Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Degeczi válasza bigalanisfan (#93) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"a relé mennyit fogyaszt, amikor zárva tartja az áramkört"

típustól, kialakítástól függően 0,1-0,5W, vagyis elhanyagolható a gép fogyasztásához képest

(#102) Degeczi válasza Bibby (#84) üzenetére


Degeczi
nagyúr

egyrészt van, amikor a fene se akar várni, néha (én legalábbis) hajlamos az ember el is felejteni az áramtalanítást, és gondolj arra is, ha a gép magától fog kikapcsolni, pl. egy letöltés végén: olyankor csak ilyen automata módszer tud áramtalanítani

(#103) Degeczi válasza dokar (#90) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ha vki mindenképpen garantált feszültségmentesítést szeretne, konnektordugó állásától függetlenül, vehet kétkörös relét is, az sem sokkal drágább

(#104) eziskamu válasza #27483136 (#100) üzenetére


eziskamu
addikt

Ok, terheléssel nincs gond, de terhelés nélkül + még ha játszunk is a kapcsolóval ala Hülye Pistike, akkor megpunnyadhat a relé vagy inkább a gép :)
(vagy most jobban belegondolva mégsem, mert be van húzva a relé, és mindegy)
De akkor a diódák a vezérlő bemenetén kellenének (de most nem kell) a relének, a kondik meg mind a vezérlőjelnél, mind a vezérelt jelnél lehetnek.

[ Szerkesztve ]

(#105) Degeczi válasza András83 (#96) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem ugyanez, mert a géped azzal nincsen áramtalanítva (hacsak nem pl. egy asztali lámpa a master), ami egyrészt jelenthet akár 20W folyamatos fogyasztást is, táptól, alaplaptól függően, és ha netán vmi komoly tüske érkezne a hálózaton, haza is vághatja a kikapcsolt, de áram alatt lévő gépet
(fene tudja mennyit ér a "tüskevédős" konnektor védelme - persze az van, de jobb, ha nincs rá szükség)

(#106) zsopu


zsopu
tag

1. Aki ezt a kapcsolást nem tudja maga megtervezni, az ne kezdjen hozzá a barkácsolásnak.
2. Kiváncsi lennék hogy a kapcsolóban lévő lámpa mennyit fogyaszt. (mondjuk ki lehet kötni :D)

(#107) #27483136 válasza zsopu (#106) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ilyen helyre glimm-et tesznek "lámpának": elég neki néhányszor 10uA....1mA. (Ez van a fázisceruzákban is, nem is érzed az áramát.) Ergó, jobb, ha nem piszmogunk a kikötésével :)

(#108) misx


misx
senior tag

Az abszolút zéró fogyasztás, ha nem kapcsolod be a gépet, hanem mész mondjuk focizni... :D
Amúgy jók ezek a kikapcsolós hosszabbítók, csak már egyszer megszoptam vele, mikor az előző lapomon bedöglött az a kis elem, ami ugye áramtalanított állapotban megőrzi a BIOS beállításait, néztem is hova lett a tuning. ;]
Én is mostanában spórolok, ha elmegyek a géptől valamivel hosszabb időre mint a WC megjárása, akkor leteszem készenlétbe.

(#109) zsirfecske


zsirfecske
addikt

apc surgemaster elosztóm van, amiben 4 dugasz always on üzemmódú, 4 pedig a főkapcsolóval leválasztható. ez tök jól jön mert a router+kábelmodem mindig kell menjen (wifi illetve egyéb kábeles net), a többi eszköz viszont faszán lekapcsolható vele egy mozdulattal (ha nem felejtem el, hehe).

namost erre az ideális egy master-salve elosztó lenne always on-os túlfeszvédett lukakkal. ilyet tud valaki? nem barkácsot, hanem kész eszközt. tudom, össze lehet kombinálni 2 elosztóból csak az mégsem az igazi...

