Hirdetés

2019. november 21., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [M0D:] Építsünk fantomtápot a gépbe! (téma lezárva)

(#1) ádyz

ádyz
(addikt)

Gratula, remek írás!

Lehet, Én is barkácsolok majd eggyet! :R

Még egyszer grat. :))

(#2) CPT.Pirk

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Érdekes ötlet. Mondjuk 7805-ös kaphatna két kerámiakondit a feszkó szűrésére, ha már építünk valamit...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3) twollah

twollah
(nagyúr)

Szep munka es joval olcsobb mintha a boltban vennenk meg jo penzert ugyan ezt.

(#4) ttower

ttower
(aktív tag)

grat a cikkhez. tetszik. meg lehet valahogy oldani hogy ne csak 12,5,1 voltot adjon le? mármint hogy pl egy potival vagy csúszkával lehessen szabályozni a feszültséget

It's not a bug until it is in production. | Wake up and smell the ashes.

(#5) Rive

Rive
(addikt)

Az 5V 3A szép dolog, de csak elméleti. Ennél a kimenő áramerősségnél a cucc cirka 15W körül disszipál, az pedig egy gép belsejében aktív hűtés nélkül nem jó ómen. Még ha szabályosan (hővezetőpaszta, sík felület) sikerül is felcsavarozni a ház valamely nagyobb fémalkatrészére.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#6) M0D

M0D
(csendes tag)

ttower:
Természetesen lehet szabályozni, kérj egy elektronikai boltban megfelelő értékű potmétert.
Rive:
Én 7805-ös IC-vel 5A-es teljesítményt is képes vagyok 5V-on felvenni, egy kb. 5X3CM-es alumíniumbordára van téve az IC (ez már nem a kis fekete, de ez is 7805-ös,( rá is írva)).
Ott a gépház aljában(a gépről egy régi kép, újabbat nem találtam ahol látszik):

(#7) ttower válasza M0D (#6) üzenetére

ttower
(aktív tag)

a fantomtáp kimenet és a maghajtandó dolog bemenete közé kell a poti?

It's not a bug until it is in production. | Wake up and smell the ashes.

(#8) wwenigma válasza Rive (#5) üzenetére

wwenigma
(Jómunkásember)

2N3055-ös IC-t hajtasz meg a feszstabbal, akkor átmegy ott több amper is. :)

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#9) M0D válasza ttower (#7) üzenetére

M0D
(csendes tag)

ttower: Igen.

(#10) didyman

didyman
(őstag)

Hmm-hmm. Azért ez nem ilyen egyszerű. A sima 7805 az 1,5A-es stabilizátor. A 78S05 képes 2A-re, a 78T05 3A-re és végül a 78H05 képes 5A-re. Ezutóbbinak általában TO3-as tokja van, a többi TO220-as, de a sima 7805 is létezik TO3-ban! A megadott áramerősségek csak közelítő adatok, a túláramvédelem küszöbét jelzik, de ennek van egy időállandója, és könyöke (az IC visszahajló karakterisztikájú védelemmel bír). Ezért a néveleges terhelhetőségnél a gyakorlatban magasabb értékek adódhatnak, de ez nem garantált. A disszipációról annyit, hogy hiába TO3 tok és hiába a tranzisztoros kiegészítés, akkoris majd 15W el fog szállni onnét laza, 2A-es terhelésnél is, ami nagy gond. Az IC tranzisztoros fejelése már csak azért is ellenjavallt itt, mert magának a toknak van egy remekül működő hővédelme, ami 120 fok körül az IC kimenőáramát fokozatosan megfogja, ez a tranzisztort ugyan védi-magasabb hőmérsékletet megengedve a bordán: A 120 fokos záróréteg 100 fokos bordát eredményez, ami egy hozzáérő kábel szigetelését leamortizálja, ha még a tranzisztorról kell érzékelnie, a hőellenállás miatt még magasabb lesz!! Tehát egy tartós és biztonságos üzemhez, 15W tűrhető hőmérsékletet eredményező, passzív elvezetéséhez körülbelül 250 négyzetcenti szükséges minimum, tehát ha ekkora áramra számítunk tartósan, az 5x3cm édeskevés.

