Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Hatalmas +1

(#2) ergoGnomik


ergoGnomik
tag

szóval az architektúra ugyanaz: GCN 4.0
És te lennél az első aki leugatná őket a sugárkövetés hiánya miatt. :D

kicsit át kéne alakítaniuk...
Ja. Nyilván a TSMC 6nm a GloFo 14nm halfnode-ja, biztosan menni fog az, mint az ágybavizelés. :D

És mi garantálná a egy 6nm-es waferen aminek az ára mostanra már lement $5-6000 környékére ~670 működő chip gyártódna ami $8/chip kijelentésedet? Ehhez feltételezhetően extra kapacitást kellene lekötniük, ami gondolom "kicsit" módosítja az árat és nem lefelé. Továbbá valahol a végárban érvényesíteni kellene a megmunkálási technológiák közötti portolás és az áttervezés költségeit is, szóval a 149 dolláros álmod valahogy nem nagyon tűnik reálisnak. :(

(#3) fLeSs válasza ergoGnomik (#2) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Egy $150-os 1080 szintű kártyán nem nézné az emberek többsége, hogy tud-e RT-t. Legalábbis engem nem érdekelne. Ehelyett év elején kaptunk egy 6500 XT-t ami ennek a sebességnek a ~66%-át tudja 4 GB memóriával és 4 PCIe sávval $200-ért.

A megvalósítás nem az én dolgom :D A 670 db chip egy wafer kalkulátorral jött ki 8.95 mm x 8.95 mm-es méretekkel, 0.07-es defect density-vel.

Az írást frissítettem egy kis kalkulációval, az AMD és az AIB-ok profitja is meglenne ezen a kártyán, a tervezési költségeket ki tudnák gazdálkodni csak ahhoz ne scalper árakon rakják a boltok polcaira.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#4) huskydog17


huskydog17
addikt
LOGOUT blog

"szóval az architektúra ugyanaz: GCN 4.0"

Isten őrizz! A GCN-eket el kéne felejteni örökre, szép volt jó volt 6 évvel ezelőtt, ma már egy nagyon rossz vicc lenne. Nézd csak meg a 200 dolláros herélt RDNA2-es RX 6500 is egy rakás hulladék volt, nem véletlen fikázta mindenki nem csak a 4 PCI-E sáv miatt, hanem a megvágott (vagy inkább kivágott?) multimédia motor miatt is.

Na most a Polaris még az RX 6500-hoz képest is el van maradva dekóder fronton, ugyanis még a VP9-et sem ismeri (még a GCN 5 sem), nemhogy az AV1-et. Egy 150 dolláros új VGA, ami kb. 8-10 évvel le van maradva multimédia fronton (már 2016-ban is elavult volt a Pascal-hoz képest) finoman fogalmazva totál értelmetlen pénzégetés lenne. Nézd meg az Intel Arc szériát, ahol a 100 dolláros A310-es is kapott teljes értékű AV1 enkódert és dekódert.
Az AMD-nek az RDNA3-as multimédia motort kéne használnia ebben a fiktív 150 dolláros VGA-ban, de nem úgy ahogy az RX 6500 és 6400-ban, hanem butítás nélkül, és legalább 8 kivezetett PCI-E sávval.
Jelenleg az a nagy szomorú helyzet, hogy az "újonc" Intel az egyetlen, amely hozott a piacra friss HTPC kártyát (A380), a piros és zöld oldal jelenleg nem tud ezzel versenyezni. Az árérzékeny szegmensben sokkal fontosabb a fejlett multimédia képességek, mint a csúcskategóriában.

Ha 150 dollárért az AMD csinálna egy olyan VGA-t, ami hozza az RTX 2060 tempót legalább 8 GB GDDR6 VRAM-mal, legalább 8 kivezetett PCI-E sávval és vágatlan RDNA3 multimédia motorral (enkóder és dekóder), 100 Watt alatti max fogyasztással (szerintem 75 Watt alá is le tudnák vinni 6 nm-en), arra én is azt mondanám, hogy igen, az egy piszok jó termék lenne. Igazából régi arch-ot nincs értelme újra kiadni, RDNA3 arch-al viszont csúnyán oda tudnának pörkölni az RTX 3050-nek minden szempontból, onnantól a 3050-es teljesen értelmét veszítené, ott az NV már lépne valami látványosat.

Egy újabb RX 6500/6400-as blamára azonban semmi szükség. Az a kettő RDNA2-re épült, de hiába mert annyira szarrá volt vágva, hogy ipari hulladék mindkettő, ezért lenne fontos, hogy ez 150 dolláros fiktív VGA teljes értékű RDNA3 legyen, máskülönben nincs értelme kiadni. Az Intel 100 dolcsiért is hozott RT-t (A310), így igencsak gáz lenne, ha a piros oldalon az új 150 dolcsis VGA nem tudja, PR szempontból lenne öngyilkosság, teszem hozzá sajnos. Igen, az A300-as szériában sincs értelme az RT-nek, tudom, de ha az Intel hoz 100 dolcsiért egy feature-t, akkor a pirosak 150-ért miért nem. Ezt lovagolnák meg nagyon sokan. Az RX 6500/6400 nagy hibája is az volt, hogy RT helyett a multimédia motorokat dobták ki, fordítva nem lett volna ekkora gond.

