Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) hcl válasza DeFranco (#138) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" ha a winnel problémám van, akkor arra a megoldást 2 perc - 15 perc időintervallumban megtalálom, "
Na akkor meséljek olyat, amire a MS support se találta napokig?
érted, ez megint nem OS, hanem problémafüggő. Winen is rendszeresen jönnek userek olyanokkal, hogy hajad égnek áll, és fogalmad nincs, mi baja.

"öreg vagyok már bitbohócnak használni szeretném a rendszert és erre így van legegyszerűbben módom."
Én ezért nem használok wint. Igen, van, amit Linuxon bonyolultabb - jellemzően olyasmi, amit átlaguser nem csinál - de ha azt egyszer belövöm, akkor úgy marad. Nekem inkább ez jelenti a stabilitást.
Ugyanakkor mi van? Ja, öreg vagy. Én sem vagyok fiatal, de én még emlékszem arra, hogy nem úgy születtem. Ahogy te sem. Márminthogy nem a kisujjadból szívtad a Windowst sem, abba is beleraktál sok energiát, és van tapasztalatod. Ugyanezt meg lehet tenni mással is. Ha magad nem akarod, az a te bajod, de azt pls. ehinni, hogy nem szar valami azért, mert te nem vagy hajlandó megérteni :D

"példája mindenkinek van arra hogy a mittom madam egzotik problémára hogy adta el a gépe veséjét a feketepiacon a winfoschßss a oslux meg pipamocsokkal bekente hozott rá lapulevelet és bekötözte kukoricacsuhéval, ezek mind hűvös regék de én azt tudom mérni hogy nekem mennyire cosy a nappali."
Rendkívül összefüggő mondat, de mi a halált jelent.

"van egy szubjektív állítás meg egy sztori alapú érvelés objektívre hangolva. kevés."
Ez egy úgynevezett "példa" volt.
Az van, hogy az átlagos user azt sem tudja, milyen oprendszert használ. Mindegy, mit teszel elé, nem tud mást, mint amit begyakorol. Innentől irreleváns, melyiken könnyebb megoldani problémákat, mert úgyis segítséget fog kérni - innentől viszont megbízhatóbb egy Linux. (Ez meg nálam tapasztalat - dolgoztam eleget mind a két oldallal.)

"Nem akarok hupon lógni napokat, bődület verbálönkielégítős threadeket olvasni 1001 tippel hogy mire sudózzak meg"
S ha ugyanez winen van, akkor azzal nincs gond? Mert azt azért hadd ne higgyem, hogy csak olyan bajod volt eddig, amit Winfoson 3 perc alatt meg lehetett oldani (vagy nem találkoztál még igazi userekkel :D )

"Ez winen sokkal-sokkal egyszerűbb, le van szálkázva, meg van nyirbálva, szereti őket a gugli nem érdekel, de ha beírom hogy windows10 mouse scroll stick bug akkor lesz az első oldalon 10 releváns találat"
Vagy nem. Szintén általánosítás.
Nem mellesleg én is nem egyszer kérdeztem már olyat Windows fórumokon, amire senki nem tudott semmit. Oszt'? Senki nem fogja helyetted tudni. A baj az, hogy a MS support sem feltétlen, ami egy fizetős OS-nél minimum ciki :D

"Ezt kellene tudni a linuxnak ahhoz hogy eljöjjön a linuxévi de nem tudja. "
Érdekes, nálam tudja. Felteszek egy Ubuntut, megy, csinál mindent. Meg egy rakás embernél itt a fórumon.

Amúgy ettől függetlenül egyre többen jönnek rá arra, hogy nem csak Windows van, pont a Sh4dow által említettek miatt. NAS, home szerver, Raspi, stb. - nem véletlenül kezdte a MS hirdetni, hogy ingyenessé akarják tenni a desktop Windowst.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#202) Jesus_Shaves válasza hcl (#201) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

Linux megismerésében a legnehezebb lépés a Windowson tanultak elfelejtése. De így ~15 év Windows huszárkodás után azt tudom mondani, teljesen megéri. Pedig még csak informatikus sem vagyok.

(#203) btprg válasza hcl (#31) üzenetére


btprg
senior tag

Én most, 2019-ben, is XP-t használok, csak hogy idegesítselek :D Nemrég találtam egy elég új Advanced Chrome build-et is, ami még működik XP-n, mert a böngésző kb. az egyetlen szűk keresztmetszet az általam használt dolgok közül.

(Munkahelyen meg Windows 7 van.)

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#204) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Az éjjel a Windows megörvendeztetett az októberi nagy frissítéssel. Kb. három óráig tartott neki -- csak tudnám, hogy ezt miért nem tudja előre megbecsülni. Az, hogy hosszabb ideit tarthat, nem sokat ér.