Az IC védelméről pár szó. Minden 7xxx lineár stabilizátor mellé ajánlott erősen 100nF hidegítés, a lábaihoz minél közelebb, kerámiakondiból. Valamint, induktív terhelés, maradékfesz esetére a kimenet-bemenet közé záróirányban feszítve egy 1N4001 jellegű dióda. Az IC bolondbiztos, kivéve azt az egy eseményt, amikor a kimenete magasabb feszültségűvé válik, mint a bemenet (kisülő kondi, rövidzárlat pl). Ettől szinte azonnal elhal. A kimeneten egy 47uF-os elkó, vagy 1uF-os tantál javallott.

Potméter: Feszt potival nem állítunk direkt módon. LED-nél olcsóbb az ellenállás, ventilátornál már problémás a poti terhelhetősége. De a 7805 átalakítható variálható kimenetre 5V és táp-2V közé, a kondival hidegített középső láb révén, ennek mikéntje az IC adatlapján le van részletesen írva, nem térek ki rá.

Az egészről csak annyi a véleményem, hogy szerintem 20-30W-nyi ilyen mellékzöngéhez teljességgel felesleges fantomtápozni és a vinyómat is inkább üzemeltetem megfelelő és önálló védelemmel bíró tápegységről, semmint egy egyIC-s stabilizátorról, a 7xxx család ugyanis nem rendelkezik túlfeszvédelemmel: Ha tönkremegy, átvezet a szabályzóeleme, akkor az elég nagy baj.

A relét, mivel a PC tápegysége az induktív terhelések ellen védtelen, illik diódával és fóliakondival megrakni, mert könnyen nagy meglepetést okozhat gép indításakor-leállításakor! A relé 230V oldali bekötése pedig kifejezetten szakértelmet kíván, komoly érintésvédelmi szempontok megtartásával, a táp primer oldalának ilyetén otthoni megbontása ezért senkinek nem ajánlott szakképzettség nélkül!!

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#11) forceberg

forceberg
(veterán)

Építsünk, de minek?????????

http://www.flickr.com/photos/4ceberg/

(#12) Marthen válasza didyman (#10) üzenetére

Marthen
(tag)

Bocsánat, én fele okos nem vagyok a témához, de nem lenne egyszerűbb egy megfelelő teljesítményű, jó minőségű tápot használni ? Amibe mindenféle védőáramkörök vannak kötve és nem kúrja véletlenül sem a videokarit ?
Merthogy ventillátorhoz, világításhoz esetleg, de ha benne van a házba akkor annak a melege sem szerencsés pl egy igényes masinába.
Ettől persze az ötlethez és a kivitelezéshez gratulálok ! Szép munka !
És a hozzászólók is biztos jó szakik, akiktől szívesen tanulok, így olvasgatva. :)

Ep45ds3r - E7200 Noctua 2.53 - MSI4870 1G - 2x2Gb - 750Gb Samsung - Bluestorm II 400W

(#13) M0D válasza didyman (#10) üzenetére

M0D
(csendes tag)

A 7805-ös IC-s részt több portálon is publikálták.
Az egészből az jött le nekem, hogy szerinted ahhoz hogy 12V-ot 5V-ra stabilizáljunk, 250négyzetcentiméteres borda kell(ami egyrészt kb. kivitelezhetetlen, másrészt ekkora igénybevételnél más megoldást kell keresni)
Érdekes, nálam minden úgy megy, ahogy le van írva, és még semmi negatívumot nem tapasztaltam.

Megfelelő minőségű fantomtápnál nem szükséges ezen problémázni. Az elektronikai alkatrészeket azért találték ki őket, hogy alkalmazzuk. A hozzászólásodból az jött le, hogy az egész elektronika túl macerás ahhoz, hogy foglalkozzunk vele.

A relével kaocsolatban írtam privátot, de én már él éve használom úgy a gépet, ahogy leírtam ,és semmiylen problémába nem ütköztem ,az általad említett problémákról korábban én is hallottam, de mivel utánajártam fórumokban, és utánakérdeztem, nem veszélyes ez.Meg tulajdonképpen sosoe volt ezzel problémám. A gép kiválóan üzemel.

"A relé 230V oldali bekötése pedig kifejezetten szakértelmet kíván, komoly érintésvédelmi szempontok megtartásával, a táp primer oldalának ilyetén otthoni megbontása ezért senkinek nem ajánlott szakképzettség nélkül!!"

Ez azért nem így van. Ha ki van húzva az áramból a szerelendő alkatrész, akkor nem lesz probléma vele. Nekem nincsen szakképzettségem, és mégis könnyedén megcsináltam.

