Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) thomeef


thomeef
őstag

Hát erre kíváncsi leszek, hatalmas áttörés lenne :R

"A férfi abban különbözik a fiútól, hogy egy nagyságrenddel drágábbak a játékai."

(#2) bsh


bsh
őstag

"a Sagittarius A*-t, a Tejút közepétől 25 000 fényévnyi távolságra található fekete lyukat" :F

(#3) schawo válasza bsh (#2) üzenetére


schawo
titán

:D

Kissé összekavarodtak a dolgok. A Földön van pár két lábon járó fekete lyuk, de szerintem nem arra gondoltak. ;]

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Két nagy tárgyi tévedés:

1,
Az Sgr A* nem "az egyik ismert legnagyobb fekete lyuk" hanem galaktikus méretekben eléggé hátul van a mezőnyben. Az Androméda fekete lyuka például sokkal-sokkal nagyobb a Sgr A*-nál, annak ellenére hogy a két galaxis tömege összemérhető.

2,
A Sgr A* a Tejút közepén van, "Az" a Tejút közepe...

[ Szerkesztve ]

(#5) #06658560 válasza joysefke (#4) üzenetére


#06658560
törölt tag

Elvileg igen, viszont:

"Ha a Sagittarius A* pontosan a fekete lyuk közepén helyezkedne el, akkor sokszorosára nagyítva kellene látnunk a gravitációs lencsehatás miatt. Az általános relativitáselmélet szerint minimum 5,2-szer nagyobbnak kellene látnunk, mint a fekete lyuk Schwarzschild-sugara, ezért egy négymillió naptömegű fekete lyuk esetében a minimális megfigyelt sugár nem kisebb, mint 52 μas. Ez sokkal nagyobb, mint a megfigyelt 32 μas, ami arra enged következtetni, hogy a rádióforrás helyzete nem pontosan a fekete lyuk közepén található, hanem közel az eseményhorizonthoz, valószínűleg az akkréciós korongban, vagy az abból távozó relativisztikus anyagsugárban."

Forrás Wiki.

(#6) partxxx válasza joysefke (#4) üzenetére


partxxx
tag

pontosan

nem a tejút közepétől van 25900 fényévre, hanem mi vagyunk ilyen messze a tejút közepétől, azaz a Sgr A*-tól
és az átmérő sem stimmel, asszem 44 millió km

(#7) Watchdog


Watchdog
aktív tag

A távolságot és a méretet tekintve milyen felbontású kép várható? Mondjuk 2x2 pixelen nem lenne valami impozáns... :)

(#8) joysefke válasza #06658560 (#5) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Najó, de ezzel nem mondtál semmit. :)

A Sgr A* a galaxis közepe (mármint nagyon pontosan a tömegközéppontjában van) körülötte por és gázfelhők, látható és láthatatlan objektumok keringenek különböző távolságokra. Ha eltekintünk a Sgr A* forgásától, akkor max 1/2-ed sugárnyira tudják ezek az objektumok megközelíteni az eseményhorizontot (ezt most nem fejtem ki, de ezen a távolságon belül még a fotonoknak sem triviális elszakadni a lyuktól).

És ezek azok az objektumok, amelyeknek egy része (tipikusan az akkréciós korong) a fekete lyuk hatására sugároz. Tehát a sugárzás sosem a fekete lyukból, hanem annak környezetéből származik. Ez egyébként tök jól volt megfilmesítve a "Csillagok között"-ben..

