Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LGLuke

    őstag

    válasz #65675776 #22 üzenetére

    Persze , hogy nincs. Én csak a PCI és PCI-X kompatibilitásról valamint külön a PCI-E x1,x4,x8,x16 kompatibilitásáról beszéltem.
    Egyébként most is egy Intel PRO/1000 XT Server Adapter PCI-X-es hálózati kártyát használok a gépem PCI-os foglalatában és vígan megy. :)

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #65675776 #22 üzenetére

    Hoppá! Bocsesz, PCI --> PCI-X kompatibilitást akartam írni, azt tudom hogy a -E -vel egyik sem jön össze... Még fizikailag (csatiméret) sem... Csak mindig keverem a végződéseket.

    (Ne viccelj, mi lenne itt ha a régebbi hardverek csak úgy működnének az új slotokban, ki venné meg az új alaplapkát :D )

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • LGLuke

    őstag

    válasz #65675776 #53 üzenetére

    Teljesen egyetértek!
    Sokan félre értelmezték a cikk elejét: nem ISA, EISA, VBL, PCI működési elvet akartam leírni és ezek egymáshoz viszonyított helyzetét, hanem azt, hogy akkor is sok szabvány volt együtt és sok fejtörést okozott a megfelelő alaplap kiválasztása. Ma is visszatérünk ehhez, mert több féle hosszúságú PCI-E foglalatok mellett még mindig kell hely a PCI foglalatoknak is.

    Bár azért régen rosszabb volt a helyzet, mivel a chipsetekbe nem volt ennyi minden integrálva. Ma már van audio, és LAN integrálva mindegyikbe. Legtöbb esetben csak 1 db VGA kerül az alaplapba, de van ahol ez is integrálva megtalálható, lásd HTPC, és irodai, vagy net gépek.
    Emlékszem arra, mikor még a BNC csatlakozós koaxkábeles 10Mbit/s-os LAN-t használtuk, vagy a Sound Blaster 16-ot, S3 triot, és Voodoo 2-es gyorsítót (ma is lapul 2db 12MB-os a fiókomba SLI képesen).

  • dqdb

    nagyúr

    válasz #65675776 #66 üzenetére

    Igen, a kizárólag PCIe x16 slotokat tartalmazó alaplap szerintem is csak egy szép álom, de ez nagyon drága chipsetet és nagyon drága alaplapot eredményez.

    Ahogyan említetted, nem éppen jelentéktelen problémától, hogy a mai chipsetek nem szabadon konfigurálhatóak, és bár egyre rugalmasabban lehet csoportosítani az egyre több PCIe lane-ből a céloknak megfelelően.

    Megnéztem a csatlakozók kiosztását:
    PCI: 124 tű
    PCI-X: 188 tű (124 + 64)
    PCIe x1: 36 tű
    PCIe x4: 64 tű
    PCIe x8: 98 tű
    PCIe x16: 164 tű

    Ezen fenti lista alapján úgy tűnik, hogy a régi 4-5 PCI-os alaplapokhoz képest egy 4-5 PCIe x16-os lap mindössze +20%-nyi vezetékből kijönne ... ha nem lenne alapvető különbség a PCI és a PCIe működése között ...

    (a számításokba a föld és tápvezetékeket is beleszámolom, de azok ismeretlen bekötése miatt szerepel mindig csak körülbelüli érték)

    PCI esetén egy közös buszra csatlakozik az összes kártya. Közülük egyszerre egy kommunikál egy irányba (hogy éppen melyikük, ezen a chipsetben lévő arbiterrel "megegyeznek"). Az összes egy buszra kerülő kártya ugyanazon a sávszélességen osztozik, és a buszrendszer kialakításához elég a chipsettől ugyanazt a kb. 124 vezetéket végigvinni a slotok mentén (a chipsettől nem függ a PCI slotok maximális száma). Mivel a videókártyák fejlődésével az átlagos gépekben maga a VGA elvitte a PCI busz sávszélességének jelentős részét, ezért kitalálták az AGP-t (ami durván fogalmazva a normál PCI busz mellett működő, tőle független, trükközésekkel "túlhajtott" egy slotot támogató PCI busz), hogy a többi kártya is szóhoz, azaz sávszélességhez jusson. Ezért egy PCI + AGP alaplapban kb 124 + 124 = 248 vezeték kellett a chipsettől a slotokhoz.

