Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) morhange


morhange
tag

Ha jól látom, ez egy erkélyről leeresztő szerkezet?

(#2) eszterencs válasza morhange (#1) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Az, van itt hozzá egy dobozban cucc is, hevederek, ilyesmi. :)

(#3) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

ez a spéci úton menő computex shuttle nem hangzik rosszul!
(a többi sem, de ez nekem is új)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#4) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

"mert szembe mentünk a föld forgásával, így gyorsan elpörgött alattunk egy éjszaka, tehát mintegy felgyorsult az idő" -- Ennek nem fordítva kéne lennie? Úgy értem hogy nem "szembe", hanem "együtt" a Föld forgásával. :)

[ Szerkesztve ]

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#5) Lenry válasza Panther (#4) üzenetére


Lenry
félisten

bizony, mert ha kelet felé mentek, akkor a Föld forgásával megegyező irányba haladtak

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6) Dany007 válasza Lenry (#5) üzenetére


Dany007
veterán

de persze ez sebességben mit sem számít, hiszen hiába ugrok magasra, a Föld nem fordul ki alólam a maga kis ~ 1600Km/h-s sebességével =)

(#7) Panther válasza Dany007 (#6) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Azért azt vegyük figyelembe, hogy egy repülőgép ~800 km/h-val megy, ami (az egyenlítőnél érvényes) ~1600 km/h Föld-forgási sebesség fele (máshol arányaiban még több). Szóval szerintem igenis számít hogy +50%-kal "gyorsabban múlik az idő".

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#8) Dany007 válasza Panther (#7) üzenetére


Dany007
veterán

Nem nem nem. Félre érted. Az inerciarendszer a repülés esetében is a Föld. Mindezt ahhoz viszonyítunk. Nincs jelentősége, hogy a Föld forgásával szemben mész-e vagy sem.
Képzeld el, hogy egy kocsiban száguldasz az autópályán 160-nal!
Ha az autón belül feldobsz egy labdát vagy akármit, az nem fog 160-nal hátrafelé "kilőni", mert az autó 'rendszeréhez' tartozik.
Szóval ez biztos furcsán hangzik, de repülőgépnél se számít a Föld forgása. Ha ez így lenne, akkor minden gép csakis a Föld forgásával ellentétes irányba repülne, mert gyorsabban elérné a célját :)

(#9) dabadab


dabadab
titán

"Tajvan Kína része, de azért valamennyire önálló"

Annyira onallo, hogy kulon allam. A II. VH utani polgarhaboru azzal ert veget, hogy a Kommunista Parte lett szinte egesz Kina, Kinai Nepkoztarsasag neven, a Nacionalista Part meg Tajvanra vette be magat, azt meg Kinai Koztarsasagnak hivjak. Persze mindket allamban el az elkepzeles, hogy magahoz kapcsolja a masikat, hogy Kina ujra egy orszag legyen, de Tajvan eseten ez inkabb csak almodozas, annak viszont van valamennyi eselye, hogy Kina invaziot indit Tajvan ellen.

DRM is theft

(#10) dabadab válasza Dany007 (#8) üzenetére


dabadab
titán

"Az inerciarendszer a repülés esetében is a Föld."

Viszont ha nyolcszazzal mesz, az a Nap latszolagos sebesseget nagyon is komolyan befolyasolja.

DRM is theft

(#11) Panther válasza Dany007 (#8) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Külső szemlélőként nézve az időt tényleg nincs jelentőssége hogy merre mész (mert pl 1600 km 800-zal repülve mindkét irányba 2 óra = 120 perc), de itt az volt a lényeg, hogy az utasok számára gyorsabban elmúlt az éjjel, ami pedig igaz (hamarabb túljutottak a Föld "éjszakás" felén, mintha álltak volna és csak várják hogy forduljon a Föld).
Képzeld el úgy, hogy a kocsiban az autópályán, amikor bemész egy alagútba, a hátsó ülésről előre dobja valaki a labdát. Ez esetben a labda rövidebb idő alatt ér át az alagúton, mint az utasok. :)

[ Szerkesztve ]

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#12) Dany007 válasza Panther (#11) üzenetére


Dany007
veterán

Ja hát nyílván az éjszakák és nappalok váltakozásában van szerepe persze :)
Csak úgy értettem, hogy attól a repülőgép fog hamarabb odaérni.
És voltaképp én is csak arra reagáltam, hogy időben nem számít. De nem nappali vagy éjszakai időre gondoltam :) hanem órákra, percekre... :)

(#13) dabadab válasza Dany007 (#12) üzenetére


dabadab
titán

"És voltaképp én is csak arra reagáltam, hogy időben nem számít."