Most viszont azon tépem a hajam (nem sok van már...), hogy kismillió beállításomat alapra állította vissza, hogy rohadna meg! Na, ezt konkrétan nem értem, hogy mégis miért.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#205) nullpoint válasza MaCS_70 (#204) üzenetére


nullpoint
senior tag

Mingyá' jön egy Win10 hívő és megmondja hogy biztos a te hibád :D

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#206) CPT.Pirk válasza MaCS_70 (#204) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ismered az orosz borotválkozó automatát ami minden arcformára jó? Azt úgy éri el, hogy az első használat után mindenkinek azonos lesz tőle az arca ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#207) hunluki válasza MaCS_70 (#204) üzenetére


hunluki
senior tag

Remélem idén októberre már használható lesz mire hozzám is elér :)

(#208) hcl válasza btprg (#203) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ugyan te tudod, de mondjuk arra szerintem az nem jár be, ami nem akar :D

@MaCs_70 : Nem tudja, mi van telepítve, mit futtatsz, stb. Honnan tudná, mikorra lesz kész?

Mutogatni való hater díszpinty

(#209) PuMbA válasza hunluki (#207) üzenetére


PuMbA
titán

A többségnek rendben van. A cégnél bent azon dolgozok és itthon is már fent van 1,5 hónapja, szüleimnek 1 hónapja van fent :) Minden működik úgy, ahogy eddig működött.

(#210) MaCS_70: Az tényleg érdekes, hogy nullázta. Nálam már 2-3 frissítés óta nem nyúl semmihez a rendszer, csontra ugyanazokat a beállításokat áthozza. Az első nagy frissítésnél főként az adatvédelmi beállításokat resetelte nálam.

[ Szerkesztve ]

(#210) MaCS_70 válasza hcl (#208) üzenetére


MaCS_70
félisten

A kapcsolat sebességét egy pillanat alatt letesztelheti, az pedig, hogy mi van telepítve ő tudja a legjobban.
Nehogy már ne tudja megsaccolni, hogy 10 perc vagy 3 óra lesz a móka!

Az pedig, hogy pl. a programtársításokat miért nullázta lesz, még érthetetlenebb.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#211) orion1025


orion1025
őstag

Számomra az a vicces, hogy ennyi év után is még mindig tele van érdekességekkel, miközben egy globálisan az emberekre erőltetett szarról van szó, amit sok esetben nem lehet kikerülni.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#212) MaCS_70 válasza CPT.Pirk (#206) üzenetére


MaCS_70
félisten

... és ezt az állapotot minden további borotválkozás során karban is tartja! Csak semmi individualizmus, elvtársak! A saját társításait bezzeg tényleg meghagyta, csak a nem microsoftosokat irtotta ki... :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#213) hcl válasza MaCS_70 (#210) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A kapcsolat sebességét ja, de az sem semmi idő, amíg felmegy.
Hogy mi van telepítve - igen, a szoftverek neveit tudhatja, de hogy az mit fog csinálni az elkövetkezendő időszakban, és hogy mennyire fogja akadályozni, nem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#214) CPT.Pirk válasza MaCS_70 (#212) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Anno valami olyan magyarázat volt erre, hogy a Windows felhasználók nagyobb része nem ért igazából a rendszer használatához és nekik nagy segítség, ha visszaállnak az alapértelmezések. Ha jól emlékszem...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#215) emelhu válasza klambi (#60) üzenetére


emelhu
aktív tag

"a programjaik 60% nem is ment linuxon azt is emulálni kellett"

Mert mindenhol eszetlenül csinálják.

- Első lépés szoftverleltár, miket is használnak.
- Aztán sw. revízió, mik is kellenek valójában.
(Nagyon jó alkalom a folyamatok átvizsgálására és módosítási tervek készítésére)
- Az egyedi programok kiváltásának elindítása, win+linux alapú rendszerek bevezetése.
- Általános programok, pl. office lecserélése linuxon is futó változatra.
- Azokat a gépeket, amiken nem kiváltható programok vagy spéci eszközök, driverek futnak, meghagyni windows alatt.

Ha minden sw-nek elkészült és üzemben van a win+linux változata, átálltak az officekkal és más programokkal is és minden jól megy, akkor meg lehet kezdeni a gépek cseréjét, de kompletten, amíg a perifériák nem mennek a linuxal, addig nem cserélhető a munkahely vagy a perifériák cseréjével egütt kell megtenni.

Vagyis csak az előkészítés 2-3-5 év!!!

Mielőtt egyetlen gépet is átállítanának!

Egyébként is egészséges esetben egy munkahelyen csak pár ikon van, mögötte levelező, böngésző, libraoffice és egy spéci vállalati ügyviteli rendszer ikonja.
Az a baj, ha mindenféle egyébb marhasággal van teletömve egy gép!

Ha ez megáll, akkor lehet cserélni.

(#216) hcl válasza emelhu (#215) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Áh, eddig a legtöbb esetben nem jutnak el.
Vagy eljutnak, de akkor meg valamelyik szinten sumákolás van, és azért borul egy-egy részleg, vagy folyamat.