(#110) Degeczi válasza #27483136 (#107) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem is a fogyasztás miatt, hanem a kompakt fénycsövek fel-felvillanása miatt kötöttem ki ezeket a pici glimmlámpákat az él-világítós kapcsolókban: zavaró is volt este, és nyilván az élettartamuknak sem tett jót

(#111) Degeczi válasza zsirfecske (#109) üzenetére


Degeczi
nagyúr

(pedig még hasznos is lehet, ha csak az olcsóbb túlfeszvédő konnektort kell cserélned, nem a drágább, márkás master/slave cuccot)

(#112) #27483136 válasza Degeczi (#110) üzenetére


#27483136
törölt tag

Jah, értem. Ott én is kikötöttem. Nekem is villogott, mert szépen lassan feltöltötte a kondit az elektronikában, és beindult az elektronika egy pillanatra, villant egyet. És ezt játszotta.

(#113) Degeczi válasza #27483136 (#112) üzenetére


Degeczi
nagyúr

pontosan
az élvilágítós kapcsolókat ugyan szerettem, mert odakintről hozzánk nem szűrődik be a közvilágítás, így töksötét tud lenni éjjel - de erre jó megoldást adtak a konnektorba dugható LED-es irányfények: lényegesen jobban bevilágítják a környéküket, mint a korábbi glimmlámpás megoldások, éppúgy elhanyagolható fogyasztás mellett

(#114) KaZo


KaZo
csendes tag

Nekem egy Master-Slave-es, villámvédős hosszabbító van a PC-men, Volt vagy 7000 HUF (nak megfelelő euro) A masterbe a számítógép van dugva, a többi a slave-ekbe. Ha be/kikapcsolom a számítógépet, a hosszabbító be/kikapcsolja a nyomtatót, hangfalat, monitort, stb...
De ez egy olcsóbb, jó ötlet. Ha jól értettem: a kapcsolóval áthidalod a relé kapcsait, amíg fel nem áll a 12V, onnantól táplálja a tekercset behúz a relé és úgymarad, azaz a kör öntartó. (amíg a táp el nem veszi a 12V-ot)

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#115) dokar válasza KaZo (#114) üzenetére


dokar
addikt

Ha jól értettem: a kapcsolóval áthidalod a relé kapcsait, amíg fel nem áll a 12V, onnantól táplálja a tekercset behúz a relé és úgymarad, azaz a kör öntartó. (amíg a táp el nem veszi a 12V-ot)

pontosan :K

extra - SEXRay

(#116) gbal65 válasza tom235 (#61) üzenetére


gbal65
aktív tag

Kb 2k-ért lehet kapni túlfesz védős elosztót. Megéri :K Nekem látszik, hogy megsinylette az alaplapi elem a sok áramtalanítást :DD Azért felejti el 2-3naponta az időt :))

iPod Touch 6. gen., 10.2 <<>>DIY 2x50W Bipolar Transistor AMP w. Infinity Alpha 5 speakers

(#117) Degeczi válasza gbal65 (#116) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem a szokásos CR2032? fillérekért cserélhető

(#118) gbal65 válasza Degeczi (#117) üzenetére


gbal65
aktív tag

Gondolom giga p35be azvan :) majd veszek bele

iPod Touch 6. gen., 10.2 <<>>DIY 2x50W Bipolar Transistor AMP w. Infinity Alpha 5 speakers

(#119) Kolondrum válasza gbal65 (#116) üzenetére


Kolondrum
félisten

Lehet kapni de ha valaha 230v-on akarod megoldani a z UTP kapcsolatot akkor száműzni kell, én most próbálom teljesíteni a feltételeket. OFF-ba mert nem ide tartozik.

