Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) arn


arn
félisten

Allat cucc :)

A 3dfxnek a v2 volt az utolso legjobb a piacon dobasa. De hihetetlen szamomra, hogy szinte vegig az volt az alapelvuk, hogy duplazzak a meglevo technologiat. Mar azon a szinten is skalazasi problemakba utkoztek, architekturalisan meg generacios hatranyban voltak.

Az nv akkor kemenyen nyomta, a riva128 utan felevente dobaltak ki az ujabb generaciot, eloszor egy uj archtekturat, majd azt csiszoltak a kov lepesnel. Mint az intel ticktockja evekkel kesobb, csak ok mar 97 ota csinaltak.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#52) GAI válasza arn (#51) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Igazából (technológiailag, felépítésileg) már a V2 is egy rémesen elavult dolog volt. 4 chipből oldotta meg azt, amit a többi gyártó 1-ből, a már akkor is baromi öreg EDO RAM-okat használta, ráadásul ugye csak 3D gyorsító társkártya volt, tehát egy külön 2D-s kártya kellett mellé. Ha mellé állítasz egy TNT1-et, vagy valamelyik korabeli ATI Rage-et, esetleg Matroxot, vagy S3 Savage-et, akkor ezek mind sokkal modernebb kártyának tűnnek.

Igazából inkább amire azt mondanám, hogy technológiailag felnőtt a konkurensekhez, az a Banshee volt, ami ugye egy V2 felezett TMU-val, de 2D/3D gyorsító egyben, AGP-t is támogatott, és modernebb RAM-okat. Csak nem lett túl népszerű típus valamiért.

Ami utána jött, a Voodoo3 megint népszerű volt, de ott meg már a 32 bites színmélység hiánya, illetve az alacsony textúrafelbontás volt az, amik miatt technológiailag elavultnak számított. Mire ezeket megoldották a VSA100-ban, addigra meg már HW T&L-t kellett volna csinálni :)

Szóval igen, lényegében mindig is elavult cuccokat gyártottak, és ez az egyre erősödő konkurencia miatt nagyon visszaütött. Igazából a Voodoo1-el alkottak maradandót, és utána csak sodródtak az árral. Aztán jött a vízesés...

(#53) arty válasza GAI (#52) üzenetére


arty
veterán

Emlékszem, hogy a banshee a gyengébb sebessége mellett drágább volt, mint a v2... céges gépbe viszont a 2d-3d mivolta miatt csak ez jöhetett szóba.

A V3 maximális 256x256-os texturafelbontása volt az első K.O. a cégnek (és a saját gyártás), még megvettem, de már nem voltam maximálisan elégedett (pláne, hogy az én 2000esem alig lehetett tuningolni :( ). A 32bit hiánya marketing szempontból fájt: egyrészt az nv-sek verték a mellüket, hogy a 32bit mennyire kell (mert náluk a 16bit borzalom minőséget tudott valóban :D ), másrészt papíron volt jó a 32bit, a gyakorlatban a jó fps-hez 16bit dukált továbbra is.

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#54) arn válasza GAI (#52) üzenetére


arn
félisten

az, de a v2 abszolut topkartya volt - nem volt jobb a piacon a tntig. az osszes tobbi gyarto sebessegben lassabb volt, illetve annyira bugosak voltak, hogy elment az ember eletkedve. a tntvel megvaltozott minden, 99ben meg mar a nevukbol eltek a v3nal, ott elvesztettek a fonalat, amit sose talaltak meg. a v5 mar csak az egyenes kovetkezmeny volt (mongy az se segitett, hogy lenullaztak az stb felvasarlasaval a ceget anyagilag).

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#55) GAI válasza arn (#54) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Sebességileg a V3 sem volt rossz, tartotta a lépést a TNT2-vel, csak ugye ott már képminőségbeli hiányosságok voltak. A V4/V5 pedig hiába zárkózott fel képminőségben, ha sebességben sem hozta azt, amit kellett volna.

(#56) ati3x válasza _kovi_ (#31) üzenetére


ati3x
senior tag

Anno nekem riva 128 volt. Ohh hogy emlékszem az SW ROgue squadronra! :)) :))

(#57) arn válasza GAI (#55) üzenetére


arn
félisten

jah hasznalhatosaga jo volt - meg az analog kimenet a mai szemmel is parades, ami a tnt2nel kevesbe volt acelos.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#58) vhunor válasza Synthwave (#5) üzenetére


vhunor
őstag

Ejj, az egyetlen VGA, amit megtartottam a Trident 9000 és S3 Trio 32+ óta, az a Voodoo 5500 :). Dekor lesz a dolgozó szobámban, nincs szívem eladni.

(#59) GAI válasza vhunor (#58) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Pedig lassan egy vagyont ér :) 100 körül el lehet adni.

(#60) vhunor válasza GAI (#59) üzenetére


vhunor
őstag

Érzelmileg kötődök hozzá. A Guru / Gamer szerkesztőségből megmaradt utolsó tárgyi emlékem :).

(#61) arn


arn
félisten

Hat sokan nem vettek ilyesmit akkorban, csak a 3dfx fanok :) a gts sokkal jobb kartya volt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#62) vhunor válasza arn (#61) üzenetére


vhunor
őstag

Így van. De nekem is volt Rendition Veritèm, PowerVR-om, Matrox Mystique-m akkor amikor voltak jobb alternatívák. 🙃

(#63) Vikthor


Vikthor
nagyúr

anno én moddoltam 5500-öt, íme egy pár kép:





[ Szerkesztve ]

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#64) Synthwave válasza Vikthor (#63) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Küldheted postán maradóval is. :D

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#65) repvez


repvez
addikt

Az azért érdekelne, hogy hogyan sikerült neki visszafejteni a kapcsolási rajzot vagy honnan szerezte meg. ha nem volt rajza akkor mondjuk egy 8 vagy 16 rétegű nyáknál, hogy nézi meg , hogy mi hova vezet?
Meg azt nem írtak, hogy mindez mennyibe volt neki mind időbe mind pénzbe.
A chipet azt hogy gyártotta le, vagy akkoriban még forgalomba megvásárolható chipeket használtak ?
Nekem voodoo2esem volt ahhoz még vettem kiegészitő memoriát is és házilag lehetett bővíteni. aztán lecseréltem egy 3500as all in one-ra amin volt TV tuner is.

(#66) Fücsök007 válasza repvez (#65) üzenetére


Fücsök007
őstag

Jó kérdés, viszont a VSA-100 chipekből ma is van "új", azt külön vette a projekthez. ;)

(#67) repvez válasza Fücsök007 (#66) üzenetére


repvez
addikt

Ez csak ilyen kivételes eset vagy általánosságban meg lehet venni régebbi vga-k chipjeit az nvidia és amd bol is ?

meg az is jo lett volna ha esetleg neem 1:1ben másol hanem kiküszobolnte volna a hibáit és azt megnézni, hogy mit lehetett volna kihozni belöle vagy mit tudna mai technikával

(#68) GAI válasza repvez (#67) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Itt a VSA-100 chip az ami behatárolja a lehetőségeket, hiszen egy 20 éves technikáról beszélünk. Nem ültetheted PCI Express-re, ha egyszer nem támogatja (sőt még AGP-ből is csak 2x-est támogat, valószínűleg azért lett inkább sima PCI-os ez a kártya, hogy ne csak őskövület lapokban lehessen tesztelni), vagy nem tehetsz rá DDR RAM-okat, ha egyszer azt sem támogatja. Az egyetlen komolyabb komponens a VSA-100 chipeken kívül, amivel játszani lehet, az azokat összekötő bridge chip, az ha jól látom modernebbre is lett cserélve. A bugok meg valszeg nagyrészt software-es eredetűek, hiszen csak félkész, nem hivatalos driverek vannak hozzá..

Itt van egy jó összefoglaló a korabeli prototípus kártyákról, revíziókról ha érdekel a téma.

[ Szerkesztve ]

(#69) Fücsök007 válasza GAI (#68) üzenetére


Fücsök007
őstag

Így van, de létezik ddr-t támogató VSA-101 chip is, ami viszont csak 64 bites. Ha jól tudom azok viszont nem ennyire stabilak, pláne a rá épülő prototípus kártyák. Annyi előnyük lenne, hogy kisebb hőtermelés mellett olyan 250-260Mhz-et is képesek elérni. Egyébként PCI helyett jobb lett volna a PCI-X csatoló, mert Core 2 Duo-s lap lenne hozzá, és az adatátvitel se lenne korlátozva.

(#70) GAI válasza Fücsök007 (#69) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Igen, csak a VSA-101-nél maga a chip is csak prototípusként létezett, így olyat lehetetlen szerezni.

(#71) Fücsök007 válasza GAI (#70) üzenetére


Fücsök007
őstag

Nem egészen, már ha van pénzed és türelmed. :D Persze működő voodoo 4-es és 5-ös prototípusokról kell leszedni a chipeket a művelethez. :(

(#72) Fücsök007


Fücsök007
őstag

Meg a cikkben nem szerepel, de a teljesség kedvéért csinált az emberünk voodoo 5 5500-ast is. Itt lehet elolvasni. ;) A V56k-s projekt pedig a Napalm 6000 S.U.X nevet kapta. :DDD

(#73) -szabi-


-szabi-
őstag

Ezzel lehet bányászni? :D

(#74) GAI válasza -szabi- (#73) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Szerencsére nem. Ez még az úgynevezett VIDEOkártya. Ez nem hashel hanem renderel.

