Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Mielőtt valaki felteszi a kérdést, hogy ezt mégis miért hozták ki, akkor röviden: például katonai megrendeléseknél tényező lehet, milyen processzorokkal szerelt számítógépeket használnak és ki gyártja a számítógépeket. Hogy ez van-e olyan volumen, hogy megérje vele foglalkozni? Igen, van.

A következő megelőlegezett kérdés: milyen katonai rendszerben használnak x86/AMD64 procikat? Nos, lassan mindenhol. Az amerikai AEGIS rendszert használó hadihajók (Ticonderoga-osztályú cirkáló, Arliegh Burke-osztályú romboló, de ide tartoznak pl. a japán Kongo-osztályú rombolók is, meg van még spanyol, dél-koreai, stb.) a TI12-től kezdve IBM x86 BladeCenter HT számítógépeket használnak a fedélzeten. Ez idén év elején volt téma, mert az IBM x86-os szerver üzletágát megvette a kínai Lenovo, tehát az US NAVY-nek új HW gyártót kellett keresnie...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) leviske


leviske
veterán

A Zhaoxin olyan formán használja a ViA x86-64 megoldását, ahogy a THATIC az AMD licenceket? Vagy itt azért komolyabb kapcsolatról van szó?

(#3) Cifu válasza leviske (#2) üzenetére


Cifu
nagyúr

A Zhaoxin egy leányvállalat, 80%-ban a Shanghai Alliance Investment, 20%-ban a VIA Technologies a tulajdonosa, és mint ilyen, hozzáférése van minden licenchez, amit a VIA birtokol vagy licenccel..

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#4) opr


opr
veterán

Kivancsi vagyok, vajon hosszutavon (~5-10ev) fel tudnak-e noni a feladathoz, ha a kinai allam tomi oket penzzel szokas szerint.

Oszinten szolva vegyes erzeseim vannak, mert
a) egy haromszereplos x86/64 piac nagyon jo lenne
b) egy haromszereplos x86/64 piac, ahol ket szereplo piaci alapokon mukodik, a harmadikat meg akkor is tomik penzzel, ha egy kalap fos, amit csinal, torz piacot szulne, ami akar meg rovid tavon is nagyon karos tud lenni (lasd meg: telefonok, TV-piac, stb)

Hat, kivancsi leszek, mit fogunk errol beszelgetni 10 ev mulva. :K

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#5) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Szokásos sztori lesz. Most még röhögünk, mint anno a kínai okostelefonokon, aztán 5-10 év alatt utoléri vagy előzi a nyugati vetélytársakat.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#6) rodrigez válasza opr (#4) üzenetére


rodrigez
senior tag

Szerintem ők nem akarnak felnőni ehhez és a belpiaci igényeket akarják saját gyártású processzorokkal kielégíteni, ahogy Cifu is írta. Szerintem nem lenne akadálya a felzárkózásnak technológiai oldalról, csak pénz kérdése. Az AMD is a Bulldozer után ha nem is 0-ról építette fel a Ryzen-t, de rengeteg mindent az elmúlt 5 év alatt pakoltak bele. Ha áldoznának rá biztosra veszem, hogy tudnának nagyon ütőképes processzorral előállni, legyártatni, meg a TSMC-vel vagy bárkivel lehet.

(#7) Cifu válasza opr (#4) üzenetére


Cifu
nagyúr

b) egy haromszereplos x86/64 piac, ahol ket szereplo piaci alapokon mukodik, a harmadikat meg akkor is tomik penzzel, ha egy kalap fos, amit csinal, torz piacot szulne, ami akar meg rovid tavon is nagyon karos tud lenni (lasd meg: telefonok, TV-piac, stb)

A piac alapból torz, lásd Intel viselkedése az OEM-ek irányába...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8) Ribi válasza Cifu (#1) üzenetére


Ribi
nagyúr

És mi van A legfontosabb kérdéssel? ;]

(#9) opr válasza Cifu (#7) üzenetére


opr
veterán

Ez is igaz...

