Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zzola


zzola
félisten

:C
Ja, nem.

(#2) kurta9999


kurta9999
tag

Szóval már lenne nekik műkődő (kész, azaz ki van fejlesztve) 3nm-es node, mondjuk akár egy CPU csak nem tudjak nagymennyisegben gyartani?

(#3) Duree


Duree
veterán

Lassan elfogy a méret, utána mi következik?

duree54

(#4) kurta9999 válasza Duree (#3) üzenetére


kurta9999
tag

Atmennek tizedesre vagy pikométerre.

(#5) Victorio válasza kurta9999 (#2) üzenetére


Victorio
aktív tag

Még csak a szerkezetkész gyárépületet adták át.
Azaz csak a falak állnak, még nincs benne a gyártósor.

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#6) elfelejtette válasza Victorio (#5) üzenetére


elfelejtette
veterán

Az azért nem piskóta, ha csak az épület majd' 20 milliárd dolcsi... :Y

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#7) Fred23 válasza elfelejtette (#6) üzenetére


Fred23
nagyúr

Ezen hümmögtem én is. Szerintem úgy érte meg nekik, hogy ebben már benne van egyfajta védelmi pénz is: az USA meg fogja védeni Taiwan-t Kína ellenében az ilyen gyárak miatt.

(#8) Victorio válasza elfelejtette (#6) üzenetére


Victorio
aktív tag

A teljesen rezgésmentesített alapozás meg a tisztaterek kialakítása gondolom égeti a pénzt.

De redundáns áramellátásra szerencsére nem kell költeni - akkor nem lenne mivel magyarázni egy hirtelen leállás miatti áremelést ;]

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#9) Televan74


Televan74
nagyúr

Drága épület, drága technológia, drága wafer, drágább termék! Kicsit lehetne lassítani és abból a termékből kihozni a maximumot ami van. Én úgy látom hogy hozzák ki évente az egyre dráguló termékeket, közben meg sok potenciál marad a jelenleg használtakban is. Mindegy a loser user úgy kifizeti érte az összeget! ;]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#10) Pingüino válasza Televan74 (#9) üzenetére


Pingüino
senior tag

Azért ez nem úgy működik, hogy tömegtermelésbe kezd az új technológia, és a régit rögtön lekapcsolják úgy, ahogy van. A mai napig vannak 14, sőt 22, 32, és 45 nanométeren gyártott termékek is. És nem, nem csak az Intelnél. ;]

Ha az emberek gondolkodása olyan, hogy megveszik a legújabbat, akármennyibe is kerül, akkor miért ne sietnének a fejlesztésekkel? Attól még vehetsz te finomhangolt régebbi gyártástechnológiájú terméket is, ha nem zavar, hogy nem a legújabb. Csak hát valljuk be, téged is ugyanúgy zavarna.

(#11) Busterftw válasza Televan74 (#9) üzenetére


Busterftw
veterán

Pl AMD azert mar par evet lehuzott 7nm-en.

(#12) lordEVO


lordEVO
tag

Azta ku.. :Y csak kivancsisagbol megneznem azt az epuletet amit $20 milliard-bol huznak fel.

(#13) poci76 válasza lordEVO (#12) üzenetére


poci76
aktív tag

Abban a 20 milliárdban benne vannak a berendezések is, nem csak az épület.

(#14) Armagedown


Armagedown
őstag

Ebben a gyárban fogják majd bérgyártani az Intel processzorokat? :DD

[ Szerkesztve ]

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#15) genlog válasza Victorio (#8) üzenetére


genlog
junior tag

Az akkor sem 20 mrd dollár.
És érdekes, hogy az ilyen épületekről, gyártósorokról soha nem látunk normális fotókat.

[ Szerkesztve ]

(#16) Chaser


Chaser
titán

ezen fog már jönni az új amd is, 5nm kimarad? vagy az ettől a gyártól függetlenül már felépült/épül?
az érdekel hogy az ezen készült cpu-t hogy fogják hűteni, 7nm-est is nehéz

szerk:
vmiért offba ment

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#17) DraXoN válasza Chaser (#16) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Ezt eddig is megoldották, anno már 20 éve a 130nm-nél majd 90nm-nél is felmerült, hogy annyira kicsi, hogy "nem lehet lehűteni"...
Le lehet hűteni, azzal nem lesz gond. Hogy nehezebb? Maximum ha extrém értékben hoznánk ki a teljesítményt a chipből.. De ha szükséges lenne kapnat egy "vapor chamber"-es sapkát a cpu (kaphatnának), de nem hiszem, hogy szükség lesz erre..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#18) Chaser válasza DraXoN (#17) üzenetére


