Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szp1


szp1
addikt

Nagyon jó olvasni, hogy valaki még foglalkozik ezzel a témával a mai digitális világban.
Gratulálok!
Ezek a preampok annak idején elsődlegesen a MM rendszerű hangszedőkhöz lettek tervezve, szerintem digitális jelfolyamba illesztve nem igazán "futják ki" magukat.

Az erőszak a gyengék végső menedéke. (Isaac Asimov : Alapítvány), "Az ember okos, de nagy tömegben buta és hisztérikus állattá válik. ( MiB, K ügynök )

(#2) psyho85


psyho85
aktív tag

Szép munka, csak a próbanyákot és a csöveket megvilágító ledeket nem értem. :)

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#3) vodkaboy22 válasza psyho85 (#2) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A próbanyák az "óccósítás" végett illetve a munkaidő csökkentés végett.
A ledek pedig a "design" . Ha már nappaliba megy ha már valahogy ki kell néznie és kapott egy szép plexilapot előre akkor legyen valami szemkápráztatás! :)

MM hangszedő mellé van használva gyakorlatilag, de az LP-ben van a riaa korrektor is viszont nagyon kis erősítéssel ezért lett ez a preamp.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#4) totya694 válasza vodkaboy22 (#3) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Gratulálok..

Üdv:Attila

(#5) tn90


tn90
csendes tag

nagyon szép munka!!!

csak az a kék LED ne lenne, sajnos ma már mindenbe bele kell rakni... :/

(#6) vodkaboy22 válasza tn90 (#5) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ízlések és pofonok :) A használójának így tetszik.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#7) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Mindkettő esetben probléma a potméterek végállás közelében való gyenge viselkedése, illetve a túl nagy erősítési tényező mellett az esetleges hangos zajok, zavarok vagy gerjedés megjelenése.

Gyenge viselkedés alatt mit értesz? Egy potméter vagy jó, vagy gyenge minőségű!
Az (elő)erősítő nem tesz különbséget hasznos jel, zaj vagy zavarok között Ami jön, azt erősíti. Utóbbi kettőtől szabadulni kell. Gerjedéssel ugyancsak meg kell harcolni.

...inkább többet csinálni úgy, hogy esetleges földhurkot se okoz.

Azt úgy kell megtervezni és kivitelezni. Ez ember-/kivitelezésfüggő.

A csövek fűtéséhez stabilizált 12.6 V-ot állítsunk elő, ha van hely megfelelően sok kondival ( > 4700 mikroF) és a csövek fűtését sorosan kössük

Teljesen mindegy. Fűtőfeszültségtől függ. Egyformán jó 6.3 vagy 12.6V-ról. Utóbbinak az előnye, hogy a fűtőszál közepe földelhető. Itt egyetlen pro argumentum van: ugyanannak a váltófeszültségnek a használata.

A rajzon szerepelő anódtápok mindennek nézhetők, csak stabilizáltnak nem. (ICkkel más a helyzet).Egy kondenzátortöltődési idő eltelte után a soros tranzisztorok telítésbe mennek és rendesen reprodukálják a szűrésen esetleg még megmaradó brummot. Így egyetlen előny lenne: az anódfeszültség késleltetett megjelenése a fűtés után. Ez ellenben "ekkora" anódfeszültségnél értelmetlen. A rajz szerint a soros tranzisztork megtakaríthatóak. Ugyanígy a túláramvédelem is.

A felsorolt dolgokat ne kritikának, hanem megjegyzéseknek vedd! :)

Pozitívumok: a kivitelezése gondos, ez sokat jelent. A LEDek használata személyes "hepp". Szíved joga.
Meg vagyok akadva az előlapi ablakkal. Ha csak a 2 cső ragyogna benne talán sokkal érdekesebb lenne. Ehhez az alkatrészeket a NYÁK aljára kellett volna szerelni. Így sajnos látaszanak egyéb kacatok is.

Végítélet (fellebbezhetetlen) :C

Sokat jelent a civilizált, átgondolt, helyes leírás! :K

[ Szerkesztve ]

(#8) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#7) üzenetére


vodkaboy22
addikt

:) Köszi Az értékelést!
A cikkben szereplő tápot, ahogy anno a hobbielektronika forumban mondtad is nem sok értelme van használni, ezért leegyszerűsítettem és zavarelnyomás miatt raktam be 317-337 párost.
Talán nem tűnik ki eléggé a megfogalmazásból, hogy nem a gyártó által ajánlott tápot ajánlom ami bevan rakva elgondolkodtatónak, hanem az ajánlásokat felhasználva saját táp építését amit én is tettem!