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#10) Cifu válasza Ribi (#8) üzenetére


Cifu
nagyúr

42

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11) Ribi válasza Cifu (#10) üzenetére


Ribi
nagyúr

Krájzisz kérem szépen, a KRÁJZISZ hogy fut rajta :K

(#12) Tigerclaw válasza Jim Tonic (#5) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Én is erre tippelek. A legoptimistább megoldás is az AMD és Intel tekintetében az lehet, hogy elveszítik a kínai piac nagy részét. Persze gondolom van/lesz bőven szabadalmi vita, meg ipari kémkedés (elég sok kínai dolgozik már a két USA beli cégnél, szóval lesz aki szállítsa nekik a knowhow-t) de Kínában ez senkit sem érdekel, amíg kínai cég az alperes és nem kínai cég a felperes.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#13) #06658560 válasza Cifu (#3) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ennyi elég hozzá, hogy legyen x86 licensz? Mert anno az NV a Via felvásárlásával sem kapta volna meg.

(#14) -=MrLF=-


-=MrLF=-
senior tag

Ha már ők is mindent egybe integráltak, arra van vajon esély hogy pofátlanul AM4 vagy 1151 kompatibilis tokozással gyártsanak valamit? ;] Újra közös tokozás milyen lenne :)

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#15) schawo válasza Cifu (#7) üzenetére


schawo
titán

Ez engem is meglep. Mert tudtommal a VIA licence kizárja 3. cég felé történő szublicencelést. :F

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16) Silεncε


Silεncε
őstag

Lehet, hogy hülye kérdés, de a VIA-nak honnan van hozzáférése az x86/AMD64-hez? Régen tudom, hogy voltak VIA x86 procik is kereskedelmi forgalomban, de aztán ezek kikoptak

[ Szerkesztve ]

(#17) tibaimp válasza Silεncε (#16) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Szerintem az nem gond, attól a licensz még meg van, így gyárthat x86-os cpu-t.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#18) Cifu válasza #06658560 (#13) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az felvásárlás lett volna, ez viszont leányvállalat, így szerzett a Zhaoxin x86 licencet. Egyébként a VIA-nak 2018 év végéig szóló joga van, tehát előbb-utóbb valamit csinálni kell - vagy leülnek az Intellel egy asztalhoz, és megállapodnak, vagy le kell(ene) álljanak a gyártással.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#19) Balu77 válasza Silεncε (#16) üzenetére


Balu77
őstag

Úgy hogy anno a VIA technologies megvette a jobb időket is megélt Cyrix-et.
Régen a Cyrix még a 2/3/486-ok és pentiumok idején egész jól ment, mert olcsó alternatíva volt. Sőt a 486-ok vége felé fpu-ban le is hagyta az Intelt, majd a Pentium 200MMX-et meg is tudta szorongatni a Pentium2 megjelenéséig. Igaz voltak gyerekbetegségei de elég néptermék volt az ára miatt.
Később került a via-hoz az s3-al együtt. A via égisze alatt pedig leginkább ipari integrált eszközökben volt fellelhető. Konzumer piacon csak Kínában ment, de nem volt túl jellemző.

Persze a VIA-tól a Zhaoxin hogy kapott licenszet, az kérdéses....

Valószínűleg ez a termék is inkább ipari beágyazott környezetbe kerül majd. Legalábbis ott lehet esélye, folytatva az eddigi irányvonalat.

[ Szerkesztve ]

izé

(#20) Ribi válasza Balu77 (#19) üzenetére


Ribi
nagyúr

Én ebből arra emlékszem, hogy egy ismerős vett Cytrixet, de alap órajelen sem ment és állandóan csak szívott vele. Voltak ilyen mondások, hogy ebben abban jobb, de valahogy sosem volt olyan aki látott is olyat, hogy ténylegesen jobb lett vóna ;]

(#21) Pug válasza Balu77 (#19) üzenetére


Pug
veterán

Csak a feletted lévő hsz-t kellett volna elolvasni:

ez viszont leányvállalat, így szerzett a Zhaoxin x86 licencet.