(#9) Tian66 válasza bsh (#2) üzenetére


Tian66
senior tag

A Sagittarius A a közepe a Tejútnak és mi vagyunk ennyire tőle. Kb. :)

[ Szerkesztve ]

(#10) #06658560 válasza joysefke (#8) üzenetére


#06658560
törölt tag

"A Tejútrendszer középpontja a Sagittarius (Nyilas) csillagkép irányában van, távolsága a Naptól 27 200 ± 520 fényév .[2] A látható fény tartományában nem tudjuk megfigyelni, mivel a galaktikus egyenlítő síkjában lévő csillagközi por- és gázfelhők elnyelik a fényt. Az optikai „látótávolság” a galaktikus rendszer fősíkjában csak mintegy 10 ezer fényév. A középpont közelítőleg egybeesik a Sagittarius A jelű rádióforrással. Galaxisunk központi, nagyon nagy tömegű fekete lyuka a Sagittarius A* (ejtsd: „A” csillag).[3] Közvetlen közelében sok, nagy tömegű csillag kering, melyeket sikerült közeli infravörösben észlelni, és pályájuk megfigyeléséből sikerült a fekete lyuk tömegét meghatározni, mely 4 millió naptömegnek adódott. Egyelőre rejtély, hogy a csillagok hogyan kerültek ilyen közel, ugyanis sok közülük nagyon fiatal, azaz nagy távolság megtételére még nem volt idejük, a fekete lyukhoz közel viszont szinte elképzelhetetlen a csillagkeletkezés.[4]"

Szintén Wiki.

Egyr´szt a távolságok nem állnak össze, másrészt a gravitációs lencsehatásnak is kéne igazodnia, annak midnegy, hogx amit nagyít, az most a Galaxis geometriai középpontja, vagy csak kissé arrébb van, ha ugyanúgy mozog vele.

(#11) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Azért izgalmas belegondolni, hogy ha felnézünk az égre, akkor a múltba nézünk vissza. A Nap esetén pár percre, de megfelelő eszköz és objektumtávolság esetén felfoghatatlan "időutazásban" lehet részünk még akkor is ha a "kép" vagy információ torzult is a hosszú út/idő során.

Ha fel is felfedeznénk egy másik civilizációt, vagy más fajokat, lehet hogy már sok-sok ezer éve nem is léteznének.

Amúgy ha foghatnánk az űrből valami visszaverődött rádiójelet, akkor belehallgathatnánk a saját múltunkba is.

Ha időutazás nincs is, de belenézhetünk a múltba, ha nem is a miénkbe.

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#13) joysefke válasza #06658560 (#10) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Megmondod, hogy mi a probléma, mert nem tudom, hogy minek bizonyítására vagy minek cáfolatára idézgeted a magyar wikipédiát?

(#14) eszterencs


eszterencs
HÁZIGAZDA

Elnézést kérünk a hírben található pontatlanságokért, a szerző nem volt körültekintő és lefordított egy eredetileg is hibás hírt.

Javítottam, amit hibásnak találtam hitelesebb források alapján, remélem, mostmár nincs benne több téves adat.

Köszönjük az észrevételeket, és még egyszer elnézést kérünk a bakikért.

(#15) Out válasza eszterencs (#14) üzenetére


Out
addikt

Mikor lesz a sorsolás? Már nagyon szeretnék nyerni egy fekete lyukat :DDD

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#16) noPublicFG válasza Tigerclaw (#11) üzenetére


noPublicFG
senior tag

Vagyis az időutazás még is csak létezik. (A "beülök a fotelba, és átpottyanok tegnapba" filmes mítoszok nem számítanak.)

plus ça change, plus c'est la même chose

(#17) xmaas


xmaas
őstag

En kicsit hulye vagyok ehez de nem ertem ha 25.000 fenyevre van az a targy amit le akarunk "fenykepezni" kikuldjuk azt a radio jelet de mennyi idobe telik amig az vissza jonn?
Mert egy fenyev az a tavolsag amit 1 ev allatt tesz meg a feny 2 pont kozott akkor az en buta logikam szerint 25.000 ev telik el amig celba er a radiojelunk es megint 25.000 ev amig visszajonn az a jel nem?
Valahogy az en "paraszt" logikam nem mukodik jol :F

(#18) bsh válasza xmaas (#17) üzenetére


bsh
őstag

nem küldünk ki semmit, a célojjektum küldi ki a rádiójeleket, mi csak vesszük őket. jelen esetben a 25000 évvel korábbi jeleket vesszük, ami most ér ide éppen.

