben az országban senkit sem fizetnek meg. Tudták, mire vállalkoznak, mikor elkezdték. Ha nem tetszik, menjenek el mást csinálni, oszt ha már nem lesz ki tanítson, akkor majd nőnek a fizetések. De addig csak a siránkozás lesz.

Én kis kkv-nál dolgozom, ha elkezdek pofázni, akkor max kereshetek másik melót, nem tudok sztrájkolni sem.

(#72) Thusor


Thusor
őstag

Jelenleg 30-as éveimet taposom. Állami fentartású egyetem egyik kutatóintézetében dolgozom, mint kutató valamint az egyetemen rendszeresen oktatok. Három MSc diplomám van, ebből az egyiket Belgiumban szereztem angol nyelven. Felsőfokú angol, középfokú latin és alapfokú német nyelvvizsgám van. Jelenleg a PhD tudományos fokazatom megszerzésének végén járok. Kemény 140 ezer forint nettóért. Nem számítok friss diplomásnak, hisz a legelső diplomám 2010-ben, az utolsót 2014-ben szereztem meg. A PhD fokozat elérése után is csak 180 ezer forintot fogok remélhetőleg keresni. Semmilyen étkezési utalvány, SZÉP kártya nincs a fizetésen felül. Hetente legalább 20-30 órában oktatok, még ugyanennyiben foglalkozom kutatással. Jelenleg legalább 7 MSc és 5 BSc diplomamunkás hallgatóm van akik közül TDK és OTDK felkészítésen is hozzám járnak.

Egy molekuláris genetikai labort is vezetek a kutatóintézetben 10 beosztottam van a laborban akiknek a fizetéséről is én gondoskodom. Haza megyek, akkor is dolgozom, folyamatosan pályázatokat írok, újabb kutatási tervekkel állok elő hogy a beosztottjaimnak tudjak fizetést biztosítani mert az egyetem és az állam semmit se biztosít, ha én nem teszem meg. Emellett közben dolgozat javítás, vizsgáztatás, pályázati adminisztrációk, konferenciák, cikkek írása mert ezek nélkül nem kutató a kutató.

Eztek után egy tanár nekem ne mondja hogy mennyire nincsenek megfizetve. Én soha nem tehetem félre a munkám még egy percre sem, van hogy már reggel 6-ra bent vagyok a munkahelyemen és este 23 órakor hagyom el, mert ha dolgozni kell akkor dolgozom...túlóra pénz sincs, de szeretem ezt csinálni, ezért is választottam a kutatói életpályát, mert ez a hobbim is egyben és nem hagyhatom cserben a diákjaim, beosztottjaim se.

Ritka hogy egy kutató kivonul tiltakozni a kevés fizetésért, pedig megtehetnénk, fent olvasható okokból kifolyólag...ezzel szemben a tanári tiltakozások egyre gyakoribbak.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#73) Nekomajin válasza Thusor (#72) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Ha neked ennyire szar, akkor ne másokat támadjál, hanem igen is menjél ki az utcára! Részben azért tart itt az ország, mert mindenki csak azzal foglalkozik, hogy neki mennyivel rosszabb, mint másoknak. Azért nem a tanárok a hibásak, hogy te csendben tűrsz.

(#74) Lauda válasza Nekomajin (#73) üzenetére


Lauda
félisten

Ennyi, én sem értem mi köze az ő helyzetéhez a tanároknak.

[ Szerkesztve ]

(#75) Thusor válasza Lauda (#74) üzenetére


Thusor
őstag

Látom mindkettőtöknek átjött a lényegi információ. Én nem panaszkodom, nem mást támadok. Csak rá szerettem volna világítani arra, hogy mások is vannak hasonló szar fizetéssel hasonló helyzetben mint a tanárok, nővérek..stb. Mégse panaszkodnak, nyafognak nap mint nap mint a többiek. Mikor ezt választottam, tudtam mire vállakozom, ahogy ezt le is írtam. Nem a pénzért csinálom, hanem mert szeretem csinálni, a munkám a hobbim, az életem.

Gondolom ők is tisztában voltak azzal mennyit kereshetnek ezzel és ez nem egy politikusi állás havi 2 milláért.

Ezzel szemben nagyon sok munka megélhetési munka lett. Mint a tanárok esetében is, nem az a cél már hogy tanítsanak, gyerekeket oktassanak és elindítsák őket az élet útján hanem az, hogy mikor keressük magunkat gennyesre.

