Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14) pentiumboi


pentiumboi
csendes tag

Megfordítva a kérdést, mi az amire valóban szükséged van, és meg kell venned.

Nagyon jó a témában a kiszámoló blog. Részletekbe menően elemzi, hogy mivel jár jól vagy épp rosszul az ember. A youtubeon az előadás sorozata is fent van.

Hosszútávon akkor jársz jól, ha el se költöd a pénzed. Régi tv sokat fogyaszt, új tv kevesebbet fogyaszt, ha nincs tévéd az meg semmit se fogyaszt. Pénzt költeni azért, hogy spórolj kicsit olyan, mint háborúzni a békéért.

Nulladik lépés: Legyél tisztában mindennel. Bevételek/Kiadások követése. Ameddig nem vagy tisztában fillérre pontosan azzal, hogy mi-hova megy el, nem tudsz faragni rajta.

Szerintem mindent érdemes szépen a matematika nyelvére fordítani. Nagyon egyszerűen, egy táblázatba összefoglalhatod, hogy mi mennyibe kerül, mennyit tudsz általa megtakarítani, mikorra hozza be a beszerzési árát, mennyit fog az élettartama alatt spórolni az előtte lévő eszközhöz képest stb. A számok nem hazudnak, sőt, néha kegyetlenül őszinték.

Legyél tudatos, és józan. Biztos, hogy kell az új tévé? Biztos, hogy a kamrában lévő 100 wattos izzót (amit havonta egyszer kapcsolsz fel 2 percre) cserélni kell? Biztos, hogy megéri az akciós mosóporért 1 órát utazni a város másik végére, csak azért, hogy spórolj 400 forintot?

Volt olyan kollégám, aki minden hétvégén képes volt busszal elmenni a város szélén lévő multiba, és ott vásárolni, csak azért mert 4-500 forintot megspórolt. Amikor felvetettem neki, hogy van egy csomagom, meg pár csekkem, nem-e vinnél le a postára, adok neki 200 forintot cseribe, megsértődött, hogy mibe nézem az Ő idejét. Mondtam neki, hogy amire kértelek, az fél óra alatt megvan, ellenben Te minden hétvégén 2 órát buszozol és cseszel el az életedből, csak azért, hogy 4-500 forintot megspórolj, tehát ha jól értelmezem, az óradíjad 250 forint, ennek majd a dupláját ajánlottam. Nem fogta fel.

Egyébként, sokak számára ez újdonság, hogy nem csak a kiadást lehet csökkenteni, hanem a bevételeket növelni. Megy a fillérb@szás, hogy 40 wattos izzó helyett csak 5w, ami évente 500 forinttal csökkenti az elektromos számlát, de az ember meg beragad egy cégnél, egy pozícióba, ahol 5 éve nem emeltek fizetést, közben az árak meg elszálltak. Két céggel odébb meg kereshetnél 15 ezerrel többet havonta. Persze nem azt mondom, hogy ne vegyen az ember energiatakarékos eszközöket, de hiába zárod be az ablakot, ha az ajtó meg nyitva.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.