(#19) eszterencs válasza xmaas (#17) üzenetére


eszterencs
HÁZIGAZDA

Nem mi lőjük ki a rádióhullámokat, hanem a Sagittariusról érkezőket fogjuk be, rögzítjuk. Ahogy a fényképezőgéppel a fényt.

Az már egy más kérdés, hogy a "kép" a 25ezer évvel ezelőtti múltat ábrázolja. :-)

(#20) xmaas válasza eszterencs (#19) üzenetére


xmaas
őstag

Jaaa ertem akkor igy mar tiszta a dolog, koszonom a tisztazast gondoltam en hogy kicsit sokat kenne varni amig "megjonne " a kepunk ha mi kuldjuk a radiojeleket :)

(#21) bsh válasza xmaas (#20) üzenetére


bsh
őstag

főleg egy fekete lyukról "elég sokára" jönnek vissza a rádiójelek ;]

(#22) xmaas válasza bsh (#21) üzenetére


xmaas
őstag

:DD

(#23) orbano


orbano
félisten

egy kicsit hatásvadász az a cikk, amiben azt írják, hogy az eseményhorizontot fényképezik, mivel azt nem lehet :Dnagy felbontású képre azért ne számítsatok, gyanítom egy homályos fehér hamburgert fogunk látni.

A vér nem válik VAZZE!™

(#24) Devid_81 válasza eszterencs (#19) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Es mivan ha nekem 15.000 eves kep kell?
Nem nagyon vagyok megelegedve a 25.000 evvel :N ;]

:DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#25) #06658560 válasza bsh (#21) üzenetére


#06658560
törölt tag

"Vissza tud róla jönni". Ha pont a optimális távolsággal mellé érkezik, az vissza tér.

Egyébként nem rádióhullámokat fogunk nézni, hanem égy széles elektromágneses psektrumot, amely keletkezésekor esetleg Gamma sugárzást is tartalmazott, csak azóta vöröseltolódást szenvedett és pár ködön, kozmikus poron keresztül haladva bizonyos elnyelési függvénynek megfelelöen csökkent intenzitású, plusz egyes frekvenciákon hiányos lett.

#24 Devid_81: Utazz ötezer e´vig fénysebességgel felé!

[ Szerkesztve ]

(#26) orbano válasza Devid_81 (#24) üzenetére


orbano
félisten

akkor utazol fénysebességgel 10 ezer évet. még öregedni sem fogsz ha sikerül :D

A vér nem válik VAZZE!™

(#27) totron válasza Tigerclaw (#11) üzenetére


totron
addikt

A Nap esetén 8 másodperc.

(#28) BBorg válasza eszterencs (#19) üzenetére


BBorg
tag

Kis pontosítás: Nem sokat tudok ugyan a fekete lyukakról, de azt számtalanszor hallottam, hogy "csapdába esik bennük a fény" vagyis a rádióhullám is. Tehát a megfigyelt jeleket nem a Sagittarius bocsátja ki, nem a Sagittariusról érkező jeleket figyelhetnek meg, csak a mellette elhaladó, az általa a Föld irányába eltérített jeleket. Így a 25 ezerhez is hozzá lehet adni a jel eredeti forrásának Sagittariustól mért távolságát. Tehát a "kép" a 25+x ezer éves múltat ábrázolja a Sagittarius szemszögéből, és erősen torzítva.

(#29) #25583896 válasza totron (#27) üzenetére


#25583896
törölt tag

8 perc lesz az.

(#30) scream válasza orbano (#26) üzenetére


scream
veterán

Elég csak a felét utazni, mert közben jön vele szembe is 5000 évig :)

(#31) totron válasza #25583896 (#29) üzenetére


totron
addikt

Rosszul emlékeztem.

