Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

> és már alapból olyan BIOS-szal szállítják (A32FS715.BSS),
> mellyel akár egy Ryzen 9 3900X is munkára fogható benne

A 3900XT és a 3950X is támogatott.
Kérdés, hogy az új APU-t támogatja -e ?

Mottó: "A verseny jó!"

(#2) energy4ever


energy4ever
addikt

Miert nez ugy ki mint egy Asus Prime? :F Foleg az egyik sarkaban az a sarga csik, amit a lap hatuljan elhelyezett ledek villagitanak at...

(#3) ivarg válasza S_x96x_S (#1) üzenetére


ivarg
tag

Miért ha nem támogatja akkor már egyből szar is?
Vajon tényleg a kvázi csúcs cpu-t tolod egy potenciálisan olcsó lapba egy közepes vga alá?

Addig nyújtózkodj, amig kinyúlsz!

(#4) S_x96x_S válasza ivarg (#3) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Miért ha nem támogatja akkor már egyből szar is?

Ezt mégis honnan vetted ??? :F

Mottó: "A verseny jó!"

(#5) Armagedown


Armagedown
őstag

Nagyon sok ps2 csatlakozó maradhatott még valami raktár mélyén, hogy még mindig árusítanak ilyen alaplapokat :)
De nem gond, mert így még lehet használni a régi, még működő billentyűzeteket és egereket is :)

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#6) exedoc


exedoc
senior tag

Én nem bíznék nyugodt szívvel a VRM-re egy 3900-ast, 3600, 3700/ 3800 még oké tuning nélkül. A 3900-3950-ek még a jobb vrm-el ellátott lapokat is melegítik, ha meg vannak dolgoztatva az összes szálon mondjuk egy rendereléssel, ebbe bele nem merném erőltetni.

(#7) exedoc válasza Armagedown (#5) üzenetére


exedoc
senior tag

+1. Valóban. ASRock vonalon erőltették ezeket elég sokáig, még most is van lap amin ott van, több éve nem találkoztam már PS/2 rágcsálóval vagy billentyűzettel.

(#8) exedoc válasza energy4ever (#2) üzenetére


exedoc
senior tag

És tényleg. Asus Prime B360M-D copy. Mondom hol láttam én ilyet... hehh... :)

(#9) hallador válasza S_x96x_S (#1) üzenetére


hallador
addikt

Nagyon nagy esélye van annak hogy egy low end lapba csúcs processzort tesznek majd? Nem? Hiszen jellemző hogy a Suzuki Swifteket is Hayabusa motorral szállítják. Oh wait!

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#10) Szeleya válasza exedoc (#7) üzenetére


Szeleya
tag

2 hònapja vettem egy asrock b450m pro4 et. Rajta van. Ha nem lenne akkor el lehetett volba ùgy rendezni a csatlakozòkat, hogy egy szélesebb hdmi stick oda férjen. De nem fér

(#11) Szeleya válasza hallador (#9) üzenetére


Szeleya
tag

Láttam pár napja ,,csùcsgép" ként hìrsetve pct. 3800 as proci, rtx 2070, 16gb 2133 as ram, msi A 320as lap, njoy táp, ssd nuku. A ház is egy 0 szellőzéses cuc.
Mert csak a proci meg a vga a fontos.... az alaplap minek.... táp? Elég lesz az olcso, de legalább rgb.

Ùgyhogy a jòzan ész nem mindig érvényesül. Megnézik hogy "proci AM4 es, a lap is, jò az".

(#12) exedoc válasza Szeleya (#10) üzenetére


exedoc
senior tag

Valóban. Az általam kiszemelt B550 Extreme4-en is ott van, sőt X570-es társán is.

(#13) exedoc válasza Szeleya (#11) üzenetére


exedoc
senior tag

Alaplap-táp szerintem az egyik legfontosabb, hogy minőségi legyen. Főleg ha már belebiggyesztünk egy viszonylag erős vga-t és procit. Ezzel pedig nem arról beszélek, hogy felső kategóriás prémium, hanem utánaolvasva teszteknek, egy jó ár/ érték arányú, megbízható, nem hulladékokból összerakott, nevesincs gyartótól származott alkatrészek. Az általad felsoroltakkal pont nem raknék össze ilyen gépet. Dehát Pistike apukája gondolom megoldja occsón.