:U

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#22) Balu77 válasza Pug (#21) üzenetére


Balu77
őstag

Amikor írtam, még nem voltak ott. ;)

izé

(#23) Cifu válasza Balu77 (#22) üzenetére


Cifu
nagyúr

No offense, de a #3-asban is benne volt...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#24) Z_A_P válasza Cifu (#18) üzenetére


Z_A_P
addikt

vagy leülnek az Intellel egy asztalhoz

Illetve x64 miatt AMD-vel is, nem?

OK

(#25) tixem


tixem
addikt

Lehet egyedül vagyok vele, de ilyen szinten már illene valami olyan nevet adni a vállalatnak, ami nem hangzik úgy, mint egy csomag józsefvárosi piacos zokni :) Érvényes ez másra is (xiaomi pl)

Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

(#26) Cifu válasza Z_A_P (#24) üzenetére


Cifu
nagyúr

Yep, bár itt már sok tényezős a téma.

Eleve a 2018-as licenc határidő is úgy jött ki, hogy a VIA ugye megvette a Cyrix-ot, akinek 2013-ig tartó licence volt az Intel x86-os szabadalmaira. Csakhogy 2010-ben az Intelt elmeszelte az FTC a piaci erőfölénnyel való visszaélésért, és ezért többek között a Cyrix/VIA-val szóló, eredetileg 3 éves "grace" periódust 5 évre tolták ki.

Az egész Zhaoxin témakörben a VIA leginkább csak az x86-os licenc miatt kell, a hírek szerint a hírben említett új CPU-knál valójában már nem annyira a VIA (és az általa birtokolt Centaur Technologies), hanem a Shanghai Alliance Investment a felelős a designért. Az is elképzelhető, hogy a VIA ez esetben már nem több, mint csendestárs, míg ugye az első prociknál még az általa tervezett VIA Nano magokra épülő procikat terveztek és gyártottak.

A kérdés az lesz, hogy a továbbiakban hogyan tovább. Ha az Egyesült Államok be akar mutatni Kínának, akkor ez egy jó megoldás lehet - és ilyenkor jöhet az az eset, amikor a kínaiak licenc nélkül gyártanak és fejlesztenek tovább valamit (ezt eljátszották katonai szinten mind az amerikaiakkal (UH-60 szállító helikopterek), franciákkal (Crotale légvédelmi rakétarendszer) és az oroszokkal (tengeralattjárók, vadászgépek, rakéták...)).

Persze gazdaságilag ez nem túl hasznos egyik félnek sem, szóval én azt tartom valószínűnek, hogy a Zhaoxin (esetleg maga a VIA) leül majd az AMD-vel és az Intellel is, és megállapodnak a licencről. Ha az Intel és/vagy az AMD is úgy látja, hogy jó lesz ez nekik...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#27) Peter13 válasza Ribi (#20) üzenetére


Peter13
senior tag

Szerintem azért, mert FPU-ban volt jobb, játékhoz viszont az annyira nem kellett. Ráadásul akkor az a divat járta, hogy az AMD is meg a Cyrix is "pr" számokat bökött a procik neve mellé órajel helyett, vagyis egy PR300-as szerintük egy 300 MHz-es PII-es szintjét hozta. Csakhogy nem mindenben, ráadásul azokat a pentiumokat embertelenül lehetett húzni, úgyhogy aki tudott, azt vett - viszont aki nem tudott annyit rászánni, annak jól jött hogy a Cyrix jóval olcsóbb volt (kb 2/3-a), és belement ugyanabb a lapba mint a 233MMX-ek meg a K6-2-ők (a 300-as cerka már processzorkártyás volt sajna ->más platform), így tök jó "ideiglenes" megoldás volt sokaknak (nekem is).

Én használtam ilyen pr300-ast egy pár hónapig, 233-on volt az alap órajel, lehett kicsit huzigálni (talán 266-ra, talán 300-ra, már nem emlékszem), és úgy egész jól hasított, viszont tuningolva melegedett mint a fene...ebből a szempontból (is) megváltás volt a K6-2 350, ami utána jött ;] .