[ Szerkesztve ]

(#75) -szabi- válasza GAI (#74) üzenetére


-szabi-
őstag

Akkor nem mérték fel jól a jövőbeni igényeket, ezért bukott el 3dfx. :)

(#76) nakos1212


nakos1212
senior tag

Ennek a cikknek már a neve is pontatlan, nem egészen sufnidolog egy kártya teljes visszafejtése, majd megtervezése egy 8 rétegű nyákon, a tartalomról ne is beszéljünk....

(#77) Vikthor válasza -szabi- (#75) üzenetére


Vikthor
nagyúr

sehol se voltak még szerencsére azok a bányarémek...

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#78) Synthwave válasza nakos1212 (#76) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Ahogy inkább arról se, hogy némelyek képesek szó szerint érteni mindent.

:))

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#79) nexplo


nexplo
őstag

Brutál igényes munka. Ez vitrinbe való. Használni nem merném nehogy meghibásodjon. A történelem egy szép kis darabkája :)

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

(#80) Vikthor válasza Synthwave (#64) üzenetére


Vikthor
nagyúr

Küldeném de ez már nincs meg, csak az emléke, hogy a Diablo 2 glide-al mekkora királyság volt! :D meg még sok más glide game.

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#81) nakos1212 válasza Synthwave (#78) üzenetére


nakos1212
senior tag

Azt elfelejtettem odaírni, mert gondoltam nyilvánvaló hogy metaforának vagy egyéb szóképnek meg szerencsétlen, mert az ilyen szóképek is a valóság egy elvonatkoztatására épülnek, (itt meg semmi köze a valóságnak a sufnihoz).

(#82) Synthwave válasza nakos1212 (#81) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Ahhoz, van köze, hogy némi segítséggel ugyan, de önerőből csinálta, úgyhogy a "sufni" tökéletesen ellátja a feladatát. ;)

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#83) nakos1212 válasza Synthwave (#82) üzenetére


nakos1212
senior tag

Ennyi erővel minden kisebb cég sufni minősítést kap? Anthonynak amúgy nem kevés ember dolgozik a keze alá - saját bevallása szerint.

(#84) cskamacska válasza nexplo (#79) üzenetére


cskamacska
addikt

"Használni nem merném nehogy meghibásodjon"

Pont így voltam én is egy PCI-os (nem Mac) Voodoo 5500-al. :D

Egyszerűen röhejesen durván hajlott a kártya vége, szó szerint a frász kerülgetett mikor cserélni kellett. :( Ahhoz képest egy átlag teljes hosszú SCSI kártya biztonsági padló az állványzaton. Molex csatlakozója pedig állandóan beragadt, ott az volt a félelem hogy leszakad az egész.
Épp akkor adtam el mikor még nem ért semmit (rá pár évre őrültek meg a külföldi gyűjtők, részben vagy egészben egy agyatlan gazdag kártyapusztítónak köszönhetően, magyar haszonlesők meg expressz postázták ki nekik innen a kártyákat), és kiderült hogy szir-szar, de "gyűjthető" nem-Intel konfigokba messze a 3dfx kártyák a legjobbak. De igazából nem bánom, én magam nem voltam oda a Glide világért, túl fiatal is vagyok hozzá, "kütyüzni" meg rémálom volt vele. Egy PowerVR PCX2-höz képest amit bárhova be lehet egyszerűen súvasztani, beleértve bármi PCI-os vékonyklienst ahonnan épp nem csúszik ki, és szinte alkatrész sincs ami elromoljon rajta, az az 5500 egy bekövetkezni igyekvő katasztrófa volt. :o

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#85) Fücsök007 válasza cskamacska (#84) üzenetére


Fücsök007
őstag

Régi szép idők. (Mint régi voodoo 3 3000 AGP tulaj írom.) :))
Én használnám az újabb változatát, bár kérdéses megvalósul-e, mivel Anthony nem döntött még ezügyben. A glide nem minden játéknál van rendesen támogatva, így a teljes élményhez azokkal nem lehet megtapasztalni. (Az már csak hab a tortán, hogy olyankor minden felbontáson 16 és 32-biten minden akkori konkurenst elver már a voodoo 5 5500, a 6000 meg pláne.) Ezt folytatta volna a Spectre, majd később a fejlesztése Gigapixel tömörítéssel és Sage2-vel a FEAR széria.

(#86) Synthwave válasza nakos1212 (#83) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Ez nem egy cég terméke. Vagy ha igen, linket kérnék.