És a tűntetés nem hinném hogy bármi eredményre is vezetne...eddig is voltak kivonulások, tűntetések stb. Mégis minden maradt abban a helyzetben ami.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#76) Csapoati válasza Blindmouse (#70) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Ja hogy te hasadra ütve megmondod, hogy kummantanak a tanárok. Megnevettetsz, ezt díjazom. :D Mert máshol mindenki 8 órát dolgozik szigorúan.

fordfairlane: Ez világos, csak az állami alkalmazottak egy része nem teheti meg azt, hogy elmegy magáncégekhez dolgozni a saját szakmáján belül maradva. Egyrészt mert van ami ugye csak állami alkalmazottként űzhető, másrészt pedig a helyek száma véges. A piac persze beárazza a béreket, az állam viszont nem fogja. Érthető is, de attól még szeretni nem kell. :)

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#77) Lauda válasza Thusor (#75) üzenetére


Lauda
félisten

Teljesen rendben van, hogy te ezt szereted, ezt választottad, tudtad mire számíts. Attól még a másik lehet elégedetlen és mondhatja, hogy nincs megfizetve. Amit írt az emberke is, hogy 130 nettót vitt haza. Az egy vicc, nulla. 5 éve kerestem alkatrész kiszállítóként 120 nettót és csak jogsi kellett hozzá+alkatrész ismeret. Az eladók kaptak 160 nettót. Engem az egészben az frusztrál, hogy mikor a tanári pályára ment, már akkor sem voltak jól megfizetve, tehát számíthatott rá, hogy majd ő sem lesz.

[ Szerkesztve ]

(#78) Nekomajin válasza Thusor (#75) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Hiába csűröd-csavarod, nem azzal van baj, hogy mások panaszkodnak, hanem az, hogy te nem. Ha neked elég ennyi pénz, akkor legyél boldog. Ha nem elég, akkor viszont ne azon pörögjél, hogy mások mikor mennek az utcára, hanem csatlakozzál te is.

A gennyesre keresős egybites gondolkodást meg szerintem gyorsan felejtsd el! Nem arról volt szó, hogy milliós fizetést akarunk.

(#79) Thusor válasza Lauda (#77) üzenetére


Thusor
őstag

Véleményem szerint a munkaerőpiac ugyanaz mint az árupiac. Ugyanúgy a kereslet és kínálat határozza meg a dolgot. Amíg lesz olyan tanár, nővér stb. akik alulfizetett fizetésért elvállalja a munkát addig nem lesz változás a fizetésekben. Majd amikor nem lesz senki aki dolgozzon emelkedni is fognak a fizetések hogy legyen munkaerő.

Kutatóintézetbe több mint 6 hónapja nem találunk takarítót a közalkalmazotti bértáblás fizetésre ami 80 ezer forint nettó. És lehet nem is lesz. Se kisebbségi se nem kisebbségi nem vállalja el a munkát, pedig semmi extrát nem kell végezni. Patyolat tiszta labort kell felsöpörni, portalanítani és felmosni naponta 8 órában, de hát ez se megy. Komoly gondok vannak több munkaterületen, de néha napján vannak amiket jobban felfújnak.

Akkor itt van az építőipar esete is. Folyamatosan csúsznak az építkezések hónapokat mert nincs munkaerő, kimennek Ausztriába vagy Németországba 3x annyi fizetésért.

És még sorolhatnám napestig is....

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#80) Thusor válasza Nekomajin (#78) üzenetére


Thusor
őstag

Fenti előbbi hozzászólásomban kifejtettem, hogy ép ésszel nem látom értelmét az utcára kivonulásnak. Egyszerűen nem hoz és nem is fog változást hozni ebben az esetben. Ha nem tetszik a fizetésed nem panaszkodni kell, tenni ellene. Válts munkát, szakmát, vagy eleve ne is erre az életpályára indulj. Van választási lehetősége mindenkinek. Változás majd akkor lesz amikor nem lesz ott senki aki ennyi pénzért elvállalja az adott szakmát.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#81) fordfairlane válasza Csapoati (#76) üzenetére


fordfairlane
veterán

Ez világos, csak az állami alkalmazottak egy része nem teheti meg azt, hogy elmegy magáncégekhez dolgozni a saját szakmáján belül maradva. Egyrészt mert van ami ugye csak állami alkalmazottként űzhető, másrészt pedig a helyek száma véges. A piac persze beárazza a béreket, az állam viszont nem fogja. Érthető is, de attól még szeretni nem kell.