Ismerős zenélgetett (midi), neki (legalábbis azt mondta) nagyon jól jött az erősebb FPU és le nem cserélte volna a Cyrix-et semmi másra...én ellenben játszottam, oda meg inkább órajel kellett (meg cache), abban meg a 300-as cerka (450-re húzva :) ) verhetetlen volt (bár az AMD K62-ők jól megszorongatták azért, főleg hogy azok is vígan elszaladgáltak 400 MHz felett).

Na, ennyit a történelmi kitekintésről :)

"No, I'm not immortal: I'm just not good at dying..."

(#28) Z_A_P válasza Peter13 (#27) üzenetére


Z_A_P
addikt

Nem rossz ahogy irjatok, csak epp pont forditva volt minden :)

Mind az AMD (K-5/6), mind a Cyrix (5/6x86, MII) legfobb problemaja volt hogy nagyon lassu volt az FPU az Intel akkori P5/6-hoz kepest. Int-ben jok voltak nagyon is, de FPU-ban nagyon nem.

A Cyrix be is bukott (tobbek kozott ezen).
Az AMD meg kijott a K7-el, amin az Intel csak pislogott eloszor, de aztan elohuzta a torvenytelen eszkozeit is ("majd kifizetjuk" jeligevel).

OK

(#29) schawo válasza Z_A_P (#28) üzenetére


schawo
titán

Pont így. Nem is értem, honnan jött a gyors fpu. A Cyrix különösen lassú volt fpu-ban. Nekem PR300 volt. 1 hónapig, aztán menekültem belőle.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#30) HaGii válasza Cifu (#1) üzenetére


HaGii
tag

És...akkor most ezt tudja blokkúni egy SZU-24-es, vagy sem? :DDD

"-Milyen telefon? Androidos? - Nem,sima okos."

(#31) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Azoknak akik a kínai x86 letámadástól félnek: a kínai "tervezésű" ARM procikhoz ezt nem igazán lehet hasonlítani, mivel már kész ARM "tervrajzokból" legózhatsz kedvedre. Itt x86 esetén viszont nulláról kell dolgozni, egészen más a helyzet.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#32) hokuszpk válasza Z_A_P (#28) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ja-ja, cyryx 486 volt nekem is, na annak az fpuja egy fos volt a korabeli intel/amd 486hoz kepest, utana nemtudom, a k7 -ig 5x86-133 ( 160 ) pentium 166 ( 3.5x83 ) , celeron 366 ( 550 ), celeron 633 ( 950 ) volt a menu.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#33) Balrog válasza lezso6 (#31) üzenetére


Balrog
tag

Arra én sem számítok, hogy pár éven belül ellenfelei legyenek a felső kategóriás intel/AMD prociknak, de azt simán eltudom képzelni, hogy az olcsó notebookok, vékonykliensek, izmosabb média lejátszók piacára betörjenek. Az olcsó kínai telefonok mintájára megjelenhetnek az olcsó kínai notebookok is.

Sometimes you want orange, but life gives you lemon-lime.

(#34) lezso6 válasza Balrog (#33) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja, erre én is látok némi esélyt, bár azért ehhez a perf / watt mutatónak is megfelelőnek kell lennie, amellett hogy a teljesítmény is elégséges szintű.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#35) #65675776 válasza Z_A_P (#24) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez csak akkor lesz szempint ha a Kínán kívüli piacokat is megcélozzák. Amíg otthon randalíroznak, addig nem fogja érdekelni a két szabadalombirtokost, hogy mit művelnek. Márcsak azért sem, mert ahogy Cifu is írta, ott nem is tudnák érvényesíteni a jogaikat.

(#36) Jim Tonic válasza lezso6 (#31) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Szerintem azt senki sem gondolja, hogy máról holnapra az égbe nőnek, ugyanakkor látszik, hogy Kína már nem csak másolni akar, hanem egyre komolyabban veszik a fejlesztéseket.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#38) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Tudom, hogy nem számít mert úgy se látszik a hűtőtől, de nagyon csúnya.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.