Mutogatni való hater díszpinty

(#217) hunluki válasza CPT.Pirk (#214) üzenetére


hunluki
senior tag

Nekem most ment fel egy update az említett 30/365 eltolásos beállítások mellett (kb4471324). TV-zés közbe pedig a kép elment mert visszaállt a "ha nem nyúlsz a géphez akkor 30 perc után lője le magát" beállítás az energiagazdálkodásban (hálózati megosztás-ról ment a film).

Nem azt mondom hogy világvége katasztrófa de ha beállítottam direkt anno hogy ne fél óra legyen akkor miért kell már megint okosabbnak lenni nálam...

(#218) urandom0 válasza CPT.Pirk (#123) üzenetére


urandom0
aktív tag

A szívemből szóltál, ember! Régóta keresek használható Dolphin alternatívát Windowsra, eddig nem találtam. Van ugyan konkrétan Dolphin for Windows ( (amúgy KDE 4-ből egy rakat program van Windowsra, 5-ből csak néhány), de nem megy olyan szépen, mint Linux alatt (sambát lassan tölti be, FTP néha egyáltalán nem megy...). A Clovert használom alternatívaként, de ez is csak tabos módot ad az explorerhez, semmi többet. Sajna ennek a KDE Windows dolognak elér korlátozott a használhatósága. A Kontact is megy, de kompromiszumokkal; lassú, és panaszkodik, hogy nincs a Nepomuknak megfelelő háttérendszer...

(#219) urandom0


urandom0
aktív tag

Én Linuxot használok 2016 óta, de én is azt mondom, desktopra egyelőre felejtős. Nekem jó, mert az én igényeim lefedi, jobban, mint a Windows, de aki túl akar lépni a facebook-word-movie háromszögön, az sok esetben falakba ütközik. És akkor csak otthoni használatról beszélünk.
Cég esetén még annyira sem képes kiváltani a Windowst, legfeljebb alapfeladatokra. A 10 éve AutoCAD-ben dolgozó mérnöknek nem mondhatom azt, hogy holnaptól LibreCAD van, ami negyed annyit tud, azt is inkompatibilisen. Miért ne használna AutoCAD-ot, ha az tudja, amit kell, és ismeri is? Olcsónak nem olcsó, az tény, de nem is akkora nagy tétel. És akkor még nem beszéltünk a CNC vezérlő programról, ami XP-től fölfelé semmin sem megy, a trainer programról, ami megint csak Windows only.

(#220) Jesus_Shaves válasza hunluki (#217) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

Két monitor és egy TV van a gépre kötve, utóbbit a kanapéról szoktam nézni. Folyamatosan csinálta, hogy lekapcsolta a kijelzőt (csak a TV-t) bármilyen energiabeállítási sémát is állítottam be neki. Aztán rájöttem, hogy ha az egér ezen a kijelzőn "pihen", akkor békén hagyja... cserébe így X másodpercenként aktiválja az egeret lejátszás közben, ha kiviszed a sarokba akkor nem annyira zavaró, de azért na.

(#221) brickm válasza urandom0 (#219) üzenetére


brickm
őstag

Mondjuk cnc vezérlőt pont lehet headless linux szerverről tolni. De még komolyabb MCU-ról is...

(#222) hcl válasza urandom0 (#219) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"de aki túl akar lépni a facebook-word-movie háromszögön, az sok esetben falakba ütközik."
Mondjuk a userek nagy része nem is akar, illetve azért elég sok ipari alkalmazásban láttam már Linuxot - de azért tegyük fel a kérdést, hogy miért egy desktop OS-ről kell mennie egy gyárban egy ipari gépnek? Mert winen pont ez a helyzet. Másik : gyártó kiad egy progit mondjuk 2 verzióra, utána elfelejtve, és a cég meg ott áll, hogy vagy üzemelteti valahogy a régi infrastruktúrát (amíg megy, meg amíg kap hozzá winyót, alaplapot), vagy vesz egy komplett másik termelőeszközt horror pénzért.
Ez sehogy nem jó. Opensource cuccokkal ez szép lassan változhat.

(Azt ne is említsük, ha egyszer az MS elkezdi zsarolni a népet, vagy ha csak megszűnik. Az opensource szoftverek nem tudnak ilyen szinten megszűnni pl.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#223) urandom0 válasza brickm (#221) üzenetére


urandom0
aktív tag

A nálunk elterjedt faipari CNC-ket gyártó cégek (SCM, Felder, Biesse, Homag, Casati, Casadei Busellato) mind-mind a Windows-os Wave-et, a szintén Windows-os Genesis-t, és más, ugyancsak Windows-os programokat használják. Ezekből a Wave az, ami közvetlen kapcsolatban áll a vezérléssel, gyakorlatilag ez a vezérlő.
Fémipari CNC-k között több a Linuxos, de már terjednek ott is a Windows-os megoldások, nem ritkán asztali CAM programokkal egybeépítve.