Csak úgy tudnak rápirítani az NV-ra, ha jó energiahatékonyság mellett hoznak jó teljesítményt és feature set-ben sincs elmaradás a konkurenciákhoz képest. Ezt csak RDNA3-al lehet megtenni.

Az Intel (A380) 140 dolcsiért hozott a piacra 96 bites VGA-t 6 GB GDDR6 VRAM-mal, 8 kivezetett PCI-e sávval, és a piac legfejlettebb, teljes értékű multimédia motorjával (benne AV1 enkóder és dekóder is) és még RT támogatással is. Az AMD-nek ezt is meg kéne ugrania a fiktív 150 dolláros VGA-val, sehol nem lehet kevesebb, máskülönben egy újabb értelmetlen pénzégetés lenne. Amúgy ez vágyálom marad, hiszen az AMD nem csak a 300 dollár alatt kategóriát engedte el, hanem a piaci részesedésért folytatott küzdelmet is. Az utolsó próbálkozás a piac szerzésre a Polaris volt, azzal sikerült is, de azóta nekik jó a 15-20%, hozzáárazzák magukat az NV-hez és kész.

[ Szerkesztve ]

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#5) KISDUCK


KISDUCK
addikt

Hát így jobban megérné 9600 pro-t gyártani, mert az csak 60 millió tranzisztor volt és még úgy is megérné ha a memória a chipre lenne helyezve. Mehetne mindenhova, telefonba, kenyérpirítóba, okosórába, hűtőbe, usb stickre, lázmérőbe. :D
Amúgy érdekes lenne megnézni, hogy mai gyártástechnológiával mekkorák lennének a régebbi alkatrészek.

(#6) -KP-


-KP-
addikt

Az írás jó, de szerintem utópia. A legtöbb IT gyártót vizsgálat alá lehetne vonni rejtett kartellezésért. Mikor volt utoljára olyan, hogy egy gyártó jelentősen aláment árban a többinek? Már jó pár éve az van, hogy ha egy gyártó pofátlanul áraz valamit, a többi kb. hozzáigazodik.

De az írással amúgy egyetértek. Jó lenne egy olcsó népkártya, ami le tudná váltani a GTX1060-at.

[ Szerkesztve ]

(#7) -KP-


-KP-
addikt

Mondjuk annyit hozzátennék, hogy mivel AMD kártyáról van szó, úgyse fogyna nagy számban, tekintve mennyire nvidia pártiak a gamerek. Korábban is anno hiába volt sokkal jobb kártya egy rx470/480, a userek mégis inkább 1050Ti-t vettek. Szerintem az RX6600/6600XT is elég jó lett árcsökkenés után, és az emberek mégis inkább az Nvidia kártyákat viszik.

(#8) fLeSs válasza huskydog17 (#4) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Látom az Intel máris szerzett magának egy kis mindshare-t. :D
Az A380 olcsó és jók a multimédiás képességei, cserébe nagyon lassú (RX 6400 szint), játékra alkalmatlan 1080p low felett. És összesen egyfélét (Asrock) lehet kapni.
A hipotetikus kártyám olcsó és játékban "gyors" (a jelenlegi alsó kategóriához képest), cserébe multimédiában elavult.
Te egy HTPC-s fejével gondolkodsz, én meg egy gamer fejével raktam össze ezt a kártyát.
Sztem nem lehetne ennyire olcsó is, gyors is és fejlett is. Kettő a háromból.
(btw nekem RX 470-em van ergo a youtube VP9-es videóit a procim hajtja, és eddig nem haltam bele :D )

A Navi24 (6500XT/6400) 6nm-en 107 mm2 és csak 64-bites, 5.4 milliárd tranzisztor vs Polaris 5.7 milliárd tranzisztor 256-bites memvezérlővel. Szal nem értem mire ment el rajta az a sok tranzisztor, sebességük nagyon hasonló úgy, hogy a Navi24 2.3+ GHz-en jár, a Polaris meg 1.3+ GHz-en.
A Navi24 egy elb@szott chip. :D

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#9) fLeSs válasza -KP- (#7) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Tőlem elkészítheti ezt a kártyát az NV is :D csak ők alapból nem fognak ilyet meglépni.
Igazatok van abban, hogy most már az AMD sem pályázik az olcsó szegmensre, éppen ezért ez csak egy gondolatkísérlet.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#10) -KP- válasza fLeSs (#9) üzenetére


-KP-
addikt

Szerintem az AMD úgy van vele, hogy nem ad ő se jó kártyát olcsón. Aki olcsón jót akar, vegyen konzolt. Úgyis ők adják a belevalót.