De, szamit, egyebkent.
Ugyanis az atmoszfera nem betonbol van ontve, hanem gaz, igy aztan ahelyett nyugodtan megmaradna a seggen, ide-oda aramlik (ezt a jelenseget "szel" neven is ismerik :D ) es a Foldon alapvetoen nyugatrol keletre fuj a szel.
Itt bovebben is olvashatsz rola.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#14) Dany007 válasza dabadab (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Oké a szélnél számít :)
De nem hinném, hogy egy gép nyugatra gyorsabban megtenné ugyanazt a távolságot, amit keletre csak azért, mert a Föld keringésével ellentétes irányba halad. :U
Márpedig én erre próbáltam utalni a legelső hsz-emben.

(#15) Gergő_ válasza Dany007 (#14) üzenetére


Gergő_
őstag

pedig alapvetően ezeket az légáramlatokat lovagolja meg és azt hiszem egy transzatlanti járat esetében ez kb. -1 óra difi.

(#16) Dany007 válasza Gergő_ (#15) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, a sebességét növelheti, az üzemanyag felhasználást csökkentheti, de ha jóltudom ~ 900Km/h a sebességhatár. Nem nagyon mehetnek gyorsabban ennél az utasszállító gépek. Nem? Akkor meg? Hiába lovagolja meg, ha amúgyis maximálják a sebességét.

(#17) Gergő_ válasza Dany007 (#16) üzenetére


Gergő_
őstag

ennyire nem értek hozzá szerintem van még bőven szufla a hangrobbanás előtt. gondolom ez függ a jet a teljesítményétől. majd egy okosabb megmondja. esetleg úgy érted törvényileg szabályozva van a 900?

(#18) Dany007 válasza Gergő_ (#17) üzenetére


Dany007
veterán

Én csak egyszer utaztam, de ismerősök rokonok sokszor, és mindig ~ 900 esetleg 950km/h volt a maximum. Ha jól sejtem a hanghatár ~ 1225km/h környékén van. Tehát elvileg még növelhetné a sebességet.
Ha viszont tényleg szabályozva van, akkor fölösleges a széláramlatok segítő ereje :) Max a kerozinfogyasztást csökkenti.

(#19) dabadab válasza Dany007 (#14) üzenetére


dabadab
titán

Nem teljesen viccbol linkeltem am azt az oldalt.
Egyebkent meg tenyleg van kulonbseg a repuloutak hosszaban attol fuggoen, hogy keletre vagy nyugatra megy-e.

DRM is theft

(#20) Dany007 válasza dabadab (#19) üzenetére


Dany007
veterán

Hiába linkeled :) Linkelj mellé megfelelő szintű angol tudást is. Amennyiben anyanyelvi írást linkelsz szívesen elolvasom.
Amúgy itt: [link] Lehet keresgélni melyik gép megy 950-nél gyorsabban.

"van kulonbseg a repuloutak hosszaban attol fuggoen"

Érdemi vagy csak matematikai különbség? :)
Amúgy szerintem ez magasságfüggő is.

[ Szerkesztve ]

(#21) dabadab válasza Dany007 (#20) üzenetére


dabadab
titán

"Érdemi vagy csak matematikai különbség?"

Erdemi (10% feletti), emiatt is merult fel a linkelt oldalon allandoan ez a kerdes, hogy akkor most ez hogy van.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#22) Dany007 válasza dabadab (#21) üzenetére


Dany007
veterán

Nem kételkedek benned, mert nem szoktál hülyeséget beszélni.
De ez esetben akkor valaki tiszta vizet önthetne a pohárba.
Csak sajnálom, hogy ezt a topicot offoljuk szét...