Ha nem vagy alkupozícióban, akármilyen oknál fogva, akkor nem te szabod a feltételeket. A piac sem tökéletesen áraz, de rugalmasabb, gyorsabban reagál a változásra. Viszont a piacon is nagyok az egyenlőtlenségek, tán még nagyobbak, mint az állami szférában. A szabadság egyenlőtlenséghez vezet. Elképesztő különbségek vannak még a fehérgallérosok közt is, hogy ki mennyit keres, ha a fizikai munkásokat is ide veszem, a különbség még nagyobb.

Másrészt vannak olyan területek, amiken a piac nem jól teljesít, ilyen például a oktatás, de az egészségügyet is ide lehet sorolni. Jellemzően azok a feladatok maradnak az államra, ahol a társadalmi felelősség nagy, de a hatás, akár pozitív akár negatív, csak évek, évtizedek múlva érződik. A társadalomnak kéne a felelősséget vállalnia, a társadalom meg ebben nem szokott jól teljesíteni. Ezt a fajta felelősséget a legkönnyebb hárítani.

x gon' give it to ya

(#82) Nekomajin válasza Thusor (#80) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Úgy is lehet tenni ellene, hogy kimész az utcára, vagy bármilyen, a demokratikus kereteken belül maradó akcióban veszel részt. Ha úgy gondolod, hogy az elmúlt évek oktatással kapcsolatos balhéinak nem volt köze a fizetés emeléshez, akkor szerintem nagyon rosszul látod a helyzetet.

Az nem opció, hogy csinálok valami mást, és hagyom az egészet összerohadni, mert szeretem ezt csinálni. Meg egyébként is, én nem szeretném azt megélni, hogy összeomlik akár az oktatási rendszer, akár az egészségügy. Én elég sok dolgot kaptam már az államtól, szeretnék vissza is adni, de nem úgy, hogy közben az életem megy tönkre.

(#86) Dluinet válasza Evil Snowman (#28) üzenetére


Dluinet
nagyúr

főleg amikor dec 24-én még délután 4-kor bent vagy a munkahelyen, az nagyon szép
mindenki már 3-7 napja otthon fetreng, te meg anyázol, mert 27-én reggel kezdesz

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#87) Dluinet válasza Nekomajin (#53) üzenetére


Dluinet
nagyúr

hogy jön ide a gyár?
"Kevesen" dolgoznak már gyárakban (feldolgozó ipar, itt kevesebb a fizetés, mint az oktatásban).
A szolgáltatói szektor, a feldolgozó iparhoz képest, több mint 2x annyian embert foglalkoztat.

Te rászólhatsz a gyerekre ha rendetlenkedik, ezt a szolgáltató iparban nem csinálhatod meg az ügyféllel.
De legyen egy vízvezeték szerelő, kimegy az ügyfélhez és elront valamit, vagy az ügyfél az hiszi, hogy a szerelő miatt történt a baj, ekkor jön több havi fizetésnyi kár.
De egy üzletvezető is belefuthat verekedő vásárlókba, ő sincs felkészítve ilyenekre.
De még sorolhatnám.
De könnyű azt hinni, hogy a te szakmád a legnehezebb.
Képzeld el ha egy hétig sztrájkolnának a sofőrök. Kannibalizmus lenne az utcán.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#88) sanzi89


sanzi89
addikt

"Nincs normális szabadság, mert év közbe csak fizetés nélkülivel engednek el, ugyanakkor a 6 hetes nyári szabadságot mindenki irigyli. De ha összeszámoljuk az éves szabadságunkat, akkor ténylegesen csak pár nappal több, mint bárki másé."

Ez egész egyszerűen hazugság.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#89) gygabor88 válasza Thusor (#72) üzenetére


gygabor88
tag

Bocs, de ez elég hihetetlennek hangzik. Már eleve az érdekes, hogy kutatóintézetben laborvezetőként dolgozol 10 beosztottal PhD nélkül, mert akkor milyen végzettsége van a beosztottaknak? Egyszerre 12 ember témavezetőjének lenni irreálisan soknak hangzik és itt is felmerül, hogy ezt hogyan engedik PhD nélkül természettudományos képzésen. Témavezetést adminisztrálni szokták hivatalosan, sok helyen tárgyként is meg kell hirdetni és nem szokták szeretni, ha hivatalosan túlórázik valaki.