Cső fűtéshez stab táp a hülye biztos megoldás miatt van! Ne lehessen rövidzár! (7812-es IC levéd) Illetve ha egyik cső kiég másik is elhalkul a soros kapcsolás miatt.

Gyenge viselkedés alatt azt értem, hogy végállás közelben nem a potik többsége vacak ergo elveszti hirtelen az ellenállását vagy szakadásba megy át. Esetleg tengelyükkel párhuzamos pici mozgásra beragadnak stb...

Tényleg kérdés:
E88cc dupla trióda novál foglalatú és a 9dik láb a két trióda közti falra van kötve elméletileg de mással nincs kapcsolatban. Sehol nem találtam erről értelmes leírást mi is akar lenni! :W Ezért gondoltam a 2 trióda közti szigetelést hivatott növelni és földre kötöttem... kipróbáltam bekötetlenül is illetve +30V-ra kötve egyik esetben sem tapasztaltam változást ezért visszakötöttem földre és maradt is ott az utso prototípusban. Ez az amire gondolok vagy valami más? :F

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#9) darvinya


darvinya
titán

Grat az erősítőhőz.

Annyival csatlakoznék Lompos48 fórumtárshoz, hogy tényleg jobban mutatna maguk a csövek.
De nem kellene alulra szerelvényez, elég lenne tükörrel elválasztani a csövet és a többi alkatrészeket.
Két cső közé beraktam volna tükörbe még dB mutatót.

Ez mind vélemény.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#10) vodkaboy22 válasza darvinya (#9) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Tükrök :))) Nem is rossz ötlet ! Na majd következő darabnál.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#11) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#8) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Talán nem tűnik ki eléggé a megfogalmazásból, hogy nem a gyártó által ajánlott tápot ajánlom...

Dehogyisnem, csak akkor a megvalósított rajzot illett volta beilleszteni a cikkbe.

Cső fűtéshez stab táp a hülye biztos megoldás miatt van! Ne lehessen rövidzár! (7812-es IC levéd) Illetve ha egyik cső kiég másik is elhalkul a soros kapcsolás miatt.

A csövek nem szoktak úgy tönkremenni, hogy rövidzárat produkáljanak. Vákuumban, egymástól bizonyos távolságra vannak az elektródák.

Gyenge viselkedés alatt azt értem, hogy végállás közelben nem a potik többsége vacak ergo elveszti hirtelen az ellenállását vagy szakadásba megy át.

Ritkán áll egy potméter végállásban, de mindenképp jó potmétert kell választani.

...2 trióda közti szigetelést hivatott növelni és földre kötöttem...

Nem szigetelést hanem árnyékolást. Jól van ott!

(#12) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#11) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor jó gondoltam, valami pentódához hasonló láb lehet-e a csővőn de mivel nem csinált semmit ezért megnyugodtam :) Sajnos még nem fogtam túl sok csövet a kezemben.

Nem feltétlen a cső produkál rövidzárat, hanem valahol a vezetékezés vagy egy beesett fém darabka bármi . A cső szakadásként pedig pont jó mert akkor a másik cső se fűt fölösen.

Tényleg nincs valakinek valami értelmes cső katalógusa/ leírása / könyve? :) :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#13) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#12) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az E88CC kód jelentése: E - 6.3V~ fűtés, 8X - novál foglalat, C - trióda, tehát CC - dupla trióda. Tehát más elektróda nem lehet ott.

A fűtőáram 6.3V-on 365mA. Ha hiába fűt a másik csó az se éppen anyagi csőd a 2W-tal. :D

(#14) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Keresgélj ezek között: [link]

(#15) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#13) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Na pl ezt se tudtam :R Köszönöm
AKkor E83CC
Dupla trióda
6.3V fűtés
8 novál
3 ?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#16) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#15) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az már egy - mondjuk - sorszámozás. De mindegyik mást "tud". Az ECC84 pl. speciál nagyfrekvenciás alkalmazásokra született. A sorozat ECC80-nal indult, aztán 81, 82, 83, 84, 88... majd a számozás (talán gyártó miatt) költözött az E és CC közé.