    PCIe esetén már nincsen busz, ott a kártyák pont-pont kapcsolatban állnak a chipsettel. Az összes kártya kommunikálhat egyszerre, nem kell az arbiterre várni, és a sávszélesség sem osztódik el emiatt közöttük. A pont-pont kapcsolat miatt az alaplapra maximum annyi PCIe csatlakozó rakható, amennyit a chipset elbír. Mivel itt nagy sebességen működő bonyolult interfészekről van szó, ezért a chipsetgyártók próbálnak egyszerűsíteni, és fix/minimálisan variálható szolgáltatáscsomagot nyújtanak. Azaz hiába kezel egy chipset például 20 lane-t, azt nem teheti az alaplapgyártó 20 darab x1 vagy 5 darab x4 formájában az alaplapra, mert a chipset az ésszerű die méret és melegedés miatt csak x16 + x4 kombinációt enged meg. Ekkor a gyártó x16 + x4 vagy még ezen is butítva x16 + x1 csatlakozóval árulja majd az alaplapját.

    Ha van 1 darab x16 és 2 darab x1 az alaplapon, akkor ehhez kb 164 + 36 + 36 = 236 vezeték szükséges. Ez máris 2x vezetékmennyiség egy 5-6 PCI-os alaplaphoz képest, pedig mindössze 3 slot került a lapra. Ha hozzávesszük még azt, hogy a lapokon PCI-t is kell biztosítani, akkor 3x annyi vezeték, mint egy csak PCI-os alaplapban, és 1.5x annyi, mint egy PCI + AGP lapban.

    Ha vesszük például az ASUS M3A78-T lapot, akkor ott 1 darab x1 és 3 darab x16 csatlakozó van. Ez utóbbi hármas x8/x8, x16/x4 és x8/x4/x8 módban használható. Vagyis az első x16 csatlakozót teljesen be kell kötni, a másodikból és harmadikból elég x8 sáv bekötése, valamint a táp/földvezetékeket kell még bekötni (a számításból ezeket most elhagyom). Ehhez kb 36 + 164 + 98 + 98 = 396 vezeték kell csak a PCIe-nek, amihez hozzászámolva a 2 darab PCI csatlakozó miatti 124 vezetéket is kb 520 vezeték jön ki, aminek a chipsettel kell direkt kapcsolatban állnia. Ez ma már megvalósítható, és egy középkategóriás lapra rá is tudják rakni (hasonló kategóriás PCI + AGP alaplap esetén ez még csak 248 vezeték volt).

    Egy 5 PCIe x16-os alaplaphoz kb 820 vezeték szükséges, ha kompatibilitási okokból kerül rá legalább egy PCI is, akkor 944 vezeték szemben a PCI + AGP korszak 248-as számával ... Nagyobb tokozású chipset, a mostaninál jóval nagyobb die, melegedés, több rétegű nyák: ezek mindegyike jelentős drágulást vonna maga után a mostani kompromisszumos megoldásokat helyett. És az x1-x4 helyett x16 slotok által elfoglalt területekről is el kell takarítani az alkatrészeket.

    És a számításoknál nem szabad elfelejteni, hogy a régi párhuzamos adattovábbítást is soros váltotta fel. Az egész PCIe architektúra párhuzamos pont-pont kapcsolatokkal már csak a kivitelezhetetlen kábelezés miatt sem működhetne (a másik oka pedig az, hogy ilyen nagy sebességű működésnél már 32/64 párhuzamos csatorna összeszinkronizálása szinte lehetetlen/elképesztően drága megoldást igényel, olcsóbb egy nagy órajelen ketyegő soros pont-pont kapcsolat. Nem véletlen a soros adattovábbítás elterjedése a korábbi párhuzamos technológiákkal szemben: SATA, USB, PCIe vs IDE, LPT, PCI).

    Most nézem, hogy a hozzászólás jelentős része nem is neked szólt :)

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #65675776 #125 üzenetére

    Hát mondjuk így találták ki a kitalálói. Mondjuk az akár egy elég rendes üzleti balfogás is lehet.

    Mutogatni való hater díszpinty

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés