Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) nord_


nord_
veterán

Jó cikk!
Egy ilyen kereső kábé mekkora nagyítást adna?

Pentaprizma: kíváncsi lennék, ha elméletben valamelyik vázhoz elérhetővé tennék ezt és az evf-es keresőt is, mennyien választanák az ovf-et. Aki egyszer megszokta az élő hisztogramot és azt, hogy az előzetes beállításnak megfelelően látja a keresőképet (pl. fekete-fehér), az nehezen állna vissza az optikai kukucskára. :)

(#2) FEDman válasza nord_ (#1) üzenetére


FEDman
addikt

Köszi!
A kereső nagyítása bizonyos keretek között lehet akármekkora. Ez ugyanúgy működik, mint a tükörreflexes gépeknél, ahogy itt a gép tetején elhelyezett kijelző mérete is fix, úgy a tükörreflexes gépek matt üvegére vetített kép is fix méretű, de ettől még a tükrös gépeknél is rengetegféle keresőmérettel találkozhatunk függően attól, hogy mekkora és milyen prizma kerül a tetejére.
Ebben az esetben is egy ilyen géphez gyárthatnának akár többféle keresőmérettel rendelkező prizmát is.
De hogy kicsit konkrétabb is legyek, a mai csúcs FF DSLR-ek keresőméretét lazán hozhatja egy ilyen megoldás. Ami egyébként a prizma alkalmazásától függetlenül természetesen maradna elektronikus kereső, hisz a képet végeredményben egy digitális kijelzőtől kapja.

Ja és ami még kimaradt a cikkből, hogy véleményem szerint a keresőtől teljesen függetlenül a hátsó kijelző az legyen minimum dönthető. Ma már ezt annyira helytakarékosan meg tudják oldani és ehhez képest meg olyan hasznos hogy egy mirrorless vázon ez egyszerűen kihagyhatatlan. :)

[ Szerkesztve ]

(#3) sideburns


sideburns
aktív tag

Hát ez jó, kb. mint amikor <10 évesen helikoptereket "terveztem" papíron és még a rotorokra is rakétákat meg gépágyúkat rajzoltam. :D
Még esetleg ráírhatnád a gépre, hogy "30 Megapikszel" meg "4 milió képpontos kilyelző"!
Álmodni persze szabad! :D

Én még olyat tennék hozzá, hogy össze lehessen csukni kompakt méretűre, de gombnyomásra markolatos DSLR méretűre nyíljon ki :)

(#4) FEDman válasza sideburns (#3) üzenetére


FEDman
addikt

Hát köszönöm a gyermekkoroddal kapcsolatos élménybeszámolódat, de azért ígérd meg nekem, hogy legközelebb csak akkor írsz ide újra, ha sikerült a cikkel kapcsolatban is pár értelmes gondolatot összeszedned. ;)

(#5) benedekco válasza sideburns (#3) üzenetére


benedekco
addikt

:U Ennek a hsz-nek nem sok értelme volt.

re: cikk
Azt hittem többeket foglalkoztat a dolog. Nekem nagyon tetszik az elgondolás és a tervezet is szép. Persze tudjuk, hogy nem sok minden lesz ebből, mert a gyártók nem igazán nyitnak az újdonság felé. De ne legyen így. Egy ilyen betekintő ablak nem tudom mennyit adhatna, de árban biztos megnyomná az árat. De az első variáns igazán érdekes. Valószínűleg nagyon megnyomná a gépek árt az ilyesmi megoldás, de nem a gyártási költségük, hanem a különcségük miatt.
Nekem tetszett ez a kis gondolati játék. Szerintem nem volna rossz ha véletlenül erre tévedne egy MILC gyártó embere és elgondolkodna a lehetőségeken.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#6) FEDman válasza benedekco (#5) üzenetére


FEDman
addikt

Pedig szerintem gyártói oldalról is lenne benne ráció. Többnyire a legtöbb pénz a kiegészítőkben van. Jelen esetben pl. egy ilyet waist-level keresővel alap csomagban simán adhatnák kb annyiért, mint az EP5 féle vázakat, aztán a különbözőféle keresőkkel további pénzeket tudnának kihúzni belőlünk. :D
És a Fuji példája (X100, X-Pro1) is mutatja, hogy egy jó ötlettel azért fellehet kavarni az állóvizet. Jelen esetben persze OVF hiányában hybrid keresőről nem beszélhetünk, de pl. a waist level kereső szerintem már önmagában megdobogtatná pár fotóbolond szívét. :)

De sajnos be kell látni a Fujin kívül nem sok gyártó mer új dolgokkal kísérletezni. Mondhatni elég szürke a felhozatal ahhoz képest, hogy amúgy milyen sok lehetőség és szabadság jár együtt a mirrorless rendszerekkel. :)

(#7) benedekco válasza FEDman (#6) üzenetére


benedekco
addikt

Én is gondoltam, hogy a kivétel erősíti a szabályt, és az maga a Fuji. De ahogy láttam ők is csak kényszerből vállalták be a dolgot. Mintha nem lett volna más lehetőségük.

Nekem is az a fura, hogy mikor bejöttek a 4/3-os vázak, annyi mindenről szó volt, most meg.. mintha nem igazán törnék magukat a gyártók, szerintem nem akarnak a dslr-ből és a csúcs kompaktokból akkora szeletet levágni.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#8) FEDman válasza benedekco (#7) üzenetére


FEDman
addikt

Valószínű inkább csak óvatosak. Egy merészebb húzással adott esetben nem csak nyerni, de akár bukni is lehet, méghozzá jó nagyot. :)

(#9) BatchMan


BatchMan
senior tag

Miért kell a vázat vastagítani? Előre kicsit rálóghat az objektívre...

Van a tulajdonomban olyan bohóckodós Exa, ami képsorozaton van. Nagyon lágy 50-es lencséje van.
Pro: az aknából a kereső gyárilag kiemelhető, cserélhető.
Contra: Nem láttam hozzá digitális hátlapot... ;]

(#10) FEDman válasza BatchMan (#9) üzenetére


FEDman
addikt

Nézd meg az ábrát is amit készítettem, a vázat pont úgy vastagítottam, hogy a külső méretei közben semmit se változtak. ;)

Ami az EXA-t illeti, itt is pont az lenne többek között a lényeg, hogy a kereső ezáltal cserélhető lenne.

[ Szerkesztve ]

(#11) madgie


madgie
titán

Bő három évvel később a Fuji csak megcsinálta :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.