Kérlek, ne vedd el a mások kedvét az egésztől, mert nálam pl. kiválóan üzemel már fél éve ez a táp összeállítás, és semmilyen problémám nem volt még vele.

(#14) FehérHolló válasza M0D (#13) üzenetére

FehérHolló
(veterán)

Ha ki van húzva az áramból a szerelendő alkatrész, akkor nem lesz probléma vele.

Az érintésvédelmi szempontok nem arra vonatkoznak, amikor szereled, hanem, hogy utána a kész "munka" megfelel-e az érintésvédelmi kritériumoknak.

Képeket legyél szíves máshova feltölteni, ne a kepfeltoltes.hu-ra, mert egyrészt a külföldi felhasználók nem tudják megnézni, másrészt most nem is műkik a honlap.

Skynet is real. It's called Google.

(#15) 7 válasza M0D (#13) üzenetére

7
(addikt)

Én úgy látom, hogy didyman felhívja a figyelmet a konstrukciód esetleges hibáira, veszélyeire, nem pedig az a célja egyszerűen, hogy elvegye mások kedvét az egésztől. Bár a portál nem vállal felelősséget az egyszerű tagok által publikált tartalmakért, ha valakinek ilyesmi miatt mégis gondja akad, akkor a portált fogja emlegetni, nem azt, akitől olyan infót kapott, ami miatt beütött a baj - és ezért érdekükben áll az üzemeltetőknek (sőt, a fórumozóknak is) felhívni ezekre a dolgokra a figyelmet, vagy akár töröl(tet)ni is ilyen jellegű tartalmakat.

A többi: Nem igazán értek a témához, de nem láttam, hogy alátámasztottad volna az ellenérveidet. Csupán annyit tudtam meg a hozzászólásodból, hogy NEKED megy fél éve. Viszont amíg nem tudjuk, hogy neked miért megy, addig nem biztos, hogy feltétel nélkül el kéne fogadnunk azt is, hogy MÁSNAK menni fog. Fejtsd ki bővebben az ellenérveidet, mert így elveszti a komolyságát az egész. Engem tényleg érdekelne egy normális véleményütköztetés, mert rendszerint abból lehet a legtöbbet tanulni.

(#16) didyman válasza M0D (#13) üzenetére

didyman
(őstag)

Az egészből az jött le nekem, hogy szerinted ahhoz hogy 12V-ot 5V-ra stabilizáljunk, 250négyzetcentiméteres borda kell(ami egyrészt kb. kivitelezhetetlen, másrészt ekkora igénybevételnél más megoldást kell keresni)
Az elég nagy baj, nem erről van szó. Ha Te pl. 2A-re méretezel, az 2A. A hűtés méretezésekor is. 12-5=7V, ezt szorzod 2A-rel, 14W az IC-n. Nézd csak meg a 3x5-ös lemezt, milyen meleg lesz ezalatt. A 250cm2 az jó közelítéssel egy 10x13-as lemez, hűtőbordában még kisebb, ez miért kivitelezhetetlen?

Megfelelő minőségű fantomtápnál nem szükséges ezen problémázni. Az elektronikai alkatrészeket azért találték ki őket, hogy alkalmazzuk. A hozzászólásodból az jött le, hogy az egész elektronika túl macerás ahhoz, hogy foglalkozzunk vele.
A megfelelő minőséged a példának okán notesztáp kimenetéig lesz jelen. Ezután az egyIC-s stabilizátorod következik, aminek natív túlfeszvédelme nincsen. Egy PC tápegységében a védelem 10-15 alkatrész, beleértve egy cél-IC-t is. Azt hiszem, én jobban bízom az utóbbiban :) .

az általad említett problémákról korábban én is hallottam, de mivel utánajártam fórumokban, és utánakérdeztem, nem veszélyes ez.Meg tulajdonképpen sosoe volt ezzel problémám. A gép kiválóan üzemel.
Lelked rajta, de ha hallottál róla, annak nyilván lehet akkor alapja. No meg szerintem nem muszáj előfordulnia mindenkinél, ha csak egy gép megy emiatt tönkre, az pont eggyel több, mint amennyi muszáj.

Ez azért nem így van. Ha ki van húzva az áramból a szerelendő alkatrész, akkor nem lesz probléma vele. Nekem nincsen szakképzettségem, és mégis könnyedén megcsináltam.
De aztán a szerelt alkatrészt bedugod, a baj itt kezdődik el. Ha nincs szakképzettséged, akkor ezt sajnos hiába magyarázom, hidd el, oka vagyon annak, hogy szakképzik az ilyesmit..