[ Szerkesztve ]

(#14) Szeleya válasza exedoc (#13) üzenetére


Szeleya
tag

Detto. Én egy mezei 3600 at használok, de még az alá is egy b450es lapot rakok (x570 et nem terveztrm, mert annyira nem használom ki)
Én elégedett vagyok az Asrock lapommal.
Nem hiába alaplap a neve, az köt össze minden részegységet. Dehát a logika mind1. A legjobb micro ATX lapot venni abbol is A320 asat, mert olcso.... (irònia) :))

(#15) exedoc válasza Szeleya (#14) üzenetére


exedoc
senior tag

Én is szeretem az ASRock-ot, jelenleg egy Z87 Extreme6 van, a kiszemelt pedig egy B550 Extreme4 32GB RAM-al, igazából ennek már elég a vrm-je, én rendereléssel izzasztanám. Nem tervezek tuningot, ez bőven elég megterhelő lesz a lapnak.

(#16) S_x96x_S válasza hallador (#9) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nagyon nagy esélye van annak hogy egy low end lapba csúcs
> processzort tesznek majd? Nem?

:R a tervező mérnökök fordítva gondolkodnak.

Van egy ici-pici esélye, hogy valaki
- egy A-s alaplapba is olyan procit tesz, amit támogatnak ?
VAN!
mindig vannak akik furcsa dolgokon spórolnak ..

meg sajnos nincs még 65W-os 3900 -es ..
és lehet, hogy valami "undervolting" trükk segít lekorlátozni a 12-16 magos procikat.

amúgy is (2019okt)
BIOSTAR Extends Ryzen 9 3950X Support to Even its A320 Chipset Motherboards
persze biztos valami marketinges erősködött .. hogy tegyék a listába
mert jól mutat .. és növeli az eladásokat ...
:)

Mottó: "A verseny jó!"

(#17) GAI válasza S_x96x_S (#16) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Ha hivatalosan támogatott, akkor gondolom ki is tesztelték, hogy működik benne. Nem úgy van az, hogy csak odaírjuk a listára, mert jól mutat...

Amúgy nem az volt a mondás, még a Ryzen megjelenése környékén, hogy ezek az AMD procik már mindent tartalmaznak, ami egy rendszer működéséhez szükséges, és igazából chipset nem is kellene melléjük egyáltalán? És hogy majd jönnek a filléres alaplapok, amik kizárólag foglalatokat tartalmaznak? Hát, nem így lett, de ha így vesszük, akkor még egy A320 is "sok" mellé.

(#18) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Valószínűleg még hegyekben állnak a gyárakban eladatlan VGA csatik, ezért próbálják minden lowcost cuccban elsózni ezeket. Raktárkisöprés.

(#19) DraXoN válasza GAI (#17) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Pedig néha de.. csak odaírják, vagy ha "már elindul" akkor kapja a support "plecsnit".

Anno FX érában sok 970 alaplapra ráírták a 6 és 8 magos FX supportot.. nem kellett volna (nagyon nem).. kb instan végig throttlingolt pár alaplap windowsban is, nem, hogy valódi terhelés alatt (ott elvérzett a mezőny maradéka).. csak pár 970-es lap bírta tényleg el a 8magost.. a 6magost kicsit több, de ez nem segít azon, hogy ráírták az alaplapra a támogatást...

Dr. Akula:
A VGA csati továbbra is nagyon sok helyen használt "szabvány" csatlakozó.. lehet otthon már nem népszerű, de nem csak otthon használják a gépeket.. és gyátják máig a csatolót és kábelt hozzájuk, nem raktárból "bugázzák" a maradékot, hogy el legyen sózva.
Otthoni szintről akkor tűnhet el majd, ha nem tartalmaz az IGP többé natív támogatást hozzá.. de utóbbi nem ma lesz, mivel sok helyen megkövetelt csatoló (driver nélkül is megy HDMI és DP-portokkal ellentétben).. és itt nem operációs rendszer driverére gondoltam, hanem chipsethez amivel kérhető jel a portból...