(#23) eszterencs válasza Dany007 (#22) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Offoljátok csak, érdekel ez a téma. :) Már csak azért is, mert nyilván hülyeséget írhattam, de az én szemszügemből úgy éltem meg a dolgot, hogy elpörgött az éjszaka túl rövid idő alatt, ezért arra gondoltam, hogy feketeség gyorsabban elment a fejünk felett. De ugye nem a feketeség megy, hanem a Nap, és hát ráadásul nem is Nap megy tulajdonképpen, hanem a Föld. :D Szóval mittudomén, mi merre fog, én csak egy szőke nő vagyok. :U

(#24) eszterencs válasza dabadab (#9) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Nem akartam ezt a kérdést túlragozni, de mivel Tajvan Kína része, akármennyire is önálló, bizonyos kérdésekben nem dönthet egyedül Tajvan, gondolom pl. külpolitikai kérdésekben, de ezeket már csak gondolom. Azt viszont tudom, hogy Tajvan önállóságát sok állam nem is ismeri el, így pl. Mo. sem. :Y (Kész csoda, hogy ennek ellenére nem kérnek tőlünk vízumot...)

Amúgy minden úgy van, ahogy leírtad, az a precíz megfogalmazás, köszi. :)

(#25) Dany007 válasza eszterencs (#23) üzenetére


Dany007
veterán

Nem hülyeséget, pusztán félre értettem, illetve engem is.
A 'sötétség' tényleg elmúlhatott hamarabb / kevesebb ideig tarthatott. Elvégre az a Föld forgása miatt van, te pedig ha jól értettem szembe mentél vele.
Én csak arra reagáltam, hogy az utazási idő nem lehetett kevesebb azért mert abba az irányba repültél.
Ha tényleg van egy ilyen sebesség limit az utasszállítóknál mint gondolom, akkor fizika szerint mind1 melyik irányba mész 900Km/órával, 900km-t fogsz megtenni óránként. Mivel a Föld forog, te is meg a repülő is meg minden forog vele együtt.
Ahogy a vonatos kísérlet is mutatja. Nem tudom pontosan hogy van, de kb az a lényege, hogy ping-pongoznak egy vonaton (már most elég abszurd.). Amikor a labdát menetiránynak ellentétessen ütik vissza, a vonaton utazók számára az hátrafelé megy. Viszont egy külső szemlélő számára, aki mondjuk a sínek mellett áll, az a labda bizony 120-szal száguld előre, amennyivel a vonat 'viszi'.
Na erre írta dabadab, hogy nem teljesen így van. Viszont ő sem biztos benne. Legalábbis az írásmódja nem a tőle megszokott bizonyításos stílus, hanem inkább feltételezős.
Majd kiderült, hogy a linkkelt oldalon - amit gyér angol tudásom miatt úgysem értenék meg - is felmerült a kérdés, "hogy akkor ez most hogyan is van?"
Ebből angol tudás nélkül is kitudom következtetni, hogy sem dabadab, sem a linkelt oldal nem tudja biztosan a választ.
De mivel dabadab-ot (deszépnév) ismerem már annyira, hogy nem beszél a levegőbe, ezért én is elkezdtem kételkedni, mivan ha talán bizonyos körülmények között mégis számíthat valamennyit ez a bizonyos forgással ellentétes mozgás.
Ezért kéne valaki, aki tiszta vizet önt a pohárba, mert már én sem vagyok benne 100%-ig biztos.
Na kb. itt tartunk :)

bónusz kérdés a kedves moderátorhoz: "annak viszont van valamennyi eselye, hogy Kina invaziot indit Tajvan ellen."
Ezzel kapcsolatban, ha jól tudom Amerika ígéretet tett Tajvannak arra, hogy ez esetben minden erővel megvédi Kínától! Ez akár problémát is okozhat a jövőben, nem? Mert amikor Amerika tette ezt a bizonyos ígéretet, akkor még Kína messze nem állt olyan szinten sem katonailag sem gazdaságilag, mint manapság.

[ Szerkesztve ]

(#26) deicide válasza Dany007 (#16) üzenetére


deicide
veterán

Amin én utaztam idefelé, az 1055öt írt ki maximum, elég sokat néztem, mert aludni nem tudtam két kisgyerek miatt...