(#120) Findzs


Findzs
addikt

zseniális ötlet
le kellene védetned mert még valaki meggazdagszik belőle

én úgy szoktam megoldani, hogy kinyomom a szünetmentest

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#121) Kolondrum válasza Findzs (#120) üzenetére


Kolondrum
félisten

Hahó ez nem új dolog, szaladj föl hobbyelnikára vagy nézz be a lomex.hu-ra biztos van nekik is előre gyártott ilyen áramkörük. :W Én direkt nem írtam meg anno mert nem hoztam újat! Lehet h este van de az ilyen felmérgel.

Tudod mi lenne az új? Cosfi 1 <, na akkor nem itt ülnék hanem mennék a nóbelért.

[ Szerkesztve ]

(#122) luw2win


luw2win
őstag

hát... profi. le a kalappal grat :R

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#123) nyunyu válasza Kolondrum (#121) üzenetére


nyunyu
félisten

Tudod mi lenne az új? Cosfi 1 <, na akkor nem itt ülnék hanem mennék a nóbelért.

Azert max Wolf dijat kaphatnal, ha be sikerulne bizonyitani, hogy a cos nem korlatos alul/felul.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#124) nyunyu válasza Kolondrum (#119) üzenetére


nyunyu
félisten

Lehet kapni de ha valaha 230v-on akarod megoldani a z UTP kapcsolatot

Powerline, vagy hogy a francba hivjak, abszolut megbizhatatlan, erdemesebb WiFi-ben gondolkodni.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#125) Findzs válasza Kolondrum (#121) üzenetére


Findzs
addikt

engem meg az ilyen nagyképű viselkedés idegesít fel mint a tied :W
nekem újdonság meg még több ezer hozzá nem értő emberkének, nem kell rögtön bunkózni, lehülyézni a másikat

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#126) kpal


kpal
veterán

szép irás ,és hasznos :R :K

(#127) Kolondrum válasza nyunyu (#124) üzenetére


Kolondrum
félisten

Vasbeton födém? :D Alig van jel pedig pár méterre vannak egymástól a cuccok. Marad a powerline.

Findzs! Csak h lásd mennyire gonosz tudok lenni: Ennyire egyszerű megh***ni a népet? ;]

[ Szerkesztve ]

(#128) Hugo85 válasza Kolondrum (#127) üzenetére


Hugo85
aktív tag

"Vasbeton födém? Alig van jel pedig pár méterre vannak egymástól a cuccok. Marad a powerline." - szerintem a Hilti is átviszi egy kedves 80 centis fejjel. Azon át egy UTP, és nem kell a 230-on LAN-al szenvedni, és rakhatsz fentre is egy wi-fi AP-t. Nem is beszélve arról, hogy az olyan rendszerek elég drágák voltak amikor anno láttam, és gondolom nem filléres most sem :N

(#129) Kolondrum válasza Hugo85 (#128) üzenetére


Kolondrum
félisten

A TE-72-es biztos! HA meg vasat fog akkor sincs baj eltöri a kezed vagy a akármi! :C
Tudod a baj az h semmiféle barmolás nem megengedett, ergo festés minden marad. Netgaer XE104-es lesz 2 db aztán meglátjuk. Csak rá kell bólintani itthon.

(#130) Kolondrum válasza Hugo85 (#128) üzenetére


Kolondrum
félisten

Gyenge a jel? Akad az adás? Szakad a net? Itt a megoldás! Az ön otthonába is! Meglepetések helyett..... >>:[link] :DD

(#131) nyunyu válasza Kolondrum (#127) üzenetére


nyunyu
félisten

Vasbeton födém? :D Alig van jel pedig pár méterre vannak egymástól a cuccok. Marad a powerline.

Ami mar a szomszed szobaban sem veheto :DDD

AP-bol meg rendeset kell venni, nem ilyen 10-20k-s SOHO bovlit, esetleg valami kulso antenna sem arthat a gyari botok helyett.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#132) eziskamu válasza Kolondrum (#130) üzenetére


eziskamu
addikt

Bakker mi van ebbe? Takarmánydaráló motorja? :DDD

(#133) Kolondrum válasza nyunyu (#131) üzenetére


Kolondrum
félisten

Itt emeletekről beszélünk nem szobákról.

