Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dr.Zoo


Dr.Zoo
senior tag

Szép munka! Gratula hozzá. :)

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#2) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Ezt egy kicsit részletezni illene, miután alapos munkának néz ki. :K

Két megjegyzésem lenne.
Az egyik csak viccből: a hangerő potméterei, ahogy be vannak rajzolva, elé furcsán szabályozhatnak. :))
Valamikor a múltban a hűtőbordákat egy csillagszerű ábrával rajzolták oda a tranzisztor jele köré, mint valami napsugarakat. Így még nem láttam.

Kérdés: az intermodulációs torzítás tesztjénél mit reprezentál a 2 "határozott" komponens 50Hz és 7kHz-en? Ha a 2 tesztfrekvenciát, akkor az 50Hz-es miért mutat egy ±10Hz-es szélességet?

Persze, mindegyik grafikon megérdemelne egy kis leírást is.

Egyébként gratula. :C

(#3) bkercso


bkercso
nagyúr

És milyen a hangja? pl. vlm ismert opával, mondjuk OPA2132-vel? Vagy az 551-hez képest? :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#4) #27483136 válasza bkercso (#3) üzenetére


#27483136
törölt tag

Na végre! :)

Poti: sikerült addig keverni az alkatrészeket a tervezőben, hogy valahogy bele keveredett egy félkész poti. De, mivel a panelterve jó volt, hagytam. Különben sem találtam hirtelen azt a mappát, ahol a jó poti van.
Az 50Hz "sávszélességét" a Fast Fourier Transzformáció felbontása csinálja.

bkercso:
Elfogult lennék, ha a hangjáról írnék. Nem sokára odaadnám egy vájtfülű haveromnak, aki csövest használ, majd az ő véleményét tolmácsolnám inkább :)
(Én most csak PC-ről tudnám meghallgatni, neki viszont profi cuccai vannak.)
De a kapcsolásból látszik a canamp beütés, igyekeztem jobbat csinálni.

(#5) bkercso válasza #27483136 (#4) üzenetére


bkercso
nagyúr

Van azért különbség az ellenállás vs CCS között, bár egy visszacsatolt rendszerben nyilván kisebb. De a dupla CCS tetszik!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#6) #27483136 válasza bkercso (#5) üzenetére


#27483136
törölt tag

A CCS miatt a kivezérelhetősége lényegesen nagyobb lett. (Vagyis még kisebb tápfeszről is jobb lett a kivezérelhetőség.) De fontosabb, hogy a 2SD882 áramingadozása jóval kisebb lett.
(És árban is jelentéktelen a különbség.)
A jFET áramgenerátor azért került be, mert kb 40dB-vel elnyomja a tápfesz ripple-t. Ha már az IC ilyen jó PSSR-rel bír, ne rontsam le ezt az áramgenerátornál. Ráadásul így szélesebb tápfesztartományban is stabil a T4 árama. Ezért lehet 12....24V a táp. (Illetve még a LED árama sem változik a különböző tápfeszeknél.)
Ezek miatt még stabilizálatlan tápról is mehet a cucc.

A 2SD882-re pedig azért esett a választás, mert h21-Icoll karakterisztikája a teljes -itt szóba jövő- áramtartományban lineáris, vagy inkább kicsit még emelkedő is, míg a BD139-é -ami lehetne helyette- 150mA-től határozottan esni kezd. Ez a 3. harmonikus torzítás miatt gondoltam lényegesnek. (A 2SD882 audió tranzisztor.)

(#7) bkercso válasza #27483136 (#6) üzenetére


bkercso
nagyúr

Értem. Elhozod majd őket a köv. találkozóra? :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#8) #27483136 válasza bkercso (#7) üzenetére


#27483136
törölt tag

El, csak hol és mikor lesz?

(Közben odaadtam a cimborámnak, bluray+komolyzene, majd meglátjuk mit mond.)

[ Szerkesztve ]

(#9) bkercso válasza #27483136 (#8) üzenetére


bkercso
nagyúr

Most volt, így még soká várható. A fejhallgatótalálkozós fórumot kell nézni.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#10) #27483136


#27483136
törölt tag

Egy ideje már kölcsönben van meghallgatásra a cucc. Az összehasonlítási alap egy Marantz BR lejátszó, illetve annak a fejhallgató kimenete. Komolyzenei felvételek nála, progresszív rock nálam.
Ez az erősítő továbbra is egy "sima" 12V-os adapterről van megtáplálva.

