Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8) elektrotank válasza Zolaash (#5) üzenetére


elektrotank
tag

Kettőscsillagoknál a tömeget a kettőjük távolsága és keringési ideje alapján lehet kiszámolni. De egy csillag tömegét ki lehet számítani a tömeg-luminozitás összefüggés alapján is, mert a tömeg és a luminozitás egyenesen arányban nő.
Egy csillag tömege 0,07-8 és 100 naptömeg között mozoghat. Minél nagyobb a tömeg annál nagyobb a gravitációs erő, ugyanakkor annál kisebb az élettartalom, hiszen minél nagyobb a súlya, annál jobban kebelezi be a fűtőanyagát. Egy 1 naptömegű csillag élettartalma (tehát a mi csillagunkké is) kb. 10 milliárd év, míg hozzávetőlegesen egy 30 naptömegű csillagé csak 6 millió év. A tömeg dönti el, hogy mivé is alakul élete végén a csillag (szupernova, fekete lyuk stb...), persze a tömeg nem állandó, hanem változó, a Nap tömege is csökken, de korához képest lassan a proton-proton ciklus miatt (hidrogén alakul héliummá). A színképe alapján is lehet következtetni a tömegére, hiszen összetétele ismerté válik.
Ha a nap tömegét akarod kiszámolni, ismerned kell az év hosszát, a Föld és a Nap távolságát, és a gravitációs állandóját.
Ha nem voltam kielégítő, akkor itt van egy ilyen: [link]

Sok szerencsét, jó olvasást :) :R

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.