Az, ha csak páran összedolgoznak, simán sufni.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#87) cskamacska válasza Fücsök007 (#85) üzenetére


cskamacska
addikt

Attól függ miben. Nyilván az asszonyka még fiatalabb volt :)) , de Win98-at nem kívánom vissza a Win7 ellenében. :B Mint hogy IRQ ütközéseket sem kényelmes kifésülni. Lemez PIO módban megy DMA helyett? Régi játéknak nem elég a 640k alatti szabad memória? Na de a hangkártya TSR-jét csak nem dobhatod ki! És hogy állítod be az alaplap, ISA kártya DIP kapcsolóit, jumper átkötőit, ha nem kaptál rendes leírást, vagy épp nem tudsz azon a nyelven? :o

2005-re már úgy ment a gép építés, hogy összelegóztad a kinézett alkatrészeket, rádobtad az XP SP2-t, éés ment. Akár több évig hiba, és újratelepítés nélkül. :R

Ehhez képest WinME CF kártyája a napokban megjárt egy újabb gépet, és azonnal megöngyilkolta magát, lehet teljesen újratelepíteni. :D

MS meg úgy néz ki visszanyúl a gyökerekhez, mert a Win10 olyan random bugokat hoz vissza amit évtizede elfelejtettünk. XP után mindenkibe bele lett verve, hogy azonnal frissíteni kell, mert lenyúlja a levelezést a Nimda. Most minimum pár hetet várni kell, mert egyébként a jó ég tudja hogyan áll a W10 fejre magától. :(

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#88) Fücsök007 válasza cskamacska (#87) üzenetére


Fücsök007
őstag

A sok hibát aláírom, de hardver függő is a dolog. (Utólag ha retro gépet rak össze az ember aminél cél a stabilitás, akkor a rendszer sem lesz ennyire instabil, és már mások kitapasztalták mire kell figyelni.) ;) Egyénként részben a dos-ra is igaz ez az állítás, mert egyes hangkártyák vagy más eszközök érzékenyek voltak az ISA/PCI sebességre, és ha nem volt 1-2 MHZ-en belül a 33MHz-hez képest instabil volt a rendszer. Ezt megörökölték az ISA foglalatos socket370-es lapok is, de ott már nem volt annyi jumper mint a socket 5 vagy socket7 platformokon. :K Az XP a korlátai ellenére még ma is kedvencem, az SP2 majd 3 stabilitása és a sok újítása méltán tette népszerűvé. (Persze ma már internetezni nem célszerű rajta, és még a 64-bites változatot sem támogatja egyik fő stream játékplatform sem pl. Steam, origin.) Mostanság egyre népszerűbbek a DX10-es tapaszos XP-s retro gépek Core 2 Xeon vagy DUO procikkal. :C

[ Szerkesztve ]

(#89) schilence válasza Cingáriusz (#3) üzenetére


schilence
csendes tag

(#90) GAI válasza schilence (#89) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Kellemes ára van már most is, és hol van még a vége :DDDEz már az elmebetegség kategória szerintem, ennyi pénzt adni egy VGA-ért, legyen bármilyen ritka. Persze a Voodoo 5 5500-as 200k körüli, vagy a sima mezei, semmi extra Voodoo2-Voodoo3 kártyák 20-30k körüli árát is erősen túlzónak tartom. Valami egészen érthetetlen tömeghisztéria alakult ki a 3dfx kártyák körül. 10-15 éve meg térdig gázoltunk bennük, és tized ennyiért sem kellettek senkinek :)

(#91) schilence válasza GAI (#90) üzenetére


schilence
csendes tag

Biztosan lesz ez még több...beteg a világ, a vga piac miért is maradna ki? Divat lett a retro és sokan a könnyű pénzt látják benne, aztán csak jól felhúzzák az árakat. Akinek meg tényleg hobbi lenne, azok csak szívják a fogukat...
A hisztériában én is benne vagyok nyakig. Pár évvel ezelőtt még a legtöbb kártyát viszonylag emberi áron be tudtam szerezni. Egy soha meg nem jelent v5 5000-es kártyáért nagyon sokáig álltam a licitet, de aztán volt az a pont, hogy ez már sok. Nem sokkal többért vitték el. Azóta is sajnálom nagyon. De ez ilyen. Egyébként anno nekem sosem volt a hőskorban 3dfx-em. Ez sokkal később kattant be nálam is. De a miértet én sem tudom...

(#92) GAI válasza schilence (#91) üzenetére


GAI
senior tag
LOGOUT blog

Nekem Voodoo 1 volt egy darabig, de akkor már elavultnak számított, mégis örültem, hogy legalább 640x480 low-on elindult az NFS Porsche :DDDA többi Voodoo nekem is kimaradt aktív használatra, csak később gyűjtögettem őket, aztán később, mikor kellett a pénz, ezt az egész gyűjteményt mai szemmel fillérekért eladtam. Na, én meg azt bánom azóta is :(

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.