Ha pedig mégis igaz, akkor a diplomamunkás és tdk hallgatókat tudnád leépíteni legkönnyebben. Gondolom nem kényszerítettek rá, hogy vállald mindnek a témáját és részben ezért 6-tól 23-ig gályázni hát nem biztos, hogy megéri.

(#90) Thusor válasza gygabor88 (#89) üzenetére


Thusor
őstag

Gyakorlatokat vezetni és órákat tartani tudod egyetemi tanársegédek tarthatnak. Ami PhD képzés abszolutórium után pályázható meg. Tehát nem kell hozzá PhD fokozat elnyerése még, csak a PhD képzés megkezdése. Tudod, ő az aki a professzor helyett gályázik. Jelenleg doktorjelölt vagyok ami azt jelenti, hogy már csak a doktori védés áll előttem a PhD tudományos fokozat odaítélése előtt.

BSc, MSc diplomamunkás témavezetéshez szintén nem kell PhD fokozat, csak PhD tanulmányok megkezdése. És miért is lenne irreálisan sok 12 témavezetett hallgató? Munkaerőhiány van a felsőoktatásban is, tudod ha haldoklik az oktatási rendszer akkor az nem csak az általános- középiskolákban, hanem a felsőoktatásban is jelentkezik. Ez van.... Abban sincs igazán beleszólás, hogy pontosan ki mennyi diplomamunkást kap. Gondold bele magad egy hallgató helyzetébe. Van mondjuk egy évben 40 belépő hallgató 10 oktatóra. Az 4 új diplomás hallgató optimális esetben/év. Egy BSc képzés 3.5 év, MSc 2 év. Akkor könnyen kiszámítható a helyzet. Vagy mondjuk azt a hallgatónak hogy most idén neked nem lesz diplomád mert én nem vállalom a témavezetését? Ilyet nem mondhatunk...jogai és kötelezettségei vannak a hallgatónak, ahogy a felsőoktatásban dolgozó oktatónak is.

Ami pedig a beosztottakat illeti, ezen beosztottak laboránsok (érettségi, technikum, OKJ képzés), főiskolai vagy BSc, MSc képzésből kijövő emberek. A munkáltató megelőlegezte a vezető pozíciót, amit jogilag megtehet, mivel 1 éven belül a doktorjelölti státuszból PhD fokozatot szerzett státuszba lépek át. Tudod, ide is szintén a munkaerőhiány erős megmutatkozása van jelen. Ez úgy jó 5-6 évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. Egyszerűen nincs megfelelő utánpótlás nevelés. Vannak a 58-62 éves professzorok és a 28-30 éves friss PhD-sok. Közte meg tátongó lyuk. Egyébként nekem is vannak feletteseim PhD fokozattal, azoknak is vannak feletteseik PhD fokozattal. Azokat hogy különböztetnéd meg a logikád alapján, hogy ha nekem nincs PhD-m akkor milyen végzettségűek a beosztottjaim. Az egyetem rektorának alacsonyabb a tudományos fokozata, mint az én közvetlen főnökömnek (aki az MTA doktora is a PhD mellett tehát DSc tudományos fokozattal rendelkezik) mégis az ő főnöke a rektor, akinek csak PhD fokozata van és nem az MTA doktora, ami sokkal magasabb, az egyik legmagasabb elérhető tudományos fokozat lenne.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#91) ncc1701 válasza Lauda (#50) üzenetére


ncc1701
veterán

Ha egy fogorvos annyit keres, az meg is érdemli szerintem. Tipikusan az a szakma, ahol talicskával viheti pénzt haza, ha okos.

(#92) janeszgol válasza Nekomajin (#53) üzenetére


janeszgol
félisten

Bocs, de te nem tudhatod, mivel tanar vagy. Feletted van par megmondo, akik max az iskolaban lattak tanart, na ok tudjak...

(#93) Nekomajin válasza Dluinet (#87) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Olvass vissza! Nem tudom, ki jött az "el lehet menni szalag mellé dolgozni" témával, de arra reagáltam.