[ Szerkesztve ]

(#11) fLeSs válasza -KP- (#10) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Ezzel az a gond, hogy konzolon sok mindent nem lehet megtenni amit egy PC-n igen, szóval nem mindenkinek alternatíva a konzol. Nem beszélve egy rakás régebbi vagy éppen "niche" játékról ami nincs is konzolon.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#12) -KP- válasza fLeSs (#11) üzenetére


-KP-
addikt

Jó de ez kinek gond? Neked, vagy a gyártóknak? :)

(#13) Gave válasza fLeSs (#11) üzenetére


Gave
addikt

Mondjuk ez valószínűleg a probléma része is egyben, hogy visszafelé is kell garantálni valamilyen szintű támogatást. Szoftveres támogatás is viszi tőlük a pénzt. Több a proxy dilemma is az OS support stb miatt mint konzolon.

Én ott tartok, hogy a 20-25% inflációk mellett, még a 250-300 (+10% per doboz/hűtés) USD vállalható lenne. Ennyiért ha adnak majd egy ~4050S OC (3060Ti) szintet, szerintem az elfogadható lenne.

A probléma az idő, mire eljutunk oda, hogy ez a szint még pont jó lenne, megjelenik 1-2 új húzó cím vagy RT Remake ahol már megint kellene majd a +1 szint :( , ami persze +150 USD lesz. Gondolom nem akarnak még egyszer és főleg önként belelépni egy 1060 6GB @ FHD szituációba.

Ha jól sejtem valamilyen nyomás az AMD-n is van konzolok miatt, esetleg még a panel gyártók miatt is. Még azt is el tudom képzelni, hogy úgy kapták meg a konzol dealt, hogy konkrétan x ideig nem adhatnak ki jó perf/ár dVGAt....persze ez már az árnyalt biznisz gondolkodás, de nem akarom senki lelki békéjét felkavarni. :D

A skalperes shitvihart kellene felszámolni, mert rövid távon az hozna egy kis józanságot az árak átláthatóságában. Azok a mackók akik megveszik x3 áron is elmehetnének a francba, gondolom megér nekik ennyit, hogy ki lehet posztolni valamelyik antisocial médiába :D. "Nekem vvvvaaaan" címmel

(#14) MasterDeeJay válasza huskydog17 (#4) üzenetére

Most nézem mi ez a VP9, ki is fogom próbálni a régi kártyáimon. Ahogy nézem a nagy kártyám (tesla M40) nem tudja de a kicsi Quadro M2000 meg igen én meg beállítottam a chrome/youtube gyorsítást a nagyra ezek szerint hiba volt.

(#15) huskydog17 válasza fLeSs (#8) üzenetére


huskydog17
addikt
LOGOUT blog

Nem kizárólag HTPC szempontból nézem. Egy játékra kihegyezett kártya HTPC-ben is lehet kiváló, tehát attól, hogy egy kártya nagyon jó játékra, nem kellene kizárnia a HTPC képességeket és ez lenne a normális, pontosabban a Navi24 érkezéséig ez is volt a "normális". 2012 óta minden gamingre épített VGA-ban volt dekóder és enkóder (a 80 dolláros GT 1030 nem számít, mert az kizárólag HTPC célból készült, nem gamingre, ezért nincs benne enkóder, de a dekódere érintetlen, ugyanazt a dekódert kapta, mint az akkori csúcs VGA, a GTX 1080Ti), kivéve a Navi24-re épülő förtelmeket. Az enkóder és dekóder gyakorlatilag az architektúra része, az Intel A300-as szériát csak amiatt hoztam fel, mert azok tökéletesen rámutatnak arra, hogy abszolút semmi értelme megvágni a multimédia képességeket egy VGA-ban. Ha még a 100 dolláros A310-ben sem érte meg anyagilag megvágni a multimédia motorokat, akkor a fölötti árszegmensben sincs semmi értelme, azaz a Navi24 kizárólag csak az AMD vásárlók sz*patását célozta meg, másra nem jó (mondjuk az AMD már tapasztalat abban, hogy jól megsz*patja a saját vásárlóit). ;]
Tehát gaming miatt nincs értelme kivágni a multimédia motorokat, azok az architektúra része, azokat egyszerűen ott kell hagyni és kész, senkit nem fognak zavarni, épp ellenkezőleg. Tehát a multimédia motorok kivágásával vagy megvágásával semmit nem spórol a cég, cserébe a termék megítélése a független tesztelőknél finoman fogalmazva nem lesz pozitív (Navi24).
, úgy viszont nincs értelme kiadni. Az AMD is rámutatott arra amit írtam, hiszen 2017-ben kiadták a legolcsóbb "gaming" VGA-t a 80 dolláros RX 550-et. Érdekes módon, akkoriban 80 dollárba belefért nem csak a 8 PCI-E sáv, 128 bit memvezérlő, de teljes értékű enkóder és dekóder is. Akkor ma 150-200 dolláros VGA-jukba is férjen bele.

Tehát röviden, tömören: a multimédia képességek megvágása teljes értelmetlen és felesleges, az kizárólag a vásárló sz*patására jó, de ha érintetlenül hagyják, azaz nem vágják ki/meg, akkor nagyon sok felhasználónak lesz nagyon hasznos. Ezek a képességek minden gaming VGA-ban alap feature volt, továbbra is ennek kéne maradnia.

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.