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#20) Synthwave válasza exedoc (#7) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Nem még most is van olyan, hanem ritka az olyan, amin nincs.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#21) exedoc válasza Synthwave (#20) üzenetére


exedoc
senior tag

Eegen, igazad van. Végignéztem a kínálatot. Nem tudom mikor növik már ki. Nehezen tudom elképzelni, hogy egy X570 Taichi, vagy egy X570 Aqua lapba valaki PS/2-es billentyűzetet vagy egeret dugjon. Ez utóbbi lap pedig aztán már tényleg a prémium teteje.

(#22) #16939776 válasza exedoc (#21) üzenetére


#16939776
törölt tag

Lehet hogy te nem tudod elképzelni, addig nálam pl.: ilyen ultra drága lapnál is kizáró ok ha nincs ps/2 csatlakozó, akár tuning rekordokat döntögetni, akár játszani venném komoly haszna van.

(#23) #16939776 válasza exedoc (#21) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ez kb.: azon a "buta" szinten működik, mint a bekapcsoló gomb, meg annak a két tüskéje az alaplapon. Meg lehetne oldani "okosabban" integrált hangfelismeréssel vagy új lenyomat olvasóval, külön szoftveres réteggel meg apjaf@sz@'val megbolondítva, de akkor nem kapcsolnád ki/be a gépet bármilyen fennforgás esetén, akkor amikor akarod..

[ Szerkesztve ]

(#24) exedoc válasza #16939776 (#23) üzenetére


exedoc
senior tag

Áhá így már értem. Elnézést a tudatlanságomért. :)

[ Szerkesztve ]

(#25) DraXoN válasza #16939776 (#23) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

hehe.. bekapcsológomb:
azt hiszem talán valamelyik dell gépnél futottam bele abba, hogy csak a saját bekapcsológombjával lehet bekapcsolni a gépet ;]
ismerős akarta "izgalmasabbra" cserélni a dell oem asztaligépének gépházát.. volt kis szívás vele.. a megoldás az lett, hogy a dell gépházból a bekapcsológombot is átszerelte mert másképp nem lehetett bekapcsolni...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#26) Dr. Akula válasza DraXoN (#19) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ez egy ilyen láthatóan nem ipari alaplap, hanem amit összesöpörtek a padlóról, az került rá. VGA-hoz is kell a driver, mint minden máshoz. "nem operációs rendszer driverére gondoltam, hanem chipsethez amivel kérhető jel a portból" <-- ??? Nem is tudom projektoron van-e még, mostmár ott is a HDMI az alapértelmezett. Monitort is úgy kell vadászni hogy legyen rajta. Legutóbb egy AOC-n láttam, amiben az volt a poén hogy 4K-s monitor volt, de VGA-n még a képet se tudta kirajzolni, csak alacsonyabb felbontáson.

Egyedül azt az esetet tudnám elképzelni hogy van valami régi vezérlő géped, ami elpukkan és veszel egy újat. De már azzal bajban vagy hogy a Kaby Lake óta már a Win7 se megy fel rá, nemhogy az XP, és drivereket se fogsz találni hozzá. Aki egy ősrégi gépet valami miatt (régi szoftver, pl.) nem cserélt le eddig modernebbre, az ezzel se fog jobban járni, mert ez is modernebb. Csak ilyen félig modernebb. Réginek nem elég régi, újnak meg nem elég új.