(#224) urandom0 válasza hcl (#222) üzenetére


urandom0
aktív tag

"miért egy desktop OS-ről kell mennie egy gyárban egy ipari gépnek?"

Gondolom azért, mert
- Windows fejlesztőt könnyű találni
- az alapvető funkciókat (program futtatás, ütemezés, képernyő kezelés, hálózat, stb.) nem kell újra leprogramozni, adva vannak
- a fejlesztők egy része úgy írhatja a programot, hogy életében nem járt még a CNC közelében, mert pl. a UI megtervezéséhez nincs rá szükség
- a legtöbb egyéb szoftverrel kompatibilis, vagy azzá lehet tenni (pl. ha DWG-t kell beolvasni)
- stb.

"gyártó kiad egy progit mondjuk 2 verzióra, utána elfelejtve, és a cég meg ott áll, hogy vagy üzemelteti valahogy a régi infrastruktúrát (amíg megy, meg amíg kap hozzá winyót, alaplapot), vagy vesz egy komplett másik termelőeszközt horror pénzért."

Ez így van. Mai napig vásárolunk XP licenceket, mert egyes CNC-s programok mással el sem indulnak, vagy csak bugosan (nem megy a szerszámváltás, nem megy a forgácskihordó, stb.). A trainer szoftver, amit a dolgozók betanítására használnak, Windows 7-ig megy, onnantól felfelé nem éri el a hardverkulcsot. A gyártó válasza: "dolgozunk rajta" (2012 óta...)

[ Szerkesztve ]

(#225) hcl válasza urandom0 (#224) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A felsorolt indokok teljesen általánosak.
- Fejlesztő nem Windows-ra fejleszt, hanem olyan nyelven, amit mondanak neki, és olyan OS-re. Általában azért winre fejlesztenek, mert a cucc főnöke nem hallott más OS-ről. Esetleg olyan fasza fejlesztők vannak (ha nem a terméket fejlesztő villamosmérnök írja a vezérlőszoftvert is :D ) , amik csak winen tudnak megmozdulni.
- "- az alapvető funkciókat (program futtatás, ütemezés, képernyő kezelés, hálózat, stb.) nem kell újra leprogramozni, adva vannak" minden más OS alatt is. (GTK+-on is lehet UI-t írni, az is van winre is, Linuxra is, de pl. a C# kód is frankón megy Linux és Window-on is, tapasztalat.)
- "- a legtöbb egyéb szoftverrel kompatibilis, vagy azzá lehet tenni (pl. ha DWG-t kell beolvasni)" - nem az OS-től függ, az olvassa be, amire megírják, és ez megy más OS-ek alatt is.
- "- a fejlesztők egy része úgy írhatja a programot, hogy életében nem járt még a CNC közelében, mert pl. a UI megtervezéséhez nincs rá szükség" - megint irreleváns, milyen OS-re fejlesztenek, UI-t mindenen lehet

"Ez így van. Mai napig vásárolunk XP licenceket, mert egyes CNC-s programok mással el sem indulnak, vagy csak bugosan"
Tök jó. S ha a MS nem ad el több winfos licencet, akkor hogyan lesz legális OS-etek? Mert az adóhivatalt/BSA-t nem érdekli, miért van warez a gépeken...
Bekap a cég egy zsarolóvírust, ami az XP-ket tönkreteszi?

...és azt nem is mondom, hogy a kérdés az volt, hogy miért kell desktop OS-sel vezérelni ipari gépeket.

Meg ez _egy_ eset. Rakás ipari cuccra meg Linux van. Alapvetően egy opensource OS-sel sokkal kevésbé vagy megkötve, biztonságosan tudod tartani a gépeidet, és nem vagy a hardverhez sem annyira kötve.

Elektronikai gyártásban láttam
- pasztázót
- AOI-t
- Fyling prob tesztert
- tűágyas tesztert
meg pár egyéb gépet Linux-szal.
Illetve pl. telefonos híváskezelő rendszert helpdesk alá, nem is fejlesztik Windowsra (Avaya cucc).

Mutogatni való hater díszpinty

(#226) hcl válasza urandom0 (#224) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kiegészítve : amúgy az sima, hogy a vendor lock-in-ért csak kisebb részben az OS felelős, az eszközök gyártóinak sokkal nagyobb a felelőssége - az ipari gépek még hagyján, de az orvosi eszközök terén sokkal nagyobb rohadékság megy support címén, és alkatrészellátásban is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#227) CPT.Pirk válasza hcl (#225) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak példának, az előző cégem remekül megélt belőle, hogy Linuxos üzemi terminálokat adtunk el gyáraknak, meg mindenhova, ahol csak felmerült valami igény. Arm-es olcsó kis számítógép volt benne érintőképernyővel meg egyéb perifériákkal, rajta Linux, azon meg C++/QT program és bármit lehetett vele csinálni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#228) hcl válasza CPT.Pirk (#227) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemrég interjúztam egy japó autóalkatrész-gyártó cégnél, és mondták, hogy csomó Raspi-t használnak a sorokon. Nem windóz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#229) CPT.Pirk válasza hcl (#228) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az csak annyival gyengébb az általam említett megoldásnál, hogy nem ipari hőmérséklet tűrésű alkatrészekből áll.
Az egyik terminál amit leraktunk, az egy festék ráégető kemence mellett áll, ahol 55 fok körül szokott lenni a hőmérséklet, de bírja. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#230) hcl válasza CPT.Pirk (#229) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

