Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amikor a Chakra Linux dobta a 32 bites csomagok támogatását mert kvázi kihaltak egy normális Linux futtatására képes csak 32 bitet tudó gépek, akkor pár 32 bites libet megtartottak és ott azóta is gyönyörűen meg a gameing Wine-n és Steamen is, szóval meg lehet oldani ezt a problémát teljesen simán.

Az Ubuntunál csak előbb cselekedtek, mintsem gondolkodtak volna. Most már gondolkodnak. :)

Dark Archon: Az Ubuntu Debian alapú, a Debian meg nagyon sok architektúrát támogat, így egyáltalán nem volt magától értetődő, hogy Ubuntun egyszer csak dobják kompletten a 32 bites csomagokat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Nem számítottak rá? Már 10 éve is elavult volt bármilyen 32 bites OS.

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#3) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

valószínűleg nem számítottak arra, hogy ekkora pofonba futnak bele rövid időn belül.
Hát, azért ehhez kellően ..... kell lenni.

CPT.Pirk Tekintve, hogy ez nem egy régi projekt, a kérdés inkább az, miért 32 biten álltak neki.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#4) Cifu válasza Jim Tonic (#3) üzenetére


Cifu
nagyúr

Bennem is ez merült fel, hogy miért nem volt alapértelmezett, hogy teljesen 64 bitre építkezve futnak neki a feladatnak... :U

A Valve linuxos tervei továbbra is eléggé arccal törljük fel az aszfaltot megoldásnak tűnnek...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#5) UnA


UnA
Korrektor

Talán egy kicsit megkésett a cikk, mert már tegnapra elcsitultak az ezzel kapcsolatos kérdések... ;)

Vagyis lesz 32-bites libekből is fordított változat, satöbbi.

(#6) Cifu válasza UnA (#5) üzenetére


Cifu
nagyúr

Oh.... :DDD :C

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#7) leviske válasza Jim Tonic (#3) üzenetére


leviske
veterán

Nem a kliens miatt kell, hanem a játékok miatt, amikből soknak kell a 32bit. Ehhez semmi köze a Valve-nek. A GoG-ról leszedett játékok közt is akadna olyan, aminek gondot okoz.

De egyébként nem értem, hogy ez a hír miért most lett lehozva. Az eltelt napok alatt konkrétan megoldódott a probléma, amit ez a hír nem is emel ki. Már a Valve részéről is reagáltak, hogy így nem feltétlen módosítják az Ubuntu támogatottsági státuszát. :F

(#8) Bici válasza Cifu (#4) üzenetére


Bici
félisten

Alapból a Wine futásához is kell sok 32bites lib.
Azt, hogy ez szükséges, vagy csak történelmi okai vannak, azt nem vágom.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9) Jim Tonic válasza leviske (#7) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Azt hittem, hogy ez a streamig-es megoldás, de már látom, hogy ez egy módosított WINE. Illetve közben a cikk is bővült.
Egy idő után muszáj lesz dobni a visszafelé kompatibilitást, ha nem most, pár éven belül nem nagyon fogja senki támogatni.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#10) Bici válasza Jim Tonic (#9) üzenetére


Bici
félisten

A Canonical is azt javasolta, hogy egy konténeren belül fussanak a 32bites appok, ami szerintem jó ötlet.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#11) n00n


n00n
őstag

Kicsit megkésett cikk és már nem is igaz. Visszavonta a Canonical, hogy dobja a 32bitet és már a Valve is lenyilatkozta, hogy marad az Ubuntu támogatás... :U

(#12) Jim Tonic válasza Bici (#10) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ennyi. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#13) AxBattler válasza n00n (#11) üzenetére


AxBattler
félisten

Valve-nak kevesebbe került megdobni a Canonical-t egy kis fejlesztési ösztönzővel... :)

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#14) dabadab


dabadab
titán

Akkor tegyük rendbe a dolgokat:

Amit a Canonical bejelentett, az az, hogy kukázzák a 32 bites programok futtatásához szükséges infrastruktúrát. Vagyis nem arról van szó, hogy az eleve 32 bites x86 platformot célzó Ubuntut kukázzák (az olyan nagyon senkit sem zavart volna), hanem a 64 bitesekből is kiszedik a 32 bites programok futtatásának lehetőségét.

Ez viszont nyilvánvalóan átgondolatlan hülyeség: van egy rakat program, aminek KELL a 32 bites támogatás, egy csomó linuxos játéknak csak 32 bites változata van és már kizárt, hogy ezeket valaki portolná 64 bitesre (ez érintette a Steamet, de amúgy nyilván a GOG-ot is meg úgy általában a linuxos gaminget), van egy csomó zárt forrású driver, ami szintén 32 bites (tipikusan printer és scanner driverek) na meg ott a komplett WINE projekt, amit már csak azért is durván érint a 32 bit hiánya, mert egy csomó 64 bites windowsos programnak az installere az 32 bites.