(#134) didyman válasza #27483136 (#100) üzenetére


didyman
őstag

1N4148/4001 maximális záróirányú igénybevétele miatt nem alkalmas ide.
A peremfeltételt tekintve igazad van, de egyrészt az elektronikában nem bízzuk a véletlenre egy nem igazán lekövethető esemény lefutását, másrészt arról van szó, hogy akarod-e csökkenteni egy ilyen esemény kockázatát +10Ft ráfordítással?
A táp egyébként nem képes lenyelni ezeket a tüskéket, felépítéséből fakadóan.
A párhuzamos kondi itt nem véletlenül pár nanós fólia, a méteres kábel másik végén lévő elkó minden, csak nem alkalmas relé által keltett tüskék elnyelésére.
A sokezer mikrónyi kondik által kikapcsolás után tartott energia egy általad taglalt lezárásokkal, áramokkal megáldott rendszerben pedig bizony meredek változást fog produkálni. Megint olyan dolog,amiről beszélni lehet, de mérni én sem, te sem mérted. Én meg már láttam kimúlni relétől tápegységet, ilyen alkalmazásban. Ez viszont épp elég érv, hogy ne 10Ft felett tartsunk elvi vitát olyan dologról, ami relé mellett elég alapvető.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#135) didyman válasza Degeczi (#110) üzenetére


didyman
őstag

Minimális a hatása, spontán elektronáramlás bármikor ki tud alakulni bennük, anélkül, hogy az elektródok izzanának. Egy életet elmennének úgy. Ha az elektronika is beindul, akkor mondjuk az hümm, de ez is az olcsó szarokra jellemző, amelyekben előfűtés helyett az oszcillátor indulásakor elhangolt állapotban egy nagyobb impulzussal indít. Ahol előfűtés van, ott csak spontán "hunyorgás" tud kialakulni.

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#136) eziskamu


eziskamu
addikt

Egy sima relét mekkora (kondi)kapacitással lehetne úgy 10 mp-ig behúzva tartani?
Olyanra gondoltam hogy a vezérlő feszkó átjönne egy diódán és utánna a vezérlő feszültséggel lenne párhuzamaosan kötve pár elko,
hogy mondjuk ilyen Gigabyte-s ki-be kapcsolásoknál ne dobja el magát a rendszer azonnal.
Tudom van pár bökkenő . Ha lassan változik a feszkó lefele, akkor bizony lehet, nem egy pillanat alatt enged el a relé, csak meglazul a kapcsolat és tönkreteheti megát a relét vagy a tápot ez a gyenge kontaktus.
Mondjuk az lenne a jó,
ha 10-9 V alatt kisütné valami a kondikat (vagy ha ez hülyeség), esetleg bontja a kapcsolatot (még egy relé :F :N vagy) valami félvezetős áramkör.

(#137) #27483136 válasza didyman (#134) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nézd, ezért tévedsz, lerajzoltam:

Működés (legalább aki nem tudta miről van szó, az is látja, azt leszámítva, hogy arról beszéltünk, hogy plusz egy relé kontakt szakítja az N-t is):

S1 megnyom, táp feléled, behúzza a relét, innentől S1-et elengedheted.

Leálláskor:
A./
-Vegyük ki az 1 ohmosat, a diódát, a "sok-kondit". Kikapcs, megszűnik a táp, a tápkondi lassan kisül, néhány másodperc alatt lecsökken a feszültsége 0-ra, a relé elejt, a kondi miatt nincs indukció, DE a kondi sarkain egyébként sem változhat ugrásszerűen a fesz, de itt az fel sem merül.
-Betesszük a sok kondit, ugyanez, csak minden még sokkal lassúbb, tehát még biztonságosabb. (A "sok kondi"= az alaplap+VGA+procitáp+vinyó kondijai.)