Az alábbi közös megállapításra jutottunk az ismerősömmel:
A Marantz sokkal dinamikusabban szól. A tranziensekkel van a baj, a hangok megindulásával. Amikor megpendítenek egy húrt, az "laposan indul", pedig ennek a pillanatnak kellene adnia a hangerő maximumát. Ez hiányzik, ezért tűnik dinamikátlannak.

Én pl konkrétan ezt tapasztaltam: feltekerve a potit, már túlvezérlem az AKG K-121-et, de a hangerő még mindig kisebb mint ennél, vagy ennél. Megfordítva: ez utóbbiaknál előbb elérem az elviselhetőség határát, mint elérném a fejhallgató túlvezérlését.

Itt most már lehet morfondírozni, hogy mi okozza, de én mindig odajutok, hogy az aszimm. táp+virtuális GND a hunyó. Szerencsére semmi akadálya a szimmetrikus táplálásnak.

(#11) bkercso válasza #27483136 (#10) üzenetére


bkercso
nagyúr

Minden erősítőmben virtual GND van, de passzív. ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#12) #27483136 válasza bkercso (#11) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az lehet...
De attól még minden annak a bajaira mutat.

szerk: bizonyos körülmények között biztos nem ront, de ennél nagyon valószínű.

[ Szerkesztve ]

(#13) bkercso válasza #27483136 (#12) üzenetére


bkercso
nagyúr

A virtual GND-n keletkezó torzítás a tápra ül ki, és a PSRR nyomja el.
Inkább az lehet a gond, hogy az 5,6 ohmmal a fejes túl nagyot forgat, és ezt kompenzálgattatod az IC-vel. Inkább előtte csatolj vissza szerintem, vagy használj ferrit beadet (meg egy rendes IC-t ;] ).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#14) #27483136 válasza bkercso (#13) üzenetére


#27483136
törölt tag

NE5532, OPA2209. Mindkettő rendes IC. Pont a belinkelt erősítőben ill. a CanAmp-ban is ezek vannak.
(És ezekben nincs is ilyen probléma.)
A végtranyó még gyorsabb is, mint a CanAmp-ban. (Azért hivatkozok mindig erre, mert kapcsolástechnikailag erősen rokonok.)
"...az 5,6 ohmmal a fejes túl nagyot forgat". Az 5,6 ohm pont a forgatás ellen dolgozik. Ohmikus ellenállás mit forgatna? Kevésbé számít az induktivitás, ohmikusabb lesz a terhelés. De a belinkelt erősítőkben sincs ez a jelenség, holott még nagyobb értékűek (is) vannak ott. A CanAmpban meg sokkal nagyobb értéket is láttam ennek a helyén (22ohm).

"A PSRR nyomja el"...ha már valamit el kell nyomni, az sosem 100%. Még elméletben sem. Ha nem keletkezik, nem kell elnyomni.

[ Szerkesztve ]

(#15) bkercso válasza #27483136 (#14) üzenetére


bkercso
nagyúr

"Kevésbé számít az induktivitás, ohmikusabb lesz a terhelés."
Igaz is lenne, ha nem a közös pontjukról csatolnál vissza, hanem az ellenállás előttről.

VGND nélkül meg nem-közös módosú zaj lesz a tápon, aminek az elnyomása kisebb. Én ezért (is) döntöttem a VGND mellett.
A PSRR amúgy összemérhető a nyílthurkú erősítéssel, így nem értelek. :) Nagyobb a PSRR, mint a stabkockák elnyomása.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#16) #27483136


#27483136
törölt tag

Én erre jutottam:

-az alábbiak miatt IC kizárva: mindkét IC típussal produkálja a tranziens problémát, a CanAmpban NE5532 van, a másik két füleserősítőmben sincs jobb, sőt az egyikben pont OPA2209 van és ott oké minden.