Szóval az Ubuntu emberetelen nagy marhaságot talált ki és mindezt úgy, hogy láthatóan a fejlesztőknek se volt igazán világos, hogy most mit is csinálnak (a 32 bites Ubuntut lövik-e le vagy a komplett 32 bit támogatást 64 biten) és hogy hogyan kezelik az így keletkező problémákat (leginkább sehogy, mert nincs nagyon mód rá).

Most, miután kitört a shitstorm, láthatóan teljesen tanácstalanul pislognak Canonicálék, de egyelőre ott tartanak, hogy akkor a 32 bites libek verzióját befagyasztják a 18.04-es kiadásban lévőre és azok maradnak, addig, amíg a 18.04 támogatva lesz.

Ez több szempontból is problémás: egyrészt nem nagyon látszik, hogy ennek mi értelme van (mármint hogy mit nyernek vele, mert így ránézésre abszolút semmit), másrészt meg a 18.04 nem lesz itt örökké, négy év múlva lejár a támogatása, viszont a 32 bites programok még úgy néz ki, hogy évtizedekig velünk maradnak ilyen-olyan formában.

Az meg, hogy biztonságra hivatkozva snapeket javasolnak, az meg még viccnek is rossz.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#15) lev258 válasza dabadab (#14) üzenetére


lev258
veterán

Miután kicsit magukhoz tértek, tovább is elkezdtek gondolkodni. Felmerült többek között, hogy megvizsgálják, mely 32 bites könyvtárak fontosak (természetesen az Aknakeresőből felesleges a 32 bites megtartása), illetve az is, hogy a szükségeseket esetleg egybegyúrják majd (megoldva azt is, hogy megfelelően hivatkozhassanak rá a programok). De ez még a jövő zenéje.
Az biztos, hogy az elején nagyon mellényúltak, a kommunikációval még jobban is, mint a döntéssel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#16) leviske válasza Jim Tonic (#9) üzenetére


leviske
veterán

Itt nem csak a Proton (a módosított Wine, amiről írtál) volt a kérdés, hanem a natív játékok futtatása. Egy online áruház esetében szerintem nem játszik, hogy csak úgy dobják a felhasználók játék könyvtárának egy nagy részét azért, hogy kevesebb gond legyen a karbantartással.

(#10) Bici: Ez jogos, de végeredményben, ha minden szükséges könyvtárat az alkalmazások fejlesztői tartanak majd karban, a kernelt meg ugye Linusék, akkor milyen munkát fog hozzátenni a Canonical az egészhez?

Az egész történet ott kezdődött, hogy a Wine fejlesztői jelezték, hogy nekik nincs arra kapacitásuk, hogy a Wine fejlesztése mellett a 32bites könytárakat is ők tartsák karban. Erre jött az Ubuntu egyik fejlesztőjétől egy kb "ez cumi" válasz. Erre meg aztán jött egy nagyjából egy napos késéssel a Valve reakciója az Ubuntu támogatásának a megvonásának valószínűsítésével. Amire aztán egy pár órás késéssel jött a Canonical részéről a "na jó, akkor mégse" hivatalos álláspont.

Szóval valószínűnek tartom, hogy a Valve ezt nem saját maga miatt csinálta első sorban, hanem azért, mert sok kisebb projekt számára ez súlyos következményekkel járt volna.

Véleményem szerint azzal a hozzáállással, amivel a Canonical ennek nekifutott, felesleges disztrófejlesztéssel vacakolniuk. Van egy rakás másik disztribúció, aminek a fejlesztői sokkal több munkát tolnak a nagy közösbe. Ezzel szemben a Canonical egy ideje (némi költői túlzással) csak GTK témákkal nyűgözi le a nagyérdeműt.

[ Szerkesztve ]

(#17) dabadab válasza Jim Tonic (#9) üzenetére


dabadab
titán

"Egy idő után muszáj lesz dobni a visszafelé kompatibilitást"

Én abszolút semmi olyan okot nem látok, ami miatt most vagy a belátható jövőben ténylegesen muszáj lenne ezt megtenni.

DRM is theft

(#18) Cifu válasza dabadab (#17) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azzal együtt, hogy köszönöm szépen a felhomályosítást (mint kiderült sikerült teljesen félreértenem a helyzetet, de a cikk eredeti formájában igencsak félrevezető volt), azért van egy érdekes meglátás is az egészben, mert a Cannonical még 2018 májusában reagált arra az említett kérdésre. Ebből pedig most pattant ki ügy. Ebből én azt szűröm le, hogy vagy nem vették komolyan a dolgot a Wine / Steam fejlesztők, vagy nem is figyeltek fel arra, amit a Cannonical mondott.

Ezt erősíti az is, hogy az első reakció a Valve részéről kb. az volt, hogy szép lépés volt, akkor innentől inkább támogatjuk az alternatív megoldásokat (Arch, RedHat, Debian és társaik), sziasztok...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#19) dabadab válasza Cifu (#18) üzenetére


dabadab
titán

"a Cannonical még 2018 májusában reagált arra az említett kérdésre."