nnyi. Mondjuk forrasztókemencékben nálunk sima asztali gépek voltak, azok is elmentek, bár nem szerették.

Mutogatni való hater díszpinty

(#231) urandom0 válasza hcl (#225) üzenetére


urandom0
aktív tag

"Fejlesztő nem Windows-ra fejleszt, hanem olyan nyelven, amit mondanak neki, és olyan OS-re."

De annak a fejlesztőnek, aki még sosem látott Linuxot, először meg kell tanulnia a környezetet, a fordítót, a segédprogramokat, stb. Ez mind idő és pénz, és milyen kézzel fogható előnyöket kapsz cserébe?
Windows esetén, ha akarom a vezérlő mellé felrakhatom a Genesis-t meg a CAD-et, és egy helyen van minden, de ha akarom, bennhagyom őket az irodában, a dolgozó meg foglalkozzon a gyártással.

"nem az OS-től függ, az olvassa be, amire megírják, és ez megy más OS-ek alatt is."

Ez igaz, de ha Windowsra van havi $2-ért gyári dwg reader, akkor most mit szenvedjen a lefejlesztéssel? Én próbálgattam régebben a FreeCAD-et meg a LibreCAD-et, mindkettővel voltak problémák, és mindig le voltak maradva több verzióval.

"S ha a MS nem ad el több winfos licencet, akkor hogyan lesz legális OS-etek? Mert az adóhivatalt/BSA-t nem érdekli, miért van warez a gépeken...
Bekap a cég egy zsarolóvírust, ami az XP-ket tönkreteszi?"

Nem az MS-től vesszük, refurbished mind. Internet pedig nincs azon a gépeken, csak egy belső hálózat, külső adathordozót pedig csak a szakszerviz (azaz mi) tud rádugni. Persze, így sem 100%, de nem szokott probléma lenni.

Igen, hogy sok vezérlőn Linux van (régebben pl. Deckel Maho gépekkel dolgoztam a fémiparban, sokszor láttam a pingvint), de van, ahova a Windows alkalmasabb.

(#232) urandom0 válasza urandom0 (#231) üzenetére


urandom0
aktív tag

Vannak brikettáló gépeink is, azok meg Linuxosak :)
De velük szemben nincsenek olyan elvárások, mint a CNC-kel szemben.

(#233) CPT.Pirk válasza urandom0 (#231) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tavaly átporlottam egy Lazarusban (freepascal) íródott céges progit Linuxra, ami alacsony szintű soros port kezelést végzett, saját céges 485-ös buszra küldött és fogadott dolgokat, szóval elég komplex volt.

Ennek a komplex terminál proginak a Linuxra fordítása abból állt, hogy a kódban addig meglévő sok winapi-s részletet (amik többnyire fix konstansok meg hasonlók voltak) ki kellett cserélni multiplatform megoldásra, ami rendelkezésre állt az ide-ben csak rá kellett guglizni kicsit. Ez tartott olyan 6 órát, de a végeredmény kulturáltabb kód lett minden szempontból. A platform specifikus eltéréseket kezelte az IDE, nem kellett külön foglalkozni semmivel.

Ha QT/C++ lett volna a progi, azt is ilyen egyszerű lett volna átfordítani, vagy még egyszerűbb. Manapság nem multiplatform kódot írni az véleményem szerint gáz. Igazából ilyen akarom vagy nem akarom kérdés.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#234) hcl válasza urandom0 (#231) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó fejlesztő nem csak egy OS-re tud fejleszteni. Ahogy az informatikus sem win only.

"Windows esetén, ha akarom a vezérlő mellé felrakhatom a Genesis-t meg a CAD-et, és egy helyen van minden, de ha akarom, bennhagyom őket az irodában, a dolgozó meg foglalkozzon a gyártással."
Mi akadálya van ennek bármi más OS-sel?

"Ez igaz, de ha Windowsra van havi $2-ért gyári dwg reader, akkor most mit szenvedjen a lefejlesztéssel? "
Nemtom, elég sok cucc van, ami megjelenít dwg-t, szóval tuti van rá free kód is.