[ Szerkesztve ]

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#27) dabadab válasza eszterencs (#24) üzenetére


dabadab
titán

"bizonyos kérdésekben nem dönthet egyedül Tajvan, gondolom pl. külpolitikai kérdésekben"

Teljesen független, saját hadserege van, amit leginkább Kína ellen tartogat :U A két állam helyzete kb. olyan, mint Dél- és Észak-Korea vagy mint amilyen az NDK meg az NSZK volt, csak ezek kb. hasonló nagyságú darabokra szakadtak, Kína meg majd' háromszázszor akkora, mint Tajvan.
A diplomácia elismertség hiánya tény, bár ez inkább csak színjáték, pont úgy, mint amikor a RoC miniszterelnöke előadja, hogy ő másfél milliárd kínai miniszterelnöke, a PRC meg úgy csinál, mintha Tajvan is az ellenőrzésük alatt lenne, mert az elismertség ellenére az útlevelüket meg a pénzüket simán elfogadják az egész világban (az EU-ban pl most van szó arról, hogy vízummentesen utazhassanak a tajvaniak a schengeni övezetbe - és így kedvezőbb elbírálásban fognak részesülni, mint a PRC-állampolgárok, ami azért nem rossze egy el nem ismert államhoz képest :) ) - ja, meg van saját TLD-jük is :), szóval a konkrét napi gyakorlatban egyáltalán nincs látszata annak, hogy nem ismerik el.

DRM is theft

(#28) #65675776 válasza eszterencs (#24) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez csak annyiban igaz, hogy a szárazföldi Kína nyomására hivatalosan kizárták Tajvan-t az ENSZ-ből. [link]

(#29) paramedic


paramedic
aktív tag

Egyedül képviseled a PH!-t a kiállításon?

(#30) Dany007 válasza dabadab (#27) üzenetére


Dany007
veterán

"olyan, mint Dél- és Észak-Korea"

Akkor az elég necces. =/
De mi esélye van egy háborúnak? Csak mert Kína nagyon magáénak akarja, és írtak már olyat, hogy akár katonai erővel is de visszaveszi Tajvant. De ugye Amerika meg megvédi... Elvileg. És kész is egy hatalmas háború?
Csak mert Kína is meg Tajvan is gazdaságilag érdekelt az USA számára és talán fordítva is. Megérné belemenni egy háborúba?
Mert ha az USA nem lép ígéretéhez híven, akkor leszerepel, ha meg lép akkor meg egy hatalmas háborút kockáztat. Persze minden attól függ, hogy Kína meddig vár.

(#31) rudi


rudi
nagyúr

Elég meredek az a hotel! Hol, merre van?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#32) eszterencs válasza paramedic (#29) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Igen, csak én jöttem.

(#33) eszterencs válasza rudi (#31) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Tettem rá linket. Agora Garden, a (régi) kiállítási területhez van közel. Ez az egyik rendszeres hely, ahova az újságírókat, meg a nagy buyereket elszállásolják.

(#34) keIdor válasza Dany007 (#30) üzenetére


keIdor
titán

Nem hinném, hogy kockáztatna. A Szovjetuniót se merték "bevállalni", miután lett atombombájuk és Kína is atomhatalom jelenleg. 1948-ban, mikor még a Szovjetunió gyenge volt és nem volt atomjuk, akkor még kicsit bátrabbak voltak.:) Akkor nagyon közel voltunk a III. világháborúhoz, de szerencsére(?) semmi nem lett belőle.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#35) Dany007 válasza keIdor (#34) üzenetére


Dany007
veterán

Hát remélem, hogy nem.
Viszont akkor jelentősen vesztene a külpolitikai meghatározó szerepéből, Kína meg előnybe kerülne. Ugye, Kínának és Orosz o.-nak is vannak érdekeltségei Iránban, Amerika meg leginkább porig bombázná Iránt. Szóval van még pár helyen ellentét.
A tippelnem kéne egy potenciális 3. VH-ra, akkor Orosz o. feat Kína Vs Nato-ra tippelnék.
A kérdés már csak az, hogy az országok közötti gazdasági "kötelék" / kötődés elég erőse ahhoz, hogy ne érje meg háborúzni és lebombázni egymás vagy épp a saját gyáraikat.
Mert anno 39-ben voltaképp a 14-18-as háború befejezetlen ügyeit és sérelmeit akarták helyrehozni. Plusz Japán is erőforrásokat / területet akart szerezni. Akkor is volt egy szövetség, de jóformán szart se ért. Viszont talán a gazdasági viszonyok nem voltak ennyire behálózva mint manapság.