Mire gondolsz konkrétan? Mert ez az eredeti felvetés, de ez alapvetően arról szólt, hogy a 32 bites HW-t nem támogatják tovább, amivel nagyjából mindenki egyet is értett - és a meglehetősen hosszú levél végén volt kb. két mondat arról, hogy "ja, és a 32 bites SW supportot is kukáznánk, úgy, ahogy van", aztán a fejlesztők fel is hozták, hogy ez elég rossz ötletnek hangzik és itt el is halt az ügy.

DRM is theft

(#20) Cifu válasza dabadab (#19) üzenetére


Cifu
nagyúr

Én erre gondoltam.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#21) Solten


Solten
addikt

"A Canonical bejelentette, hogy visszavonják a 32 bites alkalmazások támogatásának megszüntetését"

Mar kezdtem ketsegbeesni hogy a fav Kubuntuval majd "nem-steam-gemelhetek". Jo mondjuk ossze-vissza kavarta az infot ezzel kapcsolatban a kulfoldi oldalak tobbsege.

[ Szerkesztve ]

Saor Alba

(#22) Fred23


Fred23
nagyúr

Szeretem az Ubit is, de azt hiszem, mostantól fő linuxos rendszernek MX Linuxot fogok telepíteni.

(#23) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"rengeteg 32 bites szoftver van a Steamen, amit a Steam Play funkción keresztül valahogy futtatni kell"

És mi ebben a megoldhatatlan probléma egy 64 bites oprendszer számára?

(#24) Cifu válasza Dr. Akula (#23) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az, hogy ha eltávolítják belőle azokat a 32 bites lib-eket, amelyek lehetővé teszik a függőségek alapján a futtatást, akkor nemes nem tudja lefuttatni.

Windows-os hasonlattal: távolítsd el a 64bites Windows 10-ből a System32 könyvtárat, és nézd meg mi történik, ha egy 32bites alkalmazást szeretnél futtatni (persze ott ez még nagyobb galibát okoz, de az egy másik kérdés)...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#25) Jim Tonic válasza Cifu (#24) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ha jól rémlik, Windows alatt a System32 már 64 bites libeket tartalmaz. A 32 bites cuccok a SysWOW64-be kerültek.

(#17) dabadab: A gondolatmeneted mentén, akár a 16 bitet is támogatni is lehetne, de 64 bites rendszeren már csak valamilyen VDM-mel tudod megtenni, emlékeim szerint. Egy idő után a visszafelé kompatibilitás már egyre feleslegesebben hizlalja a rendszert.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#26) Dr. Akula válasza Cifu (#24) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Jó, elolvastam újra a cikket, elsőre azt hittem a 32 bites kiadást (ha van ilyen) akarja beszűntetni, mint az Nvidia / AMD a 32 bites drivereket.

[ Szerkesztve ]

(#27) dabadab válasza Jim Tonic (#25) üzenetére


dabadab
titán

"A gondolatmeneted mentén, akár a 16 bitet is támogatni is lehetne, de 64 bites rendszeren már csak valamilyen VDM-mel tudod megtenni"

16 bites x86-os linuxos szoftver soha nem volt, ahogy maga a userspace se futott soha 16 bites üzemmódban, szóval ott valami komplett új infrastuktúrát kellene csinálin.

"Egy idő után a visszafelé kompatibilitás már egyre feleslegesebben hizlalja a rendszert."

Momentán a 32 bites cuccok egyáltalán nem feleslegesek (ahogy az elmúlt héten a neten végigszántó vihar is jelezte) és nem nagyon látom azt, hogy az a nagyjából 250* lib, ami nagyjából a 32 bites infrastruktúrához kell, az az elkövetkező tíz évben a 250 legkevésbé használt csomag legyen.

*: ez a szám nagyon egyszerűen állt elő, megnéztem, hogy nálam hány i386 csomag van installálva :DDD

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#28) UnA válasza dabadab (#27) üzenetére


UnA
Korrektor

Így van.

@Jim Tonic: persze lehetne olyan rendszert tervezni és építeni, ami csak a saját tökéletességére alapozva létezik, mindenféle kompatibilitási nyűgök nélkül - de nagyon kicsi esélye van, hogy sikerre lehetne vinni.

(#29) Jim Tonic válasza UnA (#28) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

A kompatibilitás jóval szélesebb fogalom annál, minthogy leegyszerűsítsük arra, hogy hány bitet támogat.

(#27) dabadab: Abban a hozzászólásban elsősorban a winről írtam, a 16 bit kapcsán is, de nem voltam egyértelmű, ez igaz.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#30) UnA válasza Jim Tonic (#29) üzenetére


UnA
Korrektor

Persze, ez csak egy részterület.

(#31) Vesa


Vesa
veterán

Kiegészítés: A Canonical bejelentette, hogy visszavonják a 32 bites alkalmazások támogatásának megszüntetését, így a Valve szempontjából továbbra is hivatalosan támogatott disztribúció az Ubuntu, vagyis egyelőre minden marad úgy, ahogy volt.

Tehát nincs is cikk (okafogyott)! Mehet le a főoldalról!

A tudomány a valóság költészete!

(#32) Fred23 válasza Vesa (#31) üzenetére


Fred23
nagyúr

Köszi a hírt, itt meg egy jó link még hozzá!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.