-A frekiátvitelből látszik, hogy egy nagyon gyors erősítő lett, 1MHz feletti felső határfrekivel, a SlewRate is jó.

-végtranyó kizárva (gyors, audió, sokkal jobb mint egy BD139 (CanAmp))

-áramgenerátor kizárva, (A K121-gyel kb 124dB-nél korlátozza a max hangerőt, de ha 110-nél is lenne a max, az nem dinamika (dinamikusság) gond lenne, csak szimplán max hangerő.)

Marad a táp.
Viszont az OPA552-re épülő erősítőm is mentes ettől a problémától, holott az is ezzel az adapterrel megy.
Csak elvileg más a tápja.

(Azért itt most leírnám: elég magasra van állítva a mérce, lehet, hogy sokan észre sem vennék ezt a problémát.)

(#17) #27483136


#27483136
törölt tag

Viszont arra is jutottam:
Amikor a bemenet kap egy pozitív impulzust, a fejhallgatón ez megjelenik pozitív áramimpulzusként, és ez az áramimpulzus megjelenik a VGND kondijain is és, ha ez az impulzus gyors és nagy, azt semmilyen kondi nem tudja elnyelni: a VGND plusz irányba elugrik, vagyis, a pozitív táp pont akkor roggyan meg, amikor neki kéne áramot nyomatnia a fejhallgatón keresztül. Lehet, hogy néhány mikroszekundum múlva beáll az új egyensúly, de elkente a bejövő impulzust.

(#18) bkercso válasza #27483136 (#16) üzenetére


bkercso
nagyúr

Egy rendszer több, mint a részek egésze, így vagy van 1db bűnös, vagy nincs. :)

"elég magasra van állítva a mérce"
Milyen láncod van?

Amit a VGND-ről írsz, az érdekes. 20Hz-en mit tud nyújtani? Ha ezzel nincs gond, akkor szerintem zene közben nem ronthat nagyot. Több erősítőm is épült úgy, hogy a prototípus szimm . tápot kapott, a "termék" meg már VGND-set, és mindegyik ugyan úgy szólt kb., nem volt probléma velük és karakterükben, gyorsaségban is azonosak voltak. Persze ez csak pár tapasztalat...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#19) #27483136 válasza bkercso (#18) üzenetére


#27483136
törölt tag

"Egy rendszer több, mint a részek egésze" Teljesen egyetértek, én is azt gondolom, hogy EZ az erősítő EZZEL a tápmegoldással nem klappol.

Mint fent is írtam, az ismerős Marantz BR lejátszója volt a kontroll, pontos típust nem tudok, de nem az olcsósága miatt vette meg. (Még jó, hogy nem valami teskó minihifi nyomta le :) ) Senheiser HD XXX fejhallgatóval. Nála ez.
Hogy nálam mi? Az eddigi alkotásaim.

Ha jól emlékszem 500mVcscs körüli ingadozást számoltam a VGND-re teljes kivezérléskor 20Hz-en.
Épp ezért került be a kettős CCS is, mert az egy dolog, hogy mekkora az IC PSRR-je, de mekkora az őt követő tranzisztoros részé? (Szerintem 70-80dB körüli lehet egyébként a közelítő mérések/számítások alapján....talán nem tévedek sokat....)

Végül is sikerült produkálnom azt, amit sok "menő" cég: gyönyörű műszaki adatok, és teljesen hétköznapi hangminőség. Na jó, annál azért lényegesen jobb. De nem olyan jó, mint amit a mérések jósolnak.
Ez a másik tanulság (kezdőknek): a mérések olyan statikus jelekből állnak, amilyen a zenében nincs is.

[ Szerkesztve ]

(#20) #27483136


#27483136
törölt tag

:W
Megvan a hiba.
BANÁLIS hiba. 5 perc alatt meg lehetett javítani. Helyreállt a dinamika.
Jobban megnézve, a kapcsolási rajzból is kitűnik.