Azt meg sehol sem állítottam, hogy a tanárok munkája a legnehezebb. Sőt, pont ellenpéldát hoztam. Ez a nagyon nagy baj, hogy sokan csak ilyen végletekben tudtok gondolkozni. Ha magadra veszed, ha nem, ez egy végtelenül primitív hozzáállás.

(#94) Lauda válasza ncc1701 (#91) üzenetére


Lauda
félisten

Szerintem is. Gondolom ez csak az állami praxis lehet heti 2x2 órában.

(#95) gygabor88 válasza Thusor (#90) üzenetére


gygabor88
tag

Hát munkaerőhiány ide vagy oda, tudományos fokozat nélkül kutatóintézetben vezető pozi az szép. Túl van hypeolva a munakerőhiány is. Van kb egy maréknyi terület, ahol ez tényleg probléma, de kutató vonalon pont azon megy a para általában, hogy kutatóintézetben csak az elitnek van hely és jajj a többi, aki nem top 5%, de amúgy értelmes, az mit kezdjen magával suli után. Abból a 40 belépő hallgatóból is csak lesz valaki, kutatóintézet meg nem nyílik minden évben új és az sem érv, hogy külföldre szöknek, mert ezekre a munkákra külföldön is van jelentkező bőven. Vagy csak ennyire más a helyzet matek és a molekuláris genetika területeken.

A 12 fős témavezetést továbbra is sokallom, nálunk matek szakon szerintem van olyan tanszék, amelyre összesen nem jut ennyi ember egy szemeszterben. Meg itt nem úgy megy, hogy beesik a diák és akkor ő diplomamunkát ír. Simán nem vállalják, ha olyanok a jegyei, de "idén nem érek rá erre" indokkal is zavartak már el embert. Egy tanár van, akiről tudni lehet, hogy mindenkit elvállal, nála landolnak a rossz tanulók. Ha nyugdíjba megy, akkor cumi lesz.

(#96) Thusor válasza gygabor88 (#95) üzenetére


Thusor
őstag

Szerintem szakirány, tanszék/intézet és egyetem függő a dolog. Na, meg a vezetéstől is, hogy mit enged meg és mit nem. Régen (kb. 10 éve) még elképzelhetetlen volt hogy valaki egyetemi tanár (professzor) lehessen MTA doktori fokozat nélkül, ma már minden gond nélkül lehet az ember. Tanszék/intézeti igazgató se lehetett senki más csak egyetemi tanár, ma már egyetemi docens is lehet. Mondom, sorolhatnám napestig a dolgot. Ma már csak az MTA tagság megy kihalási alapon, az összes többi pozícióra kanalazni kell az embereket össze.

Nagyonsok értelmiségi, diplomás elit vándorol ki Nyugat-Európába vagy USA-ba post-doc vagy esetleges oktatói ösztöndíjjal. Oda is nagy igény van a tudásból...

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#97) #97623552


#97623552
törölt tag

Őszi szünet: 3 nap, mert mindenszentek szabadnap a hétfőt meg ledolgoztuk ugye mi is...
Téli szünet: 5 nap
Tavaszi szünet: 2 nap mert a péntek meg a hétfő mindenki másnak is szabadnap
Nyári szünet: július 1-augusztus 21
Tanárok kötelető óraszáma heti 22-26+6 óra amit bent kell tölteni a suliban. Az biztos, hogy ennyiből normálisan megélni nem lehet. Azt el se bírom képzelni, hogy Pesten hogy fizet ki egy tanár albérletet meg bkv bérletet stb...

[ Szerkesztve ]

(#98) hNp88 válasza Lauda (#77) üzenetére


hNp88
aktív tag

"alkatrész kiszállítóként 120 nettót és csak jogsi kellett hozzá+alkatrész ismeret. Az eladók kaptak 160 nettót."

csak nem fosix? :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#99) Lauda válasza hNp88 (#98) üzenetére


Lauda
félisten

:N A másik nagy. :D

(#100) Nekomajin válasza #97623552 (#97) üzenetére


Nekomajin
aktív tag

Az utolsó mondat az igazán durva. Amikor 25-30 éves fiataloknak lakótársakkal kell élni, mert egyedül nem tudnak kifizetni egy 30-40 négyzetméteres albérletet úgy, hogy szórakozásra, utazásra, szülőknek segíteni, félretenni is maradjon.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.