B./
-Csak az 1 ohmos R1 van benn, ami reprezentálja a CPU, alaplap, vga, stb fogyasztását. (12A a 12V-os ágban=1ohm) Táp lekapcsol, de nincs kondi, a relé árama HIRTELEN szakad meg. Indukál: vagyis a 10mA tovább akar folyni, lesz, ami lesz. Folyik az 1ohmon keresztül és 10mA*1ohm=10mV (AZAZ 10mV!!!!) túlfeszültséget okoz. Azaz talán kisebbet, mint a táp zaja.

D./
-Diódát betesszük: ki se nyit, mert 10mV indukció vs. dióda 650mV nyitófesze.
Miért nem elég ide a 100V-os dióda 12V-on záróirányban?
Minek kell a dióda, ha ki se nyit?

A gépben egyszerre ott van az A és a B pontban leírt "védelem", ami külön-külön is elég lenne.

(#138) eziskamu válasza eziskamu (#136) üzenetére


eziskamu
addikt

Ja meg még az is gond, ha túl nagy a kapacitás, mert leterhelheti a tápot indításkor. Asszem erre meg a kondikkal sorba kötött ellenállás a megoldás, bár már így is rosszul állunk, mert a dióda is csökkenti a feszkót, és az ellenálláson is esik valamennyi (töltéskor és kisütéskor).

(#139) eziskamu válasza #27483136 (#137) üzenetére


eziskamu
addikt

Hűha, ha már a normális működéshez is ennyi sok kondi áll rendelkezésre, akkor az én ötletem már eleve hülyeség. De esetleg még szilárdtest relével működhet a dolog. Vagy nem?

[ Szerkesztve ]

(#140) #27483136 válasza eziskamu (#139) üzenetére


#27483136
törölt tag

A táp ledjének halványulásán lehet látni, hogy megy el a 12V.
Általában jellemző, hogy egy 12V-os relé meghúzott állapotból akkor ejt el, ha 0,5-1,2V-ra esik le a sarkain a feszültség. Akkor már a LED nem is világít a házon, mikor kattan.
De, ha hirtelen akarod elejtetni, akkor egy kis elektronika kell már.

(de ha Te még beépítesz plusz kondit, az már nem szoroz-nem oszt semmit)

[ Szerkesztve ]

(#141) eziskamu válasza #27483136 (#140) üzenetére


eziskamu
addikt

De rendesen visszahúz?
Nekem mindegy, hogy gyors vagy lassú, csak ne szikrázzon belül és a táp se dögöljön be. Valamint 10 mp-t mekkora kapacitással lehetne áthidalni?

(#142) dokar válasza eziskamu (#141) üzenetére


dokar
addikt

te ezt a 10s-t hogy gondolod? megnyomod, feltölti a kondit, a kondi pedig 10s ideig meghúzva tartja a kört? olyat akarsz, hogy ne kelljen nyomva tartani rövid ideig sem?

extra - SEXRay

(#143) eziskamu válasza dokar (#142) üzenetére


eziskamu
addikt

Nem, olyat akarok, hogyha egy Gigabyte lapon olyat állítok a bioszba, ami miatt áramtalanítja majd újra bekapcsolja magát a gép (szokása a Gigabyte lapoknak), még ne oldjon le a kapcsoló.

(#144) #27483136 válasza eziskamu (#143) üzenetére


#27483136
törölt tag

Hali!
Általában: egy 12V-os relé (ami ide jó) tekercsellenállása 200-500ohm.
Ha 1000uF-os kondit teszel vele párhuzamosan 0,2....0,5mp jön ki.
(T=R*C)
Mivel viszont a relé még 1V körül is be van húzva, ennek az 5szöröse igaz kb.: 1...2,5mp.
(Megméred a tekercsellenállást, ez alapján tudsz számolni, arányosan)
Diódát beteszed az egésszel sorba.....