(#21) bkercso válasza #27483136 (#20) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mi az a J1 meg J2?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#22) #27483136 válasza bkercso (#21) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az csak a panelen egy átkötés.
(valójában 0 ohmos ellenállás van ott)

[ Szerkesztve ]

(#23) bkercso válasza #27483136 (#22) üzenetére


bkercso
nagyúr

Azok sokszor elég messze vannak a 0 ohmtól. :K
És mi volt a baj?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#24) #27483136 válasza bkercso (#23) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az 1500uF-osok mellé bőven került smd kerámia kondi. (8db 10uF-os)

(#25) bkercso válasza #27483136 (#24) üzenetére


bkercso
nagyúr

A kerámiakondin múlott a dinamika? Ilyet se hallottam még. :) De elhiszem.
De hogy ez a kapcsrajzon miért látszik?

Én az IC lábaira szoktam tenni 100n X7R + 1-2u elko/tantált.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#26) #27483136 válasza bkercso (#25) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nem dinamika, hanem a dinamikusság...helyesebben. "Nem tudtak megindulni a hangok." Ahogy szakszerűen kifejtette az ismerősöm is. :)
Lomhák az elkók.

A rajzon az látszik, hogy mindössze az IC-nél van 1-1db 100nF. Ez az IC-nek elég....

(#27) bkercso válasza #27483136 (#26) üzenetére


bkercso
nagyúr

Na, kipróbálom! Mindig tanul valamit az ember. :)
A csatolókondik milyenek?
Jobb IC-t nem teszel bele majd?
A toccátáról megy?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#28) #27483136 válasza bkercso (#27) üzenetére


#27483136
törölt tag

A csatoló kondik WIMA MKS-2.
IC-m OPA1602 van még, illetve felmerült az LM4562 kipróbálása.
Még azt tervezem, hogy 15 (...18)V-ra emelem a tápját.

Sajnos Toccatám most nincs, csak egy félkész, most hétvégére tervezem az összerakását.

(#29) #27483136


#27483136
törölt tag

Megnöveltem az A-osztály áramát is 145mA-re, és az OPA1602-t is betettem.
A következő eredmények születtek:

[ Szerkesztve ]

(#30) bkercso válasza #27483136 (#29) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ilyen kis értéknél a kivonás sántít. :) Fejessel terhelve próbáltad? (Ott csöndben kell lenni, különben a fejes összeszedi a zajt és azt mérjük.)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31) #27483136 válasza bkercso (#30) üzenetére


#27483136
törölt tag

Közelít valamelyest...
(De inkább közelítsen csak, mint pontos értékek legyenek, de nagyok. :) )
Ellenállással terheltem pont ezért (50 ohm), meg azért, mert a fejes rezonanciái is bekavarnak.

[ Szerkesztve ]

(#32) bkercso válasza #27483136 (#31) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nálam sok kapcsolás lényegesen jobban szól előerősítőként még műterheléssel is, mintha a fejessel birkózna (SRH440). Így nem mindegy, hogy ellenállást hajt-e vagy fejest.

Azok a "0 ohmos" rettenetek egyszerűen rettenetesek! 5 ohm is lehet az ellenállásuk. Sokat javíthat, ha kiszeded őket (amúgy is gépi ültetéshez találták ki).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#33) #27483136 válasza bkercso (#32) üzenetére


#27483136
törölt tag

Természetesen sokkal egyszerűbb ellenállásra dolgozni, mint egy komplex terhelésre. Viszont ha fejessel mérném, akkor ahányféle fejes létezik, annyiféle eredmény születne.
A 0 ohmosak mérve is nullák.

(#34) bkercso válasza #27483136 (#33) üzenetére


bkercso
nagyúr

"ahányféle fejes létezik, annyiféle eredmény születne."
És ez így van jól szerintem. :K

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#35) ibu59 válasza #27483136 (#29) üzenetére


ibu59
újonc

Üdv. mindenkinek!
Üdv. Kedves ELP!

Jelenleg egy éve épített Heed Canamp clone -t hallgatok, már éppen ki akartam cserélni a huzal ellenállást valami jobbra, amikor ráakadtam az erősítődre.
Megtetszett az áramgenerátoros megoldás és az invertáló bemenet használatáról is sok jót hallottam.

Jelenleg szándékozom megépíteni az A osztályú fejhallgató erősítődet.
Kérdésem lenne, hogy OPA 606 van itthon, ahhoz jók-e a feltüntetett értékek?