[ Szerkesztve ]

(#27) D.Va válasza Dr. Akula (#18) üzenetére


D.Va
senior tag

A magyar háztartások többségében még mindig nincs HDMI-s monitor. Tapasztalat hogy a PC-t vásárlóknál 10-ből 8 visszajön mikor videókártyát, vagy gépet vesz hogy otthon nem tudja rákötni a monitorra mert nincs HDMI rajta. PC boltokban slágertermék a HDMI-to-VGA adapter, legalábbis errefelé vidéken biztosan. Abból a 8 emberből ugyanis 7 inkább adaptert vesz 5-ért mint új HDMI-s monitort 25-30-ért.
Millió 22" full HD monitor el lett adva 2005-2020 közt amin csak VGA van, mert azok 5-10 ezerrel olcsóbbak voltak, így a magyar többség az olcsóbbakat vette. Szintén tapasztalat.
És ezek a monitorok jók még teljesen, minek cserélni.
Ezért hasznos még a VGA csati a gépen, akkor is ha rosszabb minőség. A legtöbb ember észre se veszi a különbséget VGA és HDMI közt. (sajnos)

[ Szerkesztve ]

(#28) Bici válasza Szeleya (#14) üzenetére


Bici
félisten

Én az egyik legolcsóbb A320-as mATX lapot használtam egy 2400G-vel két évig munkára napi szinten és teljesen hibátlan volt.
Bencsmárkoltam az elején és nem volt lemaradva a nagyoktól.

Szerintem már rég túlvagyunk azokon az időkön, amikor az olcsó lapok szar minőségűek voltak. Manapság csak simán buták. (szerintem)

Valaki tud (kipróbált) okot, amiért egy ilyen buta lap bármiben hátráltatja az izmosabb procikat?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#29) Dr. Akula válasza D.Va (#27) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

HDMI-s monitort ne is nagyon keressenek, az a tévéknél default, monitoron a Displayport az alap. A HDMI csak másodlagos, már ha van egyáltalán. Leginkább konzolt rákötni.

Aki 15 éve nem képes pénzt áldozni egy fokkal jobb monitorra, az szerinted ad pénzt egy ilyen új alaplapra? Az az apróról fog használtat vadászni, majd 10 év múlva. Addigra már monitor is kelleni fog neki. :) Szóval a közös keresztmetszetet nem látom, akinek kéne, annak pénze nincs rá, akinek meg van, annak nem kell. Ezen a deszkán spórolni akartak amit csak lehet, de hogy miért pont a leglogikusabb választás, a DP maradt le, az rejtély. Inkább a többin spórolhattak volna.

[ Szerkesztve ]

(#30) GAI válasza Dr. Akula (#29) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

monitoron a Displayport az alap

Na ez sem teljesen igaz. A cégnél rendszeresen rohangálunk az IT-ra DP->HDMI átalakítókért, mert a DELL gépeken, amit vesznek, csak DP van, a monitorokon meg csak HDMI :)

(#31) Dr. Akula válasza GAI (#30) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Sikerült kifognotok valami elvarázsolt kínai dzsunka szállítmányt, életemben nem láttam még olyan monitort ami csak HDMI lenne, pedig a cégnél én találkoznék vele először. Nem tévét vettek az embereitek? MM-ban, Electroworldben és hasonlókban lehet kapni monitornak látszó tévéket, sokszor még távirányító is jár hozzá. Gyanítom valami ilyesmi lehet. Bár én is vettem már ott többfajtát, és DP mindegyiken volt, csak mellette HDMI is. Honnan bugázták? :)

(#32) GAI válasza Dr. Akula (#31) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog (1)

Pedig a saját itthoni monitoromon is csak HDMI van, pedig egyáltalán nem olcsó kategóriás darab volt (igaz, 7 éves): ASUS MX239H

[ Szerkesztve ]

(#33) Szeleya válasza Dr. Akula (#31) üzenetére


Szeleya
tag

Lg wk500 as 2 db hdmi, 1 jack, aztán csòkolom. Munkára és gamelgetni nekem megteszi :))

(#34) arty válasza Dr. Akula (#29) üzenetére


arty
veterán

szerencsere a hdmi mindenhol default :)
vegre valami kvaziszabvany lett.....

kiveve par dzsunka kijelzonel, ahol nem fizetik ki a feldollaros licenszdijat :(

(itthoni monitoromon is csak hdmi van, cegesen is)

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#35) Dr. Akula válasza GAI (#32) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Hát akkor ilyen is van, kivételnek. A talpból és a DC bemenetes külső tápból ítélve valami lowcost cucc lehet (most eltekintve attól hogy van akinek a 100k is sok pénz, de monitoroknál a 2-400k sajnos egy átlagos ár, a csúcskategória ennek többszöröse).