" Internet pedig nincs azon a gépeken, csak egy belső hálózat, külső adathordozót pedig csak a szakszerviz (azaz mi) tud rádugni."
Volt ez így a Stuxnet esetén is :) De különben másképp nem lehet, ha valami outdated cuccot kell használni.

Igazából itt annyi van, hogy a MS monopólium miatt kialakultak ezek a berögzülések egy rakás cégnél, akik ipari területekre gyártanak, és egyrészt az ipari gépek gyártói is kihasználják a MS hülyeségeit, másrészt maguk is rátesznek a supportjukkal/korlátozásaikkal.
Valahol érthető, csak bosszantó, hogy ha egy olyan eszközt veszel, ami 10+ év élettartamú, akkor annak egy full lényegtelen része miatt (a vezérlő számíógép) ne kelljen már szívni...
Opensource OS-ből pl. máig akad olyan, ami normálisan megy 10-15 éves gépeken, és biztonságilag is megfelelő, azaz frissül. Ezekre már semmilyen Win nem megy fel, ami Xp-nél újabb.
Ilyesmire lenne szükség az iparban, tök mindegy, hogy hívják az OS-t.

Mutogatni való hater díszpinty

(#235) urandom0 válasza CPT.Pirk (#233) üzenetére


urandom0
aktív tag

Azért ez komolyabb helyeken nem úgy megy, az MSVC-re írt kódot fogom és lefordítom GCC-vel, ott tesztelni kell, supportálni kell, stb.
Meg eleve minden programnak más az OS függése. Azt elhiszem, hogy az általad portolt programot könnyű volt átültetni Linuxra, meg hogy a komplett QT megy Windows-on, de ha az adott szoftver éppenséggel WPF-es, MFC-s, akkor mi van? Vagy ha Direct3D-ben megy a modell megjelenítése? Vagy ha olyan nyomtatót kell használni, ami csak Windows-on megy? Vagy ha valamilyen RTOS eszközzel van összekötve, amihez csak Windows driver van?
Persze, minden megoldható... de egészet átírni Linuxra, alaposan letesztelni, supportolni... és még mindig ott a kérdés, hogy minek? Ha a Genesis, a SEMA meg a többi szoftver úgyis csak Windows-on megy?

(#236) hcl válasza urandom0 (#235) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha nincsenek rákényszerítve cégek, akkor nem csinálják meg. Azért egyre inkább terjed a Linux, pláne beágyazva, szóval előbb-utóbb lesz rá valós igény, hogy vezérlőszoftverek legyenek rá, mert pl. a vevő alapvetően azon van, vagy nem akar megvenni egy Win licencet, ilyesmi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#237) urandom0 válasza hcl (#234) üzenetére


urandom0
aktív tag

"Jó fejlesztő nem csak egy OS-re tud fejleszteni. Ahogy az informatikus sem win only."

Csakhogy az ilyen fejlesztő drága, míg Windows-os rendszergazdából, fejlesztőből olcsón lehet viszonylat jót találni. Olyat, aki mindkét rendszerhez ért, jóval drágább.

"Mi akadálya van ennek bármi más OS-sel?"

Az, hogy a nevezett programok nem mennek a Windows-os CNC-n...

"Nemtom, elég sok cucc van, ami megjelenít dwg-t, szóval tuti van rá free kód is."

Van rá free kód, de az olyan is. A pont-pont-vesszőcskénél komolyabb dolgokba sokszor beletörik a bicskája.

"Igazából itt annyi van, hogy a MS monopólium miatt kialakultak ezek a berögzülések egy rakás cégnél, akik ipari területekre gyártanak, és egyrészt az ipari gépek gyártói is kihasználják a MS hülyeségeit, másrészt maguk is rátesznek a supportjukkal/korlátozásaikkal."

Ez nem csak az MS sara. Nyilván elsősorban ő a hibás, de az egész iparon ott a felelősség, hogy miért hagytuk, hogy kialakulhasson ez a helyzet. Szomorú, hogy itt tartunk 2019-ben, hogy nincs egy közös futtatóplatform, és gyakorlatilag nincs reális alternatíva a Windowsra.
Pedig lehetne akár az egész világ Unix alapú, hisz az már akkor is létezett, mikor Bill Gates még a csattogós lepkét tologatta, és már akkor sem összpontosult egyetlen cég kezében.
A gyártók meg az üzleti érdekeiket tartják szem előtt, ezért a praktikus megoldásokat választják.