Továbbá ha elárulnád , kérlek, hogy hogyan kell megemelni a nyugalmi áramot 145 mA -re?
Gyanítom, az R7 (5,6 ohm) ellenállás változtatásával, csak nem tudom, milyen értékben kell változtatni a ny. áram növeléséhez.

Köszönettel: István.

[ Szerkesztve ]

(#36) #27483136 válasza ibu59 (#35) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia
Az OPA606 minden további nélkül betehető. Viszont, az OPA606 20V feletti tápnál kezdi magát jól érezni, ha jól szűrtem le az adatlapjából. Érdemes a kapcsolást 24V (+/-12V)-ról működtetni, vagy mégis inkább másik IC-ben gondolkodni.
A nyugalmi áramot így tudod kiszámítani: I=0,65V/R7, vagyis R=0,65V/0,145mA=4,48ohm. (A 0,65V konstans, a T4 tranzisztor BE dióda nyitófeszültsége.)
Üdv.

(#37) ibu59 válasza #27483136 (#36) üzenetére


ibu59
újonc

Kedves Elp!

Köszönöm a gyors választ.

Inkább maradnék az opa 606 -nál, nekem ennek nagyon bejön a hangja.Már több opá-t is hallgattam, jelenleg is két füles erősítőmben felváltva tudok opa 177 és 606 -ot hallgatni.

Inkább, mivel trafókat úgy is vennem kell, a tápfeszt adnám meg neki, amennyi kell.
Ha jól értelmeztem a szavaid, 2x9 V szekunder feszültségű trafó elég neki (ebből összejön a +/-12V) , vagy inkább 2x12 V szekunderű ( kb. 16V) legyen.

Én duál mono kivitelt építek, tehát 2 db 2x9V (vagy 2x12V) szekunderű trafot vennék.
Kérlek ne vedd bambasági kérdésnek, de milyen teljesítmányű lenne ideális, milyet javasolnál?
(Csak azért, mert a Canamphoz 2 db 12VA -est vettem, (elvileg a két csatornához lenne elég a 16VA) és melegednek.)

Köszönöm a ny.áramhoz a segítséget, így már menni fog.

Bocs a hosszú írásért, de nem vagyok profi és szeretném jól megépíteni.

Köszönök minden segítséget.
Üdvözlettel: István.

[ Szerkesztve ]

(#38) #27483136 válasza ibu59 (#37) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia
Én erősen megfontolnám 9...12 V-os stabilizátorok beépítését.
Nehezen kalkulálható a fesz kis trafóknál.
Főleg, mert a kisebb teljesítményű trafókat 1,2...1,4 szeresen túltekercselik, e miatt a 12-es tekercs akár 16V-ot is leadhat és a terheléssel erősen is változik. Nagy a belső ellenállásuk, ezért is melegszenek, nem a túlterhelés miatt.

Stabilizátorok mellett jóval kisebb táp-kondik is elegek lennének. A stabilizátorok után elég 100-100uF, előttük meg 1000-1000uF.

Trafóteljesítmény: ha 2x12V-os lesz a trafó, akkor 6W a minimum, ennek a 1,5...2-szerese bőven elég csatornánként. (2x9V-osnál 4W x 1,5...2)

Üdv: ELP

(#39) ibu59 válasza #27483136 (#38) üzenetére


ibu59
újonc

Szia!

Köszönöm a választ, ismét sokat tanultam.

Amit leírtál, az való igaz. Gyanús is volt nekem, amikor hazavittem és megmértem az üresjárati szekunder feszültséget, hogy a 2x9V helyett 2x13V -ot mértem. Az eladó azt mondta, ez nem baj, majd terheléskor beáll a fesz. Be is állt, a Canamp jelenleg a 2x9V -os trafóból egyenirányítás és pufferelés után 2x13V-on üzemel.(csak melegszik a traff.) Nem gondoltam, hogy ilyen cselesek a trafó gyártók..

Ha nagyobb teljesítményű nyáktrafót veszek, azt nem tekercselik túl?
Vagy inkább nézzek toroidot?