Nem akarom senki kedvét elvenni. Sok év tapasztalatának cseppjeit szeretném hozzátenni, mellyel néhány kellemetlen meglepetés megelőzhető és a figyelmet felhívni alapvető életvédelmi dolgokra, mert egy ilyen szerelés nem egészen olyan ártalmatlan, mint a laposelem érintkezőinek hajlítgatása, vagy két ventilátor sorbakötése.

[ Szerkesztve ]

(#17) M0D válasza didyman (#16) üzenetére

M0D
(csendes tag)

Ha komolyan gondoltad a relés dolgot, kérlek írd le hogy milyen alkatrészek lesznek szükségesek a táp védéséhez!
Megveszem amit javasolsz, megépítem, és ha tényleg működik akkor a cikkben is közzéteszem.
Ha tényleg tapasztalatokat akarsz velünk megosztani, akkor kérlek írd le a relés dolgot, hogy tanulhassunk belőle. Mint írtam, az írást módosítom és belekerül a relé kiegészítése.

(#18) Emosz

Emosz
(tag)

Nálatok látszanak az íráshoz csatolt képek? Nálam egy sem látszik :(

(#19) Hosssszu

Hosssszu
(senior tag)

En egyszer siman ratettem a gep tetejere egy regi at-s tapot. Meghajtottam vele par vinyot, es mukodott. Igaz ranezesre nem volt valami szep, de ezek a dolgok engem sosem erdekeltek! :D
Egyebkent egy-egy nagyobb fajta hazba nem lehet beszerelni ilyen jo oreg 200W-os at-s tapot? Mert azt mar szinte ingyen kap az ember, ott is csak egy relet kell bekotni (meg persze belul athuzni a 220-at), es mar mukodik is. Es nem kell ic-kel, meg kondikkakl bajlodni, mert bar regi tap ugyan, de siman leadja stabilan az 5, es 12 voltot.
Persze en sem akarom senki kedvet elvenni a barkacsolgatastol (meg persze egy plusz tap azert nagyobb helyet is foglal mint egy trafo meg par ic), de ez viszont (szerintem) egyszerubb megoldas. (ez a mondatom mintha egy picit furara sikerult volna :U meg koran van :DDD :o )

(#20) biker válasza M0D (#17) üzenetére

biker
(nagyúr)

kolléga leírt mindent, mi a hiba a rendszerben.

fizika az fizika, ha 12V 3-5A kell, akkor 20-35W hőt kell elvezetni, az ic adatlapján rajta van a minimálisan szükséges hőelvonási tényező, ennek megfelelő borda kell, és nem ekkora cm2-es. minden eszköznél le van írva, pl min. 1,5K/W akkor olyan borda kell, ami ezt teljesíteni tudja. (egy watt disszipálása 1,5fok emelkedést jelent)
ha nem bírja, akkor túlmelegszik, de ez nem a felület nyers függvénye, hanem anyag/felületkiképzés/áramlás/stb

7805 valóban semmi védelemmel nem bír, nekem volt autóban cd romom lejátszónak, a legkorrektebben megoldva, ventis túlméretezett hűtéssel, 25fokon tartotta a csipet, bemenet-kimenet szűrve, visszirányú diódával védve, stb, egy év alatt 3db pukkant el, 3db ODD-t rántva azonnal és véglegesen magával.
én SEMMI drága számítógépes elektronikát nem tennék rá.

Mint írtad, nincs hozzáértésed, sajnos látszik, egyet hadd írjak le:
a számítógépes logikák 5V esetén így működnek: 0-0,6V logikai nem, 4,5V-5,2V logikai igen, 5,5V felett szinte biztos halál.
talán ezért kell igen stabilizált táp nekik. nem viccből.

JÓ leírást támogat az ember, hogy megoldható, de ez a leírás NEM az.
továbbá egy valamit ne felejtsünk el:
SEHOL ismétlem SEHOL nincs a két táp virtuális 0 pontja közösítve!!!!!!!!!!
kapcs. üzemű tápoknál, főleg szimmetrikus/asszimetrikus közös tápoknál tudvalevő és teljesen normális, hogy a 0 pontja nem 0 !!!
a 0 pont a 230V hálózat esetén 115/115V közös 0 pontja, asszim táp esetén normális a 105/125V is, vagyis a két táp használata esetén ha a 0 nem közös, akkor a fantomtáp 0-5V-ot ad le, a másik táp 0-5V ad le, a két 5V között 0V van, a két 0pont közt meg 10V van, és ha ezeket összerakod, garantáltan lehal minden, ehhez elég mondjuk VIVO videokártya a fantomtápról, gép rendes tápról, majd a VIVO hangját átkábelezed a hangkártyába, és elbúcsúztál a kis szuper gépedtől, örökre.