(#238) cog777 válasza hcl (#236) üzenetére


cog777
senior tag

Szerencsere olyan cegnel dolgozom ahol a termekek egy resze linux alapuak. Kb elkepzelni sem tudnam hogyan lehetne azokat a parancssori eszkozoket Windows ala varazsolni amiket hasznalunk. Par pelda:
- CAN busz forgalmanak rogzitese, amit teszt celjabol lejatszunk az automatizalt tesztrendszeren. Ahol meg a GUI is szamuzve van, mert annyira fontos a pontos idozitesek merese. Meg programot sem kell keszitenunk ra mert linux cli parancsokkal on the fly tomoritjuk a forgalmat fajlba.
- Soros port atiranyitasa naplofajlba, illetve a kepernyore, majd tovabb vissza a vezerlesre. Igy szepen nyomon lehet kovetni a kuldo eszkozok, modemek forgalmat.
- Teljes erteku enterprise analitikai rendszer, tobb ezer termek mukodeset figyelve a teszt periodus alatt. Koltsege: havi 100 dollar! (minden eleme open source, csak a tarhely es par virtualis gep van fizetve, operacios rendszerek, frameworkok ingyenesek) Raadasul otthon RPi3-on lemodelleztem :)
- GPS ARM rendszere eleg lassu, van hozza egy egyszeru monokrom kijelzo. Sracok irtak hozza X11 drivert ARM procira, es grafikus Qt program a menu rendszere. Eleg poen, kb mintha videovezerlot csinaltal volna egy par cm-es kijelzobol es linux alatt GUI program rajzolna ki a menut.
- Yocto-val komplett oprendszer keszitese telepitovel, teljesen testreszabva. Ez azert jo, mert nincs az hogy esgy osregi verzioju operndszernel kell ragadnod, annak minden programjaval, komponensevel. Teljesen testre lehet szabni, azt a reszet frissited amelyiket akarod. (Akar az egeszet az ujabb Yocto verziora, vagy csak egy komponenst)
- Dockerbe fejlesztorendszer kontenerizalasa
- Build szerverek kontenerizalasa, igy hihetetlen konnyu ugrani verzioszamot egyok szerveren teszt celjabol majd deployolni a tobbi szerverre. raadasul docker eleg pehelysulyu

Nemcsak az oprendszer licensz koltseget sporoljuk meg. Tavolrol sem. Hanem a fejlesztok tanulasi koltseget, frameworkok, fejleszto rendszerek koltseget is. Barmikor otthon tanulhatom ha akarom, ingyen. Meg a szerver oldalt is. Masreszrol hihetetlen "legozasi" lehetoseg nyujt. Tovabba egyik gyarto sem fogja azt mondani hogy marpedig muszaj migralni az ujabb verziora mert a regi mar nincs tamogatva. Ez az amit egy Win platform nem fog megadni.

@tiobe:"Szomorú, hogy itt tartunk 2019-ben, hogy nincs egy közös futtatóplatform"
Ahogy fentebb irtam, embedded kornyezetben (nem desktop) azert elegge elterjedt a linux. Pl a 200MB RAM-os ipari GPS-re Win nem is ferne fel.
Amugy a kozos futtato platformra valasz a kontenerizacio. Barmilyen rendszerre barmilyen rendszert teszek, azok fuggosegeivel egyutt es localhost-on kommunikalhatnak egymassal a komponensek.
Front end meg barmi lehet, parancssori program tesztre, GUI program, tablet wifi hotspotjara csatlakozva webappal, vagy akar tavolrol VPN eleressel.

KB ezt nevezem modern (Unix) megkozelitesnek. Leragadni egy oprendszerre es annak frameworkjeire (MFC, DirectX stb) kb a mult. A jovo a kontener, net es az IoT. (Most jon Gaborka es elmagyarazza hogy a vedelem nelkul kirakott MQTT brokereket torik).

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#239) sh4d0w válasza urandom0 (#237) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Urban legend. A jó Windows-os ember pont ugyanolyan drága, mint a jó Linuxos.

https://www.coreinfinity.tech

(#240) hcl válasza urandom0 (#237) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Csakhogy az ilyen fejlesztő drága, míg Windows-os rendszergazdából, fejlesztőből olcsón lehet viszonylat jót találni."
Inkább középszerűt, ahogy tapasztalom. Vagy idiótát.

""Mi akadálya van ennek bármi más OS-sel?"
Az, hogy a nevezett programok nem mennek a Windows-os CNC-n..."
Vonatkoztassel a winfostól. Miért nem lehet ilyesmit más OS tetején csinálni? Simán lehet, csak olyan progik kellenének (függetlenül attól, hogy van vagy nincs). Tök mindegy kéne legyen, mi az OS.

"Van rá free kód, de az olyan is. A pont-pont-vesszőcskénél komolyabb dolgokba sokszor beletörik a bicskája."
A fene tudja, csak meg lehet oldani egy dwg olvasást, ha már fejlesztő az ember. És egyszer kell megcsinálni.

"Ez nem csak az MS sara. Nyilván elsősorban ő a hibás, de az egész iparon ott a felelősség, hogy miért hagytuk, hogy kialakulhasson ez a helyzet."
Azaz. Amúgy nem csak Unixban lehetne gondolkodni, bármiben, ami nem zárt.
Az sem lenne ördögtől való, hogy egy gyártó a szélesebb körül supporttal, kompatibilitással szerezne előnyt, de itt meg inkább az jön, hogy az ipari gépek gyártóinál nem elsődleges a vezérlés, így senki nem foglalkozik vele, hogy min fusson a cucc. Ez remélem, lassan változni fog.