(#17) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#16) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Értem köszi!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#18) Muki94


Muki94
aktív tag

Nem régen fejeztem be nagyjából a saját készítésű TDA1541 DAC-omat, szintén csöves előfokkal.
Mekkora ezeknek a csöveknek az élettartama? Mivel nem teljesítményerősítés a feladatuk, talán nem öregszenek annyira.
Apropó: Nincsenek valakinek eladósorban újszerű Tungsram ECC83 csövei? 6n2p nem játszik, nem tetszett a hangja..

[ Szerkesztve ]

(#19) vodkaboy22 válasza Muki94 (#18) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Cső függő van aminek 500-600 óra aktív élettartam. De ráadásul gyártó függő is. Pl tungsram e88cc 10 000 óra körül míg phillips 20 000 óra.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#20) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az elv szép, és a végeredmény is elég jó munka... de nem ért volna meg egy maratott nyákot?
A LED-ek mondjuk nem gyengék a csövekhez :D :C

Mutogatni való hater díszpinty

(#21) psyho85 válasza vodkaboy22 (#3) üzenetére


psyho85
aktív tag

Rendben, értem! Ízlések és pofonok. :)

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#22) hcl válasza hcl (#20) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, a 3-at olvasva, érthető. De mondjuk ennyi erővel otthon is lehet olyan nyákot maratni, ami nem világszépe, de a feladathoz jó.
A próbanyákon nekem állandóan leszakadnak a szemek, meg repednek az átkötések...

Mutogatni való hater díszpinty

(#23) vodkaboy22 válasza hcl (#22) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Egyre jobban megfontolom, hogy, ha ennyien mondják következőnek nyákot is csinálok :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#24) darvinya válasza vodkaboy22 (#23) üzenetére


darvinya
titán

Én FuzzFace-hez csináltam nyákot.
Úgy, hogy CopyGenerális sima papírra nyomtatott nyákrajzot vasaltam gőzölös vasalóval(víz nélkül és persze nem ez kellene, de van).
20 perces vasalás után 40 perc áztatással, csak kisebb javítást kellett filccel.
Viszont ahol lejött a toner festék ott a kontúr megmaradt így könnyen utórajzolható volt.
(holnap felrakok egy képet is)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#25) hcl válasza darvinya (#24) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én vettem transzferfóliát, az kicsit egyszerűbb. És $1 volt kb.
Nem tökéletes, utána kell javítgatni rajta, de egyszerűbb, mint kézzel rajzolni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) darvinya válasza hcl (#25) üzenetére


darvinya
titán

Én sem kézzel rajzoltam, csak utójavítottam.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#27) hcl válasza darvinya (#26) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pont azért mondtam, kézzel sokkal macerásabb lenne, még ha a vasaltat javítani is kell.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) darvinya válasza hcl (#27) üzenetére


darvinya
titán

Miért lenne a javítás probléma. :U

Akár kézzel is megrajzolom, ha nagyon igényes nyák legyen és legyenek benne alakzatok, ívek, stb.
Nem úgy, mint a mostani derékszögek.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29) hcl válasza darvinya (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is meg tudom, de mégis igényesebb vasalva, meg gyorsabb is. (Transzferfóliával 10-15 perc... ha kicsit belejövök, már javítgatni sem kell majd annyit.) Kényelem mindenek felett, azért írtem :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#30) Atos23


Atos23
senior tag

Nagyon ügyes dolog, szívem csücske a csöves technológia.

[TROLL ON]
Épp ezért is felfoghatatlan számomra a kék színű LED. Miért nem a fűtés színére utaló narancssárga? :)
[TROLL OFF]

[ Szerkesztve ]

(#31) vasarlo999


vasarlo999
csendes tag

Nagyon komoly ez a Pioneer thx-es erősítő, gratula hozzá. Ebben még benne van az anyag, sajnos ma már nem divat az ilyen minőség, csak a csicsa megy.

(#32) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Fú, nagyon megtetszett. Lehet használni fogom a következő fejes erősítőhöz előfoknak. :R
Esetleg ha tudsz is ajánlani egy hozzá illő jó diszkrét félvezetős erősítőt, akkor az megköszönném. :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.