Sok sikert mindenkinek :W :W :W

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Csomagoló gép szerviz | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.csomagologepalkatresz.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#21) bandiras2

bandiras2
(senior tag)

kepfeltoltes lehalt, de kolléga lementette előtte:
EZT én követtem el. :DDD
Jobboldalt a tápegység egy maximálisan simított, audiofil fokozatú 12 voltos trafó, teljesen brumm mentes, 60 W hangteljesítményt veszek ki belőle az alant látható rézszínű hűtőbordára biggyesztett 2x30W fokozaton keresztül, valamint a bordára beállított tápból mentett ventit is az hajtja.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#22) biker válasza bandiras2 (#21) üzenetére

biker
(nagyúr)

hááááát....

ez egy totál házi trafó, un. E I magos, a lemezek sarkosak, nem is síkban vannak, stb.
BORZALMAS lehet a mágneses szórása, ettől függetlenül lehet az elektromos brumm mentesség létrejötte, de mágneses árnyékolás nélkül a kábelek mindent összeszednek.

ilyen célra vagy toroid vagy hipersyl magos trafó kellene.

nem véletlen köszörülik a gyári trafót síkba, mert a sarkokon szórja a mágneses teret, ezek a lemezk sehol nincsenek síkban, van kb 3500 sarok a trafón.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Csomagoló gép szerviz | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.csomagologepalkatresz.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#23) bandiras2 válasza biker (#22) üzenetére

bandiras2
(senior tag)

Dehogy házi!
A magyar ipar jeles terméke, a Videoton gyárban szerelték bele egy TVbe, én meg kiszereltem onnan, rá erre a barátságos rostlemezre. Kapott egy Graetz-et, meg egy őrültnagy kondit.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#24) Rive válasza Marthen (#12) üzenetére

Rive
(addikt)

Bocsánat, én fele okos nem vagyok a témához, de nem lenne egyszerűbb egy megfelelő teljesítményű, jó minőségű tápot használni ?
De :K

Ráadásul nagyjából ugyanennyiből vagy kevesebből kijön, kevesebb helyet foglal és a hűtése is alapból rendben lesz.

(#25) Rive válasza bandiras2 (#23) üzenetére

Rive
(addikt)

Dehogy házi!
Tényleg nem házi, de attól még borzalmas :D Gépbe pakolt audiocucchoz mindenesetre majd' mindegy.
A 2X30-at viszont eléggé kétlem.

[ Szerkesztve ]

(#26) biker válasza bandiras2 (#23) üzenetére

biker
(nagyúr)

akkor is símának kéne lennie, meg egy palásttal leárnyékolva lennie, bármily meglepő, a gépen az adatok mágneses úton tárolódnak, te beraksz egy bazi nagy szórt mágneses teret, folytassam?

(#27) biker válasza bandiras2 (#23) üzenetére

biker
(nagyúr)

aztán a "Kapott egy Graetz-et, meg egy őrültnagy kondit" nem audiofil :)
az én tápom se a legsímább, de azért ennél jóval több van benne, lépcsőzetes kondi elrendezéssel, mert hiába egy bazi nagy kondinak nagy a pufferje, de lassan is töltődik ánm...

(#28) eziskamu

eziskamu
(addikt)

Emberek! Mindenki másnak bejönnek a képek, csak nekem nem?

(#29) biker válasza biker (#27) üzenetére

biker
(nagyúr)

mire is célzok: ugye a kisülés hosszú ideje együtt jár a hosszú töltési idővel.
meg ugye vegyük alapul a 2x30W zenei az sinusos 15W. a basszsu csúcsok lerángatják a tápot rendesn.

alapszabályként vegyük, hogy a sinusos teljesítmény 2x-ese kellene legyen a táp teljesítménye, nekem a 2x40W végfokon van egy 150W-os toroid, max terhelésen esik rajta 0,8V
közvetlen a graetz-ig és a pufferkondikig 2,5mm2 vezetékek, a kondi 2x(2x4700uF) mert a 2x4700 jobb tud lenni, gyorsabb mint egy 10.000uF, meg persze a magas frekik ellen a kerámia kondik.
innen jön a 3 tápvezeték a sztereo erősítőig közösen, ennek a sínnek a végén 2x2200uF kondi, magas szűréssel, majd innen már áganként 3-3 vezeték megy a modulokhoz, aminek a bemenet a nyákon 1000uf-al kezdődik, meg zajszűréssel.