Chaser
titán

jelenleg a 7nm-t is nehéz hűteni, ezért érdekes mi lesz 3nm-en
mert nyilván a mostani 7nm-nél alkalmazott megoldás már nem lesz oda jó, mikor a 7-hez is épp elég

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#19) DraXoN válasza Chaser (#18) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

7nm-nehéz? miért, miről tudsz amiről én nem?
5nm-el sincs gond mobiltelefonokban. Normál körülmények között meg asztali paraméterekkel is rendben van minden. Azt, hogy órajelhúzott (vagy akár gyárilag feszültségszivárgásos tartományban működtetett) CPU esetén figyelni kell bizonyos dolgokra meg mindig is így volt.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#20) Chaser válasza DraXoN (#19) üzenetére


Chaser
titán

arról amiről tudnak a zen 3xxx/5xxx felhasználók is, és naponta többen rácsodálkoznak a mai napig ( :
kis hőátadó felület, hiába a viszonylag kisebb fogyasztás előző 14nm-esekhez képest, azokat mégis könnyebb hűteni
default megoldásoknál mikor boostol a cpu, hihetetlen gyorsan még jobb hűtővel is meg tud ugrani a hőmérséklet
mobil soc-okat nagyon kár idevenni, illetve lehet, de nincs értelme, ott egészen más fogyasztás van
elméletben persze szép lenne, ha pár száz mhz-cel visszafognák őket, de nem fogják, mert gyakorlatban minden mhz ma már számít a rivalizálás/teljesítmény hajszolása miatt
kis órajel csökkentéssel zenek is kezesbárányok, de bizony defaulton gyári hűtővel olyan gyorsan 90 fok tud lenni egy 6 magos is, hogy nagyon nagyobb terhelésnél, de még akár jobb hűtővel is, bárminemű tuning nélkül, mert azok kb gyárilag ki vannak maxra hajtva

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#21) DraXoN válasza Chaser (#20) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Ismerem a dolgot, de nem látom a problémát.. le nem égeti magát a cpu.
A heatpipe ehelyezése meg számít (persze nem mindegyik hűtőt lehet úgy felrakni, hogy ideális legyen)..
A hírtelen hőmérséklet emelkedés meg inkább abból van, hogy itt a CPU-ban van a szenzor és nem csak tokozáson, így látszólag "extrémebb" módon megnő a hőmérséklet, de ez így volt régen is (csak nem volt olyan finoman mérve, szenzorok hiányában meg a szabályzást is inkább "óvatosan" közelítették meg)...
a 12/14nm-es korábbi variánst azért könnyebb lehűteni mert ott még egy fokkal fejletlenebb volt ez a szabályzás, a másik az IO is benne volt a die-ben ezzel jobban eloszthatóak voltak a cpu-k melegedő elemei. De mivel a szilícium rosszul vezeti a hőt, így ott is jelen volt ez a probléma csak kevésbé volt érzékelhető (mondjuk azáltal, hogy az egész mag egyformábban melegszik át és hűl ki mondjuk kisebb az esély a cpu die megrepedésére (bár az ritka jelenség))..
de a mobilchippekkel látható, kezesbárányok ezek 7nm-en is (lényegében azonos chippek), csak más tartományban vannak működtetve.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#22) Chaser válasza DraXoN (#21) üzenetére


Chaser
titán

ez mind igaz is valahol
de 14nm-nek nagyobb a hőátadó felülete
magam is tapasztaltam milyen új a ninja 5 ha 2xxx van alatta vagy ha 3xxx
ha csak egy kicsit nem stimmel egymához a cpu teteje és a kupak, 3xxx-nél az már "kritikus"
bele is futottam egy rosszabbul sikerült dupla ventis brocken 3-nál, terhelve épp hozta a gyári hűtő szintjét, azért nem 2e ft-os hűtő
ugyanakkor esélyesen bármelyik 2xxx-re még bőven elegendő lett volna úgyis
és ha a 7nm ilyen necces tud lenni akkor a 3 az ráfejel
nyilván megoldják, az érdekelne hogy

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#23) Chaser válasza Chaser (#22) üzenetére


Chaser
titán

új*úgy ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.