Kösz mindent. Üdvözlettel: István

(#40) #27483136 válasza ibu59 (#39) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia.
Minél nagyobbat veszel, annál kevésbé tekercselik túl.
De egy 7812/7912 megszabadít ettől a problémától és még más pozitív hatása is lesz a stab. tápnak.
Üdv.

(#41) ibu59 válasza #27483136 (#40) üzenetére


ibu59
újonc

Szia ELP!

Trafó kérdés megoldva. 1db 4x12V/ 60VA toroid trafót vettem.
(Hajszál pontosan 11.5 V mind a négy szekunder tekercse, nemigen van túltekerve.)

Most kezdem az alkatrészgyűjtést. Majd jelentkezem, ha van fejlemény, vagy kérdés.
Illetve egy kérdés már is volna: Mi a neve az erősítődnek? Én azt írtam a mappára, hogy : „ELP –féle” fejhallgató erősítő.
Kérlek, jelezd, ha másképp gondolod!

Volna még egy kérdésem, de azt privátban tenném fel, mert itt off volna.

Köszönettel: István

(#42) Zsocó


Zsocó
aktív tag

Az R4-R14, R3-R13 ellenállást nem lenne célszerű kihagyni és az R1-R11, R2-R12-őn módosítani? :U

(#43) #27483136 válasza Zsocó (#42) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szia.
Azért lett így kialakítva, mert így kisebb értékű ellenállásokat lehet alkalmazni, így egy nagy bemeneti áramú IC sem hoz létre jelentős DC szintet a kimeneten. (Pl OPA1662, de még az NE5532 is az.)
Viszont számolni kell az offset fesz. erősítésével.
De, ha ai IC engedi, akkor lehet az is, amit írtál.

Másrészt, a kisebb impedanciáknak a nagyfrekvenciás viselkedésben is jó hatásuk van.

[ Szerkesztve ]

(#44) Zsocó válasza #27483136 (#43) üzenetére


Zsocó
aktív tag

Kapcsolóüzemű tápegységet használhatok, vagy maradjak a trafós megoldásnál? :U

(#45) #27483136 válasza Zsocó (#44) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szerintem ez eléggé ízlés dolga, de, ha jól el van szeparálva, akkor miért ne?

(#46) ibu59


ibu59
újonc

Sziasztok !

Megépítettem a címbéli fejhallgató erősítőt a javasolt magasabb nyugalmi árammal.

Semmit nem változtattam az ELP által közreadott kapcsolási rajzon, mindent úgy építettem, ahogy tanácsolta.
Sima pufferről jár, a műveleti erősítő kap RC tag után tápot.(Tehát 1000uF-100 Ohm-470 uF)
Duál monóban építettem, 4x12 V szekunder fesz. után 4x1000 uF-4x100 Ohm-4x 470 uF.
Az erősítése a 32 Ohm fülesemhez teljesen kiváló, azt jól kihajtja.

A hangja:
Mint fentebb írtam, kb egy éve építettem meg a Canamp Clont, ahhoz tudom viszonyítani.

A hangja nekem minden kétséget kizáróan jobb, különösen a magas hangok tiszta megszólalása és lecsengési ideje tetszik. Mintha sokkal hosszabb ideig tartana az ütős magas hangok lecsengése.
A középhang tartományban is tisztulás, jobb hangszer elkülönülés hallható, szinte minden hangszer, ének kristálytisztán elkülönülve jelen van, a vokál pedig még jobban külön válik az énekes hangjától, sőt az énekes mellett, vele egy helyen új vokalistát fedeztem fel, amit eddig nem is hallottam.
Az erősítő jobban hallgathatóbb, zeneibb, a hangja nem olyan "sterilen tiszta", mint a Canamp volt. A felbontása jobb lett, de nem ment a hallgathatóság rovására, sőt, zeneibb lett, hosszú távon hallgathatóbb,

A mély hangok terén is javulás érezhető, energikusabbak a mély hangok, egy picit mintha mélyebbre is menne, mint a Canamp.

Az erősítő építését dokumentáltam, akit érdekelnek a fotók, kérem jelezze, nagyon szívesen felteszek bármilyen képet.

Egy kis ízelítő:

[ Szerkesztve ]

(#47) ibu59


ibu59
újonc

A fészkében:

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.