Mutogatni való hater díszpinty

(#241) togvau


togvau
senior tag

jaj de örültem mikor a win 8.1-em kéretlenül 10-re frissült. Szépen belassult az egész működése a rendszernek. A betöltés betöltését is be kell töltenie (nem, nem az upgrade miatt, mert azóta format c újra telepítés volt, és nem lett gyorsabb), és semmi pozitív változást nem tapasztaltam, csak azt, hogy csak a 10-en engedélyezik a directx 12-t, de az is igazából korlátozás, kényszer.

Xp-vel fejlődésnek indult a májkrémszaft, 7 nagyon jó volt, a 8.1 pedig egy patche annak (azzal az elcseszett metró volt a gond, de classic shell, és hello), aztán megindult visszafelé a májkrémszaft, a lassuló rendszerrel, és a frissítés zaklatással. (fincsi volt egyszer, amikor update loopba került a hulladék tavaszi frissítés miatt, és kézzel kellett legyalulnom a frissítés, wushowhide-al elrejteni, hogy újra használhassam a gépem).

De sajnos még mindig lefizeti a játékfejlesztőket a májkrémszaft, így vindóz kell a játékok többségére.

A nem játszós gépeimen mind linux van, nem kell a szöveg fanboykák ;) És kb az összes felhasználói programom opensource, free, mert egyszerűen ezek a jók.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#242) emvy válasza togvau (#241) üzenetére


emvy
nagyúr

Mennyit fizet a jatekfejlesztoknek?

while (!sleep) sheep++;

(#243) PuMbA válasza togvau (#241) üzenetére


PuMbA
titán

"jaj de örültem mikor a win 8.1-em kéretlenül 10-re frissült. Szépen belassult az egész működése a rendszernek."

Telepítsd tisztán újra, mert akkor valami nem kerek. Körömben gyorsabb a Windows 10 minimum 8db gépen, mint a 8.1 :) Lassulásról senkitől sem hallottam.

[ Szerkesztve ]

(#244) hcl válasza PuMbA (#243) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Anno melóhelyen nem láttam gyorsabbnak, de lassabb nem volt mint a nyócegy.

Mutogatni való hater díszpinty

(#245) urandom0 válasza hcl (#240) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ja, ez az optimális állapot, amit te írsz. A valóság viszont a következő.
Tavaly voltunk Hannoverben biennálén. Készítettünk egy molinót az 5 legnagyobb beszállítónk, és a cégünk logójával. Írtam a beszállítóknak (mind a nemzetközi piacra termelő, több millió EU-s árbevételű cég, van köztük olasz, német, kanadai), hogy kellene a logó vektoros formátumban, lehetőleg SVG-ben.
Erre az öt cégből kettő elküldte kisfelbontású JPG-ben, másik nagyobb felbontású PNG-ben, a negyedik CDR-ben, ötödik pedig AI-ban :D
Az SVG nyílt formátum, jónéhány programmal fel tudom dolgozni, míg CDR-t és AI-t csak a sajátjaikkal, vagy erős kompromisszumokkal ugyan, de más programmal is. (Corel volt az egyik mérnöknél, Illustratorból pedig leszedtem a trialt.). Semmiféle kultúrája nincs annak, hogy megtanítsuk az emberekkel, mi a baj a vendor lock-in-nal, pedig jó lenne legalább a középiskolában beszélni erről is. Bár amíg warezolt Office-t meg Photoshopot használnak otthon, sokszor cégnél is, addig nem is érzékelik ezt a problémát, de ha valaki megpróbál kilépni ebből a zónából, komoly szívások elé nézhet.

(#246) hcl válasza urandom0 (#245) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A warez inkább csak itthon jellemző. Ugyanakkor marhára igazad van :D
Cégnél a munkahelyi cuccait feltolja az alkalmazott a saját Google Drive-ra, amikor újrarakják a gépét... Ilyesmi... mit várunk...

A nyílt formátumok amúgy jó dolgok, én is leginkább olyasmit szoktam keresni, amit minden megeszik.
Ugyanez igaz amúgy a dwg-re is, elég sok esetben megoldható más formátumban az átjárás.

Mutogatni való hater díszpinty

(#247) togvau válasza PuMbA (#243) üzenetére


togvau
senior tag

írtam, hogy azóta már tisztán újra lett rakva. Ugyan az. Igen, valami nem kerek, mivel a betöltő rutinok betöltését is betölti, amit be kell töltenie a 6x10^23-ik 30 éve tákolt betöltő lib libjéből betölt. :)

Egyszerűen a reakcióidők lelassultak.

#242: változó, amennyiért befordulnak a vindóz vendor lock in eszközei mögé (pl directx).

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.