(#36) Gergő_ válasza Dany007 (#35) üzenetére


Gergő_
őstag

Nem akarok belemenni, de az USA nem meri megtámadni Iránt, mert rögtön megjellenne egy rakás( több millió) kínai katona, ami nekik soha nem lesz. Itt jönne viszont képbe Oroszország de úgyis mondhatnám hogy SZU. ;] Érdekes egy helyzet.
Ezért szokás mondani hogy a II. vh-nak nincs vége, túl az elvarratlan szál, még a hazánkat érintő is. :(

[ Szerkesztve ]

(#37) Dany007 válasza Gergő_ (#36) üzenetére


Dany007
veterán

Mostmár talán nem. De anno 48-ban is sok volt a Kínai, jóval több, mint az amcsi. Viszont akkor még technikailag lószarok se voltak a mostanihoz képest.
Ezért is írtam, hogy az oroszoknak meg Kínának vannak iráni érdekeltségei, és elég rossz szemmel is nézik a dolgokat. De persze ha ténylegesen kiderülne, hogy atomot akarnak, akkor ők se szólhatnának egy rossz szót se. Persze ez a kérdés már sokkal kritikusabb az a iraki háború óta.
Az tény, hogy nincs teljesen vége. Eléggé elcseszték a végét. India - Pakisztán, Izrael, Korea, meg Vietnám... valamilyen szinten mind visszavezethető a 2 vh befejezésére és annak következményeire. Sok konfliktus még mindig oda vezethető vissza =/

[ Szerkesztve ]

(#38) rudi válasza eszterencs (#33) üzenetére


rudi
nagyúr

Szép-szép. Kartávolságra a 101-től, rajta a metróvonalon, ami kivisz a Nangangba. Bezzeg nekem sokkal szerényebb hotel jutott 2 km-re a 101-től (piros metró, Daan station mellett).

[ Szerkesztve ]

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#39) Panther válasza Dany007 (#25) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Ahonnan az egész indult, tehát a kérdéskör lényege, az éppen az lett volna hogy nem szembe mentek a Föld forgásával, hanem azzal azonos irányba, mert a Föld kelet felé forog (ezért kel ott a Nap) :D
A vonaton pingpongozással kapcsolatban pedig szerintem nem mérvadó az, amit dabadab linkelt, mivel az a magasban levő légmozgásokat, szeleket taglalja, ami nyilván a vonat belsejében nem igazán létezik.

[ Szerkesztve ]

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#40) eszterencs válasza Panther (#39) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Jól van, mostmár kijavítottam (illetve kommenteltem, nem akartam az eredeti írásművet mostmár megmásítani :D )

Készül a következő poszt sok képpel, csak sajnos melóznom kell egy csomót, így nem jut rá időm. De meglesz szerintem még a mai napon.

(#41) Dany007 válasza Panther (#39) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, kicsit később, de már én is rájöttem, hogy félreértettem pár dolgot, aztán azt is félreértették amire én gondoltam.
De dabadab része sem hülyeség csak rossz a megközelítés. Egy másik PH!-s kollegával beszéltem a témáról. Ő jobban benne van a témában, asztrofizikát tanul(t).
Szóval arra jutottunk privátban, hogy mégiscsak van köze hozzá a Föld forgásának ezen erő kapcsán. A kérdés még mindig a mértéke, amihez jópár számítást el kéne végezni, hogy kiderüljön mennyi is az.

@eszterencs:

ígérem, a többi bejegyzést nem szemetelem tele offal :D

[ Szerkesztve ]

(#42) Fáraó válasza dabadab (#9) üzenetére


Fáraó
őstag

"Tajvan Kína része ..."

"Annyira onallo, hogy kulon allam."

Pont ezt akartam írni én is. Érdemes lenne a cikket pontosítani.

[ Szerkesztve ]

VIGYORRRGAZMUS.....

(#43) Fáraó


Fáraó
őstag

Azt persze nem kommentáltam, hogy tök jó a cikk. :B

Nem gondoltam volna, hogy az ablaktábla ennyire fontos, de az tetszett, hogy igazi túlélőként előre vittél szendvicset: grat., hogy nem messzi külföldi ebeké lett a magyar húsáru. :)

VIGYORRRGAZMUS.....

(#44) eszterencs válasza Fáraó (#42) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Jól van, jól van, beleírtam. :)

Köszimindenkinek a dicsérő szavakat, jól esik, hogy ilyen sokan olvassátok (és így nem merem ellustálkodni a folytatásokat :D )

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.