így a kondik különböző sebességgel töltődnek és sülnek ki, leggyorsabban az 100-es merül ki, majd a 2200-es, stb, de gyorsabban töltődnek, így a feszültség hamarabb éri el a kívánt szintet.

így a maxon a basszus beütéseknél 1,5V a fesz esés az ohmos 0,8V-hoz képest, azért ez nem rossz 30V + - esetén, 0,5%

(#30) Elbandi

Elbandi
(aktív tag)

Vagy csak egyszeruen szerzel meg1 ATX tapot, es az alaplaphoz csatlakoztathato csati megfelelo erintkezoivel kapcsolgatod, ki-be.

(#31) cannibal válasza didyman (#10) üzenetére

cannibal
(senior tag)

Igaz nem értem amit írsz,de nem is állok neki ilyet barkácsolni attól függetlenül,hogy nagyjából ismerem az áramköri elemeket stb...

Remélem senki nem hitte azt,hogy ez olyan egyszerű,hogy tegyünk ide egy tranzisztort oda egy poti és kész is :DDD Biztos a villamosmérnököknek vicceket mesélnek az egyetem/főiskola évei alatt,mert ezek olyan primitív dolgok,hogy egy pár soros leírás után mindenki a villamosság szakavatott doktora lesz.

(#32) didyman válasza biker (#29) üzenetére

didyman
(őstag)

Az egész elmélet ott hibázik, hogy töltődéskor az "áramforrás" a trafó lesz. Amíg a 4700uF-os kondik nem töltődtek fel, addig a 2200-as és 1000-esek sem tudnak "feljebb" töltődni náluk, ráadásul míg a 4700-as egy rövid kanócot lát maga előtt, a többiek rendre hosszabbat. Kisüléskor is az a helyzet, hogy a kondik kvázi azonos mértékben fognak kisülni Q=C*U miatt (ahol U kb. konstans) és nem lesz több tartaléka egyiknek sem. A több kisebb kondi az ESR miatt lehet jobb, mint az egy nagy és való igaz, kábelezés végén kapacitással zárunk, de ez a végfokoknál párszáz uF, ha jó a kábelezés, ennél több nem nagyon kell. A kondikat meg meg is kell táplálni kellően nagy áramú diódákkal, mert ez a másik nagy keresztmetszet a dologban, ha nincs ökör módon túlméretezve a dióda, akkor a relatív nagy rd miatt képtelen lesz hatékonyan ellátni a puffereket.

(#33) v.tom

v.tom
(őstag)

Hasznos dolog lehet a kiegészítő táp, de én sem bíznám a gépem házilag barkácsolt cuccra. Pontosabban úgy nem, hogy fogamam sincs arról hogy mit építek éppen. Valahogy én is jobb megoldásnak tartom egy második, akár gyengébb, de legalább pontosan megtervezett és remélhetőleg minden eshetőség figyelembe vételével készített táp beépítését.

(#34) WonderCSabo

WonderCSabo
(félisten)

Jó kis cikk, de szerencsére még elég a mostani tápom. :)

- Tommy was weak. Tommy was stupid. Tommy is dead. - I'd drink to that.

(#35) eziskamu válasza v.tom (#33) üzenetére

eziskamu
(addikt)

Egyetértek az előttem szólóval (ja és most már látom a képeket :) ) Egy ilyen házi tápra maximum ventiket és belső világítás kötnék, bár azok meg nem fogyasztanak annyit, amiért megérné bajlódni. Inkább arról kéne egy írás, hogy a relén kívűl még milyen más lehetőségek lennének a segédtápok (ami inkább legyen egy kisebb teljesítményű AT-s vagy (m)ATX-es táp) szinkron indításához, leállításához, és milyen buktatói lehetnek a dolognak: Pl nem biztos hogy a fellépő késések miatt mindig sikeres lesz a boot folyamat, pl esetleg nem kap időben plusz tápot a vga, vagy a vinyók, még ha kicsi is ennek az esélye, de cáfoljatok meg ha hülyeséget mondok

(#36) v.tom válasza eziskamu (#35) üzenetére

v.tom
(őstag)

Ez egy jó ötlet. Engem is érdekelne egy hasonló írás. Régebben sokat gondolkodtam azon hogy két tápot használok. Most igaz nincs rá szükségem, de hát ki tudja mit hoz a jövő. Akinek van kedve ezzel foglalkozni, akkor rajta! Szerintem sokan szívesen vennénk egy ilyen irományt. :K

(#37) bambano válasza wwenigma (#8) üzenetére

bambano
(titán)
LOGOUT blog

A 2n3055 az nem ic hanem teljesítménytranzisztor.