(#34) arty: Hol van az a "mindenhol"? Felétek? :) A Dellnél pl. az utóbbi 15 évben egyedül a 3010-es sorozaton nem volt Displayport, előtte és utána is az az alap (már a Core2 Duo időkben is). Egy ideig volt mellette VGA, de már évek óta az sincs, a HDMI meg csak akkor, ha épp olyan kedvük van a mérnököknek. De DP port az mindig. Ennyire "alap" a HDMI. :) Notebooknál van HDMI only, mert ott feltételezik hogy ha nem a beépített kijelzőt használod, akkor csakis projektor lehet. Esetleg +VGA, mint a régebbi projektorbemenet szabvány.

És szerencsére nem default, mert a HDMI jellemzően mindig lemaradásban van a DP-hez képest felbontás + képfrissítés terén. 1-2 évvel ezelőttig alap volt a DP 1.2 + HDMI 1.4 felállás, amiből a DP tudta a 4K@60Hz-et, a HDMI meg csak a 4K@30Hz-et. Mostanra sikerült felzárkóznia a 2.0-val, de most meg már terjed a DP 1.4, ami a dupláját tudja, a HDMI 2.1 meg még csak beígérve van valamikorra.

[ Szerkesztve ]

(#36) zooliii


zooliii
tag

4/8-as procik alá jó lesz, ha nem árazzák túl. Afölött már nem lenne egészséges ilyet használni a hurka VRM miatt.

(#37) D.Va válasza Dr. Akula (#35) üzenetére


D.Va
senior tag

Hagy világosítsalak fel akkor én is tisztán és világosan, ha nem hiszel nézd meg az összes monitor gyártó összes monitorát az elmúlt 20 évből, szerintem meglepődsz milyen kevés MONITOR-on van DP (nem laptopon, nem videókártyán, hanem MONITORON)
Ma is a HDMI és a VGA az alap az olcsóbb szegmensben. Alig, vagy nem is igen kapni monitort 50 ezer ft alatti kategóriában ami displayportos, mert nem is használja ki egy ilyen olcsó monitor azt a tudást amit a DP tud. Gamer, illetve félprofi, profi monotorokra raknak inkább DP-t, ahol ki is lehet használni, ezek meg általában 50 ezer ft felett indulnak.
Márpedig szintén kisker azaz bolti tapasztalat - magyarországon legalábbis hogy a magánszemélye otthoni használata, és a cégek nagy része is irodai munkára (nem professzionális használatra) 50 ezer ft alatt vesz monitort. Ahol a DP-nek semmi haszna illetve semmi pluszt nem is nyújt ennek a célközönségnek.
100 monitor vásárlóból kb 1 az aki komolyabb monitort vesz kb... és igényli a DP-t.
És régebben sem a DP, hanem a DVI volt az alap a monitorokon, majd később a HDMI.
A DP főleg az elmúlt 5 évben kezdett monitorokon tömegesebben megjelenni, amióta már minden GAMER még a kenyér is a boltban.

[ Szerkesztve ]

(#38) nexplo


nexplo
őstag

Szerintem a realitás azt mutatja hogy nem fog ebbe a lapba "csúcs" proci kerülni. Nyílván van egy két bátor ember de nem életszerű. Arra amire kitalálták arra megfelel. Olcsó "netezős" akár irodai gépnek. VGA csati, hozzáteszem, nálunk cirka 2000 monitor van és a fele még mindig sima VGA csatis. Ilyen cégeknél simán harapnak egy ilyen lapra. :)

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.