(#32) Jacktor válasza joysefke (#8) üzenetére


Jacktor
tag

"körülötte por és gázfelhők, látható és láthatatlan objektumok keringenek különböző távolságokra"

www.wotinfo.hu

(#33) orbano válasza scream (#30) üzenetére


orbano
félisten

ha csak 5e évet utazik, akkor 20e fényévnyire less a csillagtól, ahonnan csak a 20e évvel azelőtti állapotot fogja látni, nem? persze ha az induláshoz képesti 15e évvel azelőtti állapotot szeretné látni, akkor elég, de gyanítom neki az nem elég, mert van olyan telhetetlen.

A vér nem válik VAZZE!™

(#35) #06658560 válasza BBorg (#28) üzenetére


#06658560
törölt tag

Kivéve a Hawking sugárzást, amivel párolognak a fekete lyukak.

(#37) tibaimp válasza totron (#27) üzenetére


tibaimp
nagyúr

8 perc!!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#38) Depression válasza eszterencs (#19) üzenetére


Depression
veterán

Na jó, de ha vakut is akar használni, akkor igaza van, és 50000 év lesz, mire lesz belőle kép.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#39) orbano válasza Depression (#38) üzenetére


orbano
félisten

és ha rendes élfényt is akarsz, akkor még több :D

A vér nem válik VAZZE!™

(#40) Astroboy válasza Depression (#38) üzenetére


Astroboy
őstag

Vakuként egy szupernóva robbanás tökéletesen megfelel.
Derítéshez meg elengedhetetlen egy jól beállított Szaturnusz-gyűrű :D

(#41) 7s26c válasza schawo (#3) üzenetére


7s26c
senior tag

akik az eseményhorizont után beveszik az esemény utáni tablettát, hogy ne legyen másfajta esemény?

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#42) Astroboy válasza 7s26c (#41) üzenetére


Astroboy
őstag

:D :N :DDD

(#43) csongi


csongi
veterán

Valahol olvastam egy cikket, hogy a fekete lyuk körül keringő csillagok sebességét már sikerült megmérni, és a mérések alapján volt ami a fénysebességgel kerülte meg. Ebből mi lehet az igaz? :)
Minden esetre remélem sikerül a projekt.

(#44) schawo válasza csongi (#43) üzenetére


schawo
titán

az nem, hogy fénysebességgel haladt

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#45) mx/z válasza Tigerclaw (#11) üzenetére


mx/z
csendes tag

Kérem a kedves fórumtársakat, hogy szabad szemmel ne nézzenek a Napba, mert súlyos egészségkárosodással is járhat:https://www.antsz.hu/akadalymentes/felso_menu/rolunk/sajto/sajtokozlemenyek/napfogyatkozas_150320.html

[ Szerkesztve ]

(#46) SchumiBácsi válasza BBorg (#28) üzenetére

A szakirodalom szerint a fekete lyukból semmi fény nem távozhat ha az elérte a Schwarzschild sugarat. Viszont ezen pont előtt az éppen beleeső anyag különféle sugárzásokat azért még kiad, ami észlelhető - az anyag halálsikolyának is nevezik. Ezt akarják megnézni ha jól értem.

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47) Astroboy válasza mx/z (#45) üzenetére


Astroboy
őstag

Köszönjük kedves fórumtárs, megígérjük, hogy ezentúl kizárólag távcsövön át vizsgáljuk a napot.

És ha már a cikkhez ennyire szorosan kapcsolódó témánál járunk, mizu felétek kanyaró ügyben?

;]

(#48) mx/z válasza Astroboy (#47) üzenetére


mx/z
csendes tag

Ha távcsővel a Nap megfigyelése a cél, akkor nélkülözhetlen egy gyárilag készített napszűrő, amelyet rögzíteni kell a távcsőre. A Nap fénye nagyon erős, egy nem megfelelő távcsőbe nézve hamar meg lehet vakulni. A vírusok tanulmányozáshoz viszont a mikroszkópot ajánlom a figyelmedbe.

(#49) Astroboy


Astroboy
őstag

Kész :DDD kiégtem :DDD

(#50) -Skylake- válasza totron (#27) üzenetére


-Skylake-
addikt

Nem nyert.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.