A cikkről: jó kis szuicid cikk. Ha moderátori jogom lenne, én már letöröltem volna azért, nehogy más meghaljon miatta.

Ha már akkora reléd van, miért nem kötöd be mindkét szál drótot? Így előfordulhat, hogy a 0-t szakítja meg és benne marad a fázis a trafóban....

Ja, 0 pontok közösítése nélkül vinyót kötni rá, az rövid úton bizonyítani fogja, a hogy a vinyók és a procik füsttel működnek. Ha kijön belőlük a füst, nem működnek tovább. Vagy elég a vinyó kábel.

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#38) bambano válasza biker (#29) üzenetére

bambano
(titán)
LOGOUT blog

Azt kizártnak tartom, hogy a vezeték, ami ennyi kondit összeköt, mint ekvipotenciális felület, engedi különböző sebességgel kisülni a kondikat.

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#39) tomcs válasza Rive (#24) üzenetére

tomcs
(őstag)

arrol nem is beszelve hogy 2 tapnak addig van ertelme amig redundans, igy fele innen-fele onnan csak kb. duplajara noveli a meghibasodas valoszinuseget, meg ha ugy egyebkent tokeletesen is van kivitelezve. ugy osszessegeben barkacsolni jo meg minden, de ennek a konkret megoldasnak elonyet nem, csak hatranyat latom en is..

btw amig ledeket, nem kritikus ventiket, wunderbaum-porgettyut meg usb kavemelegentartot kell meghajtani addig semmi gond, ha igy jobban tetszik akkor nyugodtan. egyszerubb es jobb lenne a fo taprol, de modolni vmennyire az egyedisegrol is szol. ha jol ertem winyoit pl nem is rakta ra az iro, csak emlitette hogy lehetne. nem kellett volna emliteni se, rossz otlet :) szal amig csak csicsat hajt, es a fantom halala nem erinti a gep mukodeset, addig vegulis semmi bajt nem csinalhat, elegett ledet meg azert nem kell sokaig gyaszolni.

nem arrol van szo, en is merek mindenfelet ossze-vissza forrasztgatni, oszt vagy jo lesz vagy nem de taphoz nem nyulnek.. egyebkent mar vagy 4-5 altalam vasarolt tap ment tonkre, de szerencsere semmit nem vittek magukkal, mind eleg jo minosegu volt ahhoz hogy egyedul halalozzanak el. ketto sajat gepben, egy osi chieftec, egyszer csak nem indult meg egy tul halk fsp, amirol kiderult hogy tonkrement a ventivezerlese. mondjuk sajnalom hogy nem birtak ugyanolyanra cserelni, valamit elarul, hogy honapokig ment minden hutes nelkul, mire lecsereltem a prociventit es radobbentem, hogy azert ennyire nem kene halknak lennie.

Négy éve két új autónk volt. Most csak egy van, meg egy négy éves. Rosszabbul élünk, mint négy éve.

(#40) biker válasza didyman (#32) üzenetére

biker
(nagyúr)

(meg bambanonek is)

én úgy tapasztaltam, hogy ha egy darab 10.000-es kondit kisütsz, akkor míg tölt nem símítja (miért is tenné) a hullámokat.
és úgy tapasztaltam, ezzel a több kicsi technikával jobb hatást lehet elérni.
de lehet, képzelgés. (bár ugye tudjuk, hogy az, hogy a csöves erősítő szebben szól mint a félvezetős, ha csak a fizikai valóját, görbéjét, és egyebét vesszük papíron, akkor eszement képtelenség, mégis igaz)

(#41) ngabor2 válasza M0D (#13) üzenetére

ngabor2
(nagyúr)

volt itt egy kolléga, aki szerint a képcső nem ráz, a propán-bután (ami nem gáz, hanem gőz, és különben is, ő folyadékként használta) nem robban. mindenki más buta és naív volt, sokan megkapták tőle a "nem értel hozzá" okítást, csak ő volt meg nem értett zseni. egy ideje zero tolerance van vele szemben...