(#145) eziskamu válasza #27483136 (#144) üzenetére


eziskamu
addikt

Akkor kell pár darab 16v-s 3,3k uF-es kondi oszt jól van :) .
Most jutott eszembe. Kellene még egy zöld led is egy megfelelő ellenállással sorbakötve (meg lópikula cintányérral :) ) hogy jelezze mikor kapta meg vezérlés a feszkót. De valahogy úgy klellene méretezni, hogy csak akkora feszkónál világítson aminél tényleg behúz a relé (bár gondolom az szgép tápja nagyon kis kséssel áll be a megfelelő feszkókra nulláról)

(#146) Hát Én...


Hát Én...
csendes tag

Nagyon tetszett ez az "önkioldó, önmegtartó" áramkör! Ezt szerintem forgalmazni kellene!

(#147) #27483136 válasza eziskamu (#145) üzenetére


#27483136
törölt tag

Sztem az a legegyszerűbb, ha simán a 12V-os ágra egy LED egy soros 1kohmos ellenállással, ez jelzi, ha megy a táp. (De ez kb az, mint a házon lévő tápLED...., bár azt a BIOS kapcsolgatja.)
Másik lehetőség egy 230V-os Glimm-lámpa a kapcsolt 230-as ágra, az meg a relé behúzott állapotát jelzi.
A relé tekercsével párhuzamosan kötött LED+1k nem biztos, hogy jó neked, az nem feltétlenül mutatja a relé állapotát (előbb elalszik a LED, mint elejtene a relé, és változik a fényerő is, ....meg fölösen fogyaszt a kondiról.)

[ Szerkesztve ]

(#148) eziskamu válasza #27483136 (#147) üzenetére


eziskamu
addikt

Csak a Glimm-lámpa akkor is világítana amikor nincs behúzva a ralé, csak be van nyomva a gomb. Igazábol ez olyan lenne mint pl a konvektorokon a ledek, hogy mikor érdemes elengedni a gombot.
Amúgy inkább kisérletező vagyok ezért megnéztem ha egy 2500 és egy 3300 uFarrádos kondit párhuzamosan kötök, akkor az egy régi Omron 230V 5A relét, aminek a tekercsének ha jól mértem a piacos multiméterrel 250ohm volt az ellenálása, 3 másodpercig tartott életben, igaz nem volt áramkorlátozó ellenállás a kondikkal sorbakötve, de ahogy hallottam érdemes lenne azt is használni ha nagyobb kapacitást dobok össze, nehogy indításkor rövidzár keletkezzen, bár valaki mondott valamit a termikus ellenállásról, de hogy pontosan mi az és hogy jön ide azt én nem tudom, Teccikérteni? :)

[ Szerkesztve ]

(#149) #27483136 válasza eziskamu (#148) üzenetére


#27483136
törölt tag

Mivel Te a kondit a 12V-os ágra teszed, ahol már eleve van 10-20.000uF-nyi kondi, meg tud vagy 25A-t, áramkorlátozó ellenállással nem kell foglalkozni. De, ha nagyon akarod beteszel 1-10 ohm-ot. Az elhanyagolható a relé ellenállásához képest, és késleltetni is csak néhány millisecundumot fog (Az omron relé kb 70-80% névleges fesznél húz.... itt megkeresheted )
A LEDet pedig tegyed a 12V-os tápágra az 1k-s ellenállással, ahogy fent írtam: mikor kigyullad, elengedheted a nyomógombot.

[ Szerkesztve ]

(#150) eziskamu válasza #27483136 (#149) üzenetére


eziskamu
addikt

Köszi. Nem azt a relét akarom használni, egy régi UPS-ból műtöttem ki csak teszteléshez/kísérletezéshez, valami "energiatakarékosabbat" keresek /veszek majd.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.