(#42) eziskamu válasza ngabor2 (#41) üzenetére

eziskamu
(addikt)

Csak nem a piros-zöld-kék kollégára gondolsz, ha ennyit lehet legalább róla mondani? ;]

[ Szerkesztve ]

(#43) Rive válasza bambano (#38) üzenetére

Rive
(addikt)

Pedig valami efféle előfordul. A drót vastagságától, az áramerősségtől, kapacitástól - és az eredmény elvárt 'simaságától' függ a dolog.

Bár jobb szeretem, ha az ember nem különböző sebességű kisüléssel, hanem összetett RC körrel magyaráz, dehát most ez jutott :DDD

(#44) v.tom válasza ngabor2 (#41) üzenetére

v.tom
(őstag)

Nah, az ilyennel a legtöbb embert ki lehet hozni a sodrából. Engem is. Makacs vagyok én is, de ha tévedek akkor elismerem. Jó pap is holtig tanul.

(#45) biker válasza ngabor2 (#41) üzenetére

biker
(nagyúr)

a képcső tényleg nem ráz.
csak a rákötött 26kV :)

(#46) didyman válasza M0D (#17) üzenetére

didyman
(őstag)

Relé: A tekercs kapcsaihoz minél közelebb egy dióda záróirányban (1N4007) és egy 47nF/200V-os kondi. Ezutóbbi szerepe a relé által keltett induktív lökések csillapítása. Fólia legyen (MKT, MKP...). Ha PC-tápra kötöm, biztos, ami biztos alapon sorosan, nyitóirányban is kap egy diódát. A relé érintkezői közé is szokás tenni 4,7nF/630V-os fóliakondit. Fólia azért szükséges, mert relé körül könnyen sérülhet, a fóliakondi viszont öngyógyuló, esetleges átütés helyén a fólia elpárolog, szigetelés jön létre és használható marad.

(#47) Peter789

Peter789
(senior tag)

a hozzáértőkhöz: és az nem okozhat bajt, hogy mindkét táp kapcsolóüzemű, és egymással szembe kötve összezavarják egymás nagyfrekis szabályzását, és megszalad valami? sőt, pl az egyik ad 11.7V-ot, a másik 12.1V-ot, ha ezek összetalálkoznak ott mi lesz a 0.4V-al? fel vannak készítve ezek a kapcsolóüzemű tápok ilyen szemből érkező támadásra? talán egy jobb pc-s fel van készítve, de az a filléres kínai univerzális?

ha mondjuk a vidkártya külső csatijába megy a külső táp, a PCI sloton meg az ATX táp 12 voltja jön, azok biztosan összetalálkoznak valahol belül. vagy ha a vinyó kívülről kapja a tápot, és az IDE vezetéken meg jönnek a jelek az ATX táp által tápolva, akkor mi van ha ezek találkoznak?

pár apróságot, mint extra ventik, neonok, ledek, díszek lehet én is ráaggatnék egy ilyenre, de pl a proci, vidkártya ventit már nem merném, mert mi van ha megáll, illetve akkor a szabályozhatóság is elveszik...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#48) M0D válasza didyman (#46) üzenetére

M0D
(csendes tag)

Tudnál készíteni a egy rajzot a bekötéséről? Mert nem nagyon értem, nem vagyok egy elektronikai zseni, és a kezdők se értik meg így szerintem.
Várom a rajzát. Köszönjük előre is!

(#49) kovasz válasza ádyz (#1) üzenetére

kovasz
(senior tag)

hat.. embrok nem olvastok alkatresz katalogust?

a 78xx sorozat jo ha 1A tud, az 5V-nal kemeny 5W..

(#50) CPT.Pirk válasza Peter789 (#47) üzenetére

CPT.Pirk
(Jómunkásember)

Régebben találtam neten egy írást, hogy a molexban ugye 5V és 12V van, meg két 0, namármost ott azt írták, hogy kössük össze az 5-öt a 12-vel, és akkor marad 7V, ami ugye jobb a ventiknek, mert nem 12, de nem is 5, szóval kuss is van meg légáramlás is. Ez matematikailag még csakcsak okés, de a táp be sem kapcsolt így. :C

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [M0D:] Építsünk fantomtápot a gépbe! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.